Hitlers vriendin Winnifried Wagner heeft niets geleerd "III hrn I 11 I rr nog aan Nederland en DDR sluiten overeenkomst üp brip graurtt ANC-leiders in Rhodesië opgepakt Knel[pm3@m wegen Wolf” léêrshow stoutenbeeh select ^yaaiteidlï oeïlTscateri| in r tHt I waanzinnig 295 595 Winni” trouw” ORGELS GRAMMOFOONPLATEN BLADMUZIEK vanaf TIEN cent!!! HI-FI STEREO APPARATUUR voor halve prijzen MUZIEKINSTRUMENTEN Roxasect Meubelfabriek Oisterwijk i Steaky^ WaSang) ..Ji Vid permanente Halve prijzen en minder I /Tegen muggen en vliegen: o 8 VRIJDAG 1 8 JULI 1975 VARIA 9 56 EsF® 59 60 1 6Ï jMg62 63 |^64 ■■pF- 66 ■■78 79 ■■Sü SliBBÏÏZ 99 Niet veranderd KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 Trotapkaas specialiteit 2 kl/p. Demonstratiemodellen en occasions 'ia „A-politiek” Zijlweg 9-11 (begin Zijlweg rechts) Haarlem Tel. 324866 Filiaal van Stoutenbeek Wooncentrum en Sunart Interieur-architektuur te Beverwijk (Van onze redacteur in Bonn) BONN „Het verklaren van mijn verhouding tot Hitler moet u waar schijnlijk aan een diepte-psycholoog overlaten”, zegt de 78-jarige, voor malige „heerseres van Bayreuth” en vriendin van Adolf Hitler, Winifried Wagner. Voor het eerst sinds dertig jaar heeft de vrouw, die door Hitler „Winni” werd genoemd, die zelf Hitler „Wolf” noemde, en van wie jaren lang het gerucht ging dat ze nog eens de echtgenote van de „Führer” zou worden, haar visie op het nationaal-socialisme en zijn leider gegeven. „Deze figuur” Vergeten 1 T"" 4~ 7 HF” 11 I ïF-13 “'■■is 16 17 18 M'S HV9 22 2^^B24 27 ■■■28 29 ■■pÖ- 3^ 33 ■■34 feggj35 36 37 ■■36 ■■39 ïagMT" ^M42 43 451Hp6 ■■48 49 50 51 5^^55 54 '"■■5^«B 56 HP? ftp58 53 SME! Vraaggesprek LP’s vanaf 5.90 o.a. één klav. Puzzel wm cfe We zeiden USA (ADVERTENTIE) 67 £||68 H69 7^BBtÏ“ 72 7^ PUZZEL NUMMER 29 (ADVERTENTIE) 1 (ADVERTENTIE) wordt werk een (ADVERTENTIE) •t«akhou(« (ADVERTENTIE) Bergh Ver se) vol- Alphenaar SCHIPHOL (ANP). Minister Wes- terterp van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren in Oost-Berlijn samen met zijn Oostduitse ambtgenoot Arndt een lucht- vaartovereenkomst tussen de beide lan den geparafeerd. blad Die Zeit bericht daar in het giste ren verschenen nummer uitvoerig over). Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur. Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Ver- van Desondanks vindt Winifried het „baar lijke nonsens” als wordt beweerd dat ze de „Festspiele” in dienst van het natio naal-socialisme heeft gesteld. Dat in de programma’s uit de jaren ’30 Wagner als een geestverwant van het nationaal-soci- alisme werd gehuldigd en ook op andere wijze verbindingen werden gelegd met de NSDAP, is ze kennelijk vergeten. Wat ze niet is vergeten is dat Hitler haar bij Wagner-uitvoeringen met een handkus begroette en haar aansprak met „Gnadige Frau”. Zij is, zo zegt ze, in staat om de Hitler die ze kent, volledig te scheiden van datgene wat men Hitler ten laste legt, en dat is, na 30 jaren de gelegenheid te hebben gehad na te denken, een formi dabel kunststuk. zou ik precies zo vrolijk en gelukkig zijn hem hier te zien en te hebben, zoals altijd. En alles wat in de duisternis ligt bij hem ik weet dat het bestaat bestaat niet voor mij omdat ik dit deel niet ken”. SALISBURY. (Reuter) In Rhodesië zijn gisteren vier provinciale vertegen woordigers van de ANC, de Afrikaanse Nationale Raad, gearresteerd op beschul diging van het werven van guerrilla’s. G. Cronjéstraat 87 Haarlem, telefoon 267007 (naast de brandweer) Bloemendaalsestrw. 138b Santpocrt-Z. (023) 375398 Gravinnesteeg 2 en 2 rd Haarlem tel. 023-323914 achter de brandweerkazerne om de hoek bij Hart’s behang geopend van 17.30 uur - 24.00 uur BIJ ONS KUNT U OOK BUITEN ETEN! Winifried Wagner over haar verhou ding tot Hitler: „Het was een puur menselijke, persoonlijke en vertrouwelij ke band tussen ons op basis van de verering en de liefde voor Richard Wag ner”. Het is een aarzelend begin, maar later in de film zegt ze openhartig: „Dat wat ik als goed en menselijk aan de man beschouwde, dat laat ik me niet ontnemen.het was een dusdanige unieke persoonlijkheid, dat ik deze erva ring niet zou willen missen”. „Als Hitler hier vandaag de deur binnen zou komen, Oplossing puzzel nummer 28 Links: 1. stolp; 2. zvyaar; 3. droom; 4. basis; 5. neder; 6. kloof; 7. schim; 8. schok; 9. laso; 10. Parijs; 11. stoet; 12. spalk; 13. paria; 14. sehop; 15. kudde. Rechts: 1. stoof; 2. engel; 3. oever; 4. leger; 5. adder; 6. kraal; 7. emelt; 8. riant; 9. rotor; 10. poort; 11. enkel; 12. ampel; 13. ruïne,-14. geest; 15. lente. Midden: 1. paars; 2. rente; 3. motto; 4. Seoel; 5. ranja; 6. flink; 7. manie; 8. kader; 9. omver; 10. sloop; 11. tarwe; 12. kassa; 13. anjer; 14. plaag; 15. eikel. De naam van de componist: Antonin Dvorsjak. Jal een kind is ook een gast nietwaar’ waarom dan geen gerecht gemaakt? deden we toch! en we noemen het: (gegrilld vlees met ijs toe voor f 7,50). steakhouse ,,de drie graven” waar u zich nog gast kunt voelen Het is het alibi van bijna alle natio- naal-socialistische kunstenaars, die con tact hadden met Hitler, of het nu de regisseuse Leni Riefenstahl is of de beeldhouwer Arno Bleker, zij willen Hitler alleen als mens gekend hebben en niet als politicus. Zit u graag in mooi leer? Kom dan eens kijken bij Select. Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler: zitelementen - hoekkombinaties - bankstellen - fau teuils - enz. Kalfsleer - wildleer - Zuid- amerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork. Dit alles gekombineerd met een ongekend grote keuze in wand- meubeien (o.a. Hülsta Studio) en handgeknoopte tapijten. Zuid-W illemsvaart uitgevoerd. Apeldoorn-Zutphen-Winterswijk: traging in de bebouwde kom Groenlo. De doorgaande weg is afge sloten en daarom wordt het verkeer omgeleid. Tot eind juli. Koudekerk aan de Rijn-Hazerswoude Rijndijk: In Koudekerk aan de Rijn is de Koudekerksebrug voor alle verkeer afgesloten. Omleiding via aangegeven routes. Tot eind juli. Purmerend-Alkmaar: Vertraging in de Zuidoost-Beemster bij Purmerend. Er is maar één rijstrook beschikbaar. Tot eind van dit jaar. Prijswinnaars puzzel nummer 28: ƒ25 G. J. Geus, Muiderslotweg 75, Haarlem; 25 F. Stekelenburg, Andromedastraat 27, IJmuiden; ƒ15 H. Hessels, Korte- naerstraat 27, Haarlem; 15 A. Smits, Kerkerinklaan 27, Santpoort, 10 A. Groene veld, Orionweg-62, IJmuiden, ƒ40 H. Drupsteen, Ternatestraat 31, Haarlem. Wanneer de KLM en Interflug na het in werking treden van de overeenkomst meerdere vluchten per week tussen Am sterdam en Oost-Berlijn willen uitvoe ren, kunnen daarover afspraken worden gemaakt tussen de luchtvaartautoriteiten van de beide landen. In de overeenkomst zijn verder bepalingen ten aanzien van tarieven opgenomen. Daarnaast is over eenstemming bereikt over de samenwer king tussen de KLM en Interflug op de diensten tussen Amsterdam en Oost- Berlijn. De schoondochter van Richard Wag ner kreeg na de oorlog het verbod opgelegd in het openbaar te spreken. En ze heeft zich daaraan gehouden, om de Wagner-cultus niet helemaal de vernie ling in te helpen. Maar als er één man is geweest, die het nationaal-socialisme belichaamde, dan was het Adolf Hitler. Vasthouden aan de privé-man Hitler, zoals Winifried Wagner dat probeert, is voor haar een onderdeel om het verleden te verdrin gen, evenals voor vele andere „bijna- vrienden” van de Führer. Ruim 22 jaren heeft Winifried Wagner Adolf Hitler ge kend, en van die jaren en haar visie op Hitler toen en nu zegt ze: „Ik ben een waanzinnig trouw mens”. Ze noemt zichzelf „a-politiek” maar wat er in de oorlog gebeurde is haar niet ontgaan. Ze wist van de concentra tiekampen, en haar verweer dat ze ho moseksuelen en joden heeft gered, klinkt uiterst cynisch als men weet hoe Winifried glorieerde tussen Adolf Hitler, Hermann Goering en Joseph Goebbels, tijdens de grote dagen van het „Derde Rijk”. OVER EVENTUELE trouwplannen met Hitler zegt ze: „Dat is toch gewoon weg belachelijk. Hitler heeft immers nooit willen trouwen, ook niet met deze figuur Eva Braun, met wie hij zich immers nooit in het openbaar vertoon de”. Bovendien was ze, zo zegt Winifried bijna spijtig, gebonden door het testa ment van Siegfried Wagner, haar man. Ze mocht de leiding van de Bayreuther Festspiele slechts uitoefenen zolang ze ongetrouwd bleef. Het klinkt achteraf als een pijnlijk afstand doen van een vurige wens. „Winni” en „Wolf’ zagen elkaar echter regelmatig. Winifried Wagner bezocht vaak de Rijkskanselarij in Berlijn en Hitler kwam op zijn beurt regelmatig naar Bayreuth om „van het familieleven der Wagners te genieten”, en „de kinde ren te zien”. Vaak kwam hij in het geheim op doorreis, na „het invallen van de duisternis”. Winifried haalde hem dan per auto van het hotel en bracht hem naar huize „Wahnfried”. Vanaf 1933 bezocht Hitler elk jaar de Festspiele, en Winifried leende hem voor die gelegenheid het huis naast het hare. Elke nieuwe enscenering van een opera van Wagner werd door Hitler met 50.000 mark uit zjjn „privé-vermogen” gesubsi dieerd. Haar zonen Wieland en Wolfgang heb ben de Bayreuther Festspiele in leven gehouden en vandaag de dag komen zelfs de politici uit Bonn weer naar Bayreuth om het Wagneriaanse spekta kel een prominent karakter te geven. Dat Hitler een bewonderaar was van Richard Wagner, een man die volgens Winifried „hooguit aan het weren van de intellectuele invloed van de joden op het politieke en culturele leven in Duits land had gedacht”, heeft meer dan een oppervlakkige betekenis. De opera’s van Wagner, vol mystieke en occulte ele menten en met teksten waarin oude Duitse sagen een centrale rol spelen, werden door Hitler en de zijnen als bij uitstek geschikt geacht voor nationaal- socialistische happenings. De belangrijke rol die Winifried in deze cultus speelde en haar persoonlijke band met Adolf Hitler worden voor het eerst door haar toegegeven in een vijf uur durend filmisch vraaggesprek dat Hans Jürgen Syberberg samen met Wi- nifrieds kleinzoon, Gottfried, maakte, en dat onlangs voor het eerst in de Paryse Cinemathèque werd vertoond (het week- Verticaal: 1. houten schoeisel; 3. lang speelplaat (afk.); 4. tijdperk; 5. onge temd; 6. werelddeel; 7. voorzetsel; 8. reeds; 9. gelegenheid; 10. tot nader order (afk.); 11. persoonlijk voornaamwoord; 13. glad neerliggend (van haar); 15. plat; 17. stofmaat; 21. rivier in Frankrijk; 23. bid (Lat.); 25. spil; 27. ter herinnering (afk.); 28. heilig boek; 31. godin; 33. Europeaan; 34. bijbelse figuur; 36. geo grafische aanduiding (afk.); 37. lekker nij; 38. netto (afk.); 40. besturen; 43. hoofdslagader; 45. niets uitgezonderd; 46. kloostervoogd; 50. plaats in Brabant; 51. lief; 52. vadsig; 53. het leven verliezen; 54. dubbelklank; 55. lidwoord; 59. godin; 60. plant; 62. vogel; 63. vlagzalm.; 66. jongensnaam; 68. vochtmaat; 70. gerecht; 72. uitroep; 73. vreemde munt; 76. staatsbedrijf (afk.); 78. Frans lidwoord; 79. in opdracht (afk.); 80. soort onder wijs (afk.); 81. water in Friesland. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUI DEN. Ze is niet veranderd. Al die jaren, zonder Hitler, is ze hem trouw gebleven. „Wij oude nationaal-socialisten hebben na de oorlog een nieuwe schuilnaam bedacht, omdat men immers in het openbaar niet over hem praten kon en wanneer we over hem wilden praten dan hebben we hem „USA” genoemd, dat betekent in het Duits: „Unser Seliger Adolf” (wijlen onze Adolf)”, vertelt ze ironisch. Het is haar Adolf gebleven. Voor haar is hij niet de „Führer” maar deze „boei ende en interessante man”. Ze zijn er nog, de nationaal-socialisten, die niets geleerd hebben en de 78-jarige Winifried Wagner is een van hen. zaterdag 19lu'w opdecroniem De Franse Camembert, wie kent 'm niet? Maar heeft u die uit Norman die al 'ns geproefd, uit de Vogezen, uit de An jou? De originele boe- ren-Camambert van Lait Cru? Proberen maar, zaterdag in de Cronjé! Van de mat, van het mes of uit het doosje. Het speciale Camembertbul letin ligt voor u klaar en ons heerlijke "huis- merk” Frère Clement (met noot-aroma) kost die dag f 2,50 i.p.v. f2,95 De vier mannen, van wie de namen niet bekend zijn gemaakt, zullen binnen kort worden voorgeleid. Ze komen allen uit de zuidoostelijke provincie Victoria, bij de grens met Mozambique. De Rhodesische politie onderzoekt in tussen de verdwijning van scholieren van missiescholen in deze streek, van wie wordt aangenomen dat ze voor een guerrilla-opleiding naar Mozambique zijn gegaan. Volgens persberichten zou een nieuw guerrillaleger van 2500 man worden ge formeerd. Den Haag-Utrecht: Vertraging bij het verkeersplein Leidschendam. Verlegde rijbanen waarvan er buiten de spitsu ren maar één in elke richting beschik baar is. Utrecht-Amsterdam: Vertraging bij Vin- keveen in beide richtingen door weg- verlegging. Tot midden augustus. Breda-Rotterdam: Rij baan versmalling ten noorden van de Van Brienenoord- brug in Rotterdam. De toeritten vanaf het Kralingseplein en de Kralingseweg zijn afgesloten. Tot begin september. Den Haag-Amsterdam: Wegverlegging tussen Burgerveen en Schiphol. Snel heidsbeperking van 70 km. per uur en een inhaalverbod voor vrachtauto’s. Tot november. Amsterdam-Den Oever: Lichte vertra ging op werkdagen tussen Wieringer- werf en Den Oever. Bij toerbeurt wordt het verkeer over één rijstrook geleid. Utrecht-Arnhem-grensovergang autoweg: Vertraging bij het verkeers plein Velperbroek en Bergh autoweg bij de brug over de IJssel. In beide richtingen twee versmalde rijstroken. Tot midden september. Gorinchem: Vertraging in verband met reconstructie van het verkeersplein Gorinchem op het plein en alle toe- voerswegen. Kotterdam-Goes: Op de Haringvlietbrug riibaanversmalling in beide richtingen. Tot begin oktober. Arnhem-Zutphen: Vertraging doordat er tussen Brummen en Zutphen in elke rijrichting maar één rijstrook beschik baar is. Tot december. Roosendaal -BredaRij baan versmalling tussen Roosendaal en Etten-Leur. Van de drie rijstroken is één rijstrook afgesloten. Tot midden augustus. Den Haag-Naaldwijk-Rotterdam: traging bij Naaldwijk en De Lier door rijbaanversmalling. Tot midden gend jaar. Den Bosch-Helmond: Wegomleiding door het centrum van Veghel. Langs de OPRUIMING Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat ’-..Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND O V. AMSTERDAM Horizontaal: 2. wapen; 8. bedrijvig heid; 12. briefaanhef (Lat. afk.); 14. uit stekend; 15. onbeschreven; 16. Spaanse uitroep; 18. Engels bier; 19. bevestiging; 20. windrichting (afk.); 22. soort onder wijs (afk.); 24. spoedig; 26. muurholte; 28. vogel; 29. onmeetbaar getal; 30. Het Romeinse Rijk (Lat. afk.); 32. godsdienst; 34. vod: 35. plaats in Noord-Holland; 38. water in Brabant; 39. wrede keizer; 41. deel van Amerika (afk.); 42. boom; 44. en anderen (afk.); 46. meisjesnaam; 47. militair (afk.); 48. de onbekende (afk.); 49. ruim genomen; 53. deel van het hoofd; 56. plaats in de Betuwe; 57. uitroep; 58. dadelijk; 61. zaak; 62. vrucht; 64. anno (afk.); 65. in persoon (afk.); 67. verlaagde toon; 68. smalle weg; 69. noodsein (afk.); 71. vleesge recht; 73. zangnoot; 74. in casu (afk.); 75. omslag; 77. lidwoord; 78. soepel; 80. troep jachthonden; 82. Frans lidwoord; 83. muziekterm; 84. draak. - Unser Seliger Adolf - als we over hem spraken” ::*f*rders fcAxW De nieuwe luchtvaartovereenkomst geeft de Oostduitse luchtvaartmaat schappij Interflug en de Nederlandse KLM het recht ten minste éénmaal per week een retourvlucht Amsterdam-Oost- Berlijn uit te voeren. Tot op heden verleept het luchtverkeer tussen Oost- Berlijn en de Nederlandse hoofdstad op basis van het vergunningenstelsel, dat inhoudt dat voor iedere vlucht een ver gunning moet worden aangevraagd. De KLM vliegt nu een keer op Oost-Berlijn, terwijl Interflug twee vluchten per week op Amsterdam uitvoert.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9