Studie van Bank Mees en Hope: Nederland profiteert tot 2000 van aardgas Mercurius: geld veiligstellen voor ontslagen werknemers Drs. D. J. Goossen, econoom van hoofdstedelijke havendienst: Stroomauto’s in opmars In augustus besluit over prijsverhoging sigaretten EEG beschuldigt Zwitsers bedrijf J fed f.ti FOTO-LAWINE F Bodega Restaurant De Posthoeve Haarlem jL] MÉ? - J 14 V R IJ D A G 25 JULI 1975 ECONOMIE Bezinning meer dan Amsterdam kan opvangen. OPEC-landen Pijpleiding NAVO F3 j ïlpt 3 Blpt 3 ook geopend voor uw zakenlunches •S laarlem Li ja.. a (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De Franse havenstad Le Havre is bijna zover, dat zij straks in haar vernieuwde haven gigantische olietankers van 500.000 ton kan binnenloodsen, en dat is dan bepaald meer dan Rotterdam en erg veel <1 MVW Bk 'if -1 Vakbondsbeslag NVSH-kapitaal Le Havre zal Amsterdamse haven nauwelijks kunnen bedreigen (ADVERTENTIE) reserve- Is met ingang van maandag 28 juli a s. UTRECHT (ANP) De NVV-bond Mercurius heeft besloten, beslag te laten leggen op 1,6 miljoen van het kapitaal van de Nederlandse Stichting Consultatiebureaus NSC en de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Her vorming. In een aantal arrondissementen is al beslag gelegd op kapitaal van de NVSH, in enkele andere is de procedure nog aan de gang. Mercurius heeft tot deze stap besloten omdat het bestuur van de NSC en de NVSH voor ongeveer 50 medewerkers een ontslagvergunning heeft aangevraagd. De boeten die de EEG kan uitspreken kunnen oplopen tot 10 percent van de jaarlijke omzet van het Zwitserse be drijf, die 2,2 miljard dollar bedraagt. 2.55 5.51 6.42 Sinds 1964 houdt Europa zich al bezig met de ontwikkeling van het continentale plat. Plannen te over, maar in werke lijkheid gebeurde er weinig of eigenlijk helemaal niets. Pas na de oliecrisis heb ben die plannen handen en voeten ge kregen. ten, die worden geraamd op ƒ2,5 mil jard in 1975, via 4,1 miljard en 4,8 miljard oplopend tot 5 miljard in 1978. Het aandeel van de aardgasba ten in de totale inkomsten van het Rijk bedraagt in 1975 ongeveer 10 pct. Tot en met 1978 zal dit aandeel nog op een hoog peil blijven, maar zal daarna op grond van de afzetda ling teruglopen. Het is duidelijk dat de Noordzee-olie nu pas werkelijk belangrijk gaat wor den. Het gevaar is overigens dat, juist tegen 1980 weer negatief zal worden aldus de bank. Een verder streven naar beperking van het energieverbruik, een tijdige versterking van het industriële poten tieel in Nederland, alsmede een even wichtig uitgavenbeleid van de over heid, kunnen voornoemde potentiële druk op de gulden beperken, aldus de bank. DAR ES SALAAM (Reuter). Tan zania zal de topconferentie van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) in overigens zes procent moet worden toe geschreven aan de economische recessie in zijn totaliteit en aan het milde kli maat”. De fotografische industrie in ons land be leeft momenteel een recorddrukte in de verwerking van vakantiefoto’s. Met bak ken tegelijk komen de films binnengerold. Bij Agfa-Gevaert in Arnhem verwerkt men op deze hoogtijdagen zo’n 200.000 film- of fotorolletjes per week. De maximum snelheid bedraagt 52 km per uur en de actieradius is maximaal 80 km. OP Zilver 320431 35.25 8.00 2.47 43.25 14.47 4.41 7.80 „Maar de ervaring heeft geleerd dat de OAE zich heeft stilgehouden als gru weldaden werden begaan tegen Afrikanen in onafhankelijke landen, onder het voorwendsel dat dit interne zaKen waren van een lidstaat”, aldus de minister. „In Oeganda hebben verscheidene duizenden mensen hun leven verloren. Als Afri kaanse regeringsleiders daarheen gaan voor een topconferentie dan staat dat gelijk aan het verlenen van goedkeuring aan deze moorden. Tanzania zal niet aan zo’n goedkeuring meedoen”. Het NVSH-bestuur stelt, dat er sprake is van een financiële noodsituatie. Maar Mercurius bestrijdt dat. Er zou een te kort van 2 miljoen geraamd zijn, maar volgens Mercurius zeggen „insiders” dat men in 1975 financieel ongeveer quitte denkt te spelen. Mercurius noemt de aangevoerde financiële situatie dan ook een „pseudo-argument”. Tanzania boycot OAE-top Betekent Le Havre de doodklap voor de Rotterdamse en Amsterdamse haven? Begin juli schreef Mercurius al in zijn bondsblad, dat de vermogenspositie van de stichting directe hulpverlening en de stichting voor consultatiebureaus van dien aard is, dat daaruit nog aanvullen de middelen kunen worden geput voor de in de cao overeengekomen wachtgeld regeling. Bovendien ziet Mercurius niet in waarom er 200.000 achter de hand moet worden gehouden om een nieuw informatie- en adviesbureau op te rich ten, tenzij daarmee nieuwe werkgelegen heid wordt geschapen. Kampala niet bijwonen, omdat dit zou gelijkstaan aan het vergoelijken van de moord op verscheidene duizenden men sen door de Oegandese regering van president Amin. Dit heeft de Tanzani- aanse minister van Buitenlandse Zaken John Malecela in Dar es Salaam gezegd. „Het houden van de top in Kampala heeft de OAE onteerd benevens Afrika als geheel. Het is de grootste grap van het jaar’’, aldus de bewindsman. In Manchester is onlangs bij wijze van proef een elektrische stadsbus in dienst genomen. Er zullen gedurende twee jaar uitvoerige proeven mee wor den genomen. BRUSSEL (AP). De EEG heeft de Zwitserse farmaceutische onderneming Hoffman-La Roche officieel beschuldigd van het schenden van de anti-trust wet ten der gemeenschap. Dit is gisteren meegedeeld door het lid van de Europe se commissie voor industriële zaken, Al bert Borschette. Er zijn drie aanklachten ingediend inzake het misbruik maken van de maatschappij van haar overheer sende positie bij de verkoop van vitami- ne-produkten. Ten aanzien van de positieve in vloed van het aardgas op de lopende rekening van de betalingsbalans valt volgens de bank op te merken dat deze tot en met 1978 zal toenemen als gevolg van de nog oplopende expor ten (inclusief prijsaanpassingen) en de eveneens nog stijgende afzet in het binnenland, waardoor minder energie behoeft te worden ingevoerd. Het algemeen bestuur van de NVSH heeft met grote verbazing kennis geno men van het besluit van Mercurius. In een verklaring stelt het bestuur het onbegrijpelijk te vinden dat de vereni ging een dergelijke maatregel moet ver nemen via de bank en de pers. Tot de nieuwste bedrijfsvoertuigen be hoort de Harbilt HSV Urban Delivery Vehicle, een elektrische bestelwagen die als krachtbron een 72 volt lood-zuur batterij met elektrische traktiemotor heeft. De auto heeft weinig onderhoud nodig, de besturing is eenvoudig en vei lig en de wendbaarheid is gemakkelijk. „Het merendeel van de emiraten en de grote olielanden kan zijn prijs niet eens verder laten zakken. Men heeft zulke ambitieuze projecten opgesteld op basis van de prijzen van vorig jaar. dat die met lagere prijzen voor de olie niet meer te verwezenlijken zijn. Bovendien is de dollar in waarde gedaald, en is de consumptie van olie afgenomen Iran en Algerije schatten dat hun betalingsba lansoverschot binnen drie jaar verdwe nen zal zijn. Het enige land dat werke lijk gevaar oplevert voor die vastgestelde minimumprijs is Saoedi-Arabië. Dat kan eindeloos doorgaan, want daar heeft men de grootste olievoorraad en de kleinste bevolking; ongeveer vier mil joen”. Het nakomen van de cao-verplichtin- gen ten aanzien van de medewerkers die moeten worden ontslagen, zou volgens NVSH-berekeningen 1,6 mln kosten. Het bestuur zegt dat daar geen geld genoeg voor is en daarom wil het maar 600.000 beschikbaar stellen. Dat het bestuur van 1,6 mln het bedrag van 1 mln wil onttrekken voor verenigingsac- tNiteiten beschouwt Mercurius als „een groot onrecht”. De bond is tot de beslag legging overgegaan nu het NSC-bestuur heeft geweigerd, in te gaan op een ultimatum. Mercurius had het NSC-be stuur op 3 juli gevraagd, binnen zeven dagen mee te delen dat het de cao- verplichtingen zou nakomen. „Tja, dat is een punt apart. Noorwe gen wil niet of weinig exporteren. Men is bang voor inflatie vandaar de re strictieve politiek die Noorwegen voert. Maar Engeland zal wel gedwongen zijn een groot deel van zijn olie te exporte ren. Gaan de Engelsen werkelijk moelijk doen, dan zal de EEG moeten blijven importeren. De laatste berekening heeft uitgewezne dat de EEG vorig jaar negen procent olie heeft bespaard, waarvan AMSTERDAM (ANP) Tot het jaar 2000 zal Nederland van de aanwezigheid van het aardgas profiteren, zij het dat dit in de jaren na 1978 gebaseerd op de thans bekende reserves in af nemende mate het geval zal zijn. Dit is de conclusie van een studie van Bank Mees en Hope over het Nederlandse aardgas. Volgens de bank een van de oorzaken waar aan’ de Nederlandse gulden ge durende de laatste jaren zijn sterke positie op de internatio nale valutamarkt te danken had, omdat dankzij de gasbel van Slochteren Nederland relatief weinig energie behoefde in te voeren. Volgens de NVSH is Mercurius nauw betrokken geweest bij de hele reorgani satie. De leden van Mercurius zouden zich in een vakbondsvergadering in gro te meerderheid uitgesproken hebben voor een zo gunstig mogelijke afvloei ingsregeling, die echter in geen geval de continuïteit van de NVSH in gevaar mocht brengen. De afvloeiing is begon nen vanwege de grote tekorten en de daling van het inkomen. Bij de bereke ning van het minimumbedrag voor de afvloeiingsregeling zou de NVSH zijn uitgegaan van een zo evenwichtig fnoge- lijke verdeling van het benodigde geld tussen de vereniging zelf en het vertrek kende personeel. Een minimum aan vermogen is nodig voor ons voortbestaan, aldus de NVSH, daartoe behoort ook een reserve voor een nog te starten informatie-adviescen- trum dat werkgelegenheid kan bieden aan circa tien personeelsleden. In de verklaring wordt verder gezegd dat veel van de personeelsleden van de NVSH bezwaar maken tegen dit eigen machtig optreden van de vakbond en dat zij als leden van Mercurius dit bezwaar kenbaar zullen maken aan het hoofdbestuur en aan de gerechtelijke instanties. Ook zijn zij verbaasd dat de leden van Mercurius niet op de hoogte zijn gesteld van de actie van de vak bond. Wat gaan de Europese landen die geïnteresseerd zijn in het continentale plat met hun olie doen? „De mogelijkheden om te besparen z(jn gering; een zekere groep in de ener- gieconsumptie blijft bestaan, al neemt de bevolkingsgroei in heel Eurooa af. Tech nisch heeft Odeli dan wel gelijk, maar praktisch gezien hangt de EEG-situatie af van de Arabieren, de ontwikkeling van de politiek in het Midden-Oosten, van wat Noorwegen en Engeland gaan doen en van eventuele vervanging door kernenergie”. Wat betekent de ontwikkeling van het continentale plat voor Rotterdam en Amsterdam? Na ongeveer 1985 moet met een sterke afname worden gerekend, aldus de bank. Ten aanzien van de invloed van het aardgas op de overheidsin komsten kan tot eenzelfde conclusie worden gekomen, zo voegt de bank hieraan toe. Uit voorgaande blijkt, aldus de bank, dat in de eerstkomende jaren een belangrijke basis van de sterkte van de gulden aanwezig blijft, van de geleidelijke verslechtering van de energiebalans nadien kan te zijner tijd enige druk op de Nederlandse gulden uitgaan. De totale bijdrage van het aardgas aan de Nederlandse betalingsbalans is naar schatting toegenomen van 4 miljard in 1973 tot 10 miljard in 1974 en kan dit jaar verder oplopen tot circa 12,5 miljard, aldus de bank. Als baten voor de rijksoverheid uit het aardgas worden in het Centraal Economisch Plan genoemd 0,8 mil jard in 1973, 2,8 miljard in 1974 en voor dit jaar wordt een niveau van rond 5,6 miljard getaxeerd (op trans actiebasis). Recente prijsverhogingen geven een extra grote stijging aan overheidsba- Na 1978 zal de produktie van aard gas teruglopen, waarbij rond 1982 weer het produktieniveau van 1975 zal zijn bereikt en er dus meer ener gie moet worden geïmporteerd. Hier door zal het aardgas de lopende reke ning van de betalingsbalans in de jaren na 1978 - aanvankelijk nog geleidelijk aan - in afnemende mate gunstig beïnvloeden. „Dat is eigenlijk voornamelijk gebeurd onder druk van de NAVO”, zegt drs. Goossen. „Want men realiseerde zich ineens dat de NAVO voor haar verdedi ging volstrekt afhankelijk is van de kraan van het Midden-Oosten, en dus van de politieke willekeur van enkelin gen”. „De grote oliemaatschappijen hebben een contract met deg OPEC-landen dat loopt tot ongeveer 1980 onderling verschillen die contracten iets in afloop- tijd. De kostprijs van ruwe olie in het Midden-Oosten is gering: tier, tot 25 dollarcent per barrel. De kostprijs van Noordzee-olie ligt een stuk hoger: vijf, zes, misschien wel zeven dollar per bar rel. De Arabieren hebben een geweldige marge; momenteel rekenen zij al 10 tot 11 dollar vanaf de haven. Daar komt dan voor ons als verbruikers dan ook nog eens het transport bij. DEN HAAG (ANP). De elektrische auto is in opmars. In Groot-Brittannië rijden op het ogenblik al ruim 50.000 bedrijfsvoertuigen, die als krachtbron batterijen hebben. Bovendien zijn er 75.000 op accu’s lopende trucks in be drijf bij de Britse industrie. Ook op het gebied van de personenauto staat de ontwikkeling niet stil. Hoewel nog geen cijfers beschikbaar zijn, wint dit voer tuig eveneens snel terrein, blijkens een publikatie in het bulletin van de Britse ambassade. Melecela zei in een toespraak tot studenten dat Tanzania heeft besloten de top niet bij te wonen uit respect voor de doelstellingen van de OAE. De organisa tie werd 12 jaar geleden opgericht om achting te verlenen aan de Afrikanen onder koloniaal bewind en m landen die werden geleid door onafhankelijke Afri kaanse regeringen. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Volgens de bank is reeds nu bezin ning nodig op de gevolgen van de (relatief en later ook obsoluut) da lende aardgasopbrengsten. Ook ten aanzien van de lopende rekening van de betalingsbalans zijn de perspectie ven op iets langere termijn minder gunstig. Het afschakelen van de in dustrie zal leiden tot een compense rende importbehoefte, waardoor de betalingsbalans voor energiedragers „Voor het vervoer van die Noordzee- olie komen er tankers van 100.000 tot 150.000 ton. Met grotere tankers kun je daar namelijk niet uit de voeten. En die tankers kunnen in ieder geval in Rotter dam terecht. Rotterdam heeft bovendien de grootste raffinagecapacite.t van heel Europa. Noord-Engeland en Schotland zullen vermoedelijk ook wel een graan tje van de raffinaderij gaan meepikken. Le Havre heeft voorlopig voldoende aan zijn OPEC-olie, waarbij het maar hele maal de vraag is of de grote internatio nals in de eerstkomende tijd wel zo’n behoefte hebben aan het opzetten van grote raffinagecopaciteiten in Le Havre. Er is namelijk al zo’n groot overschot in de raffinagecapaciteit. DEN HAAG (ANP). De beslissing over de verhoging van de prijs van een pakje sigaretten wordt in dc tweede helft van augustus genomen. ,,er wordt inderdaad een prijsverhoging overwo gen”, aldus minister De Gaay Fortman gisteren op een te Den Haag gehouden persconferentie na afloop van de weke- lijkse vergadering van de ministerraad. De bewindsman deed de uitspraak naar aanleiding van een vraag over de berichten van deze week inzake de ver hoging van de prijs van een pakje sigaretten met gemiddeld vijftien cent. Dit nam een potentiële druk op de betalingsbalans weg, terwjjl de over heid haar financieringspositie ver sterkt zag door belastingen en royal ties, en door de resultaten van haar rechtstreekse deelneming in de gasex ploitatie. door die enorme marge, de OPEC-lan den straks ineens de prijs laten zakken, en dat is nu een zaak waar Kissinger naar streeft: het vaststellen van een minimumprijs, tussen de zes en acht dollar per barrel. Slechts met die vaste OPEC-prijs is het mogelijk om met een geringe winst de olie in de Noordzee en de Verenigde Staton te gaan winnen”. Het onderzoek tegen Hoffman-La Ro che dat een maand geleden was begon nen duurt nog voort. Men gaat ook na in hoeverre de prijsregeling inzake kal merende middelen zijn overtreden. De aanklacht is gebaseerd op een eigen onderzoek en op inlichtingen ver strekt door een vroegere hogere functio naris van het bedrijf die, aldus Borschet te. „naar eigen geweten had gehandeld.” Die man, een Maltees, die de Britse nationaliteit heeft en James Adams heet, was indertijd in Zwitserland gearres teerd omdat men hem ervan verdacht bijzonderheden over de verkoopmetho den van zijn bedrijf aan de EEG te hebben verstrekt. De Europese commis sie betaalde borgtocht, 30.000 Zwitserse franken, voor Adams die niet langer meer in Zwitserland woont. De onderneming wordt beschuldigd van koppelverkoop en het geven van bepaalde kortingen aan firma’s die zij tot klant wil maken of houden. Onder meer als gevolg hiervan kon Hoffman- La Roche haar positie bij de verkoop van vitamine-produkten ook versterken „Nee”, zegt drs. D. J. Goossen, eco noom bij de gemeentelijke havendienst van Amsterdam. „Het is een boemerang die op Le Havre’s eigen hoofd terecht komt. Door verschillende omstandighe den is de behoefte aan grote olietankers minder en de luchtspiegelingen die Le Havre zich vijf jaar geleden nog maakte, kan men gevoeglijk vergeten. Hoewel Shell nog enkele supertankers van 550.000 ton in bestelling heeft, is er toch duidelijk merkbaar een tendens in de richting van kleinere tankers tussen de 100.000 en de 200.000 ton”. „De Arabische landen overwegen bo vendien meer en meer zelf de produktie van ruwe olie ter hand te nemen en de geraffineerde produkten zelf te gaan ex porteren. Voor die produkten is de maximale limiet 200.000 ton en dat worden volgens mij de schepen van de toekomst. Trouwens, er zijn meer zaken die de grootte van de tankers bepalen: de ontwikkeling van het continentale plat is er een van, en ook liet openstel len van het Suezkanaal”. Prof. Odell, de ex-Shell-man die van wege zijn onorthodoxe opvattingen bij de Shell wegging en terecht is gekomen bij de economische hogeschool in Rot terdam, heeft een simulatiemodel ge maakt waarop hij alle in het verleden ontdekte olie en gas heeft afgezet tegen de uiteindelijke produktie, en dit model heeft hij nu toegepast op de Noordzee- bodem. Hij schat dat die bodem 3,4 miljard ton olie bevat, waarvan 2,6 mil jard bruikbaar. „Zijn voorspellingen zijn vaak juist”, zegt drs. Goossen. „De oliemaatschappij en zeggen weliswaar dat er minder is, maar dat is volgens mij een economisch grapje, waardoor druk op do prijzen uitgeoefend kan worden. In ieder geval is het zo dat Engeland tussen 1980 en 1985 per jaar 300 miljoen ton olie naar boven hoopt te brengen de helft van de totale Europese consumptie En dat betekent in ieder geval dat Europa daar door een stuk onafhankelijker komt te staan ten opzichte van de OPEC-lan den”. Le Havre heeft dat al zo’n beetje zien aankomen, en heeft er trouwens al over gesproken om een pijpleiding van Le Havre naar Rotterdam aan te leggen. Ik persoonlijk denk dat de toekomst van Rotterdam en Amsterdam veel meer gaat liggen in het vervoer van oliepro- dukten en automatisch betekent dat een vermindering in de behoefte aan grote schepen”. 2.65 5.81 6.72 101.25 104.25 38.75 9.50 2.57 53.75 61.75 96.25 99.25 59.75 62.75 47.25 50.25 46.25 14.79 4.71 9.30 68.25 71.25 In 10 minuten bereikbaar van af de IJmond; in 20 minuten bereikbaar vanaf de Zaan streek en Amsterdam. Volg de bordjes Haarlem Sta dion tot Rijksstraatweg/Plane- tenlaan. Tegenover ingang Haarlem voetbalstadion. Eigen parkeerterrein. Voor inlichtingen en ringen 023-265110. Hebben de OPEC-landen daar oren naar? in gebieden waar zij nog niet sterk stond. Door vier landen afzonderlijk West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brit tannië en Nederland wordt thans ook een onderzoek ingesteld naar de manie ren waarop de Zwitserse onderneming F

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15