NEDERLAND TEN ONDER IN DRAMATISCH SLOTDUEL W aterski triomf Willy Stahle K Forse roeiploeg naar Nottingham Pitcher sloeg Amerikaans contract af SPITZ HAD ONTVOERD MOETEN WORDEN... 'W I illfct Cijfers EK r ■S lil I |w 8 S llill rVl MAANDAG 4 AUGUSTUS 1975 SPORT 9 door Pieter Mul H Klasse ®s gr’ Ifc Afstraffing sf i' SPORTIEF voor Oranje teveel •- Charley Urbanus: niet naar Amerika. Charley Urbanus redde het ook niet alleen (Van onze sportredactie) Bertie Haage: „Rommel opruimen.’’ De technische adviescommissie da mes is van mening dat in de huidige vorm een finaleplaats - voorwaarde voor uitzending - niet zonder meer bereikbaar zou zijn voor de onttroon de skiffkampioene. De TAC veron derstelt dat bij een goede motivatie en een goede opgezette, verdere trai ning dit laatste zeker tot de moge lijkheden zou hebben behoord. Aan gezien Ingrid Munneke zelf evenwel te kennen had gegeven het seizoen na de „nationale” te beëindigen, is zij niet als mogelijke kandidate voor de Nederlandse ploeg bij het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roei Bond voorgedragen. De Nederlandse afvaardiging is als volgt geformeerd: Dames, vier met stuurvrouw: Ne- taanse mentaliteit in het team /zinder spelers van de regerende landskampioen. De teamleiding mag verantwoordelijk worden gesteld voor het feit dat Myers in zijn onschuld uitging van een ploeg die dezelfde discipline van binnenuit zou kunnen tonen als Amerikaanse honkbal- 1 Sé Iers dat doen. Niet chef d’equipe De Pierre echter herhaaldelijk moest een meningsverschil van hem met Ernie My ers door derden worden gesust maar de teamarts heeft de bal aan het roUen gebracht. De verlossende ploegbespre- king kwam echter minstens een dag te laat. De Italiaanse chef-d’equipe Cecottl be loofde als reactie daarop dat zijn land over een paar jaar met 20 Italiaanse Italianen zal komen. „Al zijn deze jon gens voor het grootste deel ook echte Italianen wat mentaliteit en cultuur be treft. De jeugdafdeling is al sterk ge groeid, maar de organisatie laat nog te wensen over. Door dit succes zijn we in elk geval verzekerd van voldoende bron nen om ook die kant van ons honkbal goed te kunnen gaan aanpakken”. BOGOTA (UPI). Het Columbiaanse dagblad El Espacio meldt dat guerrilla strijders het plan hadden opgevat om Mark Spitz en zijn vrouw na afloop van de wereldkampioenschappen zwemmen in Cali te ontvoeren. De guerrillas leden van het Volksleger voor de Be vrij ding (E.L.N.) zouden een losprijs van vijf miljoen dollar in gedachten hebben gehad plus de vrijlating van zes ge vangen genomen guerrillastrijders in ruil voor Spitz en zijn vrouw. Volgens het dagblad was degene, die belast zou worden met de leiding van de ontvoerings- operatie Pedro Leon Arboleda, een vroegere journalist, die zich bij de guerril- leros voegde. Arboleda werd maandag - één dag na het einde van de kam pioenschappen - tijdens een vuurgevecht met legereenheden in Cali gedood. Ditmaal weigerde hij allereerst omdat hij in dienst moet, maar vooralsnog wil hij daarna chamelijke „Misschien Springfield zou kunnen, maar dat wil ik uitsluitend als de opleiding daar in Nederland de zelfde waarde krijgt toegekend als de sportacademie.” Aan het eind van het toernooi kreeg de 20-jarige Amsterdammer de titel van Net als in het tweede duel van woens dag stond voor Italië zondag Micke Ro mano op de plaat. Manager Bill Arce „Hem beschouw ik als onze beste werper en niet Martone (zoals onder meer My ers had gedacht). Ik heb het bewust op de vijfde wedstrijd laten aankomen.” Een enorme gok van de manager van de equipe, want net als woensdag bleek dat de harde bal van de Italo-Amerikaan echt wel te raken was. Het heil moest in eerste instantie opnieuw van Urbanus TRIER (ANP) Willy Stahle is gisteren in Trier Europees kampioene waterskiën geworden. Zaterdag won zij de slalom om gisteren bij het schans springen op de vierde plaats te eindigen.Op hetzelfde onderdeel legde een an dere Nederlandse, Marlon van Dijk, met een sprong van 30.20 meter beslag op de derde plaats. Willy Stahle rekende gisteren bij de figuren definitief af met haar grootste concurrentie, de Westduitse Petra Trautman, die zowel op dit onderdeel als in het eindklassement op de tweede plaats eindigde. Eindklassement: 1. Willy Stahle (Ned.) 2631 punten; 2. Petra Trautman (WDld.) 2480 punten; 3. Silvia Gutenstein (Lux.) 2180 punten. nie Myers. Uitgaande van de Ameri kaanse situatie meende hij dat de spe lers hun eigen verantwoordelijkheid voor bijvoorbeeld de naleving van ge- zondheidsregels konden dragen. Het ge drag van een stel selectieleden gaf de hoogst verbaasde teamarts Jager al snel aanleiding te spreken van honkbaltoeris- ten. Van discipline in de betekenis van zelfbeheersing was in een aantal geval len geen sprake. Myers’ tweede werper lag twee dagen voor het duel van woensdag mede door eigen schuld ziek in bed. Myers gokte toch op hem, maar dat pakte falikant verkeerd uit. Het veld had geen vertrouwen in een werper zonder controle en blunderde. Italië zorgde voor een afstraffing. Diezelfde avond nog drosten drie man, een hou ding die illustratief was voor de sfeer tot op dat moment. De spelers en leiding hadden juist die avond afgesproken el- AMSTERDAM (ANP). - Nederland zal op elf van de 22 nummers verte genwoordigd zijn bij de wereldkam pioenschappen roeien, die van 21 au gustus tot 1 september te Nottingham (Engeland) worden gehouden. Vier dames- en vier heren-elite equipes worden afgevaardigd, voorts komt Nederland uit in drie lichte nummers. Tot de Nederlandse deelneemsters be hoort niet Ingrid Munneke-Dussel- dorp, de oud-kampioene van Europa in de skiff. Zij werd in een finale, waarin zij niet geheel geinteresseerd leek, woensdag verslagen door Trudy Jongenelen. Aangezien deze DDS- skiffeuse deel uitmaakt van de dub bel vier die naar Nottingham gaat, bestond de mogelijkheid de Groningse toch uit te zenden. (nu tweede honkman) komen. In de tweede innings sloeg hij een homerun met Henken op het honk, een voorbeeld dat door invaller Zschuschen werd ge volgd met Van den Berg aan boord. Door het falen van Neuteboom deed Nederland daarmee niet meer dan inlo pen tot 6-4. De Italiaanse schrik ver dween echter in de volgende slagbeurt toen Orrizzi, Frisco en Di Santo op het werpen van Leurs ongenadig uithaalden. De laatste deed dat met een homerun en met 9-4 greep Italië de eerste titel sinds 1954. Een juichende Italiaanse voorzitter Beneck zag zijn met veel lires omgeven ideaal eindelijk verwezenlijkt en voor het Italiaanse honkbal betekende de zege over Nederland (3 om 2) een zegen. Het Olympisch Comité doet veel voor sport in Italië en eiste langzamerhand een tegenprestatie. Bill Arce’s opdracht mis lukte twee jaar terug in Haarlem, dit maal in Barcelona was het raak, al kon Myers het weer niet laten te zeggen, dat hij van Amerikanen en niet van Italia nen had verloren. Natuurlijk is dit team kwalitatief aanzienlijk minder dan verleden jaar in de Haar lemse Honkbalweek toen ik voor het eerst in Nederland was”. kaar de dag erop (donderdag) pittig de waarheid te zeggen en dat gebeurde. Myers gaf de spelers voor het eerst op hun duvel en over het geheel genomen werkte dat goed. Vrijdag al, in de derde wedstrijd, viel te constateren dat er met meer overtuiging werd gewerkt. De Ita lianen wonnen weliswaar, maar dat kon onder meer gebeuren omdat Arce (toen pas) zijn beste werper, zoals Myers en anderen meenden, inzette. De mentaliteit ei gretigheid van Oranje groeide in het besef dat het duel van zaterdag weer door de superieure Charles Urbanus ge leid zou worden. De tegenvallende Zschuschen was definitief vervangen door de attentere Horeman, de belang rijkste wissel in het basisteam. En zie, Urbanus bleek aan vier dagen voldoende rust te hebben gehad tegenstander Miele (ook dinsdag op de heuvel) had echter beduidend minder controle. Het opofferingsgezinde en gretige Nederland dreunde maar liefst 15 honkslagen het veld in en over, meer dan in drie voorgaande ontmoetingen samen. De Ita lianen kregen een klap die Nederland woensdag incasseerde, en dat beloofde een sensationele slotwedstrijd. reus Orca-combinatie (Liesbeth Vos- maer, Hette Borrias, Myriam Steen man en Liesbeth de Graaff. Stuur vrouw: Vera Schneijderberg). Dubbel twee: Ric (Andrea Vissers en Hellie Klaasse). Dubbel vier: Njord Triton DDS-combinatie (Ans Gravenstijn, Barbara de Jong, Anneke Stefels en Trudy Jongenelen. Stuurvrouw: Eve lien Koogje). Acht: Nereus/’t Spaarne/ Phocas/Argo/Njord/De Hoop-combi- natie (Loes Schutte, Thea Valk, An net Poelenije, Marleen van Rei, Elisa beth Tellegen, Maria Kusters, Karin Abma en Joke Dierdorp. Stuurvrouw: Marjolein Jongh Visser. Reserve: Sas kia Jorissen (De Hoop). Heren: Twee zonder stuurman: Ne- reus (Van der Horst en Boeschoten), Twee met stuurman: Dudok van Neel (Van der Pas en Van Vianen). Vier zonder stuurman: Nereus/Nautilus- combinatie (Van Droge, Van de Pol, Jeroen en Renald Vervoert. Acht: Laga/Nereus/Asopos/De Vliet-combi- natie (Van Droge, Van de Pol, Jeroen en Ronald Vervoort). Acht: Laga/Ne reus/Asopos/De Vliet-combinatie. Hiervoor zijn geselecteerd de roeiers. Klem, Vermeulen, Van Gort, Nolet, Oudt, Veling, Van Rooijen en Stei- genga. Mogelijk zal nog een beroep worden gedaan bij de formering van deze nieuwe acht op Jorissen en Bienfait. Lichte roeiers, skiff: Punt (Hollan- dia Roeiclub), vier zonder stuurman: ’t Spaarne (Schous, Povel, Kuijk en Van Lith). Acht: Nereus/Triton-com- binatie (Kooke, Kalff, Bos, Koorn- neef, Appeldoorn, Brasser, Helsloot, Ford en Korthals Altes, stuurman. De Amerikaan miste in vergelijking met 1974 onder meer Hamilton Richard son (nu coach), Winneke Remmerswaal (prof in de VS), Fred Beckers en Olfio Troeman (geblesseerd). De Amerikaan Ray Peloquin die toen als relief-werper voor Nederland een zeer belangrijke rol vervulde, kon in Barcelona uiteraard niet meespelen. De 39-jarige Myers moest het bovendien stellen zonder Nol Beenders, de man die samen met Rem merswaal ervoor verantwoordelijk was dat de Italiaanse equipe op het EK in Haarlem van twee jaar terug beide ma len werd verslagen. In de zeven weken die ei. honkbalkenner uit Michigan voor de afgelopen titelstrijd in Nederland doorbracht, werd hij nog met essentiële wijzigingen in de selectie geconfron teerd. Het excuus bij verlies van de Europese hegemonie lag voor de hand, maar het technische trio (Myers, Volke- rijk en Richardson) heeft dat niet of nauwelijks ter sprake gebracht. Met veel onzekerheden in het achter hoofd reisde de nationale honkbalploeg naar de Oostspaanse toernooistad. Met in elk geval de wetenschap dat een kwali tatief tekort door vechtlust en geloof in eigen kunnen moest worden gecompen seerd. Van een gezamenlijke bereidheid om alles te doen en te laten om het doet prolongatie van de titel, te berei ken, was de eerste dagen bij aardig wat spelers geen sprake. Iets wat in de hand gewerkt werd door de houding van Er- De Nederlandse honkbaljeugd heeft zondag in Rimini de vijfkamp tegen Jong Italië verloren met 1-4. Na vrijdag de achterstand van 0-2 te hebben ingelopen volgden in het weekeinde nog twee nederlagen. Zaterdag wonnen de Italianen met 1-0 na runs in de eerste en derde innings. Zondag was de achterstand op de Italianen opnieuw twee punten. Nu werd het 2-4. meest waardevolle speler van de 14e titelstrijd en dat was niets te véél ge zegd. Zaterdag haalde hij op de heuvel de achterstand van Nederland (vrijdag opgelopen) op met superieur pitchen. Ook al ontkwam zelfs hij niet aan drie homeruns op het kleine Montjuich-veld. Maar de zoon van de legendarische Han Urbanus („Aan mijn vader heb ik ont zettend veel te danken”) bracht niet alleen op de heuvel al de vereiste con centratie op, eveneens aan slag was hij formidabel. Drie homeslagen uit vier slagbeurten kon zijn gemiddelde dan alleen maar worden overtroffen door de formidabele vechtjas Van den Berg. Myers dus toch de coach die de Euro pese titel verloor. Over zijn beperkte spelersmateriaal, met name op het ge bied van de werpers, is al geschreven. Bij zijn optreden vallen maar twee vraagtekens te plaatsen. Tot twee keer toe gokte hij op een machteloze Neute boom, waarbij diens gebrekkige conditie voor het eerste duel voldoende had moe ten zijn om voor een andere oplossing te kiezen. De Haagse pitcher schakelde voor het duel zichzelf min of meer uit. maar Myers verbond er geen conclusies aan. De Amerikaanse coach bleek ge brekkig op de hoogte met het optreden van Nederlandse teamsporters, speciaal in het buitenland. Een berucht gebrek aan zelfbeheersing manifesteerde zich ook die eerste week in een deel van het Nederlandse kamp. Pas daarna ging de bijl erin en de laatste drie wedstrijden toonde de ploeg het vereiste karakter, was er enigszins sprake van een Spar- BARCELONA Verslagen is het Nederlands honkbalteam gisteravond de Mont- juich afgedaald. Boven op een van de heuvels die het rumoerige Barcelona domine ren, zorgden 20 honkballers voor een gebeuren dat niet anders de geschiedenis in kan gaan dan als de „nederlaag van Montjuich”. Na 10 achtereenvolgende zeges ging het deze elfde keer mis met een ploeg die tot de zwakste gerekend moet worden van de vertegenwoordigingen die tot op heden Italië op Europese kampioenschappen achter zich hadden weten te houden. Manager Ernie Myers was van het tekort aan werkelijke klasse op de hoogte. „Maar dat kan ik toch niet tegen de jongens zeggen. naar de Academie voor Li- Opvoeding in Amsterdam, dat ik nadien naar het College van Archie Allen itó Twee krachttoeren A De laatste en Harm Horeman (in de basis voor Zschuschen) sloegen de Ne derlandse homeruns. Horeman verdiende eigenlijk nog meer waardering met een grandioos gescoord punt middels een ren vanaf het tweede honk na een tik van Urbanus. Romano, Casteri en Spica tik ten eveneens de bal het stadion uit, maar desondanks gingen de Azzurri met 9-4 ten onder. Dat is ook uitgekomen, zij het voor de Nederlanders op een onprettige manier. Nog sneller dan afgelopen woensdag moest startende werper Neuteboom dit keer van de heuvel. Opnieuw moest de onervaren Bertil Haage de rommel op ruimen en hij deed dat voortreffelijk. Hij stond weliswaar drie punten toe, maar zijn werpcijfers getuigden van klasse. Daarmee wederom het vertrou wen van Myers in Neuteboom extra beschamend. Om aanvallende reden moest de Twent wijken en nadat in de zevende innings Oranje de achterstand tot twee punten had teruggebracht moest zijn vervanger Leurs de beslissen de tik incasseren: een homerun met twee man op de honken. J j BARCELONA. Kijkend naar de huldiging van de Italianen ontsnapte Charley Urbanus een moedeloze ver zuchting. „Ik kon het toch ook niet alleen”, klonk het met een stem vol vertwijfeling. Op het eerste gehoor een uitlating die bescheidener had kunnen uitvallen. Elke andere Oranje-honkbal- ler, die zich de opmerking had laten ontglippen zou zich er inderdaad bela chelijk mee hebben gemaakt- zo niet Amsterdamse Charley. Hij was de enige vedette in een team met nogal wat spelers van de tweede garnituur. „Sun- go” Carrera, de coach van het Spaanse team, dacht er net zo over, want in zijn functie van scout voor de Amerikaanse profploeg Kansas City Royals bood hij Urbanus aan bij die ploeg te gaan spe len. Charley gaat waarschijnlijk niet, net als twee jaar geleden toen hij een aanbod om naar Sarasoto te komen af wees, omdat hjj zijn middelbare school wilde afmaken. Werpcijfers: Nederland: 0-0-0-0-3-0-1-0-0-5. [talië: 1-0-0-0-0-1-0-0-2. De werpcijfers: Miele (7 innings) 5-0-12; Peretti (een twee derde inning) 1-1-3; Re een derde inning) 0-0-0. Vijf veldfouten. Slagprestaties: Castelli 500 (twee uit vier), Drrizzi .3-3 (een uit drie),, Romano en Bpica .250 (een uit vier). Mederland: de werpcijfers: Urbanus (ne gen innings) 11-2-5. Drie veldfouten. Slag- □restaties: Van den Berg .800 (vier uit vijf), Urbanus .750 (drie uit vier), Ben Richardson en Horeman .400 (twee uit vijf), Lewis .250, Hageman, F. Smit en Eijgendaal .200 (een uit vijf). ZONDAG Italië: 1-3-0-0-2-0-0-3-0; Nederland: 0-0-0- 0-0-0-0. Nederland: Werpcijfers: Neuteboom (een een derde innings plus vier man) 1-3-3. Haage (vijf twee derde innings) 11-2-3. Leurs (een inning) 1-0-3. Fijth (een inning) 9-1-1. Geen veldfouten. Slagprestaties: Zschuschen 1000 (een uit een), F. Smits .750 (drie uit vier), Urbanus .400 (Twee uit vijf), Eijgendaal .333 (een uit drie) en Van den Berg en Ben Richardson .250 (een uit vier). Italië: Werpcijfers: Romano 14-9. Geen veldfouten. Slagprestaties: Spica .600 (drie uit vijf), Orrizzi en Di Santo .400 (twee uit vijf), Prisco .333 (een uit drie), Romano en Germano .250 (een uit vier). West-Duitsland is in het toernooi derde geworden na in de vijfde wedstrijd met 6- 3 van Spanje te hebben gewonnen. Zwe den eindigde op de vijfde plaats en Frankrijk als laatste op de zesde.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9