La Mama speelt drie tragedies in Rotterdam SPELEN ONDER DE WITTE BALLON Trotto gat concert in huiselijke sfeer Wonderlijke avonturen Leedvermaak om de domme ör örw gratiën Rijke variatie op orgelconcert Fie Carelsen begraven ||L: ■M Li ■f’ L J ■T iii i Meubelfabriek Oisterwijk SÈSI |SV 1 Oude muziek op Beeckestijn TOM DE GRAAF Dirigentencursus Gemeentelijk concert in Grote Kerk Prom-concerten via radio en TV Grote belangstelling uit toneelwereld Steaky^ (gegrilld vlees met ijs toe voor f 7,50). steakhouse „de drie graven” ,:j EM V R IJ D A G 2 5 JULI 1975 KUNST 13 12 door Jac Heijer ■3 tateis stoeien dekenkisten UH f Ja! I Griekse trilogie in oude taal Euripides door La Mama Rep. Company. I JAC HEIJER (ADVERTENTIE) P. ZWAANSWIJK. HANS INVERNIZZI (ADVERTENTIE) steakhouse Orders P. ZWAANSWIJK Tom de Graaf laat een paar kinderen de voorwerpen op het projectiescherm vast houden, zodat ze niet zullen vallen. Dat alles in een druipende tent op de Grote Markt. TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten maar ze direct daarna weer op de been bracht om een bureau, een neushoorn, een auto, een huis en een dikke dame omhoog te houden, die Tom eerst met reuzekracht had opgetild. Alles uiteraard op de dia’s. Serban gebruikt ook andere talen. In „Medea” is het Grieks verweven met het Latijn uit de „Medea” van Seneca. In „Daarom moet hij voortdurend in oefe ning blijven. Zijn ontwikkeling stopt als de oefening stopt.” Hij heeft intussen een methode ontwikkeld, maar het zal nog wel een paar jaar duren voor hij er een boek over schrijft. r~ Gravinnesteeg 2 en 2 rd Haarlem tel. 023-323914 achter de brandweerkazerne om de hoek bij Hart’s behang geopend van 17.30 uur - 24.00 uur BIJ ONS KUNT U OOK BUITEN ETEN! HILVERSUM (ANP). De NOS-ra- dio zendt in juli en augustus zes concer ten van de Britse serie Henry Wood Promenade Concerts, beter bekend als „De Proms”, rechtstreeks in stereo uit. De uitvoeringen zijn te horen op de zondagen en woensdagen 27 en 30 juli, alsmede 6, 17, 20 en 27 augustus, telkens om 19.30 uur via Hilversum 2. Commen tator in de Londense Royal Albert-Hall waar de concerten worden gegeven door orkesten, koren en solisten, is Wito Stoel. De NOS-televisie maakt opnamen van het openingsconcert vrijdag 25 juli en zal die zondag 27 juli om 22.15 uur via Nederland 2 uitzenden. naast de schouwburg, wordt gebruikt voor „Electra” en „Medea”. Volgende week dinsdag gaat de serie in première. De eerste week worden elke avond „Trojaanse vrouwen” en „Electra” achter elkaar gegeven; de week daarop „Tro- Andrei Serban zegt dat de keuze van de drie Griekse stukken een vrij wille keurige is geweest. „Medea” en „Electra” gaan over vrouwen wier wraakzucht HILVERSUM (ANP). Voor het toe latingsexamen tot de 22ste internationale Dirigentencursus welke voor het eerst geheel is gericht op koordirectie, heeft de NOS dertien kandidaten geselecteerd. Twee van hen zijn afkomstig uit West- Duitsland, één uit Portugal en de overi gen zijn Nederlanders. Het toelatings examen wordt 6 augustus gehouden. De cursus, te geven in de Hilversumse radio studio’s, loopt van 7 tot 27 augustus en wordt besloten met een openbaar con cert. de acteurs kunnen er volgens hem een ongekend niveau mee bereiken. Acteurs zijn dat in het algemeen niet gewend, anders dan musici en dansers die de hele dag door oefenen. „De acteur heeft een talent voor luiheid”, zegt Serban. Andrei Serban is een 31-jarige Roe meen die nu zo’n zes jaar in New York werkt bij La Mama, een experimenteel theatercentrum dat in 1963 werd opge richt door Ellen Stewart (La Mama zelf dus). Zij ontdekte Serban op een studen tenfestival in Zagreb. Hij leidt nu een van de oudste en bekendste La Mama- groepen, Repertory Company, die jaren lang een vaste gast in Mickery is ge weest. Het chaotische karakter van de voor stelling mocht de pret evenwel allemaal niet drukken. Op de kinderen nu ston den of zaten, ze vonden het allemaal even prachtig en Tom de Graaf had zich geen geestdriftiger publiek kunnen wen sen. Morgenmiddag is hij weer van de partij. De wonderlijke dia-avonturen be ginnen om ongeveer half vijf. DEN HAAG (ANP). De maandag overleden actrice Fie Carelsen is don derdagmiddag in Den Haag begraven. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ligt haar graf naast dat van de man met wie zij getrouwd is geweest, de cabaretier Jean Louis Pisuisse. Dit is gedaan omdat „Trojaanse vrou wen” een universeel onderwerp heeft. „Het verlies van een hoge beschaving als van de Trojanen door de Griekse bezet ters en vernietigers. Dergelijke rampen bestaan ook vandaag de dag. Je hoeft de krant maar op te slaan. Daarom hebben we het thema van gevangenschap ook uit andere talen en werelddelen gehaald. En het lijkt of ze er voor geschreven zijn of ze altijd al in het stuk hebben gezeten.” „Trojaanse vrouwen” gebruikt Serban echo’s van andere mythologieën, liederen uit Afrika en de Balkan, rituelen van Amerikaanse Indianen en de Azteken, poëzie van de Babyloniërs, waarvan re gisseur Serban zijn componiste Elisabeth Swados speciale studie hebben gemaakt. Door een vertaling zou je het verhaaltje wel kunnen volgen, maar wat verloren zou zijn is de staat van emoties die tussen acteurs en toeschouwers probeert over te springen. We weten niet wat het precies is dat ons raakt, maar dat het ons raakt hebben we telkens bij de opvoering ervaren. En zulke ervaringen vind je alleen in de theaterkunst.” De muziek van Elisabeth Swados, die er een prijs mee won, maakt volledig deel uit van de opvoering, is geen illus tratie. „De muziek is een belangrijk deel van de acteursexpressie. Het is een men geling van klanken, het emotionele ant woord op het ritme van de tekst”, aldus Serban. De „muziek” ligt vast. Serban gelooft niet in vrije improvisatie. Hij meent dat vrijheid pas gevonden wordt in een hoge vorm van discipline en niet in het toeval van het moment. ROTTERDAM La Mama Re pertory Company uit New York brengt in Rotterdam enkele weken lang bewerkingen van drie klassieke tragedies: „Medea” en „Trojaanse vrouwen” naar Euripides en „Elec tra” naar Sofokles. De drie stukken worden gespeeld in het oude Grieks, dat niemand direct zal verstaan. Maar door de eenheid van klanken, ritmen, bewegingen en intens spel der acteurs komen de voorstellingen toch regelrecht over. De regisseur van de trits, Andrei Serban, ge bruikt het theater als een ritueel, dat haast magisch werkt. De voor stellingen van „Medea”, enkele jaren geleden in Mickery te Am sterdam, hebben dat aangetoond. „Electra” en „Trojaanse vrouwen” zijn anders van sfeer, maar ge bruiken dezelfde middelen. k geen grenzen meer kent. Medea doodt haar kinderen. Electra (samen met haar broer) doodt haar moeder. „Trojaanse vrouwen” heeft een wijdere betekenis: hier gaat het om het universele lot van de overwonnenen: de vrouwen van de gevallen stad Troje worden in slavernij meegevoerd door de Griekse overwin naars. Serban koos niet de „Electra” van Euripides, die ruim 2400 jaar geleden ook de twee andere stukken schreef, maar van Sofokles omdat hij het een beter stuk vond. „Electra” is twee jaar geleden gemaakt op uitnodiging van Jean Louis Barrault voor het Herfstfesti- val te Parijs. jaanse vrouwen” en „Medea”. De To- neelraad heeft een optie op een derde week. La Mama is zes maanden in Europa. Het speelde in Wenen en gaat nog naar het festival van Shiraz in Iran en naar Parijs. Een scène uit „Trojaanse vrouwen’’ naar De Nederlandse organist Simon J. van der Kooy had de improvisatie op zich genomen ter inleiding van het concert. Twee evenwichtige melodieuze thema’s had hij tot zijn beschikking. Bij een ongecompliceerde homofoonharmonische verwerking hiervan vond hij passende registers, die met de aansprekende, lyri sche muziektaal, welke van der Kooy het orgel liet spreken, een volkomen eenheid vormde. De Nederlandse organist Albert Moer man en na hem de Duitse organiste Martha Schuster gaven vervolgens knap- Waarom gebruikt Serban de originele Griekse versie van de stukken? „We proberen in deze stukken iets uit te drukken dat over de taal heenreikt naar iets dat afgestemd is op universele emo ties”, aldus Serban. „Daarom gebruiken we een taal die dood is en niemand meer toebehoort. Ook de Grieken spre ken geen klassiek Grieks meer. Zo’n dode taal kan nu een communicatiemid del zijn voor ons allemaal. Daar komt bij dat de Griekse tragedies niet alleen voor de burgers van Athene werden gespeeld maar ook om te communiceren met de elementen, de zee, de hemel, de góden. De buitengewone Griekse dichters gebruikten de taal als een creatief mengsel van geluiden, die in welke ver taling dan ook verloren zouden gaan. De Griekse trilogie van La Mama is nog nooit in Griekenland vertoond, waar toch vrijwel dagelijks de Griekse trage dies worden gespeeld. Ellen Stewart wijt het aan het feit, dat de groep uit Amerika komt en er in Griekenland nogal wat bezwaren leven tegen Ameri ka. Dat grieft La Mama kennelijk in hoge mate. „Ik geloof, wij geloven in één wereld, waarin de politiek van wie dan ook niets heeft te maken met onze persoonlijke gevoelens. Theater laat ons zien hoe we met elkaar saamhorig kun nen zijn. We willen genomen worden om wat we zijn en niet in de eerste plaats dat we uit Amerika komen”, al dus Ellen Stewart. De Repertory Com pany van La Mama bestaat dan ook uit mensen van verschillende herkomst: er zitten blanken en negers in, een Kore- aan, een Indiaan, een Arabier, een Israe li en zelfs een Hollander. VELSEN. De speelgroep Trotto die zich speciaal toelegt op het vertolken van muziek uit de middeleeuwen en de renaissance, gaf donderdag in het geheel bezette Noordelijke Koetshuis van het landgoed Beeckestijn een Toer-in- Noord-Holland-muziekuitvoering. De groep wordt gevormd door jonge, door oude muziek gegrepen instrumentalisten en vocalisten, die als vele gelijkgezinde muzikale generatie-genoten er alles op zetten om een juist begrip te krijgen van de muzikale nalatenschap van hun verre voorouders, het wezen daarvan te doorgronden en ook de specifieke uit voeringstechniek te gaan beheersen. De Vereniging voor Huismuziek begon jaren geleden voor deze geestdriftige jonge lieden haar prijzenswaardig pro pagandistisch en baanbrekend werk, dat nu overal in den lande zoveel vrucht draagt, ook voor wat de zogenaamde „passieve” belangstelling hiervoor be treft. Toonzaal: Amsterdam v Leidsekade 102 (naast Lido, vlak- W bij Leidseplein) tel. 020-233917. Mat/mza 9-18 uur. Ook weer op W donderdagavond tot 21.30 uur. jm Uw kopje koffie staat klaar. HET ONAFHANKELIJK Toneel uit Rotterdam speelde gisteravond onder de witte ballon van het Amsterdams Elec- risch Circus een circusachtig programma „Zani Gros” Via drie loopplanken ko men de spelers op, gekleed als wereldbe roemde artiesten. Op het podium bren gen ze een serie acts, die ontleend zijn aan aloude clowns-routines met dit ver schil, dat ze niet louter vermaak bieden. Onafhankelijk Toneel legt het accent op het aspect van leedvermaak, dat alle mislukkende gedoe van clowns teweeg brengt. Daardoor kun je lachen, maar dat lachen vergaat snel. De groep laat heel nadrukkelijk zien hoe de ene circusfiguur gemanipuleerd wordt door de ander. De domme clown, de Siamese tweeling, de analfabeet, ze het tweede orgelkoraal van César Franck te spelen. Aan het klankenge waad, dat hij aan Francks muziek gaf, was wel te horen hoe vreemd deze orga nist nog tegenover het registerpalet stond. Mogelijk heeft Overbury gestreefd naar de typische klank vanhetnegentien- tiende-eeuwse orgel. Toch heeft Michael Overbury met zijn geladen vertolking van het orgelkoraal bewezen een be kwaam organist te zijn met begrip voor opbouw en vormgeving. HAARLEM Acht deelnemers aan de internationale Zomeracade- mie voor organisten hebben tezamen donderdagmiddag het gemeentelijk orgelconcert in de Grote of Sint- Bavokerk gegeven. Met een vrije improvisatie en de zeven gekozen composities was een gevarieerd programma tot stand gekomen, dat naast renaissancis tische muziek, ook een stuk, Triph- tongus I geheten, van de Hongaar Pal Karolyi bevatte, als orgelklank- uitloper van het avant-garde-ge- bied. Eigenlijk was het niet bevreemdend, dat het concert in het koetshuis de sfeer had van een echte muziek-avond. Men zag en hoorde dezelfde instrumen ten als in de huismuziekkringen bespe len en ook het programma, dat werd uitgevoerd, bevatte dezelfde pretentieloze soort oude muziek als daar favoriet is. Karakteristiek voor die sfeer was ook het ongedwongen contact van uitvoeren den en toehoorders, die, waar het geviel, met applaus hun hartelijke sympathie toonden. De instrumentalisten en vocalisten streefden bij hun spel en zang niet naar een toegespitste perfectie, maar wel naar een zo goed mogelijk werkende voor dracht. Zo luisterde men met genoegen naar amoureuze, weemoedige en wat ondeugende liedjes met instrumentale begeleiding in wisselende bezetting, van componisten als Dunstable, Dufay, Sweelinck, Turnhout en ook van onbe kende componisten en men waardeerde vertolkingen van werkjes voor verschil lende instrumenten geschreven. Anne Dekker van de speelgroep, had zich gespecialiseerd op de diskant- en basvedel en de cornamuse, Archie Ar nold, de woordvoerder bij toelichtingen, op de blokfluit, kromhoorn, sordoen en pommer, Naomi Hirschfeld op de dis- kantvedel, basgamba en de sordoen en Marianne Hund op de kleine harp en de cornamuse. Marianne Hund is ook een van de vocalisten, waartoe eveneens Ted Schorske en op deze avond als plotselin ge vervangster ook Ingrid Smit Duij- zentkunst behoorden. Enkele leden van de groep hebben het verstandige besluit genomen deze zomer een cursus over middeleeuwse en renais- sance-muziek te volgen. Vandaar dat „Trotto” dit jaar alleen beschikbaar was voor één concert op Beeckestijn. een kind is ook een gast nietwaar? :S Waarom dan geen gerecht gemaakt?: deden we toch! en we noemen het: waar u zich nog H gast kunt voelen -S Hij traint en repeteert dan ook vrij wel dagelijks met de acteurs. Lange repetities, die ’s morgens om tien uur beginnen en soms uitlopen tot 2 uur de volgende ochtend. Discipline is voor hem een absolute voorwaarde voor kwaliteit; pe, uitmuntend met heldere klank gere gistreerde vertolkingen van een Capric cio en van een Toccata van de zeven- tiende-eeuwse Italiaanse componist Gre gorio Strozzi, muziek, welke een prach tig voorbeeld was voor de virtuoze Colo- reer-praktijk van organisten uit vroeger eeuwen. Hoe zeer de ontwikkeling van de or- gel-stijl kort daarop al voorgeschreven was, bewees de Oostenrijkse organiste Heidrun Decker, die een uitnemende uit voering gaf van Johan Sebastian Bachs koraalbewerking „Allein Gott in der Töh’ sei Ehr”. Met vaste ritmiek speelde zij een dominerendheldere cantus firmus en voortreffelijk beheerst de bewegelijke tegenstem. In monumentale grootheid kwam toen Bachs majesteuze Preludium en de aansluitende Fuga in e kleine terts in een grootse, virtuoze vertolking van de Nederlandse organist Henk G. van Put ten. Hij behoort tot de deelnemers met het hoogste technische en muzikale ont wikkelingsniveau, hetgeen zeker ook gezegd kan worden van de Engelse orga nist Michael Overbury, die op deze mid dag het waagstuk ondernam om op het Müller-orgel met zijn karakteristieke barokdispositie, ondakns het oppervlak kige contact, dat hij deze maand met het instrument heeft kunnen krijgen, De oude Grieken waren gewend aan trilogieën, die de hele dag duurden in de amfitheaters van Griekenland. „Electra” van Sofokles is op een ander tijdstip geschreven dan de andere twee drama’s, maar Serban gelooft dat zijn trits stuk ken ook een trilogie vormen. „Op de een of andere manier is het als een reis, een processie vanuit de taal.” HAARLEM. Toen de voorstelling van Tom de Graaf gistermiddag begon was het een klamme, druipende bedoe ning onder de witte superballon van het Elektrisch Circus op de Grote Markt, maar gaandeweg werd het toch gezellig en toen de zon weer door de wolken piepte waren in ieder geval de ongeveer vijftig kinderen in vuur en vlam ge bracht. En om hen ging het. Voor hen reisde Tom in zijn Tovertent door aller lei rare landschappen, die op drie pro jectieschermen tevoorschijn kwamen. Steeds opnieuw stelden de beelden de kleintjes voor verrassingen. Want Tom, gehuld in een spierwit pak, bleek een duivelskunstnaar. Wat problemen kwamen om de hoek kijken, toen Tom om de minuut vroeg of de lieve jeugd wilde gaan zitten, De Griekse trilogie van La Mama zou oorspronkelijk in het Holland Festi val komen; dat ging niet door. Ook Mickery had geen geld om de groep, die uit dertig man bestaat, in Amsterdam te laten spelen. De Toneelraad Rotterdam had echter een potje van twee ton voor bijzondere buitenlandse voorstellingen. Van dat geld wordt nu ook de Rotter damse schouwburg verbouwd. Men zal het podium en de helft van de zaal gebruiken voor de opvoering van „Tro jaanse vrouwen”. Het Piccolotheater, worden allemaal door de opperstalmees ters gebruikt en in de val gelokt. In het echte circus werkt dat mechanisme op de lachspieren. Het betekent ontspan ning. Maar het Onafhankelijk Toneel ,laat zien wat er eigenlijk gebeurt; het analyseert dat mechanisme. Voor deze groep zijn de aloude technieken van de humor een middel om te laten zien hoe de onderliggende partij onderdrukt wordt. Zelfs de meest oppervlakkige toe schouwer gaat er ongemakkelijk door zit ten, ook al kan hij een tijdlang meegaan met de grappen. Een nadeel is, dat de voorstelling nogal traag is. Een hoger tempo zal het effect verhogen. De voorstelling begon gisteren erg laat, omdat de Instant Composers Pool met o.a. Misha Mengelberg en Han Ben- nink te laat arriveerde en nog drie kwar tier van „vrije jazz” moest afwerken. Het duurde lang eer de musici echt op dreef raakten en toen moesten ze het podium verlaten. Maar het toch nog tal rijke publiek het was koud en win derig bleef geboeid luisteren en er klonk een hartelijk applaus na afloop. Ook de voorstelling van het Onafhan kelijk Toneel bleef tot tegen midder nacht de toeschouwers boelen. Er zat een jongetje in het publiek, dat brutaal en gevat elke handeling van de spelers van commentaar voorzag. Dat leverde extra vrolijkheid op, ook al omdat hij de spelers niet zichtbaar in verlegenheid bracht. Vanavond wordt het programma herhaald, zij het met een ander muziek- ensemble. Hij vertelde eerst dat hij zo’n honger had, draaide zich om en daar stond warempel een zalige maaltijd voor zijn neus. Ondanks zijn dikke buik bleek hij ook te kunnen vliegen. Hij nam de kinderen mee naar Amerika, naar de bossen en naar Amsterdam. Ondertussen werkten twee muzikale lieden zich in het zweet om met blaasinstrumenten en een drumstel voor de nodige geluidsef fecten te zorgen. Met resultaat, want binnen de kortste keren was het een kabaal van jewelste in de tent. Roman Summereder uit Oostenrijk heeft op dit concert veel indruk kunnen maken met de gevoelige voordracht van Kyrie uit de„Zwölf Stücke” opus 59 van Max Reger. Tenslotte gaf de Deense organist Jens E. Christensen zjjn krachten en de ge- luidskracht van het orgel aan het reeds genoemde stuk van Karoli. Voor de toehoorders die al vaker in Haarlem getuigen zijn geweest van een dergelijk gebruik van het orgel, leverden Christen sens prestaties geen verrassingen op. Het inhoudsloze geraas en gebuldir en het wegebbende gesuis werden op de duur danig vervelend. Opnieuw kreeg ik de indruk, dat men met een dusdanige behandeling van orgels een doodlopende weg is ingeslagen. De begrafenisstoet hield onderweg stil bij de Koninklijke Schouwburg, waar Fie Carelsen op de planken heeft ge staan. Paul Steenbergen en Guus Ver- straete, directeur van de schouwburg, legden een krans en een bloemstuk op de kist. In de aula van de begraafplaats werd een chanson van Edith Piaf ten gehore gebracht en Ramses Shaffy’s versie van „Mens durf te leven”, een lied van Pisuisse. Wim lbo hield een korte toe spraak. Daarna werd Fie Carelsen ten grave gedragen, begeleid door de dochter van Pisuisse, en door tal van prominen ten uit de toneelwereld, onder wie Paul Steenbergen en zijn vrouw Myra Ward en Caro van Eyck. Aanwezig waren ook mevrouw Klompé, oud-minister van CRM en de waarnemend wethouder kunstzaken van Den Haag, Verhagen. Naar de wens van Fie Carelsen werd er geen rouwkleding gedragen en waren de bloemstukken vrolijk van kleur. jl

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13