vakantie-ongevallen Lucht vaartakko ord met Suriname nu geparafeerd Grote belangstelling voor 13-jarigenplan Vrolijk noemt namen voor l Haags burgemeesterschap BM AMSTERDAMSE HOOFDINSPECTEUR K. SIETSMA: Toenemend wapenbezit baart zorgen „Ongekende stijging van I „GEEN GROTERE TOEVLOED SURINAMERS” beton uitgevoerd I 1 p „Gat van Duisenberg Ij 1] in Steeds minder dienstplichtigen worden afgekeurd i ff Vertegenwoordigers van bakkerij bekennen oplichting V R IJ D A G 25 JULI 19 7 5 2 BINNEN- EN BUITENLAND 99 WEERRAPPORTEN Geen tweede keer Angola Naar Pakistan Koe op rails Reddingsrecord 1 Gratis met metro Berooid Escalatie Verdronken Bliksem in toren 5 Luier Waarborgen I? Bramen 1001 richtlijnen Riskanter «F (Van onze parlementsredactie) (Van onze Haagse redactie) land, drs. A. Pieternella, was bij de plechtigheid aanwezig. Ir» (Van onze parlementsredactie) DORDRECHT (ANP). Zestien VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG. w zw. zw. w dan is ZATERDAG 26 JULI schietvereniging: een van tec Hoogwater 5.25 uur en 17.50 uur Laagwater 1.18 uur en 13.36 uur ZATERDAG 26 JULI IJMUIDEN nno nno ono zw zw n w w 15 33 29 25 24 20 23 24 22 19 27 24 20 22 28 23 21 23 30 30 35 18 19 18 18 20 16 18 19 18 19 23 20 11 11 10 10 11 10 12 10 12 11 0 0 23 0 5 0 0 0.2 2 4 0 0 0 2 0 0 0 o heelkundige hulp aan dertienjarigen in het kader van de ziekenfondsen binnen. Rijksgebouwendienst. De bouw is uitge voerd door de Ballast-Nedamgr o ep B.V. te Den Haag. De totale bouwkosten in clusief die van de technische installaties bedragen 10& miljoen gulden. Het lage voorgebouw, dat als een rode vuist vooruitsteekt in het Korte Voor hout, krijgt nog een andere kleur; de „De Nederlanders die op dit moment in Angola zijn ongeveer honderd hebben geen reden zich ongerust te ma ken”, aldus een mededeling van de Ne derlandse consul-generaal in Loeanda. Deze mededeling is gisteren besproken tijdens het wekelijkse kabinetsberaad. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee dat de benoeming is te verwachten van de heer G. Jongejans tot voor kort ambassadeur in Jeruzalem tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Islamabad (Pakistan). De heer Jongejans volgt de heer H. Maclaine Pont op, wiens te verwachten benoeming tot ambassadeur in Praag onlangs be kend werd gemaakt. Van 8 uur tot ver in de middag is gisteren het spoorwegverkeer ontwricht geweest, doordat de stoptrein van Venlo naar Eindhoven tussen Deume en Hel mond in botsing kwam met een koe. Van de reizigers werd niemand gewond- Door de botsing werden 50 betonnen dwarsliggers beschadigd. De reddingsstations van de Koninklij ke Noord- en Zuidhollandse Redding- maatschappij moesten in ’74 369 maal in actie komen, wat een record betekent. In ’73 werd 309 maai t« hulp gesneld. Nog een record werd bereikt met het aantal geredden. Dat bedroeg 503. tv, stc ge G h 3 w w zw w o z w zo 8 23 19 13 11 10 13 12 13 13 11 16 14 11 11 19 17 18 12 18 12 12 20 13 15 14 19 20 4 12 12 2 8 4 9 3 U 0.4 Ki pr zij ah Ki ks K de ha be ee se di m te qu M ov de ve oo; be de M; nii Ni tr< Tl VJ ni k( he K dt 36 36 32 24 27 1 „V Fr br; gif op ne ge! m< W( 1 ms ko Ile gei o o o 13 o.i i o o 13 Li LJ Amsterdam De Bilt Deeleri Eelde Eindhoven (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Stap ergens in de binnenstad van Amsterdam een willekeurig café of barretje binnen en mompel zo tussen neus en lippen door dat u graag een wapen wilt hebben binnen een half uur bie den ze u er een aan. Dat kan zijn: een alarmpistool, een spuitbusje met gas, een revolver, een echt pistool want voor goed geld is alles op dit terrein te koop, ook bijpassende mu nitie. Amsterdam en eigenlijk heel Nederland zit er mee. Ruim 2000 personen hebben de afgelo pen zaterdagen gebruik gemaakt van do gelegenheid gratis een proefrit mee t» maken met de in aanleg zijnde Amster damse metro. Belangstellenden zijn za terdag weer welkom: van 10 tot 17 uur, op de testbaan aan de noordzijde van de Bijlmermeer. Haagse schoonheidscommissie had er be zwaar tegen- Wat de nieuwe kleur wordt, is nog niet bekend, er wordt nog geëxperimenteerd. Foto: exterieur. Op de voorgrond een betonnen versiering, die in de volksmond al „het gat van Duisenberg" uordt ge noemd. DEN HAAG. Van een extra grote toevloed van Surinamers is geen sprake. De grotere drukte op de lijn Paramari bo-Amsterdam komt voor rekening van het familiebezoek, dat 's zomers altijd UTRECHT (ANP). Sinds de start in juli vorig jaar van het „dertienjarigen- plan” hebben zich tot nu toe ongeveer 35.000 jongens en meisjes van die leef tijd bij hun tandarts gemeld met het verzoek aan dit plan te mogen deelne men. Nog dagelijks stromen vele hon derden aanvragen voor volledige tand- zichzelf als de kostbare partij handel te beveiligen. Als wij dit soort jongens aanhouden, zijn wij bij voorbaat al be dacht op wapengebruik. Het straatbeeld wordt daardoor natuurlijk wel verve lend, maar wie eenmaal in de loop van een vuurwapen heeft gekeken, zorgt er wel voor dat hem dat geen tweede keer overkomt”. Middagtemperaturen omstreeks 20 graden. Aantal uren zon 2 tot 10, minimum tem peratuur omstreeks 14 graden, maximum tem peratuur omstreeks 21 graden, kans op een droge periode van minsten» 12 uur; «0 percent, kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. „De normale bange burger koopt niet zo snel een echt wapen, hooguit een alarmpistool. Men is over het algemeen veel te bang een echt wapen te hante ren. Wie wel rijkelijk van wapens zijn voorzien, zijn de jongens van de verdo vende middelen; de drugshandelaren die met grandioze bedragen omgaan. Verko per en koper bewapenen zich, om zowel Zon Maan op DEN HAAG (ANP). Uit de gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het aantal dienst plichtigen, dat bij de medische keuring wordt afgekeurd, de laatste vijf jaar steeds minder wordt. In 1979 werd nog 29.3 percent van dc dienstplichtigen on geschikt verklaard en dit jaar was dit percentage 26,6. Ook het aantal tijdelijk ongeschikten daalt: 2,1 percent in 1970 en 1,2 percent in 1975. In totaal werden er dit jaar 102.585 dienstplichtigen gekeurd, waar van 74.040 geschikt werd verklaard, 27.309 bleek ongeschikt en 1236 werd tijdelijk af gekeurd. De overeenkomst waarover al in mei in Paramaribo overeenstemming was be reikt, kent de KLM en de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij gelijke rechten toe. ook op commercieel gebied. Vandaag voert minister Bruma besprekingen met de KLM over mogelijke samenwerking met de SLM bij de exploitatie van de verbinding Amsterdam-Paramaribo. De KLM heeft de SLM voorgesteld een joint-venture aan te gaan. De natio nale luchtvaartmaatschappij is ook bereid een (gewone) DC-8 ter beschikking te stellen die de SLM eventueel via huur koop in eigendom zou kunnen verwer ven. Volgens het KLM-plan zouden na de onafhankelijkheid in beide richtingen drie vluchten per week kunnen worden uitgevoerd. Minister Bruma zou niet tevreden zijn met het aanbod van de KLM. Hij zou een groter vliegtuig willen dan de DC-8 en wil ook bekijken of niet een andere samenwerking dan een joint-venture mogelijk is. De Surinaamse minister wil er zeker van zijn dat de SLM. rendabel op Amsterdam kan vliegen. Weer In binnen- en bultenlend Landbouwers in België en in Ne derland zouden er goed aan doen bewaking in te stellen bij hun velden met nieuwe aardappelen. In Oostende hebben „aardappelrooiers” de hele nieuwe oogst van een boer van het veld gehaald toen de eigenaar niet thuis was. Reden voor de diefstal is de hoge prijs die voor nieuwe aardappelen betaald moet wor den. De aanbeveling van mr. Vrolijk is niet openbaar; politiek Den Haag neemt aan dat beide kandidaten uit de christen democratische hoek komen. De bewinds man is overigens niet verplicht deze sug gesties van de Commissarts van de Ko ningin over te nemen. De Gaay Fortman zal voor zijn vakantie, die maandag begint, geen gesprekken hebben met de Het aantal burgers dat daadwerkelijk en op gegoede gronden gebruik maakt van een vuurwapen is erg klein. „Maar”, zegt de heer Sietsma, „het is onder alle omstandigheden levensgevaarlijk om een pistool, al is het maar voor de bluf, bij je te hebben. Dit soort bluf lokt geweld uit, al is het maar uit een paniekreactie. En geweld heeft nou eenmaal de ge woonte op den duur te escaleren. Dat het wapenbezit in Amsterdam in derdaad toeneemt, blijkt uit de politie- staatjes van 1973 en 1974. In 1973 pakte de politie 149 mensen op die in het be»it van wapens waren. Samen hadden ze 189 vuurwapens en een dikke 5.000 pa tronen. In 1974 greep de politie 298 mensen die wapens bij zich droegen, vijf vuurwapenfabriekjes werden opgerold, 459 vuurwapens werden er in beslag genomen en ongeveer 18.000 scherpe pa tronen. Voor dit jaar, dat pas half ver streken is, zien de cijfers er nog ongun stiger uit. tal Surinamers dat zich hier blijvend wil vestigen waargenomen, aldus De Gaay Fortman. 'Ook verhalen dat veel Surina mers buiten de KLM om, via Franse en Belgische luchtlijnen, naar Nederland komen, noemde de bewindsman sterk overdreven. De 36-jarige mevrouw W. van der Veen-Van ’t Hoff uit Zwolle is verdron ken bij het zwemmen in zee bij Soulac- sur-Mer, ongeveer 100 kilometer ten noorden van Bordeaux in Frankrijk. Zij zwom op betrekkelijk korte afstand van een reddingsstation van waaruit men haar niet meer tijdig kon bereiken. De spits van de hervormde kerk aan de Europaweg in Schoonebeek is giste ren gedeeltelijk af geknapt en neerge stort, toen hij door de bliksem werd getroffen. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor, maar de schade bedraagt ongeveer 50.000 gulden. O.Ï De exploitanten van het Leidseplein- terras in Amsterdam hebben zich ge noodzaakt gezien boven het terras een afweerscherm te spannen tegen de uitwerpselen van de duizenden spreeu wen die iedere avond tegen het vallen van de duisternis in dichte wolken neer dalen op de bomen van het plein. De bezoekers sloegen onmiddellijk op de vlucht vanwege de enorme hoeveelheid vogeluitwerpselen die dan op tafels en stoelen vielen. Een naam voor het scherm is al bedacht: „luier”. Nou zijn er natuurlijk mensen die wèl wapens mogen hebben. Dat zijn in Am sterdam uiteraard de mensen van de politie en de mensen die lid zijn van een schietvereniging. Uit de hoek van de onder 20.40 uur onder 08.34 uur In het kader van de burgemeestersbe noemingen ging het kabinet donderdag akkoord met een voorstel van De Gaay Fortman om commissarissen van de ko ningin voortaan niet twee, maar vier maanden de tijd te geven om aanbeve lingen te doen voor herbenoeming van burgemeesters, eens in de zes jaar. Vol gens De Gaay Fortman is de periode van twee maanden te kort. DEN HAAG (ANP)- De Alarmcen trale van de ANWB in Den Haag werkt op dit moment, midden in de vakantie- tijd, op topcapaciteit. Nog nooit eerder is een dergelijke toeneming van het aantal ongevallen, repatriëring van zieken en overledenen en van het nazenden van Ook over de tarieven moet nog wor den gesproken. Thans gelden de lage zogenaamde cabotage-tarieven voor vluchten tussen rijksdelen. Na de onaf hankelijkheid zullen nieuwe tarieven worden ingevoerd, duurder dan de hui dige, al hoeft het verschil niet zo groot te zijn, aldus deskundigen, die erop wij zen dat beide regeringen kunnen instem men met tarieven die lager zijn dan de I ATA-tarieven. De parafering gebeurde in de hal van het stadhuis in Breda, omdat Suriname in 1667 bij de vrede van Breda na het einde van de Tweede Engelse Zeeoorlog met Engeland werd geruild voor de kolonie Nieuw-Amsterdam, het huidige New York. „Ik weet nog steeds niet of dat een goede ruil was”, aldus minister Westerterp. Minister Bruma van Surina me hoopte dat de bekrachtiging van de overeenkomst op 25 november in Para maribo zou plaatsvinden. „Sprak ik over 1667 als van de Nederlandse overwin ning op de Engelsen, op 25 november wordt het de overwinning op de Neder landers”, aldus minister Bruma. DEN HAAG Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en de Surinaamse minister van Economische Zaken, mr. Eddy Bruma, hebben gistermiddag in het stadhuis van Breda de luchtvaartovereenkomst gepara feerd die na de onafhankelijkheid van Suriname van kracht wordt tussen Nederland en Suriname. De Surinaamse gevolmachtigd minister in Neder- Vandaag begint de verhuizing van de diverse diensten van het ministerie van Financiën naar het nieuwe gebouw aan de Prinsessegracht hoek Korte Voorhout. Het gebouw is ontworpen door de toenmalige rijksbouwmeester ir. J. Veg- ter met medewerking van de architecten ir. M. Bolgen en ir. J. Fransen van de schietverenigingen hoort men overigens bjj hoge uitzondering dat er misbruik van het wapen is gemaakt. De uitgifte van zo’n vergunning is met alle mogelij ke waarborgen omgeven, waarbij ook iemands psychische toestand en zijn ver leden nauwkeurig in ogenschouw wor den genomen. „Die waarborgen zijn er bij de politie trouwens óók”, zegt hoofdinspecteur Sietsma. „Iedere kogel die wij afschie ten, moet verantwoord worden; het ge bruik wordt nauwlettend in de gaten gehouden” De justitie is bepaald ook niet zacht zinnig als het om gewelddadig gebruik van vuurwapens gaat. Nog zeer onlangs, bij de zaak tegen Pistolen Paultje, schoot Officier van Justitie mr. J. Ab- spoel uit zijn slof. In de meest felle bewoordingen hekelde hij de handel in wapens, ongeacht of die wapens terecht komen bij de bankloper die zich wil beschermen, of bij de randfiguren die er medeburgers mee bedreigen bij hun praktijken. Het moet volgens hem maar eens afgelopen zijn met die handel, die alleen maar tot escalatie van het geweld leidt. En zijn eis was er dan ook naar. DEN HAAG. De Zuidhollandse Commissaris van de Koningin, mr. Vro lijk. heeft bij minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) twee kandidaten genoemd voor het burgemeestersambt van Den Haag. De laatste tijd zijn er berichten ver schenen dat het eerste half jaar al is voor het plan. Daarna volgt een meer uitgebreid onderzoek. Wanneer een kind uiteindelijk is opgenomen in het plan, ontvangt het een speciale saneringskaart. De bramenoogst is weer begonnen. Op het veilpunt Kapelle in Zeeland worden deze vruchtjes nu dagelijks aangevoerd. De stand van het gewas is volgens de telers op het ogenblik bijzonder goed. De veilingprijs lag gisteren per doosje van 250 gram tussen de 1 en 1,50' „Weet je wat ik nou een lachertje vind? Per dag komen er tientallen wapens illegaal ons land binnen. Even met het autootje over de grens en je hebt er een paar. Bij de grens wordt er eigenlijk niet gecontroleerd. De politie kan het óók niet nagaan af en toe hebben za eens een toevalstreffer, maar er zitten véél meer wapens onder de bevolking dan de politie weet. Maar iemand die volstrekt legaal in het bezit van een wapen is, wordt bijna continu gescreend, alsof-ie een soort potentiële misdadiger is. En juist uit onze hoek komen er zelden of nooit foute dingen uit de bus”. „Maar de zelfkantfiguur die wapens heeft, wordt pas opgepakt als hij wat met zijn wapen doet. Zolang hij het gewoon in zijn zak heeft, en er niet mee rondzwaait en er niet mee schiet, is er niks aan de hand. Dat is toch een scheve zaak! Wij zijn aan duizend-en-één richt lijnen gebonden; zelfs de kortste weg naar huis staat op onze vergunning aan gegeven. Wijken wij daar één millimeter vanaf, dan zijn we onze vergunning kwijt”. „Ja, kijk eens even, natuurlijk weten we dat er méér wapens onder de men sen zittten dan wij kunnen pakken. En als we weten dat iemand wapens heeft, gaan we er écht wel naar toe. Maar we leven hier nog steeds in een rechtsstaat, en er moet volgens het Wetboek van Strafrecht toch wel degelijk een verden king zijn, willen we iemand op kunnen pakken. We kunnen uiteraard niet zó maar een paar straten gaan afzetten en een soort razzia gaan houden onder alle bewoners en passanten”, aldus de hoofd inspecteur. De Gaay Fortman wil niet dat er over de benoemingskwestie, die noga] wat politieke aspecten heeft, wordt verder gepraat als niet het gehele kabinet van de vakantie is teruggekeerd. Vandaar dat zij niet voor 25 augustus op de agenda van de ministerraad wordt gezet. Wanneer Den Haag weer een burge meester zal hebben, kon De Gaay Fort man met geen mogelijkheid zeggen. Hij hoopt in september in ieder geval een voordracht aan de koningin te kunnen doen. wat intensiever is dan normaal. Dit zei premier ad interim De Gaay Fortman gisteren na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. van de vijfentwintig vertegenwoordigers van een bedrijf voor luxe bakker(jprodukten in Hendrik Ido Ambacht hebben bekend hun afnemers op de een of andere manier te hebben benadeeld. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm half bew. wzw Wenen zw. bew. Zurich zw. bew. wzw Casa Blanca zw. bew. Istanboel New York Tel-Avlv Tunis De politie is daar zeer blij mee, want „als we niet oppassen, krijg je hier Amerikaanse toestanden en het leed niet meer te overzien”. „Aan houdingen worden nu al hoe langer hoe riskanter. Dat is overal in den lande wel het geval, maar in Amsterdam zijn de zaken we) erg geconcentreerd. Een forse straf kan zeker afschrikwekkend wer ken”. Iemand onweer wzw onweer w regenbui zzw regenbui zw onweer wzw Den Helder licht bew. wnw Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck 10.000 Surinamers uit hun land zijn weggetrokken en dat het aantal nog steeds toeneemt. Het Centraal Bureau voor de opvang van Rijksgenoten dat de migratie van Surinamers naar Nederland zoveel mogelijk legistreert, .leeft echter geen bijzondere toeneming van het aan- twee kandidaten, zo zei hij gisteren als premier-ad interim na afloop van de ministerraad. auto-onderdelen geconstateerd als in de zomer van 1975. In sommige gevallen is het aantal meldingen 25 percent hoger, in andere categoriën zelfs 129 percent boven vorig jaar. De alarmcentrale beschikt thans over de concrete cijfers tussen 1 juni en 20 juli jl. In deze ruim zeven weken moei ten 1113 bij verkeersongelukken bescha digde Nederlandse voertuigen in het bui tenland worden teruggehaald. Dat is een toeneming met 25 percent, want in 1974 bedroeg dit aantal in dezelfde periode 893. Er werden 239 onbeschadigde voer tuigen (waarvan de bestuurder om een of andere reden was uitgevallen) naar Nederland teruggereden (vorig jaar 159, een stijging met 50 percent). De repatriëring van zieken bedroeg 287 tegen 172 vorig jaar (toeneming met 72 percent) en de repatriëring van over ledenen nam toe met 120 percent (59 tegen 27). Ook de nazending van auto- onderdelen steeg aanzienlijk. Het vorig jaar moest dat 307 maal gebeuren en dit jaar 497 keer (65 percent meer). Een ANWB-woordvoerder zei, dat de grote drukte op de Alarmcentrale het gevolg is van verschillende oorzaken. In de eerste plaats is duidelijk gebleken, dat dit jaar meer Nederlanders dan voorheen per auto naar het buitenland zijn gereisd om daar hun vakantie door te brengen en de ontstane grotere toeris tenstromen vergroten natuurlijk de kans op meer ongelukken. Bovendien gaan nog altijd veel automobilisten vermoeid op pad en leggen ze onverantwoord grote trajecten af. Het gros van de auto-ongelukken blijkt zich voor te doen op de Franse autosnelweg tussen Parijs en Perpignan en in Spanje tussen de Franse grens en Barcelona. „Het is een onmiskenbaar probleem de laatste jaren, en er is ook duidelijk een toename van het illegale wapenbezit”, zegt hoofdinspecteur K. Sietsma van Amsterdam. „En al is de handel in vuurwapens via een wetsverandering nu een misdrijf geworden, dat neemt niet weg dat er hoe langer hoe meer gehan deld wordt. Italië, België en Spanje zijn de grootste leveranciers; Duitsland in mindere mate”. op 04.51 uur 21.27 uur c Het onderzoek naar strafbare hande lingen van de vertegenwoordigers is hiermee afgesloten, zo heeft gisteren de recherche van de rijkspolitie in het dis trict Dordrecht verklaard. De mannen worden ervan verdacht hun afnemers voor een totaal bedrag van een ton te hebben opgelicht. Zij bekenden meer in rekening te hebben gebracht dan in werkelijkheid was af ge leverd. Als motief gaven zij op de angst om zelf in de rode cijfers te komen omdat bij de wekelijkse afrekening met het bedrijf allerlei tekorten in rekening werden gebracht, die zij zelf niet konden controleren. onbew. onweer w.st. licht bew. zw onbew. nnw regenbui w zw. bew. wzw half bew. wnw regenbui bew. wzw onbew. w.st. zw. bew. w.st. bew. w.st. zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. onbew. regen w.st. Kopenhagen half bew. onbew. onbew. w.st. onbew. regenbui onbew. w.st. onbew. nnw onbew. zw. bew. onbew, nnw zw. bew. half bew. half bew. Dit schrijft het blad „Uw goed recht”, een tweemaandelijkse uitgave van de Nederlandse Ziekenfonds Unie. Het dertienjarigenplan is door de zie kenfondsen en tandartsenorganisaties op gezet om verzekerden in staat te stellen een betere tandheelkundige hulp te ge ven dan volgens de huidige ziekenfonds regelingen mogelijk is. Degenen die in het plan worden opgenomen hebben be halve een eenvoudige behandeling ook recht op bijvoorbeeld bijzondere vullin gen, kronen, stifttanden, uitgebreide ze- nuwbehandelingen, polijsten van vullin gen en fluoride-applicaties. Bij de invoering van het plan is na- drukkelijk gesteld dat van jaar tot jaar één leeftijdsgroep meer hieraan mee kan doen. De jongeren, die in 1961 zijn geboren hebben tot 30 juni de kans gehad zich voor deze volledige tandheel kundige hulp aan te melden. Degenen die in 1962 zijn geboren komen volgend jaar aan bod. Voordat een kind in aanmerking komt voor het plan, wordt eerst een selectie toegepast. Dit is noodzakelijk, omdat er niet voldoende tandartsen zijn om alle gesaneerde kinderen van één leeftijd groep meer dan de voor ziekenfondsver zekerden gebruikelijke hulp te geven. In eerste instantie is het de eigen tandarts die bepaalt of een dertienjarige geschikt es £S

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2