TOENEMEND VERZET TEGEN COMMUNISTEN cc Suralco wil 500 man ontslaan Argentijnse anti-communisten vermoordden 2000 mensen FBI: Hoffa RPS verhoogt is dood rente Misschien toch lichtpuntje voor scheepswerf Huis-aan-huis- onderzoek na aanslag in taxi Vaculik schrijft brief aan Waldheim Scheepsbouw in Japan in de knel *4 g J r 1 door nico scheepmaker a WIEKEN HAAR NICOTINE CONFLICT ROND HOGE COMMISSARIS RAPPORT GEDEPONEERD BIJ FEDERALE RECHTBANK I Tsjechoslowaakse schrijver vreest politie NORITtbetrouwtaremkWelbiimaagstoomissen 1 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 AUGUSTUS 6 WOENSDAG IK Dode Vakbonden n rs lP in ril er gt ik i- n i t Goncalves blijft premier (Van onze redacteur in Lissabon) n be- zo in op toegestaan, maar als omgekeerd de stier (in casu W. Drees jr.) als eerste met een haarstukje zijn imago opvijzelt, hoeft Jupiter (in casu maarschalk Tito) wa rempel niet achter te blijven. „Als Silva Cardoso niet binnen acht dagen terugkeert in Angola verbreken we alle contacten met de Portugezen,” zo Vaculik geeft tevens uiting aan nieuwe angstgevoelens nadat zijn woning in De familie van Hoffa is er echter van overtuigd dat hij nog in leven is. Zij heeft dinsdag een beloning van 200.000 dollai (circa 500.000 gulden) uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot het vin den van zijn verblijfplaats. In Lissabon is een bom ontploft bij een regeringsgebouw van een departe ment van het ministerie van landbouw. de werd De dader had de bom onder een vracht wagen geplaatst, waar hij voortijdig af ging zodat het hem het leven kostte. Naderhand werd bekend gemaakt dat de pleger van de aanslag een oud-legionair was van het Portugese legioen, Ricardo Resende geheten. Ook in Fafe in het noorden van het land, is een bom ontploft. Deze werd verondersteld geadresseerd te zijn aan een bekende linkse activist, die echter geen letsel opliep. heim in april werd benoemd tot doc tor honoris causa van de Karel-Uni- versiteit in Praag schrijft Vaculik: Intussen heeft president Isabel Peron een gesprek gehad met vakbondsleiders, dat geleid heeft tot een betere verhou ding. De bijeenkomst was de eerste ont moeting sinds de vakbeweging vorige maand door een algemene staking het streven van het staatshoofd om de loon stijgingen te halveren had doorkruist. klaarbare wijze werd stopgezet. Zelfs werd ontkend dat men van plan was een proces aan te spannen en mij is nooit verteld wat de werkelijke stand van zaken was”, aldus Vaculik. De Rotterdamse politie wil graag ach ter de identiteit komen van de spoor loos verdwenen taxipassagier omdat zij een verband vermoedt met de moord op de 60-jarige taxichauffeur Bas Hartmann uit de Maasstad. Op 3 april van dit jaar werd Hartmann op slechts enkele honder den meter van de plaats waar De Fagel werd aangevallen door een passagier in zijn taxi doodgeschoten. t e tl ROTTERDAM (ANP). Vijftig poli tiemannen uit Capelle aan den IJssel en Rotterdam hebben gisteravond in Capel- le-West en Kralingse Veer een uitge breid huis-aan-huis-onderzoek gehouden. De bedoeling is aanwijzingen te krijgen die kunnen leiden tot de arrestatie van de passagier die donderdagavond 31 juli in de Nijverheidsstraat de 33-jarige Rot terdamse taxichauffeur P. de Fagel in zijn taxi neersloeg, nadat hij De Fagel had laten weten de ritprijs niet te wil len betalen. j- 3e ar j- ;t n te 1 j i, h n e Q n e e 1 id in )e is in >r rs d rs •n n d g r s (ADVERTENTIE) e 1, n Is r d LISSABON Het gesprek tussen de leider van de Portugese Socialis tische Partij Mario Soares en de commandant van de militaire politie, generaal Otello de Carvalho, zou vandaag plaatsvinden. Een woordvoerder van de COPCON deelde dit gisteren mee, nadat De Carvalho, één van de leden van het driemanschap dat in Portugal de macht in handen heeft ge nomen, de sociaal-democraten de ergste vijanden van de Portugese revo lutie had genoemd. Heeft het eigenlijk zin om over te stappen op sigaretten met een kleiner nicotinegehalte. Een Brits medisch blad heeft bekendgemaakt, dat dit helaas weinig helpt. Men heeft uitgevonden dat de roker net zo lang rookt totdat hij een bepaalde hoeveelheid nicotine in zijn bloed heeft opgenomen, dus tot hij het door hem gewenste fisiologische effect heeft bereikt. Dat kan via •weinig nico- tine-rijke” sigaretten gebeuren, of via „veel nicotine-arme” sigaretten. Het eer ste is zelfs aan te bevelen, omdat het teergehalte in beide soorten sigaretten ongeveer gelijk pleegt te zijn, zodat je dan in ieder geval minder teer naar binnen krijgt. DETROIT (Reuter). De federale re cherche in Amerika (FBI) gelooft dat Jimmy Hoffa, de vermiste ex-voorzitter van de Amerikaanse transportbond, is ontvoerd en vermoord, en dat men nooit zijn lijk zal vinden. Dit is gisteren in FBI-kringen meegedeeld. april werd doorzocht en waarover hij toen, eveneens via een open brief, zijn veroordeling uitsprak. De schrijver heeft zijn jongste brief ter hand ge steld aan buitenlandse corresponden ten in Praag. Mevrouw Peron had de vakbondslei ders uitgenodigd, nadat zij haar werk zaamheden na een rustpauze van twee weken had hervat Casildo Herreras, de leider van het 2,5 miljoen tellende alge mene vakverbond, sprak van een vriend schappelijk en hartelijk onderhoud. „Wij kwamen mevrouw de president onze steun betuigen en onze wens uitspreken BUENOS AIRES (AFP, Reuter, UPI). Het Argentijnse anti-communistisch verbond, bekend onder de beginletters „AAA”, heeft in minder dan een jaar meer dan tweeduizend mensen ver moord. Dit heeft in Buenos Aires de advocaat Miguel Angel Radrizzani Goni verklaard, die een onderzoek instelt naar de activiteit van uiterst rechtse groepe ringen in Argentinië. Nu zijn laatste werk, een roman over allerlei onderwerpen waaronder enke le politieke, in beslag genomen door de veiligheidspolitie, zegt Vaculik te vrezen dat hij opnieuw in moeilijkhe den kan komen met de wet. „Als, op de koop toe, beslist wordt dat ik van plan was dit werk te publiceren- zo zegt Vaculik, zou ik kunnen worden berecht als een gevaarlijke recidivist”. terwijl een officier en een soldaat licht werden gewond. Dit heeft het Argentijn se leger gisteren bekendgemaakt. Het gevecht vond plaats in de bergen van de noordelijke provincie Tucuman, waar een legerpatrouille een kampement van de ERP ontdekte. Het was het eerste grote treffen sinds het leger in februari een offensief begon op bevel van president Isabel Peron. In dit offen sief in de bergen van Tucuman zijn tot dusver 24 leden van de ERP gesneuveld. Drie dagen geleden liet de guerrillabe weging aan de pers weten, dat zij bereid was tot een bestand, mits de regering de staat van beleg zou opheffen, alle poli tieke gevangenen zou vrijlaten en het verbod op de ERP zou opheffen. De regering heeft nog niet gereageerd op dit aanbod. PRAAG (Reuter) De dissidente Tsjechoslowaakse schrijver Lud- vik Vaculik heeft een open brief geschreven aan secretaris-gene- raal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties. Daarin oefent hij kritiek op het wettelijk systeem in zijn land en de onzekerheid en verborgen onderdrukking die er uit voortvloeit. Op diezelfde datum worden bij de RPS ingevoerd spaardeposito’s van ten minste f 1000 met een looptijd van zes jaar en een rente van 8,5 pet. Tegelijker tijd worden opnieuw ingevoerd beleg- gingsbewijzen van 1000 en 5000 met een looptijd van vijf jaar en een rente van 8 pet. in Spanje verblijft. Bij een gevecht tussen Argentijnse militairen en leden van de linkse guer rillabeweging het „Revolutionaire Volks leger” (ERP) zijn acht guerrilla’s gedood, DEN HAAG. De Rijkspostspaar- bank gaat met ingang van 6 augustus de rente op spaardeposito’s van tenminste 1000 met een looptijd van vijf jaar verhogen van 8 pet. tot 8,25 pet., aldus de RPS. De 62-jarige Hoffa verdween zes da gen geleden. De federale recherche zou weinig hoop hebben ooit de hele ge schiedenis van wat hem is overkomen, te ontsluieren. Radrizzani Goni, die gisteren zijn rap port over de antecedenten van de be langrijkste leden van „AAA” bij de Federale Rechtbank heeft gedeponeerd, herinnerde eraan dat de organisatie haar activiteit in september vorig jaar is be gonnen met de moord op Alfredo Cru- ouhet, verdediger van taltijke politieke gevangenen. Een groot aantal politici, diplomaten, hoogleraren, artiesten en studenten hebben in de afgelopen maan den in verband met dreigementen van de kant van „AAA” het land verlaten. Van bepaalde zijde wordt gezegd dat de leider van de anti-communistische organisatie niemand minder is dan de onlangs afgetreden minister van Sociale Zaken, José Lopesz Rega, die momenteel Waldheim wordt door Vaculik gewezen op „onze pre-Helsinki toestanden” en hoe de auteur mogelijk wordt berecht op grond van drie aanklachten wegens ondermijning of tegne de staat gerichte activiteit, hoewel hij niet over infor matie beschikt inzake zijn huidige wettelijke situatie. Gebruikmakend van het feit dat Wald- President Tito, wiens overlijden met grote zorg tegemoet wordt gezien, niet alleen in Joego-Slavië zelf (omdat hij terecht gezien wordt als het bindende element tussen de verschillende repu blieken, die elkaar minder als broeders dan als stiefzusters beschouwen), maar ook daarbuiten omdat je maar nooit weet wat de Sovjet-Unie onderneemt als de man van de breuk in 1948 eenmaal tot het verleden behoort, heeft zijn sterfbed weer voor enige jaren naar de toekomst verlegd. Hij is 82 of 83 jaar (geboren in 1892) en zag er de laatste tijd ook uit als iemand van 83, maar de filmbeelden en -foto’s van zijn ontmoe ting met president Ford toonden opeens een man van even in de 70. Niet alleen leek hij wat vermagerd, maar bovendien moet ik me al heel sterk vergissen als hij geen pruik had opgezet. Een donker harige pruik met behoorlijk veel haar, een beetje Italiaans aan doend voor mijn gevoel wat snit en kamming betreft, en als het niet zo oneerbiedig zou klinken zou ik zelfs geneigd zijn aan het kapsel van Elvis Presley te denken- maar daar zie ik onder deze omstandigheden dus maar liever van af. Het had intussen wel geholpen: hij zag er werkelijk een stuk jonger door uit. En laten we eerlijk zijn: wat is het essentiële verschil tussen een bril en een pruik? Het zijn bij aftakeling allebei hulpmiddelen om de oorspronkelijke persoon nog zoveel mogelijk intact te houden. Ik weet wel dat wat aan Jupi ter geoorloofd is nog niet aan de stier is Sinds de Duitsers zijn afgestapt van hun berichtgeving over het elastisch front, ben ik geneigd alles te geloven wat ze mededelen, inclusief het bericht in Die Welt dat de Nederlandse regering heeft verordonneerd dat molenaarsvrou wen in dé toekomst hun was niet meer te drogen mogen hangen aan de wieken van de molen, omdat daardoor de esthe tische aanblik van het landschapsbeeld grondig verstoord zou worden. Ik kan me niet herinneren dit bericht ooit in een Nederlandse krant te.hebben gelezen, zo min als ik mij trouwens kan herinneren ooit een molen te hebben gezien die met wasgoed behangen was. Het lijkt me een vrolijk en ook inne mend gezicht, zoals ook menig dor flat gebouw nog iets levendigs krijgt dank zij de veelkleurige en veelsoortige was goederen aan de lijnen. Maar zelfs eer» foto van een molen waarop je zag hoe het wasgoed aan de wieken ronddraaide, heb ik nooit gezien. Want dat zal toch wel de bedoeling zijn, om de was snel te drogen, net als in een ronddraaiende centrifuge. Mijn gevoel zegt me dat een normale eengezinswas drooggewaaid moet zijn na hooguit vijf minuten ge- wiek, dus misschien zou de regering, nu ze toch actief wordt, kunnen bepalen dat de molenaarsvrouwen hun was alleen tussen kwart voor acht en acht uur ’s morgens aan de wieken mogen hangen. Een dergelijke bepaling dus als vroeger voor het matj eskloppen bestond. voor haar volledig herstel”, aldus Herre ras. Hij voegde er aan toe dat afspraken zijn gemaakt voor een reeks werkbijeen komsten. Mevrouw Peron heeft rust moeten houden om te herstellen van een griep aanval en van overspanning. „Ik heb een moeilijke zaak voor u. doctor”. Hij wijst erop dat hij nog steeds wegens misdadige actie kan worden vervolgd als „mede-auteur van een petitie, waarin men zich niet akkoord verklaarde met de ontwikke lingen na (de invasie van het War schaupact) augustus 1968”. Deze petitie is bekend geworden als het manifest van 2000 woorden. „Het proces was gereed om te worden geopend in 1970, toen alles op onver- Unita: Portugal trekt partij De Surinaamse vakbeweging heeft in middels laten weten dat tijdens het overleg tussen de bauxietbonden en de Suralco, de directie van de Amerikaans- Surinaamse bauxietonderneming (Alcoa) „een arrogantie ten toon heeft gespreid, dier voor de vakbeweging onaanvaard baar is”. De Suralco zegt dat de ontslagen noodzakelijk zijn omdat de afzet van aluminium moeilijkheden ondervindt. Al eerder heeft de Surinaamse vakbeweging zich uitgesproken tegen dreigende mas saontslagen bij de Suralco. De vakbewe ging heeft nu een onderhoud met de regering in Paramaribo gevraagd. De onrust onder de arbeiders bij de bauxietindustrie van Suralco in Para- nam en Moengo is reeds dermate toege nomen, dat op Paranam al spontane ac ties tegen een mogelijke inkrimping van het personeel zijn begonnen. Zoals gemeld is, werd maandag kend gemaakt, dat de schulden bij Van der Werf, eigendom van Bodewes, hoog waren opgelopen, dat een faillisse ment niet meer was te voorkomen. De bonden zullen proberen met de curator naar oplossingen te zoeken om een deel van de werkgelegenheid in het Dinsdag Druten, minister ge- PARAMARIBO (ANP). Suralco. de grootste bauxietmaatschappij in Surina- 8 augustus vijfhonderd hebben TOKIO (REUTER). De centrale ka mer van koophandel /en industrie in Japan heeft de regering in Tokio ge vraagd maatregelen te nemen om te voorkomen dat de Japanse scheepswer ven met een ernstige inzinking te ma ken krijgen. Uit rapporten van de ka- I mers van koophandel in 22 steden blijkt I dat er over twee jaar voor de Japanse werven niets meer te doen zal zijn als I gevolg van het toenemende aantal annu- I leringen van contracten en de geringe orderontvangst, zo verklaarde een I woordvoerder van de centrale kamer. Portugese troepen bewaken in Famalicao het hoofdkwartier van de Portugese Com munistische Partij, nadat het geplunderd was. Inmiddels duurt de politieke crisis voort. Majoor Melo Antunes en de volksdemocraat Sa Borges, die een kort onderhoud hadden met de eerste minis ter Vasco Goncalves op diens uitnodi ging, verklaarden demissionair te blijven en dit aan Vasco Goncalves bevestigd te hebben. Goncalves heeft inmiddels van de militaire leiders het vertrouwensvo tum gekregen. Eerder werd verwacht dat hij zou aftreden, omdat het hem nog steeds niet was gelukt een nieuwe rege ring te vormen. me. wil per werknemers ontslaan. Dit hebben de bauxietbonden gisteren meegedeeld aan de vier Surinaamse vakcentrales. ARNHEM (ANP) Gistermiddag hebben de vakorganisaties en commissa rissen van de in financiële moeilijkhe den verkerende scheepswerf Gebroeders Van der Werf in Deest en van scheeps werf Bodewes in Millingen aan de Rijn, besprekingen gevoerd over de faillisse mentsaanvrage voor de werf in Deest (246 man personeel). De vakbonden hebben daarbij te ho ren gekregen, dat het faillissement defi nitief is en waarschijnlijk donderdag zal worden uitgesproken. De commissarissen hebben wel laten weten, dat er voor Van der Werf binnen de Rijn-Waal Groep wellicht moegelijkheden bestaan om het bedrijf in een of andere vorm voort te zetten. Vasco Goncalves blijft naar nieuwe ministers zoeken en dit kan nog enkele dagen duren. Costa Gomes heeft hem tot nu toe de hand boven het hoofd gehou den, hoewel hij behalve de communisten en volgelingen geen aanhang meer heeft. Otello de Carvalho schijnt er ook niets voor te voelen vice-premier te worden. De kolonel van de commando’s. Jaime Neves, zit met zijn collega’s officieren vast in het zadel. Hij is volledig gereha biliteerd en de radicale officieren die hem door intriges van zijn commando hadden ontheven, zullen on hun beurt voor de krijgsraad komen. COPCON heeft verontschuldigingen aangeboden over haar misleidende communiqués in deze affaire. In Familicao is de begrafenis van een van de slachtoffers van het sinds zater dag voortdurende volksoproer in het dorp, uitgelopen op een hernieuwde aan val op een communistisch partijkwar- tier. Het kordon van militairen die het partijgebouw van de communisten moest bewaken, werd doorbroken en het gebouw bestormd en geplunderd. Er werd niet geschoten. De troepen waren eerder op de dag vervangen door militairen van een regi ment infanterie van Porto, omdat hun voorgangers door de communisten in een officieel communiqué van de partij be schuldigd waren meegeholnen te hebben aan de plunderingen en brandstichting van het communistische partijkwartier. Behalve de partijgebouwen moesten in Familicao ook de woonhuizen en kanto ren van links-getinte advocaten het ont gelden. Ze werden door de menigte ge plunderd en de inboedel op straat ge gooid en in brand gestoken. Enkele uren nadat de CP-gebouwen waren geplun derd in Familicao werd ook het bureau van de communisten in de nabijgelegen plaats Santo Tirso vernield. Ook hier werden meubilair en archieven op straat gegooid en in brand gestoken. Niemand zou bij deze actie zijn gewond. In het sportpa vlij oen van Lissabon bonden enkele duizenden vluchtelingen uit Angola de strijd aan met de Portu gese pers, radio en televisie. Camera ploegen werden gemolesteerd en geluids bandjes vernield. De regering werd uit gescholden en verweten de vluchtelingen uit Angola aan hun lot over te laten. rivierengebied te behouden, heeft de burgemeester van waartoe Deest behoort, aan Lubbers van Economische Zaken schreven dat het verlies van arbeids plaatsen bij Van der Werf en de onder aannemers (samen ruim 300 man) cata strofaal zou zijn voor de streek waar de werkloosheid al zeer hoog is. Hij heeft overheidssteun aangedrongen. Als Van der Werf eventueel niet meer kan voortbestaan, is gevraagd om vervangen de werkgelegenheid. LOEANDA (AFP, Reuter, UPI). - In Angola spitst het conflict rond de Por tugese hoge commissaris, generaal Silva Cardoso, zich toe. De generaal is voor overleg teruggeroepen naar Lissabon, maar er wordt op gespeculeerd dat hij niet zou terugkeren en vervangen zou worden door een linkse militair. De twee bevrijdingsbewegingen FNLA en Unita eisen zijn terugkeer, maar de derde beweging, de MPLA, meent dat Silva Cardoso partij koos tegen de MPLA. heeft het FNLA laten weten. Unita- voorzitter Jonas Savimbi verklaarde gis teren dat de Unita-m;nisters niet meer aan de werkzaamheden van de regering zullen deelnemen zolang de hoge com missaris afwezig is. Unita kritiseert de Portugese regering, ..omdat ze haar poli tiek van onpartijdigheid tussen de drie bewegingen heeft verlaten”. Unita en FNLA vrezen een vervanging van Silva Cardoso als uitvloeisel van het bezoek dat een lid van de Portugese revolutio naire raad, de „rode admiraal” - Rosa Coutinho, vorige week bracht aan Ango la. Unita, die zich tot dusver afzijdig heeft gehouden in de strijd tussen MPLA en FNLA, heeft gisteren haar troepen gemobiliseerd en opdracht gege ven terug te schieten als ze geprovo ceerd worden. Tot die maatregel is be sloten na een spoedberaad van Unita in de Angolese stad Nova Lisboa, 560 km ten zuiden van de hoofdstad Loeanda. Volgens Unita zijn de laatste maanden bij provocaties 50 Unita-soldaten en 250 recruten gedood. Nu is opdracht gegeven het vuren te openen „in gevallen van legitieme zelfverdediging, bij alle provo caties en ter actieve verdediging van burgers, zonder onderscheid naar huids kleur, als de noodzaak zich voordoet”. Portugese legerkringen schatten de sterkte van Unita op 7000 goedgetrainde manschappen en tussen 15.000 en 20.000 mannen in opleiding. De MPLA en FLNA hebben bestands- akkoorden gesloten voor de plaatsen Ma. an je, Lobito en Bengoela, zo is giste ren in Portugese militaire kringen ver nomen. Malanje ligt ongeveer 400 km ten oosten van Loeanda. De plaatsen Lobilo en Bengoela zijn verscheidene honder den kilometers ten zuiden van de hoofd stad gelegen. De wapenstilstand, die voor Bengoela was overeengekomen, is overigens niet direct gerealiseerd. Een commissie waarin de Portugese regering, het leger, en de luchtvaart maatschappij samenwerken, is gisteren begonnen met de organisatie van een luchtbrug voor 250.000 a 300.000 kolonis ten, die Angola willen verlaten vóór de onafhankelijkheid. De overgangsregering van Angola heeft inmiddels bepaald dat niemand per week meer dan 15.000 escudo’s (1500 gulden) mag opnemen van zijn privé-bankrekening. Rond de hoofdstad Loeanda is de toe stand vrijwel onveranderd. Het centrum is in handen van de MPLA, maar de FNLA versterkt dagelijks de belegering van de stad. De rentebeschikking Rijkspostspaar- bank is in overeenstemming hiermee aangepast, aldus de RPS.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3