Cipier vermoord: zelfverdediging of agressie? Ook Maleisië wil nationaliseren Spoedig scheiding staat en kerk in Noorwegen verwacht Voor de Comoren-eilanden vormt onafhankelijkheid nog probleem SER-advies over veiligheid bij bedrijven Nog maar vijf percent van Noren regelmatig naar kerk 8 WOENSDAG 3 0 JULI 1975 9 er (Van onze speciale verslaggever) Probleem Vastbesloten PARIJS. Toen onlangs de Comoren-eilandengroep in de Indische Oceaan eenzijdig de onafhankelijkheid afkondigde en daarmee een einde maakte aan 130 jaar kolonialisme, stuurden de Fransen er hun oproer politie op af, die per vliegtuig werd aangevoerd. Half uitgekleed Kijkgat Referendum Zeven advocaten Affaire-Joann Little trekt in Verenigde Staten aandacht beroep dat zij had aangetekend. olie- HET JOANN LITTLE Hiertoe behoort de Beweging voor de olie- een de bedrijfssituatie en als gevolg daarvan meer mogelijkheden voor het toezicht. betreft, staan tegenover een toekomst vol problemen. (Van onze redacteur in Hongkong, Christian Roll) Daarnaast geeft het rapport, dat ter kennis zou moeten worden gebracht aan de arbeidsinspectie, een beter inzicht in onafhankelijke nieuwe Lutherse kerk. De rest had geen mening. steem van godsdienstonderwijs speciaal in scholen, het leger en kerkelijke orga nisaties; binnen enkele jaren betekent dat het werkelijke einde van de staats kerk in Noorwegen. DE CRISIS, welke de uitroeping van de eenzijdige onafhankelijkheid tenge- Maar in hun ogen is zij in ieder geval qua aanleg misdadig georiënteerd en zij zullen proberen de jury dat voor ogen te suele potentie, bedreven met de vrouwe lijke gevangenen. De Comoren, als een van de kleinste Afrikaanse staten wat bevalkingsaantal m 31 Een 20-jarenplan dat in 1970 van start ging, voorziet erin het aandeel van de Maleisiërs in de Maleisische economie van de huidige drie tot 30 percent te verhogen. Tot dusver zijn de plannen echter weinig succesvol gebleken. Daar om wordt op buitenlandse firma’s druk uitgeoefend om Maleisiërs in hun bedrijf op te nemen. vier van de 18 gezworenen zwart waren. In de staat North Carolina staat op moord automatisch de doodstraf. Na deze eerste gerechtelijke uitspraak ging Joann Little in hoger beroep en de rechtbank besliste dat het proces niet in het plaatsje Washington (9.000 inwoners) gehouden mocht worden maar in de 135 kilometer verderop gelegen grotere stad Raleigh omdat de atmosfeer te geladen was om een onbevooroordeelde beslissing mogelijk te maken. verkrachten. De combinatie van sex en ras leidde in een emotionele rechtszitting op 18 december tot haar veroordeling wegens moord door een jury waarvan (Van onze redacteur in Oslo) OSLO. Voor de Lutherse Kerk in Noorwegen is het einde als staatskerk nu in zicht. Een parlementaire commis sie heeft een voorstel op de regeringsta fel gelegd waarin op een snelle schei ding van staat en kerk wordt aange drongen. Aanhangers van Joann Little houden met kaarsen een betoging om de aandacht op haar zaak te richten. Deze foto werd ge maakt in de Amerikaanse stad Raleigh- De eenzijdige uitroeping van de onaf hankelijkheid van de Comoren wordt door waarnemers in Parijs beschouwd als een poging om Mayotte koste wat het kost binnen de Comoren-staat te houden. Hoewel de ongevaleijfers in deze be drijven vooralsnog niet verontrustend zijn, dwingt deze ontwikkeling wel tot nadere bezinning. Afgescheiden van de Mahoraispartij. zijn de andere belangrijke politieke be wegingen van de Comoren vastbesloten om de onafhankelijkheid te verwerven. Volgens het 20-jarenplan voor de nati onalisatie en vermaleisiëring van de eco nomie moet de buitenlandse controle op de Maleisische handel teruggebracht worden van 60 tot 30 percent. Het aan deel van de Chinezen in het economi sche leven van Maleisië zal op de huidi ge 40 percent gehandhaafd moeten blij ven. Nationale Bevrijding van de Comoren (Molinaco), erkend door de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid die haar hoofdkwartier in Dar es Salaam heeft. Maar waarnemers in Parijs beschouw den deze maatregel meer als een poging om gewelddadige uitbarstingen tussen politieke rivalen <e verhinderen dan om eventueel in te grijpen om het Franse gezag over een verarmde nieuwe natie te steunen. Bevreesd voor nationalisatie zijn voor al de zo belangrijke hand elssectoren als tin, rubber en palmolie, sectoren waarin de buitenlanders nog een dominerende rol spelen. De Comoren hebben al sinds 1961 zelfbestuur. De 56-jarige premier Abdal la, die 13 jaar de archipel in de Franse senaat vertegenwoordigde, was onlangs in Parijs om samen met de Franse regering gedetailleerde voorbereidingen voor de onafhankelijkheid te treffen. Een van de basisargumenten van de voorstanders voor de splitsing is het feit dat vrijheid van godsdienst gegarandeerd moet worden en dat andere religies dezelfde rechten moeten krijgen als de lutheranen. Deze verzetten zich met hand en tand tegen het voorstel en hebben verklaard misschien enkele klei ne veranderingen te kunnen aanvaarden. Zorgen maakt men zich voornamelijk over de financiële kant van de zaak maar een regeringsvoorstel over het fi nancieren van een vrijstaande kerk is in voorbereiding. houden. Een van de punten die het openbaar ministerie tegen zich heeft, is dat er geen ooggetuigen van de moord op de bijna honderd kilo wegende cipier zijn. Verder blijkt de aanwezigheid van sperma op zijn benen en het feit dat hij half uitgekleed werd aangetroffen, niet in zijn voordeel te zijn. Joann Littles advocaten hopen, behal ve van het feit dat zij zich acht dagen na haar ontsnapping vrijwillig meldde, gebruik te maken van de verklaringen van een andere gevangene in dezelfde gevangenis, Terry Bell, die wegens zijn goed gedrag vrijheid van beweging had. Rechter Hapgood wees ook moties af om de doodstraf ongrondwettig te ver klaren omdat deze in de praktijk voor namelijk zwarte Amerikanen blijkt te treffen, en om de samenstelling van de de bijbel straf op begane misdaden, maar hij eist het, en een van deze straffen is de doodstraf”. Een tweede officier van justitie (er zijn er drie bij deze zaak), Lester Chalmers, vertegen woordigde destijds de rascistische Ku- Klux-Klan tijdens hoorzittingen van het Congres, maar een motie van de advoca ten van Joann Little om hem op die grond onbevoegd te verklaren om in de rechtszaak op te treden, werd door rech ter Hamilton Hapgood afgewezen. (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON Op 27 augustus verleden jaar werd om vier uur des morgens in een kleine en bedompte gevangeniscel in de buurt van het kleine plaatsje Washington in North Carolina het levenloze lichaam van de 62-jarige cipier Clarence Allgood gevonden. Hij was, volgens sommige verklaringen, elf keer gestoken met een priem. De gevangene was gevlucht. Het was de toen 20-jarige Joann Little, een zwart meisje met een bril en een onlangs gekortwiekte afro-haardos, die gearresteerd was wegens in braak. Ze had al 81 dagen in haar cel gewacht op de uitslag van het hoger Het plan was _>m later in dit jaar de eilanden onafhankelijk te maken. Maar eind juni besloot de Franse Nationale Vergadering om elk van de eilanden afzonderlijk over de voorgestelde grond wet te laten stemmen Dit besluit bete kent de mogelijke afscheiding van May otte van de nieuwe staat. In Noorwegen, met een socialistische regering die daar volledig achter staat, ziet het er dan ook naar uit dat deze scheiding binnenkort een feit zal zijn. De Lutherse staatskerk bestaat in haar huidige vorm in Noorwegen sedert het begin van de 16e eeuw en v olgens de officiële cijfers is 94 percent van de Noorse bevolking lid van deze kerk. Maar slechts vijf percent gaat regelma tig naar de kerk. Het districtshoofd van de arbeidsin spectie zou bovendien een intern plan voor noodsituaties kunnen eisen voor inrichtingen, waarin de kans op het ontstaan van een bedrijfsramp niet uit gesloten is. De achtergrond van het voorstel van de minister is de zeer snelle ontwikkeling die zich in de afgelopen periode heeft voorgedaan in de chemi sche en proces-industrie. Daarbij is in een aantal bedrijven de produktie-, opslag- en vervoerscapaciteit zeer snel gegroeid. Voor sommige gevaarlijke pro- dukten zijn de rond 1970 gebouwde pro- duktie-eenheden zelfs tienmaal zo groot als die welke omstreeks 1960 tot stand kwamen. Door deze schaalvergroting kunnen ook de gevolgen van een onge val grotere vormen aannemen. Wat een eenvoudige en bijna anonie me rechtszaak had kunnen worden, zo als er duizenden dagelijks in steden en stadjes door heel Amerika worden ge voerd, werd het geval van Joann Little een affaire die nationaal de aandacht trok. De ingrediënten daarvoor waren dan ook volop aanwezig. NIET ALLEEN is Joann Little zwart, maar de cipier was een blanke. Dat is in het Amerikaanse zuiden nog altijd een explosief thema. Op de dijbenen van de dode cipier werd bij de autopsie sperma aangetroffen, en Joann Little heeft verklaard dat de man probeerde haar te Franse Hoge de hoofdstad In het veiligheidsrapport moeten maatregelen worden aangegeven, die zijn genomen om de kans op een ongeval zo klein mogelijk te maken en om de gevolgen van ongevallen zoveel moge- lijkt te beperken. De gevolgen van de splitsing zijn nog al vrij omvattend aangezien de status van de staatskerk grondwettelijk wordt gegarandeerd. En nie*t alleen de grond wet, maar ook een derde deel van de Noorse wetgeving zal ingrijpende veran deringen moeten ondergaan wanneer de staat de burgerlijke stand gaat overne men. Het gaat geen scheiding worden van vandaag of morgen, zo verklaarde een woordvoerder in Oslo, we doen het stap voor stap. DEN HAAG. Minister Boersma van Sociale Zaken, heeft de Sociaal Econo mische Raad (SER) over een wettelijk verplicht te stellen veiligheidsrapport bij nog aan te wijzen ondernemingen advies gevraagd. Spoedshalve heeft de minister deze plannen al de vorm van een ont werp tot wijziging van de veiligheidswet gegeven. De verplichting om een veilig heidsrapport op te stellen heeft, aldus de toelichting, in de eerste plaats tot doel de leiding van een inrichting zich meer bewust te laten zijn van de gevaren, die er zich voor de werknemers kunnen voordoen. Bond werd ooit eens kandidaat gesteld voor het vice-presidentschap van de Verenigde Staten in 1968. Geïnteresseer de burgers, onder wie Angela Davis, stichtten het Joan Little-verdedigings- fonds. De kosten van haar zeven advo caten worden geschat op driekwart mil joen gulden, en het proces in hoger beroep kan twee tot zes weken duren. Wat deze rechtszaak in de nationale belangstelling plaatst, zijn ook de tegen strijdige verklaringen die in de loop van dc eerste zitting werden afgelegd. Joann Little, die al twee keer eerder werd gearresteerd wegens winkeldiefstallen en beide keren werd vrijgesproken, zei dat ze de cipier doodde uit zelfverdediging. Maar de officier van jusititie was van mening dat zij de cipier naar haar cel had gelokt en hem doodde om te kunnen ontsnappen. De ploeg van aanklagers in hoger beroep wordt geleid door de 32-jarige William Griffin, die in een plaatselijke krant eens verklaarde: „Niet alleen stelt jury aan te vechten die volgens de advocaten van Joann Little onvoldoende bestaat uit zwarte, vrouwelijke, jongere, en arme Amerikanen. (Na drie dagen van de zitting in hoger beroep werden ten slotte vier juryleden gekozen, waar van één zwart). Maar het is moeilijk geschoolde Ma leisiërs te vinden, en nog moeilijker is het Maleisisch kapitaal te verkrijgen. Aandelen ter waarde van omgerekend ruim 290 miljoen gulden, die vorig jaar speciaal aan Maleisiërs voorbehouden waren, hebben nog geen belangstelling getrokken. De belangrijkste functie vervult de staatskerk, evenals in Zweden, als bur gerlijke stand, hetgeen tevens voor een groot deel voor de inkomsten zorgt. Door geboorte is iedereen automatisch ingeschreven in de staatskerk; slechts een paar percent neemt daarna de moei te uit te treden. Weinig hoopvol zijn nu ook de cijfers van de laatste opiniepei lingen betreffende staat en kerk: 57 percent van de Noren liet weten mis schien toe te zullen treden tot een Ze zijn bergachtig, met als hoogste punt de actieve vulkaan Kartala (ruim 2500 m) en ze bezitten slechts weinig vruchtbaar land of weiland. Nadat de Fransen er vaste voet op kregen, eerst op Mayotte in 1841. en geruime tijd later op de andere eilanden, werden suikerplantages ontwikkeld, zoals op Reunion en Mauritius. Suiker werd later onder andere ver vangen door cacao, koffie, sisal, hout, kruidnagelen en vanille. Plantages be dekken een derde van de totale opper vlakte van de eilanden en de onderne mingen die ze bezitten, zijn machtig. Maar ondanks de export van copra, sisal, vanille en andere produkten, heb ben de Comoren nog steeds een enorm handelstekort en zijn ze in grote mate van Frankrijk afhankelijk. De Fransen pompten onlangs ongeveer 50 miljoen gulden aan hulp in de eilanden die getroffen werden door een gebrek aan rijst en te lijden hebben van droogte. Door deze factoren en het afwijzen van de suggestie om met omringen de landen samen te gaan, wordt de onafhankelijkheid er niet gemakkelijker op. Van 1914 (twee jaar nadat Grande Comore, Anjouan en Mohe.ll koloniën werden) tot 1946, werden de Comoren door Madagascar geadministreerd. Maar hernieuwde banden tussen de twee zijn onwaarschijnlijk. De meerderheid van de Comorianen is ertegen dat hun be langen mogelijk door deze grote nabuur zullen worden opgeslokt. Hoewel het Swahili-deel van de cul tuur van de Comoren met Oost-Afrika is verbonden, is dat met het Franse deel niet het geval. Wel is er politiek enig uitzicht op banden met Tanzania. Voor lopig althans, schijnt de toekomst van de Comoren voor een groot deel af te hangen van een gezond contact met Frankrijk. KOEALA LOEMPOER. Buitenlandse firma’s in de hoofdstad van Maleisië zijn verontrust over het streven van de Ma leisische regering naar een grotere in vloed in hun ondernemingen. Het staats bedrijf Pernas, dat de Maleisiërs een groter aandeel wil verschaffen in de tot nu toe door hun Chinese landgenoten beheerste economie, is begonnen met de aankoop van aandelen in buitenlandse ondernemingen, die soms zelfs geheel worden opgekocht. Talrijke ondernemingen in Maleisië bevinden zich nog voor honderd percent in buitenlands bezit. En vooral de groei ende onzekerheid in de internationale handel heeft de vorig jaar opgerichte staatsoliemaatschappij Petronas ertoe gebracht de hele Maleisische olie-indus- trie te nationaliseren. Zo wil Petronas in de toekomst ook de verkoop en distribu tie overnemen, die nu nog in handen zijn van de grote internationale maatschappij en. ALDUS HET ontplofbare mengsel voor een cause célèbre. De aanklagers richtten hun betoog voornamelijk op het feit dat Joann Little al eerder werd gearresteerd, ook al werd zij toen vrij gesproken. Bell heeft echter tegenstrijdige gege vens opgedist. Hij vertelde dat hij Joann Little bij het bureau van de cipier heeft gezien waar de priem in een lade werd bewaard, maar ook dat de cipier vaak tegenover hem opschepte over zijn sek- volge heeft gehad, begon met het refe rendum van 22 december vorig jaar, toen 95 percent van de bevoming van de eilanden zich uitsprak voor onafhanke lijkheid. Mayotte was de enige uitzondering, waar 64 percent van de mensen „neen” stemde. De Mahorais partij, welke de meer derheid in Mayotte vormt, wenst dat het eiland een deel van Frankrijk blijft met de status van een overzees departement. Geleid door Marcel Henry, de afgevaar digde van het eiland in de Franse Natio nale Vergadering voerde de partij etni sche redenen aan om Frans te blijven. De Franse regering heeft al bekendge maakt dat de uit 200 man bestaande afdeling van het vreemdelingenlegioen op het eiland zal blijven. Uit de hoofd stad Moroni zullen de Fransen echter hun laatste militaire eenheid van 26 man terugtrekken. Zij gaat ervan uit dat de bevolking van Mayotte Malagosies van Salakave- oorsprong zijn, wier taal zij spreken. De bevolkingen van de drie andere eilanden van Afrikaanse of Arabische origine, spreken Swahili, de belangrijkste taal van de Oostafrikaanse kust. De Majorais zeggen ook dat Mayotte dichter bij Madagascar ligt dan Grande Comore bij het vasteland van Afrika. De eerste merkbare veranderingen zullen nu gaan plaatsvinden in het sy- DE ADVOCATEN van Joann Little hebben vastgesteld dat Bell in staat was om de verkrachting vanuit een kijkgat, dat hij klimmend kon bereiken, te zien. Ook zou de cipier hem weleens heb ben uitgenodigd om op deze manier zijn seksuele bekwaamheden in de vrouwe lijke afdeling van de gevangenis te ob serveren. Verder zijn er verklaringen dat de cipier niet dood was op het ogenblik dat Joann Little uit de gevangenis vluchtte. Hij zou nog door haar cel hebben gelo pen, proberend om het bloed van een hoofdwond te stelpen. Het is aan de jury om uit te maken welke verklaringen geloofd moeten wor den. Intussen werd iedere dag van de zitting voor het hooggerechtshof in Ra leigh door twee- of driehonderd aanhan gers van Joann Little gedemonstreerd, en heeft de rechter één van haar advo caten al een berisping gegeven voor „ontoelaatbare uitspraken” tijdens de zitting. Eén van deze uitspraken was dat rechter Hapgood er blijkbaar op uit was om de veroordeling van Joann Little te verzekeren. Overigens zijn twee van de vier tot nog toe gekozen juryleden tégen de doodstraf. HENRI BEAUX, de Commissaris in Moroni, van de Comoren, kondigde onmiddellijk na de onafhankelijkheidsverklaring de noodtoestand af, maar trok deze drie uur later weer in, kennelijk volgens instructies van Parijs. De Comoren, een keten vulkanische eilanden, zich over bijna 200 mijl oceaan tussen Madagascar en het Oostafrikaan se vasteland uitstrekkend, bestaan uit vier hoofdeilanden met een tctale bevol king van 290.000, waarvan de meesten Mohammedanen zijn. Mayotte, het zuidelijkste van de eilan den, waar Franse troepen volgens een mededeling op de conferentie van de organisatie voor Afrikaanse Eenheid aan land zouden zijn gegaan, zoals tenminste in Kampala tijdens de vergadering van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid werd gezegd, heeft 37.000 inwoners, in overgrote meerderheid Christenen. Het grootste eiland is Grande Comore dat meer dan de helft van de archipel omvat, en dat een oppervlakte heeft van 838 vierkante mijl en de oeide anderen zijn Ajouan en Moheli. INMIDDELS trok de Joann Little affaire de nationale aandacht. De zwarte staatssenator Julian Bond stelde fondsen in Atlanta beschikbaar voor de door hem opgerichte vereniging voor rechtsbij stand aan armen. Petronas heeft de buitenlandse maatschappijen aangeboden hun aandeel in de winst op de olieverkoop van 7,5 percent te garanderen, wat ech ter nauwelijks aanvaardbaar is Het re sultaat was dat de buitenlandse oliefir- ma’s hun proefboringen in de Maleisi sche kustwateren gestaakt hebben. F I 4 ii Eëj AFRIKA -AA/JOUAW—J -PAMANZI tAYO] fzooudzi: [GRANDE^ZA^ tCOMOREZZZZZZZZI

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9