Pr< Gematigde krachten winnen veld in Portugal STARTBANEN SMELTEN I Soares strijdt tegen Stalin, Weekendverkeer niet tegen Marx vijftien doden Verkeerschaos Ja op Afsluitdijk in Shell is grootste concern buiten VS Talrijke doden door verdrinking Ontvoering leidde tot moord Gelijke winst en dividend ooIlUÈffi dit c Bra KJ Ho we MAA AUGUSTUS MAANDAG 1975 4 BINNEN- EN BUITENLAND 2 F i STAD ROTTERDAM: PROTESTACTIE VISSERS UNILEVER EN PHILIPS BIJ EERSTE VIJF Vei WEERRAPPORTEN 7 ■4' 1 Overval 5 at Naakt Val Bekend Brand Sprong „Heideroosje” Gestikt A Baldadig Vermoord Vorming van nieuwe regering uitgesteld 9 (Van onze redacteur buitenland) •t.V f (Van onze redactie Buitenland) 37 a M. Q U. i (Van onze redactie buitenland) De rijkspolitie te water was met twee boten naar de protestactie gekomen, met de opdracht zo nodig geweld te gebrui ken om de blokkade zo snel mogelijk op te heffen. Overeenkomstig hun belof te beëindigden de vissers na ongeveer anderhalf uur hun actie. Nadat de brug wéér gesloten was, had de rijkspolitie nog geruime tijd de handen vol aan het oplossen van de verkeerschaos in beide richtingen. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. no no no nno nno no no no nno nno no z nw ono nw n nw no 28 30 30 26 30 24 29 28 28 30 27 31 31 26 36 30 31 30 25 28 23 26 30 31 31 33 31 37 26 30 28 34 31 30 28 25 30 25 26 30 34 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Bovenaan Fortune’s ranglijst van de grootste niet-Amerikaanse ondernemin gen staat de Koninklüke/Shell Groep, die vorig jaar de omzet zag verdubbelen terwijl de winst met meer dan de helft toenam. Anderzijds hebben de uitspraken van Harold Wilson en Olof Palme, dat de Westeuropese landen alleen hulp willen Ook Schiphol heeft het maar moeilijk met de ongewoon hoge temperatuur. De mee- dozenloze zon deed het asfalt op de taxibanen smelten. Gistermorgen begon men dan ook met het natspuiten van de banen. Daarvoor worden tankwagentjes gebruikt die normaliter dienen voor het leggen van schuimbanen. Het is de eerste maal, dat Schip hol tot deze maatregel moet overgaan. DEN HAAG (ANP) Bij verkeers ongelukken zijn het afgelopen weekein de in ons land zeker vijftien mensen om het leven gekomen. van het rubberbootje waarmee hij het spelevaren was in een vijver. De driejarige Foppe Bogard viel spelen derwijs van de boot van zijn vader, die afgemeerd lag in het Amsterdam-Rijn- kanaal in Utrecht. De brandweer dregde enkele uren na de vermissing het lijkje van de jongen op. Pres ting v op te J ontspa sinki 1 stap i alleen halt u ten er gevoix gronds Bij leegst straat woon) bericl Tijc werd evene Comb vuur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg z nno ozo n zo ono o nno nw o ozo n BEI terugi gekon Enkel ondan werpe in He' ren, e WA Takeo hingtc van zullen veiligl op hei ste on gen n ter v£ Waa ken o Het i Miki eind 5 LID den j gister metei ongex van ongel de br een v PA1 naami vanna gesta: sticht! M 5 re Üif c re, van een mannen DE mers ben verh< blijkt sterie De bouw mach in de basis met mum verh< pens; maar De werk f 31! 137: de r word 3,2 e per i Nadat de vader het geld had gedepo neerd, reed hij naar de aangegeven plaats, waar hij noch de auto, noch zijn zoon vond. Toen hij terug reed om het geld weer op te halen, was dat reeds verdwenen. Het geld voor de ontvoerder was echter geprepareerd. Toen Nothac- BONN. In het Westduitse Speyer is het afgelopen weekeinde een ontvoering op tragische wijze geëindigd. eD 13-jarige Willi Zimmermann werd gisteren, twee dagen na zijn ontvoering, dood in een eenzaam bos gevonden. De ontvoerder, de 37-jarige Siegfried Nothacker. wees de politie na een urenlang verhoor zelf de plaats aan waar hij zijn slachtoffer had achtergelaten. DEN OEVER (ANP). Protesterende vissers uit Wieringen hebben zaterdag het verkeer via de Afsluitdijk anderhalf uur lamgelegd. Met schepen blokkeerden zij bij Den Oever de brug in de Afsluit dijk. Zij protesteerden hiermee tegen internationale maatregelen ter beperking van de visvangst. Door de verkeers stremming ontstonden in beide richtin gen files van ongeveer tien kilometer. Presi de V« waarbi krediet schapp en op te voeri Slechts 500 was de buit gewapende overval, die twee pleegden op het Euromotel in Amster dam. De portier werd onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen de kas te openen. De mannen verdwenen met de inhoud. LISSABON Het driemanschap dat sinds een week in Portugal de macht in handen heeft, heeft onverwachts besloten de vorming van een nieuwe regering uit te stellen. De machtsstructuur in het land wordt ver anderd, werd afgekondigd, in afwachting daarvan blijven de demissionaire ministers voorlopig pp hun post. Waarnemers in Lissabon verwachten dat de gematigde krachten in de Beweging der Strijdkrachten hun offensief tegen uiterst links de komende week nog zullen versterken. Ook het optreden van de strijdkrach ten zelf lijkt in die richting te wijzen. In een aantal steden bestormden menig ten de kantoren van de communistische partij. Volgens de communistische lei ders werden zij daarbij in de stad Fa- malicao geholpen door militairen, die waren gezonden om het partijkantoor te beschermen. Communisten die trachtten het kantoor te verdedigen werden door de militairen gearresteerd en naar Opor to gebracht, waar zij later werden vrij gelaten. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis Weer In binnen- en buitenland de raad, het tempo van de revolutie wat af te zwakken, niet te hard van stapel te lopen, en zoals hij zei de bereikte doelen eerst te consolideren. Tot de Gen grootste behoren verder de Franse Compagnie Franqaise des Pétro- les, Nippon Steel (Japan), de Westduitse staalgigant August Thijssen-Hütte, ge volgd door twee eveneens Duitse chemi sche concerns, BASF en Hoechst. De Haagse politie heeft gisteren twee mannen en een vrouw aangehouden op het Scheveningse strand. De drie waren naakt een wandeling aan het maken, op een gedeelte van het strand, dat niet voor naaktlopers bestemd was. De drie weigerden kleding aan te trekken. Ze werden overgebracht naar het politiebu reau, alwaar proces-verbaal werd opge maakt, wegens schennis der openbare eerbaarheid. De b grado rest, w veerde. 150.000 wijl hs duizent Het het A: kijken, thousis monstr dent I i te wui i zwijgei met vlaggei Een toonde steld. aan, h wijl v op te verwijd I bussen van B dezelfc I recent; na. In zijn woonplaats Batlo (Groningen) verongelukte de 79-jarige G. Tap toen hij met zijn fiets een kruising in de dorpskom overstak en gegrepen werd door een personenauto. Verder verloren het leven de 29-jarige G. C. A. Kroeze uit Almelo, die bij Tubbergen met zijn fiets door een auto geschept werd, de 23-jarige D. Vos uit Colijnsplaat, die bij het Zeeuwse Wis senkerke met zijn motorfiets in een sloot belandde en daarbij met zijn hoofd een bermpaal raakte en de 65-jarige mevrouw R. Hofstra-van Dijk uit Den Haag, die door een personenauto werd geschept toen zij met haar fiets de weg Apeldoorn-Arnhem overstak. Een 38-jarige man die zaterdagnacht om onbekende redenen op het dak van het Centraal Station in Amsterdam was geklommen, heeft zijn escapade met de dood moeten bekopen. Toen hij langs de dakgoot een raam wilde binnen klim men, verloor hij zijn steun en viel van een hoogte van 20 meter naar beneden. De inmiddels gewaarschuwde brandweer trachtte hem nog met een vangzeil op te vangen, maar dit mislukte. Hij kwam op de rand terecht en viel vervolgens op straat. Het slachtofer is korte tijd later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. De politie vermoedt dat de man geestelijk gestoord was. Bij Drachten verloren de 36-jarige Marokkaan Messa’audi uit Heerenveen en diens landgenoot de 39-jarige leraar Driss Mekkereni, die in Nederland op vakantie was, het leven bij een frontale botsing met een bus nadat zij, vermoe delijk misleid door lage zonnestand, met hun auto op een verkeerd weggedeelte terecht waren gekomen. In Culemborg kwamen ook twee men sen om bij een verkeersongeluk. De auto van de 56-jarige W. Nitalezaij uit Moordrecht botste door onbekende oor zaak tegen een boom langs de weg. Hij en zijn echtgenote overleden ter plaatse. De jongen werd reeds een paar uur na zijn ontvoering met een riem gewurgd, toen hij uit de auto was gesprongen en was gevlucht. De ontvoerder kreeg hem echter weer te pakken, vermoordde hem en verstopte zijn lijk in het bos. Pas daarna vroeg hij de ouders van het kind om een losgeld van80.000 mark, wat De gezamenlijke omzet van deze 300 ondernemingen steeg in 1974 met percent en de winst met 18 percent. In sommige landen kon de winst echter nauwelijks de inflatie bijhouden. Tot de autofabrieken die in 1974 ver liezen leden, behoren Volkswagen, Alfa Romeo, de Westduitse Ford, British Ley- land en de Chrysler takken in Engeland en Frankrijk. De oliemaatschappijen daarentegen deden het best. Olof Palme heeft in Helsinki een on derhoud gehad met Costa Gomez. Het wordt evenmin onmogelijk geacht dat de socialisten in de regering terugkomen. Met premier Vasco Goncalves, het derde lid van het driemanschap, of zonder hem. Misschien dat Mario Soares wat dat betreft wat water in de wijn doet, wijzende op het geroep van Costa Go mez om eenheid en het einde van de partijstrijd. Alles is mogelijk. Er is geen twijfel aan dat er een zekere ontnuchtering bij de linkse leden van de strijdkrachten te constateren valt. Hieruit kan van alles voortkomen, maar versterking van de Revolutionaire Raad door de gematigde groep van Melo Antunes lijkt het meest waarschijnlijk, terwijl aan het overhaas te tempo van de revolutie Zeker een halt wordt toegeroepen. grootste maatschappijen zijn er ruim 200 gevestigd in vier landen: Japan (74), Engeland (53), West-Duitsland (46) en Frankrijk (30). Deze maatschappijen na men 64,9 percent voor hun rekening van de totale omzet van de „300”, en 45,4 percent van de gecombineerde winst. De 48-jarige H. Jager viel in zijn woonplaats Veendam tijdens het vissen in een visvijver en verdronk. De 35- jarige Th. Luimes uit Aalten verdween tijdens baden in een ontgrondingsplas in Winterswijk plotseling in de diepte. Hij werd na anderhalf uur door duikers gevonden. Twee duikers van de Haagse brandweer hebben gistermorgen het stoffelijk overschot van een ongeveer veertig jarige man in het water langs de Toussaintkade gevonden, waarvan de po litie de identiteit nog niet heeft kunnen achterhalen. der van de andere auto liep ernstig oogletsel op. Twee inzittenden van de andere auto kwamen ook om het leven. Een 29-jarige Amsterdammer heeft bekend in de nacht van donderdag op vrijdag zijn 26-jarige Engelse vriend P. Lawrence in hun woning in het flatge bouw Groeneveen in de Bijlmermeer te hebben gewurgd. Nadat donderdagavond een ruzie was ontstaan had verdachte zijn in bed liggende vriend een sjaal om de hals geslagen en die met een flinke ruk aangetrokken. Van de 50 grootste industriële onder nemingen in de hele wereld zijn zeven van de eerste tien Amerikaans. De olie maatschappij Exxon was vorig jaar nummer één (en verdrong daarmee Ge neral Motors van z’n traditionele plaats), gevolgd door de Koninklijke Shell Groep General Motors. Daarna komen nog Ford, Texaco, Mobil Oil, British Petro leum, Standard Oil of California, de National Iranian Oil Company en Gulf Oil. Gistermorgen is een 38-jarige inwoner van Stadskanaal bij een brand in zijn pension om het leven gekomen. Eén bewoner raakte zwaar en één lichtge wond. Het pension brandde geheel uit. Een 14-jarige jongen is zaterdagavond op het perron van Roosendaal uit een rijdende trein gesprongen. De jongen had met een broer en een vriend die mogelijkheid besproken. Laatsten hielden de jongen voor dat hij dat zeker niet zou durven. Om het tegendeel te bewij zen opende de jongen de deur en sprong uit de toen 25 km per uur rijdende trein. Hij is met een hersenschudding en een barstje in de schedel opgenomen in het ziekenhuis. DEN HAAG (ANP). Het warme weer van het afgelopen weekeinde heeft nogal wat slachtoffers geëist, die door verdrinking om het leven zijn gekomen. De 52-jarige mevrouw J. G. Lankhaar en haar 87-jarige moeder W. J. Rutters- Lankhaar uit Willemstad verongelukten met hun auto op rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) bij Delft. Mevrouw Lankhaar stuurde haar auto de invoeg- strook linksaf en reed tegen het verkeer op de autosnelweg in. Haar auto botste frontaal op een andere waarvan de drie inzittenden licht gewond werden. K y X. In Scheemda heeft de recherchegroep I van de Rijkspolitie een 20-jarige Ovro uw j betrapt, die met- haai- klandestroBe zen der „Heideroosje” iri de lucht' was. De I vrouw kreeg een proces-verbaal en I moest de apparatuur aan de politie af I staan. De vrouw was sinds woensdag i onafgebroken in de ether geweest. Gistermiddag is in Culemborg een ne genjarig meisje gestikt. Volgens de poli tie kreeg het meisje tijdens het schom melen snoepgoed in haar verkeerde keelgat. Ze werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar men slechts de dood kon constateren. DINSDAG 5 AUGUSTUS IJMUIDEN Hoogwater 1.30 uur en 14.03 uur Laagwater 9.06 uur en 22.06 uur DINSDAG 5 AUGUSTUS Zon op 05.07 uur onder 20.24 uur Maan op 02.38 uur onder 18.43 uur In een plas bij Hoogersmilde (Dr) ver dronk de zesjarige Jan Kanon uit Gro ningen. Hij kwam terecht in een gedeel te van de plas dat enkele meters diep is. Kampeerders uit de buurt haalden de jongen uit het water. Mond-op-mond- beademing baatte niet meer. De zesjarige Tommy Hens verdronk in zijn woon plaats Drunen toen hij overboord sloeg aan door de vader werd gedeponeerd bij een verkeerslicht in Speyer. De ontvoerder had de vader gewaar schuwd de politie niet in te schakelen. Deze had dat echter wel gedaan. Toen hij het geld naar de afgesproken plaats bracht, had een gewapende politieagent zich achter in zijn auto verstopt. Vol gens de ontvoerder zou de 13-jarige Willi in een stationcar, die 300 meter van het stoplicht waar het geld gedepo neerd moest worden geparkeerd stond, geboeid, geblinddoekt en met een doek voor de mond terug te vinden zijn. Nummer twee is British Petroleum en op derde plaats komt de National Iranian Oil Company, die in 1973' nog op de 28ste plaats stond. Op de lijst, van Fortune staan onder nemingen uit 27 landen maar van de 300 In Rotterdam vonden drie mensen de dood op de oprit van de John F. Kenne dy weg, die aansluit op de rijksweg naar Dordrecht. De automobilist J. C. Snoek uit Den Bosch moest uitwijken voor een andere auto, die tegen de regels in achteruit reed. De Bosschenaar schoot met zijn auto via het gazon op de rijbaan voor het verkeer in de tegeno vergestelde richting en botste vrijwel frontaal tegen een tegemoetkomende au to. De heer Snoek overleed aan de hierbij opgelopen zware verwondingen op weg naar het ziekenhuis. De bestuur- ■Mt - s Een 20-jarige jongeman en zijn 19- jarie vriend zijn gisteren door de vader van de eerste bij de politie afgeleverd. Ze zouden een veertienjarig jongetje van zijn fiets hebben geschopt. Een man, die tussenbeide wilde komen, werd in elkaar geslagen. De beide ruziemakers zijn in gesloten. Na deze oliemaatschappijen komt als vierde het Brits Nederlandse concern Unilever. Op de vorige ranglijst stond deze onderneming nog op de tweede plaats. Nummer vijf is Philips, die in 1973 nog de derde plaats bezette. De 41-jarige mevrouw R. van Marle- veld-Streekstra uit Amsterdam overleed in een ziekenhuis in haar woonplaats nadat zij zwaar gewond was, toen de auto waarin zij meereed tegen een boom botste. Bij een frontale botsing tussen auto’s in Hengstdijk (Zeeuws-Vlaande- ren) verongelukte de 19-jarige K. L. M. A. A. Crabbe uit Hontenisse. verschaffen aan een democratisch plura listisch regime, ook een grote indruk op de president gemaakt, al bekende hij dit niet helemaal in het openbaar. Portugal kan geen buitenbeentje vormen, zowel de oosterse als de westerse landen schij nen aan de president duidelijk te hebben gemaakt dat hij geen verstorende poli tiek moet voeren die de akkoorden van Helsinki fn gevaar dreigen te brengen. Portugal hoort thuis in het westerse blok en daar moet het zich maar bij aanpassen, schijnt hem ook door Oosteu- ropeanen verteld te zijn. Generaal Otelo de Carvalho heeft vandaag een vergade ring met de commandotroepen waarvan hij vorige week de officieren en sommi ge onderofficieren ontslagen heeft. De commando’s werden volgens de bevel hebber van het regiment, kolonel Jaime Neves, door linkse indringers omverge- praat. De kolonel zei dat indien hij gewild had, best een tegenactie had kunnen ondernemen, maar dat heeft hij maar nagelaten om de revolutie nog niet ver der in het slop te sturen. Later op de dag ontvangt Caravalho de socialistische leider Maria Soares, die hem voor zijn vertrek naar Stockholm in een brief om een onderhoud heeft gevraagd. Er heerst bij twee leden van het driemanschap, Costa Gomez en Otello Caravalho, een zekere desillusie met het gedrag van de communisten, wiens par tij communiqué’s een klagende toon be ginnen te krijgen als zijnde de verschop te en verslagen minderheid na de golf van aanvallen op hun partij kwartieren door het hele land. Otelo de Caravalho zou volgens sommige waarnemers in Lissabon het vice-premierschap gewei gerd hebben. Het is ook lang niet onmo gelijk dat Mario Soarez zijn tijd in Zweden gebruikt heeft om te trachten via Olof Palme de Portugese politiek in gematigde banen te leiden. ■n - u Sc ker met een biljet van 500 mark in een hotel in Saarbruecken wilde betalen, werd de politie ingeschakeld en werd de 37-jarige metselaar gearresteerd. In zijn auto werd nog 70.500 mark van het losgeld aangetroffen. De ontvoerder had vrijdagmorgen om streeks elf uur aan de concierge van de school die Willi Zimmermann bezocht, gevraagd of hij de jongen mee kon nemen. Hij verklaarde dat de vader van de jongen een ongeluk was overkomen en dat hij de jongen af moest halen. Eerst tegen twee uur ’s middags kwam de vader achter dit verhaal. Om vier uur vrijdagmiddag belde de ontvoerder op. Nothacker is al eens eerder, in 1954, wegens moord en beroving tot 10 jaar veroordeeld. Na zijn ontslag uit de ge vangenis heeft hij enige tijd als metse laar bij de vader van de vermoorde jongen gewerkt. Zaterdagmiddag hebben recreanten in de Zandput in Alkmaar een recreatiege bied, het stoffelijk overschot gevonden van de 8-jarige Henkie Adams. Het jon getje werd al sinds woensdagmiddag vermist. De Alkmaarse politie vermoedt dat Henkie tijdens zijn spel is verdron ken. President Generaal Costa Gomez liet bij zijn aankomst in Lissabon uit Hel sinki wederom zeer gematigde geluiden horen, hij sprak nadrukkelijk over een „pluralistisch” (meervoudig) socialisme en riep nadrukkelijk op de partijtwisten bij te leggen en een eenheid te vormen onder het Portugese volk waarvoor volgens hem een beslissend moment was aangebroken. Bij de aankomst van de president op het vliegveld waren de dissidente leden van de Revolutionaire Raad, Melo Antu nes en Vitor Alves aanwezig, en natuur lijk Vasco Goncalves de eerste minister. Wie bij de ontvangst ontbrak, was de derde man van het triumviraat, generaal Otelo de Carvalho. De voortdurende toespelingen van Costa Gomez op het oorspronkelijke programma van de strijdkrachten, de strikte naleving van de rechten en vrijheden van de mens volgens de principes van de Verenigde Naties, zouden de voorspelling kunnen rechtvaardigen, dat er in Portugal een politieke ommezwaai gaande is. Costa Gomez liet in een tv-interview merken geïmponeerd te zijn door zijn gesprekken met de buitenlandse leiders in Helsinki, onder wie de Roemeense en de Joegoslavische. Van dezen kreeg hij Kinderen hebben gistermorgen in Maas-Mechelen even over de Belgisch- Nederlandse grens in Limburg, het lijk gevonden van een 25-jarige Nederlandse vrouw. De vrouw lag naakt met het gezicht op de grond. Ze was met haar BH en slipje gewurgd. Volgens de politie is de vrouw het slachtoffer geworden van een lustmoordenaar. Een 18-jarige jongeman is inmiddels gearresteerd. De ze zou haar zaterdagavond met zijn bromfiets van een dancing naar huis hebben gebracht. Volgens zijn verklaring heeft hij de vrouw 150 meter van haar woning af gezet. Een getuige heeft op de plaats van de moord zondagochtend ech ter een bromfiets zien liggen. Premier. Den Uyl vertelde na af loop van de conferentie dat de Portu gese socialistenleider Mario Soares uitvoerig uit de doeken had gedaan waarom hij niet meer op regeringsni veau wenste samen te werken met de huidige machthebbers in Portugal. Soares had gezegd er bang voor te zijn dat een mogelijke communisti sche regering in Portugal de bevol king zou onderdrukken. Maar, zo zei premier Den Uyl, er bestaat onder ons een voorzichtig optimisme dat de ontwikkeling in Portugal zich nog ten goede zal keren. Soares vertelde zijn socialistische collega’s dat hij vaak in verlegenheid werd gebracht door steun van rechtse zijde. Soares zei niet tegen Marx te strijden, maar, tegen Stalin. Hij wil socialisme in Portugal en geen Stali nisme, aldus Den Uyl. L.L-J1L 1,1 ‘’i11 ROTTERDAM. (ANP) Assurantie- concern Stad Rotterdam anno 1720 NV verwacht dat de brutowinst in de twee de helft van dit jaar net a Is in het eerste halfjaar met vijftien percent zal toenemen. Voor geheel 1975 wordt een brutowinst verwacht van 26,6 miljoen tegen 23,1 miljoen in 1974. Op grond van deze winstverwachting zal het contante dividend over 1975 min stens gelijk kunnen zijn aan het divi dend over 1974, terwijl het in de bedoe ling ligt zo mogelijk weer een uitkering ten laste van de agioreserve te doen, zo blijkt uit het prospectus van een claime- missie van de onderneming. Over 1974 bedroeg het dividend 25 percent, waar van desgewenst 2,5 percent agio-bonus, plus een agio-bonus van 10 percent. Het totale premie-inkomen van schadeverzekeringbedrijf steeg in VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Kans op en lokale onweersbui, overigens aanhoudend zonnig. Later iets minder uitzon derlijk warm. Aantal uren zon: 6 tot 15. Minimumtempe ratuur: omtsreeks 17 graden. Maximumtempe ratuur: omtsreeks 26 graden. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. NEW YORK. (AP) Een aantal van ’s werelds 300 grootste ondernemingen buiten de Verenigde Staten is nu niet zo groot en winstgevend als in 1974. „Dit is”, aldus het Amerikaanse zakenblad Fortune, „het gevolg van de recessie, de inflatie, het krappe geld en de hoge energiekosten”. STOCKHOLM. De Europese so- ciaal-democratische partijen zullen een comité oprichten voor „vriend schap en steun” aan de Portugese socialisten van Mario Soares. Dat maakte de Zweedse premier Olof Palme bekend na afloop van de soci alistische top die in Stockholm werd gehouden, aansluitend op de veilig- heidsconferentie in Helsinki. onbew. zw. bew. licht bew. onbew. half bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. w.st. i 1. bew. nno onbew. w licht bew. w.st. onbew. onbew. onweer onbew. w.st. onbew. wzw onbew. nno half bew. w.st. licht bew. z onbew. ono onbew. wnw onbew. zw. bew. onbew. onbew. i onbew. onbew. licht bew. licht bew. het het eerste halfjaar met 6 percent. Tegen de achtergrond van de economische om standigheden voldoet dit groeipercentage redelijk aan de verwachtingen. Stad Rotterdam acht het noodzakelijk dat er in het eigen vermogen voldoende buffer aanwezig is om calamiteiten van welke aard dan ook op te kunnen vangen; er wordt dan ook ge streefd naar versteviging van de eigen vermogenspositie. De emissie van nieuwe certificaten van aandelen wordt gedaan om de voor genomen vergroting van het aandelenka pitaal van de daarvoor in aanmerking komende werkmaatschappijen te kunnen verwezenlijken, aldus het prospectus. De gelden uit de emissie kunnen terstond via de betreffende werkmaatschappijen belegd worden, voornamelijk in hypo theken, en leveren op deze wijze direct een bijdrage aan de concernwinst. De nie uwe certificat en v an aan delen worden uitgegeven tegen 80 per certifi caat. De inschrijving staat op 14 augus tus open, uitsluitend voor houders van claims en wel i n de v er houding van nomina al 10 nieuwe kapitaal op nomi naal ƒ80 uitstaand k apitaal. De claim- handel begint op 6 augustus. De storting dient te geschieden op 8 september.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2