BURGEMEESTER POSTHUUM ONDERSCHEIDEN MET ZILVEREN EREPENNING r Velsen en Heemskerk betuigen deelneming „Nu ben ik een „kapitalist” en kan ik dit feest betalen” ga i 1 -3 Echtpaar Van Schooten-Lodewijks zestig jaar getrouwd Bl U WOENSDAG 3 0 19 7 5 JULI PLAATSELIJK NIEUWS 5 dit Menselijk asnect IN BRIEF AAN BEVERWIJKSE GEMEENTERAAD Zelfstandigheid Gelukkig rt. 1 om nd. ■■SS al zijn krachten gedurende ruim achttien jaar leiding heeft aan het gemeentelijk bestuursapparaat en stad heeft bevorderd”. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het plotselinge overlijden van burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft de Beverwijkse gemeenschap diep geschokt. Tientallen afgevaardigden van verenigingsbesturen, van plaatselijke en regionale instanties waren gisteravond met de vertegenwoordigers van de besturen der nabuurgemeenten naar het Stadskantoor gekomen, waar de zondag morgen overleden burgervader in een door enkele van zijn kinderen bijgewoonde buitengewone raadszitting werd herdacht. Tijdens deze bijeenkomst maakte wethouder ir. J. Camfferman bekend, dat‘het college besloten heeft de zilveren erepenning van de gemeente Beverwijk posthuum aan de heer Bruinsma toe te kennen. Dit als blijk van „diepe erkentelijkheid voor de bezielende wijze waarop hij met inspanning van gegeven het gemeenschapsleven in onze V riendschapsband Bl I rtSSga!!! «5 lli Wi w p»8 w (Van een onzer verslaggeefsters) Het echtpaar Van isas ■ein .500 .750 (Van een onzer verslaggeefsters) .900 .750 .750 .750 100 Drie-in-één Alvorens hij de aanwezigen verzocht een U k .900 400 .750 .400 .250 .100 250 .700 500 300 600 500 700 900 750 600 900 750 aan de 1 van Een van de genodigden was oberbürgemeister Ludwig Schön Neuwied. Hij werd vergezeld van zijn echtgenote. Ook de wethouders Collet en Gerrit sen waren naar Beverwijk gekomen om de speciale raadsvergadering bij te wonen. van uw Raad herdacht burgemeester Bruinsma dan te en oud ler- f21 ;ten de leid rkt :is- el- el- ;el; ot- del 12; 37- uw 90; üjf ike 65; 57; rol eel eel ge- 'ag- ■t. gelukkige jaren beleefd. En bij gesprek ken kwam dat steeds weer tevoorschijn, zelfs zo dat wij ons wel eens afvroegen of hij hier wel gelukkig was. Maar als wij dan buitenstaanders van Beverwijk spraken die de burgemeester ontmoet hadden, dan hadden zij toch de indruk dat de heer Bruinsma zich hier als de spreekwoordelijke vis in het water voel de”. eeft uit- md, 975. iale van im- ïten ils- ctie iota in len. ver icie gen s. de de op ;ien de en- ileg .m- veg ing GS ro- ing ten ing ing oor ter rt); bij minuut stilte in acht te nemen, sprak wethouder Camfferman de bede uit: „Moge hij de rust vinden die hij zich hier niet gunde, en moge zijn familie mede uit zijn blijmoedigheid de kracht putten om deze slag te verwerken en te boven te komen”. Met een staande her denking werd de plechtigheid besloten. Na hun huwelijk in 1915 ging het jonge echtpaar wonen aan de Schulpweg in Veisen-Noord. Niet lang daarna ver huisden zij naar de Santpoortse Voor plaats, waar de heer Schooten als schil- Het menselijk aspect lag de burge meester na aan het hart.' In dit kader paste, zo zei wethouder, zijn ijveren voor een Europese eenheid, die gevoed zou moeten worden uit een diepgewor teld saamhorigheidsgevoel tussen de Eu ropeanen onderling. „Uit die bron spruit ook zijn ijveren voor een goed functio neren van de jumelage met de partner stad Neuwied voort. Een partnerstad, waar hij in augustus vorig jaar zo’n indrukwekkende rede hield ter ere van het duizendjarig bestaan van Niederbie- ber en Segendorf. Hoe verheugde hij zich niet op de rit naar Neuwied, niet alleen om de ontvangst aldaar, maar ook om de lange busrit die hij dan helemaal „vol” kon klaverjassen”. „Veel heeft hij zich van zijn Bever- wijkse ambtsperiode voorgesteld, veel heeft hij ook mogen realiseren. Óok hier was het vaak moeilijk, soms zeer moei- lijk om zijn ideeën ingang te doen vinden. Wie van de raadsleden zal zich niet zijn verzuchting herinneren na een uitputtend raadsdebat: altijd moet alles voor de poorten van de hel weggesleept worden. Maar dat weerhield hem er gelukkig niet van om zich vol elan weer aan het volgende, grote of kleine, pro ject te wijden”. aangaf, hetzij door de opening van een winkel, hetzij van een fabriek. En zo herinneren wij ons onze burgemeester Bruinsma: altijd plannen makend, altijd bereid te helpen, voorzichtig bij het maken van nieuwe vriendschappen maar ongelooflijk trouw aan wie hij al tot zijn vriendenschare mocht rekenen”. Na enige jaren verplaatste hij zijn bedrijf naar de boerderij aan het Spek kenwegje. „Eigenlijk ben ik uit het dorp weggepest omdat de mensen last hadden van de vliegen en daarom vonden wij de naam „Vrijheid, blijheid” wel zo mooi omdat we toen eindelijk wat rust von den.” Maar die rust bleef niet duren. In 1940 begon de oorlog en daarmee begon nen ook voor de familie Van Schooten allerlei avonturen. „Wij hadden in de tuin een put, waar vroeger een pomp van de rioolzuivering in had gezeten. Die put was 12 meter diep en dat werd onze schuilkelder. En niet alleen onze eigen jongens verstopten zich daar als een razzia op komst was, maar ook veel jongens uit het dorp verstopten zich hier”, zo vertelt mevrouw Van Schooten. In die periode kregen zij ook wel soldaten, die naar Santpoort waren ge mobiliseerd, op bezoek. .,Ach”, zo vertelt één van de zeven zonen Van Schooten. „we hadden hier drie meisjes en er wa- Het heengaan van uw voorzitter betekent voor uw gemeentebestuur het begin van een moeilijke periode. Wij wensen u en ook het college bij de vervulling van uw taak in de komende tijd veel kracht en wijs heid toe”. De brief is ondertekend door loco- burgemeester C. Ockeloen van Velsen en burgemeester H. Nielen van Heemskerk. voor hem niet gemakkelijk. Het te kent de heer Bruinsma, dat hij des ondanks met inzet van al zijn krachten zijn werk voor de gemeente Beverwijk is blijven verrichten. In de afgelopen jaren hebben de IJmondgemeenten onderling nogal eens problemen gekend. Mede door de inzet echter van de heer Bruinsma zijn de bestaande relaties in het per soonlijke en bestuurlijke vlak goed gebleven. Wij hebben het aandeel van de heer Bruinsma hierin altijd hoge lijk gewaardeerd. Gedurende de plechtigheid werd al leen het woord gevoerd door de als loco-burgemeester optredende wethouder Camfferman. Achter de collegetafel bleef de zetel van de heer Bruinsma onbezet. Een bloemstuk, voorstellende het Beverwijkse stadswapen, sierde zijn katheder. Buiten de raadszaal bestond gelegenheid tot het tekenen van het concoleance-register. Bij de aanvang van de raadszitting heette wethouder Camfferman de verte genwoordigers van de gemeentebesturen van Zaanstad, Velsen, Uitgeest en Heemskerk welkom. De provinciale overheid was aanwezig in de persoon van Gedeputeerde Zuurbier. Onder lei ding van Oberbürgermeister Schön was een deputatie uit partnerstad Neuwied naar Beverwijk gereisd. Voorts gaven diverse ere-burgers en oud-raads- en collegeleden acte de présence. Vanaf de publieke tribune werd de herdenkings plechtigheid bijgewoond door tientalilen afgevaardigden van het Beverwijkse verenigingsleven, de VVV, de BSCR, po litie, brandweer en het bestuur van „De Nieuwe Slof”. „Hartverwarmend moet het, bij alle droefenis, voor zijn familie zijn om te ervaren hoezeer men op hun man en vader gesteld was, hoe hard de schok van zijn overlijden niet alleen bij hen, maar bij zeer velen is aangekomen”. „Het bericht van het plotseling overlijden van uw burgemeester heeft onze colleges diep getroffen. In de wetenschap daarmee tevens na mens de gemeenteraden te spreken, betuigen wij u onze oprechte deelne ming met dit verlies. Wij beseffen, dat het heengaan van de heer Bruinsma, wiens bestaan zo zeer en gedurende zo lange tijd met het wel en wee van de Beverwijkse gemeenschap verweven is geweest, voor u een zware slag betekent. De minder goede gezondheid van de heer Bruinsma maakte de laatste jaren de vervulling van zijn taak „Bij dit alles had hij een duidelijk en uitgesproken idee van recht en onrecht”, aldus wethouder Camfferman, die ver volgens enkele herinneringen aan de tienjarige ambtsperiode van de heer Bruinsma als burgemeester van het Friese Bolsward ophaalde. „De burge meester heeft in Bolsward goede, heel burgemeester Bruinsma voor alles wat met sport te maken had te hebben aangestipt, noemde wethouder Camffer man hem een „hartelijk, spontaan, vriendelijk en meelevend man, die graag de raad voorzat en graag door zijn optreden symbolisch de belangrijkheid van een gebeurtenis voor Beverwijk Beverwijk heeft burgemeester Bruins ma, aldus wethouder Camfferman, leren kennen als een bouwheer, die niet enkel oog had voor het bouwen-op-zich. „Ook de mensen die daar moesten werken hadden zijn grote, wellicht zelfs zijn grootste aandacht. Wie herinnert zich niet dat hij, waar je ook met hem kwam in Beverwijk, de mensen niet alleen van naam kende, maar ook hun persoonlijke omstandigheden wist. Som migen dachten dat het slechts nieuws gierigheid was, maar ieder die met hem te maken kreeg in situaties waarbij voor deze of gene iets gedaan moest of wel licht kon worden, weet dat hij dan juist die gegevens moest kennen om tot een goede beslisseing te komen. Niemand was hem te laag of te hoog, altijd wilde hij helpen, soms tegen beter weten in”. SANTPOORT. - „Het huwelijk dat 60 jaar geleden werd gesloten tussen de toen 20-jarige C. H. van Schooten en de 19-jarige Johanna Lodewijks werd dins dagmorgen herdacht en gevierd op het Spekkenwegje in Santpoort in huize „Vrijheid, blijheid”, samen met de tien kinderen die uit deze verbintenis zijn voortgekomen. Een tienstemmig „I pro sit” klonk het 60-jarig bruidspaar toe en daarmee werd het grote feest, dat zater dag j.l. al werd gevierd met de kinderen, de 39 leinkinderen en de 29 achter- kleinkindéren, nog eens dunnetjes over gedaan. Maar dinsdag 29 juli was de officiële trouwdatum en daarom was de ereboog bij het huis vanaf zaterdag zorgvuldig bewaard gebleven. Hoewel de 80-jarige mijnheer Van Schooten niet zo best ter been meer is (hij heeft wat men noemt een versleten heup), woont het echtpaar nog volkomen zelfstandig in hun villa aan het Spekkenwegje. Dit huis werd 16 jaar geleden gebouwd op de plaats van hun boerderij, waar zij tot ongeveer 1942 hadden gewoond. ren wel feestjes ook Sommigen van die soldaten komen nog steeds hier en zij herinneren zich steeds weer dat mijn vader in die tijd eens een kalf heeft geslacht voor zo’n feest: dat heeft toch wel indruk gemaakt.” Maar op een gegeven moment moest de familie Van Schooten de boerderij uit. Alle boerderijtjes in de buurt van het Spekkenwegje en de Biezenweg moesten worden afgebroken in verband met militaire acties. De familie en de veestapel werd ondergebracht in Oud-Velsen. Na de oorlog werd het vee, dat in de loop der tijd in aantal steeg tot twintig koeien en vijftig varkens. Daarnaast bleef Van Schooten schillen ophalen, alleen nu met paard en wagen en niet zoals in zijn jonge jaren met een hondenkar. Hij is schillenman gebleven tot hij zo’n zeventig jaar was. Toen werd het voor de bekende oude Santpoortse schillen man tijd om er zijn gemak van te nemen. En nu is hij, vooral omdat hij nog vorig jaar een fikse longontsteking heeft gehad, gelukkig dat hij met zijn vrouw en kinderen één van de doch ters kwam voor dit feest over uit Zuid- Afrika dit huwelijksjubileum kan vieren. „Toen ik trouwde, had ik geen cent: ik ben van de grond af begonnen. En nu ben ik een „kapitalist” en kan ik dit feest betalen.” BEVERWIJK. In een aan de Beverwijkse gemeenteraad gericht schrijven hebben de colleges van Vel sen en Heemskerk uiting gegeven aan hun droefenis over het verscheiden van burgemeester Bruinsma. De tekst van deze brief luidt als volgt: van de partnerstad lenman voor zijn gezin de kost verdien de. Later breidde hij zijn bedrijfje” uit met de aanschaf van enkele koeien. „Al met al was dat een beste zaak”, zo vertelt mijnheer Van Schooten nu”, want de mensen aten bijna drie keer per dag veenpiepers, dus schillen zat.” In zijn toespraak benadrukte wethou der Camfferman vooral de mens Bruins ma: „Onze burgemeester, met de nadruk op onze, is niet meer onder ons. Toen zondag dit ontstellende bericht kwam, was de reactie van collegeleden, net als die van velen die ik van dit bericht op dë hoogte stelde: nee, het is niet waar. Zijn gezondheid was broos, maar dat zijn ziekte zo finaal was als nu bleek, had niemand voorzien. Velen hebben in hem een vriend verloren. En de leden van het huidige college stellen het op prijs, uitdrukkelijk te verklaren dat binnen dit college een heel duidelijke vriend schapsband is gegroeid”. Na in het kort de levensloop van burgemeester Bruinsma te hebben ge schetst, zei de heer Camfferman dat zo’n opsomming van feiten duidelijk geen recht aan zijn persoonlijkheid doet. De burgemeester was eeh enthousiaste per soonlijkheid, levend voor datgene waar voor hij verantwoordelijkheid had aan- varad. Zo was hij voor zijn gezin een huise lijke vader, die van gezelligheid hield, die meeleefde met alle grote en kleine vreugden van zijn vrouw en kinderen. Een gezin dat hem vaak, wellicht te vaak, moest afstaan a an de gemeen schap. Een gemeenschap die hij wilde dienen met al zijn inzet. En die inzet was groot, snel en meeslepend. Soms echter waren zijn ideeën zo dat er geen acceptatie van plaats vond. Dat hield hem dan bezig en hij kon dan zo verwonderd vragen: „Snap jij dat nou, dat ze dit of dat niet willen?” Maar korte tijd later was hij dan alweer met de ontwikkeling van een nieuw idee bezig”. Schooten-Lodewijks vierde dinsdag zijn 60-jarig huwelijk jubileum. Wethouder C. Ockeloen kwam hen, in zijn functie als loco-burgemeester, feliciteren. „Terugblikkend”, aldus wethouder Camfferman, „mogen wij constateren dat nagenoeg heel zijn loopbaan als burgemeester van Beverwijk werd be heerst door de strijd voor de zelfstandig heid van onze gemeente. Toen hij be noemd werd speelde juist de strijd over het IJmondadviescollege op vrijwillige basis en de verplichte bovengemeentelij ke IJmondraad en dit duurde tot 1972. toen tot zijn grote opluchting de Tweede Kamer het wetsontwerp (hier in de wandeling Drie-in-één geheten) ver wierp”. Na de bijzondere belangstelling van In een druk bezochte speciale raadsvergadering is dinsdagavond de zondag overleden burgemeester J. G. S. Bruinsma herdacht.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5