Shell werpt zich op witte benzine Vorstenhuis beledigd Wending proces Joan Little Kachels aan in Nijmeegse flats MU|JS 1 I vajRIJPMA ®SII, in weekblad Martendorp but het lekkerste Hmnie en John Stol F DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DANSSCHOOL Het woord is aan ALLE GIJZELAARS VRIJGELATEN MARINIERS IN OPORTO 1,10 Weinig verandering hazenberg i I L BAKKERIJ KLOOSTER Speciale aanbieding VRUCHTEN- PUNTEN van 1,25 voor H it 1 schriften/multo 2 AGENDA pagina 6 Deze krant bestaat uit veertien pagina’s DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1975 65e jaargang nummer 232 1J Speciaal om mee te ne men voor uw weekend en vakantie-uitstapjes: BANKSTELLEN uit eigen fabriek Strandverwachting I'/: I 10 5 9 9 10 11, 13 BROOD VU IJMUIDEN Magnetische polen op drift Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Inschrijving vanaf 15 augustus a.s. September heropening van onze geheel verbouwde dansschool Umuider Courant Voltaire: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. DC-8 met apanners op weg naar Libië - Ös Weer betoging in Portugal (Van onze redactie Binnenland) Tropisch weer blijft nog J? 1 51 89 ADVERTENTIES 1 Inschr. van 7-9 u. n.m. Julianakade 18-20, IJmuiden, tel. 14733. - -■ ii>- Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel- 32 46 50 Voor uw weekend: gevulde koeken - walnuts splitto's - boterbrokken teren een negen maanden oude baby bevrijd uit een auto, die in de bran dende zon stond geparkeerd. De moe der was boodschappen gaan doen. De temperatuur in de auto was opge lopen tot 65 graden Celsius. De advocaten van Joan Little noemen hun cliënt een „slachtoffer van het ra cisme”. Volgens hun verweer heeft de vrouw uit zelfverdediging de cipier ge dood toen hij haar onder bedreiging wilde aanranden. gevulde koeken - rondo’s geglaceerde Zwitsers - amandel carré’s - grote bitterkoeken en nog vele andere lekkernijen Iedere dag ovenvers, u proeft de roomboter Tel. (02550) 16479 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist H I" n I- I Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden Telefoon 2 n >r r» De menselijke domheid is het eni ge dat ons een vaag idee kan geven van het oneindige. Vóór de energiecrisis werden deze over schotten via de tussenhandel aan exploi tanten van witte pompen geleverd. Nu heeft Shell besloten deze vrije markt zelf te bewerken. Men hoopt hierdoor tevens een beter inzicht in deze markt te krijgen, maar het is volgens de woordvoerder niet de bedoeling dat de nieuwe maatschappij zelf witte pompen gaat exploiteren. Kort tevoren was in Koeala Loempoer officieel gemeld dat de Japanse overval lers alle vijfti engijzelaars hadden vrij gelaten. De uitwisseling van de laatste vijftien gijzelaars op het vliegveld van de Ma leisische hoofdstad vond in etappes plaats. Eerst lieten de overvallers in het Een weersatelliet maakte gisteren deze foto van een bijna overal wolkenloos west-Europa. Een van de gemaskerde leden van het Japanse rode leger dirigeert een lucht havenassistent, die de handen hoog moet houden naar een van de secties aan de onderzijde van de DC-S van de JAL. De man was naar het vliegtuig geroepen om de airconditioning voor de overvallers en de gijzelaars in het toestel aan te zetten. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: van dcrMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. De hitte eist ook slachtoffers in zwembaden, plassen en meren, waar in niet-zwemmers verkoeling zoeken en verdrinken. Ook komen zonneste ken voor. In Ede raakte een jonge bouwvakker op de steiger bevangen door de warmte. Hij viel zeven me ter, kwam in een hoop zand terecht, en klaagde over pijn in de rug. In Friesland verdronk de 32-jarige Hans Jurgen uit Leeuwarden bij het zwemmen in Eernewoude, en in Zoe- termeer werd uit een vijver het lijk opgehaald van een Turk die reeds enkele dagen vermist werd. Hij was verdronken. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 4, Radio en televisie Strips Beurs Sport Klachten komen van bromfiets rijders, die het onder de helm niet uithouden. Op de Veluwe constateer de de politie dat grote groepen rijders de helmen hadden thuisgelaten. Er vielen veel bekeuringen. (Van onze redactie binnenland DEN HAAG Vlissingen was gis teren de koudste plaats in Nederland: om 7 uur ’s avonds mat men er 29 graden. Eelde noteerde 33 graden, Terschelling een van de Wadden eilanden, waar de temperatuur ou dergewoonte „enkele graden lager” pleegt te zijn, 31. Alleen bij zee brachten vlagen damp veelal afkoe ling. Zo zakte in IJmuiden het kwik binnen een uur van 30 naar 23 gra den. Doordat er in het algemene weer beeld vrijwel niets verandert, zal ook morgen de temperatuur in Nederland tot tropische waarden kunnen oplo pen. Tot nu toe werden er in De Bilt voor de eerste week in augustus al 4 tropische dagen geregistreerd. De hoogste temperaturen in het overwe gend zeer warme Europa worden ge meld uit het gebied van de Ebro in Spanje n.l. 38 graden. In 252 Nijmeegse flats is de tem peratuur opgelopen tot 40 graden om dat de verwarming volop brandt door een defect aan de thermostaten. Tilburg zag zand strooiende wa gens van de gemeentereiniging door de straten rijden. Ditmaal om het smeltende asfalt op het wegdek wat meer hittebestendig te maken. Overal verschenen ook bordjes: slipgevaar. Of dit hondje aan een betoging deelnam was niet helemaal duidelijk, maar het dier kreeg in ieder geval een trap van een Portugese soldaat die buiten het militaire hoofdkwartier in de stad Oporto op wacht stond. Het kan natuurlijk ook zijn dat de soldaat boos was omdat het hondje juist aan het grommen en blaffen was tegen de communistische demon stranten die hun steun voor de Be weging van de Strijdkrachten en pro test tegen het recente anti-communis- tische geweld luidruchtig uitten. HAARLEM. De kunstschilder Aat Veldhoen fulmineert deze week in een artikel in de Nieuwe Linie op ongege neerde wijze tegen het Koningshuis. Hij vindt dat er een felle campagne tegen het koningshuis moet komen en opent deze campagne met een flinke serie onsmakelijke beledigingen aan het adres van het vorstenhuis. De Rijksvoorlichtingsdiehst, die in de ze en andere zaken namens het konink lijk huis het woord voert, had vanmor gen nog geen reactie gegeven. Bij het parket van de officier van justitie in Amsterdam bestonden nog geen plannen om tot vervolging over te gaan wegens majesteitsschennis. RALEIGH. (AFP) In het proces tegen de 21-jarige Amerikanse negerin Joan Little, die wordt beschuldigd van moord op een cipier, heeft zich gisteren een verrassende wending voorgedaan. Nadat het requisitoir was voorgelezen be sliste rechter Hamilton Hobgood dat de openbare aanklager onvoldoende bewij zen heeft aangevoerd om de beschuldi ging van moord met voorbedachte rade te staven. Ze zal nu worden berecht op beschuldiging van doodslag. Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N.V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 317609. Na 18.00 uur 023 262774. Deze onderneming zal opereren op de zogeheten „bulk”-markt (overschotten die aan witte pompen worden geleverd). ROTTERDAM. (ANP) Shell gaat zich op de markt voor „witte benzine” werpen. Een woordvoerder van het olie concern maakte vandaag bekend dat Shell Nederland Verkoop Maatschappij BV en Deutsche Shell AG nog deze maand in Rotterdam een handelmaat schappij zullen oprichten onder de naam Petra European Trading Company. Zonnig en zeer warm weer met maximumtemperaturen omstreeks 32 graden. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Minimumtemperaturen circa 19 graden. Grote sortering kwaliteitsstoffen, 5 jr. garantie op binnenwerk. Norm, prijs 1400,voor 795,314 Meubelfabriek. Toonzalen Culem- borg, fabriek, Houtweg 8, geopend dag., ook zat. tot 18 u. Vr. tot 21 u. Amsterdam-N., Zonneplein (Tuin dorp Oostzaan). Geop. di. t.m. za. van 10-18 u. Voorhout, Loosterweg 5. Geopend ma. en wo. t.m. za. van 10-18 u. Voor alle inlichtingen Culemborg, 03450-2602. Een zwak front boven Enge land wordt door het sterke hoge- drukgebied boven het vasteland op een afstand gehouden. Ook morgen zomers en warm, met in de middag een zwakke zeewind. Temperatuur: 27 tot 30 graden. Zeewater: 20 graden. Vooruit zichten: onweerkans nog klein, aanhoudend warm tot zeer warm. taire veiligheidsdienst, de toenemende reeks van „wilde bezettingen” van hui zen veroordeeld. Copcon roept de mede werking van de bevolking in om het «raken een halt toe te roepen. In een communiqué wordt van de bewoners commissies gevraagd „zich kost wat kost te verzetten tegen elke wilde kraakactie, vooral bij huizen van emigranten of van mensen die tijdelijk afwezig zijn” .Cop con blijft zich inspannen voor een oplos sing van het probleem van de huisves ting, maar kan daden van „opportunis ten en reactionairen” geenszins goedkeu- re. Radio Clube Portugues meldde van daag dat de samenstelling van de nieu we voorlopige regering morgen bekend zal worden gemaakt en dat Vasco Goncalves opnieuw premier zal zijn. Nog diezelfde dag zal de regering door presi dent Da Costa Gomes worden beëdigd. De nieuwe regering zou vrijwel gelijk van samenstelling zijn als de vorige. Naar in ingelichte kringen is vernomen zullen het hoofd van de veiligheidsdienst Otelo De Carvalho en universiteitsrector Joaquim Texeira Ribeiro vice-premiers zijn. SINGAPORE (Reuter) De Ja panse DC-8 is vanuit Koeala Loem poer vertrokken naar Libië. Aan boord bevinden zich tien leden van het Japanse Rode Leger, de vier vrijwillige gijzelaars en negen be manningsleden. Dit is bekendge maakt door radio-Maleisië. Het be richt is in Singapore opgevangen. uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 Het is bijna ondenkbaar, maar er zijn mensen die zelfs in deze hitte nog denken aan schaatsenrijden. In Nijmegen zou de kunstijsbaan open gesteld worden. Maar de vriesinstal- latie kan niet op tegen de hoge buitentemperatuur, en dus is het fee, t uitgesteld. In Eindhoven heeft de politie gis- LISSABON (UPI, AFP) In de Noordportugese stad Oporto hebben gis teravond enkele duizenden mensen ge protesteerd tegen de recente uitbarstin gen van geweld waarvan huizen winkels en partijkantoren van Portugese com munisten het doelwit zijn. De betoging, waaraan naar schatting door 10.000 tot 20.000 mensen werd deelgenomen, is zonder incidenten verlopen. In Oporto zijn ook 140 mariniers aan gekomen die het anti-communistische geweld in het noorden moeten helpen oeteugelen. Andere legereenheden slaag den er bij verscheidene gelegenheden niet in de woedende menigten in bedwang te nouden. en in sommige gevallen deden er zelfs militairen mee aan de vernielin gen en plunderingen. In Lissabon heeft het Copcon. de mili- stel is en waar de DC-8 een tussen landing zal maken om te worden bijge tankt is niet bekend. Ook in Koeala Loempoer bestond kort voor het vertrek nog twijfel over de juiste route die ge nomen wordt, op weg naar Libië. Aan genomen wordt dat het toestel met de overvallers in de Libische hoofdstad Tripoli zal landen, al wordt de mogelijk heid van de andere Libische stad Ben- gazi niet uitgesloten. Over duizend jaar ligt de magnetische noordpool in de buurt van de Arabische Golf en de magnetische zuidpool ergens bij de Philippijnen, aldus de magnetoloog, Nikolai Mevedev in Leningrad. Hij meent dat het magnetisch veld van de aarde zo sterk verandert dat de kaarten voor de zeevaart al omstreeks het eind van deze eeuw ingrij pend veranderd zullen moeten worden. Dit verschuiven van de magnetische polen is volgens hem een gevolg van verplaatsin gen in de kernmassa van de aarde. Zanger Bing Crosby speelde gis teren in Hilversum mee met het American Express Pro-Am golf- toernooi. -- J® vliegtuig vijf gijzelaars vrij in ruil voor bemanningsleden van de DC-8. Vervol gens werden nog eens vijf gijzelaars in geruild voor vier nieuwe gijzelaars: twee Maleisische en twee Japanse functiona rissen die officieel zijn aangewezen om een veilig vertrek van de leden van het Rode Leger te waarborgen. Tenslotte werden de laatste vijf gijze laars uitgewisseld tegen de vijf kame raden van de overvallers die uit Japanse gevangenissen zijn vrijgelaten en die sinds maahlag in de vertrekhal van het vliegveld van Koeala Loempoer werden vastgehouden. Tot de laatste groep uit gewisselde gijzelaars behoorden de Ame rikaanse consul, Robert Étebbins, en de Zweedse zaakgelastigde, Frederik Ber- genstrahle. Wat de exacte vluchtroute van het to,e- k Beginners - Gevorderden - Opleiding medal test - Speciale klubs voor gehuwde en ver loofde paren. ga O «jfc

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1