Communisten in Portugal opgeroepen barricades op te werpen Plunderingen in Angola Volgens Amerikaanse krant „Daily News”: Vier Britse militairen Astronauten en kosmonauten vandaag bij elkaar op bezoek Benelux gaat zich verjongen Vier jaar voor moord U „FBI brak bij ambassades van bevriende landen in" gedood i M ij L 7 ■91 I door nico scheepmaker WELKOM EVERGREEN STEMPEL DE CORTE bij Weens overleg TWEE STUKS „Geen vooruitgang” V R IJ D A G 1 8 JULI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 3 Noord-Ierland In oord Eten (Van onze ruimtevaartmedewerker, Pieter Bok) DEN HAAG Het gemeenschappelijk Russisch-Amerikaanse ruimte- experiment is tot dusver een grandioos succes. Gistermiddag koppelden urgd iopië j zijn n het nacht aan ;heid ‘gelen an de eilig- elsin- i van iienst gatie tslag 1 Ar- itslag tslag- maar schil- itrale Islag ft in tie in voner man e 40- Bouw deze n. De in de Bouw goed i had teling chter. m op st. argo oten -Rus video F Boodschappen Koptelefoon de tweemans-Sojoez en de driemans-Apollo iets over onze oostgrens op 230 kilometer hoogte aan elkaar. De ruimtevaarders bezochten eikaars capsules, wisselden geschenken en boodschappen uit en luisterden naar toespraken van Brezjnev en Ford. Vandaag socialistische demonstratie in Oporto -’t I Handdruk in ruimte op aarde te zien wetenschappen j k u In Hilversum werd een tv-programma 'opgenomen met Jules de Corte, toen opeens alle lichten in de studio uitvielen. Een knetterende vloek van de floorma nager, daarna stilte in de complete duis ternis, en de stem van Jules de Corte die zei: „Eindelijk gerechtigheid”. itsers wordt iuitse loord. door rlijns M) en irock, ist, is evon- bijna Lijk- man heeft inge- ■igens ij zou bleek geen onverdeeld succes, het nieu we gebouw van het consulaat werd bij de bouw rijkelijk voorzien van afluiste rapparatuur, maar toen de FBI-mensen in een huis in de buurt de luisterappara- tuur aanzetten hoorden ze een Poolse stem zeggen „gaat u maar terug naar Texas, heren van de FBI”. De „Daily News” meldt voorts dat ook een Joego- Begin deze week verbleven volgens inlichtingen van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag nog 126 Nederlanders in Angola. 43 van hen zijn werkzaam in missie en zending. Volgens Portugese zegslieden heeft het Portugese leger plunderende menigten verspreid. Het ministerscomité heeft voorts be sloten in het zogeheten stimuleringscol- lege van de Benelux de Belg P. W. Segers en Amsterdams burgemeester dr. I. Samkalden te benoemen. 3 Be- r Pe- reven it, zo racht, initia lisatie ■trijd van Am- ’.uwe ijnen Sta- gade- 1 dat tegen m de ussen en in 1958 infil- tl het even. Maar in de jaren afluisterapparatuur van de Wees welkom vandaag in ons midden, ziet uw zetel al klaar. Welkom roept u vrolijk tegen heel de blijde kinder schaar! ’t Paard maar in de stal gebor gen, daar zal Pieter welvoor zorgen. Dag Sinterklaasje, da-ag, da-ag, da-ag, da-ag Zwarte Piet. Dag Sinterklaasje, da-ag, da-ag luister naar ons welkomst lied. slavisch consulaat aan de westkant door FBI-agenten is bespioneerd. Woensdag werd bekend dat de Ameri kaanse senaatscommissie die CIA-activi- teiten onderzoekt, ook de inbraak-prak- tijken van de FBI zal nagaan. FBI- directeur Clarence Kelly heeft bevestigd dat de dienst in ambassades heeft inge broken. BRUSSEL (ANP). Het ministersco mité van de Benelux heeft gisteren een aantal besluiten genomen die, aldus de Nederlandse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, Brinkhorst, tot een ver jonging van de Benelux moeten leiden. Per 1 september krijgt de Benelux een nieuwe secretaris-generaal, drs. E. D. J. Kruijtbosch, die de huidige secretaris generaal, dr. C. D. A. baron van Lynden, gaat vervangen. LOEANDA. (UPI en ANP) Portu gese troepen zijn gisteren in actie geko men om een eind te maken aan de plunderingen en vernieligen in Loeanda, de hoofdstad van Angola. Na een week van bloedige strijd tussen de bevrij dingsbewegingen MPLA en FNLA, wor den huizen van weggevluchte blanken door hongerige Afrikanen doorzocht op voedselvoorraaden. Hier en daar werd gisteren nog met lichte wapens gescho ten. Het ineenstorten van de coalitierege ring heeft de communisten voor de eer ste keer sinds maanden politiek buiten spel gezet. Ze hadden de ministersporte- feuilles gedeeld met de militairen en met de twee grootste partijen de socialisten en de centrumlinkse volksde- mocraten. Het uittreden van deze twee laatste partijen deed de basis onder het kabinet wegvallen. De maoïsten hebben zich bij de com munisten aangesloten. Ze waarschuwden de Portugezen dat „verscheidene krach ten nu hun loopgraven maken en hun geweren tellen, ter voorbereiding van een bloedbad”. De Revolutionaire Raad van Portugal, het opperste beleidsbepa lende orgaan van de militairen, heeft gisteravond de Portugezen opgeroepen tot het bewaren van de burgergeest. De woordvoerder, kapitein Vasco Louren?o, drong er bij de natie op aan zich „niet te laten ophitsen door verborgen krach ten die wachten om van deze gelegen heid gebruik te maken”. De communistische partij van Portu gal heeft de socialistische rivalen giste ren beschuldigd van het beramen van een contrarevolutie „met de hulp van fascisten”. Na zich met geweld de macht te hebben toegeëigend zouden de socia listen proberen een „dictatuur van de bourgeoisie” in te stellen. Bij welk woord kreeg u uw AHA- Erlebnis? Ik denk bij zetel. Zou er ook één Nederlander boven de tien jaar zijn die deze woorden nooit gezongen heeft? Ze zijn, evenals de muziek, van Antoi nette van Dijk, die onlangs op 95-jarige leeftijd overleed. Ik dacht: iemand die zo’n alom bekend Sinterklaasliedje ge schreven heeft moet toch meer bekende liedjes geschreven hebben die alle ex- kinderen nog in de mond bestorven liggen. Maar het viel niet mee om daar achter te komen. In twee oude inter views met haar noemt ze zelf alleen „Dag Sinterklaasje”, alle veeldelige Ne derlandse encyclopedieën zwijgen be dremmeld over Antoinette van Dijk, de Muziekbibliotheek in Amsterdam kon geen opheldering verschaffen en bij mu ziekhandels ving ik steeds bot, totdat ik op een boekje met 15 vrolijke liedjes van Antoinette van Dijk stuitte die me allemaal niets zeiden: Moederdag, De verkeersagent, Jan die alles kan, Konin- In de politiek gistende stad hebben beto gers een hamer-en-sikkel op het bord De Russische kosmonaut Leonov tekende deze „cartoon’’ van zijn drie Amerikaanse collega’s Brand, Slayton en Stafford op hun Apollo. ROTTERDAM (ANP). Een 35-jari- ge Fransman moet wegens moord op een 68-jarige Vlaardingse homoseksueel vier jaar gevangenisstraf uitzitten. De recht bank in Rotterdam achtte gisteren be wezen dat de Fransman zijn slachtoffer door wurging om het leven heeft ge bracht. De officier van justitie had zes jaar geëist. De Portugese hoge commissaris in An gola, generaal Silva Cardosa heeft het VN-bureau voor Vluchtelingenhulp in Genève verzocht om voedselzendingen voor twee weken voor 5000 gevluchte blanken die voor de regeringsgebouwen kamperen in afwachting van hun evacu atie naar Portugal. Gecharterde DC-10- toestellen van Swiss Air zijn gisteren met de evacuatie begonnen. Functiona rissen in Loeanda schatten dat dagelijks 1000 a 1500 mensen zullen vertrekken. grammeerd was het feit dat de kopmi- crofoon van de Amerikaanse comman dant Stafford het kennelijk niet goed deed toen hij zijn begroetingstoespraak je hield. Om de waarheid te zeggen zeiden die titels me niets, mear dat zegt op zijn beurt ook weer niets, want ik sta niet als zangkunstenaar bekend. Ik heb daar om Herman Broekhuizen van AVRO’s Kinderkoor opgebeld (hij heeft nog even met Antoinette van Dijk samenge werkt), en hem een aantal titels voorge legd, waaronder nog een stuk of dertig die de BUMA mij had opgegeven. Maar daar waren kennelijk veel bewerkingen bij. De slotsom was dat Antoinette van Dijk toch eigenlijk maar weinig kinder liedjes geschreven had die nog steeds gezongen worden, en dat zijn dan „Jan die alles kan” en „De mondharmonica”. Eigenlijk vreemd, dat iemand maar twee liedjes geschreven heeft die dan ook iedereen kent, want behalve „Dag Sin terklaasje” schreef Antoinette van Dijk ook nog de woorden en muziek van een ander liedje waarmee mij op 5 december de stuipen op het lijf werden gejaagd, te weten: „5 december, 5 december! Ha, dat is de blijde dag, dat arm en rijk en oud en jong weer vrolijk wezen mag. 5 december is een dag die vier je levens lang nog mee, want Sint-Niklaas is jarig en wie roept niet luid hoezee! Sint- Niklaas, Sint-Niklaas als je komt in de stad, denk aan mijn adres, toe en stuur me wat. Vandaag zullen de Amerikaanse astro nauten en Russische kosmonauten in d* gekoppelde ruimtevaartuigen vele expe rimenten uitvoeren, bemanningen uit wisselen, enzovoort. Morgne worden de twee ruimtevaartuigen definitief ge scheiden voor terugkeer op eigen kracht naar de aarde. De volksdemocraten lieten gisteren weten dat de coalitieregering geen enke le macht bezat en dat het recht in Portugal is genegeerd. Zij spraken van een klimaat van „angst, onveiligheid, haat en terreur” en beschuldigden de communisten ervan de strijdkrachten te gebruiken om een dictatuur te installe ren. Toch benijd ik Antoinette van Dijk, want ze mag dan niet de encyclopedie gehaald hebben en nooit een literaire prijs of een muziekprijs hebben gekre gen, ze heeft met die twee simpele teksten en melodieën toch voor enkele eeuwen onzichtbaar haar stempel op het Nederlandse volk weten te drukken. Het karakter van de vlucht bleek zeer duidelijk uit wat er daarna gebeurde, er was een boodschap van Brezjnev, die door de capsules klonk en uitwisselingen van geschenken en brieven enzovoort. Ook president Ford liet later via een radioverbinding weten dat hij het ruim- te-experiment hoog op prijs stelde en hoopte dat het een begin van een nau were samenwerking ook op ander gebied zou zijn. Dat was allemaal van tevoren zo gere geld. Wat niet helemaal goed was gepro- LISSABON (Reuter en DPA) De militaire leiders van Portugal heb ben de bevolking dringend opgeroepen de rust in het land te bewaren. De oproep is uitgegaan nadat de ineenstorting van de coalitieregering heeft geleid tot bittere beschuldigingen over en weer van de politieke partijen en waarschuwingen voor gewelddadige acties. De ontmoeting werd ingeleid door het eerste directe visuele- en radiocontact om iets over twee uur onze tijd gister middag. Toen bevonden de ruimtevaar tuigen zich nog enkele honderden kilo meters van elkaar. De hoofdraket van de Apollo-combinatie zorgde voor een snelle nadering waardoor om 17.09 onze tijd de koppeling een feit kon worden. Er deden zich daarbij geen problemen eens Engels spraken. En dat deden zij voortreffelijk, zelfs vaak tijdens de grondcommunicatie. Blijkbaar was het Russisch van de Amerikanen toch niet zo best. Aanvankelijk was afgesproken dat de Amerikanen tijdens deze gemeen schappelijke vlucht Russisch zouden spreken en de Russen Amerikaans. WENEN. (UPI en DPA) De confe rentie over wederzijdse troepenvermin dering, die sinds 30 oktober 1973 met onderbrekingen in Wenen wordt gehou den, is gisteren tot 22 september ver daagd zonder dat er vorderingen zijn gemaakt. Niettemin kwam de toespraak goed door: kennelijk op een bandje afge speeld. Ook later waren er wat moeilijk heden met koptelefoons en - microfoons maar het verliep allemaal erg gezellig - duidelijk meer politiek van belang dan technisch en wetenschappelijk. Dat stond overigens ook al van tevo ren vast. Het koppelingsmechanisme dat speciaal voor deze vlucht is ontworpen, zou reddingen uit de ruimte van Russen en Amerikanen makkelijker maken. voor. Dit was de grootste afwijking van het tijdschema, dat namelijk om kwart over vijf de koppeling voorzag. Het zou echter nog uren duren voor de hand druk tussen Amerika en de Sovjet-Unie in de ruimte gewisseld zou kunnen wor den. Kort na de koppeling trad er een probleem op in de Apollo. Er was een zware brandlucht merkbaar. Later werd geconcludeerd dat een oventje voor we tenschappelijke proefnemingen een beet je hardhandig in elkaar was geslagen door Stafford omdat er een mankement in optrad. Normaal menselijke zenuwen spelen ook deze geharde mensen wel eens parten. De brandlucht werd snel verhol pen en er was verder niets aan de hand. De Russen hadden inmiddels een kleine storing in weer ’n andere televisiecamera verholpen, zodat de handdruk in de ruimte enige uren later duidelijk op aarde zichtbaar was. Een 19-jarige Westduitser, die bij de wurging aanwezig was, werd vrijgespro ken voor doodslag. De officier had het aandeel van deze jongeman in het mis drijf niet kunnen bewijzen. Wel kreeg de Westduitser conform de eis tien maanden wegens heling (hij was namelijk in’ het bezit van een horloge van het slachtoffer). De Fransman en de Westduitser had den de Vlaardinger op het Rotterdamse centraal station ontmoet en waren ver volgens met hem naar diens huis ge gaan. Daar was ruzie ontstaan omdat de Westduitse jongen niet bleek te voldoen aan de seksuele verwachtingen van de 68-jarige man, die dat de Fransman verweet. Daarop ontstond een vechtpar tij waarbij de Vlaardinger door wurging om het leven kwam. Het ging niet allemaal zonder techni sche problemen, maar het was wel een voortreffelijke vertoning die dank zij directe televisie- en radio-uitzendingen door honderden miljoenen op aarde werd meebeleefd. Het meest verbluffende was misschien wel dat op geen enkel onderdeel van het programma meer dan zes minuten werd afgeweken van het tijdschema dat drie jaar geleden werd opgesteld. „Zitten we hier alleen maar voor de show of mogen we ook nog ons pro gramma afwerken?”, dat was de kreet waarmee de commandant van de gehele gecombineerde missie Stafford een beet je boos naar Houston klaagde over de eisen die gesteld werden voor de directe televisie-uitzending naar de aarde van de historische gebeurtenissen. Deze op merking typeerde de grote belangstelling die in Oost en West bestond voor deze ontmoeting in de ruimte. Na de uitwisseling van geschenken gingen de ruimtevaarders eten in de So- joez. Behalve Brand die was achterge bleven in de Apollo en het zelf maar moest zien te klaren. Dat is natuurlijk een heel aardig idee voor het grote publiek. Het is echter niet juist, want de Amerikanen maken geen enkele Apollovlucht meer na deze historische ontmoeting op het hoogste niveau voordat ze over een jaar of vier met de in ontwikkeling zijnde Space- Shuttle de ruimte in gaan. En voor dat ruimtevaartuig heeft de koppelingskoker geen enkel nut. Opmerkelijk was overigens dat de Amerikanen hun eigen taal bleven spre ken en dat de Russen (behalve bij com municatie met de grondstations) even- „Linksaf verboden” geeft dit verkeers- I bord in Portugals hoofdstad Lissabon aan. geschilderd. NEW YORK. (AFP) Agenten van de FBI, de Amerikaanse Federale Re cherche, hebben ingebroken in consula ten van verscheidene bevriende landen. Dit meldde het New Yorkse dagblad „Daily News” gisteren. Van een FBI- zegsman vernam de krant dat honderden „bezoeken” zijn afgelegd door speciaal daarvoor opgeleide agenten. BELFAST. (Reuter) Door de ont ploffing van een melkbus die langs de weg stond zijn gisteren in Noord-Ierland vier Britse militairen gedood en één gewond. Het zijn de eerste dodelijke slachtof fers in het Britse leger sinds het IRA (Republikeinse Geheime Leger) vijf maanden geleden akkoord ging met een bestand. Van wetenschappelijk of technisch nuttige experimenten is gisteravond geen sprake meer geweest. Het was allemaal erg gezellig en het diende het enige duidelijke doel: ontspanning op het hoogste niveau - dertig jaar nadat de Russen en Amerikanen elkaar op een verwoeste brug over de Elbe in het Duitse Törgau hadden ontmoet in de veldtocht tegen Hitler. Inmiddels hebben de Russen laten we ten dat de bemanning van de Sojoez-18, die nu al 56 dagen aan boord is van het ruimtestation Saljoet, dezer dagen nog vóór de terugkeer van de kosmonauten van hun ontmoeting met de Amerikanen naar huis zal komen. Via de aarde is er donderdag herhaaldelijk radiocontact ge weest tussen deze Sojoez-18 en de kos monauten van het Russisch-Amerikaanse experiment. De socialisten hebben aangekondigd vandaag een grote demonstratie te wil len houden in de noordelijke stad Opor to. De door communisten overheerste overkoepelende vakbondsfederatie had alle arbeiders opgeroepen vanochtend het werk te beëindigen en barricades op te richten bij de toegangen tot Oporto. Deze stad koos op overweldigende wijze voor de socialisten en de volksdemocra ten bij de verkiezingen in april voor een grondwetgevende vergadering. ging Juliana is jarig, De poes met het belletje, Bij de boeren, Dribbelpiet, Wie is vandaag jarig? IJscomannetje, weet je wat je doen moet? Later als ik groot gen, Kaboutertjes, Poppenliedje, Zeg mij eens, en Deur dicht! „Ik kan vandaag opnieuw geen voor uitgang melden”, zo verklaarde de woordvoerder van de NAVO-landen, mr. W. J. baron De Vos van Steenwijk, op een persconferentie. „De opvattingen van de twee partijen over de belangrijke kwesties die aan de orde zijn, liggen nog steeds ver uiteen. De inbrekers hadden een voorkeur voor de consulaire afdelingen van am bassades, omdat die het gemakkelijkst toegankelijk waren. 7'- vijftig werd ook aangebracht in de kanselarij ambassade van Frankrijk, aldus de „Dai ly News”. Ook in de zeventiger jaren zijn de Fransen nog afgeluisterd. In 1957, aldus de „Daily News”, verschafte een topman van de inbrekersploeg van de FBI zich toegang tot het Japanse consulaat in Califomië. Daar zijn toen grote aantal len documenten gefotografeerd, volgens de krant om de geheime code van de Japanners te ontdekken. Deze „inbreker” werkt nog steeds voor de FBI, aldus de „Daily News”. Uiteraard ontsnapten ook de diploma tieke vertegenwoordigingen van commu nistische landen niet aan de nieuwsgie righeid van de FBI. Maar een „bezoek” aan het Poolse consulaat in Chicago r a

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3