H rijke m n zegt Corrie Rijnders 1 I Campings in IJmond kunnen grote stroom van vakantiegangers nog wel herbergen tante" „Ik heb geboft met IJmuiden Zomeravond- zangdienst in Nieuwe Kerk Attracties op het strand van I w .TeRDAG .1 .W -IJ ALLEEN CAMPING DUINDOORN HOEST Z' „NEE” VERKOPEN DINSDAG 2 2 JULI 19 7 5 IJC NILUWS PLAATSELIJK 1 Rolandsduin Duindoorn Hotelruimte Niet overvol Adrichem Schoonenberg 1 Voetballen n BI „IK HAD EEN RiJKE TANTE en zij vond dat ik zo ontzettend lomp liep. Daarom moest ik van haar op ballet en zij betaaloe aal ook. Dat was in die tijd vrij kost baar. Nou, ik heb er nooit spijt van gehad. Ik heb natuurlijk ook nooit vermoed dat het zo zou doorwerken. Nu geef ik zelf al tien jaar les. Dit wordt m’n elfde seizoen en ik heb er erg veel plezier in. In oktober zal de nieuwe studio zeker klaar zijn en dan kunnen we heerlijk wer ken IJMOND „Geen plaats” hoeft door de campinghou es d nog niet aan de vakantiegasten verkocht te worden, hc? f.< praktisch allemaal goed bezet tot stampvol zijn. Van een sit "\"a”‘.'ij men de vele toeristen niet meer kan opvangen blijkt echter nog geen sprake te zijn. Voor bijna iedere vakantieganger is nog wel een plaatsje te vinden, al is het misschien iets minder dicht aan het strand. Klassiek of modern v?n uur- ïrgo- few» kruimels de Jlee- i, 70 litie- i het ircus hoek i een ko- rolgd laar- o de dat a de I van i de ;uwe Recreatie-assistent De Winter vertelt: „Als de mensen op de camping blijken te passen, serieus kamperen en er geen troep van maken, dan zijn we altijd bereid om meermalen opnieuw voor drie dagen vergunning te geven en er zijn ook mensen, die zo twee tot drie weken blijven. Maar we hebben hier veel meer echte kampeerders dan doorsnee vakan tiegangers”. brengen of zelfs alle avonden, als het mooi weer is. Een echt aparte plaats neemt Schoon enberg in Driehuis in. Op het bosrijke Toch zijn volgens de heer Toonen de hotels goed bezet, met name met men sen, die een weekendje komen vissen. Ook de particuliere adressen zijn rede lijk bezet. „Anderhalve week geleden zaten we bijna klem”, zegt hij, „maar de zaterdag daarop was het weer wat min der druk en daardoor is er weer wat ruimte gekomen. Voor de echte kampeerder is op het ge meentelijk recreatieterrein Schoonenberg in Driehuis altijd wel een plaatsje vrij. Camping Duindoorn in IJmuiden is wer kelijk stampvol. Ihel- arro oan- An- Hng, lien, >teg- trui- odo- )uin, irina mus tnna Jo- idri- Ray Gel- Har- nnes veek ems- ge- zerse Chi- el in naar ■ken. eten, ;ram J. Post r. de burg anco van H. J. van ilëlle g en van hard ky J. echt, I. F. wist laar- te de een P 16' de De sem- en toch poli- „Vorig jaar was het wel wat drukker, maar we hebben ook nog nooit een trekker hoeven weg te sturen, omdat er geen plaats meer was”. Een enkele leeg plekje is wel te vin den op het gemeentelijk recreatieterrein Schoonenberg in Driehuis, maar deze camping is ook wezenlijk anders opgezet dan de andere. Men kan slechte voor driemaal 24 uur staanplaats krijgen, moet daarvoor wel in het bezit van een kampeerpaspoort zijn en men moet ook bereid zijn om in toerbeurt corveedienst op het kampterrein te doen. Het aan de oude Sint Aagtendij k gele gen kampeerterrein van Hoeve Adri chem is pas in 1968 van start gegaan. Het ligt wat verder van het strand, maar exploitant D. de Jong is erg tevre den met de ontwikkeling. „We hebben hier veel mensen, die direkt langs de kust geen plekje kunnen vinden en dan bij ons terecht komen”, zegt hij, „en ook hebben we wel gasten te danken aan de WV IJmuiden, die vaak mensen naar ons stuurt, als er toeristen geen plaatsje meer kunnen vinden”. niet te duur maken. Ze zeggen wel eens dat ik onder de prijs werk, maar ik vind het nu eenmaal fijn als iedereen bij mij terecht kan. Mis schien komt dat wel omdat ik het zelf vroeger ook niet betalen kon. Ik heb geboft met die rijke tante. Campinghouder Van der Kolk van „Het Rolandsduin” Wijk aan Zee vindt het daarentegen stiller dan voorgaande ja- ren. „We zijn voor zo’n twee-derde bezet en we kunnen dus nog wel mensen hebben”, zegt hij. Bijzonder tevreden is campinghouder D. de Jonge van de cam ping Adrichem uit Beverwijk. „We zijn goed bezet”, zegt hij, „en het zitten tussen stampvol en haast vol in. Het had misschien nog drukker gekend, maar het is gezellig, er zijn geen lege plekken en er is reuring”. Hij was dit jaar wel verbaasd, dat hij een aantal Polen en Hongaren kreeg, die gewoon op vakantie waren komen aan waaien. Het is hem ook opgevallen, dat er vrij veel Fransen zijn. „Normaal komen die altijd pas later”, zegt hij. ..Wie ik dit jaar wel een beetje mis, zijn de in Duitsland gelegerde Amerikanen, anders kwamen die altijd, maar ik heb ze nu nog niet gezien”. Belangrijk vindt Corrie dat ballet lessen voor iedereen betaalbaar moe ten blijven. „Daarom wil ik het ook Op camping Adrichem in Beverwijk is altijd wel een plekje te vinden. Hij voegt eraan toe, dat mensen, die maar een nachtje blijven, vaak geen interesse in de camping hebben. Vaak laten ze een hoop rommel achter. Men sen, die langer op de camping staan, houden die volgens hem ook veel scho ner. Gemiddeld heeft Broerse zo’n 120 plaatsen op zijn campingterrein, maar bij grote drukte kunnen het er met wat schuiven wel meer worden. Ongeveer 40 procent bestaat uit vaste standplaatsen. Vaak gaat het hierbij om wat oudere mensen uit de wijde omstreken, Amster dam, Haarlem, maar ook IJmuidenaren, die hun weekenden op de camping door- VVV-directeur Ter Horst in Wijk aan Zee vertelt, dat er zich dit weekend wel mensen bij de VW gemeld hebben, die een plaatsje zochten. „Of er geen plaats was op Rolandsduin of dat ze eigenlijk wat anders zochten, weten we natuurlijk niet. We hebben ze zoveel mogelijk naar andere campings doorverwazen. Bellen of er plaats is, doen we liever niet. Soms lijkt er geen plaats te zijn, maar gaat er net iemand weg, dan zou men toch terecht kunnen”. De heer Ter Horst zegt, dat de particuliere adressen practisch allemaal bezet zijn in Wijk aan Zee. In de hotels zijn echter volgens hem nog wel plaatsen vrij. Van een noodsituatie, waarbij men de vakantiegangers niet op kan vangen, blijkt in de IJmond dus nog geen sprake te zijn. Eerder van een zekere tevreden heid, dat het lekker druk is. V V-directeur A. Toonen uit IJmuiden zegt, dat er van een overvolle situatie ook naar zijn gevoel geen sprake is. Zaterdagmiddag is het bij de VVV wel behoorlijk druk geweest met mensen, die nog een plekje zochten. Een tele foontje naar camping Adrichem in Be verwijk was voldoende om de mensen door te kunnen verwijzen. Corrie Rijnders nam tien jaar gele den de balletgroep in IJmuiden over van Nel Roös. Dat waren toen onge veer zestig leerlingen, waarvan er het volgende jaar slechts veertig kwamen opdraven. Nu heeft zij 350 leerlingen. In mei verhuisde het echtpaar Rijn ders naar het pand waar straks de benedenverdieping balletstudiogaat worden. Met een vloeroppervlakte van ongeveer tachtig vierkante meter hoopt de balletlerares eindelijk in alle vrijheid te kunnen werken. Haar man en vrienden bieden vakkundig dan even de tent op zetten en riakijken voor ze wat later echt op vakantie gaan en er zijn natuurlijk ook al kampeer ders, die er dat weekend al op uitge trokken zijn naar Driehuis toe. „Van het echte hoogseizoen merken we hier niet zoveel”, meent de recreatie-assistent. In de Nieuwe Kerk aan de Kanaal straat in IJmuiden zal zondag 27 juli de jaarlijkse zomeravondzangdienst worden gehouden. Deze dienst staat onder leiding van ds. Joh. Bronsgeest uit Haarlem. Medewerking wordt verleend door Ad Ros uit Hilversum, eerste trompet tist van het NOS-omroeporkest, die de zang van de sopraan Irene Koe dijk uit St. Pancras zal begeleiden. Zij zingt een aantal geestelijke liede ren. Voorts worden door Ad Ros nog enige trompetsolo’s uitgevoerd. Het orgel wordt bespeeld door L. van der Plas. De dienst draagt een interker kelijk karakter en is dus voor een ieder toegankelijk. Campinghouder Gerard Broerse, die met zijn vrouw Tina de camping Duin doorn bij het IJmuider strand exploi teert, heeft werkelijk helemaal geen ruimte meer op zijn camping. Vrijdag avond begon de grote aanloop en zater dagmiddag moest hij verschillende ma len nee verkopen. De camping is werke lijk vol. „Zelfs een klein tentje kan ik momenteel niet meer bergen”, zegt hij. „Het is vreselijk druk, overdreven ge zegd had de camping wel tweemaal zo groot mogen zijn”. Campinghouder Van der Kolk uit Wijk aan Zee heeft ongeveer 300 plaat sen op camping Rolandsduin, waarvan zo’n honderd vaste staanplaatsen. „Die zijn natuurlijk altijd bezet”, zegt hij. Daarnaast is er een grote groep vakan tiegangers, die een paar weken blijven. Het is Van der Kolk wel opgevallen, dat er dit jaar meer Zweden, Denen en ook Noren zijn dan anders. „Ze blijven vaak drie of vier dagen en dan gaan ze weer verder”, zegt hij. In het kader van de strandevene- menten. jaarlijks in samenwerking met de gemeente Velsen, de strand- exploitanten en de IJmuider Strand- vereniging georganiseerd door de V.V.V. Velsen-IJmuiden, zal zaterdag 26 juli voor de kinderen een wed strijd in zandvormen worden gehou den. Zij kunnen hiervoor op het strand inschrijven van 10 uur af, waarna de wedstrijd om 10.30 uur een aanvang neemt. „Hij vindt het funest, dat de vakantie perioden van Duitsland en Nederland sa menvallen. „Nu zijn we drie of vier weken overvol, maar daarna zal het wel snel afzakken, terwijl, er anders een betere spreiding is. Bovendien is het zo, dat als je nu mensen weg moet sturen, je de kans loopt, dat ze volgend jaar niet terugkomen”. De campinghouder vindt, dat er dit jaar opvallend veel Fransen onder zijn gasten zijn. Nog opvallender is volgens hem het aantal Limburgers en Friezen, dat de kust heeft opgezocht. De laatste strandattractie voor dit seizoen bestaat dan uit een viswed strijd op de zuidpier voor zaterdag 2 augustus. Er worden aantrekkelijke prijzen beschikbaar gesteld voor de hengelaars, die de meeste vissen heb ben gevangen. Deze wedstrijd begint om 13 uur. Men kan hiervoor reeds nu in schrijven bij het bureau van de V.V.V. op het Marktpdein, paviljoen „Zuidpier” aan het strand en de orga nisator, de heer P. Kalkman, Plata nenstraat 51, IJmuiden. Het inschrijf geld bedraagt voor volwassenen f 1,50 en voor kinderen tot en met veertien jaar f 1. de behulpzame hand. Grootste pro bleem vormt voorlopig nog de geluids isolatie. Aan het plafond zullen drastische voorzieningen moeten plaatsvinden om de muziek van bene den niet naar de woonverdieping bo ven te laten doorklinken. Aanvanke lijk zou alles in september gereed moeten zijn, doch na enig rigoureus breekwerk lijkt dat toch niet zo haalbaar. „We willen nu alles goed voor elkaar hebben. Er ligt hier nog een garage achter. Dat is een gebouwtje van twee verdiepingen en d aarvan willen we de bovenétage inrichten als kleedkamers. Via een trap kom je dan in de studio uit”, vertelt Corrie. Voor de komende en gaande mensen zijn er op Adrichem in Beverwijk zo’n 50 plaatsen en er is een trekkersveldje. Daarnaast heeft de camping 100 vaste standplaatsen. „We hoeven iemand ei genlijk nooit weg te sturen, meestal vinden we nog wel ergens een gaatje”, zegt de heer De Jonge. Hij heeft de indruk, dat het dit seizoen iets later druk is geworden dan in de voorgaande jaren. „De belangstelling voor hotels en parti culiere onderdakadressen neemt naar zijn gevoel een beetje af. De mensen geven steeds meer de voorkeur aan een camping, waar ze wat vrijer zijn. Ze kunnen eten wanneer ze willen en ze hoeven hun vakantie- of badkleding niet om te wisselen”. Over haar leerlingen: „Het over grote deel bestaat uit meisjes. We hebben ongeveer tien jongens. Wel jammer dat het er maar zo weinig zijn. Maar ja, jongens hou je tot ze een jaar of zeven, acht zijn. Dan moeten ze van pa gaan voetballen.” Corrie Rijnders gaat er van uit dat haar leerlingen het prettig moeten vinden op balletles: „Er zijn er na tuurlijk heus wel bij die echt talent hebben, maar j_k wakker het niet extra aan om door te gaan. Dat moeten ze zelf graag willen. Destijds had ik een neefje van me op les. Die jongen was erg goed en hij wilde per se doorgaan. Nu danst hij al weer drie jaar bij het Nationaal Ballet, nou, daar ben ik toch wel een beetje trots op”, zegt zij enigszins veront schuldigend. Wanneer straks de nieuwe ballet studio gebruikt kan worden, dan is ook de tijd aangebroken dat er meer plannetjes van Corrie realiteit kun- Voorkeur voor modern of voor klassiek ballet? „Ik vind het allebei fijn. Het gebeurt nu half om half bij mij. Modern ballet is uitstekend voor conditietraining, maar klassiek is veel beter voor spieren en houding. Maar er is wel steeds meer vraag naar modern ballet.” Eenmaal per twee jaar gaan leerlingen van Corry Rijnders naar de Velsense stadsschouwburg voor een leerlingenuitvoering. Dan staan er ruim driehonderd kinderen achter het toneel. „Daar ga ik wel verandering in brengen. Voor de kinderen tot elf jaar wil ik eigenlijk een aparte avond. Dan is het minder dringen en •5"' WS-MU»"’1 Balletschool Corrie Rijnders, zo langzamerhand voor de balletminncn- de jeugd in Velsen een begrip gewor den, zal binnen afzienbare tijd over een eigen studio beschikken. Temid den van ruw bouwmateriaal vertelt Corrie er in haar uitgebroken pand aan de Zeeweg-hoek Beukenstraat geestdriftig over. Wel zullen er nog heel wat man-uren inzitten voordat de dames hun gracieuze verrichtingen aan de bar via een wandbrede spiegel kunnen volgen. De campings verschillen inderdaad nogal wat van elkaar. Het tussen twee duinrijen gelegen Duindoorn is een echte camping voor mensen, die enkele we ken vlak aan het strand willen bivakke ren. Op mensen, die maar een nachtje staan is niet gerekend. „Als ik een trekkerskamp wil hebben, mag ik er wel een camping naast maken”, aldus de heer Broerse. „Het is voor sommige mensen wel jammer, dat ze niet een nachtje kunnen bivakkeren, maar het is hier onmogelijk om voor doortrekkers in het hoogseizoen een plek vrij te hou den”. '4 b» nen worden. Al jaren ziet zij veel in een nauwe samenwerking met de Muziekschool Velsen. Met directeur Hans Waanders van de muziekschool heeft zij nu een aantal besprekingen gehad die erop wijzen dat die plan nen in daden worden omgezet. „Dat zou erg fijn zijn. De bedoeling is dat leerlingen van de muziekschool bij mij aan bewegingsexpressie gaan doen. Omgekeerd wil de muziek school bij mij het Orff-instrumentari- um eens neerzetten. Dan kunnen leerlingen van mij daar ook mee kennismaken. Ik hoop dat zoiets in december verwezenlijkt kan worden. Verder is nu ook de tijd gekomen dat mijn kinderen allebei naar school gaan en dan heb ik ook overdag wat meer tijd vrij. Die kan ik besteden om balletlessen aan huisvrouwen te geven. Lijkt me ook erg leuk. Zo’n studio aan huis geeft gewoon erg veel mogelijkheden. Je hoeft er niet vroe ger naar toe om alles klaar te zetten, ie kunt altijd zo beginnen.” Corrie Rijnders in de uitgebroken ruimte die straks een volwaardige balletstudio moet worden, compleet met bars en spiegels. terrein kan men voor drie dagen gega randeerd staanplaats krijgen. „Daarna bekijken we of de mensen onze camping waard zijn”, vertelt recreatie-assistent De Winter. „We hebben nu eenmaal een ander soort camping. Vaste staanplaat sen kennen we hier niet, al wordt er wel vaak om gevraagd. We passen een soort selectie toe, we willen rustige mensen, die graag willen kamperen, geen vakan tiegangers. die enkel een nlekie ”oeken om een lollige vakantie te hebben”. Het terrein >s nu voor ongeveer 70 procent bezet. Volgens de recreatie-assis- tenL n>of zijn drie collega’s *n *o“r- beurt op de camning dienst doet, is het van Hij* der. „Maar we krijgen ook wel buiten landers. vaak o»ndat de camnmgs aan het strand vol zijn en dan verwijst de politie de mensen soms hierheen, ook als de politie mensen, die geen ruimte hebben kunnen vinden, langs de kant van de weg ziet staan”. Zijn hot rustige kam peerders dan krijgen ze een plaatsje op Schoonenberg, anders worden ze verder verwezen naar andere campings. „Vaak trekken de mensen, die op die manier hier terecht zijn gekomen, zelf na een dag of twee, drie al weer weg”, zegt De Winter. Het merendeel van de gasten komt met tenten, maar op ongeveer een kwart He 70 plaatsen on het kampom-te’’- rein treft men caravans aan. „De men sen. d’e hier komen, ontz’ön de natuur”, zegt de heer De Winter”, dat valt ge woon op. Het zijn vaak echte raskam- peerders en die geven niet het minste last. Iedereen, die hier wat langer staat, heeft een keer corveedienst; wasplaats en toiletten schoonmaken. De echte kampeerders maken daar ook helemaal geen punt van. Ze houden het we’ schoon, ook al hebben ze zelf geen corveedienst”. Het drukst is bet volgens de heer De Winter met het Pinksterweek end. Veel mensen uit IJmuiden willen dan kun je met beide groepen fijnere dingen doen. Ik probeer altijd weer iets te vinden dat de leerlingen aan spreekt voor zo’n avond. Dan lees ik wat boeken en stel volgens een ver haal zelf een choreografie samen. Voor de ouders en mensen in de zaal moet het wel herkenbaar blijven, vind ik.” Bz 5

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5