Deense brouwers staken om gelijke lonen voor mannen I Consumentenbond signaleert archaïsche opvattingen Bijzondere zitting van BREZNJEV IN Twee VVDM’ers NAVO voor Turkije kazerneterrein HELSINKI afgezet Onderhandelingen in Midden-Oosten weer op losse schroeven ALLON DREIGT MET BOYCOT VN BIJ SCHORSING VAN ISRAEL Ford weg Congres stemt veto van w (Kt H PAETUS ARBEID MOED IN BELGIE EEN VOOR LOONBELEID NU SPECIAAL INDEXCIJFER door nico scheepmaker MILJARD TEKORT WOENSDAG 30 JULI 19 7 5 BINNEN» EN BUITENLAND 3 drijf ocht aker Erkentelijkheid jgen ken oos Tijdrekken Geladen 'lot Symbolisch (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) ds” (Van onze redacteur in Brussel) (Van onze correspondent) (ADVERTENTIE) )OS wonnen, vrouw was het alleen maar om mijn vrouw te laten zien hoe verstandig ik ben. De Arabische manoeuvres om een schorsing van Israel in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties te bewerkstelligen hebben de onderhandelingen tussen Israel en Egypte op losse schroeven gezet. Mi nister van Buitenlandse Zaken Al- lon heeft gisteravond voor de Israë lische televisie het officiële Israëli sche zwijgen doorbroken met de suggestie dat Israel mogelijk op zijn beurt de Verenigde Naties zal boy cotten indien de Algemene Vergade ring de geloofsbrieven van de Israë lische delegatie zal weigeren. ler- gen rag het jen. de ijna n in srde niet sten iag- sinds zit 1 De tshof ;egen stitie in te aris- uden bben be- i. De aties in is tten, ig zag remier nd op kritiek e weg eigen- n Mo- geko- De Consumentenbond kan zijn verba zing nauwelijks te boven komen. De bonden, zoverklaarde de werkgevers vereniging hebben te weinig gedaan om de stakers weer aan het werk te krijgen en de stakers beschuldigen de vakbonden ervan te weinig te hebben gedaan om gelijke lonen voor gelijk werk te krijgen. Het bekend worden van deze sta king leidde in Denemarken onmiddel lijk tot het hamsteren van bier, maar deze paniekreactie was overbodig. Zo wel in Kopenhagen als elders in het land wordt voorlopig geen gebrek aan gerstenat verwacht. staan dat Egypte daar het initiatief toe zou nemen. Óp zijn beurt maakte Israel duidelijk dat alles op de goede weg was, maar dat Israel geen haast wenste te maken. Immers, de indruk moest vermeden worden ,dat Israel toegaf aan een ulti matum van president Ford dat over een termijn van twee weken had gesproken. BRUSSEL. In een zeer rustig be toog heeft Erarlp, de Turkse ambassa deur bij de NAVO, in de door Turkije gevraagde bijzondere zitting van de NA- VO-raad de maatregelen uiteengezet die de Turkse regering genomen heeft ais reactie op het besluit van het Ameri- kan Egypte een politiek voeren ten aan zien van Israels positie in de VN die wel moet leiden tot mislukking van de on derhandelingen. De politici drukken zich in de geladen atmosfeer zeer behoedzaam uit, maar de militairen spreken een directer taal: Is raëlische officieren geven een buitenge woon somber beeld van de situatie, en geven te kennen dat er een „zeer reële kans op oorlog is in de komende drie maanden, speciaal wanneer het mandaat van de VN-troepen op de Golan en in de Sinaï in oktober afloopt. >nze vor- val- isen een erm into ling aam met Dok ■Jie- het 1 r de een toe- cun- ver- icht. igen van doos jon- ran- :der- oken win- be- nsen zul- Igen mau- Opel >laats i VW t een auto- iaruit inden erso- i met diep- skent rwijl helft reent gele- etrek- üe en erland zer de sn ge- ndigde heeft zes van Het ang met en no- uit de i. DEN HAAG (ANP). Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een nieuw prijsindexcijfer samengesteld, dat overeenkomstig een advies van ruim drie jaar geleden van de Sociaal-Econo- mische Raad speciaal bedoeld is om te worden gebruikt voor de loonindexering. Na een staking van één week in de Carlsbergbrouwerij en een sympa- thiestaking van één dag in de Tu- borgbrouwerij, is men weer aan het werk gegaan. Maar voorlopig zal, tot De Russische partijleider Breznjev was een van de 35 staatshoofden die gisteren in Helsinki aankwamen voor het bijwonen van een super-topconferentie over het vredesvraagstuk. Hij was de enige die per trein in Finland arriveerde. De overige deelnemers werden door president Kek konen (rechts) op het vliegveld verwel komd. DEN HAAG (ANP) Volgens de Consumentenbond stuurt de Amster damse chirurg prof. dr. H. Brummelkamp rekeningen aan patiënten of ouders van patiënten van het Binnengasthuis, die niets met de medische behandeling te maken hebben, maar slechts bedoeld zijn om aan geld te komen, o.m. voor de aanvulling van het salaris van een aantal chirurgen. Premier Rabin liet zich natuurlijk op zijn zachtst gezegd zeer ongelukkig uit toen hij na zijn terugkeer uit Bonn zei dat het nog „weken, maanden, ja zelfs een half jaar kon duren eer er een overeenkomst zou zijn”. Maar hoe goed dan ook besteed, als mevrouw niet wil, hoeft ze niet te betalen. Wie niet voldoet, krijgt nog een herinneringsnota „maar als ook hierop geen remise volgt, wordt de zaak afge schreven”. Tot heffing via een incasso bureau wil de professor niet overgaan, gezien zijn opvatting over de verhouding tussen geneesheer en patiënt „die geken merkt moet zijn door enerzijds toewij ding. anderzijds erkentelijkheid”. het conflict is opgelost, elke week één dag worden gestaakt. Vakbonden en werkgevers onder handelen momenteel over gelijkbe rechtiging in de brouwerijen. De vak- President Sadat is er de afgelopen jaren in geslaagd zich als een gematigd, vredelievend Arabisch leider te manifes teren. die uitsluitend over vrede spreekt. De Westerse afhankelijkheid van Arabi sche olie heeft de rest gedaan. Het huis stemde met 384 tegen 43 stemmen ten gunste van de wet, veel meer dan de benodigde tweederde meer derheid. Eerder verwierp de senaat het veto met 67 tegen 15 stemmen. Ford heeft dit jaar acht maal een veto uitgesproken over wetsontwerpen, voor namelijk vanuit de overweging dat ze een zware wissel trekken op de rege- ringsuitgaven en dat ze inflatoir werken. Het schijnt dat dit tijdrekken, waar Kissinger geen grote bezwaren in zag, bij Sadat verkeerd is gevallen. Want langzaam aan begon de zo gematigd lijkende Egyptische toon te veranderen. En de zaak begon er dreigend uit te zien toen Egypte eerst in Jedda een resolutie steunde die om schorsing van Israel in de Verenigde Naties vroeg, en vervol gens zeer openlijk in Kampala ging lobbyen voor eenzelfde beslissing van de organisatie van Afrikaanse eenheid. Deze manoeuvres, vergezeld van dreigende re devoeringen van Sadat, en een categori sche afwijzing van de Israelisch-Ameri- kaanse voorstellen begonnen de zaak een ander aanzien te geven. Een 26-jarige moeder van vijf kinde ren uit Bremen heeft haar man ervan willen overtuigen, dat zij wel degelijk over moed beschikte door uit het raam van haar woning te springen. „In licht beschonken staat meldde het bericht, hoewel de overtuiging dat men vliegen kan meestal post vat bij mensen die via drugs zo high zijn geworden, dat zij veronderstellen nooit meer beneden te zullen komen. De moeder (vergrotende trap van moed, dus dat klopt wel) belandde ongedeerd op straat en wees de gealarmeerde ambulance terug met de woorden: „Ik mankeer niets. Ik wilde mijn man alleen laten zien dat ik moed heb”. recht- tegen vijf twee an op -jarig n, en ileegd zeetal in en mwee (Van onze redacteur in Stockholm) KOPENHAGEN. Voor de eerste keer in de arbeidsgeschiedenis van Scandinavië staken nu mannen om hetzelfde loon als vrouwelijke werk nemers te krijgen. Ruim een week geleden gingen, in de Carlsbergbrou werij en in Denemarken alle manne lijke werknemers in staking, omdat een deel van het vrouwelijk perso neel een iets hoger uurloon had. Ge werkt wordt weliswaar op akkoord, maar door verschillende toeslagen kregen de vrouwelijke werknemers meer in hun loonzakjes. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse congres heeft een veto van president Ford weggestemd inzake een wet ter stimulering van de gezondheids diensten. Met de wet is een bedrag gemoeid van 2 miljard dollar. Ondanks de grote democratische meerderheid in de senaat en het huis van afgevaardig den was dit de eerste keer sinds vorig jaar november dat het congres erin is geslaagd een presidentieel veto ongedaan te maken. Zo stemde Israel er onder Amerikaan se dreigementen in toe zijn strategische posities in de Sinaï op te geven eigenlijk in ruil voor weinig anders dan GRAVE. Hoofdbestuurslid Verwey van de VVDM en afdelingsbestuurslid van de VVDM in de Generaal de Bons- kazerne, Ad de Leeuw, zijn gisteravond op hardhandige wijze door de mare chaussee van de De Bonskazerne in Grave <NB) gezet. Amsterdams chirurg stuurt foprekening” heid op de passen. Na Israel deed Egypte voorstellen in deze geest, na uitvoerig overleg met de Verenigde Staten, en min of meer in coördinatie met de Verenigde Staten. De Israëliërs kregen van de Amerikanen te verstaan dat Amerika dergelijke Israëli sche voorstellen steunde en dat Amerika meende dat na enig touwtrekken over en weer ook Egypte daarmee akkoord zou gaan. Formeel deed Amerika echter geen enkele toezegging. Vandaar de afgelopen weken een stroom van berichten dat de hoofdzaken van een nieuw akkoord, in de vorm van een tri-partite overeenkomst tussen Is- rael-Egypte Amerika voor elkaar waren. Slechts details zouden nog moeten wor den uitgewerkt: zo wilde Egypte wel een aantal Amerikaanse firma’s die ook in Israel werken van de zwarte lijst afvoe ren (o.a. Coca Cola en de Ford-fabrie- ken). Israel wilde er bovendien Europese bedrijven in betrekken. Nu Israel de passen had opgegeven zou het vaststel len van de exacte nieuwe lijn niet zo’n probleem zijn, en het leek ook een vanzelfsprekende zaak dat Egypte geen maatregelen tegen Israel in de Verenig de Naties actief zou steunen laat Deze zorg leeft ook bij de politici: het proces dat de Arabieren op gang hebben gezet, de legitimiteit van de staat Israel in de wereld ongedaan te maken is een zeer fundamenteel Arabisch credo. Dat is belangrijker dan welk direct grijpbaar politiek gewin ook. Op het moment dat zo’n proces op gang is gebracht is de klok niet terug te draaien. Al zou Egypte willen, het kan de Arabische context nu niet meer zeggen niet mee te zullen doen aan de schorsingscampagne in de VN. Dat zou een daad van verraad zijn aan de Arabische zaak. particulier verzekerde die in het zieken huis terecht komt, moet dus opdraaien voor de salarissen van chirurgen, met wie hij niets te maken heeft gehad en voor andere algemene kosten zoals de aanschaf van moderne kunst -waarin overheid en ziekenfondsen kennelijk niet willen meedragen, en dat wordt dan niet als een vrijwillige bijdrage gepresen teerd, maar via een rekening van een chirurg, alsof het een normale vordering voor verleende medische hulp gold. En dit op grond van een filosofie over „erkentelijkheid” die de patiënt kenne lijk maar in klinkklare munt moet om zetten. „Er heersen in de wereld van de volks gezondheid wel vreemde toestanden. En archaïsche opvattingen, aldus de Consu mentenbond.” De hele scène doet me intussen den ken aan de Latijnse uitroep „Non dolet, Paete”, die al door Plinius (23 tot 79 n. C) „onsterfelijk” werd genoemd. Wat was het geval? Caecina Paetus werd in het jaar 42 na Christus verdacht van een samenzwering tegen Keizer Claudius en daarom ter dood veroordeeld. Hem werd te verstaan gegeven, dat men het op prijs zou stellen als hij zich met een dolk het leven zou benemen. Zijn vrouw Arria greep toen de dolk, stootte die krachtig in haar borst, trok hem weer uit de wonde en gaf hem aan haar echtgenoot met de bemoedigende woor den: „Het doet geen pijn, Paetus!” Omdat prof. Brummelkamp het kind niet had behandeld, vroeg de moeder hem per brief naar de reden van de rekening. Dit soort rekeningen, bleek toen, wordt niet-verplicht verzekerden gestuurd om fondsen te werven „voor aanvulling op het salaris van vier full-ti me chirurgen „voor dekking van on kosten bij congresbezoeken’, „voor aan vulling op hef representatiekrediet” en „voor noodzakelijke verbouwingen in de kliniek”. Voor congresbezoeken en representatie zou de universiteit van Amsterdam veel te weinig beschikbaar stellen en voor de verbouwingen en „aanschaf van moder ne kunst en/of eigentijds meubilair” zou het ziekenhuis meermalen in kranten en tijdschriften zijn geprezen. „Ik heb de overtuiging”, zo besluit de professor deze uiteenzetting, „dat wij onze inkomsten goed besteden”. De Consumentenbond meldt dit nadat hem het geval van een jongetje ter ore was gekomen, dat vijf dagen voor de behandeling van brandwonden in het Binnengasthuis had gelegen. Zijn moe der. die particulier verzekerd was, ont ving een persoonlijke rekening van prof. Brummelkamp voor een bedrag van 201) gulden. De rekening bevatte de om schrijving: „Ligdagen 15 tot 20 januari 1975”. Ik hoor het dat geblankette Engelse dametje nog zeggen, toen haar gevraagd werd of ze vóór of tegen toetreding van Engeland tot de EEG was. Ze was tegen „Want onze boeren zijn de beste boeren ter wereld”, zei ze. „Die andere EEG- landen willen ze de kunst alleen maar af kijken!” Ik herinner me ook nog een reportage waarin een Engelse arbeider zei, dat de Engelse arbeiders de hardst werkende arbeiders van de hele wereld zijn. Re cente cijfers bevestigen die zelfvoldaan heid niet. Men heeft uitgerekend hoe groot de arbeidsproduktiviteit per werk nemer was in een achttal grote indu striële branches in West-Europa. In alle acht branches staan de Engelse indu strieën, wat die arbeidsproduktiviteit per werknemer betreft, stevig onderaan. West-Duitsland staat vijfmaal bovenaan, Nederland twee keer (spoorwegen en Nederlandse Gasunie) en Zweden (Luchtvaart) één keer. De KLM komt hier op de derde plaats na de Lufthansa, verder staan Rijn-Schelde bij de scheepsbouw op de tweede plaats en bij de staalindustrie nemen we via Estel, dat blijkbaar gemengd Nederlands-Duits is, een derde plaats in. Drie keer komen we niet op het lijstje voor, omdat die branche bij ons blijkbaar niet groot genoeg is. Ter illustratie één voorbeeld. De 1400 werknemers van de Nederlandse Gasu nie zorgden in één jaar voor een omzet van 3.068 miljoen DM (het lijstje stond in Die Welt), dat was 2.191.678 DM per werknemer. Nu weten ze meteen wat ze waard zijn. British Gas had een omzet van slechts 5.496 miljoen DM, maar had daar 102.000 werknemers voor nodig, die per persoon voor een omzet van 53.880 DM zorgden. BRUSSEL. De Belgische begroting zal voor 1976 bijna 50 miljard gulden bedragen. Aangezien de inkomsten op niet meer dan 48 miljard gulden worden geschat is er een tekort van ruim 1 miljard gulden. De regering is gisteravond laat gereed gekomen met de begrotingscijfers en zij heeft de oorspronkelijk op 54 miljard gulden geschatte uitgaven door bezuini gingen weten terug te brengen. In het algemeen gesproken zou de regering geen nieuwe belastingmaatregelen van betekenis nemen. Ten opzichte van de voor 1975 inge diende begroting toont de begroting voor het volgende jaar een stijging met 17 percent. Als men echter uitgaat van een taxatie van de werkelijke begroting voor 1975, dat wil zeggen van de oorspronke lijk ingediende begroting verhoogd met inmiddels nodig geworden extra uitga ven, dan ligt de stijging tussen de 12 en 13 percent. Meer spijt dan boosheid- aldus karak teriseerde een van de bij het overleg betrokken diplomaten de toon van de interventie van de Turkse ambassadeur. Die kwalificatie past eigenlijk ook op de uiteenzettingen van de vertegenwoordi gers van de andere NAVO-landen, zelfs van Griekenland. Ambassadeur Erarlp legde er de na druk op dat het ging om een schorsing van de bilaterale regelingen met de Verenigde Staten, niet om een verbre king daarvan. De bases die onder de geïntegreerde NAVO-inspanningen res sorteren, vallen niet onder het besluit van Ankara. Verzoenend was ook de toon van de Amerikaanse ambassadeur, die erop wees dat zijn regering zich inspant het conflict met het Congres te regelen. Turkije, aldus ambassadeur Erarlp, zal zijn bijdrage aan de NAVO blijven leve ren, maar het wordt door het besluit van het Amerikaanse Congres wel in ernstige moeilijkheden gebracht. In NA- VO-kringen interpreteert men deze ver klaring als een aanwijzing dat Turkije de militaire hulp, die het ontbeert door het besluit van het Amerikaanse Con gres, eventueel zal pogen te compense ren door extra steun van andere NAVO- partners. De Israëlische regering heeft een paar dagen gezwegen, in de hoop dat Egypte door middel van een terughoudende Is raëlische reactie buiten het extreme Arabische kamp zal blijven. Maar in zijn televisie-interview, gisteravond, maakte Allon het volstrekt duidelijk dat er geen sprake kan zijn van een nieuw akkoord met Egypte als de schorsing van Israel doorgaat. AHons woorden wa ren geformuleerd als een voorstel aan de regering er is nog geen regerings besluit. Voor Israel betekent de stap-voor- stap-benadering van Kissinger dat er langzaam maar zeker tussen Israel en Egypte een normaliseringstoestand zal intreden. Israel heeft met deze Ameri kaanse visie aarzelend ingestemd, niet omdat het er zo erg in geloofde, maar omdat Amerika Israel er toe gedwongen heeft. De SER vond, dat bij de loonaanpas- sin'g aan de prijsstijgingen de invloed van wijzigingen van kostprijsverhogende belastingen en kostprijsverlagende subsi dies buiten beschouwing dient te worden gelaten. Voorts wordt er bij de samen stelling van het nieuwe indexcijfer, dat geldt voor verplicht verzekerde werkne- mersgezinnen, rekening mee gehouden, dat de werknemers maar een deel van de medische verzorging zelf betalen. Het nieuwe indexcijfer zal voortaan gelijk met het traditionele worden gepubli ceerd. Het nieuwe indexcijfer, dat evenals het oude, gebaseerd Is op 1969 100, bedraagt voor maart jl. 148,6, tegen 138,4 voor maart 1974. De traditionele prijsindexcijfers voor deze maanden luidden respectievelijk 150,3 en 136,4. Zij waren op de kazerne bezig met het werven van leden voor de VVDM, aldus het hoofdkwartier van de VVDM in Utrecht. Volgens de Leger Voorlichtingsdienst had bestuurslid Verwey geen afspraak gemaakt om in de kazerne vakbondsacti viteiten te verrichten. De kazernecom mandant zag hem in de kazerne „rond struinen” en wilde er het zijne van weten. Verwey wilde niet met de comman dant praten en is daarom door de mare chaussee van de kazerne gehaald, aldus een woordvoerder van de LVD. Onmiddellijk na het ingrijpen van de marechaussee zijn de soldaten op de kazerne, zo zegt de WDM, een handte keningenactie begonnen. Zij willen daar mee met klem protesteren tegen de verwijdering van deze twee VVDM’ers en de recente tegenwerking tijdens vak bondsactiviteiten. Amerikaanse militaire en economische steun. Maar Israel bleef staan op een aantal symbolische zaken: Egypte zou zijn economische en politieke oorlogsvoering tegen Israel moeten verminderen. Inwil liging van deze eis zou premier Rabin in staat stellen de sceptische Israëlische achterban enig politiek resultaat te laten zien. Ook wilde Israel een symbolische aanwezigheid in de toegang tot de pas sen handhaven, alweer om in staat te zijn om tegen de bevolking te kunnen zeggen: wij hebben niet in alles toegege ven, er blijft een Israëlische aanwezig- In Jeruzalem begon men zich de vraag te stellen: hoe kan Egypte serieus naar een nieuwe overeenkomst streven, die ook volgens de Israëlische voorstellen, voor Egypte bijzonder voordelig is, ter wijl het aan de andere kant ook maar iedere schijn wil wegnemen dat het, hoe symbolisch ook, de politieke oorlogvoe ring zal verminderen. Sterker nog: hoe Ik heb in mijn jongelingsjaren ook wel eens het idee gehad, dat als ik op driehoog uit het raam sprong en maar op het juiste moment door de knieën veer de, mij niets kon overkomen, zodat ik met de woorden „Gelukkig werd mijn val door het asfalt gebroken” de held van de straat kon worden. Maar ik heb de juistheid van die gedachte nooit on derzocht. Die vrouw uit Bremen sprong uit haar raam op de derde verdieping, zo meldde het bericht. Ik heb nog even wantrouwend gedacht dat „dritter Stock” wel „tweede verdieping” zou zijn volgens de Nederlandse telling (Als ie mand in een Amerikaanse thriller uit het raam op de „third floor” geworpen wordt, valt hij in de Nederlandse verta ling van de tweede verdieping af), maar dat bleek, nadat ik informatie had inge- helaas onjuist te zijn. Die sprong dus echt van de derde verdieping. Ik doe het haar niet na, al kaanse Congres. Dit verzet zich tegen de wil van de Amerikaanse regering met betrekking tot wapenleveranties aan Turkije. z

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3