Ontsnapping mislukte - tweede zege Van Linden ALLAN BLEEF TOCH OP LAATSTE PLAATS Hockeyers over kunstgras: SPORTKOMB BOIT RAP TOTO/LOTTO resultaten France 1975 „Vreemde effecten” 7 t /Tendosimol I Hou het gezond op vakantie... NeemTendosimol mee tegen diarree. M r* (2. MELUN L „IK PREFEREER DE SCHOONHEID BOVEN HET GEVECHT” 220,5 km SENLIS 18 V R IJ D A G 1 8 JULI 1975 SPORT 19 (Van onze speciale verslaggever) nen? Pontcarré Volstrekt nieuw Zorgvuldig ed CHALON-SUR-SAONE, (ANP) - Rik van Linden heeft ruim een week voor zijn 26e verjaardag zijn tweede ritoverwinning in de Ronde van Frankrijk behaald. De zege van de Belg werd fel betwist door de andere wegsprinters en door Eddy Merckx, die als troostprijs voor de verloren gele trui graag de groene aan zijn landgenoot zou willen ont nemen. „Net biljarten” Compiegne 21e RIT Clermont Meaux 23 op I door het peloton. 8 (Van onze sportredactie) erkende Probleem- sector. Creil Betz (ADVERTENTIE) (Van onze speciale verslaggever) BERT BREVOORD punten, Jac. Haring (sinds 1973 lid van verdien- ‘1 L' Passie van Jac. Haring: het maken van problemen 100 400 De jackpot voor de le prijs van lotto no. 29 is 111.403. De jackpot voor de lo prijs van toto no. 29 is 6.291. Rik van Linden is een realist, die toch niet helemaal vrij is van een klein beetje bijgeloof. Ercole Baldini, de oud- Toto no. 28: Aantal deelnemers 24.883. Inleg 72.489. Prijzenbedrag 39.534. le prijs: geen winnaars. Van het bedrag van de le prijs gaat eenderde deel naar de jackpot van toto no.29. Het overblij vende tweederde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklas sen. 2e prijs: 3 winnaars, die elk 4.966 bruto ontvangen. 3e prijs: 24 winnaars, die elk 764 ontvangen. Opmerkelijk is wel dat vrijwel alle spelers met het schoeisel tobben. De meest gehoorde klacht na de half uur durende training donderdagmiddag: je voeten branden onder je lichaam van daan. Bij een temperatuur van iets bo ven de 30 graden had het „grasopper vlak*’ veel weg van een kookplaat. Voor de outsider lijkt het in elkaar knutselen van een tweezet wellicht niet zo’n moeilijke opgave voor iemand die met de schaakmaterie tot in alle finesses vertrouwd is, maar de werkelijkheid is ook hier anders. Haring: „Je moet iets componeren dat volstrekt nieuw is; dat is een absolute voorwaarde. Dat bete kent dat je al de bekende composities, en dat zijn er nogal wat, dient te beheersen. Alle stellingen onthouden is een ondoenlijke zaak. Maar een goede problemist herkent altijd wel de gedach te achter een stelling. Verder is het componeren pure fantasie; het ligt dich ter bij de kunst dan bij de wetenschap. Ik zeg dan ook altijd dat je beter niet te lang over het fenomeen probleemcompo- sitie moet praten, maar dat je iets moet laten zien. Dat spreekt oneindig veel meer aan.” Gezien zijn produktiviteit („vooral de laatste tien jaar ben ik in vorm”) is het eigenlijk een beetje verwonderlijk dat Jac. Haring niet behoort tot het zeer kleine korps internationale probleem- grcotmeesters. Haring: „Wie weet komt het nog eens zover, maar er wordt heel zuinig met die titel omgesprongen.” De pröduktiefste onder de Nederlandse probleemcomponisten is de laatste jaren ongetwijfeld de 62-jarige Hagenaar („ge boren in Hoorn, ik ben een echte West- fries”) Jac. Haring, die ter gelegenheid van elk belangrijk Nederlands toernooi een probleemzet componeert. Voor het nu aan de gang zijnde IBM-toernooi puzzelde ing. Jac. Haring, werkzaam bij de Deltawerken, een twee-zet uit, die wordt gebruikt als een soort blikvanger. Haring, een zeer joviale baas: „Zo’n twee-zet wordt in diverse publiciteitsme dia af gedrukt en geldt dus eigenlijk als een brokje propaganda voor zowel het op handen zijnde toernooi als voor schaakproblematiek als zodanig. Op zo’n twee-zet (waarbij een stelling op het bord wordt geprojecteerd die mat in twee zetten in zich herbergt, red.) komen toch altijd wel zo’n duizend oplossingen binnen.” De belangstelling voor de probleem- compositie neemt, zowel nationaal als internationaal, merkbaar toe. Haring: „Ik denk dat dat iets te maken heeft met de ontwikkeling van de computers. Die zijn nog niet aan dit soort proble men toe. En de mens zoekt nu eenmaal altijd naar iets wat een computer niet kan.” Met veel pijn en moeite is Henk Prinsen er ook nog altijd in geslaagd aan de laatste positie te ontkomen, ook al kreeg hij bijna een half uur straftijd aan zijn broek omdat hij op de hellin gen van de Pyreneeën en de Alpen geregeld zij het ongevraagd door het publiek werd geduwd. „Ik ben blij dat ik tot hier ben gekomen,” vertelde Prinsen. „Je kunt toch zeggen dat het een prestatie is Parijs te halen, zeker in deze ronde, waaruit heel wat grotere namen zijn verdwenen. Ik ben 23, jong eigenlijk nog voor de Tour. Ik wil proberen het in de komende jaren beter te doen. De meeste groten zijn een stuk ouder, ik zal mij ook kunnen verbete- ren* De Fransman Bernard Thevenet, die waar schijnlijk de Ronde van Frankrijk gaat win nen, is de grote trekpleister van de Acht van Chaam, die woensdag 23 juli wordt gehouden. Naast Thevenet komen tijdens Nederlands grootste wlelerevenement ook de Belg Rik van Linden (drager van de groene trui) en zijn landgenoot Lucien van Impe (leider van het bergklassement) aan de start. Voorts zijn alle Nederlandse vedetten onder wie Joop Zoetemelk, Gerard Vianen, Fedor den Hertog. Roy Schuiten en Hennie Kuiper gecontrac teerd. Veel minder bekend bij hét grote publiek zijn de ene grootmeester en de vier meesters die Nederland kent op het gebied van de schaakcompositie, een door de wereldschaakbond (FIDÉ) als Het offensief heeft Don Allan geen plaats vooruit gebracht in het algemeen klassement, want de aanval leverde niets op. Toch is de enige Australiër uit de ronde nu al veel beter geklasseerd dan vorig jaar, toen zijn volgnummer in Parijs 103 was. Achter hem eindigden de Fransman Masson en zijn ploeggenoot Alaimo. Donderdag schoof Allan nog wel een plaatsje op doordat Merckx' zieke ploeggenoot Herman Beyssens uit de strijd werd genomen, nadat hij zich geregeld had vastgehouden aan volgwa- gens. gewoon vast en draait lang niet zo gemakkelijk als op echt gras. Een ander punt is dat de dij beenspieren het bijzon der te verduren krijgen doordat je op die verende astroturflaag nogal weg zakt”. De belangrijkste uitslagen zijn: meter: 1. Borzov (Sov.) 10,2 sec. meter: 1. Brijdenbach (Bel.) 45,6 sec., 2. Randle (Vst.) 45,63. 800 meter: 1. Boit (Vst.) 1.44,72. Svensson (Zwe) 1.46,16. 1500 meter: 1. Melville (Nze) 3.40,0; 400 m. horden: 1. Mann (Vst) 49.69) twee mijl: 1. Liquori (Vst) 8.17,2; 2. Walker (Nze.) 8.20,57. Hoogspringen: 1. Woods (Vst) 2.21 meter, 2. Stones (Vst) 2.18. Kogelstoten: Dolegiewicz (Can) 20,22 meter. Discuswerpen: 1. Wilkens (Vst) 64.98 meter, 2 .Bruck 63.57. Voor een balsport geeft het kunstgras bijzonder grote problemen. Het astroturf doet de bal meters hoog opstuiten met gevolg „dat je er gelijk in moet. Je kunt niet afwachten totdat de bal nog eens voor je neus stuit omdat die dan direct doorschiet. Het onmiddellijk ingaan maakt de kans op gevaarlijk spel wel groter”, aldus Derk Doyer, de Neder landse doelman. Doyer moest net als Paul Litjens erg wennen aan het vreem de effect dat de bal krijgt. „Als je tegen de polen inspeelt draait de bal gewoon weg. Het is net biljarten”, zegt Litjens. Een bijzondere gewaarwording voor de spelers, maar eigenlijk meer nog voor de scheidsrechters en grensrechters is het feit dat het veld vanaf de midden- cirkel gezien, naar alle kanten afloopt. Het niveauverschil van ruim dertig cen timeter, voor de afvoer van water, heeft tot gevolg dat het onmogelijk is voor een rechtsbuiten om vanaf de rechter zijlijn de linkerzij lijn, die in „het dal” ligt, te zien. De speciale schoenen die voor het astroturf door een grote sportartikelen firma waren ontworpen, blijken geen groot succes te gaan worden, gezien de ervaring van enkele spelers die de zware schoenen met noppen (Jan Boerma: „Het lijken wel bergklimmersschoenen”) wil den testen. Tegenover de merendeels ietwat nega tieve ervaringen op het kunstgras van de Nederlanders stond het nuchtere „jullie Nederlanders praten te veel. Doe als die Pakistani, die komen het veld op en spelen. Zonder gezeur” van Horst Wein, de ex-coach van Spanje die sinds kort de Canadese hockeyploeg onder handen heeft. Wein: „Ik speel nu een kleine week op het kunstgras. Geen enkel pro bleem. Allen kost het iets meer kracht”. Sportarts De Jongste, de man die als chef-arts volgend jaar de Nederlandse Olympische afvaardiging zal begeleiden, heeft de indruk dat de geringe wend baarheid op het kunstgras tot enkelbles sures zou kunnen leiden. „De voet staat „Er zijn er op het ogenblik vier: de Nederlander Visserman, een man waar voor ik zeer grote bewondering heb maar die de laatste jaren helaas niet meer actief is, twee Russen en een Engelsman. Dan zijn er ongeveer 30 FIDE-meesters, en daarvan ben ik ër dus een. Ook op het gebied van de probleemcompositie loopt Rusland dui delijk voorop, maar Nederland wordt toch wel als tweede beschouwd. Wat dat betreft staan we er beter voor dan bij het gewone wedstrijdschaak. Ik schat dat Nederland daarbij op de achtste, negende plaats op de wereldranglijst staat.” Van Linden, ook winnaar van de halve etappe van Molenbeek naar Rou baix, maakte in Chalon een einde aan een reeks tweede plaatsen, uit het begin van de ronde. Zowel in Le Mans (Es- classan), Merlin Plage (Smit), Angou- ste van de KNSB en met ir. J. R. G. de Veer auteur van het in 1969 uitgegeven boek „Schaak, maar raak” met als on dertitel: mat op korte termijn in partij een probleem) is er niet altijd in geslaagd een originele compositie te verwezenlij ken. „Het gebeurt wel eens dat er voor een probleem diverse oplossingen bin nenkomen. Nou ja, zo gauw er twee oplossingen mogelijk zijn, is het pro bleem waardeloos. Er mag maar één oplossing mogelijk zijn. Behalve origi neel, moet je dus ook nog eens zéér zorgvuldig zijn.” Haring, secretaris van de Nederlandse Bond van Probleemvrienden, heeft, vindt hij, al veel te lang gepraat over zijn passie. „Maar,” zegt hij, „ik wil u de definitie die ik voor mijn hobby heb bedacht niet onthouden. Die luidt zo: „De probleem- en eindspelcompositie streeft naar het geven van schaak schoonheid in geconcentreerde vorm. In houd en vorm dienen daarbij met elkaar in harmonie te zijn.” Waarvan akte. STOCKHOLM (SID). De Keniase atleet Mike Boit heeft donderdag tijdens internationale wedstrijden in Stockholm de beste wereld-seizoenprestatie geleverd op de 800 meter. Hij liep de afstand in 1 minuut en 44,72 seconden. Hij was daar mee net iets sneller dan de Amerikaan Mark Enyart, die eerder dit jaar tot 1.44,87 was gekomen. DEN HAAG (ANP). De uitslag van lotto no. 28 is: Aantal deelnemers 678.952. Inleg f 2.758.543. Prijzenbedrag f 1.408.717. le prijs: geen winnaar. Van het bedrag van de le prijs gaat eenvijf- de deel naar de jackpot van lotto no. 29. Het overblijvende viervijfde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen. 2e prijs: 1 winnaar, die bruto 242.434 ontvangt. 3e prijs: 89 winnaars, die elk bruto 3.460 ontvan gen. 4e prijs: 4335 winnaars, die elk f 86 ontvangen. 5e prijs: 7008 winnaars, die elk 53 ontvangen. Een hindernis van de tweede categorie die „en groupe” werd genomen, zoals de Cote de Mijoux en de Cote de Champied. Het enige opzienbarende was dat Eddy Merckx geregeld aan de staart van het veld reed om door de Tourarts te kun nen worden verzorgd. Merckx kreeg een injectie tegen de pijn, die donderdag ook duidelijk voelbaar was in zijn linker schouder. Dokter Miserez is overigens niet dolgelukkig met het doorrijden van de wereldkampioen. Hij heeft Merckx gezegd dat hij als arts geen verantwoor ding wil nemen en dat de Belg zich bepaalde risico’s op de hals haalt, die in een ongunstig geval een operatie nood zakelijk zouden kunnen maken. Een dergelijke ingreep zou de wereldkampi oen meer kunnen kosten dan deze Tour hem kan opleveren, ook al zijn de tweede plaatsen in algemeen-, punten-, berg- en de ploegenklassementen goed voor een bedrag van rond de dertigdui zend gulden. lêrne (Moser), Bordeaux (Hoban) en Fleu- rance (Smit), werd hem op de laatste meters een overwinning ontnomen. De triomf was een opluchting voor de forse blonde Vlaming. „Ik ben nog altijd bang dat Merckx nu zijn volle aandacht op het puntenklassement zal richten,” vertelde Van Linden. „Ik ben blij ook dat de bergen achter de rug zijn. Hoe wel ik mij geleidelijk verbeterd heb. In de Pyreneeën kwam ik zelden bij de eerste honderd binnen, in de Alpen reed ik soms tussen de zestigste en tachtigste plaats. Maar dat kon natuurlijk ook gekomen zijn doordat er minder renners in koers waren.” door Karstens en Legaye en r kilometer voor de eindstreep teruggepakt Martin Liqupri (VST) liep tijdens zijn knappe tijd op de twee mijl (8.17,2) de 3000 meter in de snelste seizoentijd van 7.46,8. Hij overtrof met die prestatie de tijd van de Zwitser Werner Meier, die to< 7.48,8 was gekomen. 19-7-1975 Escargot Chantilly! De eindstrijden van de toernooien om de Europa Cup 1 en 2 zullen indten zij na verlenging in een gelijkspel eindigen niet meer worden overgespeeld. De UEFA heeft beslist dat voortaan aansluitend aan de ver lenging strafschoppen zullen worden genomen om tot een winnaar te komen. Rink Zwaga won bij Langweerd met het Zuidwesterskutsje de vierde race om het kampioenschap skutsjesilen. Tjitte Brouwer blijft leider in het klassement. Voor de voorronden van het nieuwe we reldkampioenschap voor militaire voetbalelftal len is Nederland Ingedeeld bij Frankrijk en Algerije. De Westduitse schermer Alexander Puch is in Boedapest wereldkampioen geworden op het onderdeel degen. Op de derde dag van de Nijmeegse Vier daagse zijn 344 loper uitgevallen. Frank de Vos haalde de Nederlandse zelltitel in de Soloklasse. Dat gebeurde na vijf races op het IJsselmeer bij Enkhuizen. Bij de strijd om de Europese bridgetitel in Brighton heeft Nederland de wedstrijden tegen Zweden en Frankrijk vrij gemakkelijk gewonnen. De dames verloren van Italië. Ercole Baldini is echter van plan weer terug te gaan naar Italië. „Maar,” zei Baldini, „het zou eigenlijk beter zijn dat ik niet ging, want als ik er niet bij ben, wint Van Linden weinig. Hij is specialist in -tweede plaatsen, maar die tellen niet.” Merckx echter en dat mag bekend wórden verondersteld rijdt niet alleen voor de prijzen, maar zeker ook voor de glorie. Het bleek donderdagmiddag nog eens in Chalons-sur-Saone. Doordat zijn ploeggenoten zich in de bergen het vuur voor hem uit de sloffen hadden moeten rijden, had hij in de eindsprint weinig hulp meer te verwachten. Niettemin stortte Merckx zich opnieuw in het ge vecht om de dagprijzen, waarin hij de pure sprinters Van Linden, Mintkewicz, Hoban, Karstens en Godefroot moest laten voorgaan. Don Allan, als 92e nog altijd nummer laatst in de Ronde van Frankrijk, heeft donderdag twee-gedeelde-prijzen ont vangen. Samen met Misac mocht hij de premie voor de strijdlustigste renner en die voor de beste ontsnapping delen. Misac en Allan reden vijf kilometer samen aan kop, werden achterhaald MONTREAL. Kunstgras is geen echt gras. De enige conclusie, waar niet aan te tornen valt, die de Nederlandse hockeyers gezamenlijk trokken na hun eerste kennismaking met het kunstgras (astroturf) in het Percival Melson Memorial Stadion in Montreal waar de Nederlandse ploeg zaterdag de eerste wedstrijd speelt in het Voor-Olympisch bockeytoernooi. Over de voor- en nadelen van het kunstgras, een grote ruige mat, liepen de meningen nogal uiteen. „Het is net mul zand; het werkt blessures in de hand; de polen van het kunstgras geven de bal de meest vreemde effecten mee”, waren een paar opmerkingen na de eerste dribbels en slagen van de Nederlanders op het astroturf. Later op de dag bleek dat nog eens in een met 21 verloren oefenpartijtje tegen Kenia, Jac. Haring poseert in de demonstratieruimte van het IBM-schaaktoernooi. Op de achtergrond Jan-Hein Donner, die de belang rijkste IBM-partijen dagelijks van commentaar voorziet. zelfstandig componisten noemen de mensen zich, die de schaakwereld verrijken met het woord zegt het al problemen die dan met tot stand komen tijdens de toer nooien en tweekampen die in het mid delpunt van de belangstelling plegen te staan, maar die het resultaat zijn van pure huisvlijt. Bergklassement: 1. Van Impe (Bel) 285 punten, 2. Merckx (Bel) 203, 3. Thevenet (Fra) 166, 4. Zoetemelk (Ned) 161, 5. Galdos (Spa) 82, 6. Gimondi (ita) 78, 7. Torres (Spa) 63. Puntenklassement: 1. Van Linden (Bel) 267 punten, 2. Merckx (Bel) 240, 3. Moser (Ita) 168, 4. Godefroot (Bel) !34, 5. Hoban (Eng) 114, 6. Zoetemelk (Ned) 109, 7. Thevenet (Fra) 108, 8. van Impe (Bel) 107. wereldkampioen en bedrijfsleider van Bianchi’s wielerploeg, was donderdag aanwezig bij de etappe van Thonon-les- Bains, naar halon-sur-Saone. „Baldini, die zelden naar wedstrijden komt kijken omdat hij de directe leiding van de ploeg overlaat aan Ferretti en nu aan Martini, brengt mij geluk. Hij was er dit jaar ook in de Giro toen wij naar Bari reden en ook daar won ik. Hij moet maar blijven.” De uitslag van de negentiende etappe, van Thonon les Bains naar Chalon sur Saone over 229 kilometer, is: 1. Van Linden (Bel-Ferretti), 229 kilometer in 6 uur, 53 minuten en 29 seconden, 2. Mintke wicz (Fra-Stablinski), 3. Hoban (Eng-Ca- put) 4. Karstens (Ned-Stablinski), 5. Go defroot (Bel-Schotte), 6. Merckx (Bel-Le- langue), 7. Rottiers (Bel-Lelangue), 8. Regis Delepine (Fra-Schotte), 9. Teirlinck (Bel- Stablinski), 10. Vianen (Ned-Caput), 11. Moser (Ita-Bartolozzi), 12. Martinez (Fra- Stablinski), 13. A. van Vlierberghe (Bel- Gribaldy, 14. Allan (Aus-Llebregts), 15. Ovion (Fra-De Muer), 16. De Meyer (Bel- Schotte), 17. Talbourdet (Fra-Clt), 18. Lege- ay (Fra-Lapebie), 19. Fraccaro (Ita-Ferret- ti), 20. Gutierez (Fra-Gribaldy), 22. Kuiper (Ned-Liebregts), 24. De Cauwer (Bel-Lie- bregts), 27. Knetemann (Ned-Caput). 29. Prinsen (Ned-Liebregts). 41. Kamper (Ned- Llebregts), 48. Zoetemelk (Ned-Caput), 62. Den Hertog (Ned-Liebregts), allen In de zelfde tijd als de winnaar. Algemeen klasement: 1. Thevenet (Fra- De Muer) 96 uur, 32 minuten en 42 seconden, 2. Merckx (Bel-Lelangue) op 3.03 min, 3. Van Impe (Bel-Stablinski) op 4.49, Zoetemelk (Ned-Caput) op 6.58, 5. Gi mondi (Ita-Ferrettl) op 12.53, 6. Lopez Carrll (Spa-Barrutla) op 19.45. 7. Moser (Ita-Bartolozzi) op 24.29, 8. Fucbs (Zwi- Bartolozzi) op 25.39, 9. Janssens (Bel-Lelan gue) op 31.15, 10. Torres (Spa-Saura) op 34.24, 11. Kuiper (Ned-Liebregts) op 41.01, 12. Romero (Fra-Lapebie) op 44,12, 13. Talbourdet (Fra-Caput) op 45.05, 14. Marti nez (Fra-Stablinski) op 45.58, 15. Agostinho (Por-Gemlnianl) op 51.04, 16. Delisle (Fra- De Muer) op 55.09, 17. De Schoenmaecker (Bel-Lelangue) op 55.12, 18. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 56.17, 19. Poulldor (Fra- Caput) op 58.45, 20. Julien (Fra-Gemlniani) op 1.05.25, 54. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.09.03 65. Knetemann (Ned-Caput) op 2.26.55, 70. Vianen (Ned-Caput) op 2.33.12, 89. Prinsen (Ned-Liebregts) op 3.06.14, 91. Kamper (Ned-Liebregts) op 3.16.06. Dagploegenklassement: 1. Grlbaldy (Doy en, Van Vlierberghe, Guttlerez) 20.41.56, 2. Stablinski (Mlntkiewlcz, Karstens, Teir linck) 20.41.57 (15 plaatsen), 3. Schotte (Go defroot, Delepine, De Meyer) z.t. (29 pl), 4. Caput (Hoban, Vianen, Talbourdet) z.t. (30 pl), 5. Ferretti (Van Linden Fraccaro, Santambrogio z.t. (43 pl), 6 Lelangue (Merckx, Rottiers, Lievens) z.t. (49 pl), 7. Liebregts (Allan, Kuiper, De Cauwer) z.t. (60 pl). Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 290.56.10, 2. Lelangue 291.03.38, 3. Bartolozzl 291.07.27, 4. Stablinski 291.16.18, 5. De Muer 291.24.03, 6. Ferretti 291.37.51, 10. Liebregts 293.33.29. AMSTERDAM. Euwe, Donner, Timman, Ree, Langeweg. Dat zijn zo’n beetje de namen die de met schaken niet geheel onbekende Nederlander over de lippen komen als hem wordt ge vraagd naar een paar internationale grootmeesters of dito meesters waarop ons land kan bogen: Het zijn de namén van de kopstukken het lijstje is ui teraard niet volledig’1die regelmatig de aandacht vragen of hebben gevraagd in belangrijke evenementen in binnen- en buitenland. De enorme produktie van Jac. Haring („de mogelijkheden zijn kennelijk nog lang niet uitgeput”) beperkt zich niet alleen tot twee-zetten, waarvan hij er inmiddels zo’n duizend op zijn naam heeft staan. „Tussen 1952 en nu heb ik ook nog eens circa 55 drie-zetten, tien meer-zetten en tien eindspelen gecompo neerd. Hat in elkaar sleutelen van een eindspel vergt uiteraard de meeste tijd. Van één eindspel, waarmee ik in 1952 in Helsinki een tweede prijs won, is bij voorbeeld een man als Jan-Hein Donner helemaal lyrisch geworden.” Bij die ene prijs in de Finse hoofdstad is het voor Jac Haring niet gebleven. Van zijn ruim 1000 composities werden er niet minder dan zo’n 400 bekroond. „De prijzen zijn altijd bestemd voor mijn vrouw en mijn vier kinderen. Ie dereen weet altijd precies wanneer hij of zij aan de beurt is. Het gaat meestal om kunstvoorwerpen, en daar ben ik zelf erg gelukkig mee. Ik ben een kunst minnaar; vooral de schilderkunst heeft mijn belangstelling.” „De schoonheid trekt me meer dan het gevecht, vandaar dat ik het wedstrijd schaak heb verwisseld voor de probleem compositie, die, dat zei ik al, een meer kunstzinnig karakter heeft. Als wedstrijd- schaker speelde ik overigens een zeer behoorlijke partij; ik zat wel aan het niveau van een hoofdklasser. Ik was indertijd lid van de club Caissa in Hoorn, en daarvan werd ik steevast kampioen. Maar wat ik nu doe, vind ik gewoon veel mooier.” Met die door hem geanimeerde ont snapping stelde Allan zijn laatste plaats uit het algemeen klassement in de waagschaal. Allan wil echter niets liever dan rode lantaarn af-zijn. „Het is nooit mijn bedoeling geweest als laatste in Parijs aan te komen. Ik weet dat het voor de reclame veel beter is wanneer je de allerlaatste bent dan wanneer je nog een of twee man voor je hebt, maar ik rijd om zo hoog mogelijk te eindigen, niet zo laag mogelijk. Ik heb werkelijk geprobeerd weg te blijven. Voor de rit had ik het al tegen Kuiper gezegd, als ik mij goed voel, ga ik aanvallen.” De massale eindsprint in de buurt van Bernard Thevenet’s woonplaats typeerde de eerste dag na de bergen, die de renners voltooiden zoals zij waren be gonnen en zoals zij bijna 229 kilometer hadden gereden, in gesloten formatie. De Alpen zaten nog in de benen, de prijzen lijken verdeeld, waarom dan nogeens een aanslag gedaan op de geslonken reserves. Als een kleurig blok peddelde de club met een snelheid van amper dertig kilometer langs het Meer van Genève naar de Col de la Faucille.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19