Nieuwe reservedeur OIG en IHD zitten elkaar al jaren dwars Noordersluis Effectieve hulp aan gehandicapten onder mij nd door ordinaire ruzie Speliade-kinderkamp groot succes Romantische muziek Mvishal op Beeckesteijn R X A W 11 I in Wasserij DUYN Spaarnestad Verwarmingsservice Uh SANTPOORTSE FEESTWEEK VROUW GEWOND BIJ AANRIJDING ksm 1975 NIEUWS AUGUSTUS PLAATSELIJK ZATERDAG 2 door Loes De Fauwe Ruzie Schoppen en trappen t- er m e, in VELSEN. De twee instellingen die waken over het wel en wee van de Velsense invaliden en gehandicapten, de Stichting Ontspanning Invaliden en Gehandicapten (het OIG) en de Invaliden Hulpdienst (de IHD) hebben heibel, grote heibel. Dat is op zich niets nieuws want die toestand bestaat al jaren. Het is alleen opnieuw opgelaaid nu beide stichtingen elkaar zijn gaan beschuldigen van diefstal: P. Koks (voor zitter van de IHD) beschuldigt het OIG ervan dat het onder naam van het IHD oud ijzer en oude kranten heeft opgehaald. Het OIG op zijn beurt beschuldigt de IHD van hetzelfde. Oud-gediende van het OIG, J. Dienaar heeft geen goed woord over voor de handelwijze van de IHD, de groep die zich in 1967 van de bestaande stichting OIG heeft afgescheiden na een onduidelijk conflict. rzittreen ,.:;VBGKQ H 1 - ter P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) m et Koks: „Als het OIG een hetze tegen ons voert, als wij maar valse telefoon- nu uit naar maandag, want dan komt de tweede gastenploeg, de kinderen van zes tot acht jaar. Er zijn voor dit kamp trouwens nog plaatsen over, zo vertelde hij. Er kunnen nog kinderen mee als zij dat willen. De kosten van de kampeerweek zijn 17.50. Ouders kunnen bellen naar Speliade- organisatrice mevrouw A. C. H. Lam- mersen in Santpoort, telef. 023-377464. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM TEL. 322462 ‘T. er Tel. 023 -310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem et 1” ik Cn ,A ld m o- id ig n- a- if, ?n ar ~a le ik s- sn o- :h >ts :h Je d- 3g Je :r. Hl el er in >P er it, at er e- et ie ig re it •ij ai m er in o- d. os ;ie e- ik al Je e- ie de n. in n- d. sn de de ir JU in er ld ils ag m s- at as ld in in :e, g- nt ik ik et o- kt ar :e. >g ?n n- n- g- jn »n de id jk in stekend. Na enige tijd kregen wij ook medewerking van de katholieke EHBO-vereniging Doniaan en daar mee deed Koks zijn intrede in het OIG, in het bestuur. In eerste instan tie ging dat goed, ze hebben ons al tijd geweldig geholpen. Wij zeiden te gen elkaar over Koks: dat kan een moordkracht worden: hij werkte hard en had goede ideeën. J. Dienaar: „De stichting was in 1965 opgericht. De doelstelling was hoofdzakelijk ontspanning voor inva liden en gehandicapten en wij orga niseerden en organiseren nog steeds ontspanningsavonden. Voor het vervoer hadden we particuliere chauffeurs gestrikt en het liep uit- Een sleepbootje bracht de stalen gi gant, die een totaal gewicht heeft van meer dan een miljoen kilo, van zijn ligplaats bij de Cemij naar de Noorder sluis. Daarna was het een kwestie van voorzichtig manoeuvreren om het meer dan vijftig meter lange gevaarte in posi tie te brengen. De grote luchtkist die in de sluisdeur is ingebouwd kon vervolgens vol water worden gepompt, waarna de sluisdeur langzaam zakte en tenslotte terecht kwam op de twee wagensteMen, die op de bodem van de sluis over een zware rails lopen. Nadat het aandrijfme- Al jaren werken deze twee hulp verlenende instellingen naast elkaar, voor hetzelfde doel maar zonder wel ke vorm van samenwerking dan ook. Integendeel zelfs. Voor de buiten staander een verwarrende situatie. Daarom heeft nieuwe Stisamedewer ker H. J. van der Linde getracht een basis te leggen voor een of andere samenwerkingsvorm van deze twee instellingen met een derde stichting: de Algemene Hulpdienst. Hij is niet pessimistisch gestemd over dit pro ject en zegt: „Als nu duidelijk is aan te tonen dat de hulpverlening aan in validen en gehandicapten efficiënter kan lopen als deze drie instellingen samenwerken, welnu, dan moeten er misschien harde noten gekraakt wor den. Dat mag dan niet afketsen op emotionele zaken. Als er bij deze in stellingen mensen zitten die op grond van historische zaken niet samen wensen te gaan dan moeten die men sen maar vertrekken”. Maar zo eenvoudig ligt het niet. De vete tussen het OIG en de IHD is diep geworteld en de heren Koks en Die naar zijn geen van beiden gemakkelij ke, volgzame lieden die zich zomaai naar huis laten sturen. Om enige dui delijkheid in de situatie van nu te krijgen, moet men terug naar de be gintijd van het OIG, naar 1967: twee jaar na de oprichting. „Maar toen het puntje bij het paal tje kwam en Koks op een gegeven moment op vakantie ging, weigerde hij de sleutels af te geven. Hij had als argument: de EHBO-groep heeft die wagen bij elkaar verdiend, dus is die wagen ook van ons. Nou, daar sta je dan. We hebben toen niet direct gereageerd. Toen Koks op vakantie was hebben we onderling beraad en na zijn vakantie is in Velserduin een spoedvergadering belegd. De hoogst- lopende nazie werd dat, maar hij hield voet bij stuk. We hebben hem toen een ultimatum gesteld, met politie ge dreigd en hebben uiteindelijk de sleu fjes krijgen, moeten wij dan met zo’n club samengaan? Vanaf het begin is het schoppen en trappen tegen ons geweest, maar wij zijn altijd zo wijs geweest om daar niet tegenin te gaan. Regelmatig hebben zij op mijn naam spullen -weggehaald, maar toch be staat er van onze kant geen venijnig heid van hun kant wel”. „Kijk”, zegt de heer Dienaar, „Koks is totaal onbetrouwbaar en hij blijft het. Over dat privé-gebruik van de stichtingsauto, dat is helemaal niet waar. Kokt reed de wagen altijd en hij had de sleutels. Kijk, hij haalt ook vuile spelletjes uit op de Willems- beekweg. Onze wagens en hun wagens staan daar geparkeerd en hij treitert dan door extra parkeerruimte in be slag te nemen. Om zulke dingen zeg gen wij: IHD, je zoekt het maar uit. Het verstand wint het wel van de grote monden. Persoonlijk zal ik de samenwerking tegenhouden zolang Koks nog in het IHD zit en ik weet dat er bij ons meerdere bestuursleden zijn die zo denken. Dat mag in de krant en laat Koks daar maar op reageren. Ik kan geen goede maatjes zijn met iemand die een auto achter over probeert te drukken. Dat is beestachtig, dat is mijn persoonlijke mening. Zulke mensen horen in het liefdadigheidswerk niet thuis. Het grootste knelpunt is toch al in die in stellingen: cr zitten figuren in alleen voor hun eigen ik”. BEVERWIJK. Een autobestuurster uit Heemskerk raakte vrijdagmiddag op de hoek Merwedestraat-IJsselstraat ge wond, toen een tegenligger, die voor een andere auto was uitgeweken, tegen haar auto botste. De vrouw liep bij de aanrij ding een lichte hersenschudding op en moest per ambulance naar het St. Jozef- ziekenhuis worden vervoerd. Een kraan- wagen heeft de twee auto’s, die flinke schade hadden opgelopen, weggesleept. De brandweer van Beverwijk was ook ter plaatse om een oogje in het zeil te houden, want van een der wagens was de bezineleiding kapot. „De Brulboei”, met zand en Gas- en oliestook- Airconditioning installaties Ombouw olie op Onderhoud gas VELSEN. Het bestuur van de Santpoortse Harddraverijvereniging heeft ook dit jaar het loffelijke initia tief genomen om ter gelegenheid van de opening van de Santpoortse Feestweek een bijzonder concert te organiseren. Evenals verleden jaar werden mevrouw Elizabeth Nijenhuis en de heer Ernst G. Schreurs uit Haarlem uitgenodigd dit concert te komen geven. uitvoering op twee vleugels, ook een compositie van Franz Schubert, namelijk de Fantasie opus 103 in f kleine terts voor piano-vierhandig, een veeleisend werk, in het bijzonder voor wat de dy namische dosering, de muzikale uitdruk kingskracht en het samenspel betrof. Niet geringe eisen stelden voorts ook de reeds genoemde sonates van Bach, de Fantasie in a kleine terts van Alexander Nikolajewitsj Skrjabien en de Variaties over een thema van Ludwig van Beet hoven. gecomponeerd door Camille Saint-Saëns. Op dit concert, dat ik tot de pauze heb bijgewoond, bleek het niet eenvoudig om de vleugels, waarover men de be schikking had gekregen, met optimale sonoriteit te laten klinken. De akoesti sche omstandigheden verhinderden elke sublimering van de klank. De beide pia nisten trachtten hieraan tegemoet te ko men door bij de gedeelten, waar het hun nuttig leek, een intensief pedaalgebruik toe te passen, waardoor het handhaven van duidelijkheid en doorzichtigheid van tekening geen sinecure werd. Zo stonden zij voor een zware taak, waaraan zij zich met bewonderenswaar- dige toewijding en geestdrift hebben ge wijd. De grote aandacht, waarmede de toe hoorders naar het spel van de beide pianisten hebben geluisterd en de waar dering, die zij er voor hebben getoond, hebben in elk geval bewezen, dat het be stuur van de Harddraverijvereniging er goed aan heeft gedaan deze avond van serieuze muziek te doen geven. Bij de foto: De nieuwe sluisdeur is in de juiste positie gemanoeuvreerd en zakt langzaam naar de bodem van de Noor dersluis. tels- en de reservesleutels die hij ook had opgehaald, bij hem thuis. En hij stond toen met zijn jongens van de EHBO bij de box ons op te wach ten, duidelijk klaar om ons af te dro gen”. Ik ben naar hem toegegaan en ik heb gebruikt gemaakt van mijn handicap (de heer Dienaar is voor 99 percent blind, red.). Toen durfden ze niets te doen en heb ik de sleutels ge kregen. Daarmee is de samenwerking met Koks geëindigd”. De versie van de heer Koks c.q. het IHD over deze gebeurtenissen is dui delijk anders: „Dat geld voor die auto hebben wij bij elkaar gebracht: 1200 gulden en de rest werd aangevuld door het OIG. Maar toen die auto er eenmaal was, waren er enige lieden die hem privé wilden gebruiken en toen heb ik gezegd: stop, want dan heeft iedereen daar recht op. Nou, en dat was tegen het zere been en we kregen ruzie. We moesten toen die auto inleveren. Nu hadden we daar juridisch wel op door kunnen gaan, maar de gehandicapten zouden daar maar het slachtoffer van worden en dat woog toch wel het zwaarts. We hebben die auto dus afgeleverd en zijn „met niets” opnieuw begonnen”. Dat opnieuw beginnen betekende de oprichting van de Invaliden Hulp dienst, die zich vooral toelegde op het vervoer. Het vervoer naar bijvoor beeld het ziekenhuis, de kerk, fami lieleden, terwijl daarnaast uitstapjes worden gemaakt. In groepen soms, of anders nemen zij in de gewone ambulance mensen mee uit rijden die al jaren lang thuis ziek in bed liggen en op die manier dan weer eens een stukje van de wereld zien. Daarmee wijkt de-doelstelling van de IHD af van die van het OIG. Bei de instellingen zorgen er op hun ma nier voor dat de betreffende groep mensen door uitstapjes of via soos- avondjes uit hun isolatie komen. Men kan zich natuurlijk afvragen of deze hulpverlening in samenwer king niet efficiënter zou verlopen, de vraag die Van der Linden zich ook heeft gesteld. Maar de overtuiging van beide in stellingen dat samenwerking nog steeds niet tot de mogelijkheden dient te worden gerekend is waarschijnlijk het enige waar zij het over eens zijn. Koks: „Samenwerking? Nee, dat zie ik helaas niet zitten, nee, daar passen wij voor”, waarna penningmeester L. J. Overmeeren aanvult: „zelfs niet als dat voor de gehandicapten prettiger zou zijn”. berg”, Dreefplantsoen, kastelen bouwen. IJmuiden-Oost, jeugdgebouw „De Spil”, Meeuwenlaan, poppenkast, poppen maken. IJmuiden-Oost, F. L. Ossendorpschool, Le Mairestraat,, poppenkast, pappen ma ken. IJmuiden-West, buurthuis „De Pla neet”, Mercuriusstraat, poppenkast, pop pen maken. Sluiswijk, buurthuis Kanaalstraat, werken schelpen. Zeewijk, Zeewijkschool, Orionweg, to verlantaarn en sprookjesfestijn. Zeewijk, kleuterschool „Drie in de pan”, Schiplaan, ridder- en jonkvrou wendag, kastelen bouwen. Velsen-Noord, ir L. P. Krijgerschool, Melklaan, clownsdag met bezoek van een echte clown. „Op een gegeven moment kwam hij met het voorstel om oude kranten in te gaan zamelen om zo een bus voor het OIG te verdienen. Het moest een rolstoelambulance worden. Nu je hebt dan in zo’n bestuurslid een bepaald vertrouwen en wij gingen aecoord. Met de EHBO-groep heeft Koks toen met die krantenactie 1600 gulden bij elkaar gekregen en daar is toen een tweedehands busje voor gekocht. Als voorwaarde had Koks gesteld dat de wagen naast het gebruik voor het OIG ook mocht worden gebruikt voor oefeningen van die EHBO-groep en daar had niemand iets op tegen. De auto stond op naam van het OIG en het OIG had de verzekering en de wegenbelasting betaald, kortom de auto was dus van het OIG”. Op een groot veld aan de Kweke- steinsweg achter Beeckestijn hebben deze week 36 kinderen gekampeerd, in het Speliade-kinderkamp. Onder leiding van zeven jonge mensen, hebben zij spelletjes gedaan, speurtochten gehou den, sportdag gehouden, bonte avond gevierd en alles wat er zoal in zo’n kamp gezellig kan zijn. Vanaf dinsdag tot vrijdagmiddag heeft de groep kinderen (van negen tot elf jaar) daar een beetje feest gevierd en vakantie gehouden. Alles is in een voortreffelijke sfeer verlopen en kamp leider Ted van der Putten is ook zeer te vreden. Met veel plezier kijkt de leiding Maar de invaliden en gehandicap ten zullen geen nadeel ondervinden van deze situatie, zo is de overtuiging van de heer Dienaar. Het OIG heeft zelf twee wagens en maakt gebruik van de Rode Kruisbus, dus het ver voer naar de soos of naar bijvoorbeeld een tuinfeest levert geen enkel pro bleem op. Zo zegt Dienaar. Koks op zijn beurt weer spreekt er schande van dat zijn organisatie bij dit tuin feest niet voor hulp is ingeschakeld. Naar zijn mening zouden veel inva liden door het ontbreken van voldoen de vervoer het feest hebben moeten missen. Maar Dienaar spreekt weer schan de over het feit dat de IHD voor haar vervoer zou laten betalen. Dienaar is er van overtuigd dat geheel tegen de regels in de bijdrage van de passagier niet op vrijwillige basis wordt gegeven zoals naar zijn zeg gen bij de OIG wel gebeurt. Koks heeft op zijn beurt weer de zelfde beschuldigingen en daarmee eindigt de inventarisatie van de grie ven bjj beide organisaties op een smakeloze warboel, waarbinnen de in zet en energie van talloze vrijwilligers en de belangen van de gehandicapten en invaliden op het tweede plan lij ken te staan. Sindskort heeft de Noordersluis een tweede nieuwe reservedeur en gistermorgen is men begonnen met het uittesten daarvan. Het kolossale geval heeft men daarvoor in drijvende toestand de- sluis binnengevaren en gestationeerd op de plaats waar normaal de reservedeur in een speciaal dok ligt. chanisme was aangesloten kon de deur voor het eerst het dok worden ingetrok ken. Het scheepvaartverkeer door de Noordersluis was gisteren tot ’s avonds acht uur gestremd. De schepen moesten gebruik maken van de middensluis. Maandag zal het scheepvaartverkeer weer enkele uren zijn gestremd als men de nieuwe reservedeur enkele keren zal laten in- en uitschuiven. Daarna wordt het dok leeggepompt voor een inspectie. Rijkswaterstaat is van plan deze deur aan de oostkant van de Noordersluis dienst te laten doen. Dan kan men de deur die daar momenteel dienst doet, herstellen van schade ontstaan door een aanvaring. Zij traden vrijdagavond op in het Noor delijk Koetshuis van het landgoed Beeckestijn te Velsen, waar het aantal beschikbare plaatsen nauwelijks toerei kend bleek voor de talrijke liefhebbers van klassieke en romantische pianomu ziek en van twee barok-klaviersonates van Johann Sebastian Bach, die waren gekomen. Het programma bevatte werken (Van een medewerker) Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 13.850 kg tong, 115 kisten tarbot en griet, 844 kisten kabeljauw, 2 kisten koolvis, 53 kisten schelvis, 911 kisten wijting, 1437 kisten schol, 162 kisten schar, 11 kisten haring, 538 kisten makreel, 43 kisten pilchards, 235 kisten diversen. Prijzen in guldens Per 1 kg: tarbot 11.91—10.89, zalm 13.81 13.51, grote tong 13.28—12.90, grootmiddel tong 12.1711.72, kleinmiddel tong 10.28— 9.67, tong I 9.858.64, II 7.76—6.92. Per 40 kg: tarbot 362—168, griet 206— 132, kabeljauw I 72—60, II 104—68, Hl 94—66, IV 88—68, V 52—25, koolvis IV 25, schelvis II 90, IV 50—35, schol I 86— 69, H 108—88, III 112—88, IV 75—56, wij ting II 46—27.20, makreel I 41—22, II 23.20—18.40, haring 60.80—36.80, schar 33 —16. De besommingen waren: HD 21 13.000. 37 43.000; KW 24 32.000, 149 14.700, 226 8.500; SCH 173 17.000; IJM 30 1.100; UK 17 6.200, 18 1.600, 56 1.800, 138 16.000; IE 25 1.400; VD 15 2.000, 19 4.600, 28 1.300, 25 1.500, 46 1.000, 89 8.300. 2 spanvissers: UK 23 en 48 4.200, UK 135 en 145 1.200. Wd W' |!fc: Santpoort, IJmond m.t.s., Roos en Beeklaan, 9.30 uur: lach- en tekenfilms, waaronder „Popeye”; 14 uur: voorberei ding op wereldreis van dinsdag. IJmuiden-Oost, jeugdgebouw „De Spil”, Meeuwenstraat, 9.30 uur: dieren maskers maken voor14 uur: dieren- strategospel. IJmuiden-Oost, F. L. Ossendorpschool, Le Mairestraat, 9.30 uur: lach- en teken films, waaronder „Donald Duck”, 14 uur: bezoek aan de vuurtoren, fietsen meene men. IJmuiden-West, buurthuis „De Pla neet”, Mercuriusstraat, 9.30 uur: lach en tekenfilms, waaronder „Donald Duck”; 14 uur: voorbereidingen voor de markt van dinsdag. Sluiswijk, Moerbergschool, Kerkstraat, 9.30 uur: affiches en muziekinstrumen ten maken voor14 uur: schimmenspel met muziek. Zeewjjk, Duin en Denneschool, Den- nekoplaan 9.30 uur: stokpoppen maken; 14 uur: reis om de wereld. Velsen-Noord, Ir. L. P. Krijgerschool, Melklaan, 9.30 uur: lach- en tekenfilms, waaronder Woody Woodpecker”; 14 uur: stempelen, verven, sjabloneren, enz. KLEUTERSPELIADE

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5