INTERNATIONAAL ERKENDE TOPATLEET KAN SPORT NU PAS VOORRANG GEVEN hebben om voor te ör örw graiwn STREEKSPORT Veel spelerswisselingen in oefenduel tegen Rhein Main DUIDELIJK VERLIES HONKBALTEAM 1 Ronde van Beverwijk garandeert spanning 51 „Je moet iets 1 te knokken” A ZONDAG OP ADRICHEM-PARCOURS: 1 t A r 15 2 2 1975 SPORT DINSDAG JULI 14 IBW Balen Verbaasd Vakkers sterk 88r II T Geen beslommeringen samn- 'itvj birnetmaayti Jos Hermens I (Van onze sportredactie) be- „Langzaam omschakelen naar de marathon”. PIETER MUL (ADVERTENTIE) steakhous* (Van onze wielermedewerker) hoofdnummer van Nederland RON SMIT: een van de kanshebbers (Van onze sportredactie) De leiding van de verdediging was in „Ik wil lang blijven lopen, en daarom heb ik ook die marathon weggeschoven. Barcelona voor voor worden speelt dan een reeks van drie wedstrij- De Lisser wieleramateur Bas Lange- veld bracht het in de ronde van Bergen op Zoom tot een verdienstelijke tweede plaats. Hij moest alleen Ad Overveld uit Zegge voor laten gaan. het Beverwijk- de Nederlandse „Je hoort in stadions altijd afkondi gen: zoveelste van Rome en zoveelste van de Spelen van München. Vooral dat laatste vind ik idioot; dat teruggrijpen naar een prestatie van drie jaar terug. Nogmaals, voor de atleen die jarenlang in de top meedraaien; heb ik veel be- wondering”. Het wegvallen van Troeman is wel de ernstigste tegenvaller voor Myers. Als achtervangers heeft hij nu Frank Smit en de gelijknamige Paul van Smit, van wie de laatste door een blessure beide oefenwedstrijden niet kan spelen. Frank Smit is fysiek eveneens niet helemaal in orde en had daar tegen de Rockets duidelijk last van. Voor het Nederlandse veld werden vier fouten gescoord. BEVERWIJK. Op het parcours van het sportpark Adrichem aan de St. Aag- tendijk houdt de Beverwijkse renners club Kennemerland zondag weer eens een ronde van Beverwijk voor amateurs, liefhebbers en nieuwelingen met mede werking van de Beverwijkse Courant en een aantal andere zaken en bedrijven. Vrijwel alle streekrenners zijn in alle drie categoriën van de partij en voorts komen er tal van kanshebbers van bui tenaf naar Beverwijk. Bjj de amateurs doet de voltallige Kennemerland-Hutu- ru-ploeg mee. NIJMEGEN Bondsbestuurders, publiciteitsmedia, trainers en niet op de laatste plaats sportlui zitten voor het merendeel al geruime tjjd gevangen in de betovering waarmee het woord Montreal is omgeven. Naam van de stad van de Olympische Spelen van volgend jaar en voor het overgrote deel van de deelnemers het toppunt van hun sportieve carrière. „Dat zou niet erg aardig zijn, maar bovendien zou ik nu nog niet zo lang op de weg kunnen lopen vanwege die voet blessure. Ondanks de operatie door dr. Strikwerda in november heb ik daar nog steeds last van, maar ik moet er meteen bij vertellen dat dat niet betekent dat hij zijn werk niet goed gedaan zou hebben. Ik heb namelijk maar zes in plaats van de geadviseerde 12 weken gerust, en bovendien ben je natuurlijk „Een wedstrijd als vele andere”, is de nuchtere constatering van Jos Hermens, topaas van de Nederlandse atletiek. Behalve met atletische vermogens, toegerust met uitgesproken menin gen over sport en de plaats van dat verschijnsel in de maat schappij. „Ik baal van Olympische Spelen”, is een andere opmerking die bjj velen als een draai om de oren moet over komen. Een uitlating die verdient om in breder verband te worden geplaatst, al was het maar om de Nijmeegse atleet geen onrecht te doen. ten eveneens 40 km. Tot de kanshebbers behoren Jan Timmer uit Velsen-Noord, de Haarlemmers Freek Cornelisse, Henk Kiekens, Ton Blom en Henny van Leeu wen, Arie v.d. Burg en Klaas Duiven voorden uit Noordwijkerhout, de Lisser Arie v.d. Lans en Frans v.d. Raad uit Vogelenzang. Energie heeft drie oefenwedstrijden op het programma staan. 16 aug. IJmui- den 3-Energie; 23 aug. Energie-HFC met vier elftallen; 30 aug. Energie-Kenne- mcrland. eerste instantie aan Jan Dik Leurs toe vertrouwd. Diens cijfers in drie innings: 0-1-2- Het werpen werd overgenomen door Ade Fijth (0-1-3), die in de vierde inning een punt moest toestaan en twee inde zesde. Middels een tweehonkslag van Matecki moest Bouke Vakkers met 2 man op de honken nog wel twee punten voor zijn rekening nemen, maar het optreden van dt Nicols-pitcher was ver der het enige lichtpunt van het oefen duel. Werpcijfers 7-1-2. maar een luizenleventje moet hebben, want het is belangrijk dat je voor of tegen iets kunt knokken. Ik heb altijd voor mezelf willen bewijzen dat ik met de besten op dit onderdeel mee kon, en weerstanden peppen me erg op. Tijdens trainingen heb ik ook maar even een ge dachte nodig, bijvoorbeeld aan een con current die ergens anders op de wereld ook aan het trainen is, om er weer tegenaan te gaan. Je hebt je een bepaald doel gesteld, en daar hoef ik maar even aan herinnerd te worden om door te zetten”. Het komt erg op je zelfstandigheid aan. Als je geen initiatieven neemt, kom je er nooit. Dat geldt bijvoorbeeld voor De ronde belooft weer volop spanning te bieden en wordt ’s middags om 13.00 uur ingezet met de wedstrijd voor nieu welingen over 40 km. Onder de 62 ingeschreven deelnemers bevinden zich de Heemskerker Martin Pluimers, Hans Heine uit Castricum, de Haarlemmers Peter Zandvliet, Frits Dreyer, Hans Smit en Ron van Waard, Hans v.d. Voort uit Lisse, de Hillegommer Marcel Hageman en Aad de Jong uit Abbenes. Om 14.15 vertrekken de 46 liefhebbers en zij moe- van beste Amerikaanse legerploeg in West-Duitsland. Net als de Rams beslis ten de Rockets de strijd in hun afdeling met overmacht (20 overwinningen en vijf nederlagen) en het uitstapje naar Holland is een aardig opwarmertje voor het titelgevecht. Telefonia speelt een viertal oefen wedstrijden en is daarvoor op de gast vrijheid van andere clubs aangewezen. Het oefenprogramma ziet er als volgt uit: 15 aug. THB; 20 aug. De Brug; 23 aug. ODIN in Heemskerk; 27 aug. VEW in Heemtsede. Omgekeerd is Hermens nu zo ver gekomen dat hij op zijn beurt bij grote collega’s in de belangstelling is komen te staan. „Vroeger kenden ze je niet, nu word je geaccepteerd. Ze praten met je, het krijgen van buitenlandse wedstrijden. Als je een k^us hebt gemaakt, moet je er daarna ook alles aan doen. Je bent voortdurend met je sport bezig. Dat zie je bijvoorbeeld aan Merckx, die steeds probeert om iets te ontdekken waarmee je de concurrentie voor blijft. Dagelijks kun je op wat nieuws komen, waardoor zeg maar je training beter wordt. Ook intellectueel wordt er veel van je ge elst”. Hermens houdt zijn hersens erbij, en dat wil zeggen dat hij ervoor past te veel hooi op zijn vork te nemen, en dat hij zover is gekomen dat de uitnodigin gen vanzelf binnenstromen in plaats van dat hij erom moet vragen. Het aantal oefentegenstanders van Haarlem is weer met één uitgebreid. Op woensdag 30 juli is Schoten tegenstan der van de eerste divisieclub (aanvang 18.30 uur). Frans Klardi uit Heemskerk rijdt in de ronde van Beverwijk zijn laatste koers als amateur en stapt dan over naar de profs. Zes dagen later maakte hij als zodanig zijn debuut in de ronde van Kortenhoef. Voor de Nederlandse equipe was de oefenpartij bepaald geen luxe, want ma nager Ernie Myers is er wat de opstel ling betreft nog niet uit. Na het duel prees de Amerikaan het optreden van zijn landgenoot Andrews (12-5-3), daar mee de andere zijde belichtend van het uiterst magere vertoon dat zijn spelers in het slagperk ten beste gaven. „Ik ben niet teleurgesteld over de uitslag. Uitein delijk moeten deze wedstrijden de gele genheid geven het een en ander uit te proberen, dat kan in Barcelona niet meer. Nee, ik ben bezorgder over de verdedigende kant van de zaak.” Het loslaten van zijn baan is voor Hermens goeddeels mogelijk geworden dank zij de persoonlijke sponsor die hij in het weekblad Nieuwe Revu heeft gevonden. Daarnaast doet Johan van der Haar van het fonds voor maatschappe lijke begeleiding van de NSF het een en ander voor hem. „Je kan zeggen dat ik nu langzamer hand wat terugzie voor datgene wat ik de afgelopen jaren heb gedaan, ’s Och tends om zes uur door de blubber om te trainen; blessures, ziekte, zelf aan bui tenlandse wedstrijden zien te komen. Ik heb het geluk gehad door dat alles heen te komen. Dat wil niet zeggen dat je „Als kleine jongen verbaasde ik me al over krantekoppen als „Clarke neemt revanche voor Olympische Spelen”. Daarmee werd dan verwezen naar een uitstekende tijd van de Australiër, die het op de Spelen niet had gemaakt. Die Clarke was toch geen slechte atleet, maar werd opgeknoopt aan het resultaat van een zo’n wedstrijd. Dat is wat ik op sportieve gronden op die spelen tegen heb. Voor de atletiek zijn dat namelijk de wereldkampioenschappen. Eens in de vier jaar ontmoet de complete wereldtop elkaar. Dat is onzin natuurlijk. Het zou ieder jaar moeten gebeuren. Je ziet dat veel eendagsvliegen tijdens die Spelen triomferen. Ik heb veel meer bewonde ring voor mensen die zes, zeven jaar aan de top meedraaien. Ook al komen ze er tijdens de spelen helemaal niet of slechts gedeeltelijk uit, zoals Miel Putte- mans in München. Het evenement is zo opgeblazen, ze zien alleen de sport nog maar en niet dat het een verschijnsel is in de hele maatschappij. Als je op de spelen faalt, dan lijkt het alsof je met een hebt afgedaan.” De 25-jarige Nijmegenaar trok al eens de consequentie van zijn opvattingen. In München haakte hij geschokt af na de Palestijnse overval op het Olympisch Dorp die in een slachting eindigde. Voor Hermens viel daarmee het doek; de spelen draaiden door. Hermens is er zich ten volle van bewust dat Montreal een zelfde lot als München beschoren kan zijn. „Als er weer iets dergelijks gebeurt, ben ik meteen vertrokken. Zoiets is voor mij de druppel die het evenement on mogelijk maakt”. Hermens heeft er norit een geheim van gemaakt van me ning te zijn dat aan sportprestaties over dreven waardering wordt gehecht; dat in samenhang met vrees voor een ont menselijking van de sport. „Bij de meeste toplopers gaat het nog vrij amateuristisch toe. We zijn vrienden onder elkaar, en dat komt omdat er maar weinig geld mee gemoeid is. Dat er een van ons wint, hoort er nu eenmaal bij. Voor mezelf is dat altijd zo geweest. Ik wilde graag prestaties leveren, maar niet ten koste van een ander. Met hetge- ne wat ik nu doe heb ik niet de indruk dat ik anderen kwaad doe. Ik loop voor een goede tijd, en piet voor een goede plaats. Dat ik anderen voorbij ga, is dan meegenomen”. I Daarom ga ik niet het hele seizoen rondreizen om poen te pakken. Als ik maar rond kan komen, ben ik tevreden. Sportief gezien kom je bij te veel wed strijden ook niet aan je trekken. Neem bijvoorbeeld Walker (een middenafstan- der uit Nieuw-Zeeland) hjj zou mak kelijk wereldrecords kunnen veroveren, maar hij komt er gewoon niet aan toe. Op dat moment heb je de sport uit het oog verloren”. Vanwege die hekel aan het lopen voor een plaats vervloekt Hermens het deel nemen aan landenwedstrijden. „Ik durf wel te zeggen dat alle lopers er van balen, op een enkele Engelse of Duitse chauvinist na. Laatst in Lissabon heb ik dan weer meegedaan, omdat Westphal dacht dat er een kansje voor Nederland was de finale te halen, iets waar ik zelf overigens niet in geloofde. Die landen wedstrijden mogen er van mij uit, maar de Atletiek Unie vindt ze belangrijk uit representativiteitsoverwegingen”. Van de clubs in de eerste klas zaterdagvoetbal afdeling Haarlem KNVB houdt SMS uit Nieuw Vennep ter voor bereiding op de nieuwe competitie weer het Jacobus Griekspoor-nederlaagtoer- nooi. Het vorige jaar zegevierde SAC, dat nu onder de naam DSC’71 deel neemt. Het programma: 9 aug. SMS- Bodegraven; 13 aug. SMS-Kennemerland comb.; 21 aug. SMS-SIZO; 26 aug. SMS- DSC’74. Op 16 augustus speelt SMS vriendschappelijk tegen Kagia. Voor plaatselijk favoriet Jack van Hoof en de in Beverwijk wonende Joe goslaaf Paice Cedo zal het niet meeval len om voor eigen publiek tot winst te komen. Tot hun voornaamste tegenstre vers behoren de Alkmaarders Ruud Hal ler en Sjaak Butter, Piet Slikker uit Broek op Langedijk, Bas Brouwer uit Een visie die steun vindt in het gege ven dat Hermens vanaf nu hoogst waar schijnlijk geen maatschappelijke slommeringen zal kennen. Hij hoopt MO-Nederlands te gaan studeren, en dat betekent een voorlopig eind aan zijn loopbaan als onderwijzer. „Voor het eerst komt de atletiek op het voorste plan, en dat betekent dat ik nu ook voor het eerst in dezelfde omstandigheden kom te verkeren als mijn concurrenten. Overigens wil ik die studie echt wel serieus aanpakken”, maar de Nijmege naar huivert toch wel een beetje van het idee „dat iedereen dan weer gaat vragen hoe het dan met mijn studie gaat”. Junioren en aspiranten van de handbal-afdeling van Onze Gezellen en Wijk aan Zee spelen van 29 juli tot 2 augustus in Zweden in het internationa le toernooi om de Partilie Cup. OG vaardigt twee aspirantenteams af. Wijk aan Zee een aspirantenteam en de junio- renploeg die kampioen werd. nooit zeker of een operatie je definitief van zo’n kwaal kan afhelpen. Op lange re termijn heb ik mijn zinnen echt op die marathon gezet, en eigenlijk is de training die ik volg ook typisch voor die afstand”. „De anderen gaan in de training na melijk veel en veel harder dan ik. Met Miel heb ik het wel eens gedaan, maar dan haakte ik al snel af. Ik moet me in de poeier lopen wil ik in de training 2 min. 51 sec. op de kilometer lopen, (bij een toptijd op de vijf kilometer is dat rond de 2 min. 40 sec.) Toch kan ik mannen als Foster, Viren en Stewart nu houden, en ik ben ervan overtuigd dat ook Miel te kloppen is. Het is een proces, en ik groei nog steeds. Ik voel me nog niet volwassen; ik ben een echte laatbloeier. Tussen mijn 26e en 30e jaar ben ik op m’n sterkst, heb ik altijd gezegd. En als er niets tussenkomt, moet ik er volgend jaar echt helemaal bij zijn”. Gravinnesteeg 2 en 2 rd Haarlem tel. 023-323914 achter de brandweerkazerne om de hoek bij Hart's behang geopend van 17.30 uur - 24.00 uur Na het wegvallen van Troeman uit de selectie werd Myers erg laat ook nog eens met de afschrijving van korte stop Ad Smith geconfronteerd en Jimmy Sieval is zijn vervanger. De Sehoten-speler maakte in zijn ene innings als korte stop een fout en speel de de laatste drie innings op het tweede honk, waar voordien Don Wedman erg zwak had geacteerd. Harrie van de Berg vertolkte als korte sthop een sterke partij. Andere wissels die de teamleiding toepaste in de zesde innings: op het derde honk Horeman voor Zschuschen, Jelsma voor Lewis (rechtsveld), Eygendaal voor Hageman (midveld) en Jenken voor Jacobs (eerste honk, waar mogelijk Eygendaal nog te recht zal komen). Peter Appelman van se DEM is gekozen in atletiekploeg voor de jaarlijkse Konink- rijksspelen, die in de eerste week van augustus in Suriname worden gehouden. Appelman start op de 400 en de 800 meter. Het hoofdnummer van de middag vormt de race voor amateurs over 100 km en daarvoor valt het startschot om 15.30 u. Door concurrentie van verschil lende andere koersen is de inschrijving met 45 man weliswaar onder de ver wachtingen gebleven, maar onder de deelnemers bevinden zich vele sterke knapen, die voor een boeiend koersver loop kunnen zorgen. „Ik ben een laatbloeier” en er wordt naar trainingsschema’s, voe ding en dergelijke gevraagd. Meestal zijn ze erg verbaasd als ze horen dat ik trainingen van een uur of twee doe, ’s winters twee tot drie keer per dag. Ik houd er ontzettend veel van uren door de bossen te draven. Ik doe het met veel plezier, en het heeft resultaat. Dus waarom zou ik die methode verande ren?”. „Uit onderzoek van een stukje spier weefsel is gebleken dat ik voor 90 per cent langzame spieren heb, en voor de overige tien snelle. Die verhoudingen kennen ze van de meeste toppers, maar een zo hoge mate van langzame spieren is tot nog toe uniek. Dat wil overigens niet zeggen dat ik een trage loper ben, maar mijn aanleg is duidelijk die van een lange-afstander. Voor de toekomst wordt de tien kilometer echt mijn num mer, en daarna de marathon. Dat heb ik altijd al gewild, en soms heb ik wel met de gedachte gespeeld om bij wijze van verrassing voor Montreal die marathon loop te gaan doen. Maar er zijn al twee jongens (Vriend en Kalf) die onder de 2 uur en 20 minuten hebben gezet, en die wil ik niet voor de voeten lopen”. Velsen-Noord, de Heemskerker Lies de Vries, Frans v.d. Enden uit Monster, de Haarlemmers Jan v.d. Horst, Ron Smit en Wim Koene, Tjaling Uding uit Smil- de, de Amsterdammers Cor Leunis, Louis en Peter Ruiter met Ruud de Vries, Peter Bierdrager uit Edam en de Zwanenburgse stayer Jan de Jong. SVJ speelt in het kader van het kampioenschap van Heemstede op 16 augustus tegen VEW. Voorts wordt op 23 augustus thuis vriendschappelijk ge voetbald tegen het zaterdagelftal van RCH en op 30 augustus uit tegen BSM- zaterdag. Ook het tweede van SVJ speelt tegen RCH en BSM. HAARLEM. Het eerste van de twee oefenduels die het Nederlands honkbalteam gisteravond tegen Rhein Main Rockets speelde is in een 5-0 zege voor de Amerikaanse legerploeg geëin digd. En dat was een resultaat dat de sparringpartner van het Nederlands team in grote opwinding bracht. Een bus reis van acht uur bleek de ploeg niet al te zeer te hebben geschaad en vooral het optreden van werper Bob Andrews, ex- profhonkballer, was van klasse. „Maar wat betekent representativiteit. Je breekt de boei af met die ontmoetin- gen, want ons land komt er niet aan te pas. Voor veel organisatoren van wed strijden kan zo’n slecht land niet over toppers beschikken. Die mensen denken bij het woord België niet aan het land, maar aan Puttemans. De KNAU zou eens in de gaten moeten krijgen dat een topper veel meer voor een land kan betekenen. Bovendien wordt de breed tesport alleen maar gestimuleerd als je een topatleet in de bond hebt”. En als zodanig mag Hermens zich ongetwijfeld beschouwen. Alle records, van de twee tot en met de tien kilometer, staan op zijn naam. En op de internatio- naai meest bekende nummers (de 5 en de 10 kilometer) leverde hij dit seizoen inarukwekkende prestaties. Al begin ju ni kwam hij op Papendal in een schitte rende race met vriend Miel Puttemans tot een vlekkeloze 13.22.4 op de 5 kilo meter. Drie weken later leverde hij in Helsinki een fenomenale recordverbete- nng af op de dubbele afstand: 28.04.07. Ook de twee mijl van woensdag jl. liep hij samen met Puttemans sneller dan ooit tevoren. Hermens bevestigde met die verrichtingen de erkenning die hij sinds Rome internationaal mocht onder- vinden. Bij de Europese kampioenschap- pen knokte hij zich in september vorig jaar naar een nieuw record, en een vierde plaats op de vijf kilometer. Een succes dat hij erg goed kon gebruiken, want de 10 kilometer was voor hem rampzalig verlopen. „Een martelgang waarvoor ik de re den nog steeds niet goed weet. De voch- tigheid was erg hoog, maar dat gold ook voor de vijf kilometer, zij het dat het toen wat minder was. Ik denk dat het toch met een tekort aan wintertraining had te maken, maar voor die vochtig- X heid ben ik wel een beetje benauwd 'J: geworden. In Montreal heb je wat dat aangaat ongeveer hetzelfde te verwach- ten als in Rome”. Het goede verloop van r; de vijf kilometer heeft bij organisatoren 7 en collega’s duidelijk gemaakt dat de Nederlander er volledig bij hoort. De winst op de huidige Europese kam pioen, die vanaf vrijdag zijn troon in moet verdedigen, betekent de Rockets een steun i n de rug de duels die aanstaand weekend afgewerkt. De Rhein Main-ploeg den tegen de Ramstein Rams om de titel AV* nMÓtellettes tomatensaus I 1 5, -.mailen gerecht ts u wacht een gralelgke ontvangst in ons eetfaillissement trakhoiisi- <li ie igraven1 waar ti zich nog gast kunt voelen i eset vei inijen aanbevolen D

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15