Mandaat met drie maanden verlengd Ruimtevaart: Cas Oorthuys overleden TRAGEDIE IN BOSTON Carré krijgt weer lening Hongerstaking voor sociale hulp I =15= Collectieve gratie 3500 vonnissen noqliveekL opruiming... komt u nog? B4STÏN HOUEN k leverpark van ostadestraat 4 Tante kan was doen kortingen 20 50 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN LM V erslech terend klimaat tot Het woord is aan STAATSSECRETARIS ZEEVALKING: BAKKERIJ KLOOSTER Vrij koel MINISTER VORRINK POP-VROUW 1975 AGENDA pagina 6 hazenberg Watertekort in Italië /14ODEU4N Direct contact Mes trmmmwmmmwmmmmfm SPECIALE AANBIEDING Bloed r Als voorbeeld: dames- Mount Everest nog veel meer interessante koopjes RONDO’S GEGLAZEERDE ZWITSERS GEVULDE KOEKEN IJmuiden1 Plein 1945 nr. 6 tel. 02550 - 16971 SP ----- W Strandverwachting op die toch al lage FABRIEKSPRIJZEN I MIe kleuren. a\\e maten van 90 NV O i IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Losse nummers 60 ct. Egypte duldt VN in Sinaï B. Premier Rabin heeft gisteravond U proeft de roomboter. voordat ADVERTENTIES (Van onze Amsterdamse redactie) 2 14, Roomboterspecialist Ss® (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) DONDERDAG 24 JULI 1975 65e jaargang nummer 220 De Zwolse politie werd gis teren gealarmeerd met de mede deling: „Er ligt hier bij de stort koker van de flat een plastic zak die vreselijk stinkt, waar bloed uit stroomt en die veel te zwaar is voor gewoon huisvuil. Er zit vast een lijk in.” De politie ont dekte geen lijk, maar wel een vuilniszak vol plastic zakjes met bedorven groenten. Het „uitstro mende bloed” bleek het sap van rode bieten te zijn. Met de onderhandelingen tussen Israel en Egypte in het laatste stadium heeft Israel laten weten dat het direct contact tussen een Israëlische en een Egyptische delegatie voor de ondertekening van een overeenkomst als eis stelt. Volgens bere keningen in Jeruzalem zouden dergelijke bijeenkomsten niet voor begin september gehouden kunnen worden. De jury heeft minister Vorrink onder andere uitverkoren op grond van „haar rol binnen het kabinet ten aanzien van humanisering van het abortusvraagstuk en de legalisering van soft drugs”. De laatste dagen zijn op Sardinië en op Sicilië verscheidene demonstraties ge houden, waarbij een verbetering van de watervoorziening werd geëist. AMSTERDAM. (ANP)— Op 67-jarige leeftijd is begin deze week de fotograaf Cas Oorthuys in Amsterdam overleden. Hij werd bekend aoor zijn opnamen van het Nederlandse landschap en de Neder landers, die in tal van fotoboeken wer den gebundeld. Voor uw weekend: gevulde koeken - walnuts - splitto’s - boterbrokken AARDBEIEN TOMPOUCEN AARDBEIENTAARTJE AARDBEIENGEBAKSTUKKEN AARDBEIENVLAAS AARDBEIENGEBAK AARDBEIENPUNTEN AARDBEIENPUDDING Lange Nieuwstraat 779 - IJmuiden Telefoon 1 51 89 Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Kastje kijken Radio en tv Strips I Economie I Beurs Sport ROME. (AFP)In verscheidene delen van Italië heerst een ernstig tekort aan water. Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u 7000 vonnissen. De collectieve gratiëring zal 3500 vonnissen doen vervallen, zodat er een acute achterstand overblijft van ongeveer 4000 vonnissen. Dit aantal neemt iedere maand met bijna 300 toe. Zo kwamen onder meer „Nederland”, „Rotterdam, dynamische stad” en „Het laatste jaar” tot stand. Oorthuys werkte oorspronkelijk als persfotograaf. Hij be hoorde tot de selecte groep fotografen, die de Neurenbergse processen tegen de Duitse oorlogsmisdadigers fotografeer den. Vier jaar geleden werd een over zicht van zijn werk geëxposeerd in het Stedelijk Museum m Amsterdam. Het stoffelijk overschot van Cas Ooost- huys zal morgenochtend op de Nieuwe Ooster Begraafplaats in de hoofdstad ter aarde worden besteld. André Maurois: Er zijn persoonlijkheden die pas zichzelf worden als zij weten dat zij worden bemind. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Twee jaar geleden viel, bij hetzelfde muziekfeest, deze eer te beurt aan ko ningin Juliana. 2, 3, 13 7 7 9 9 11 13 15 De gratie-maatregel door staatsse cretaris Zeevalking omschreven als een „paardemiddel” is onderdeel van een pakket. Daarnaast worden tijdelijke maatregelen genomen, om de capaciteit van de gevangenissen zo snel mogelijk uit te breiden en wordt er gewerkt aan opheffing van het structurele plaatsente kort in de gevangenissen. Slayton, die met zijn 51 jaar de oudste man in de ruimte is en die tien jaar aan de grond werd gehou den alvorens men hem gezond genoeg vond om de vlucht te ondernemen, antwoordde op de vraag of hij aan de lichamelijke stress van het avontuur had kunnen weerstaan: „Ik heb niets gedaan wat mijn tante van 91 jaar in Wisconsin niet even zo goed had kunnen doen. Het was een erg gemakkelijke vlucht.” De bemanningen van Apollo en Sojoez, die vorige week de eerste Russisch-Amerikaanse ruimtekoppe- ling volbrachten, zullen mogelijk sa men een wereldreis gaan maken. Dit hebben Russische zegslieden gisteren laten doorschemeren. HOUSTON. (Reuter)Op de eerste rechtstreekse persconferentie vanuit de ruimte heeft de Amerikaanse astronaut Donald Slayton gisteren ge zegd dat hij niets heeft gedaan wat zijn tante van 91 jaar niet tijdens de gemeenschappelijke omwenteling van Apollo en Sojoez had kunnen doen. met zuivere amandelspijs en iedere dag vers gebakken en luchtdicht verpakt, dus heerlijk om mee te nemen naar strand of camping. Zonnige perioden maar ook enkele buien. Matige tot krachtige westelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 11 graden, maxima van 17 graden aan zee tot 21 graden in het binnenland. (Van onze redactie binnenland) DORDRECHT. De Dordtenaar Sarton is in hongerstaking om te protes teren tegen de bureaucratische werkwij ze van de Nederlandse sociale wetgeving. Sommigen vallen hierdoor ..tussen wal en schip”, aldus de 28-jarige Sarton. De voormalige technisch-administra- tieve medewerker raakte vorig jaar zijn baan kwijt, nadat hij door privé-om- standigheden in een crisissituatie was geraakt. Sarton kreeg geen WW. Voor een bijstandsregeling kwam hij ook niet in aanmerking. Sarton is in beroep ge gaan bij CRM. maar men zegt dat de wet verdergaande hulp niet toestaat. scherp gereageerd op de rede van presi dent Sadat van dinsdagavond. Rabin trok de Egyptische vredeswil in twijfel wanneer Sadat het over Israel heeft als „een mes in de rug van de Arabieren en de hele wereld.” „Het is de vraag of onder dergelijke omstandigheden een regeling met Egypte mogelijk is. Israel zal alleen een inte- rimregeling sluiten als dat een stap voorwaarts is in de richting van vrede”, aldus premier Rabin. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - I 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post I 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161 In Jeruzalem was de eerste niet-offi- ciële reactie van regeringsfunctionaris sen dat het besluit van Egypte „een verstandige beslissing was.” Op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken was de laatste dagen al met stellige zekerheid verkondigd dat Egypte uiteindelijk het mandaat zou verlengen. En het is een aangename verrassing geweest dat Egyp te tot drie maanden heeft besloten, en niet tot enkele weken, zoals was geop perd. uitvoering van staatssecretaris vanmorgen in maakt. De Israëlische regering heeft zich de afgelopen dagen van ieder commentaar in het openbaar onthouden, om president Sadat niet in een positie te brengen waaruit geen weg terug is. Van Israëlische kant wordt ieder ver band tussen de onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst in de Sinaï en de verlenging van het mandaat 'ontkend. „Wij onderhandelen niet onder druk van tijd”, heeft de Israëlische regering ver kondigd. Toch is het duidelijk en dat wordt in Jeruzalem ook bevestigd dat de vorderingen in de onderhandelingen met Egypte hebben bijgedragen tot de beslissing van Egypte. 3 S®Ë In de komende weken zullen de de tails van de overeenkomst nog uitge werkt moeten worden. Kissinger zal wellicht in augustus weer naar het Mid- den-Oosten komen; pas daarna zullen een Israëlische en een Egyptische dele gatie elkaar kunnen ontmoeten. (Zie verder pagina 3) De koele westelijke stroming zal zich ook morgen handhaven. De lucht wordt langzaam iets sta bieler, waardoor de kans op buien iets afneemt en de zonnige perioden iets toenemen. Overdag 17 d 18 graden, zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: Von*dopig zeer gematigd door zeewind en koele lucht. Aan de kwijtschelding zijn wel voor waarden verbonden. De gratie is name lijk voorwaardelijk. Als een betrokkene binnen één jaar (vanaf 1 augustus aan staande) een strafbaar feit pleegt, kan dat aanleiding zijn de gratie voor hem in te trekken. Dat strafbaar feit kan bij voorbeeld al zijn een veroordeling we gens te hard rijden. „Ieder geval zal echter op zich' worden bekeken”, aldus de staatssecretaris. Op het ogenblik is er een achterstand bij de tenuitvoerlegging van ruim 14.000 vonnissen. Daar zit een normale „werk- voorraad” bij van ongeveer 3000 vonnis sen en een klein aantal vonnissen die niet ten uitvoer kunnen worden gelegd, omdat bijvoorbeeld de betrokkene zich schuil houdt. Verder zijn er 4500 vonnis sen van de kinderrechter, vonnissen in bewerking, enzovoorts. Blijft over een achterstand van ruim Een hongerstaking is meestal de laat ste wanhoopsdaad van vertwijfelde mensen, die de kanalen van het recht verstopt hebben gevonden en geen ande re manier meer zien om gehoor te krijgen. Niet iedereen die stukloopt tegen de machinerie van de bureaucratie doet zo als die Dordtenaar, die in hongersta king is gegaan om te protesteren tegen de zielloosheid waarmee de „sociale zorg” in ons land soms wordt toegepast. De meesten houden al eerder op met hun pogingen en leggen zich bij het onrecht neer, worden verbitterde en aso ciale figuren die ieder vertrouwen in de overheid en haar instituties kwijt zijn. Dat is een kwalijke zaak. Op die manier worden rancuneuze haarden gekweekt, die ook de goede dingen in een samenle ving kunnen gaan bedreigen. Het is onbegrijpelijk dat dit kabinet met zijn sociale reputatie en zijn extra kwetsbaar prestige nog steeds niet de zo broodnodige „Ombudsman” neeft gerea liseerd, die juist voor mensen als die Dordtenaar en zo zijn er veel! een weg kan kappen door de jungle van de ambtenarij. Een „Ombudsman” is de optimale contact- en hulporganisatie tussen overheid en burger, die boven de warwinkel van voorschriften regels, formaliteiten en formulieren de in nood verkerende mens de helpende hand kan bieden om diens rechtsgevoel te honore ren door hem de rechten en informaties te verschaffen die hij nodig heeft. Maar er is nog geen Ombudsman. Er zijn wel Arbeidsbureaus, Raden van Ar beid, bedrijfsverenigingen, controlerende instanties, departementale afdelingen en al die instituten zijn eigenlijk ten dien ste van de werknemer werkzaam, al thans, voor zover die werknemer be hoorlijk functioneert in het bedrijfsle ven. Maar in de praktijk komt er vaak bedroevend weinig van terecht. Er zijn instanties die alleen actief worden onder dreigementen van de vakverenigingen. Voor alleenstaanden schiet er soms bit ter weinig hulp ever. Informatief faalt het apparaat voortdurend. Sommige be drijfsverenigingen kennen alleen werk- geversbelangen, sommige aroeidsbureaus doen alsof arbeidsbemiddeling hun enige functie is. Sommige sociale diensten zit ten in een bureaucratische slem die van iedere menselijke belangstelling versto ken is. Een dubbele sociale verloedering (zowel door misbruiken als door falen van sociale dienshten) verslechtert het klimaat aanzienlijk, méér dan in deze slechte economische situatie nodig zou zijn. V////ZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZJ t DEN HAAG (ANP). De regering heeft besloten een collectieve gratiëring in te voeren, waarbij van ongeveer 3500 kortere oude vrijheidstraffen maximaal 14 dagen wordt kwijtgescholden. Tot de maatregel is besloten om een einde te maken aan de onverantwoord lange wachttijden tussen de oplegging en de vonnissen. Dit heeft Zeevalking (Jsutitie) Den Haag bekend ge- JERUZALEM De troepen van de Verenigde Naties mogen nog drie maanden in de Sinaï-woestijn blijven. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Fachmy, heeft aan secretaris-generaal Waldheim meegedeeld dat Egypte akkoord gaat met een verlenging van het mandaat. van de Al eerder werd aan Carré door de gemeente Amsterdam voor vijf jaar ge huurd van Zwolsman, met recht op koop na die periode een bedrag van 1,2 miljoen geleend. Dat geld was be stemd voor het allereerste begir van het achterstallig onderhoud. Omstreeks september, bij het begin van het nieuwe toneelseizoen. hoopt men met het opknappen en renoveren van Carré klaar te zijn. Slechts enkele seconden voordat de brandweerladder hen bereikte, stortten in Boston de 19-jarige Diana Bryant en haar 2-jarig petekind met het balkon waarop zij stonden van de vijfde verdie ping van hun als een fakkel biandende huis naar beneden. Het kind overleefde de val. Brandweerman Robert O’Neill, die bij het tweetal op het balkon stond, kon de ladder nog net grijpen. AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben aan de raad voorgesteld om aao theater Carré BV een tweede lening te verstrek ken. Deze wordt dan ruim 1,4 miljoen gulden en is bestemd voor de tweede, voorlopig ook de laatste fase grote opknapbeurt. „Het dak van de wereld”, de Mount Everest, finale-droom voor bergbeklimmers, blijkt la ger te zijn dan tot dusver werd aangenomen. De hoogste berg van de wereld bij de grens tus sen India en China blijkt niet 8880 meter hoog, maar „slechts” 8848 meter en dertien centimeter naar de hemel op te rijzen. Chi nese deskundigen die dr hebben berekend zeggen dat buitenlan ders de omstreden 8880 meter hebben vastgesteld. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 NIJVERDAL (ANP). De organisa toren van de Pop-picknick zaterdag op de Nijverdalse Berg hebben minister Irene Vorrink uitgeroepen tot pop- vrouw van het jaar. saj d

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1