ITALIË GAF Vakbond van tennisprofs niet weg te cijferen POLOPLOEG ATP BEHEERST ALLE MORELE TIK GROTE TOERNOOIEN Hans Böhm blijft verbazen SPDRTWffl Ergernis rond „Silverstone” Honsbeek vijfde „Dag van het Paard” Ook Nederlandse golfer kan wel wereldkampioen worden” WEER ALLEEN LEIDER NA ZEGE OP KA VALEK )5 ENIGE NATIONALE PROFESSIONAL JAN DORRESTEIN: 13 SPORT 19 75 2 2 JULI DINSDAG 12 »a i.V. Fout Mogelijkheden (Van een speciale verslaggever) sning I 14. (Van onze paardesportmedewerker) LUBOMIR KAVALEK: mat in één zet. (Van onze sportredactie) NIKI LAUDA: benadeeld THEO KLEIN Hans-Peter i de vol geld”. Zoveel, dat het door de onge veer 175 leden van de organisatie mo menteel niet wordt opgebracht. Een con tributieverhoging lijkt voorlopig de enige oplossing. Tevens speelt de ATP met de gedachte wedstrijdenreeksen te creëren voor aan komende ambitieuze spelers, die zich door middel van resultaten in „mindere” toer nooien toch een zekere status kunnen verwerven. Onder auspiciën van de ATP, en dat is een aardig succes, wordt dit jaar in de Hoe van Doodvermoeid kropen zijn jongens op de kant, balend, kwaad op de scheids rechter en leeglopend van teleurstelling. De voorsprong van 3-2 na de derde periode was uiteindelijk net niet vol doende geweest. In het laatste kwart wreekten zich de inspanningen van de ontmoetingen tegen Canada en Mexico. Twee fouten, die een fitte ploeg nooit zou hebben begaan en doelman Kroon, die tevoren vaak in zijn eentje de Itali aanse storm had doorstaan, was versla gen. Een voorbeeld: de plaatsing voor de ILTF-toernooien in de reeks van de com mercial Union Grand Prix geschiedt nog uitsluitend op basis van een door de computer samengestelde ranglijst. Daar op komen ook niet-leden van de spelers- vakbond voor. De bekende dwarsligger Jimmy Connors wil van de ATP niets weten, doch kan uiteraard niet worden genegeerd en zo zijn er veel meer. Wie lid wil worden van de ATP moet kun nen bogen op zekere resultaten. Voor Rolf Thung ging in 1974 de deur open na zijn zege op John Alexander tijdens het WCT-toernooi in Rotterdam en zijn prestaties op Wimbledon, waar hij twee ronden overleefde en ondermeer won van Jimmy Connors: De dwarsligger die van ATP niets wil weten. Het ziet er in alle opzichten naar uit dat de ATP in het internationale tennis wezen de rol van katalysator vervult. Een niet onlogische ontwikkeling. Het gaat tenslotte om de spelers. Dat hun stem wordt gehoord is in de zakelijke aangele genheid die het proftennis is een einde lijk vanzelfsprekende zaak geworden. Maar dat was met een directeur als Jack Cramer en een voorzitter als Ar thur Ashe ook eigenlijk wel te verwach ten. Tegen diens schot was zelfs de weder om uitblinkende doelman Kroon niet bestand. Het drama was compleet toen Buunk er even later uit moest en Ghi- bellini voor 3-4 zorgde. -ur. Een resultaat, dat op hoogst onbevre digende wijze tot stand kwam maar daarom nog niet onverdiend was. Italië miste onder meer twee strafworpen en buitte tweemaal een meerderheid van zeven tegen zes niet uit. HILVERSUM (ANP) Van het toenemend aantal afkortingen dat de internationale tenniswereld beheerst, ILTF, WCT, WTT, WTA, IPA en ATP is het zaak vooral de laatste nauwlettend in het oog te houden. ATP staat voor „Association of Tennis Professionals”, de vakbond van spelers die het racket zwaaien om den brode. De ATP bestaat in september drie jaar en heeft zich in de vrij korte periode van werkzaam heid een belangrijke plaats aan de onderhandelingstafel verworven. Het is nu al zo, dat een belangrijk toernooi zonder tussenkomst van de ATP ondenkbaar is. De spelers worden als machtsgroep geaccepteerd; zij beslissen mee over het eigen wel en wee. De Tsjech behield de toren, doch ging niet mat. LONDEN. (Reuter/SID) De organi satoren van de Grote Prijs van Engeland op Silverstone, die zaterdag moest wor den gestaakt na een massale crash we gens hevige regenval, willen de FIA (Internationale autosport federatie) vra gen om een regeling voor vroegtijdig afgebroken races. eerste week van oktober op Jamaica een toernooi voor de acht beste landenteams (twee spelers) ter wereld gehouden, een soort wereldbeker voor tennis. Dit is een lichte provocatie naar de zijde van de Davis Cup, die volgens de ATP behoefte heeft aan een nieuwe opzet, omdat het huidige systeem van voorrondden, zonale en interzonale finales te veel tijd kost. Tevens kunnen de vedetten zich lang niet altijd vrij maken ook voor hun land te spelen. „Om als onbekend professional toe gang te krijgen tot de grote interna tionale oernooien moest ik beginnen met zelf steeds opnieuw voor de evenementen in te schrijven. Later, wanneer je in internationale kringen Het heeft Jan Dorrestein nooit aan oefenmogelijkheden ontbroken. Hij is letterlijk op de golflinks geboren. Zijn vader Gerrit was al een verwoed golfenthousiast (hij is ook leraar) toen Jan werd geboren. In navolging van zijn oudere broers Kees en Wim huppelde Jan al vanaf zijn vierde jaar tussen de achttien holes rond. Als 21-jarige trad hij toe tot de rijen van de beroepsspelers- Doorslaggevende factor is achteraf be zien waarschijnlijk geweest, dat Neder land voor de grote krachtmetingen over te weinig inzetbare wisselspelers be schikt. Toen eenmaal Reik Toonen die een uitgesproken off-day had, was ver vangen door Andy Hoepelman was de koek op. Met luide schreeuwen probeer de Trumbic Hans van Zeeland, die in de aanval veruit de hardste klappen had moeten verduren, op te jutten. Hij kon niet anders, want de twee man die nog op de bank zaten: Piet de Zwarte en Dick Nieuwenhuizen zijn bij de grote wedstrijden waarvan Nederland er nog een aantal tegoed heeft nauwe lijks te gebruiken. Nico Landeweerd, de grote schutter in de ontmoeting tegen Mexico, kwam er tegen de ervaren Italianen niet aan te pas. Mart Bras schoot veel, maar weinig zuiver. Hij scoorde alleen tweemaal uit strafworpen en beukte voor de rest drie maal de paal. Gijs Stroboer, Tönny Buunk en invaller Andy Hoepelman de den hun uiterste best, maar de indisposi tie van Rik Toonen en de vermoeidheid van Hans van Zeeland verhinderden het team tot een totaal-prestatie te ko men gelijk aan die tegen México. Het ergste is dat het team een morele dreun kreeg. „Je moet er niet aan denken dat je morgen weer het water in moet”, aldus Evert Kroon. Maar toen die opdof fer verwerkt moest worden, was coach Trumbic verdwenen. „Ik heb vier jaar achtereen als prof aan alle mogelijke toernooien meegedaan. De laatste tweeënhalf weer zal worden gebroken. De negende Dag van het Paard telt diverse nieuwe elementen. De zeven pony-stamboeken verzorgen een gemeenschappelijk optre den, waarbij voortdurend van piste - er zijn er zeven - wordt gewisseld. Ook landelijke ruiters treden op het enorme Duindigt-podium massaal op met een pa rade, waarin het rijden van slangen volte en molenwieken is verwerkt. Verreweg het duurste nummer is de demonstratie met meerspannen, waaronder een zesspan Friese paarden. Verder het imposante rassendéfilé en het spectaculaire barriè- respringen, waarmee deze unieke show wordt besloten. WASSENAAR. Voor de negende „Dag van het Paard”, die morgenmiddag (13.00 uur) begint is de renbaan Duindigt bijna veranderd in een stadion. Om de enorme belangstelling voor deze grootse paardesportmanifestatie te kunnen op vangen zullen aan weerszijden van de baan vele extra tribunes worden ge plaatst. Vorig jaar trok deze wervelende show 20.000 bezoekers, maar het ziet er naar uit dat dit absolute bezoekersrecord de halve finalist van het jaar ervoor, de Amerikaan Alex Mayer. Om lid te worden betaalt een speler een „toegangsprijs” van 400 dollar (1000 gulden), benevens een jaarlijkse contri butie van 420 dollar. Dit is voor iedereen gelijk. Wel behoudt de ATP zich het recht voor een enkele grote slopop extra te belasten, met name bij zwaar gedo teerde toernooien als in Tucson en Las Vegas (VS). De Amerikaan Roscoe Tan ner diende bjvoorbeeld vorig jaar van zijn prijzengeld van 30.000 dollar in Las Vegas 20 procent, dus 6.000 dollar, af te dragen. Een soort progressieve inkom stenbelasting. Over het algemeen ziet men de noodzaak van het bestaan van een gezonde vakorganisatie in en men neemt dientengevolge de financiële offers voor lief. „Niettemin kampt de ATP met geld gebrek”, aldus Richard Evans, een voor malige Engelse journalist, die Europees directeur van de vakbond is, „Het on derhouden van contacten met Jan en Alleman, het reizen en 'de hele organisa tie van de spelersbeweging kost handen CALI. Het Nederlandse waterpolo- team heeft gisteren in de derde en laatste wedstrijd van de voorronden van het wereldkampioenschap in Cali met 3- 4 verloren van Italië. De tussenstanden waren: 0-1, 2-1, 1-0, 0-2. Deze nederlaag tikt dubbel aan, omdat het resultaat blijft staan voor de finale-poule, waar voor zowel Italië als Nederland zich heeft geplaatst. Ivo Trumbic, wiens be velen de hele wedstrijd als zweepslagen over het water hadden geklonken, was aan het eind, toen de roulette van het geluk uiteindelijk toeh nog op een voor Italië gelukkig nummer was blijven stil staan, ineens verdwenen. wat meer bekendheid en vrienden hebt gekregen, worden de invitaties je automatisch toegestuurd. Zelfs nu nog krijg ik vele uitnodigingen, maar het werd me allemaal een beetje teveel. Ik blijf het nu definitief rusti ger aan doen”, aldus de Arnhemmer, die de laatste vier jaar enkele opmer kelijke prestaties leverde. Tot zijn beste uitslagen rekent hij de overwinning in de strijd om de open titel van Kenia (’70 en ’72), zijn open Nederlandse kampioenschappen van Nederland (’70 en ’75) en zijn Nederlandse proftitel van 1970. Hoe wel Dorrestein nog de enige Neder landse broodspeler is en derhalve bij elke nationale titelstrijd als favoriet te boek staat, is het nationale kampi oenschap lang niet elk seizoen in zijn bezit geweest. Dorrestein: „Dat komt omdat ik meestal niet mee kon doen omdat ik in het buitenland zat. Ik heb maar eenmaal aan een nationaal toernooi meegedaan zonder het te winnen. Maar toen had ik vooraf gewoon te veel rondgetrokken, dat kwam mijn concentratie niet ten goe de. Nu ik aan veel minder wedstrij den meedoe, hoeft dat in de toekomst niet meer te gebeuren. March en Ferrari hebben zich geër gerd aan de klassering en vorderden op Silverstone voor hun coureurs Brambilla en Lauda een betere klassering. Brambil la zou tweede in plaats van zesde zijn geworden en Lauda niet achtste maar derde. De verklaring van de beide ren stallen is: „in de uitslag mogen alleen de coureurs voorkomen, die op het moment van staken nog in de wedstrijd liggen”. Van Zeeland werkte voor wat hij waard was, maar juist hij was het die de fout maakte die de wedstrijd besliste. Nederland stond met 3-2 voor en had een man meer in het water, toen Italië een uitval probeerde. Van Zeeland aar zelde. zwom naar een man en liet d’Angelo met de bal in de hand onge hinderd oprukken. Desondanks heeft de ATP plannen in overvloed, die met name de mindere góden in de tennisbusiness aan een rede lijk bestaan moeten helpen. Evans: „We denken aan een toernooiencircuit in Zuid-Europa en Noord-Afrika. De ster ren komen daar toch niet, omdat het grote geld te verdienen is in Amerika, maar dergelijke toernooien kunnen toch heel aantrekkelijk zjjn. We moeten over het algemeen trouwens toch eens af van het idee dat een wedstrijd zonder Connors, Ashe, Borg, Nastase en New combe niets voorstelt, de krachtsverhou dingen zijn ongelooflijk genivelleerd. Er zijn op het ogenblik ongeveer vijftig spelers, die wanneer en waar dan ook van elkaar kunnen winnen. Het gaat tenslotte om de spanning. Het publiek wil echt wel en als het lukt sponsors te interesseren, waar we trouwens niet over mogen klagen, komen we er wel”. Hans Böhm haalde niet slechts zijn meersterresultaten - hij overschreed het al met een half punt - doch klom tevens Alleen naar dé kop. Hem scheiden nog twee punten van een grootmeesterre- sultaat. Daartoe resten hem vier partij en. Of een dergelijke prestatie volgens de spelregels van de wereldschaakbond extra zoden aan de dijk zet, is overigens de vraag. Schitterend schaak demonstreerden Rasoewajev en Hübner. Op de toppen van de combinatiekunst bestreden zij elkaar; de Westduitser bracht zelfs een dame-offer. In de slotfase liep het duel remise door eeuwig schaak. Eens schreef meester Heidenfeld een boek „grote re- mise-partijen”. In een volgende druk zal deze krachtmeting ongetwijfeld worden opgenomen. Timman klom iets. Hij had het vrij gemakkelijk tegen Hamann, die de diep tewerking van Timmans Siciliaan niet tijdig vermocht te doorgronden. Ljubojevic, die in dit toernooi niet erg opvalt, maakte een einde aan de remise- reeks van Gheorghiu. Gheorghiu verdriet het zeer, dat hij maar niet tot winst komt. Vandaag poogde hij ijzer met handen te breken; het werd zijn Water loo. Tenslotte poogde Raicevic via een gedurfd torenoffer, Smejkal op de knie ën te krijgen. Dat pakte averechts uit. CALL Angelika Honsbeek is maan dagavond in Cali bij de wereldkampi oenschappen vijfde geworden bij de ver plichte figuren van het kunstzwemmen. De eerste plaats was voor de Ameri kaanse Gail Buzonas. De meestergreep is gewonnen door de Hongaar Farago, die voor 1976 zal wor den uitgenodigd voor de grootmeester- groep. Zijn score was overigens gelijk aan die van de Engelsman Nunn, doch de reglementen spreken ten voordele van Farago. Ligterink leed zijn eerste nederlaag. Rodriguez uit de Filippijnen deed het hem aan. In deze afdeling bedroeg de eerste prijs f 1350.. jaar was ik altijd in gezelschap van mijn vrouw, dat was een bijzonder plezierige tijd. We hebben erg veel prettige ervaringen opgedaan. Maar toen we een dochtertje kregen, was het niet meer mogelijk om met het hele gezin op stap te gaan. Daarom heb ik nu een baan als golfleraar in Arnhem aangenomen. Wat de wed strijden betreft, beperk ik me tot het Europese circuit.” Vorig jaar eindigde Dorrestein daarin als tiende, een zeer verdienste lijk resultaat voor een Nederlandse golfprofessional- In feite is Jan Dor restein pas de tweede Nederlandse golfer, die zich full-time aan de wed strijdsport heeft gewaagd. Martin Roesink ging hem voor, maar die heeft er intussen een punt achter gezet en heeft zich in Amerika geves tigd. Dorrestein: „Toch heeft een jongen uit Nederland in de internationale golfwereld in principe dezelfde kan sen als welke buitenlander ook. Golf is een super-individuele sport, ver je komt hangt helemaal jezelf af. Wanneer je goed speelt word je zonder meer door iedereen geaccepteerd. Je kan het eigenlijk alleen maar vergelijken met een ma- Het Nederlandse herenbridgeteam blijft wisselvallig opereren in de strijd om het Europees kampioenschap in Brighton. Na het 10-10 gelijkspel tegen het sterke Polen, volgde een onverwach te nederlaag (8-12) tegen Portugal. Italië leidt met een royale voorsprong op Frankrijk en Polen. Nederland is elfde. Het damesteam, dat een vrije dag had, is als dertiende gekwalificeerd. Roger de Vlaeminck heeft gisteren in Aalst (B) het eerste criterium na de Tour de France gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint Rik van Linden, de winnaar van de groene trui in de Franse ronde. Freddy Maertens werd derde, Merckx, wiens gezondheidstoestand goed vooruit gaat, 27ste. De Westduitser Hans-Peter Jakt won de proloog van de Ronde van Rijnland-Palts voor amateurs. Herman Lnoeyink werd vijfde. De eerste rit gaat vandaat van Landau naar Kaiserslautern over een afstand van 151 kilometer. Tjitte Brouwer (Heerenveen) won ook de zesde wedstrijd om het kampi oenschap skutsjesilen. Na de race in Elahuizen heeft Brouwer een royale voorsprong op Lodewijk Meeter: 8.7 te gen 13.0 punten. Na drie wedstrijden om het Neder lands kampioenschap zeilen in de 470- klasse heeft John Stavenuiter de leiding in het klassement. Hij won gisteren voor Medemblik zowel de tweede als de derde race. In Den Haag won Nederland de eerste wedstrijd voor het internationale jeugd-crickettoernooi van Ierland. Het Nederlandse jeugdbasketbalteam heeft in de kwartfinalepoule van het toernooi om het Europees jeugdkampi oenschap in Saloniki verloren van Rus land: 50-84. ARNHEM. Nog geen vieren twintig uur nadat de Arnhemse golf- professional Jan Dorrestein op de ba nen van de Noordwijkse golfclub de eerste prij’s van het open Nederlands kampioenschap in ontvangst had ge nomen, was hij alweer met de auto op weg naar Zweden voor de strijd om het open Skandinavische golfkam- pioenschap. Vandaar leidt zijn weg, met tussenpozen, onder andere via Frankrijk en West-Duitsland naar Italië, waar de slotwedstrijden van de continentale profcompetitie plaats zullen vinden. In vergelijking met de uitgebreide programma’s die de 29- jarige Arnhemmer in voorgaande ja- ren afwerkte, is deze trip langs de Europese golflanden echter een rustig vakantietripje. Dorrestein: „Ik moet nu toevallig direct door naar Zw’eden, maar anders zitten er nu toch wel grote tussenpozen tussen de verschil lende toernooien. De tijd dat ik het hele jaar door over de hele wereld reisde, van toernooi naar toernooi, is definitief voorbij." AMSTERDAM. Het vijftiende IBM-toernooi wordt steeds rijper voor een brochure over de mogelijkheden van het onmogelijke in een grootmeester- toernooi. Kavalek liet zich gisteren, in de elfde ronde, in redelijke positie in één zet mat geven door Hans Böhm. Daar gaat bijna de klok van stil staan; het is niet eens meer een tijdnoodfout. „Het is een misdaad”, zoals Nimzowitsji het eertijds met verbolgen overdreven heid formuleerde. rathonloper, ook die is tijdens de wedstrijden helemaal op zichzelf aan gewezen. Dat een Nederlandse jongen in eigen land minder gelegenheid heeft om tegen sterke tegenstanders te oefenen hoeft geen al te grote belemmering te zijn. Golf is voorna melijk een zaak van techniek en concentratie. Wanneer een Neder lands talent zich daarin bekwaamt, dan kan ook hij in theorie wereld kampioen worden. Waarom niet?” (Hong)Uhlmann (DDR) rem., Timman (Ned)—Hamann (Den) 1-0, Rasoewajev (Rus)— Hübner (Wdld) rem. Negende ronde: Raice vicUlmann rem. Stand: 1. Böhm 7; 2, 3 Szabo en Hübner 614; 4. 7. Ljubojevic, Smejkal, Kavalek, Rasoewajev 6; 8-12 Timman. Sosonko, Makarlsjev. Uhl mann, Jansa 514; 13. Gheorghiu 5; 14. 15 Hamann en Raicevic 4; 16. Ree 314; De laatste uitslagen van de meestergreep zjjn: elfde ronde: Ligterink (Ned)Rodri- gnez (Fil) 0-1, Enklaar (Ned)Hartoch (Ned) Rem, Dieks (Ned)—Schiffer (WDld) 0-1. Nunn (Eng)—Farago (Hong) rem.. Boey (Bey)— Weinstein (VS) 0-1, Eising (WDld)—Van Baarle (Ned) 0-1. Tiende ronde: Rodriguez (Fil)Eising (WDld) rem., Van Baarle (Ned)Boey (Bey) rem., Schiffer (WDld)Enklaar (Ned) 1-0. Eindstand: 1, 2 Farago (Hong), Nunn (Eng) 714; 3. Ligterink (Ned) 7; 4-6. Weinstein (VS). Schiffér (WDld); Rodriguez (Fil) 614; 7. Van Baarle (Ned) 514; 8-10. Enklaar (Ned), Har toch (Ned), Boey (Belg) 414; 11. Eising (WDld) 4; 12. Dieks (Ned) 114. Grootmeestergroep, elfde ronde: Jansa (Tsj)Makarisjev (Rus) 0-1 SosOnko (Ned) Ree (Ned) Rem., Kavalek (VS)Böhm (Ned) 0-1, Gheorghiu (Jsl)Smejkal (Tsj) 0-1, Ghe- orghiu (Roem)—Ljubojevic (Jsl) 0-1, Szabo

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13