Engeland bezorgd over economische belangen Zaïre naar Lammers wil Drie ton voor SYRISCHE PREMIER IN AMMAN k al Nieuwmarkt antiekmarkt Deen beroofd in Amsterdam I rapport over pensionbrand Jongetjes vergiftigd emancipatie projecten i Belgische premier En dit mi Soms is het handiger om Licht Romig in de koffie te doen. Op de camping bijv 9 T K l/i J II It if h Oorzaak onduidelijk Oók handig.- de nieuwe, voordelige voorraad-verpakking. w c WOENSDAG 3 0 JULI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 2 □a Zedenmisdrijf Meest verkocht Hongerstaker Tegen Dronken Hulpeloos VI Ni Vlot Spoorloos „The Birds” S .i (Van onze redacteur in Brussel) nieuw staatshoofd Nigeria (Van onze redactie binnenland) gesprek met president Amin van Oeganda, (ADVERTENTIE) I 300 gram a f 2,95 uur 200 gram a f2,42 PLAATSELIJK EEN REGEN- OF ONWEERSBUI EN LATER IETS KOELER. n n zo w.stil no w.stil wnw w.stil zzw nnw ozo nno w.stil nno zzo w.stil n zzo ono nno zzw w.stil 15 13 14 13 16 12 12 17 14 16 24 20 0 17 17 14 13 13 11 13 23 13 16 16 16 19 18 10 19 18 15 19 18 13 16 13 26 19 20 23 17 landen een blijvende samenwerking te creëren op politiek en militair niveau. President Assad heeft hiertoe in juni jl. besloten tijdens zijn bezoek aan koning Hoessein. Het nieuws uit Nigeria heeft in Enge land bezorgdheid gewekt. De afzetting van generaal Gowon, die van het begin af aan door Engeland is gesteund, kan verstrekkende economische en politieke gevolgen hebben, meent men in welinge lichte kring. Nigeria is het land met het sterkste leger in Afrika. politieke functie. Hij bleef in het leger als stafofficier bij de verbindingstroepen. Vorig jaar werd hij benoemd tot minis ter van verbindingen. In het begin dit jaar door generaal Gowon hervormde kabinet stond hij op de lijst van minis ters tweede na de generaal. Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld door het KNMI no w.stil w.stil o ozo no o ono zo w wzw nno n nnw o no w.stil o 0 0 0 0 o o o o o 4 0 0 15 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 o o o o o 0,3 0 0 0 0 o o o o o o o o 5 o LO D Bui niei ove drit mis woi G1 van van kaz< op chai Gra E sin) var bel; die: gel; stel gel< mei dat de niei mei cee E het bed 138 Prij luid Z; wer het Utn V had gene vite mar stru wet V dan chai een O: mai kaze ken mee ver en i bon lekker handig in de koffie. Met een zelfgemaakt vlot zullen zes Friezen op 22 augustus proberen van IJmuiden naar Londen te varen. Het vlot, de „Sterke Yerke”, is 13 meter lang en vijf meter breed. Het is getuigd met een 16- en 14-vierkante meter tuig, en voor de zekerheid is een buitenboordmo tor aan boord. Het is samengesteld uit oliedrums en hout. Men denkt voor de oversteek twee dagen nodig te hebben. De Britse economische belangen in. Nigeria hebben zich na de burgeroorlog in Biafra sterk uitgebreid. Shell en BP leveren uit Nigeria acht percent van de Britse olie-invoer en hebben veel in Nigeria geïnvesteerd. Dat laatste geldt ook voor Unilever. Talrijke Britse on dernemingen zijn betrokken bij ontwik kelingsprojecten, die Nigeria financiert uit de opbrengst van de olie. Er wonen circa 15.000 Britten in Nigeria. BRUSSEL. President Moboetoe van Zaïre heeft premier Tindemans formeel tot een bezoek aan België’s vroegere kolonie uitgenodigd en Tindemans heeft gisteren laten weten dat hij in septem ber naar Kinsjasa zou kunnen gaan. AMSTERDAM. (ANP) De 31-jarige Deen Erik Grue Jensen uit Kalundborg is gisteravond in Amsterdam overvallen en van al zijn geld beroofd. Voor de ingang van het Vondelpark aan de Stad houderskade spoten een paar mannen hem een bijtend vocht in het gezicht en beroofden hem van 1500 Deense kronen en 400 gulden (totaal ongeveer 1150 gul den). De Deen liep volgens een woord voerder van de Amsterdamse politie zeer ernstig letsel op. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De daders zijn onbekend. AMSTERDAM. Zaterdag 2 augus tus krijgt Amsterdam een nieuwe an tiek- en curiosamarkt rond het Waagge bouw op de Nieuwmarkt. Er zullen voorlopig iedere zaterdag 90 kramen ko men met kwaliteitsantiek, dat onder toe zicht staat van een speciale commissie. De antiekmarkt wordt tweemaal zo groot als de donderdagse Haagse antiek markt op het Lange Voorhout. Onder de antiekhandelaren die zich nu hebben gemeld, bevinden zich overigens ook an tiquairs uit Den Haag. Een voorraad-verpakking ’Licht Romig’ van 300 gram voor maar f 2,95. Daarmee kunt u uw lege ’Licht Romig’- potje - of een ander stopflesje - weer handig navullen. In de hoofdstad Lagos is een nachte lijk uitgaansverbod afgekondigd. Vlieg velden en grensposten zijn gesloten. van de gisteren van de Aantal uren zon 2 tot 11; minimum tempera tuur omstreeks 15 graden; maximum tempera tuur omstreeks 24 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent; kans op een geheel droog etmaal 50 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Zon Maan op Een 77-jarige Rotterdamse heeft bijna 48 uur hulpeloos op de grond gelegen in haar woning. Maandagmiddag forceerde de politie de deur omdat de vrouw niet opendeed voor iemand, die haar eten kwam brengen. De vrouw bleek zaterdag avond al gevallen te zijn. mist mist onbew. 1. bew. onbew. mist onbew. onbew. mist regen onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. h. bew. verand. 1. bew. z. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. h. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. Een 20-jarige employé van een super markt in Enschede is sinds gistermorgen spoorloos verdwenen met een bedrag van 27.000 gulden. De man moest het geld naar een naburige bank brengen. Bij de loketten van de bank is de employé echter niet gesignaleerd. UTRECHT (ANP). In de tweede helft van dit jaar is bij het nationaal comité .Internationaal jaar van de vrouw” in totaal voor 900.000 aan sub sidies aangevraagd voor 175 „emancipa- tie-projekten”. Het comité, dat voor het gehele jaar 1975 ongeveer 1 miljoen aan dergelijke projekten kon besteden, heeft nu voor 325.000 subsidies toege kend. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis M. van der Muijden, de man, die sinds maandagmorgen in hongerstaking zit voor het notariskantoor Tjabbeg en De Gier in Utrecht, is bij het gerechtshof van Amsterdam in beroep gegaan tegen de beslissing van de Officier van Justitie in Utrecht om geen strafvervolging in te stellen tegen notaris Tjabbe en notaris klerk Van Toor. De laatsten zouden valsheid in geschrifte gepleegd hebben in een aankoopprocedure van een be drijfspand van de heer Van Muijden. De hongerstaker zegt door de malversaties tot de bedelstaf geraakt te zijn, en is vastbesloten zijn actie voort te zetten, „tot de laatste adem.” Wethouder Lammers, die op de fiets naar de brand was gaan kijken, was verontwaardigd toen hij hoorde hoeveel mensen in het woonhuis woonden, dat officieel niet als pension bekend staat. „Hier woonden te veel mensen. Het is nu nog goed afgelopen maar er had heel wat ergers kunnen gebeuren”, aldus de wethouder. Volgens de politie hebben ambtenaren van het gemeentelijk energiebedrijf in het klandestiene pension geen gas- en lichtaansluiting gevonden. „Alles werd blijkbaar met behulp van kaarslicht ge daan”, aldus een politiefunctionaris. Moeritala Roefai Mohammed is een 38-jarige beroepsmilitair, die zijn oplei ding in Engeland heeft ontvangen. Hij leidde de strijd tegen de Biafranen, die in 1967 tot op nog geen 200 kilometer van de hoofdstad Lagos waren doorge drongen. Toen de militaire situatie voor de regeringstroepen kritiek was gewor den had generaal Gowon Moeritala Roe fai Mohammed het commando gegeven. Binnen een maand wist de nieuwe be velhebber de Biafranen terug te dringen tot Benin, in het oosten van het land. De leider van de staatsgreep tegen LAGOS (Reuter, DPA, AFP) Brigade-generaal Moeritala Roefai Mo hammed is benoemd tot staatshoofd van Nigeria en opperbevelhebber van de strijdkrachten, zo meldt de Nigeriaanse radio. Hij neemt de plaats in van generaal Gowon, die gisteren door officieren is afgezet. Het nieuwe staatshoofd behoorde tot degenen die Gowon negen jaar geleden aan de macht brachten. Hij was laatstelijk minister van Verkeer. De radio maakt verder melding van de benoeming van nieuwe stafchefs. doel heeft. De Belgische regering zag geen heil in een reis van haar premier zolang geen redelijke kans bestond op goede resultaten. Wantrouwen en kritiek over en weer moesten dus uit de weg worden geruimd. Er is zelfs een eigen handig door koning Boudewijn aan Mo boetoe geschreven brief aan te pas geko men. Sedert de Kongo-kolonie 15 jaar gele den onafhankelijk werd, zijn de betrek kingen tussen de vroegere kolonie en België, dat zich nog lang als moederland is blijven beschouwen, nu eens over de heuvels dan weer door diepe dalen ge gaan. De verleden jaar afgekondigde Zaïrisering van het bedrijfsleven heeft nogal slecht uitgepakt. Het heeft nogal wat voetenin de aarde gehad voordat overeenstemming kon worden bereikt over een bezoek van Tindemans, dat verbetering van de be trekkingen tussen België en Zaïre tot Weet In binnen- en c buitenland (Van onze redacteur in Beiroet) BEIROET. De Syrische premier Mahmoed Ajoebi is voor een vierdaags bezoek in de Jordaanse hoofdstad aange komen. Aan de besprekingen die hij in Amman voert, wordt ook deelgenomen door de Syrische minister voor economi sche zaken en de Syrische chef-staf generaal Chehabi. Deze besprekingen zijn het uitvloeisel van een Syrisch- Jordaans besluit om tussen de beide Generaal Moeritala Roefai saat De afgezette president Gowon (rechts) van Nigeria lijkt uiterlijk onbeioogen tijdens een kort nadat hij het nieuws van de staatsgreep ontving. Hitchcocks fantasie blijkt op onze Waddeneilanden werkelijkheid te wor den. Grote groepen zilvermeeuwen val len de laatste tijd veelvuldig mensen lastig. Twee families werden tijdens een fietstocht door een woedende zwerm aangevallen. Een man, die in zijn auto een visje zat te verorberen zag plotseling een meeuw door het geopende raam naar binnen vliegen, en vervolgens met het lekkerbek je de vleugels nemen. Ook een herdershond werd aangevallen. Nie mand weet wat de oorzaak is van het agressieve gedrag van de vogels. in de infrastructuur zullen een aantal moderniseringen doorgevoerd worden, die behalve een militaire ook een econo mische betekenis hebben. Zo wil men de modernisering van het spoorwegnet, dat in Syrië grotendeels met Russische hulp is uitgevoerd, ook doortrekken naar Jordanië. De oude Turkse lijn naar het Zuiden, door de Duitsers aangelegd vóór de Eerste We reldoorlog, wordt op die manier opnieuw belangrijk. De Officier van Justitie bij de recht bank in Den Haag heeft gisteren tegen een 39-jarige man uit Zoetermeer vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, geëist, omdat de man op 10 februari van dit jaar met een 15-jarig meisje naar Ierland was vertrokken, en daar zedenmisdrijven met haar gepleegd had. Na een maand keerde het tweetal terug, omdat de man, die een gezin en een zaak had achtergelaten, heimwee gekregen had. De militaire samenwerking tussen Sy rië en Jordanië zal worden gerealiseerd in het coördineren van potentiële gege vens. Er is nog geen sprake van een gemeenschappelijk opperbevel, zoals tus sen Syrië en Egypte bestaat. Met name Het hoofdbestuur van Horeca Neder land heeft zich gisteren uitgesproken tegen de voorgestelde verplichte win kelsluiting op zaterdagmiddag. De be drijfstak vreest dat er zo weinig mensen in de binnensteden en winkelcentra zul len komen, dat dit rampzalige gevolgen zal hebben voor de bedrijfstak. Het meest verkochte type personenau to in Nederland is nog altijd de Opel Kadett. Op een goede tweede plaats staat de Simca 1100, gevolg door de VW Golf en de Fiat 127. Dit blijkt uit een door de RAI onder de Nederlandse auto- importeurs gehouden enquête. Daaruit blijkt ook, dat in de eerste zes maanden van dit jaar in Nederland 273.000 perso nenauto’s zijn verkocht. Vergeleken met het eerste half jaar van 1974 (een diep tepunt vanwege de oliecrisis) betekent dat een stijging met 34 percent, terwijl de afzet vergeleken met de eerste helft van het topjaar 1973 met 8 percent gestegen blijkt te zijn. AMSTERDAM (ANP). Wethouder Han Lammers van Amsterdam heeft de politie, de brandweer en de sociale dienst van de hoofdstad een rapport gevraagd over een brand in een klande- stien pension in de Beursstraat. Die brand brak vannacht kort na middernacht uit, en verwoestte het gehele pand. Volgens de politie konden de ruim twintig bewo ners. voornamelijk buitenlanders, tijdig een goed heenkomen vinden. De antiekmarkt wordt tot 1 november gehouden van 9 uur ’s morgens tot zes uur ’s avonds. In mei 1976 wordt direct na de jaarlijks terugkerende Nieuw- marktkermis de markt heropend. De Stichting Nieuwmarktmarkt, die het ini tiatief heeft genomen, wil de antiek markt in de toekomst op meerdere weekdagen houden en het aantal kra men uitbreiden tot 200. Tegen die tijd zal Amsterdam een van de grootste Europese antiekmarkten bezitten. Tot het antiek dat op dit historische plein wordt verhandeld, behoren antieke stijl- meubelen, schilderijen, goud- en zilver werk, antiek porselein en glaswerk. Sommige Amsterdammers menen op dn moment dat het psychologisch niet juist is een min of meer iuxe-markt op te zetten in een buurt die door de metrobouw zo geschonden is. Prof. dr. Th. van de Rug Gentse rijksuniversiteit heeft sectie verricht op de lijkjes kinderen. Prof. Van de Rug is echter van mening, dat het drinken van Schei- dewater niet de doodsoorzaak is. De kinderen hebben maandag wel enige tijd in een badje gevuld met Scheldewater gespeeld. Hierdoor dacht men in eerste instantie, dat giftig Scheldewater de doodsoorzaak zou zijn geweest. Volgens prof. Van de Rug is vergiftiging door het eten van bedorven graan niet uitge sloten. Het schip waarop de beide kinderen vertoefden heeft maandag in de haven van Doel graan geladen. Zondag arri veerde het Nederlandse binnenvaartschip „Camison” in de haven van Doel bij Antwerpen. Maandag werd één ruim van het schip volgestort met graan. Dit graan is afkomstig van de Belgische boerenbond te Verrebroek. Het land- bouwprodukt is bestemd voor transport naar India en Pakistan. In verband met de lange reisduur per zeeschip is het graan behandeld met een speciaal prepa raat tegen oververhitting en kiemen. In België wordt nu een onderzoek ingesteld in hoeverre dit preparaat te maken heeft met de dood van de twee kinderen Paal. De kinderen hebben maandagmiddag namelijk enige tijd in het ruim gespeeld. Ondanks het feit, dat de hoogleraar vergiftiging door het Scheldewater uit sluit, zullen toch nog monsters van het water genomen worden. f Een twaalfjarig jongetje werd door de Rotterdamse politie aangetroffen op een stadsbank in een ietwat schemerige toe stand. Hij bleek zijn naam niet te kun nen opgeven en werd voor verder ver hoor naar het politiebureau gebracht. Nader onderzoek wees uit, dat de jongen met een kijkdoos café’s afging, en van klanten in ruil voor een blik in de doos sterke drank kreeg toegediend. De jon gen is in het Bergwegziekenhuis behan deld. VLISSINGEN. Twee Nederlandse kinderen zijn gisteren in België door vergiftiging om het leven gekomen. In eerste instantie dacht men dat de schip perskinderen de 2-jarige Paul Johan nes Paal en zijn 4-jarig broertje Paul Dimitri uit Maasbracht overleden waren omdat ze bij Doel in de omgeving van Antwerpen vergiftigd Scheldewater binnengekregen hadden. Gowon is dezelfde die een hoofdrol speelde in een aantal staatsgrepen welke in 1966 generaal Gowon aan de macht brachten. Toen Moeritala Roefai in 1968 zijn commando over de 2de divisie neerlegde kreeg hij niet, zoals werd verwacht, een Op de camping, op uw weekend-adres of aan boord is niet altijd een koelkast voorhanden. In al die gevallen is het prettig om ’Licht Romig’ koffie-creamer bij de hand te hebben. Want Douwe Egberts ’Licht Romig’ (op poederbasis) is ook buiten de jjj koelkast uitstekend houdbaar! 1 of 2 kleine lepeltjes ’Licht Romig’ geven een lekker wolkje in uw koffie - zonder dat de pittigheid verloren gaat. ’Licht Romig’ is verpakt in een gezellig stopflesje van donkerbruin glas. WEERRAPPORTEN ï3’ .d Ze zijn onder meer bestemd voor „primeur^” als een vrouwenspreekuur (een initiatief van het Amsterdams vrouwenhuis dat vrouwen en meisjes in persoonlijke gesprekken deskundige voorlichting wil gaan geven over werk en opleidingsmogelijkheden) een femi nistische boekwinkel annex café „De Heksenkelder” in Utrecht. Het comité heeft aan enkele criteria streng de hand moeten houden. Salaris kosten bijvoorbeeld, aanschaf van appa ratuur en commerciële publikaties wor den niet vergoed. Een groot aantal sub sidies is toegekend ter stimulering van activiteiten waarvoor normaliter onvol doende financiële ruimte bestaat. 26 27 26 25 22 26 25 25 26 24 30 28 29 34 26 27 28 21 26 21 36 27 30 27 38 29 30 24 26 26 29 28 29 28 26 26 37 27 27 30 34 DONDERDAG 31 JULI op 04.59 uur onder 20.33 23.18 uur onder 14.01 uur DONDERDAG 31 JULI IJMUIDEN Hoogwater 8.27 uur en 20.54 uur Laagwater 4.02 uur en 16.18 uur Ml tbertsj

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2