Overlopers zijn tevreden met nieuwe huizen en woonomgeving Drie klossen katoen uit 1903 liggen nu in Prentenkabinet Drie maal iouNn B?to z Z94S, TELSTAR - STURM GRAZ w Het gonst van geruchten rond het Hoogovenschaaktoernooi „The French fc Road Show” b i LolinI I Calvé borrelnootjes k PINDA SMET EEN JASJE INTERTOTO Gratis Provinciale werkgroep concludeert in rapport: UITNODIGINGEN ZIJN NOG NIET VERZONDEN EENS IN BEZIT VAN OUD-BEVERWIJKER J. VISSER ABOP-gebrul Abortus Werkgelegenheid i Voetgangersgebied aan Herensingel I lOjaafW r ..K Au JAH: I9(?3 ■H 5 V R IJ D A G 25 JULI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS I Q/itan^eüe ZATERDAG 26 JULI 18.45 UUR 15® In het hartje van Bloemendaal. Eerlijke en originele gerechten in een geheel eigen sfeer. Dagelijks geopend van 5.00 uur tot 12.00 uur. Op maandag en dinsdag gesloten. Reservering aanbevolen. 1 Orgelbank 3 Muziekboeken 3 Muziekkassettes ter waarde van fl. 150,-- KRUISWEG 47-49 HAARLEM .TEL 023-320244 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De Noordhollan- ders die in de loop der jaren vanuit het zuiden van de provincie door de woningnood naar het noorden zijn getrokken zijn met hun nieuwe huizen en hun omgeving over het algemeen tevreden, zeker in ver gelijking met de oude leefsituatie. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek dat de provinciale Werk groep Regionaal en Lokaal Woning marktonderzoek in Noord-Holland heeft gehouden. Deze werkgroep komt ook tot de conclusie dat heel deze provinciale verhuisbeweging, gestimuleerd door het provinciale overloopbeleid, niet beschouwd mag worden als „deportatie”. Het nieuwste orgel met Solina Rithmix Solina Orbitone vier Oktaaf Selectors Orgelbank 3 Muziekboeken 3 Muziekkassettes pis cewaz Mangerie „La Fine Fleur". •Bloemendaalseweg 28, Bloemendaal. Tel. 023-254939. M 'Wk.. - (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) e is ■>r het PH. UIJTHOVEN, Hoofddorp A. WETSELAAR. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Oostenrijk) (Van onze stadsredactie) 4 1 Seizoenkaarten en passes-partouts zijn ook aan het teirein te verkrijgen. woont momenteel in een bejaardente huis in Utrecht. is niet zover, het Bij aankoop van elk Solina orgel bij Alphenaar MEVR. G. M. BOL-PIETERS Haarlem r B B 1 B 1 B a e SPORTPARK SCHOONENBERG 1 1 t f fl 3 Alphenaar IJMUIDEN. „Wat zal er met het Hoogovenschaaktoernooi gebeuren? Zal een van de sterkste schaaktoernooien ter wereld en zeker het grootste, gedoemd zijn te verdwijnen nu het bij Hoogovens niet best gaat? Of zal er alleen maar een aantal bezuinigingen op verschillen de onderdelen van het toernooi worden ingevoerd?”. Het zijn vragen welke niet alleen de organisatoren sterk bezighou den, maar ook onderwerp van gesprek zijn in de gehele schaakwereld. Vast staat in ieder geval dat de uitnodigingen Na drie jaar bleek het oordeel van de overlopers over hun nieuwe woning aanzienlijk positiever dan over hun vori ge woning. Slechts negen percent vond de nieuwe woning matig of slecht. Hier bij waren vooral veel flatbewoners. Ook IJMOND. De Engelse theater groep „The French Road Show” zal komende herfst drie maal in de IJ- inond optreden. Zaterdag 27 septem ber verzorgt de groep twee open luchtvoorstellingen in respectievelijk Beverwijk en Heemskerk, gevolgd door een avondoptreden in de Velser Schouwburg. Aan de voorstellingen zal een cjp-manifestatie worden ver bonden. De provinciale werkgroep is momen teel met een tweede rapport bezig, waarin nadere analyses worden gemaakt over onder meer de werkgelegenheid en het reizen tussen woon- en werkplaats. De klossen werden in februari jl. door de oud-Beverwijker J. P. Visser aan het gemeentebestuur aangeboden. Zes weken geleden maakte B. en W. de brief openbaar. De heer Visser In zijn brief aan het gemeentebe stuur schreef hij, dat de klossen ka toen door hem van het strand van Wijk aan Zee waren gehaald, toen bij de badplaats s.s. „Vrijheit” strandde en de inhoud van het schip, o.a. pijpen katoen, garen en linnen schoe nen, op het strand werden gespoeld. Het schip werd in een hevige storm in de nacht van 25 op 26 februari 1903 op het strand geworpen.' BEVERWIJK-WIJK AAN ZEE. De drie pijpen katoen van het in 1903 in Wijk aan Zee gestrande s.s. „Vrijheit” zyn in het bezit gekomen van het Prentenkabinet van de heer J. van der Linden. 4' 8’ - 16’ registers 3 grote speakers w.o. 1 grote bass speaker 60 watt versterker ruimtelijke weergave, vibra, percussion, repeat, vibrato en tuning control Bedankt voor beroep. R. van Beek van de Christelijk Gereformeerde Kerk van IJmuiden heeft bedankt voor een beroep naar Zeist. ovens); het een en ander wordt becijferd op 88.000 man. Bekend is dat de tegen standers talrijk en invloedrijk zijn. On danks alle bezwaren ben ik van mening dat er hard aan dit project moe*, worden getrokken, zowel voor de toekomst van de haven als voor de werkegelegenheid van vele Haarlemmermeeraers. Een voorhaven zal ook andere activiteiten aantrekken en het behoeft geen betoog dat de Nederlandse bouwwereld zeer gebaat zou zijn met dit project, dat aan duizenden mensen nieuwe arbeidsplaat sen zou kunnen geven. JA5JS \IOO0. j Portemonnaie. Een Velsense dame ontdekte donderdagmorgen op de markt dat haar portemonnaie uit haar tas was gestolen. Er zat veertig gulden in. de nieuwe woonomgeving wordt over het algemeen positiever beoordeeld. De voorzieningen worden over het algemeen slechter gevonden, met als uitzondering de sportaccommodaties. Door hun ver huizing zijn de contacten van de overlo pers met familie in hun oude woon plaats iets minder geworden. Het contact met buren, mensen in de straat enzo voorts nam echter toe, terwijl contacten met vrienden, kennissen en collega’s soms iets afnamen. De helft van de overlopers die zich blijvend hebben ge vestigd en niet opnieuw zijn verhuisd vond het openbaar vervoer matig of slecht. Ook is gebleken dat een aanzien lijk deel van de overlopers actief is in het verenigingsleven in de nieuwe woon plaats. De slechte economische situatie bij het staalbedrijf in de IJmond is er de oor zaak van dat een bezuinigingscommissle in het leven is geroepen onder lijdelijk voorzitterschap van drs. N. Meijer, s Bij het vorig jaar gehouden onderzoek is nagegaan hoe de mensen die vier jaar geleden verhuisd zijn naar de zogenoem de overloopgebieden over hun nieuwe woonsituatie dachten, vooral in vergelij king met hun oude situatie. Daarbij is gebleken dat het gemiddeld inkomen en het beroepsniveau van de overlopers be trekkelijk hoog liggen. Bij de overloop Een belangrijk probleem vindt de werkgroep dat tachtig percent van de overlopers buiten de regio van vestiging werkt. Vooral mensen die in de kop van Noord-Holland zijn gaan wonen, maken dagelijks lange reistijden. Omdat tot nu toe gebleken is dat de werkgelegenheid zich niet naar het noorden verplaatst, Met grote verontwaardiging en erger nis heb ik kennisgenomen van de kleine demonstratie voor het Elisabeth Gast huis in Haarlem van de „troepen van pater Koopman” tegen de plannen die de medische staf van dat ziekenhuis heeft inzake de abortuskwestie. Ik vraag mij af hoe een afgezant van de r.k. kerk met een spandoek durft te komen waar op staat: In dit ziekenhuis zijn 1236 kinderen vermoord. Ten eerst gaat het hier niet om kinderen, maar ongeboren vruchten. Ten tweede, hoe durft een r.k. geestelijke het woord „moord’’ te gebrui ken? De r.k. kerk heeft nooit een hand uitgestoken naar alle geboren kinderen op de wereld. Zij laten deze zelfs in grote delen van de wereld verpauperen, of nog erger, van de honger omkomen. Een uitzondering wil ik hierbij maken voor sommige r.K. geestelijken in Zuid- Amerika en Afrika, die daarentegen veel voor de plaatselijke bevolking doen. De r.k. kerk heeft zich altijd afzijdig gehou den van alle voorbehoedsmiddelen, ter wijl de paus zelf nog onlangs het ge bruik van de „pil” ten strengste verbood. Wil de pater soms weer terug naar de tijd van de breinaalden, zeepspuiten en wat dies meer zij, met de dood van de vrouw meestal als gevolg. La .en we blij zijn, dat men in het EG tot een zo grote medische deskundigheid is gekomen, dat men vrouwen in zeer grote nood kan helpen, want dat die vrouwen in grote nood verkeren is wel duidelijk vraagt de werkgroep zich af of het nog juist is boven de l(jn Hoorn-Heerhugo- waard te bouwen voor de Noordhollandse overloop. Maar over het algemeen con stateert de werkgroep tevredenheid, het geen voor het provinciaal bestuur een stimulans moet zijn aldus de onder zoekers om voor de overlopers vlug en goedkoop te bouwen. vanuit onder meer Amsterdam, Haarlem en de IJmond gaat het vooral zo is uit het onderzoek gebleken om jonge gezinnen in de groeifase. De belangrijk ste reden om in 1971 te verhuizen bleek het bezwaar tegen de achtergelaten wo ning. Vooral de Amsterdammers vonden hun woning te klein. Een zesde deel van de overlopers is verhuisd wegens be zwaar tegen buurt of buren. Tien per cent verhuisde wegens verandering van werk. „The French Road Show” heeft in december 1973 al eens in de IJmond opgetreden. Toen verzorgde de for matie voor de Velser Kunstkring een voorstelling in „De Schouw”. Ditmaal is de groep gecontracteerd door het landelijk cjp-bureau, dat daarmee grotere bekendheid aan het bestaan van het cultureel jongeren paspoort wil geven. De voorstellingen in de IJmond staan onder auspiciën van de Velser Kunstkring, de Culturele Raad Noord-Holland en de plaatselijke cjp- bureau s. Waar de groep in Beverwijk en Heemskerk precies zal gaan optre den, is momenteel nog niet bekend. Gedacht wordt aan de Breestraat en het Nielenplein, maar men weet niet of dit verkeers- en ruimtetechnisch ,e verwezenlijken is. Toen de plaatselijke kranten de aandacht op de brief van de heer Visser richtten belde direct de heer Van der Linden de heer Visser op. „Hij wilde de pijpen graag in zijn Prentenkabinet opnemen. Nou, daar stemde ik wel mee in. Welnee, de klossen zijn niet verweerd Ze zijn alleen wat stoffig omdat ze al die tijd bij mij op zolder hebben gelegen”, vertelt de heer Visser telefonisch. Hij laat iedereen in Beverwijk groeten. „Schrijf maar dat ik hier in Utrecht opperbest zit”. HAARLEM. In verband met de bouw van 79 woningen op de hoek van de Herensingel en Teylerstraat vragen B. en W. de raad een krediet van 450 mille voor de aanleg van bestrating en par keerruimte en de aanpassing van riole ring, kabels en leidingen. Het gedeelte van de Herensingel voor de nieuwbouw wordt voetgangersgebied. i '•KiWX j Weet u zelf een leuke borrel- I nootjes babbel? Stuur in naar 1 Calvé, postbus 1000, Delft. CBS 113 Ik 90 Onlangs bereikte mij het rapport „Voorhaven”. Onderdelen van dit rap port zullen nog nader moeten worden bestudeerd en bovendien zullen nog een aantal eisen moeten worden geformu leerd met betrekking tot de positie van de Amsterdamse havenwerkers. Niette min vindt ondergetekende dat- die voor haven er moet komen. Kern van die opvatting is, dat de voorhaven niet dient om weggevallen arbeidsplaatsen op te vangen, maar net die impuls te geven om de Amsterdamse bestaansonzeker- heid, zoals wij die nu al jaren kennen, op te heffen. Van de Amsterdamse over slag zijn volgens het rapport momenteel 4500 man en hun gezinnen afhankelijk. Het belang van de haven reikt veel verder inclusief de aan de zeehaven gebonden industrieën (waaronder Hoog- voor de grootmeester-, meester- en da- mesgroepen nog niet de deur uit zijn, terwijl men in voorgaande jaren om streeks deze tijd de samenstelling van die groepen nagenoeg in kannen en kruiken had zij het dan met inacht neming van eventuele veranderingen. In drieëntwintig percent van de onderzochte gezinnen was een gehuwde werkende vrouw. Het probleem van ge huwde vrouwen die geen werk kunnen vinden, speelde nauwelijks omdat slechts drie percent geen werk in de opvangge- bieden kan vinden. Drieënzeventig percent van de gehuwde vrouwen werkt en andere reden niet. Het ontbreken van werk vormt dus nog geen probleem, concludeert de werkgroep. In de toe komst zal de vraag naar werk voor deze gehuwde vrouwen wel iets toe kunnen nemen. Verder is gebleken dat vijf percent van de overlopers teruggetrokken is naar de „oude” woongebieden. Drie, vier percent heeft dezelfde plannen. Het werk, bezwaren tegen de buurt en heim wee waren redenen om terug te gaan. Twaalf percent van de overlopers is binnen de opvanggebieden opnieuw ver huisd tussen 1971 en 1974. Reden om te verhuizen waren het verlangen naar een eengezinswoning in plaats van een flat, de behoefte om een huis te kopen of grotere woonruimte. hoofd public relations bij Hoogovens en tegelijkertijd voorzitter van het organi- satie-comité en lid van het beleidscomité van het Hoogovenschaaktoernooi. Deze bezuinigingscommissie houdt zich bezig met de gehele scala van bezuinigingen die overal in het Hoogovenbedrijf zouden kunnen worden ingevoerd „Op dit moment staat er nog niets vast. Er is nog geen enkele beslissing genomen want wij zijn nog druk bezig met het inventariseren van de mogelijk heden tot bezuiniging”. Drs. Meijer ware het liever geweest, dat er nog niets over het schaaktoernooi in de publiciteit komt. „Wij weten zelf nog niets” zegt hij wanneer hij de pet heeft opgezet van voorzitter van het organisatiecomité „wij kunnen dus ook nog niets zeggen en daarom is alleen maar rust wenselijk”. Maar hoe dan ook. de spanning groot bij de hele groep van organisato ren en allen die zich met het Hooigoven- schaaktoernooi bezig houden. Een feit is ook. dat men niet kan besluiten het schaaktoernooi voor eenmaal over te slaan en weer in te voeren als in 1977 de situatie aan het verbeteren is. Een maal geen schaaktoernooi, nooit meer een Hoogovenschaaktoernooi is het standpunt in de schaakwereld. De Fide- agenda is namelijk overvol en als daarin "uimte komt door het (eventueel eenma lig) wegvallen van het schaakgebeuren in Wijk aan Zee, dan ligt er wel direct een ander op de loer om die datum te claimen. Maar het is nog lang niet Het is ook niet te geloven dat Hoogovens te doen is om een financiële bezuiniging van het schaaktoernooi. Meer voor de hand liggend is het dat Hoogovens moeilijk in het bedrijf bezui nigingen kan invoeren en buiten het bedrijf het Hoogovenschaaktoernooi on gelimiteerd laten doorgaan. Men zal dus rekening moeten houden met enkele be perkingen op bepaalde punten en die zijn niet zo moeilijk aan te wijzen. Maar het totale verdwijnen van het Hoogoven schaaktoernooi. dat is onvoorstelbaar. Niettemin: de tijd dringt Meer dan 47 jaar ben ik bij openbaar onderwijs werkzaam geweest en nog nooit hebben mijn collega’s en ik er over gedacht onze politieke ideeën voor de klas te spuien. Niet, omdat het niet mocht, maar omdat we dienaren van een school waren, waarin kinderen van alle gezindten welkom waren. Maar nu is als het ware de „kroon” van deze onderwijsrichting afgerukt. Vele ouders, verontrust door deze gang van zaken, zullen hun kinderen nu naar een andere niet openbare school sturen en zullen er dus ontslagen vallen. Iets der gelijks gebeurt ook in Engeland en in Duitsland (Hessen). De ABOP begint nu te brullen in de richting van de WD en van haar voorzitter, de heer Schoonkind, die al zo vaak tegen het „verpolitieken” van de openbare lagere school heeft gewaarschuwd. Zeker, er zullen scholen zijn waar het personeel er niet aan denkt ondanks de toestemming van minister Van Kemenade hun politie ke ideeën aan de markt te brengen. Maar dat het aantal leerlingen dat de openbare lagere school bezoekt in zijn totaliteit achteruit zal gaan, dat geloof ik vast en zeker. J. P. ERIKS, Driehuis

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5