Volgens halfjaarlijkse prognose van OESO: Amer wil Rothschild overnemen Wapenleverantie aan Jordanië Soedan kiest voor omstreden Auto's bij I Reactie uit PSP-partijbestuur op Portugal-verklaring Afrikaanse kerken beschuldigen VS Continental en West-Duitsland levert graan aan USSR Dollar blijft vast gestemd na overspoeld „dollar-vrede” F*- FLEVOHOFtel. (03211)1514. rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer yg-Lil MSfWw v "di Stevin boort naar TOT ERGERNIS VAN KADAFFI delfstoffen bij Chileense kust 9 VARIA DINSDAG 22 JULI 1975 WERKLOOSHEID TWIJFELS i 4*. W Licht herstel wereldeconomie op komst (Van onze redacteur in Beiroet) ontwikkeling E van HENK BRANDERHORST. zichtig te werk gaat bij het stimuleren van de economie. Volgens geldhandelaren wordt de vas te stemming voor de Amerikaanse munt nog steeds veroorzaakt door het vertrou wen in de economie van de VS, zo werd vernomen. Er zijn nu 15 miljoen werklozen (ruim 5,5 percent van de actieve beroepsbevol king) in de 24 industrielanden die zijn aangesloten bij de OESO; een verdubbe ling in vergelijking met het aantal men sen dat op de piek van de vorige hoog- conjunctuurperiode zonder werk zat. De arbeidsmarkt is echter zwakker dan uit dit cijfer zou kunnen worden afgeleid, want er is ook op grote schaal verkor ting van arbeidstijd. De recessie, zo meldt de OESO, heeft bijgedragen tot een vermindering van de inflatie. In de zes maanden tot eind mei jl. bedroeg de prijsstijging in het OESO- gebied gemiddeld ongeveer tien percent per jaar vergeleken met een halfjaar eerder nog vijftien percent. Aan het slot van de PSP-verklaring komt dan de Republica-zaak ter sprake. melijk uit de olielanden. De overheid heeft ter stimulering van de economie een aantal belastingen en douanerechten laten vallen speciaal waar het de uitvoer van Soedanese produkten naar de lan den van de Europese Gemeenschap be treft. een aantal ontwikkelingsprojecten waar van er enkele op korte termijn gereali seerd zullen worden zoals de textielin dustrie en de suikerproduktie. De doelstelling van deze door de staat geleide projecten is Soedan minder af hankelijk te maken van de katoen. Tóch blijft de zaak waar het om gaat er een van groot belang. Een paar fei ten: Republica was niet het blad van de (Portugese) PSP. W'él voerde de sociaal- demokratische hoofdredacteur een beleid dat het beleid van Soares tégenover het revolutionaire proces verdedigde. Dit heeft o-m. tot gevolg gehad dat in korte tijd 18 redacteuren het blad verlieten. Het abonnee-aantal daalde met rond 40.00(1! Is het een wonder dat de werkers in het bedrijf, buiten de redactie, in opstand kwamen? Ik dacht van niet. DEN HAAG (ANP) In het OESO-gebied lijkt de produktie de komende twaalf maanden een matig herstel tegemoet te gaan. De werkloosheid zal echter over een jaar in het gunstigste geval even groot zijn als nu. Dit zegt de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) in haar halfjaarlijkse economische rapport. De autoriteiten willen produktie en werkgelegenheid niet verder achteruit laten gaan en zij staan gereed om ver dere maatregelen te nemen, als die no dig mochten zijn om de opleving te garanderen, aldus de OESO. Maar ook zijn de regeringen zich be wust van de nog steeds ernstige inflatie; bovendien moeten fouten, zoals in de jongste periode van hoogconjunctuur ge maakt, worden vermeden. Dit alles maakt volgens de OESO dat men voor- niets zal verminderen. Bovendien heeft de geringe vraag naar goederen en dien sten tot gevolg dat het economisch her stel trager is dan voorgaande oplevingen. In welke mate de economie zich zal herstellen hangt dan ook voornamelijk af van de wijze waarop het gedragspa troon van de consument zich ontwikkelt. Maar er is geen enkele zekerheid dat het zo zal gaan. De plannen zijn nog vaag - eigenlijk is alleen een uitspraak gedaan over het idee - en dat is iets dat onze volle sympathie heeft. BLOEMENDAAL (ANP). De Stevin Groep NV heeft een vergunning gekre gen van de Chileense autoriteiten om proefboringen te verrichten naar delf stoffen in de kustwateren van Chili. Hierbij zijn aan de Stevin Groep rechten toegekend om, voor het geval defstoffen zouden worden aangetroffen, de beno digde gelden te investeren bij een even tuele exploitatie, aldus Stevin. De baggerdivisie van de Stevin Groep bestudeert reeds enkele jaren de moge lijkheden om baggertechnieken toe te passen bij het winnen van delfstoffen in kustwateren. Als onderdeel hiervan zijn in verschillende landen reeds proefbo ringen verricht. De Stevin Groep wijst er op dat het in Chili om een eerste onderzoek gaat, dat nog beginnen moet en dat de maat schappij niet betrokken is bij een groot scheeps mijnbouwproject, aldus Stevin. In tegenstelling tot wat hier als een wals over de westerse berichtgeving gaat, geloof ik niet dat rond deze zaak „dé” persvrijheid in het geding is. Wél ben ik van mening dat de PSP zich in een zo korte verklaring beter niet op de thans gebruikte argumenten („werkgele genheid zekerstellen”) had kunnen uit spreken. Door alle berichten, en de rücksichtslose sympathie van de Westeu- ropese sociaal-democratie voor Soares, is men hier in het algemeen zó bevooroor deeld m.b.t. deze zaak, dat een verkla ring als de onze alleen maar tot misver standen aanleiding kan geven. De automobielen m deze straat in Tren ton, New Jersey, zijn bijna geheel over stroomd, door hevige regens die het waterpeil in de straat deden oplopen tot ruim een meter. Het is de tweede maal in minder dan een week dat het binnen land van de staat wordt geteisterd door een enorme regenval. dat het Defensie RIB, een in Londen gevestigde consor tium bank, is in 1967 opgericht met als een van de initiatiefnemers N M. Roth schild and Sons Limited, terwijl Pierson (thans deel uitmakend van de Amro- bank) een van de huidige elf aandeel houders is. De overige aandeelhouders zijn zeven Europese, drie Amerikaane en een Japanse bank. Sins 1967 heeft RIB een regelmatige groei getoond en een leidende positie in het verstrekken van Euro-valuta en sterlingileningen verkregen. Men heeft een specialistische kennis op het gebied van de financiering van energiewinning ontwikkeld en RIB heeft gedurende zijn bestaan vele internationale middel lange leningen als leider of medeleider gearrangeerd. Per 30 september 1974 heeft RIB zijn boeken afgesloten met een balanstotaal van 384 mln pond sterling. Amex heeft zich gespecialiseerd in het arrangeren van middellange financieringen voor landen en projecten. Na voltooiing van de transactie zal RIB zijn naam wijzi gen in Amex International Limited, ter wijl de bedrijfsactiviteiten van de twee banken zullen worden samengevoegd. LONDEN (ANP). Amex Internatio nal Limited (Amex), de in Londen ge vestigde dochtermaatschappij van Ame rican Express Company gaat het gehele kapitaal overnemen van Rotschild Inter continental Bank Limited (RIB). De transactie die in september tot stand zal komen is onderhevig aan de goedkeuring van verscheidene monetaire autoriteiten waaronder de Bank of England, zo deelt Pierson, Heldring en Pierson mee. Op grond van ervaringen uit het ver leden zou men mogen verwachten dat het herstel over een jaar krachtiger zal worden. De opleving van de komende twaalf maanden zal echter zo zwak zijn dat men zelfs betwijfelt of dit herstel bij handhaving van het huidige econo mische beleid zal kunnen doorzetten. De OESO voegt hier nog een waarschuwing aan toe: „Men dient niet te vergeten dat in de afgelopen anderhalf jaar de meeste voorspellingen te optimistisch zijn geweest; het kan zijn dat de diverse OESO-landen bij de economische pro gnoses onvoldoende rekening hebben ge houden met de nadelige wisselwerking tussen de recessieverschijnselen in de afzonderlijke staten (vooral in Europa, waar de economieën nauw met elkaar zijn verbonden). De OESO baseert haar verwachting betreffende een herstel in de komende twaalf maanden op het feit, dat de vermindering van de economische be drijvigheid in het tweede kwartaal van dit jaar tot staan is gekomen, en op de stimulering van de vraag naar goederen en diensten in de meeste OESO-landen. Voor ons, levend in de zgn „westerse democratie” wordt „de democratie” maar al te gemakkelijk geïdentificeerd met „het parlementaire systeem” - terwijl dat niet meer dan één facet van die democratie is. Een naar mijn mening - vooralsnog - noodzakelijk facet, maar ook meer dan dat. Een facet dat altijd, en met kracht, verdedigd moet worden tegen aanvallen van rechts, die zelfs dat facet afbreuk willen doen, maar een facet dat tegelijkertijd altijd ter discus sie moet kunnen staan, als zich ontwik kelingen voordoen die er op duiden dat de democratie verdiept en uitgebreid kan worden. In vergelijking met het herstel na vorige recessies zal het oplevingstempo de komende twaalf maanden niet groot zijn. De OESO acht het niet uitgesloten dat de werkloosheid aanvankelijk nog zal toenemen en vervolgens gedurende de rest van het komende jaar weinig of (ADVERTENTIE) agrarische bedrijven, kinder-en indianendorp, tentoonstellingen, 40 ha. park, o.a. heide-.coniferen* en volkstuin, rosarium, patio’s, vis- en zwemvijvers. Samengevat: in een proces waarbij gewerkt wordt aan het gestalte geven aan de direkte democratie, verschuift de rol van politieke partijen. Ze zijn niet meer alléén de vertegenwoordigers van het volk, maar ze zjjn er ten dienste van het volk- BEIROET. Sinds februari 1972 heeft de Soedanese economie zich opval lend verbeterd. Na jaren van malaise zette eindelijk de vooruitgang in. Het keerpunt was de pacificatie van Zuid- Soedan. De drie zuidelijke provincies hadden zich zestien jaar lang gewapend verzet tegen een staatsvorm die ze niet konden aanvaarden. Het zuiden kreeg op 27 februari auto nomie binnen het Soedanese staatsver band. Alleen de buitenlandse politiek en de defensie in het Afrikaanse land ble ven in handen van het centrale bestuur in Kartoem. Het einde van deze strijd betekende dat Soedan zich isoleerde van de Arabische politiek tegen Israel, een zaak die vooral de Libische leider Mo ammar Kadaffi erg hoog zit. Met deze wending in de Soedanese politiek stroomden de fondsen het land binnen. Soedan is in dit verband Egypt^ dat nu een zelfde ontwikkeling doormaakt, voorgegaan. Tegenstanders van Sadats vredespoli tiek spreken daarom schamper van „de dollar-vrede”, een betiteling die aangeeft waarom het draait in de door Kissinger geleide vredespolitiek voor het Midden- Door winstnemingen brokkelde de koers enigszins af, waarna het slot kwam op 2,5855, een uiteindelijke stij ging van 1,25 cent ten opzichte van het slot van vrijdag. Het gaat om Hawk-raketten van een verbeterd type, luchtdoelgeschut van het type Vulcan en luchtdoelraketten van het type Redeye, die van de schouder worden afgevuurd. Deze wapens zouden in een periode van vijf jaar moeten worden afgeleverd. Volgens de woord voerder is de le vering, waarover koning Hoessein bij zijn longste bezoek aan Washington in april overeenstemming heeft bereikt, niet zo zeer militair nood zakelijk dan wel politiek wenselijk om Jordanië te bewegen zijn gematigde po litieke koers voort te zetten. De voormalige stafchef van de Ameri kaanse marine, Elmo Zumwalt, oefende kritiek op het plan. Voor de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Senaat verklaarde hij, dat de levering van het militaire materieel Jordanië zou aan moedigen aan een eventuele nieuwe Is- raelisch-Arabische oorlog deel te nemen. Volgens hem zou Israel wel eens kunnen besluiten een dergelijke ontwikkeling te voorkomen door zelf aan te vallen. Ook waarschuwde hij voor de moge lijkheid dat de vernieuwde Hawk-raket ten in Russische handen zouden vallen, via een Jordaans-Syrisch samengaan op militair gebied, waarover de laatste tijd talrijke persberichten zijn verschenen. De woordvoerder van Buitenlandse Za ken noemde het onwaarschijnlijk dat ook Syrië gebruik zou maken van de te leveren raketten. Het is niet onmogelijk dat door ons de situatie in Portugal te optimistisch wordt beoordeeld. Het zou best eens kunnen zijn dat het ook in Portugal tóch een ongewenste kant opgaat. Per soonlijk heb ik dan ook nogal wat bedenkingen tegen geluiden die vanuit Portugal worden gehoord als het gaat om de vormgeving van de direkte demo cratie. Trouw schreef b.v- dat alleen de leden van de communistische en links- socialistische partijen zouden kunnen deelnemen aan de verkiezingen voor de „volkskomitees”, uit andere bronnen valt op te maken dat verkiezingen voor deze komitees niet in het geheim, maar bij handopsteken zouden moeten plaatsvin den - als dit allemaal zo is, dan zal er, naar ik vrees, opnieuw weer weinig terecht komen van wat we als socialis ten eigenlijk zo graag zouden willen. Herhaaldelijk is het in de laatste 20 jaar voorgekomen dat door schommelin gen in de katoenprijs of door misoogst de economie van het land in elkaar stortte. Zulke rampen hebben geleid tot regeringscrisissen en revoluties. Presi dent Noemeiri ziet zeer goed in dat een gezonde economie de beste waarborg is voor het voortbestaan van zijn militair regime. Hij heeft nu een investeringsbu- reau gesticht als aanhangsel van zijn presidentieel secretariaat. Dit bureau moet allereerst de investeerders van dienst zijn door formele obstakels uit de weg te ruimen. Hoewel het staatsdirigisme in principe gehandhaafd blijft, heeft Noemeiri even als president Sadat van Egypte de teu gels laten vieren om in de privé-sector investeringen aan te trekken. De privé- sector beschikt over een eigen investe ringsbank die van start is gegaan met v. een beginkapitaal ,yan circa 50 miljoen Oosten. Evenals Egypte ontvangt Soedan gulden. Dit kapitaal komt weer voorna- enorme bedragen van de Arabische olie landen aan de Perzische Golf. Daarmee neutraliseren deze landen de invloed van Libië. Deze hulp bestaat voornamelijk in het geven van leningen tegen lage rente door Saoedi-Arabië en Koeweit.' Het geld wordt geïnvesteerd in Als lid van het Partijbestuur van de PSP, mede-verantwoordelijk voor de Portugal-verklaring die de PSP enkele dagen geleden uitgaf, zou ik graag wil len reageren op het kommentaar „Onge looflijk” dat in het HD d.d. 15 juli jl. verscheen. Ik zou het bijzonder op prijs stellen indien u deze reaktie ook in uw blad zou willen opnemen. De „oplossing” die nu gekozen is (een militair als hoofdredacteur”) lijkt me niet gelukkig- maar aan de andere kant zou men toch enig begrip moeten kun nen opbrengen voor de uiterst moeilijke situatie waarin het land en z’n leiders verzeild zijn geraakt: aan alle kanten bekritiseerd, aan banden gelegd (hulp op voorwaarden: „een westerse vorm van democratie” - d.w.z. alléén met parle mentair politiek stelsel - etc.). Het is een absurditeit te menen dat een land één jaar na een halve eeuw fascistische onderdrukking dé luxe kan opbrengen alle spelregels in acht te nemen, waar aan wij gewend zijn geraakt. Merkwaardig is het ook dat de vloed golf van kritiek nu in geen verhouding staat tot de kritiek die de voorafgaande 50 jaar op het ontbreken van élk recht in Portugal is geleverd. Het feit dat de PSP (de Nederlandse wel te verstaan) niet meezingt in het koor van kritici, maar aandacht vraagt- én sympathie- voor althans de pogingen om van Portugal een land te maken dat de oude patronen doorbreekt en op recht pogingen doet tot een rechtvaardi ger samenleving te komen, door het Haarlems Dagblad nu verweten wordt z’n pacifisme en z’n socialisme te grab bel te gooien is een ernstige aantijging. Onverdiend, m.i. en, juist van het HD, onverwacht. WASHINGTON (DPA). De Ameri kaanse regering probeert met de com missies voor Buitenlandse Zaken uit Se naat en Huis van Afgevaardigden tot een compromis te komen over een om streden plan voor levering van lucht- doelwapens aan Jordanië ter waarde van 350 miljoen dollar. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken gisteren bekendgemaakt. AMSTERDAM (ANP). De Ameri kaanse dollar heeft gisteren op de Am sterdamse wisselmarkt de vaste tendens van vorige week voortgezet. Na een hogere opening op 2,5875 (slot vrijdag 2,5730-/ 2,5750) liep de koers op tot 2,5930, wat tevens het hoogste punt van de dag bleek te zijn, aldus wissel- marktkringen. komen door de blanken. De Afrikanen kunnen de door hen gewenste politieke rechten nooit verwerven door geweld, dat eens zal leiden tot chaos, en tot meer mogelijkheden voor de communis ten”. Het voorbeeld van Mozambique en Guinee-Bissau, die nu onafhankelijk zijn geworden, heeft Kissingers visie „tot een monumentale misrekening gemaakt”, al dus Burges Carr. De Afrikaanse kerkleider bespaarde overigens ook onafhankelijk Afrika zijn kritiek niet. Een rapport over de toe stand van de vluchtelingen in Afrika toont „een afschuwelijke situatie”, zei hij. De helft van de een miljoen vluch telingen in Afrika komt uit de zoge noemde vrije landen, en hun aantal neemt nog toe. „Wé bevinden ons nu op een ogenblik in onze geschiedenis waar op de politieke heersers in Afrika ken nelijk alles zijn vergeten over de rech ten van de mens, waarvoor ze de volks massa’s hebben gemobiliseerd om vreemde overheersing en uitbuiting af te schudden”, aldus Carr. Volgens de jongste gegevens is het dieptepunt van de recessie in Japan voorbij en ziet het ernaar uit dat er in de Verenigde Staten een zeker herstel komt. Op het ogenblik dat het OESO- rapport werd samengesteld waren er in de meeste Europese landen nog weinig tekenen van herstel, maar op grond van het thans gevoerde beleid verwacht men in alle grote landen van de OESO (uit gezonderd Engeland en Italië) in de tweede helft van 1975 een toeneming van het bruto nationaal produkt die zich in de eerste zes maanden van 1976 zal voortzetten. NAIROBI (Reuter, ANP). De alge meen secretaris van de Afrikaanse Raad van Kerken, kanunnik Burges Carr, heeft gisteren de Verenigde Staten ervan beschuldigd verrekt plutonium te leve ren aan Zuid-Afrika, waarmee dit land kernwapens kan produceren. West- Duitsland is er volgens hem in geslaagd Zuid-Afrika te integreren in „het veilig heids- en spionagenet van de NAVO”. Hij toonde fotokopieën van documenten waaruit volgens hem blijkt Westduitse ministerie Zuid-Afrika in de NAVO heeft betrok ken via de samenwerking met twee grote Westduitse bedrijven, AEG-Tele- funken en Siemens. (ADVERTENTIE) 40 ha park, agrarische bedrijven. PVf ,el (03211) 1514. tentoonstellingen,kinderdorp. B BNZB met diverse attrakties, indianendorp, rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer kinderboerderij, speeltuin NEW YORK (Reuter). De Ameri kaanse Continental Grain Company heeft bekendgemaakt dat zij 4,5 miljoen ton mais en 1,1 miljoen ton gerst ver kocht aan de Sovjet-Unie. De maat schappij heeft een optie dat zij in plaats van de 1.1 miljoen ton gerst ook mais mag leveren. Levering zal geschieden vanaf de oogst in oktober van dit jaar tot augustus van het volgend jaar. De onderhandelingen met de Sovjet-Unie over de transactie zijn afgelopen vrijdag afgesloten. Carr verweet de Verenigde Staten en West-Duitsland alleen lippendienst te bewijzen aan het idee van zelfbeschik king voor Afrika. Hij sprak op de ope- ningsbijeenkomst van de uitvoerende raad van de Afrikaanse Raad van Ker ken (aangesloten bij de Wereldraad van Kerken) die deze week in de Keniase hoofdstad Nairobi vergadert. Hij citeerde een document over de Amerikaanse politiek ten aanzien van Zuid-Afrika, dat onder de regering- Nixon zou zijn opgesteld door minister Kissinger. „Constructieve veranderingen (in Zuid-Afrika) kunnen alleen tot stand Een verdere belangrijke daling van dit inflatiecijfer acht de OESO niet erg waarschijnlijk, o.a. omdat er waar schijnlijk geen grote prijsdaling van in dustriële grondstoffen is te verwachten. De OESO wijst in haar rapport ook op het gevaar van een weer toenemende inflatie als er in alle OESO-landen over enige tijd weer sprake is van een econo misch herstel. Laat ik beginnen met op te merken dat uw reaktie zich beperkt tot het gedeelte van onze verklaring, zoals die door het ANP is weergegeven. Het zal u niet onbekend zijn, dat het ANP derge lijke verklaringen nogal eens gedeci meerd weergeeft. On onze verklaring wordt dan ook allereerst ingegaan op de algemene situ atie in Portugal. We spreken onze vreugde uit over de maatregelen die tot nu toe zijn genomen: de nationalisatie van belangrijke industrieën en banken, de onteigening van het grootgrondbezit en dergelijke. Als socialisten zijn wij van mening dat dit de voorwaarden zijn voor een rechtvaardige inrichting van de samenleving. Hierbij moet aangetekend worden dat dr. Mario Soares- de leider van de Portugese socialistische partij - zich niet tegen deze maatregelen heeft gekeerd. Ook niet tegen het feit dat in de Portugese situatie de nationalisatie van de banken impliceerde, de nationalisatie van vrijwel a lie dagbladen. De Volks krant - toch geen links-socialistsche krant - wees er onlangs al op dat het een wat merkwaardige zaak was dat Soares nu ineens van de Republica-zaak een „testcase voor de persvrijheid” maakte! Door de PSP - als voorstander van het invoeren van vormen van directe democratie, van zelfbeheer en zelfbe stuur in alle sektoren van de samenle ving, is ook sympathie betuigd aan het voornemen van de Beweging van de Strijdkrachten om een systeem van „ra den” (volkscomitees) in te voeren, om- deze direkte democratie vorm te geven. Zoals in ons land de direkte belangenbe hartiging van de werknemers geen zaak is van de politieke partijen (in eerste instantie), maar van de vakbeweging, zo zullen bij het creëren van nieuwe vor men van direkte democratie in allerlei sectoren van de samenleving politieke partijen niet de meest aangewezen orga nisaties zijn waarmee gewerkt zal moeten en kunnen worden. In een dergelijk proces zullen nieuwe organisatievormen moeten worden opge bouwd, van de grond af aan - d.w.z. vanaf de basis. Politieke partijen blijven Het Amerikaanse ministerie van Landbouw liet weten dat het gaat om graan uit de Verenigde Staten. Conti nental zal de benodigde hoeveelheid graan bijeen brengen. Doorgaans bestaan de Amerikaanse graanleveranties aan de Sovjet-Unie voor het merendeel uit mais en maar voor een klein deel uit gerst. In graankringen werd de waarde van de transactie geraamd op 600 miljoen dol lar. - vooralsnog - noodzakelijk, maar méér als organisaties waarbinnen bepaalde maatschappelijke concepties worden uit gedacht. Tegelijk zullen het organisaties moeten zijn, die vanuit die maatschap pelijke concepties scholing en vorming bedrijven naar de basis van de samenle ving toe, waardoor de basis, vanuit de eigen verantwoordelijkheid in diverse si tuaties handelend kan optreden.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9