Volgens onderzoek onder dertig bonden: ISI S1MCA-CHRYSLER Stafleden Suralco tijd gegijzeld Honderd werknemers krijgen Herstel economie Amerika zal blijven duren i I Hier gebeurde het I Kreeft: I R i ieder een half miljoen Roxasect i ■I 5 KAMPERMAN I SIMCA CHRYSLER Uw proefrit wordt prof ijtrit! U gaat heel wat geruster op vakantie als u eerst naar de Amro Bank gaat. CIJFERS VAN HET CBS: ADVISEUR FORD: BONTSPECIALISTEN de bokkedoorns in het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN zee~vers banket! Tegen muggen en vliegen: Goed voorbeeld van E&L doet goed volgen? r DONDERDAG Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT «f vloeren I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I E&L Equity Law Levensverzekeringen helder als glas 10 KI VARIA (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) en (ADVERTENTIE) HAARLEM Eigenlijk is het onverantwoord om onverzekerd op vakantie te gaan. Loop daarom voordat u vertrekt even binnen bij de Amro Bank in uw buurt. Daar kunt u zich voor een luttel bedrag aan premie tegen heel wat narigheid beschermen door één enkele verzekering af te sluiten: de Amro reisverzekering. Niet alleen uw bagage is dan verzekerd. U bent ook gedekt tegen de kosten van ziekte en ongeval. Zelfs tegen de van het overheidsinkomen en negen tig percent van de exportopbrengsten maar het aandeel in de werkgelegenheid is slechts zeven percent. De inkomsten voor de overheid worden nu geschat op 90 miljoen Surinaamse gulden (ongeveer 130 miljoen Nederlandse gulden). de kosten die u moet maken als u wegens familieomstandigheden plotseling naar huis moet. Natuurlijk kunt u bij de Amro Bank ook geld en waardepapieren laten verzekeren. U kunt er trouwens nog veel meer. Zoals buitenlands geld kopen. En de veilige Amro Reischeques bestellen. En een kluis huren om uw kostbaarheden in op te bergen. Het onderzoek, getiteld „De vakbonden in het brede maatschappelijke midden”, was gericht op bonden met een ledental tussen 25.0000 en 100.000. pij" op de tweede plaats (na de mede zeggenschap), terwijl deze veranderingen voor de leden pas op de laatste plaats komen. Korter werken komt hier voor de leden op de vierde plaats, voor de bestuurders op de laatste. Zijlstraat 96 Telef. 31 05 80 Lid Stichting Bontwaarborg, Uw waarborg voor ons vakmanschap. Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur! (ADVERTENTIE) Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* Het totale aantal Nederlanders dat een hall miljoen of meer als jaarlijks inko men heeft, bedraagt 1.088. Hun geza menlijke belastbaar inkomen bedroeg in 1972 1,26 miljard gulden, waarvan 478,6 miljoen gulden belasting werd betaald. Trt deze groep van ruim duizend met een inkomen van een half miljoen of meer, behoorden behalve 117 werkne mers 399 directeuren van een nv of bv (gezamenlijk inkomen 566,3 miljoen), zes agrarische zelfstandigen (gezamenlijk in komen 3,3 miljoen), 420 andere zelfstan digen (gezamenlijk inkomen 360 mil joen), 59 personen zonder beroep (52,9 miljoen) en 87 gepensioneerden met een gezamenlijk inkomen van 136,8 miljoen gulden. Er waren in 1972 in totaal 6,4 miljoen belastingplichtigen met een gezamenlijk Vooral op het punt van de taken die de bond zou moeten vervullen blijken grote verschillen, zowel tussen de aange sloten en de categorale bonden als tus sen de aangesloten bonden onderling, terwijl ook in de standpunten van de bestuurders en de leden, die elk afzon derlijk de vragen beantwoordden, ver schillen merkbaar zijn. UTRECHT (ANP) Over het algemeen zijn vakbondsleden conserva tiever dan hun vakbondsbestuurders. De bij een vakcentrale aangesloten bonden zijn meestal kritischer dan de categorale bonden. Als belangrijkste taak van de eigen vakbond zien de leden het behouden van de werkge legenheid. De bestuurders vinden de individuele belangenbehartiging van hun leden het belangrijkst. De resultaten van het onderzoek onder de bonden gebruikt drs. Bekkers om na te gaan of er sprake is van verschil van opvatting tussen bestuurders en leden van de bond. De inhoudelijke resultaten van het onderzoek zijn aan de deelne mende bonden afgestaan en los van het Zo blijkt voor de bestuurders na de individuele belangenbehartiging en het behoud van de werkgelegenheid het be vorderen van medezeggenschap op de derde plaats te staan. De vakbondsleden vinden dat het: bevorderen Van medezeg genschap pas op de zesde plaats moet komen, de één na laatste in de rij van voorkeuren. Voor hen komt het verkrij gen van hoger loon en betere sociale voorzieningen op de derde plaats. Heeft u daar wel wat voor over? Zeg het uw verzekeringadviseur en hij rekent snel uit waar u recht op heeft. De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. Dit neemt niet weg, dat de aangeslo ten bonden het ijveren voor meer mede zeggenschap hoger aanslaan dan de cate gorale bonden, die in hun totaal meer waarde hechten aan de individuele be langenbehartiging. Op de schaal „conser- verend-kritisch” nemen de aangesloten bonden in het algemeen een kritischer houding aan, terwijl daarbinnen de be stuurders zich kritischer blijken op te stellen dan de leden. Nu is het dè tijd voor een waarachtige kreeftschotel. Proef onze kreeftspecialiteiten! Kies zelf het zee-vers banket uit ons ”homarium’’. Bel: 023-263600 uw tafel is gereserveerd. RESTAURANT I fc PARAMARIBO (ANP). Demonstre rende werknemers van de bauxietmaat- schappij Suralco in Paranam (dertig ki lometer van Paramaribo) hebben giste ren de gehele ochtend drie stafleden van de onderneming gegijzeld gehouden in het administratiegebouw van de Suralco nabij de mijnen van Paranam. De beto gende arbeiders vernielden bij hun actie hei interieur van het administratiege bouw. Papieren van de boekhouding, in koopafdeling en magazijnadministratie werden met een brandspuit natgespoten. Acht mensen raakten licht gewond. Aldus een globale indicatie van de commissie van de Raad voor het Mid den- en Kleinbedrijf in haar concept- interim-rapport over integraal inko mensbeleid midden- en kleinbedrijf. De raad zal in zijn extra vergadering van woensdag 20 augustus dit concept-rap- port behandelen. De commissie zegt dat een inkomen, dat qua hoogte gelijk is aan het mini mumloon, voor de ondernemer een veel geringere bestedingsmogelijkheid ople vert dan het minimumloon voor de werknemer. Schat men daarom een met het minimumloon qua bestedingsmoge lijkheden vergelijkbaar bruto minimu minkomen voor de zelfstandige onderne mer op ruim honderdvijftig percent van het minimumloon (exclusief werkgevers lasten), dan kan ruwweg worden ge steld dat meer dan 40 percent van de zelfstandige ondernemers in het mjdden- en kleinbedrijf minder dan het mini mumloon verdient in 1975, aldus de commissie. Het rapport is een reactie op de vorig jaar augustus door staatssecretaris Haze- kamp van Economische Zaken aan de raad gerichte vraag om een bijdrage te leveren aan de meningsvorming over het inkomensbeleid. Uitgangspunt voor een inkomensbeleid meet volgens de commissie onder meer zijn de instandhouding van een zodanige opbouw van het bedrijfsleven dat er plaats is voor breed geschakeerde eco nomische en maatschappelijke func ties van zelfstandige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. De actie van de Suralco-arbeiders is het gevolg van een directiebesluit bin nenkort 500 werknemers te ontslaan. De directie van Suralco zegt deze maatregel te moeten nemen omdat de afzet van bauxiet en aluminium moeilijkheden on dervindt. De vakbonden zijn het hier met mee eens en wijzen op dé toegeno men vraag naar aluminium en de prijs stijgingen op de internationale markt. Naar aanleiding van de onrust op het bedrijf in Paranam vond er woensdag middag in het hoodkantoor van Suralco in Paramaribo een spoedvergadering plaats tussen de directie en de vakbond. Volgens niet bevestigde berichten zou de directie tijdens deze vergadering hebben toegezegd het ontslag van de arbeiders voorlopig op te schorten. De bauxietindustrie is al jarenlang een van de belangrijkste pijlers van de Suri naamse economie. Naar schatting wer ken er 6500 Surinamers bij de twee grote bauxietondernemingen Suralco en Billiton (Shell). Suralco is een dochter onderneming van de Aluminium Company of America (Alcoa) in Pittsburgh. De bauxietindustrie levert eenderde van het bruto binnenlands produkt, ruim eender- De CNV-bondsleden hebben weinig behoefte aan inspanning van hun bond voor medezeggenschap: het komt op de vijfde plaats op de lijst van zeven. De bestuurders waarderen dit onderwerp op de tweede plaats. Drs. Bekkers stelt vast, dat op de door hem gebruikte schaal conserverend-kri- tisch de NKV-bonden veel dichter staan bjj de CNV-bonden, in die zin. dat de eerste twee zich kritischer opstellen dan de CNV-bonden. Bestuurders en leden blijken verdeeld over het huidige functioneren van de ondernemingsraden: 46 pet van de leden noemt de o.r. een zoethoudertje, terwijl 60 pet van de bestuurders vindt dat dit orgaan goed functioneert. Een meerderheid van de vakbondsle den is tegen het overnemen door de gemeenschap van bedrijven, terwijl „slechts” 41 pct. van de bestuurders hier tegen is. Van de bestuurders voelt 44 pet .voor een afremming van de econo mische groei, van de leden slechts 35 pet. Kamperman heeft naast zijn befaamde collectie bontmantels tevens prachtige Gold Pfeil tassen in buffel- en kalfsleer, sportief of gedistingeerd, en de vermaarde Gold Pfeil krokodillederen tassen. De collectie wordt gecompleteerd met de zeer modieuze Italiaanse Pi store tassen. De bestuurders blijken in het alge meen de ideële zaken belangrijker te vinden dan de collectieve belangen. Bij de leden is dit omgekeerd. Voor beide groepen staat de individuele belangenbe hartiging bovenaan. Drs Bekkers heeft voor vakbonden gekozen, omdat hij meent dat de bonden in de huidige maatschappij een belang rijke en onmisbare functie vervullen en omdat hij hoopt dat de bonden de resul taten kunnen gebruiken bij hun werk zaamheden. DEN HAAG (ANP). Er zijn in Nederland 117 werknemers, die een jaarlijks belastbaar inkomen hebben van een half miljoen gulden of meer. Dit blijkt uit de voorlopige cijfers van het CBS inzake de inkomensverdeling in 1972. Zij behoren tot een groep van een dikke vierduizend werknemers die jaar lijks een ton of meer verdienen. De meesten van deze groep (2.193) blijven tussen de honderdduizend en 125.000 gulden en tussen de 125.000 en 200.000 (1.387). Er zijn er 537, die tussen de twee en vier ton per jaar verdienen en 60, die tussen de 400.000 en 500.000 gulden per jaar als belastbaar inkomen hebben. bijschrijvingen keert E&L direkt uit bij overlijden voor de 65e verjaardag. Behalve een betrouwbare spaarvorm is het Verzekerd Groei- projekt 3 dus ook een risicoverzekering die tot voorbeeld strekt. Vraag dan ook eens even naar die heerlijke soepele originele Christ nappajassen in kort of lang! U bent van harte welkom! I 1 I onderzoek naar het bedreigde leider schap vrijgegeven. inkomen van 96,6 miljard gulden. Hier van moest 18,2 miljard aan belasting werden betaald. Van deze 6,4 miljoen waren er 4,9 miljoen onder de 20.000 belastbaar inkomen per jaar, terwijl er 853.000 waren met een inkomen tussen de 20 en 30 mille per jaar, 243.000 met een inkomen tussen de 30 en 40 mille per jaar en 102.000 met een inkomen tussün de 40 en 50 mille per jaar. Ongeveer 114.000 belastingplichtigen hadden een inkomen tussen de 50.000 en 100.000 gulden per jaar. Het blijkt dat, door enerzijds het structureel optrekken van hét miiïi- mumloon gedurende de laatste jaren en anderzijds door het soms zelfs reëel achterblijven van de inkomensontwikke ling van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf in de jaren zeventig, het aantal ondernemers dat een kerninko- men verdient beneden het minimumloon, thans ongeveer een kwart is van het totaal. De belangrijkste vragen die in het onderzoek zijn gesteld, hebben betrek king op het algemene werk van de bonden in de samenleving, op de eigen maatschappijvisie en op het functioneren van de eigen bond. Apart daarvan is gevraagd naar de voorkeur voor taken die de eigeri bond in de maatschappij zou moeten vervullen. Die vragen zijn ver deeld in de groepen individuele belan genbehartiging (behoud van werkgele genheid, juridische bijstand e.d.), collec tieve belangenbehartiging (kortere werk tijden, hogere lonen) en ideële taken (radicale maatschappijverandering, me dezeggenschap en het geven van vor ming en scholing). Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op *-. met Roxasect. Bevat ‘••.Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. *.e Bij uw drogist. T fhUllUl PHILIPS-DÜPHAR NEDERLAND B V. AMSTERDAM Dit zijn enkele resultaten van een onderzoek onder dertig vakbonden, waarvan er negen zijn aangesloten bij een vakcentrale (NVV, NKV of CNV) en de rest categorale bonden zijn. Het onderzoek is opgezet door drs. F. Bekkers van het instituut voor sociale psychologie in Utrecht en maakt deel uit van een groter onderzoek naar leider schap. De vraag daarbij is, Of bedreigde leiders zich conflictueuzer opstellen te genover andere groepen. De resultaten van dit onderzoek zijn nog niet bekend. Vaak wol Gezien het sterk stijgend aantal mensen dat deelneemt in ons Verzekerd Groei-projekt 3. Iemand van 30 jaar, die bijvoorbeeld tot z’n 65e f 1.000,- per jaar kan besteden, heeft recht op: f 46.274,- belastingvrij in handen op z’n 65e verjaardag. Dat bedrag kan echter oplopen tot f 100.229,- belastingvrij, bij een konstant rendement van 8% op de veilige Staats- en Gemeenteleningen waarin E&L uw geld belegt. f 46.274,- plus de reeds gerealiseerde rendements- WASHINGTON (Reuter) De voor zitter van de raad van economische adviseurs van president Ford, Alan Greenspan, heeft gezegd dat de economie van de Verenigde Staten zich sneller herstelt dan de regering verwacht en dat het een duurzaam herstel zal zijn. In een vraaggesprek voor de radio ontken de hij dat president Ford op een recente bijeenkomst van de raad een zeer pessi mistische voorspelling had gekregen. De voorspelling van de Amerikaanse regering dat de werkloosheid in het land eird dit jaar 8,5 percent zal bedragen er. emd volgend jaar 7,5 percent zal neer waarts moeten worden herzien, maar dit kan niet eerder geschieden voordat de werkloosheidscijfers van augustus begin september worden bekendgemaakt. In juk bedroeg de werkloosheid 8,4 percent. Volgens Greenspan komt de reusachtige v?.mindering van de voorraden de eco nomie te hulp, maar zal een beëindiging van het toqezicht op de prijzen van binnenlandse olie in de Verenigde Staten slechts een minimale Invloed hebben. Naar het oordeel van Greenspan zul len de graanverkopen aan de Sovjet- Un’e weinig inflatoire invloed hebben op de voedselprijzen. Het voornaamste pro gramma tegen de inflatie zal het hand haven van een stabiel financieel b?'r’ en het voorkomen van een sterke toene ming van de geldomloop zijn. Het meest opmerkelijke verschil in taakopvatting van de eigen bond is te vinden binnen de bij het NKV aangeslo ten bonden. Daar stellen de bestuurders „het zorgen voor fundamentele en radi cale veranderingen in onze maatschap- „Vakbondsleden zijn behoudender dan hun bestuurders” J i -■ Ej

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7