VEILIGHEIDSTOP Trein 10pet duurder Gemiddeld 2000 Naar Spanje om z werf hond op te halen Vreemde diefstal uit oud graf Mr. Van der Stoel genoemd als Cyprus-bemiddelaar Deense staat leent in Nederland Vijf mannen in Noord-Ierland Protesten tegen rijverbod op Terschelling Marine snapt opnieuw vissersschip er noord DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN r j Jffl np I fc w Het woord is aan SCHAEFER-LOTERIJ: BIJNA 80 „NIETEN” Speciale aanbieding 2,85 Al 3000 handtekeningen BAKKERIJ KLOOSER Man betaalde met AGENDA pagina 6 Bejaarde sleurt twee kinderen van rails Russen bieden Turkije helikopters aan Minder warm valse duizendjes W. Voet Zonen PER I SEPTEMBER (Van een onzer verslaggevers) t Verboden op Bali 2 t rotring sjablonen Deze krant bestaat uit zestien pagina’s UTRECHT (ANP) De reizigers- tarieven van de Nederlandse Spoor wegen worden op 1 september met gemiddeld tien percent verhoogd. De prijzen enkele reis en reto ar eer ste klasse worden sterker verhoogd dan die van de tweede klasse. DONDERDAG 31 JULI 1975 65e jaargang nummer 226 Strandverwachting Speciaal om mee te ne men voor uw weekend en vakantie-uitstapjes gevulde koeken - rondo’s - geglaceerde Zwitsers - amandel carré’s - grote bitterkoeken en nog vele andere lekkernijen. Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist F 11 6 4 9 7 11 13, 15 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Kunst Radio en tv Beurs Sport Ruim 100 verschillende ZILVEREN MINIATUREN (kinderspeelgoed) o.a. oude ambachten Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Jmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Subsidie voor 5000 huizenbezitters in N Holland (Zie verder pagina 11) ont- Cagiayangil Zaken Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 324650 gevuld met heerlijke amandelspijs Steeds groot assortiment gebak., dus naar WASHINGTON (AP). AMSTERDAMMERS 6 stuks van 3,15 voor Elke gemeente krijgt een stuk van de subsidiekoek naar evenredigheid van het eigen woningbezit in de gemeente. Van MOLENHOEK. De 72-jarige J. van Maasbommel uit Nijmegen heeft giste ren twee kinderen die op de treinrails bij Molenhoek aan het spelen waren van een wisse dood gered door hen vlak voor een trein weg te sleuren. De kinderen waren met vakantie in Molenhoek. Nieuw hogedrukcentrum bereikt Schotland. Een matige wind tus sen noord en noord-oost voert iets koelere lucht aan, maar het blijft zonnig. Temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Voor uitzichten: ook zomers weekeinde. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Overigens krijgen voorlopig alleen de genen bericht die wel subsidie ontvan gen. Wie niets krijgt, hoort ook niets. Bij het ministerie van volkshuisvesting on derzoekt men nog of het mogelijk is de niet-prijswinnaars bericht te sturen. Buitenlandse moeten. Politici uit vijfendertig landen zijn in het Finland Huis in Helsinki bijeen voor de Europese veiligheidsconferentie. Onder meer is de problematiek rond Cyprus ter sprake .gekomen alsook de politieke woelingen in Portugal. De Volksrepubliek China heeft deze Europese top gehekeld. Zij ziet het gebeuren als een Russische poging om op den duur meer greep te krijgen op West-Europa, een greep die China omschreef als de „hebzuchtige Russische bereklauw”. Op de foto onder meer premier Den Uyl, lei der van de Nederlandse delegatie en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. Benden jongelui hebben gisteravond huisgehouden in het centrum van Lon donderry. Winkels werden geplunderd en controleposten van het Britse leger bestormd. In Belfast werd een eethuis ernstig beschadigd door de ontploffing van een bom die voor de pui was geplaatst. De daders hebben in de kerk de mar meren afdekplaat van het graf kapotge slagen en het bovenste van de vijf in het graf liggende stoffelijke overschot ten weggenomen na eerst een laag zand uit het graf te hebben geschept. Iedere dag ovenvers, u proeft de roomboter. Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - Telefoon 1 51 89 f IA HELSINKI (ANP). Er bestaat een mogelijkheid dat minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gaat bemidde len in het conflict tussen Griekenland en Turkije over Cyprus. De Nederlandse minister, die uitstekende contacten heeft in Griekenland en ook een goede naam in Turkije, heeft de afgelopen dagen tijdens zijn vakantie in Griekenland nog besprekingen gevoerd met zijn Griekse collega Dimitrios Bitsios. Vandaag zou hij in Helsinki de Turkse minister van In het busje zaten leden van de „Show Band”, een popgroep uit de Ierse Repu bliek die naar huis terugging na een optreden aan de Noordierse kant van de grens in County Down. In opdracht van de Indonesi sche regering treedt de politie op het eiland Bali met hernieuwde kracht op tegen naaktzwemmers. Acht Amerikanen en een Au stralische werden aangehouden. Hotels is gevraagd hun gasten op het naaktverbod te wijzen. In een brief aan de gemeenteraad van Terschelling zeggen de actievoerders dat een zo’n groot protest op de raadsverga dering van 11 augustus, wanneer een beslissing zal moeten vallen over het al dar niet invoeren van een rijverbod, met genegeerd kan worden. Ze vragen de raad dan ook terug te komen op het principebesluit een rijverbod in te voe ren. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 et. DEN HELDER (ANP). Een Spaan se zwerfhond is de Helderse me vrouw E. Rötgers vijfduizend kilo meter met de auto en een week vakantie waard geweest. Op haar vakantie in het Spaanse Benidorm had zij de hond in een park aange troffen. Het dier liep toen op zijn laatste poten. Het was tot op het bot vermagerd en had niet lang daarvoor een poging ondergaan om het de keel af te snijden. De schipper bekende grif zijn overtre ding. Hij zei dat hij op weg was naar de twaalfmijlszone, maar dat hij alvast „een trek” deed. „Iedereen doet dat”, zei hij. De politie vond vijf lijken. Enkele doden zouden leden van de bende kun nen zijn, verrast door de ontploffing Twee overlevende inzittenden van het busje werden naar een ziekenhuis ge bracht. Eén is ernstig gewond, de ander heeft een shock. De storting dient te geschieden op 1 september. Officiële notering voor de lening op de Amsterdamse Effectenbeurs zal worden aangevraagd. Het emissiesyn- dicaat staat onder leiding van de ABN De benden richtten kleine barricaden in katholieke wijken van de stad op en staken in de nachtelijke uren een auto in brand. Geruchten van Turkse zijde dat mi nister Van der Stoel als EEG-bemidde- laar zou optreden werden door hem categorisch ontkend. In de wandelgan gen wordt het echter niet uitgesloten geacht dat minister Van der Stoel met stilzwijgende toestemming van een aan tal EEG-collega’s gaat proberen mee te helpen aan de oplossing van het conflict. Een legerwoordvoerder zei dat een aan tal rubberkogels op de jongelui was afgevuurd, maar dat er geen ongelukken waren gebeurd. Vandaag zouden de besprekingen in Wenen worden hervat tussen de twee Cyprische leiders Denktasj en Clerides. Minister Van der Stoel verklaarde het belangrijk te vinden dat het er naar uitziet dat er eindelijk schot komt in de onderhandelingen. Men praat nu niet alleen meer over het vinden van een staatkundige structuur, maar nu ook over grenzen binnen de federale repu bliek. Hiermee zou men naar zijn me ning de impasse kunnen doorbreken. Officieel namens de Europese gemeen schap kan hij dit niet doen, omdat voorzitterschap van de gemeenschap tot eind december bij Italië berust. En ook Italië zou willen bemiddelen, evenals de Westduitse bondskanselier Schmidt, die in Helsinki een waar diplomatiek offen sief aan da dag legt en bijna iedere vrije minuut met staatshoofden of regerings leiders praat. Minister Van der Stoel zei gisteravond wel dat de Europese gemeenschap blijft bij het aanbod van maart in Dublin waarin gezegd werd dat de negen van Europa het uiterst wenselijk achten dat er op Cyprus een blijvende en juiste oplossing van het conflict wordt bereikt via onderhandelingen en dat de negen bereid zijn al het mogelijke te doen om dit doel te bereiken. Mevrouw Rötgers trok zich het lot van het beest aan, bracht het naar de dierenarts en bleef het tijdens haar vakantie verzorgen. Bij haar terugkeer naar Nederland per vliegtuig bleek de vliegmaatschap pij niet te vermurwen: het dier mocht niet mee. Droog met tijdelijk meer bewol king, maar later vanuit het noor den weer opklaringen. Minimum temperatuur rond 14 graden, maxima van 19 graden aan zee tot 23 graden in het zuidoosten van het land. Overwegend matige noordoostelijke wind. AMSTERDAM. Onbekenden heb ben waarschijnlijk vorig weekeinde in de Amsterdamse Zuiderkerk een nog niet geïdentificeerd stoffelijk over schot uit een graf dat van omstreeks achttienhonderd dateert gestolen. De duurdere treinkaartjes zijn volgens de spoorwegen noodzakeljjk om de op brengsten uit het reizigersvervoer in re delijke mate aan te passen aan de stij ging van de kosten. Er wordt na de tariefsverhoging een opbrengststijging van circa f 46 miljoen verwacht. Eenmaal weer in Den Helder bleek de scheiding voor mevrouw Rötgers teveel. Zij nam een week vakantie, pakte haar auto en reed op goed geluk naar Benidorm. Het was nog maar afwachten of zij de hond zou terugvinden. Dat lukte en met een gezondheidsverklaring van een die renarts keerde zij naar Den Helder, waar mevrouw Rötgers op de ge- meente-voorlichting werkt, terug. Kort daarna kreeg de hond tien jongen. Daarvan zijn er nu nog twee thuis. AMSTERDAM (ANP). Op 11 au gustus zal de inschrijving openstaan op de uitgifte van f 75 miljoen 9 percent 15-jarige obligaties 1975 per 1976-1990 van Denemarken. De koers van uitgifte zal 7 augustus worden bekendgemaakt, aldus de ABN. De tariefsverhogingen variëren naar gelang de reisafstand en het soort trein kaartje. Bij enkele reizen en retours stijgt het verhogingspercentage naarmate de reisafstand toeneemt. Mevrouw Sarah. Bailey uit Dallas, VS, woont op de tiveede verdieping en haar keukendak lekt. Zij weigerde de huishuur te betalen tot de huisbaas het lek zou laten repareren. Maar de huisbaas deed wat anders: hij brak de trap weg. BEEMSZER. De Rijkspolitie is op zoek naar een man die gisteren in Beem- ster een caravan kocht van een inwoon ster van die gemeente en haar met vijf valse briefjes van duizend gulden be taalde. De vrouw kreeg argwaan toen de koper zo vlot betaalde. Ze nam het geld mee naar het postkantoor, waar bij inspectie bleek dat het om vals geld ging. De Russen hebben Turkije helikopters aangeboden. Dit aanbod kan het begin zijn van een Russische poging om de Verenigde Sta ten op te volgen als leverancier van ooriogsmaterieel. Van de zijde van de Amerikaanse inlichtingendienst is vernomen, dat Rus sische vertegenwoordigers voorbereidin gen treffen om de helikopters in de komende maanden in Turkije te demon streren. In deze berichten wordt gespro ken van M 18 HIP helikopters, die door turbines worden aangedreven en die de Russen gebruiken voor troepentranspor ten. Deze helikopters kunnen sinds kort ock bewapend worden voor aanvallen op doelen te velde. De Turkse strijdkrachten worden op het ogenblik voor 95 percent door Ame rika uitgerust. HAARLEM Naar schatting zijn in Noord-Holland ongeveer vijfdui zend eigen woningbezitters in de prijzen gevallen bij de „loterijsubsi- die” van Schaefer. Vanuit deze pro vincie zijn namelijk 23.236 aanvra gen om onderhoudssubsidie inge diend en er was 9,7 miljoen te ver delen. Het gemiddelde bedrag dat werd aangemeld lag in Amsterdam op 4000 gulden, en daarbuiten op 4500 gulden. Vijftig percent daar van, gemiddeld 2000 gulden, wordt gesubsidieerd zodat aangenomen mag worden dat in Noord-Holland circa vijfduizend aanvragers subsi die toegewezen krijgen. en bestaat verder uit de Amro Bank en Bank Mees en Hope. De Deense staat is de tweede buiten landse debitrice die sinds 1962 toestem ming heeft gekregen te lenen op de Nederlandse kapitaalmarkt. Enkele maanden geleden kreeg de Zweedse Vol vo groen licht. Denemarken is echter wel de eerste buitenlandse staat die in Nederland een guldenslening mag uitge ven. Voor het laatst gebeurde dit in 1963 toen Australië een 20-jarige 5 percent lening uitgaf van 40 miljoen nominaal. In financiële kringen keek men nogal vreemd tegen deze lening aan. „Opzien barend” tot „erg ongewoon” en „we zijn dit niet meer gewend” waren enkele reacties. Overigens overheerste de me ning dat de lening een goede kans van slagen maakt. De grafschennis werd gisteren door mensen van Publieke Werken ontdekt. Zij zagen dat een zijdeur van de voor restauratie op de nominatie staande kerk open stond. De politie kon nog niets zeggen over mogelijke motieven van de grafschen- ners omdat zij immers niet weet om wiens of wier stoffelijk overschot het hier gaat. NEWRY. Bij Newry in Noord-Ier- land zijn vandaag vijf mannen in een schietpartij en ontploffing om het leven gekomen nadat gewapende mannen een minibus tot stoppen hadden gedwongen. De inzittenden van de bus moesten uit stappen en kregen opdracht zich langs de weg op te stellen. Vervolgens werd op hen het vuur eopend en volgde een zware ontploffing. DEN HELDER. Voor de vierde maal in drie dagen heeft het visserijpo- litievaartuig H. M. Hadda op de Noord zee de netten van een vissersboot verze geld. Het gaat om de Tholen 21, die op zes mijl uit de kust bij IJmuiden viste. Het schip mag echter met zijn vermogen van 435 PK en gewicht van 62 ton niet binnen de twaalfmijlszone vissen op tong en schol. de tachtig miljoen die voor de onder houdssubsidie is uitgetrokken door de regering krijgt Haarlem een bedrag van 707.735, Haarlemmermeer f 336.390, Velsen f 304.130, Heemstede 187.443, Beverwijk 140.715, Zandvoort 129.785, Bloemendaal 124.387, Heemskerk 122.263, Bennebroek 41.153 en Haar- ïemmerliede en Spaarnwoude 22.700. In het algemeen kan op basis van de nu bekende gegevens worden gezegd dat de genoemde bedragen door f 2000 (gemid delde subsidiebedrag) kunnen worden gedeeld om het aantal gelukkigen per gemeente vast te stellen. TERSCHELLING (ANP). Op initia tief van een aantal badgasten is op Terschelling een handtekeningenactie gehouden onder de toeristen als protest tegen de invoering van een rijverbod op het eiland. In een week tijd zijn ruim drieduizend handtekeningen verzameld. Omdat de spoorwegen streven naar een tarief- en biljetintegratie van het openbaar vervoer worden en biljetin tegratie van het openbaar vervoer wor den met uitzondering van de retours eerste klasse de prijzen enkele reis en retour voor de korte afstanden (tot en met 10 km) niet verhoogd. juweliers Anegang 13-15 - Haarlem J. E inan der Ach, kon ik één ogenblik, wa kend, aan niets denken! - r -• Mill.tTHuur L-Si riff

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1