Krone, circus met allure dat een gevarieerde show biedt X Goede prestaties kastje kijkën DEM-atleten Hier gebeurde het ■III U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. M,O£Z &O Ob 1 Veel paarden, wilde dieren en acrobatiek i provinciebegroting Bijzonder somber vooruitzicht DONDERDAG 2 4 JULI 19 7 5 .4 PLAATSELIJK NIEUWS Prachtige paarden Driedubbele salto Paques met Gerard U kunt uzelf heel wat vakantie-narig- heid besparen als u voordat u op reis gaat even bij de Amro Bank binnenloopt. En daar de Amro Reischeques bestelt. Mocht u die cheques kwijtraken, dan heeft de vinder er niets aan, terwijl u ze gewoon vergoed krijgt. Eén telefoontje met Amro Teleservice en er wordt prompt geld telegrafisch naar de bank ter plaatse overgemaakt. HAARLEM SCHALKWIJK I •J U kunt de Reischeques bij elke bank in het buitenland verzilveren. Neem er liever teveel mee dan te weinig. Cheques die u overhoudt, neemt de Amro Bank zo terug. Amro Reischeques, dat is veilig en handig geld. Daarom: ga bijtijds naar de Amro Bank in uw buurt. Voor buitenlands geld, cheques en uw reisverzekering. En pak dan meteen dat gratis landen- gidsje mee. - - (ADVERTENTIE) I i, KO VAN LEEUWEN. (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) Zichtzendingen door heel Nederland - bel voor inl. 023 - 33 01 09 Variatie is de grote troef van Krone. Geen wereldschokkende nummers, maar zeker kwaliteit die een gang naar dit circus zeker rechtvaardigt. Krone komt over als een oprecht circus. Het publiek wordt constant bezig gehouden. Tussen de nummers door verschijnt de gedron gen Klein Helmut, die tot groot vermaak op korte beentjes ronddraaft en grappen verkoopt. In elk circus zijn ze te vinden, de korte gedrongen mannetjes die nogal clownesk uit de voeten kunnen. Maar hier zijn deze verbindingsnummers bij zonder goed uitgewerkt. En Helmut ont vangt gemeende waardering en verdient Op een oud-Hollandse fiets in de nok van de circustent: de Franse artiest Roger Regor. Afscheid van het olifantennummer van directrice Frieda Sembach-Krone. Acht grijze kolossen, die de harten van de circusbezoekers gemakkelijk veroveren. Bij de jeugdinterland Nederland Zwitserland Griekenland werd Peter Appelman 5e op de 800 meter jongens. Hij verbeterde voor de 2e maal deze week zijn clubrecord en bracht het nu op 1.53.7. Lies Kleine werd bij de meisjes 2e op het nummer kogelstoten met 11.50. Hans v. d. Pal, opgesteld bij het polsstokhoog springen, had het ongeluk om 3 x de aanvangshoogte van 3.50 m af te sprin gen. werd bij de B-meisjes 3e op de 100 m in 13.6 en won zelfs het hoogspringen met 1.40 m. Grootwinkelcentrum Riviëradreef 13 Ruime parkeergelegenheid I I l I i l I I ëf I I I I I I I I I I 1 tizomeropniiming j enorme prijsverlagingen ijl Amsterdam - Hilversum - Utrecht/Overvecht - Den Haag - Rotterdam - Eindhoven Anja Smits behaalde 2 overwinningen, bij het hoogspringen dames B met 1.60 en bij het kogelstoten dames C met 10.60 m. Jacqueline Karei werd hier 4e met 10.24 m. Ook twee overwinningen voor Carla Commandeur bij de meisjes A. Zij won het discuswerpen met 30.26 m en het kogelstoten met 9.75 m. Beide prestaties betekenden voois haar per soonlijke records. leizen een driedubbele salto uit te voeren van hoog naar laag en op zeer korte afstand. En dan is daar in de nok van de tent „Miss Conti”, een gevaarlijke dame die per Apollo-Atlas-raket naar hoger sfe ren vertrekt, daar uit de capsule verrijst en vervolgens erg enge dingen doet. Knap evenwichtswerk. De avond werd bij de AVRO besloten met een Engelse documentaire over kin deren, overal ter wereld. Je zag van alles, vooral veel verdrietigs. Gehandi capten, oorlog, wezen, kinderarbeid, etc. Het was het soort programma waarbij ik er de makers van verdenk dat ze allerlei stukjes film, die ze bij eerder uitgezonden documentaires niet konden gebruiken, op een regenachtige middag aan elkaar geplakt hebben. Maar het was best een leuk geheel geworden. Waarbij mijn mededogen in deze barre vakantietijd vooral uitging naar het En gelse meisje, dat elk jaar met haar ouders naar een afschuwelijk zomer kamp met 9000 deelnemers moet. Alles wordt er geregeld, van Bingo tot pony- wedstrijden. Misschien een idee voor de ANWB. Prettige verrassingen kent het circus ook. Christel Sembach-Krone is zo ie mand. Verschillende malen verschijnt zij in de manege met de mooiste paarden uit de stallen van Krone. Gitzwarte Russische paarden. Diepglanzende witte Lippizaners brengt zij in de piste in een speelse dressuur. Veel succes oogstte de ze circusdochter bij haar nummer Spaanse Hogeschool. Op verschillende paarden, alle even edel en rank, buit zij haar kunst uit, hoewel het zwarte Russi sche paard waarmee zij haar hoge- schoolrijden besloot, voor mij het indruk- wekekndst blijft. Paarden zijn veelvou dig vertegenwoordigd bij Krone en bij een goed circus mag het ook niet anders zijn. Dressuur met vier Koningstijgers en vier vervaarlijke Berberleeuwen. Ver vaarlijk, zo wordt ons althans verteld dat zij zijn, doch wie de Poolse domp- teuse Kristina Terlikowska bezig ziet, zal daar nauwelijKS aan denken. Kristi na lijkt alles met deze roofdieren te kunnen doen. De dieren grommen en brullen op haar bevel en de dompteuse voelt zich blijkbaar volkomen ontspan nen. Even voor het siot van de vlot verlo pende voorstelling, die toch ruim twee ëneenhalf uur duurt, komt Christel Sem bach-Krone nog terug. Zij presenteert Arabische hengsten gehuld in nevel. Fraai gekleurd licht geeft er reliëf aan. Zoals ook het circusorkest. Onder leiding van Otto Kolmsee wordt er fijn gemusi ceerd, oude melodieën kregen een nieu wer jasje aan. maar zij zijn het circus nog steeds vertrouwd. Krone is een uit stekende visitekaart voor het oprechte en goede circus. KROMMENIE. Bij atletiekwedstrij den in Krommenie zijn door DEM-atle- ten weer vele prijzen weggesleept. Mede door de gunstige weersomstandigheden werden enkele zeer goede prestaties ge leverd. Sjaak Ooteman liep een zeer snelle 100 m bij dc heren C, hij werd 2e in 11.3 sec. en promoveerde hiermede naar de B-klasse. Op de 400 m heren C werd hij eveneens 2e in 52.8. Lida Kuijs won het speerwerpen da mes met een goede worp van 51.34 m, ook werd zij nog 2e op de lOo m dames C in 13.1 en stootte zij buiten mededin ging de kogel naar precies 12 meter. De AVRO had gisteren trouwens (af gezien dan van die paniek bij de ANWB) best een aardige avond. Na Cannon was er een behendig gemaakte Engelse show met Liza Minelli (Verenigde Staten) en Charles Aznavour (Frankrijk). Beiden vaklui, dat staat vast, al is de stem van Aznavour niet meer wat-ie geweest is en zal zingen nooit het sterkste punt van Minelli worden. Aznavour zong in dit programma (waarschijnlijk met het oog op internationale verkoopbaarheid) uit sluitend Engels, en hoewel dat de begrij pelijkheid, vind ik, wel iets ten goede komt en hij het niet zo bar maakt als wijlen Maurice Chevalier, blijft het na tuurlijk behelpen en een beetje op de lachspieren werken. Maar goed, zolang Aznavour het blijft hebben over verlo ren liefdes, lege bedden en morsige café tafels, en zich blijft bedienen van zijn befaamde melancholieke lachjes, schij nen veel dames plat te gaan en is er voor tv-makers dus geen vuiltje aan de lucht. Zeker niet met een dame als Liza Minelli in de buurt, die volgens de wat oudere deskundigen dan wel de dochter van Judy Garland is, maar nog lang geen Judy Garland is. Komisch intermezzo vormen Tina en Klaus met een parodistische pas-de-deux op het paard; er valt te lachen om de Belgische clowns Les Chabri; te genieten van de „2 Lavrenovs”, die uiterst ver dienstelijke acrooatiek als voorafnum- mer laten zien. Hartveroverend als altijd zijn de apen. Zo'n gezelschap chimpan sees was er onder leiding van baas Kübler. Laten we eens aannemen dat u in augustus met vakantie gaat. Het hele jaar is er hard gewerkt maar nu is het dan bijna zo ver. Alle voorbereidingen zijn getroffen, de auto heeft een 10.000- km-beurt gehad, de bouwvakvakantie is straks gelukkig weer voorbij, en het reisdoel is dit jaar Joegoslavië. Er kan niets meer mis gaan, alleen nog even diarreepillen en zonnebrandolie kopen. Dan wordt het woensdag 23 juli, en omdat u jaren geleden de nu door de NOS uit te zenden Grieks-Franse film „Z” al hebt gezien, kijkt u op het andere net naar AVRO’s Televizier, vaak infor matief en soms zelfs wel gezellig. Over de uitkering uit het Provincie fonds voor 1976 worden pas in de twee de helft van september mededelingen gedaan maar verwacht wordt dat de uitkering, vergeleken met de aanvanke lijke uitkering voor 1975, minder zal stijgen dan in de voorgaande jaren. De uitkering voor 1975 zal f 1,8 mil joen (voorlopige berekening) lager wor den dan oorspronkelijk was meegedeeld door een herziene raming van de belas tingopbrengsten van het rijk. Alleen al door loon- en prijsstijgingen zal het tekort op de provinciale begro ting voor 1976 aanmerkelijk groter wor den dan het aanvankelijk vastgestelde tekort van f4,4 miljoen voor 1975. Gedeputeerde Staten blijven van me ning dat het tekort van structurele aard is en blijven aandringen op verbetering van de rijksuitkeringen. Dan verschijnt mevrouw Van Lennep in beeld. Zij is chef van de alarmcentra le en legt de bedrijfsresultaten bloot: „Het aantal overledenen, waarbij wij dit jaar bemiddeld hebben, is honderd per cent hoger dan vorig jaar. Er zijn tot nu toe al 58 doden.” In 1974 was het veel kalmer, dat kwam door de energiecrisis, zegt mevrouw Van Lennep. Wat moeten we doen? vraagt Scholtens hulpeloos. „Blijf zo dicht mogelijk bij huis, en zoek een zo rustig mogelijk plekje op. Per soonlijk ga ik altijd in eigen land met vakantie”, zegt het hoofd van de alarm centrale, dat waarschijnlijk terugver langt naar de tijd van paard en wagen en trekschuit, naar de tijd kortom dat de ANWB nog echt de Algemene Neder landse Wielrijders Bond was. Bij de alarmcentrale beginnen ze nu duidelijk genoeg te krijgen van het maken van overuren. Dag zon, dag Joegoslavië, dag slivovic. Buiten klettert de regen tegen de ruiten. En de avond was zo goed begonnen. Al om kwart over zes was te zien hoe vier Nederlandse zwemsters een bronzen medaille wonnen. Namens de NOS wa ren Harry Vriend en Jean Smits daar voor helemaal naar Colombia gereisd (wereldkampioenschappen zwemmen), maar hun tekst was onverstaanbaar vanwege een slechte verbinding. Mart Smeets (een van de betere sportcom- mentatoren mag ik wel zeggen) ving dat heel behoorlijk op. Ook het NOS-jour- naal had niet op een paar centen geke ken. Jan Gerritsen was zelfs per vlieg tuig opgestegen om een bus met brieven te droppen bij een schip waarop Neder landers het weer bestuderen. Ook Rus sen zijn hierbij voor het eerst in de historie betrokken. Ze doen het prima, die Russen, liet een Nederlands beman ningslid aan Gerritsen weten. Wie Titu- laer de laatste tijd een beetje heeft proberen te volgen zal zich er niet over verbazen. Frieda Sembach-Krone is de directrice van het circus. Samen met haar man en dochter leidt zij dc gigantiscne onderne ming. Maar ook levert zij nog steeds haar aandeeil in het programma: een imposant olifantennummer met de kud de die zij erfde van haar vader. Acht kolossen volgen haar bevelen op alsof het zuigelingen zijn. Zonder meer een knappe prestatie om met deze logge die ren een nummer te creëren van zulk een vlot tempo. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben Provinciale Staten in een brief gewezen op de bij zonder sombere financiële vooruitzichten voor Noord-Holland voor 1976. Zij verzoeken de statenleden nadruk kelijk dit te betrekken bij de behande ling van de subsidievoorstellen voor 1976 in de verschillende commissies. Er moet rekening mee gehouden worden dat voor toeneming van de subsidies slechts be perkte mogelijkheden bestaan- Acrobatiek staat bij Krone hoog geno teerd. Al in het begin van de avond tonen de „9 Pendakovi” hun nummer. Negen geweldig gespierde artiesten op de Russische schommel. Zes van hen keren na de pauze in de manége terug als „The Bulgarias.” Iwan, een der lenigste, brengt het publiek in ademnood door Het onderwerp is „Toeristen in het buitenland”, en u gaat er goed voor zitten. Misschien volgen er nog tips en wenken, niet waar. Het begin is weinig opwekkend: 250 Nederlanders zitten in een buitenlandse gevangenis, omdat ze iets met drugs van doen hadden. Nou ja, u zult zich ginds hooguit aan de slivovic vergrijpen. Inmiddels is de cameraploeg aangeland bij ’t instituut met die angst aanjagende naam: de alarmcentrale van de ANWB in Den Haag. Nu volgen de cijfers in hoog tempo. Op dit moment staan bijvoorbeeld 280 Nederlandse automobielen ergens in den vreemde op hulp te wachten. Hulptroepen van de ANWB zijn naar alle windstreken uitge zwermd. En interviewer Jan Scholtens vraagt aan een zojuist van het front teruggekeerde ANWB’er: „Wat is het meest trieste geval dat u dit seizoen hebt meegemaakt?” Martin Toumeij verraste iedereen met zijn 1.500 meter. Hij werd 5e in de B- klasse in 4.09.6 en verbeterde z’n per soonlijk record met maar liefst 13 se conden. Sjaak Hurkmans, die volgend weekeinde weer opgesteld is in de Na tionale Junioren-10 kampploeg, won het polsstokhoogspringen bij de heren B- klasse met 3.43 m en werd 5e op de 100 m jongens A in 12.- sec. Peter Aarden burg werd 2e op de 1.500 m jongens A in 4.35.1. Anja Weert liep voor het eerst de 400 meter meisjes B en vestigde een clubrecord met 68.6 sec., waarmee zij 3e werd. Roelie Bloemendaal, nog C-meisje, HAARLEM. Schetterende muziek, geflonker van licht, glitterkostuums, glimlachende artiesten en gewillige die ren. Nerveus heen en weer rennen, even die angst dat het nummer, dat al zo dikwijls is getoond dit keer zal misluk ken, de spanning of de wilde dieren wel zullen gehoorzamen. Allemaal facetten die Circus Krone, voor een week op bezoek in Haarlem, woensdagavond het kenmerk van het oprechte circus ver schaften. In de reusachtige circustent, waar ruim zesduizend bezoekers een plaats kunnen vinden wordt een bont programma gepresenteerd dat uitmunt door variatie en verzorging. „Eure Gunst unser Streben” staat in het blazoen van dit circus. Het dient gezegd: Er wordt een show gepresenteerd die grondig in elkaar zit en allure uitstraalt. Als ik aan een circus denk, dan kun nen bepaalde elementen niet ontbreken. Een trapezenummer bijvoorbeeld, daar geniet ik van. Krone heeft het niet, toegegeven. Maar daarvoor in de plaats is de frèQe verschijning van de Frans man Roger Regor, een artiest die op ongelooflijke wijze op een stalen draad in de nok van de circustent het gevaar tart. Op een oud-Hollandse fiets (groot voorwiel, klein achterwiel) toert hij de draad over, op stelten schrijdt hij zo over de volle breedte van de tent om dan ook nog het noodlot geweld aan te doen door zich vrolijk swingend van links naar rechts te begeven. En toen was ik eigenlijk vergeten dat er hele maal geen vangnet onder gespannen was. die ook. Andere verbindingsvariatie vormt het Krone-ballet, dat gracieus recht achter de piste danst. Romantische beelden, een Indische tempeldans, alles in schitterende kostuums, uiterst ver zorgd. ■*- IV;

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4