FRUIT EN KOEKJES OP SPELIADE o o KUNSTMARKT VELSEN WORDT DORPSFEEST huursubsidie voor Boek I Nieuwe maatregelen h Vierhonderd deelnemers bij ringsteken in Santpoort L JWM -.t’ Al e Ie Ir n 0 10 10 10 Bejaarden naar Gaasterland over Hannie Schaft 50 I I Km I 5 4 GERRIT KOK BEZWEKEN DOOR DE HITTE jr ir Hengelwedstrijd bejaarden Ct voor I PAALMAN1’ Kt 4 NIEUWS PLAATSELIJK 1975 AUGUSTUS WOENSDAG 6 B tiviteiten in Velsen. De kunst markt krijgt het karakter van een dorpsfeest: er zal een boerenka pel spelen, de jeugd vindt er een oud-Hollandse poppenkast en een draaimolen en er komt een pof fertjeskraam. r De jaarlijkse kunstmarkt Vel sen zal in dit monumentenjaar niet worden gehouden op het Marktplein te IJmuiden, maar in het oorspronkelijke dorp Velsen. Op zaterdag 30 augustus zullen rond de oude Engelmunduskerk ongeveer vijfenzestig kramen worden opgesteld, waar beelden de kunst en kunstnijverheid in velerlei vorm te koop worden aangeboden en voorlichting wordt gegeven over culturele ac- Kleuterspcliade r few. K t Ri (Van een onzer verslaggeefsters) I den Orionweg, law® kruimels Het pittoreske Oud-Velsen, een fraaie entourage voor het dorpsfeest in augus- tus. De aan dit lar Met ingang mogelijkheden krijgen 1 juli zijn huursubsidie Bovendien Alle inlichtingen, aanvraagformu lieren en folders zijn verkrijgbaar bij de 8e afdeling (volkshuisvesting) van de gemeente Velsen, gevestigd in het stadhuis. muziek zal worden verzorgd door de muzikanten van Studio Laren onder leiding van Marijke Ferguson. Conrad van de Wetering geeft leiding bij oude gezelschapsdansen, waaraan ie dere danslustige kan meedoen. Aan- het spelen van de dansmuziek zullen naast leerlingen van de muziekschool Velsen ook amateur instrumentalisten uit het publiek kunnen meewerken. Brulboei”, sprookjes- en teken- 14 rie .40 eel 123 VD 00; 200 00; id- 5— int ig- »e- de an id- rkt ;en :en ten Ook zoekt hij in dit verband oorlogs foto’s van plaatsen waar Hannie Schaft aktief is geweest en van men sen met wie zij samenwerkte of te gen wie zij werd ingezet. Zij die Op 3 mei jongstleden brachten onze bladen een vrij uitvoerige bijlage over de Haarlemse verzetsstrijdster Hannie Schaft, die tijdens de oorlogs jaren aktief was in Kennemerland en de Zaanstreek. Een paar weken voor het einde van de bezetting werd zij door de Duitsers in de duinen bij O verveen gefusilleerd. Verslaggever Ton Kors die deze documentaire sa menstelde, wil het materiaal dat hij door tientallen vraaggesprekken over Hannie Schaft verzamelde, bewerken tot een publikatie in boekvorm. ge is bedoeld om de overgang naar een (veel) hogere huur wat soepeler te laten verlopen. Wat zijn de eisen? In alle drie gevallen mag het inko men van de huurder, d.w.z. het be lastbaar inkomen in 1974 plus 9 pet. niet liggen boven 30.000. Wanneer het gaat om een echtpaar, waarvan man en vrouw werken, mag het ge zamenlijk belastbaar inkomen over 1974 plus 9 pet. niet boven ƒ31.500 uitkomen. Bovendien moet het ver schil tussen de oude en de nieuwe huurprijs minstens 30 per maand bedragen. In geval van doorstroming gelden nog twee extra voorwaarden: de huurprijs van de oude woning mag hoogstens 250 bedragen, en de nieuwe huur moet minstens 50 pet hoger zijn dan de oude. De huurgewinningsbijdrage bedraagt in totaal anderhalf keer het verschil tussen de oude en de nieuwe huur over één jaar. De bijdrage wordt over drie jaar uitgesmeerd Het eerste jaar krijgt men de helft, het tweede jaar een derde den, en het laatste jaar de rest. Wanneer men denkt voor zowel de huursubsidie als de huurgewen- ningsbijdrage in aanmerking te ko men, moet eerst de huursubsidie wor den aangevraagd. Daarna kan men wellicht nog om een (gedeeltelijke) huurgewenningsbijdrage verzoeken. De immense hitte en de invloed ervan op de Speliade is inmiddels in alle toonaarden beschreven. Dit nam echter niet weg dat men bewondering moet hebben voor de leidsters en leiders en stellig ook voor de jeugd, die de hitte trotseren blijven en toch opkomen. Dat was onder meer dinsdag het geval bij de Duin en Dennenschool aan de Dennen- koplaan, waar een handjevol kinderen onder goede leiding bezig was fruitbak- j Nieuw is de huurgewenningsbijdra ge. Voor deze bijdrage komen huur ders in aanmerking in geval van verhuizing naar een veel duurdere huurwoning, in geval van ingrijpende verbetering van de huurwoning en in geval van krotontruiming. De bijdra- van 1 juli zijn de om huursubsidie te verruimd. Bovendien kan men nu een zogenaamde huurgewen ningsbijdrage krijgen. Wat houden deze nieuwe maatregelen voor huur ders van woningen in? In de avonduren de kunstmarkt wordt dit jaar gehouden van 2 uur ’smiddags tot 10 uur ’s avonds wacht de bezoekers, behalve de beeldende kunst ook een veelzijdig programma van muziek en dans uit de middeleeuwen en renaissance. De WOENSDAG Santpoort, IJmond-m.t.s., Beeklaan, 9.30 uur: lach films, waaronder te veroveren. Totaal zeker 400 ringste- kers hebben, ondanks de warmte, hun rit gereden voor de jury. Er ontstond enige consternatie toen de 65-jarige heer Gerrit Kok, die al dertig jaar „paalman” (de man die de schaats met de ringen erin bedient) is, bezweek door de hitte. Hij is naar het ziekenhuis gebracnt maar mocht later op de dag naar huis terugkeren. Dit feestelijk muzikaal gebeuren speelt zich vooral af in de open lucht op en rond de markt. In de Engel- munduskerk zal Studio Laren twee maal een concert geven. jes te maken. Appels, peren, sinaasappe len en bananen waren door de kinderen zelf meegebracht en met behulp van wat keurig crêpepapier wisten zij er leuke attenties van te fabriceren, die later op de middag werden uitgedeeld aan een aantal bejaarden. In Santpoort is een aantal kinderen op bezoek ge weest bij bakkerij Wesseling waar zij zelf iets mochten maken. Eerst werd, hun door de eigenaar van de bakkerij alles uiteengezet en is de kinderen ge toond hoe wordt gebakken. Daarna mochten zij zelf aan de slag met marse pein en deeg. Het werd voor hen een fantastische ochtend, vooral toen aan het slot van het bezoek bleek, dat zij alle zelf gemaakte heerlijkheden mee naar huis mochten nemen. kontakt willen opnemen, kunnen schrijven of bellen naar Ton Kors, Robert Kochlaan 472, Haarlem, tele foon 023-336158 (avonduren). Tijdens de Santpoortse feestweek werd dinsdag de ring steekwedstrij den verreden. In de bloedhete Hoofdstraat, gedurende de hele dag, kwamen deelnemers op fietsen, pony’s, paarden, tilbury’s en bromfietsen aan de beurt. Bij de dames te paard werd Truus Vos eerste. De tweede prijs was voor Yolanda Verbeek (zie foto). Het actieve bestuur van de afdeling Velsen-Noord van de Algemene Bond van Bejaarden heeft evenals verleden jaar toen een bloesemtocht werd ge maakt, opnieuw een prettige dagtocht per autobus voor de leden in voorbe reiding. Huursubsidie wordt in beginsel verleend aan huurders, die in verhou ding tot hun inkomen een te hoge huur betalen. Bij de 8e afdeling van het stadhuis zijn tabellen verkrijg baar, waarop men de diverse bedra gen kan aflezen. Het moet echter met kracht worden ontraden zonder meer naar een duurdere huurwoning te verhuizen, omdat men verwacht dan wel een (hogere) huursubsidie te krij gen. Er wordt namelijk geen huur subsidie verleend als men, naar het oordeel van de minister, al een pas sende woonruimte heeft, of als men ook goedkopere passende woonruimte zou kunnen krijgen. En de minister stelt dan vast wat passend is en of die goedkopere woning er is, na inge wonnen advies bij de gemeente. Men doet er dus goed aan, alvorens te verhuizen naar een andere huurwo ning, even contact op te nemen met de 8e afdeling. Daarvoor zoekt hij kontakt met mensen die haar gekend hebben en wellicht iets meer kunnen vertellen over deze verzetsstrijdster en de vele affaires waarbij zij betrokken was. neet”, Mercuriusstraat, bezoek aan war me bakker, brood kleien. Sluiswijk, buurthuis „De Kanaalstraat, toverlantoorn, festijn. Zeewijk, Zeewijkschoo) Kleuterkermis. Zeewijk, kleuterschool „Drie in de pan”, Schiplaan, poppenkast, poppenma ken. Velsen-Noord, Ir. L. P. Krijgerschool, Melklaan, kleuterkermis. De taak van mijnheer Kok is door een vrijwilliger overgenomen, zodat na een korte pauze de wedstrijden weer verder konden gaan. Een meisje uit het publiek viel ook nog flauw, maar verder is het ringsteken zonder ongelukken of moei lijkheden verlopen. Hoewel de belang stelling in de ochtend niet zo groot was, werd het ’s middags wat drukker. De uitslagen zijn als volgt: meisjes (op de fiets): eerste prijs: Letty Veldman, twee werd Simone Voskamp en drie Marion van Roosendaal. Jongens (op de fiets): eerste prijs: Leon Korstanje, twee werd Hans Zwier en drie Matthijs Pardoen. Bij het ringsteken op de pony’s werd Mirjam Luxwolder eerste, Erik Goes tweede en Ineke Duineveld derde. Het ringsteken te paard leverde de volgende resultaten op: Truus Vos kreeg de eerste prijs, Yolanda Verbeek de tweede en Marjan Bos de derde prijs. In de middag- en vroege avonduren vond het ringsteken voor tilbury’s (aan gespannen wagens) en bromfietsen plaats. Bij de tilbury’s zijn twee zoge noemde omlopen. Dat wil zeggen dat van het paar in de tilbury eerst de een moet steken terwijl de ander het paard leidt, terwijl in de tweede omloop de taken worden verwisseld. Bij de dames in de tilbury’s kreeg Linda Schoomnn de «n-cte nHis. Vera Linda de tweede en Brigitte Nijssen de derde prijs. De winnaar bij de heren is niet zo eenvoudig naar voren gekomen omdat drie heren het telkens precies even goed deden. Deze situatie was bij het ringsteken in tilbury’s nog nooit voorgekomen. Toen tegen zeVen uur ’s avonds de situatie no" niet was veran derd, besloot de jury dat men dit jaar maar door loting een winnaar moest uitroepen. Met goedvinden van de deel nemers werd de zaak zo opgelost en zo kreeg Paul Vos de eerste prijs, Joep Sintenie de tweede prijs en Kees Vosse de derde prijs. De beschikbare geldprij zen zijn onder hen verloot. Als laatste onderdeel van het ringste ken waren de bromfietsen aan de beurt. Ook dit onderdeel is weliswaar met veel herrie maar zonder ongelukken verlopen. Uitslag: eerste prijs Rob Zwa nenburg, tweede werd John van Berg en derde Jeanette Brouwer. Als extra prijs nog werd een „stijl- prijs” uitgereikt aan het paar in de mooiste tilbury, het paar dat er het meest stijlvol en authentiek uitzag: het echtpaar Herman en Margaret Masten broek. De stichting „Dienstverlening aan Bejaarden” uit Velsen heeft voor za terdag 16 augustus weer een hengel wedstrijd georganiseerd, waar door dames en heren ouder dan 65 jaar kan worden deelgenomen, wedstrijd wordt van 15 tot 17 uur gehouden in de Tunnelput, bij de Vel- ser tunnel. De technische verzorging is op nieuw toevertrouwd aan de hengel- sportvereniging „Velsen” en er zijn weer enige aardige prijzen beschik baar gesteld. Ook de wisselbeker is weer in het geding, welke trofee thans in het bezit is van de heer H. Jongbloed. De deelname aan de wedstrijd is gratis, waarvoor men zich tot maan dag 11 augustus kan aanmelden bij de volgende adressen: bureau stich ting, Abelenstraat 1, telefoon 12464; op de spreekuren van het Sociaal adviesbureau; de heer P. van der Wal, IJmuiderstraatweg 64 en de heer Timmermans, Trompstraat 141. Op donderdag 28 augustus is het voornemen een dagreis te maken naar het prachtige Gaasterland in de provincie Friesland. Men vertrekt om half negen van het Stratingplantsoen in Velsen-Noord, hoek Wijkerstraat- weg. In Den Oever wordt gepauzeerd voor de koffie en op de plaats van aankomst is er in het recreatiecen trum „Gaasterland-Rijsterbos” een koffietafel. Na dit bezoek aan de fraaie Friese bossen wordt op de terugweg opnieuw Den Oever aange daan als stopplaats voor het nuttigen van een consumptie. Des avonds om zes uur hoopt men dan weer in Velsen-Noord terug te zijn. Dank zij mede de offervaardigheid van een groot aantal donaties is het bestuur van de afdeling in staat deze jaarlijk se uitgaansdag voor de bejaarden in Velsen-Noord zelf te organiseren. Voor de deelnemers bedraagt de prijs slechts twaalf gulden per persoon, inclusief koffie, koffietafel en con sumptie. Kaarten voor deelname zijn te verkrijgen bij de heren A. van Dijk, Doodweg 61; J. Klein, Geel- vinekstraat 56; I. Notenboom, Stra tingplantsoen 73zw.; B. van Omme ren, Meerweidenlaan 15 en N Ruij- ter, Breesaperhof 31, alleen te Velsen- Noord. SANTPOORT. In tergende hitte vond dinsdag gedurende de hele dag het traditionele ringsteken plaats. In de bloedhete Hoofdstraat van Santpoort waren toch nog toeschouwers gekomen, terwijl de dappere deelnemers rijdend op paarden, op fietsen of in aangespan nen wagen het kampioenschap trachtten Roos en „Donald Duck”; uur: maskers en kijkdozen maken.' IJmuiden-Oost, jeugdgebouw „De Spil”, Meeuwenstraat, 9.30 uur: kleinen, aardappel stempelen, enz.: 14 uur: bin nen- en buitenspelen. IJmuiden-Oost, F. L. Ossendorpschool. Le Mairestraat, 9.30 uur: lach- en teken films, waaronder „Charley Chaplin”; 14 uur: met een busje door de duinen, fiets meenemen. IJmuiden-West, buurthuis „De Pla neet”, Mercuriusstraat, 9.30 uur: lach en tekenfilms, waaronder „Charley Chap lin”; 14 uur: douanespel. Sluiswijk, Moerbergschool, Kerkstraat, 9.30 uur: levens ganzebord; 14 uur: be zoek aan de vuurtoren. Zeewjjk, Duin en Denneschool, Denne- koplaan, 9.30 uur: kindervolksdans; 14 uur: verkleedfestijn; missen mt. Speliade 1975. Velsen-Noord. Ir. L. P. Krijgerschool, Melklaan, 9.30 uur: lach- en tekenfilms, waaronder „Popeye”; 14 uur: totemroof. Santpoort, kleuterschool „De Kruid- berg”, Dreefplantsoen, kleuterkermis. IJmuiden-Oost, jeugdgebouw „De Spil”, Meeuwenstraat, bezoek aan war me bakker, zelf broodbakken. IJmuiden-Oost, F. L. Ossendorpschool, Le Mariestraat, spel, zang en dans. IJmuiden West, buurthuis „De Pla- u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5