TIJD TE KORT OM PROBLEMEN OP TE LOSSEN moeten worden STEENKAMP BLIJFT CDA-VOORZITTER Dit najaar indiening wetsontwerp volksverzekering ziektekosten „VN-regels „Alleen Isd aan nageleefd” „Mogeliik einde huln aan Enta vrijwilligers” Portugal” Amsterdam wil computertrams laten rijden door stadskern Weer 45 premie voor werkgevers I J V I W t A OPZET LIJKT OP PLAN VAN VAKBEWEGING Asfaltweg door Nieuwmarktwijk O h O VRIJDAG 1 8 JULI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 2 I EEG VAN MENING: Veiligheid A Scandinavische landen: Moord (Van onze parlementsredactie) Gestikt of gewurgd Wapenembargo gü Ontslag PLO-delegatie Veiligheid Energie BRUSSEL (ANP) Zowel de Nederlandse minister-president, Den Uyl, als zijn minister van Buitenlandse Zaken, Van der Stoel, was gisteren niet tevreden over het verloop van de tweedaagse Europese topconferentie in Brussel. Het vrij plotseling afbreken van het topgesprek (na de lunch bij koning Boudewijn werd er niet meer vergaderd) weet Den Uyl aan ver moeidheid en het feit dat er nog weinig geloof bestond dat men in de nog resterende tijd uit de problemen zou komen. DEN HAAG Hets wetsontwerp volksverzekering ziektekosten zal dit najaar worden ingediend. Onlangs heeft het kabinet staats secretaris Hendriks (Volksgezondheid) groen licht gegeven voor de voltooiing van zijn plan, waaraan al enkele jaren is gewerkt. De opzet van deze verzekering zal het meest lijken op het plan dat de vakbe weging indertijd heeft ingediend. Het kabinet streeft ernaar de ver zekering voor 1980 in werking te doen treden. Verdacht van doodslag Gesloten Ethiopië v Nederland ontevreden over Europese top (Van onze redacteur in Stockholm) vice- WEERRAPPORTEN d. o 27 Zon BRUSSEL. (ANP) De landen van de Europese Gemeenschap zullen niet gedogen dat aan de grondregels van de Verenigde Naties getornd wordt. Men zal zich niet neerleggen bij acties of uitsto ting van landen wanneer dit gebeurt in strtyd met de grondregels van de wereld organisatie, zoals het handvest en de procedureregels. Dit verklaarde minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) gis termiddag op een persconferentie na af loop van het tweedaagse topoverleg in Brussel. Voorgedragen zijn als vice-voorzitters de Rotterdamse advocaat mr. J. L. Jans- WASHINGTON. (Reuter) Het Ame rikaanse leger heeft gisteren erkend dat het aan het eind van de jaren vijftig met Isd heeft geëxperimenteerd op sol daten, maar „dat gebeurde alleen met vrijwilligers”. zo o o z w.stil 26 25 32 30 39 26 24 24 32 38 37 24 27 25 25 30 33 19 21 20 21 11 26 20 15 16 16 15 0 0 0 0 0 0 0 1 0,2 CDA CDA In voor volksverzekering gaat gepaard met kosten voor de overheid en verhoging van de sociale premiedruk. mei de De 70-jarige Hagenaar J. Schönrock, die sinds 18 december werd vermist, is dood in een huis in Antwerpen gevon den. Het stoffelijk overschot, dat bijna naakt was, lag gerold in tapijten. Lijk schouwing heeft aangetoond dat de man of gewurgd of gestikt is. De politie heeft de vroegere huurder van het huis inge sloten voor verhoor. President Ford van de Verenigde Sta ten heeft gisteren tijdens een vergade ring met 130 Congres-leden gezegd dat het Amerikaanse wapenembargo tegen Turkije moet worden opgeheven, om de vriendschappelijke betrekkingen tussen Turkije en de andere NAVO-landen in stand te houden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Innsbrück Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tunis o z zw zzo nnw n ozo w z o wnw n wzw n w.stil wnw w.stil z nnw o w ozo w.stil wzw zzo nnw n n w.stil 15 14 15 15 24 18 15 22 13 13 18 20 17 0 0,4 0 0 0 0 5 0 0 0,4 0 0 ge 68- jaa bai we do< bra jaa 1 vo ba toe vij aa: arr iy Fr de va toe Ca Ier de Ja] we „D 1 tie nis rig aa: 16 15 15 15 15 15 16 15 16 I wu kei aai dri de tiei nai vai I der eer vol gat We aai 68- vei tij om de ch tei Di „D zei „b da MS CB C 4 2 1 6 9 6 0 0,9 10 5 Definitieve afronding van het wets ontwerp kan pas geschieden wan neer het kabinet eind augustus de laatste gegevens heeft over de in de komende jaren te verwachten econo mische ontwikkeling. Daarvan hangt de uiteindelijke invulling van de be lastingplannen af. Invoering van de b( In Heerlen zijn twee jonge Duitsers gearresteerd, van wie vermoed wordt dat zij vorige week de 34-jarige Duitse rechter Karl Oellers hebben vermoord. Na hun daad waren zij er van door gegaan met Oellers verzameling Berlijns porselein ter waarde van 100.000 en enige schilderijen. Zoals bekend is, wil een groot aantal islamitische landen Israel uit de Vere nigde Naties stoten. Van der Stoel merkte verder op dat de negen van Europa niettemin geen confrontatiepolitiek gaan voeren. Hij en premier Den Uyl namen daarmee af stand van uitspraken van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger, die onlangs gesteld heeft dat de ontwikkelingslanden op confrontatie uit zijn. De Amerikaanse minister gaat volkomen voorbij aan de oorzaken van deze confrontatiepolitiek, aldus de Ne derlandse bewindslieden. Tweede Kamer instemming met zijn plannen voor de hervorming van het gezondheidszorgstelsel. De bedoeling is dat de overheid vaste greep krijgt op de ontwikkeling van deze sector, dat tevens meer inspraak van de bevolking wordt gerealiseerd door re gionalisatie en dat grotere doelmatig heid en afremming van kostengroei wordt bereikt door verschuiving van de hulpverlening voor een groot deel naar de zogenoemde eerste lijn. Weer In binnen- en buitenland Waar kort geleden nog hevige strijd woedde in verband met de afbraak van huizen in de Nieuwmarktbuurt in Am sterdam rijdt nu verkeer over een nieuwe asfaltweg. De huizen moesten verdwijnen voor de metrowerkzaamheden. Sï i z. bew. verand. z, bew. z. bew. z. bew. onw. z. bew. z. bew. verand. mist onw. onw. z. bew. onbew. on bew. h. bew. h. bew. z. bew. z. bew. regen onbew. geh. bew. z. bew. onbew. onbew. onbew. z. bew. z. bew. z. bew. 1. bew. onbew. onbew. h. bew. 1. bew. z. bew. mist 1. bew. onbew. ZATERDAG 19 JULI op Maan op AMSTERDAM. Binnen twee jaar zullen in Amsterdam trams rijden die door een computer worden geleid. Deze trams zullen met een regelmaat van één per minuut over de zogenoemde Binnen ring rijden die wordt gevormd door de Sarphatistraat, de Weteringschans en de Marnixstraat. Volgens wethouder Treu- mann van verkeer wordt dit de drukste vervoersader van de stad waarlangs zich per dag 40.000 mensen in beide richtin gen gaan verplaatsen. De voorbereidingen in Genève zijn nog steeds niet afgerond. Zeker niet voor wat het punt van de ondertekening be treft. Het plan was dat Italië, dat op dit moment het voorzitterschap bekleedt, namens de gemeenschap zou onderteke nen. De bijgedachte daarbij was, dat de Sovjet-Unie en de andere Oostbloklanden daarmee impliciet de Europese identiteit zouden erkennen. Tegen dit plan is nu verzet gekomen van de zijde van het oostblok. Minister Van der Stoel zei dat Nederland nog steeds op het standpunt staat dat daar waar de Europese gemeenschappen als eenheid naar buiten treden dit ook of ficieel moet worden aangeduid. Vijf federale provinciehoofden in Ar gentinië hebben gisteren hun ontslag ingediend. Over de reden van de ontslag aanvraag wordt niets gezegd, maar aangenomen wordt dat meningsverschil len over het beleid van de centrale regering een belangrijke rol spelen. De minister-president nam een wat genuanceerder standpunt in. Hij sprak van het zoeken naar een „pragmatische midden” tussen de mogelijkheden die minister Van der Stoel had genoemd. „Deze Europese raad heeft bij mij in ieder geval gemengde gevoelens nagela ten wat de werkwijze betreft”, aldus Den Uyl. Een delegatie van het Palestijnse Be- vrijdingsfront (PLO) is gisteren naar Pe king vertrokken. Het Front zou streven naar toenadering tot China, omdat, zo wordt in Palestijnse kringen verwacht, Peking in de Verenigde Naties een initia tief om Israel uit de Volkenorganisatie te stoten zal steunen. Finland treft uitgebreide maatregelen om de veiligheid te waarborgen van de afgezanten naar de Europese Veilig- heidsconferentie die op 30 juli in Helsin ki moet beginnen. Vijfduizend man van de Finse politie en veiligheidsdienst moeten daarbij overuren maken. DEN HAAG (ANP). Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, tot dusverre voorzitter van het bestuur ad interim van het CDA (Christen-Democratisch Appèl) moet de finitief het voorzitterschap op zich ne men. Tot deze uitspraak is het algemeen bestuur van het CDA gekomen en het heeft het CDA-congres, dat op zaterdag 23 augustus voor de eerste maal bijeen komt na de definitieve totstandkoming van de federatie van KVP, ARP en CHU, voorgesteld prof. Steenkamp als voorzitter aan te wijzen. Er moet echter nog nader overleg plaatsvinden hoe deze commissies ver slag zullen uitbrengen: rechtstreeks aan De Binnenring zal volgens B. en W. niet alleen dienen voor de distributie van de metropassagiers, maar zal ook de vergrote capaciteit moeten opvangen van de andere verkeerslijnen. De plannen vereisen ingrijpende profielwijzigingen op veel drukbezochte plaatsen in de stad. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de nota-Binnenring. zullen de werk zaamheden in fases op verschillende de len langs de route tegelijkertijd worden uitgevoerd. „De centraal bestuurde tram is een tamelijk nieuw systeem dat overigens de bestuurder niet overbodig maakt,” aldus wethouder Treumann. „Onder elke tram is een zender aangebracht en bij de haltes bevindt zich een ontvanger. Hier mee kan aan de computer worden door gegeven hoe snel de tram rijdt, hoeveel personen zich in de wagen bevinden en hoe de verkeerslichten moeten reageren. Er is in Amsterdam-Noord reeds een proef met deze computerverkeersbaan op de autobuslijnen. Volgens de wethou der zal de computergeleide tram op tijd en regelmatig rijden met een superspits- fiequentie van 70 per uur. „De bezet tingsgraad zal beter worden en overvolle trams komen in de toekomst niet meer voor,” aldus de wethouder. In een dergelijk systeem verdwij nen de huidige z.g. nominale premies, zoals die worden betaald voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering en de particuliere ziektekostenverzeke ring. De premie naar draagkracht, die ieder werkende Nederlander moet be talen, moet worden geheven over een nog nader vast te stellen deel van het inkomen (de premiegrens die ook geldt voor AOW, WAO e.d.). Na dit fiat van het parlement kon Hendriks beginnen met wettelijke maatregelen. Een daarvan is de volksverzekering ziektekosten, waar van de invoering grote invloed zal hebben op het toekomstige gezond heidszorgsysteem. Het plan van de drie vakcentrales sluit het meest aan bij de structuur die het kabinet-Den Uyl voor ogen staat. Daarin liggen namelijk belangrijke accenten op de regionalisatie van de zorg. Staatssecretaris Hendriks, die al enkele malen had aangekondigd eerst met een voorontwerp te zullen ko men, heeft daarvan afgezien. In mei deelde hij de Tweede Kamer mee, bij de behandeling van zijn structuurno ta gezondheidszorg, meer te voelen voor een definitief wetsontwerp. Op dit punt is het kabinet, in een van zijn laatste vergaderingen voor de vakanties, het eens geworden. kreeg de staatssecretaris Volksgezondheid van de De „Washington Post” had gemeld dat er zeker ook een groep van vijf tot tien soldaten was geweest bij wie proeven zonder hun voorkennis waren genomen. Het leger verklaarde dat men geen bewijs kon vinden dat aan iemand Isd was toegediend zonder dat hij daarvan op de hoogte was. Volgens de „Washington Post” had het leger in samenwerking met de universi- teit van Maryland Isd-proeven genomen om na te gaan hoe doelmatig Isd ge bruikt zou kunnen worden als aanvals wapen in oorlogstijd. De rijkspolitie in Vlijmen heeft in samenwerking met de Bossche politie in Vlijmen na een schietpartij een inwoner van Dordrecht aangehouden. De man wordt ervan verdacht op 9 april de 40- jarige transportondernemer Gerit Bouw zo ernstig te hebben verwond dat deze aan zijn verwondingen is bezweken. De Dordrechter zou de vrachtauto van de heer Bouw hebben gestolen. Toen Bouw dat ontdekte was hij zijn gestolen goed gaan zoeken. Nadat hij de wagen had gevonden kwam het tot een worsteling tussen de heer Bouw en de Dordrechter. Deze laatste is, sinds de politie hem op het spoor was, voortvluchtig geweest. Er is geen definitief standpunt geko men van de Europese regeringsleiders ten aanzien van de conferentie voor Europese veiligheid en samenwerking, waarvan de plechtige slotzitting op 30 juli in Finse hoofdstad Helsinki plaats moet vinden. Drie commissies zullen in opdracht van de staatshoofden en regeringsleiders van de Europese gemeenschappen zich moeten gaan buigen over het vraagstuk rond de energie. De commissies, die parallel zullen gaan werken zullen de energie, de grondstoffenproblematiek en de ontwikkelingsvraagstukken in het al gemeen bestuderen. Dit verklaarde mi nister Van der Stoel. STOCKHOLM. In navolging van de EEG-landen overwegen nu ook de geza menlijke Scandinavische landen hun steun aan het militaire regime in Portu gal in te trekken. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam willen een snelle beslissing doorvoeren voor de Binnenring, die deel uitmaakt van een totaal verkeerscircula tieplan dat gericht is op het weren van auto’s die niet noodzakelijk zijn in de stad. Een belangrijke reden voor de haast is het feit dat omstreeks mei 1977 de metro gaat rijden op het eerste traject, namelijk tussen Bijlmermeer en het metrostation Weesperplein dat aan de Binnenring ligt. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Droog, vrij zonnig en weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 2 tot 12; minimum tempera tuur: omstreeks 12 graden; maximum tempera tuur: omstreeks 22 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. ten waren vervat. Van de vijf plan nen die bij de SER waren ingediend en die in het advies van deze raad aan de regering werden genoemd, kreeg het ook de meeste stemmen. Dit plan gaat ook het verst: het kent, zoals alle volksverzekeringen (AOW, AWW e.d.) een verplichte pre mie voor iedere inkomenstrekker naar draagkracht. In overeenstem ming met de huidige praktijk van de Ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten wordt uitge gaan van verstrekkingen in natura, zonder eigen risico. Daartoe moeten de verzekeringsorganen (waaronder de huidige ziekenfondsen) overeen komsten sluiten met de hulpverleners (artsen en instellingen). Uruguay heeft het Uruguees-Rus- sische Culturele Instituut in Montevideo laten sluiten. Reden: dat dit sinds 1958 bestaande instituut „ideologische infil tratie en propaganda in dienst van het Russische communisme” heeft bedreven. De militaire leiders van Ethiopië zijn van plan het burgerlijke bestuur in liet Afrikaanse land te herstellen. De macht zou moeten worden overgedragen aan één enkele politieke partij, die overigens nog moet worden opgericht. De partij zou een socialistische signatuur krijgen. In november 1973 ging een meer derheid van de Sociaal-Economische Raad akkoord met de ideeën, die in het schetsplan van de vakcentrales voor een volksverzekering ziektekos- Over het grondstoffenprobleem heb ben we tijdens de lunch gesproken, al dus de Nederlandse minister-president. Om het grondig te behandelen zouden we echter twee volle dagen nodig gehad hebben. Daarom is ook nog niet bekend op welke datum van invoering het kabi net zal gaan mikken. Afhankelijk van de in de toekomst beschikbare mogelijkheden, kan deze beslissing alsnog in de komende maanden wor den genomen. De bedoeling is deze verzekering die misschien de naam „Algemene Verzekering Gezondheids zorg” krijgt in één keer in te voeren. Hendriks heeft zich meerma len tegen gefaseerde invoering uitge sproken. sen van Raay, secretaris van de CHU en drs. R. Zijlstra, de nieuwe burgemeester van Smallingerland (Drachten) en voorzitter van de ARP. Het algemeen bestuur van het benoemde tot secretaris van het mr. J. G. H. Krajenbrink (die werkzaam was bij De Kuyperstichting van de ARP) en tot penningmeester het KVP- Tweede Kamerlid mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen. Als bij de eerstvolgende Tweede-Ka- merverkiezingen uitgekomen wordt met één CDA-lijst, dienen op die kandidaten lijst de eerste vijftien plaatsen bezet te worden door om en om een lid van de KVP, ARP en CHU. Aldus het advies van het dagelijks bestuur van het CDA. Het openbaar vervoer, fietsers en voetgangers krijgen op de Binnenring prioriteit. Er zullen naast de vrije tram banen, de fiets- en voetgangerspaden slechts smalle rijstroken in één richting overblijven, voor auto’s die moeten la den en lossen. De socialistische regeringen in Noor wegen, Denemarken en Zweden volgen de ontwikkelingen op de voet en voorbe reidingen zijn getroffen om meteen alle hulpprojecten stop te zetten als het militaire regeringsstelsel zich tot een dictatuur zal ontwikkelen. „We bekijken de huidige ontwikkelin gen”, verklaarde de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Sven Anders son, „maar wanneer blijkt dat politieke partijen in Portugal hun bewegingsvrij heid helemaal hebben verloren, zetten we alle hulp stop. Met Portugal gesloten overeenkomsten zullen we alleen nako- men wanneer er werkelijk sprake blijft van een parlementaire democratie”. Ook in Oslo en Kopenhagen wordt de houding van de regeringen ten opzichte van Portugal nu herzien. 04.42 uur onder 20.50 uur 17.49 uur onder 01.15 uur ZATERDAG 19 JULI IJMUIDEN Hoogwater 12.36 uur en 00.00 uur Laagwater 8.00 uur en 20.40 uur DEN HAAG (ANP). De regering heeft besloten, ook voor het komende schooljaar aan elke werkgever een pre mie toe te kennen voor iedere jongere werknemers, die twee dagen per week partieel leerplichtig is. Deze stimulerings- premie bedraagt f 45 per week. De premie geldt in het algemeen voor 16- jarigen die in het elfde jaar van hun leerplicht gaan werken. Na het afgelopen schooljaar 1974-75 zijn voor het eerst een groot aantal werkende jongeren voor de arbeids markt beschikbaar. Voor deze jongeren gold een gedeeltelijke leerplicht van twee dagen per week. Op grond van de arbeidswet mocht gedurende de cursus tijd geen arbeid worden verricht. Voor werkgevers die deze jongeren in dienst namen, betekende dit volgens het minis terie van Sociale Zaken meestal een ernstig ongemak. Teneinde de werkgevers tegemoet te komen heeft de minister van Sociale Zaken voor het afgelopen schooljaar een regeling getroffen, waarbij de werkgever de regeringen of op een algemene over koepelende conferentie. Premier Den Uyl legde er in dit verband de nadruk op dat men bij al het gepraat over de grondstoffen niet mag vergeten dat de twee grootste grondstoffenproducenten de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zijn. Zonder deze kan de zaak niet reëel worden benaderd. De plannen van de Franse president Giscard d’Estaing om van de Europese top „groen licht” te verkrijgen voor een monetaire topconferentie van de Vere nigde Staten, Japan, Frankrijk, West- Duitsland en Groot-Brittannië, zijn in Brussel niet ter sprake gekomen. „Het is met geen woord genoemd”, aldus Den Uyl. Van Franse zijde was de laatste dagen herhaaldelijk te verstaan gegeven dat Giscard zo’n monetair topoverleg wilde. Vooral Nederland („maar ook andere delegaties dachten er zo over”, aldus minister Van der Stoel) was vol strekt tegen dit plan. Wethouder Treumann zegt: „Er be hoeft geen woning voor dit plan te worden gesloopt. Het woonklimaat rond de Binnenring zal aanmerkelijk worden verbeterd”. De uitvoering vaïi hét Ver keersplan, dat in oktober in een defini tieve vorm aan de gemeenteraad wordt voorgelegd, wordt geraamd op 35 mil joen gulden. per jongere, die partieel leerplichtig is een stimuleringspremie van 20 per week werd toegekend. Minister Van der Stoel zei dat het noodzakelijk is dat men zich in de komende weken en maanden beraadt over het karakter van dit soort Europese Raden (topconferenties). Nu hinkt men nog te veel op twee gedachten. Enerzijds verwacht men dat uit deze conferenties werkelijke besluiten komen. Anderzijds beziet men ze als gelegenheden om van gedachten te wisselen. Er zal een keus moeten komen, aldus Van der Stoel. Van der Stoel wees ook op het gevaar dat het werk in de normale raden ver traagd wordt omdat men de Europese raad als „beroepsinstantie” gaat beschou wen. In normale raden bestaat de nei ging de zaken te gaan verschuiven. Nie mand geeft graag zijn posities prijs als er een Europese raad voor de deur staat, aldus Van der Stoel. We moeten een besluit nemen. Of de Europese raad is er één waar besluiten genomen worden, maar dan moeten die raden degelijk worden voorbereid, óf de topraden moeten een veel informeler karakter krijgen, de „praatjes bij de haard”, waar men van gedachten wisselt en richtlijnen geeft die in de instituties van de gemeenschap verder gestalte moeten krijgen. t» c a t- o.» M 22 23 23 23 23 21 21 23 21 22 18 36 29 24 26

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2