Verwoestingen door Israel aan kazernes aangericht India wil nu ook grondwet wijzigen Rhodesië op beslissend herdenkt atoombom ESA-mannen voor permanente krijgsraad in Athene Congres wenst geheime stukken in te zien Japan kan rekenen op kernwapensteun VS k „Zwarte strijd in punt” 7 n door nico scheepmaker *„•*1 BIJLTJESDAG SUBSIDIE LANDKUNST NEDERLANDER Ford en Miki hopen op dialoog tussen Korea’s IN DUITSLAND VEROORDEELD GROTE BRAND IN WEST-DUITSLAND 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 DONDERDAG 7 AUGUSTUS I i iB t i ië n e Folteringen op oi- ■it- ik- et- ats ok n ee Eerste van reeks Ford en PLO Sadat 1 w. r N-naarnemers bevestigen klacht van Libanon l De Palestijnse bevrijdingsorganisatie 1 1 doel a t n Proces tegen „folterknechten” van junta (Van onze redacteur in Athene) - .-i r In dit genre worden tegenwoordig wel meer interessante dingen gedaan. Op de televisie werd onlangs de film „De voet stap” van Piet Windmeijer herhaald, die met regelmatige tussenpozen had ge filmd welk effect een voetstap op de betreden natuur had in vergelijking met de onbetreden omgeving. NEW YORK (Reuter, AFP) Het hoofd van het VN-waarnemerscorps heeft gisteren in een rapport aan de veiligheidsraad de Libanese klacht over de verwoestingen die door de Israëlische artillerie aangericht zijn in de kazernes van het Libanese leger te Sour gegrond verklaard. Volgens de Libanese klacht zijn bij deze aanval veertien officieren omgekomen en viel er een gewonde. De waarnemers van de Verenigde Naties hebben kun nen vaststellen dat een deel van de kazerne vernietigd is door de Israëli sche explosieven. le n n n e r t De Egyptische president meende dat Israel op het ogenblik in een kritieke situatie verkeert, verdeeld tussen voort zetting van een politiek die de Arabieren met geweld een akkoord wil opleggen en een vastberaden gang op het vredespad. Hij wist reeds lange tijd dat Israel kernwapens produceert. Dit vormt in zijn ogen geen pressiemiddel, maar wan neer Israel deze wapens gebruikt is dat land verantwoordelijk voor de gevolgen, want „wij zullen nooit als eersten daar toe onze toevlucht nemen”. „Als je één steen uit het bouwwerk wegneemt, loopt het gevaar geheel in te storten”. De overigens vaderlijke presi dent van de rechtbank, zichtbaar geïrri teerd, daagde de verdachte met klem uit, met feiten te komen. Ten slotte kwam deze met één voorbeeld: men had hem in zijn cel zijn zieke kind gebracht. „Maar daar heb je zelf tot twee keer toe om gevraagd”, beet de president hem toe. De Ford t NEW DELHI (DPA, AFP) De Indi ase regering onder Indira Gandhi wil, nu de nieuwe kieswet erdoor is, ook de grondwet aanpassen aan haar beleid. ek en ie, an n !t T n MJ en lU al ge 3e >e m ?n ie ie ;n ge ig. tls be iin o- de en er en rd •o- jr- e- 3 a i a l” ‘ft a” ht e- Ik doe het project onrecht door alleen dit voorbeeld te noemen; het zou best wel eens aardiger kunnen zijn dan som mige critici menen. Maar waar het me om gaat, is de subsidie: 126.000 gulden. Ik vind dat bepaald geen weggegooid geld, want acht behoeftige kunstenaars gezinnen kunnen er weer een tijdje van leven, en of ze het nu via CRM incasse ren of via de WW of een andere letter combinatie, maakt geen wezenlijk ver schil. Minister van defensie Averof, die een grote rol heeft gespeeld bij het oprollen van deze samenzwering, heeft verklaard, dat de reconstructie en de bewijsvoering enigszins traag zijn verlopen, onder meer „omdat nu eenmaal geen folteringen konden worden gebruikt”. Mishandeling was een fenomeen dat, zoals gezegd, ook al voor de laatste dictatuur voorkwam, maar tijdens de junta sterk is „geper fectioneerd”. Het proces is het eerste van een reeks. Een groep van twaalf politiemannen en twaalf burgers zal later voor een gewo ne rechtbank eveneens rekenschap moe ten geven van beschuldigingen wegens folteren. Merkwaardig is, dat de man die kort na de staatsgreep de echte reputatie had op dit gebied, politie-inspecteur Lambrou, tot nu toe vrijuit gaat. Dit lijkt tekenend voor de nog lang niet voltooide zuivering in het politie korps. Een parlementslid heeft hierover vragen gesteld aan de minister van orde. Ik ben er dus glad voor, maar wel wacht ik nog steeds op de kunstenaar die een subsidie van 126.000 gulden aan vraagt voor een eenvoudig project, dat hij als volgt onder woorden brengt; „Kijk, excellentie, ik had het zo gedacht. Gedurende een jaar geef ik elke maand 5000 gulden aan een jong, pasgetrouwd echtpaar, dat het geld erg goed gebrui ken kan, en tegelijkertijd geef ik elke maand 5000 gulden aan een oud, gepen sioneerd en op het minimumbestaan vastgeprikt echtpaar, dat het geld ook heel goed gebruiken kan. Ik bestudeer hun reacties, hun manier van leven in verhouding tot de levende en niet-leven- de wezens in hun omgeving, en daar maak ik dan een mooi, leesbaar rapport van, voor de somma van 6000 gulden”. Maar weet u zeker dat dat kunst is, vraagt excellentie. ..Absoluut zeker”, zegt kunstenaar, en ik ben dat van harte met hem eens. In de eerste Japans-Amerikaanse be spreking over de toestand in Azië na de val van Vietnam en Cambodja heeft Miki zijn zorgen over de rol van de sche druk, chantage en intimidatie. Eén verdachte zei dat hij over de „kwellin gen” die hem waren aangedaan, en waardoor hij zijn gezondheid was kwijt geraakt, niets verder wilde loslaten, om dat hij „de reputatie van het leger” geen schade wilde doen. Volgens de politie brandden zes fa briekshallen volledig uit. Een deel van het machinepark en alle voorraden, waaronder stoffen ter waarde van 1, tot 20 miljoen mark, gingen in de vlammen op. Er vielen geen slachtoffers. WASHINGTON (Reuter). Een com missie van het Amerikaanse Congres heeft gisteren laten weten dat zij, zo nodig door tussenkomst van de rechter, twee geheime stukken wil inzien voor haar onderzoek naar het optreden van ed geheime dienst. dat ze van plan zijn de militaire opera ties binnen Israel uit te breiden, on danks een Israëlische „volkerenmoord tegen het Palestijnse volk”. Dit meldt het Palestijnse persbureau Wafa. ATHENE Vandaag is voor de permanente krijgsraad in Athene het proces tegen 32 officieren en manschappen van de militaire po litie (ESA) begonnen die van fok teringen worden beschuldigd. De zaak wordt behandeld in dezelfde zaal waar gisteren het proces is ge ëindigd tegen 21 jongere officieren die betrokken waren bij de putsch- poging in februari jongstleden. De uitspraak in deze zaak zal vrijdag plaatshebben. Gisteren zijn straffen geëist van vijf tot 17 jaar tegen 20 van de 21 beklaagden. Zeker 40.000 Japanners hebben in Hi roshima de herdenking bijgewoond van het feit dat het 30 jaar geleden was, dat de eerste atoombom, ooit afgeworpen, op deze stad viel. De herdenking werd ge houden bij het monument in het Vredes- park. FREIBURG (DPA). Een rechtbank in he* Duitse Freiburg heeft gisteren een 22-jarige man uit West-Kapelle veroor deeld tot zeven maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte hem schuldig aan zware landvredebreuk. verzet tegen de politie en poging tot mishandeling. Nee, gefolterd zijn de „jongens van Joannidis” kennelijk niet. De komende weken zullen in dezelfde zaal wel ande re geluiden worden gehoord. Van de aanwezigen zullen sterke zenuwen wor den gevergd. Honderdzevenentwintig ge tuigen a charge zullen gewagen van hun afschuwelijke ervaringen bij de ESA de elektrische behandeling, de schijn- exe cuties, de „orthoseasia” boven alles, het rechtop moeten staan, vele etmalen lang, op een meter afstand van een muur, waarbij je in elkaar werd ge ranseld zodra je daartegen leunde. Als je je, zoals ik, nogal druk hebt gemaakt over de wijze waarop het dag blad Republica aan de Portugese socia listen ontfutseld werd, is de neiging om met enige Schadenfreude (goed gekozen woord in dit verband) te reageren op de bestormingen en plunderingen van com munistische partijgebouwen in Portugal alleszins menselijk en begrijpelijk. Want de mens is slecht, zoals de bijbel ons schijnt te leren. In ogenblikken van bezinning moet ik echter toegeven dat die geruisloze overname door de com munistische zetters van Republica nog wel zo appetijtelijk was als die geweld dadige acties tegen de communistische behuizingen, die zich niet tot de hoofd kwartieren zelf schijnen te beperken, maar zich nu ook uitstrekken tot de particuliere huizen van plaatselijke com munisten. Dat begint verdacht veel op „Bijltjesdag” te lijken. Nog eventjes, en alle vrouwen die zich met communisten hebben afgegeven, worden publiekelijk kaalgeschoren. En zomin als het Portu gese volk het verdient om van de ene, rechtse dictatuur verzeild te raken in de andere, linkse dictatuur, zomin ver dienen de Portugese communisten het (ook al hebben zij duidelijk hun hand overspeeld, zoals dat in kaarterskringen schijnt te heten) om nu voor Jan en alleman, waaronder onvermijdelijk ook heel wat ex-Salazaristen, als pispaaltje te fungeren. Met elf stemmen voor en geen tegen, besloot de commissie van het Huis van Afgevaardigden, die zich met de geheime dienst bezighoudt, de twee stukken op te eisen, nadat een hoge functionaris van hel Pentagon had verklaard dat hij geen toestemming had gekregen om de docu menten mee te brengen. Het gaat om onder meer een besluit van de Nationale Veiligheidsraad uit 1952, waarbij het nationale veiligheids- bureau werd opgericht. Het Israëlische blad Ma’ariv had ge meld dat de PLO-vertegenwoordiger volgens ooggetuigen met beide handen de uitgestoken hand van Ford had ge pakt toen zij praatten. De PLO-man had, toen Ford naderde, geroepen „Kijk, daar komt de cowboy”. De nieuwe kieswet die gisteren door het hogerhuis werd aanvaard nadat zij eerder de instemming van het lagerhuis had gekregen, heeft zoals wij reeds meldden ten doel de premier te vrijwa ren voor verdere vervolging voor onre gelmatigheden bij de laatste landelijke verkiezingen. Naar de minister van justitie, Hari Gokhale, gisteren in het hogerhuis mee deelde, vindt de regering dat de gehele grondwet op de helling moet. De be windsman zei dat hoge ambtsdragers zoals de president, de vice-president, de premier en de voorzitter van het lager huis, vrij zouden moeten zijn van de mogelijkheid van een justitieel onder zoek tegen hen. In betrouwbare kringen werd gisteren vernomen, dat het parlement vandaag al een debat zal beginnen over de afschaf fing of beperking van belangrijke grond- reethen die tot dusver door de consti- WASHINGTON (DPA, UPI). Amerikaanse president Gerald heeft Japan kernwapensteun toegezegd wanneer dat land mocht worden aange vallen. Na het tweede, afsluitende ge sprek in het Witte Huis spraken Ford en de Japanse premier Takeo Miki gisteren de hoop uit dat een vreedzame dialoog tussen Noord- en Zuid-Korea de span ning in Azië zal verminderen. SALISBURY (UPI). Bisschop Abel Moezorewa, president van de Afrikaanse nationale raad (A.N.C.), Rhodesië’s zwarte nationalistische organisatie, heeft gisteren opgeroepen tot een constitutio nele conferentie tussen blanke en zwarte leiders om bloedvergieten te voorkomen. Volgens Habib heeft premier Miki de Amerikaanse president geen boodschap van Noord-Korea overgebracht. Hij heeft wel iets gezegd over het bezoek van een van zijn vertrouwelingen aan de Noordkoreaanse hoofdstad. Deze had uit gesprekken de indruk gekregen dat Noord-Korea met de Verenigde Staten zou willen praten. Amerikanen in dit gebied aan de Ameri kaanse president kenbaar gemaakt. In een gemeenschappelijke verklaring stelden Ford en Miki duidelijk vast dat het verdedigingsakkoord tussen Tokio en Washington een „niet weg te denken element” in de politieke structuur van Azië is. „De handhaving van dit akkoord is in het belang van beide landen”. In de verklaring werd er met nadruk op gewezen, dat de nucleaire afschrik- kingsmacht van de VS, een belangrijke bijdrage voor de Japanse veiligheid vormt. „Mocht Japan aangevallen wor den, met atoomwapens dan wel met conventionele strijdkrachten, dan zal Amerika zijn verplichtingen tegenover Japan nakomen”. Een aantal verdachten is aan het slot van het laatste proces gekomen met „hints” dat zij „onmenselijk” zouden zijn behandeld dit was de enige manier waarop zij hun handtekening onder de oorspronkelijke bekentenissen konden verklaren en herroepen. Niemand echter heeft het woord „foltering” in de mond genomen men sprak van psychologi es een persconferentie zei de Ameri kaanse staatssecretaris voor Oostaziati- sche aangelegenheden, Philip Habib, dat de Japans-Amerikaanse betrekkingen nog nooit zo goed zijn geweest als op dit moment. Aan de andere kant heeft de tijdelijke vertegenwoordiger bij de V.N. van Is rael, Pinmas Eliav, in een brief aan de secretaris-generaal gezegd dat de laatste weken de gewelddaden gepleegd door infiltranten uit Libanon toegenomen zijn. (PLO), aan wie de daden toegeschreven worden, beroemt zich erop dat de moordpatrouilles vooraf goedgekeurd waren door recente resoluties van de algemene vergadering. Dergelijke resolu ties bevorderen al voor ze aangenomen zijn de terroristische activiteit van de PLO. Palestijnse commando’s zeiden gisteren NORDHORN (DPA). Een grote brand heeft gisteren een kunststoffenbe- drijf in Wilsum bij Nordhorn (Noord- West-Duitsland) in de as gelegd. De schade bedraagt ongtveer 25 miljoen Duitse Mark (ruim 25 miljoen gulden). Aan weerskanten van het grote proces tegen de eigenlijke junta, dat de aan dacht misschien een beetje te veel in beslag neemt, vormen deze twee proces sen een soort triptiek van Grieks recent verleden, waarbij als „beklaagden” niet alleen mensen fungeren, maar ook feno menen. De staatsgreep als zodanig in het midden daarnaast kliekvorming en gezagsverlies in het leger, en foltering. Deze hele zomer vol processen heeft de functie van een soort „nationale ka- tharsis” een grote nationale schoon- maak, waarvan moet worden gehoopt dat zij de „fenomenen” eens en vooral uit het nationale gebeuren weet uit te bannen. Kliekvorming in het leger, het vormen van clubjes met de bedoeling elkaar verder te blijven steunen bij de militaire carrière vaak op basis van gemeen schappelijke studie aan de militaire aca demie was vanouds een normaal verschijnsel in Griekenland. Maar na het welslagen van de kolonels-junta, die de levensomstandigheden van de officie ren aanzienlijk verbeterde, kwam er in het lagere officierskorps vanzelf een hang naar meer. Men groepeerde zich om Joannidis, de brigade-generaal, die na het verjagen van Papadopoulos het militaire aspect van het bewind her- accentueerde, maar .net zijn Cyprus- aventuur gruwelijk in het zand beet. Toen in juli 1974 in arren moede op de democratie werd teruggegrepen, kwam er bij de „verwende” officieren onge rustheid dat zij er op achteruit zouden gaan hun hele standing had onnoe melijke schade geleden. Dit motief, meer dan het ideologische, moet ten grondslag hebben gelegen aan de samenzwering van afgelopen winter, de voorbereiding van een pronunciamento waarbij men, na bezetting van een aantal strategische centra en de arrestatie van Karamanlis, eisen wilde stellen aan de politieke we reld. De man was tijdens zijn vakantie in het Zwarte Woud toevallig beland in een demonstratie tegen de sloop van oude huizen, die op het stadhuisplein in Freiburg plaatsvond. Bij deze demonstra tie werd een politieman tegen zijn helm getroffen door een trottoirtegel. De Ne derlander werd gearresteerd op verden king de tegel gegooid te hebben. Hij zei tegen elke vorm van geweld te zijn en dan ook de s*een niet gegooid te hebben. Twee getuigen verklaarden echter onder ede dat de Nederlander de dader was. Tussen Warder en Edam is het project Zeevang te bewonderen. Met subsidie van CRM heeft Fons Elders, in samen werking met een zevental landschaps kunstenaars, een tentoonstelling van zo genaamde landkunst op touw gezet. Het gaat, zo lees ik, om de eenheid van alle levende en niet-levende wezens in on- In een vraaggesprek met Mexicaanse journalisten die president Echeverria vergezellen op zijn staatsbezoek aan Egypte, zei Sadat de ontruiming van de westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook door Israel met de vestiging van een Palestijnse staat een begin van de oplossing van het geschil in het Midden oosten en vaji de Palestijnse zaak te achten. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Nessen, heeft gisteren bevestigd dat er een vertegenwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie was onder de personen die president Ford zaterdag bij zijn aankoms* op het vlieg veld van Boekarest ontvingen. De woordvoerder deelde nog mee dat de president de hand geschud had maar geen woorden gewisseld had met de man die zich bij het daar aanwezige corps diplomatique bevond. Er moest geen enkele bijzondere bete kenis aan deze ontmoeting, die maar een ogenblik duurde en puur toeval was, worden gehecht. De VS blijven tegen „elk reëel contact” me* de PLO, aldus de woordvoerder. Oud-majoor Theofiloyannakos, die de leiding had over de meeste operaties reeds gedegradeerd tot gewoon soldaat gaat een paar moeilijke weken tege moet, evenals zijn helpers Spanos en Hadzizisis. dokter Kofas die de slachtof fers moest oplappen, en vele anderen wier namen reeds kwaadaardige begrip pen zijn geworden in Griekenland. Zij allen zjjn aangeklaagd wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel, machtsmisbruik en geweldpleging tegen superieuren. De straffen zullen velen tegenvallen; ze zullen juridisch de twaalf jaar moeilijk kunnen overschrij den, omdat toevallig alle slachtoffers nog leven, zoals kapitein Moustaklis, die als verlamd wrak in de rechtszaal zal ver schijnen. tutie worden gewaarborgd. Het hiervan zou zijn premier Gandhi de mogelijkheid te geven, de uitzonderings toestand op te heffen, zonder dat zij daardoor de teugels behoeft te vieren. Intussen heeft mevrouw Gandhi op nieuw verzekerd dat India de democratie niet heeft afgezworen. Volgens haar vertoonde de democratie in haar - land echter gebreken die zouden moeten wor den verholpen. Tot de buitenlandse sta ten die kritiek op haar politiek hebben geuit, zei zij, dat „bepaalde landen die ons kritiseren, materieel en moreel steun geven aan de meest autoritaire regimes van Afrika en Azië”. In dit verband noemde zij het buurland Pakistan. In een in Salisbury (Rhodesië) uitge geven verklaring zei Moezorewa dat de „zwarte nationalistische strijd op het meest gevaarlijke en beslissende punt was aangekomen”. „Kortom we zijn in oorlog. Het eist onze totale toewijding, beginselvastheid, opoffering en vastberadenheid, aldus Moezorewa die in Londen is voor be sprekingen met de Britse regering over de kwestie Rhodesië. Hij zei verder dat de vice-president van de A.N.C., Elliott Gabellah, zou proberen de Rhodesische Ian Smith te ontmoeten om over de conferentie te praten. De Egyptische president Sadat heeft gisteren gezegd dat er geen conflict bestaat tussen Egypte en de Palestijnen. In de boezem van een familie zijn altijd verschillende opinies aanwezig, maar „wij zijn het geheel eens over de te volgen fundamentele strategie, zelfs al komen we tot afwijkende meningen over de toepassing van die strategie”. De regering had zich echter in het komplot ingedrongen in de persoon van de nu als kroongetuige a charge funge rende luitenant-kolonel Stsangarakis. Het kon worden opgerold zodra op 24 februari de beslissende vergadering in Larissa (Midden-Griekenland) was ge houden, waar tot actie was besloten. Leiders van de samenzwering waren eerst Joannidis en daarna oud-kolonel Papapostolou, die geen militairen meer zijn en daarom getweeën op een civiel proces zullen worden berecht. derlinge afhankelijkheid en voortduren de verandering. Een mooi streven. Zo r.eeft men in een weiland een diep gat gegraven en daar een boerenkar in ge zet. De onderlinge afhankelijkheid van gat en kar is zonder meer duidelijk (zonder gat geen kar, en zonder kar geen gat), en de voortdurende verande ring is blijkbaar hierdoor zichtbaar ge maakt, dat een kar niet in een gat hoort, en dat er in zo’n gat geen kar hoort te staan. Kortom, mijn zegen hebben ze, al zou ik zelf het gat, na er de kar in te hebben geduwd, weer hebben dichtge gooid, de aarde egaal hebben aange stampt met de omgeving, beplanting hebben aangebracht, en daarna alle be langstellenden hebben medegedeeld dat op deze plek, pal onder hun voeten, in een niet meer bestaand gat, een boeren kar stond te wachten op een door CRM gesubsidieerde opgraving in het jaar 2375. •I W W;:;

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3