Structuurrapport broodindustrie gekraakt RAPPORT McKINSEY: Rellen moord Detroit na in Staatshoofden nu al weg uit Kampala FNLA neemt Zeven militairen gearresteerd in Spanje Goedkoop behang: bankbiljetten GS M4Z04 Malanje in fftartendorp F I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Winkelcentrum Schalkwijk Het woord is aan KOMPLETE BADKAMERS DOM MINTOFF NIET Aanhoudend zonnig inclusief tegelwerk NAAR HELSINKI AGENDA pagina 4 Zomeravonden w Tot 20 wachtenden voor u Strandverwachting SAN JOSÉ (UPI) De Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) WOENSDAG 30 JULI 1975 65e jaargang nummer 225 Plaatselijks nieuws 4, 5, Radio en tv Kastje kijken Beurs Sport Deze krant bestaat uit zestien pagina’s KOOYMAN SANITAIR ARNHEM Enka Glanzstoff, de kunstvezeldivisie van het Akzo- concern, zal, ondanks de verwachte opleving in de afzet van 1976, jaar lijks tot 1980 verliezen lijden, tenzij er maatregelen worden genomen. Dit is één van de belangrijkste conclusies uit het marktonderzoek dat het Amerikaanse bureau Mc Kinsey and Co. heeft uitgevoerd voor Enka Glanzstoff. Dit markton derzoek richtte zich op de ontwik- Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 9, 13 7 11 7 13 14, 15 KENNEMERLAAN BAKT HET LEKKERSTE BROOD VAN IJMUiDEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 I Jin u i der Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodcwijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. OAS heft sancties tegen Cuba op Enka lijdt tot 1980 verlies (Zie verderpagina 13) Akzo (Zie verder pagina 13) 2 (Zie ook pagina 3) nl|maplasi k r BUENOS AIRES (AFP) Voor de Argentijnen is het op het ogenblik goedkoper om de muren van hun kamers te behangen met bankbiljetten dan met een voor dat doel bestemd behangetje. spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters-tekstborden perspex-signs vinyl De Mexicaanse ambassadeur bij de OAS, Rafel de la Colina (links), feliciteert zijn minister van Buitenlandse Zaken, Emilio Rabasa, di eleider was van de campagne tot opheffing van sancties. Zonnig en droog weer behoudens een kleine kans op een lokale on weersbui. Vannacht weinig wind, hier en daar mistbanken en mini mumtemperaturen omstreeks 14 graden. Overdag zwakke tot ma tige wind tussen noord en oost en maximumtemperaturen circa 28 graden, maar aan zee enkele graden lager. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: In de Amsterdamse Vijzelstraat is men gisteren begonnen met het maken van een vrije trambaan. Volgens vandaag in Johannesburg ont vangen berichten probeert de FNLA nu ook Henrique de Carvalho, de grootste plaats in Oost-Angola op 800 km van Loeanda, op de MPLA te veroveren. LA VALETA, Malta (AP). De Mal tese premier Dom Mintoff zal de Euro pese veiligheidsconferentie in de Finse hoofdstad Helsinki niet kunnen bijwo nen. De premier, die ziek is. kreeg giste ren van zijn arts de raad enige tijd rust te houden. TELEFOON 023 - 37 03 50 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 JOHANNESBURG (DPA). Troepen van het Nationale Front voor de Bevrij- ding van Angola (FNLA) hebben na een hevige strijd van verscheidene dagen de stad Malanje, op 400 km ten oosten van de hoofdstad Loeanda, ingenomen. Dit centrum van een gebied waar veel kof fie wordt verbouwd, was een belangrijk steunpunt van de marxistische MPLA, die in Loeanda de sterkste partij is. Morgen later op de dag een kleine onweerkans. In de middag zwakke zeewind. Temperatuur 22 tot 25 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: van de oce aan nadert een nieuw hoge- drukgebied, waardoor deze week zomers zal blijven. vooruitbetaling- f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. De resolutie was ingediend door Mexi co en er was een speciale bijeenkomst van een dag voor belegd. structuuronderzoek in de broodindustrie verricht. Er is slechts op dubieuze gron den een bepaalde overcapaciteit vastge steld. waarna besloten werd, dat er „dus” bedrijven dicht moeten. De visie, dat de sanering van de broodindustrie zichzelf betaalt, is een fictie. Het lijkt alsof de overheid in deze sanering een beleid voert, dat stoelt op de machtspo sitie van de betrokken ondernemingen. De resterende twee grote industriële bakkers, Meneba en Wessanen, hebben na de sanering een riante positie gekre gen. Een dag nadat een blanke bareigenaar in Detroit een zwarte teenager had doodgeschoten, zijn in de stad hevige onlusten ontstaan. Een groep negers hield een auto aan. zette de bestuurder eruit en gebruikte het voertuig om de bar te rammen, waarna deze werd ge plunderd en in brand gestoken. Honder den politiemannen zetten de wijk af. Zij werden door woedende negers bekogeld met flessen, dakpannen en glas. Op de foto rent een neger weg van een auto die hij zojuist in brand heeft gestoken. De 39-jarige bareigenaar is beschuldigd van moord, maar op borgtocht van 500 dollar vrijgelaten. De conferentie van de organisatie van Afrikaanse eenheid duurt tot vrijdag. Het is niet ongebruikelijk dat de Afri kaanse leiders niet allen blijven voor de hele conferentie, maar het aantal voor tijdig vertrekkende staatshoofden lijkt nu groter te worden dan ooit. Dat heeft tot gevolg dat de ministers van Buiten landse Zaken van die OAE-landen zelf de resoluties zullen moeten aannemen die ze vorige week tijdens de ministers conferentie hebben opgesteld. heeft gisteren met steun van de Verenigde Staten de sancties, die in 1964 tegen Cuba waren ingesteld, opgeheven. Elk land is ontheven van de verplichting de diplomatieke en handelsboycot tegen de regering- Castro af te dwingen. Het besluit werd met zestien stemmen vóór, drie tegen en twee onthoudingen Met het aanvaarden van de resolutie is een eind gekomen aan een lange en omstreden periode in de inter-Ameri- kaanse betrekkingen en aan de isolering van Cuba van zijn buurlanden. Het betekent waarschijnlijk ook het begin van normalisering van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Cuba. 2000 GRATIS PARKEERPLAATSEN De Amerikaanse afgevaardigde William Mailliard zei op de conferentie dat de V.S. hebben voor gestemd in overeen stemming met het standpunt dat Kissin ger in maart in Houston had geuit. Deze zei toen dat de regering-Ford „een alge meen aanvaardbare oplossing” zou steu nen en dat de nu aangenomen resolutie in die termen viel. Voor goedkeuring waren 14 stemmen nodig. J. E i n a n d e r: Het zijn meestal gevallen vrou wen die mannen staande houden. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij „Wat de commissie deed, was vaststel len hoeveel er geproduceerd werd en hoeveel er geproduceerd kon worden. Het verschil was overcapaciteit,” aldus het rapport. De schrijvers constateren, dat er slechts wat sommetjes zijn ge maakt. Volgens hen zou het logischer zijn geweest, om eerst de structuur van de bedrijfstak te bestuderen en dat ge tracht zou worden na te gaan, hoe de situatie, waarin men verzeild is geraakt, tot stand is gekomen. Een dergelijk onderzoek is volgens de beide schrijvers niet gebeurd. Ze hebben het zelf wel verricht. De voornaamste Spaanse oppositiepar tijen, waaronder de communisten en so cialisten- hebben zich de laatste tijd clandestien georganiseerd ter voorberei ding voor de tijd na Franco. De legerleiding heeft de militairen ge waarschuwd zich niet met politiek te bemoeien. Het is bekend dat studiegroe pen van jonge legerofficieren soms bij een komen om de huidige gebeurtenissen te bespreken. Er groeit blijkbaar een politiek bewustzijn onder de militairen. aangenomen. Vóór stemden de V.S. en 15 Latijnsamerikaanse landen, tegen: Chili, Uruguay en Paraguay. Brazilië en Nicaragua onthielden zich van stemming. De opstellers van het rapport „cte herstructurering nader bekeken”, R. de Lange en W. Schoutendorp, schrijven onder meer, dat de structuurcommissie haar taak te eenzijdig heeft opgevat. Leden van de oppositie zeiden dat de gearresteerden mogelijk lid zijn van een verboden politieke partij. Er is een spe ciale militaire rechter aangewezen om de zaak te onderzoeken. uw warme bakker HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Nu het hoog zomer is, gaan de ge dachten naar de zomertijd, die volgend jaar een feit zal zijn. Wat zal er dan anders zijn dan nu? Volgend jaar zullen wij op 1 augustus 3 uur van het avonddaglicht kunnen genieten, als men uitgaat van het tijd stip van 7 uur ’s avonds als begin van de avondrecreatie. Dat klinkt een beetje ingewikkeld, maar aangezien de meeste mensen in ons land nog werken en pas om 7 uur in de avond klaar zijn met eten en de afwas, moet men uitgaan van dit tijdstip als men de voordelen van de zomertijd in recreatieve zin wil uitme ten. Volgend jaar 1 augustus zouden we na zeven uur nog maar twee uur avond daglicht hebben, indien alles bij het oude bleef. Dat is namelijk de situatie van nu. Volgend jaar wordt dat 3 uur. Waarschijnlijk wordt de klok in de nacht van 31 april op 1 mei 1976 een uur vooruit gezet. In de nacht van 31 oktober op 1 november gaat de klok een uur achteruit. In de tussenliggende peri ode zit er in de avondaglicht-periode natuurlijk een curve, in verband met het lengen en korten der dagen. Maar in het algemeen is de winst aan avonddag licht een vol uur, met de hoogste winst bij de langste dagen omtrent de tweede helft van juni. In Europees verband is na lang tal men plotseling haast gemaakt met de invoering van de zomertijd, toen Frank rijk zich bereid verklaarde om mee te doen. De E. G. -landen, Spanje, Zwitser land en Oostenrijk zijn nu samen druk aan de voorbereidingen bezig en als alles lukt gaat de zomertijd in deze landen op 1 april 1976 in. Intussen is wel gebleken dat het oor spronkelijke argument - energiebespa ring - weinig houvast biedt voor deze verandering. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat die besparing nauwelijks een half percent bedraagt. De voordelen voor de vrijetijdsbesteding en openlucht recreatie zijn vele malen groter. Na tuurlijk zijn er ook nadelen, vooral in de landbouw en vervoerssector. De spoorwegen en andere vervoersbedrijven moeten hun dienstregelingen aanpassen en dat is geen eenvoudig karwei. Maar de regeringen hebben blijkbaar bij hun besluit meer oog voor de recreatie en het toerisme gehad dan voor de onver mijdelijke lasten in andere sectoren. Wie blij zal zijn met de zomertijd kan de uitvinder ervan, de Engelsman Willi am Willet eren. Hij kwam in 1900 op het idee, kreeg daar later in Engeland een standbeeld voor maar moest de eerste Wereldoorlog afwachten om de verwezenlijking ervan (door de Duitsers) te zien. Evenals in Duitsland in 1923 of in Chili na de val van de regering-Allende heeft de geldontwaarding in Argentinië de laatste maanden huizenhoge vormen aangenomen. Het dagblad „La Opinion” heeft uitgerekend dat voor het behangen van één vier kante meter 89 biljetten van één pesos nodig zijn, met een waarde van 89 pesos (on geveer 6,75). Bij de aankoop van decoratief behang van dezelfde afmeting blijkt men ongeveer 100 pesos 7) kwijt te zijn. De nu elf jaar bestaande boycot van Cuba wordt er niet rechtstreeks mee opgeheven, maar de sancties zijn nu verouderd geworden doordat het aan elk OAS-land wordt overgelaten met Cuba de betrekkingen aan te gaan die het wenst. Wat Loeanda betreft wil de FNLA eerst een ring rondom de hoofdstad afsluiten om de MPLA van de rest van het land te isoleren. Vandaag zouden Duitsers, Fransen, Belgen en Italianen de hoofdstad per vliegtuig verlaten. KAMPALA (Reuter/UPI). Ver scheidene Afrikaanse en Arabische staatshoofden hebben de Afrikaanse top conferentie in Kampala voortijdig verla ten. De presidenten van Egypte, Kameroen, Gabon, Kongo en Niger stapten vandaag al in het vliegtuig, terwijl de besprekin gen achter gesloten deuren over tal van problemen nog moesten beginnen. Waar nemers menen dat de afzetting van het Nigeriaanse staatshoofd Gowon zo’n schok teweeg heeft gebracht dat de aandacht daardoor is afgeleid van de conferentiezaken. De afgezette generaal Gowon verbleef vandaag nog in zijn hotel in Kampala. Deze opmerkelijke globaal weerge geven conclusies staan in een vandaag verschenen rapport van de economische faculteit van de Universiteit van Am sterdam. Naar aanleiding van de her structurering binnen de Nederlandse bakkerij, die deze maand is voltooid, hebben twee medewerkers van de afde ling organisatie en structuur van het bedrijfsleven een onderzoek ingesteld naar de waarde van de overwegingen, die tot de herstructurering hebben ge leid. keling van alle chemische en na tuurlijke vezels in de Europese markt en op de plaats die de twaalf garen- en vezélprodukten van Enka Glanzstoff (bijna 43.000 werkne mers) daarbij innemen. Doel van het onderzoek was, voor elk van deze twaalf produkten te bepalen hoe de huidige marktpositie is en wat de toekomstmogelijkheden tot 1980 zijn. Een tweede conclusie uit het onder zoek ten aanzien van de financiële situa tie van Enka Glanzstoff in de toekomst is, dat voor de verliesgevende produkten bij een groeiende marktvraag, aanpas singen op middellange termijn noodza kelijk zijn, willen deze produkten weer rendabel worden. Voor de verliesgevende produkten bij een kleiner wordende marktvraag komt McKinsey tot de conclusie dat een aan passingsprogramma, deels op zeer korte termijn, onvermijdelijk is, om het voort bestaan van de andere produkten en daarmee van Enka Glanzstoff mogelijk te maken. Tegen de achtergrond van de huidige slechte situatie bij Enka Glanzstoff (vol gens McKinsey ontstaan door de econo mische teruggang van 1974-1975, de eco nomische veranderingen voor de chemi sche vezelproducenten en door de speci fieke problemen bij Enka Glanzstoff zelf komt uit het onderzoek naar voren dat de produkten van Enka Glanzstoff uiteenlopende posities innemen en zeer verschillende toekomstmogeli j kheden hebben. De raad van bestuur merkt op dat uit de conclusies van het onderzoek blijkt, dat, wanneer er geen maatregelen geno men worden, Enka Glanzstoff in de garen- en vezelsector tussen 1976 en 1980 jaarlijks aanzienlijke verliezen zal blijven lijden. Tezamen met de ver wachte verliezen over 1975 (circa 400 mln) zullen dergelijke negatieve resulta ten tot onaanvaardbare gevolgen voor Enka Glanzstoff leiden en bovendien de toekomstmogelijkheden voor Akzo in zijn geheel ernstig schaden. MADRID (UPI). Een militaire rechter heeft gisteren de arrestatie van een Spaanse majoor en zes kapiteins bevolen, aldus een militair communi qué. Hangende het onderzoek kunnen volgens dit communiqué geen bijzonder heden worden gegeven. AMSTERDAM (ANP). De Struc tuurcommissie Bakkerij (ingesteld door het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten) heeft feitelijk geen Wie in Amsterdam, Rotter dam of Den Haag 008 opbelt, krijgt te vaak de in-gesprektoon, zegt de consumentenbond. De bond vindt dat daarom het maximale aantal „wachtenden voor u”, dat nu in het hele land 12 bedraagt, in de grote steden, moet worden uitgebreid tot 18 of 20. i <3 MO n- ‘-ü u 5 I l

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1