Jan Rab wil uitgebalanceerde ploeg UTRECHT GELOOFT WEER IN TOEKOMST Vilas: weer toernooizege ITALIË VERSLAGEN IN NERVEUS DUEL VOL HOOGTE- EN DIEPTEPUNTEN En de kwart miljoen en zo’n 20 keer de ton. Het zal je lot maar wezen Poolse topspelers streng gestraft Elke maand de f500.000, in de Staatsloterij *1 i Daarom zit ’t 6e nu zonder tegenstanders. r .11 Wanneer kunt u loten kopen? FC Utrecht Hoe gaat het per postgiro? 15 SPORT 3 0 19 7 5 WOENSDAG JULI 1 door Pieter Mul Michels Spanning groot Wul O (Van onze sportredactie) Guillermo Vilas: Veertig mille rijker. Jan Rab: „Teamgeest is winstpunt". voor Moreel opkikkertje voor honkbalploeg (ADVERTENTIE) eerst met een nederlaag werd opgeknapt (2-0). Charles Urbanus: goed werk. Alle informatie: 070 - 653955. o< r De verkoop begint elke eerste actie op een klap van Ciccone in de eerste innings. Na zijn vangbal kegelde I Na de spetters van de aanvalsmaehi- nes in de voorbije dagen nu maar één bal het stadion uit, een overduidelijk gevolg van de klasse van de pitchers, die gisteravond de verdedigingen moesten leiden. Met voor Oranje Charles Urba nus op de heuvel, al drie jaar bij de nationale ploeg (vanaf zijn zeventiende) en door de beroemde Ron Fraser samen met de inmiddels prof geworden Wim Remmerswaal uitgeroepen tot het groot ste talent van Nederland. „De spanning was ontzettend groot, daarom gooide ik maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25.- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is. speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. zijn dit patroon niet gwend en moe ten omschakelen. Zodra het succes heeft, zien ze de juistheid wel in. Daarom was ik zo blij met de twee overwinningen m Frankrijk. Vooral de 2-1-zege op Nice, dat de Joegosla vische internationals Musemic en Ka- talinski in de ploeg heeft, sloeg in Frankrijk in als en bom. We hebben daar één helft voortreffelijk gespeeld en daar rijpte het besef dat het helemaal niet vervelend en onaan trekkelijk is om wat behoudender te werk te gaan. Als we die lijn kunnen doortrekken, zie ik de toekomst met vertrouwen tegemoet”. Manager Ernie Myers: „Smit is een winnaar: hij heeft een vechtersmentali- teit en is tegelijkertijd ontspannen. Hij heeft formidabel werk gedaan”. Hoe sterk Urbanus ondanks de wijdballen gooide mag blijken uit het feit dat hij slechts vier honkslagen hoefde te incas seren. „Alleen die zes keer vier wijd is te veel van het goede”, mokte hij. Ook de Italianen Miele en Martone hoefden zich niet te schamen, want zij stonden samen ook slechts vijf honkslagen toe. Een keurige verpakking van de be heerste Amerikanen voor de zware da gen die oranje wachten. Niemand wil uiteraard behoren tot een team dat voor het eerst geen Europese titel naar huis brengt. Die druk weerstaan is op dit ogenblik de belangrijkste opgave. Mis schien dab het aanbeveling verdient elke wedstrijdmiddag Rinus Michels te laten opdraven. Het bezoek dat de niet geheel onbekende voetbaltrainer dinsdagmiddag aan de selectie bracht lijkt uitsluitend positief te hebben gewerkt. WARSCHAL (AFP) Jerzy Gorgon en Andrej Szarmach zullen op 10 september niet met het nationale Poolse elftal spelen om het Europees kampioenschap voor landenploegen in Warschau. WASHINGTON (UPI). Guillermo Vilas heeft het internationale „Washing ton Star”-tennistoernooi gewonnen. De 22-jarige Argentijn versloeg in de finale van het herenenkelspel de Amerikaan Harold Solomon met 6-1 6-3, cijfers die niet de hoeveelheid werk aangeven die ervoor is verzet. Er waren voortdurend lange rallies, daar beide spelers er de voorkeur aan gaven van de achterlijn te spelen. Eén punt in de partij duurde 3 minuten en 5 seconden. Vilas, die twee weken geleden in Hilversum „Het Melk huisje” won, verdiende met zijn zege 16.000 dollar, ruim 40.000 gulden. De zege in het dubbelspel was voor de Amerikanen Smith en Lutz. Nu zowel Bill Arce als Ernie Myers zijn beste werper heeft gebruikt, heeft Nederland de morele opkikker eruit ge sleept. Maar hoe verder, want de andere Nederlandse pitchers konden tot nu toe niet imponeren. Myers: „Arce en ik zitten in dezelfde boot, want onze beste mensen aan beide zijden moeten nu resten. Als Neuteboom voldoende is her steld, speelt hij vandaag en anders Bou- ke Vakkers. Het wordt nog erg moei lijk”. Jan Rab: „Ik streef naar een uitge balanceerde ploeg, die in eerste in stantie kans ziet de schade achter te beperken. In onze defensie willen André Oostrom en Piet van Oudenal len aanvallen. Dat mag, maar primair moeten ze verdedigen. Dat werd in het verleden omgedraaid. Natuurlijk vindt het publiek het prachtig, maar het stond wel als één man op als we de boot ingingen. En, dat gebeurde frequent. Daar wil ik nu van af. We kunnen ook aantrekkelijk voetballen zonder doldriest op avontuur te trek ken”. „Maar ja, dat vergt tijd. Veel spelers hij ook Di Santo van het eerste honk Een nog fraaiere vangbal demonstreerde hij drie slagbeurten later. Met een for midabele keepersduik - Jan van Beveren zou zich er niet voor hebben geschaamd - pakte hij een half zoefende tik van Di Santo uit de lucht. Maar King mag illustratief genoemd worden voor het beeld van de Nederlandse ploeg zoals die zich tot nu toe manifesteerde: oneven wichtig. Want de derde honkman van Olga ADO, door zijn praten en provoca ties een van de smaakmakers van de ploeg, maakte ook afschuwelijke fouten bij het fielden en werpen van de bal. Tot overmaat van ramp bracht hij er aan slag niets van terecht. Juist hij, de home-run koning van zijn club en de man met het beste gemiddelde na twee duels. Daar stond aanvallend dan weer re vanche tegenover die Frank Lewis op zich zelf nam. Nul uit twee had hij, maar dinsdagavond keerde hij terug met twee uit vier. Dat hij de knallende home run maakte die in de vijfde gelijkma kende slagbeurt, met Urbanus op de honken, zorgde voor twee punten, bleek naderhand beslissend. Urbanus werd op uitstekende wijze bijgestaan door Frank Smits, de man die te elfder ure te horen kreeg dat het in O VVO ingespeelde duo Urbanus-Paul Smit uit elkaar moest. De man van eerste klasser Luycks Giants speelde één keer met Charles samen tijdens het weekeinde van de Steden-Regio-compe- titie, dat was alles. „Omdat wij eikaars tekens niet helemaal kennen moest ik nogal wat ballen loslaten. Ze komen dan op andere plaatsen dan je verwacht”. Ajax heeft gisteravond in Noordwijk een oefenwedstrijd tegen de plaatselijke zaterdag- eersteklasser met 4-0 gewonnen. Voor de Amsterdammers scoorden Geels (3) en See gers. Geels miste bovendien nog een straf schop. Er waren 3500 toeschouwers. In het Franse Callac won Eddy Merckx een wegwedstrijd over 140 kilometer. Hij wees in de eindsprint de Fransen Ovion en Mintkiewicz terug. Knetemann werd zevende, Zoetemelk achtste. De Belg Ronald de Witte legde in Antwer pen beslag op de Grote Schelde-prijs, een wedstrijd over 246 kilometer. Tweede werd de Westduitse Ralelgh-coureur Dieter Thurau. Op elf seconden werd Freddy Maertens derde. Jan van Katwijk was met een elfde plaats de beste Nederlander. Joke van Beusekom en Marjan Luesken hebben van de Maleisische badmintonbond een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan het wereld-invitatletoernooi, dat van 4 tot en met 7 september in Koeala Loempoer wordt gehouden. De achtste etappe van de Ronde van Rijnland Palts leverde een triomf op voor de Westduitser Klaus-Peter Thaler. In het alge meen klassement bezet de Noor Wilman de eerste plaats. Frits Schür is derde op 1.29. Voor de dravers-derby zondag op Duin- dlgt, zijn achttien driejarigen ingeschreven. Er is een (record)bedrag aan prijzen beschik baar van bijna 80.000, Een zinderend duel in het warme Montjuich-stadion waar ruim 1500 Itali aanse en Nederlandse vakantiegangers voor het eerst voor een prima sfeer zorgden. Knappe ingevingen en zenuwen stonden borg voor een ontmoeting waar in hoogtepunten werden gevolgd door de kinderlijkste fouten. Een wedstrijd waarin met name in de Nederlandse verdediging het evenwicht ver te zoeken was en waarin de zes fouten een aan wijzing zijn om de komende dagen met de nodige ongerustheid tegemoet te zien. Een spektakelstuk waarin opnieuw een stel slagmensen het er hopeloos bij liet liggen en waaruit Myers, nu het smoesje van de zwakke werpers is weggevallen, wel enkele conclusies zal trekken. Zij het dat voor bijvoorbeeld Eijgendaal en Wedman opgaat dat zij verdedigend goed werk lieten zien waarbij vooral een vangbal in volle ren van eerstgenoemde aparte vermelding verdient. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. BARCELONA Dagenlang had de Nederlandse honkbalselectie zich in Castell- defels opgepept voor het eerste duel in de reeks van vijf die moet beslissen over het bezit van de Europese titel 1975. Een rits van spelers zat zich na de eerste twee twijfelachtige wedstrijden tegen West-Duitsland en Zweden op te vreten omdat zij aanvallend ver benedende maat scoorden. Enkele uren voor de eerste ontmoeting met het gretige Italië was de spanning hoog opgelopen. Voor de man van wie de reddende hand moest komen, Charles Urbanus, werd het allemaal een graadje erger toen op dat moment duidelijk werd dat zijn club-catcher Paul Smit ziek in bed moest blijven. Een dreun die er na het wegvallen van Alfio Troeman nog wel bij kon. Frank Smit, Nederlands tweede achtervanger in dit toernooi, werd opgeroepen. „Ik kreeg een rood hoofd toen ik hoorde dat ik achter de plaat moest, verder niks eigenlijk”, grijnsde de 22-jarige Amsterdammer uren later. Samen met een dansen de Charles Urbanus was hij er in hoge mate voor verantwoordelijk dat Italië het Jan Rab moeten wennen, hij aan ons. Vier jaar Bert Jacobs drukt zijn stempel op een team. Rab is meer behoudend. Het klikte niet, we voel den zij nplannen niet aan, waardoor we onnodig veel wedstrijden verlo ren. Hetgeen inherent is aan lage verdiensten. En waar voelt een be taald voetballer dat het eerst? In de beurs”. Jan Rab: „FC Utrecht was de ex ponent van aanvallend voetbal. Dol driest vaak. Omdat ik gematigder spel profeteerde botste het soms. Ve le tegenstanders hebben dat mooi af gestraft. En als je eenmaal in zo’n hoek zit, is het uitermate moeilijk er uit te komen. Na de eerste oefenwed strijden, met name die in Frankrijk tegen OGC Nice (2-1-zege) en Olym- pique Avignon (3-0-winst) heb ik vertrouwen gekregen. Het overleg is groter geworden het begrip dat het anders kan en er toch succes bereik baar is, is eveneens gegroeid. Winst- pnut is de teamgeest, waarin de opof feringsgezindheid een voornaam punt is. De resultaten werkten natuurlijk positief, maar dat wil nog niet zeggen dat we er nu zijn”. Henk Wery, de 32-jarige ex-Feye- noorder met een meer dan matig seizoen achter de rug, haalde na de eerste wedstrijden opgelucht adem. „Ik geloof dat we op de goede weg zijn. Slechter kon ook nauwelijks. Met het materiaal dat beschikbaar is, moeten we minimaal een goede mid denmoter kunnen zijn”. in het begin nogal wat wijd. Omdat ik nog niet lekker los was heb ik wat troep gegooid. Dat ik later nogal wat vrije lopen heb weggegeven komt voor een deel door de scheidsrechter. Die Spaanse meneer Marco vertikte het om de bin nenkant van de plaat mee te nemen. Toen ik wel los was gooide ik steeds harder en gebruikte ik bijna uitsluitend die ene bal. Ik heb er wel voor op mijn tanden moeten bijten, ook omdat het veld nogal wat fouten maakte”. Dat waren de spelers van F.C. Schuttersboek. Die speelden samen in de Staatsloterij. En wonnen een prijs. Zitten daarom nu een weekje in Parijs. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da’s ’n kans van gemiddeld 1 op 2’/j op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje” f 5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal. Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. UTRECHT. „Het dieptepunt is bereikt”, oordeelde FC Utrecht-trai- ner Jan Rab na de laatste competitie wedstrijd van het vorige seizoen. De 1-0-nederlaag tegen de al gedegra- derde streekgenoot Wageningen werkte schokkend. Naast het gemis aan premies in de laatste vier wed strijden, drong het besef door dat de vijftiende plaats beschamend was. Nu, enkel maanden later, is een nieuwe geest in de Utrechtse ploeg gevaren. De nieuw gekozen aanvoer der Leo van Veen: „Iedereen voelde aan, dat het zo niet langer kon. Het merendeel heeft de vakantie gebruikt om zelf te trainen en toen we een maal weer onder Rab bezig waren, was iedereen bereid het tempo op te schroeven. Tekenend”. Jan Rab is stilzwijgend zijn gang gegaan. De kritiek was fel, de reactie bleef grotendeels uit, hoewel Rab bij het bestuur geen been aan de grond kreeg toen het onderwerp „aankoop” aan de orde kwam. Het meer dan matige seizoen had tot gevolg, dat de bodem van de kas haarscherp zicht baar was. Omdat de contracten van alle spelers doorliepen, werd alleen in de amateursector gezocht. Van Elinkwijk kwam spits Harry van den Ham over, van vierde klas kampioen Midlandia Wim Temming, de topscorer uit de Stichtse Dreven. UVS Leiden zag verdediger Wil Groe nendijk vertrekken, het Biltse BVC doelman Hans van Breukelen en Uit hoorn mist het komende seizoen aanvaller Bert Gozems. Van het vijf tal maakt alleen militair-internatio- nal Van den Ham deel uit van de A- selectie, de rest moet zich eerst in de jeugdploeg waarmaken. Omdat het bestuur van FC Utrecht aan het eind van het voetbaljaar met het merendeel der spelers moet gaan onderhandelen (Van Veen heeft dan no gtwee jaar en Wery een), wordt een agressiever slot verwacht. Van Veen: „Ik geloof niet dat de gezapig heid van vorig jaar iets te maken heeft gehad met het doorlopen van de overeenkomsten. Wij hebben aan Op dit laatste mag ook King Zschu- schen aanspraak maken, in gunstige en ongunstige zin. Schitterend was zijn re- Volgens kranten in Warschau zijn beide spelers zwaar gestraft door de Poolse bond naar aanleiding van hun slechte houding, als gevolg van overvloedig drank gebruik, tijdens een treinreis van Parijs naar Warschau. Het Poolse team was op terugreis van een tournee door Frankrijk. Gorgon (26), 31 keer international, is voor zijn leven geschorst voor wedstrijden voor het nationale team en zes maanden voor zijn ploeg Gomik Zabrze. Szarmak, vijfvoudig international, is voor zes jaar voor het Poolse elftal geschorst. Het bestuur van Gornik Zabrze, dat door de bond ver antwoordelijk wordt gesteld voor het gedrag van zijn spelers, heeft het verbod ge- kregenu om tot het einde van het jaar wedstrijden in het buitenland te spelen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15