SOARES WAARSCHUWT PRESIDENT: Visserij wil NIEUWE VOORZITTER NOS snel overleg met regering benoemd zonder overleg Woede in Hilversum en Den Haag Nog meer tropische dagen ontslagen Hoogoventoernooi 1976 gaat door Patiënt valt zijn arts aan Hasj in duinen Jurgens Enka ontkent plan 10.000 I Politieke NOS J DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN N.B.D. mSCEHTRBM T. GRIEK Meubelfabriek M Oisterwijk bdvwmatrdh F I mk Het woord is aan Ministerie bereid mee te werken aan een AANTAL DEELNEMERS BEPERKT Guerrilla’s in Eritrea Weinig verandering Stoffelijk overschot neergeschoten man naar de West gebracht andere visverdeling berechten Amerikanen Pilotenstaking in Italië I wmnnnnmnmmmmmnmmm 2 AGENDA pagina 6 i Kerkdiensten Kastje kijken Puzzel Schrijvende lezers Radio en televisie Strips Kunst Beurs Sport Deze krant bestaat uit achttien pagina’s fcj VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1975 65e jaargang nummer 233 N.B.D. DANSEN IS PLEZIER VOOR 2 Toch marcheren I A JU, vmmwmnm/wmmwwmrmn 7 7 7 9 9 11 13 15 16, 17 LISSABON (AFP) De Portu gese socialistische partijleider Mario Soares heeft in een open brief aan president Da Costa Gomes gezegd dat een regering onder leiding van generaal Goncalves „Portugal naar de afgrond zal voeren”. Volgens Soares is premier Goncalves „even zeer op macht belust als de vroegere dictator Salazar”, en evenals Salazar, een het volk” te zijn. meent hij, „redder van Strandverwachting 1; Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Zwijnen Kapitalist Eau de Cologne Portugees DeLemosPeixoto: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. (Van een onzer verslaggevers) voert naar afgrond (Van onze redactie Binnenland) (Van onze redactie Economie) (Van een onzer verslaggevers) I (Zie verder pag. 2 (Van onze redactie binnenland) - 'V-, I I (Van onze redactie Binnenland) Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: De heer Jurgens was de persoonlijke kanidiaat van minister Van Doorn, niet voorgedragen door het NOS-bestuur of enige omroepvereniging, dan wel politie- Hoe de omroepleiders en fractievoor zitters op deze benoeming reageren leze men op pagina 13. VLISSINGEN. Een badgast heeft in de duinen twee waterdichte zakken met 65 kg hasjiesj gevonden, met een han delswaarde van 150.000. Over de her komst is niets bekend. Surinaamse en Antilliaanse welzijns instellingen in ons land hebben inmid dels bij Minister Van Agt van Justitie geprotesteerd tegen het optreden van de politie. In het telegram eisen de welzijns instellingen maatregelen „ter gescher- ming van Surinamers en Antillianen”. „Onder deze omstandigheden kan de regering geen acties tolereren die buiten de zaak staande burgers in hun belangen schaden”, aldus het communiqué. Iedereen in ons land is plotseling doctor in de democratie gewor den. Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak-I bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. I Uw kopje koffie staat klaar. at®] Umuider Courant ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 32 69 06 Woensdag 13 augustus beginnen wij met de inschrijving voor alle clubs ’s avonds van 7-9 uur. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Warm of niet warm, onze soldaten blijven paraat. Vanochtend om zeven uur vertrokken 400 militairen uit de legerplaats Oirschot voor een 22 km lange mars. De hoge temperatuur was geen aanleiding om de oefening uit te stellen. Wel wordt de colonne bege leid door twee artsen, een ziekenwa gen en een waterwagen. IJMOND. Het Hoogovenschaaktoer- nooi 1976 gaat door, ondanks de slechte economische situatie bij het staalbedrijf. Wel heeft de Raad van Bestuur een aantal sterk beperkende maatregelen in gevoerd. De meest ingrijpende daarvan is dat er voor de grootmeestergroepen en de meestergreep geen zestienkamp, maar een twaalfkamp komt. DEN HAAG (ANP). „Het ministerie is bereid mee te denken over en mee te werken aan alternatieve verdelingsrege- lingen van vangstquota voor zeevis die mede aanleiding hebben gegeven tot de huidige moeilijke situatie in het zeevis sen jbedrijf”. Dat staat in een communi qué van het ministerie van Landbouw en Visserij. Daarin wordt ook de aan dacht gevestigd op een vergadering van het bestuur van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de zeevisserij op 18 augustus, dat zich opnieuw zal beraden over verbeteringen in reeds getroffen financiële regelingen. Zonnig en zeer warm weer met maximumtemperaturen van om streeks 32 graden. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Minimumtemperaturen circa 20 graden. AMSTERDAM. Het stoffelijk over schot van de 22-jarige Amsterdammer, die vorige week donderdag door een agente werd neergeschoten en aan zijn verwondingen dinsdag in het ziekenhuis van de Schevingse gevangenis is overle den. is vandaag door de KLM naar Suriname gevlogen. De overtocht is mo gelijk gemaakt door de Surinaamse ge meenschap, aldus een woordvoerder van de beheersraad in de Bijlmermeer. Minister Van Doorn (CRM) heeft zijn partijgenoot mr. E. C. M. Jurgens be noemd tot voorzitter van de NOS, zon der dat hij tevoren de Raad van Beheer van de NOS en de ondernemingsraad de gelegenheid heeft gegeven zich over deze kandidaat uit te spreken. Er is bij ver schillende omroepen grote beroering over deze benoeming ontstaan, vooral bij de VARA, waar men er blijkbaar vast op had gerekend dat de nieuwe voorzitter van de NOS een PvdA-man zou zijn. De benoemingsprocedure die minister Van Doorn gevolgd heeft, lijkt niet zeer elegant en kan allerminst gelden als een voorbeeld van inspraak en overleg. Het fiet echter dat een lid van de PPR is benoemd kan nauwelijks verbazing wek ken, aangezien minister Van Doorn in die kring de meeste kans bad een man te vinden die naast de capaciteiten ook de instelling zou hebben de NOS volgens ministeriële inzichten te leiden. Waarom deze functie persé door een PvdA-figuur zou moeten worden bezet, is niet helemaal duidelijk. Tenzij het in ons land een geaccepteerde gewoonte wordt om alle functies in het maat schappelijke bestel door politieke figu ren te doen bezetten en de beschikbare vacatures bijwijze van potverteren onder de politieke partijen te verdelen. Op die manier zouden capabele mensen zonder patijbinding buiten alle leidende posten vallen en alle instituties verlengstukken van de politieke partijen worden. Wie carrière wil maken, moet zich dan voort aan naast zijn diploma’s en bullen ook van een partij lidmaatschap voorzien, wil hij de toegangspoort tot maatschappelijk succes niet voor zich gesloten vinden. Minister Van Doorn heeft blijkbaar bij het kiezen van een verpolitiekte NOS-voorzitter zijn eigen partijtje be voordeeld, zoals andere ministers zoveel mogelijk hun eigen partijgenoten in de belangrijke baantjes trachten te schui ven. Dat er in zo’n functie als voorzitter van de overkoepelende en coördinerende omroepstichting bij voorkeur een niet- partijgebonden figuur zou moeten wor den benoemd is blijkbaar een ouderwet se en achterhaalde stelling. 11 Dit betekent niet, dat de kans op een grootmeesterresultaat verloren is gegaan. Zulk een resultaat namelijk is ook bij een twaalfkamp afhankelijk van de sterkte van het toernooi (de catego rie) en verder ook van het aantal pun ten, daarvan afgeleid, dat kan worden behaald. Wel betekent de beperking, dat er bij de grootmeesters en meesters hu vier personen per groep minder zullen worden uitgenodigd. De strijd onder de dames blijft ongewijzigd; zij zullen ook in 1976 op het Hoogovenschaaktoernooi haar twaalfkamp blijven spelen. Het aantal deelnemers aan de tien- en Op een strand in Normandië neemt de politie een prqef met een hond, voor zien van een tuig met twee ringen, waaraan haders in moeilijkheden zich naar de kust kunnen laten trekken. BRUNSSUM (ANP). Een 48-jarige man uit Heerlen heeft gisteren zijn psy chiater in het ziekenhuis in Brunssum met een zakmes aangevallen, omdat hij naar zijn zeggen te weinig ziekengeld kreeg. De psychiater -liep ernstige ver wondingen op aan het hoofd, maar ver keert na een spoedoperatie buiten levens gevaar. vierkampen zal daardoor worden be perkt tot 150; hetgeen eeen grote ingreep betekent op de schaakrecreatiemogelijk- heden voor vele honderden schakers in binnen- en buitenland. Als gevolg van deze maatregelen zal het Hoogoven schaaktoernooi 1976 zich alleen concen treren in hotel Kennemerduin en café „De Zon”. Van het Dorpshuis „De Mori aan” zal in januari dus geen gebruik worden gemaakt. Verder komen voor 1976 te vervallen het studenten teamkampioenschap; de jeugdzestienkamp en de Bonte Avond. Ook zal in het eerstkomende Hoogoven schaaktoernooi geen toernooiboek wor den uitgegeven. Uiteraard wil men wel de bulletinse laten verschijnen. De patiënt meldde zich aan de balie en vroeg de specialist te spreken om een briefje te ondertekenen, waardoor hij meer ziekengeld zou ontvangen. Toen hij kreeg te horen dat hij dan op het spreekuur moest komen, rende hij de spreekkamer in en stak de arts in de linkerslaap en in de rug. Een collega, die ook in de kamer aanwezig was kon de man overrompelen en een kalmerende injectie toedienen. De man wordt van daag voorgeleid voor de officier van justitie. „Na een crisis van een maand staat u op het punt uw zegen te geven aan een regering van een kleine minderheid, be staande uit communisten en crypto- communisten, waarin men geen vertrou wen heeft, en die ook vandaag niet meer dan 18 percent van de Portugese kiezers vertegenwoordigt. U weet best dat de regering die generaal Vasco Goncalves heeft gevormd, niet in staat is het me rendeel van de problemen waar ons volk mee kampt, op te lossen”, aldus Soares’ open brief. Da Costa Gomes zou vandaag de nieuwe regering van premier Goncal ves beëdigen. „U zult ons misschien zeggen dat u niet beschikt over reële militaire macht om u te verzetten tegen de vorming van een dergelijke regering. In dat geval DAMASCUS (UPI). Twee Ameri kanen die afgelopen maand ontvoerd zijn door guerrillastrijders in Eritrea, staan terecht voor een revolutionaire rechtbank. Ze worden beschuldigd van ondermijnende activiteit jegens de Eri- trese revolutie, zo meldt de gisteren een woordvoerder van de guerrillagroep in Damascus. De Amerikanen, Stephen Campbell en James Harrell, werden 14 juli in Eritrea ontvoerd door leden van de „revolutionaire raad van het bevrij- dingsfront van Eritrea”. geen impulsief gebaar, maar een „ernsti ge, plechtige waarschuwing”. Volgens de socialistische partijleider is Da Costa Gomes bij uitstek de man met gezag die een „oplossing van het gezond verstand” kan opleggen. „Laat het onherroepelijke niet gebeuren”, zo besluit hij zijn brief. In het Noordportugese stadje Fafe zijn gisteravond twee vrachtwagens met mariniers teruggekeerd om het ge bouw van de communistische partij te beschermen tegen een woedende menig te. Bij een eerdere belegering van het kantoor schoten communisten op de me nigte, waarbij een betoger werd gedood. Nadat de mariniers de menigte hadden teruggedreven met traangas en schoten in de lucht lieten ze de bewaking over aan de politie, en de paramilitaire repu blikeinse garde. Maar toen de spanning opnieuw steeg en de betogers terugkeer den namen de mariniers weer stellingen in rond het partijkantoor. Morgen nog geen verandering in de tropische situatie. Matige zuidoosten wind met temperatuur 29 tot 31 graden. Zeewater 20 graden. Vooruitzichten: het weekeinde blijft nog warm tot zeer warm waarbij de onweer- kans zondag iets groter wordt. ke partij. Zelfs voor de PPR was, aldus dr. Bas de Gaay Fortman, deze benoe ming een verrassing. Van de zijde van de omroepleiders worden de minister harde verwijten ge maakt dat hij bij deze benoeming geen enkele rekening heeft gehouden met de wensen van de j omroepverenigingen. Juist omdat minister Van Doorn altijd hamert op het grote nut van inspraak en democratisering wekt de benoeming van mr. Jurgens vernietigende kritiek. Van de zijde van verschillende frac tievoorzitters van de politieke partijen wordt gewezen op het feit dat mr. Jurgens geen enkele ervaring heeft op omroepgebied en er in de Tweede Ka mer ook nooit belangstelling voor heeft getoond. moet u dat het land openlijk zeggen. De overweldigende meerderheid van ons volk zal dan spontaan de straat opgaan om u de macht en het noodzakelijke gezag te verlenen om een echte rege ring van nationale redding in te stellen”. Volgens Soares gaat het om „het redden van de revolutie, die wordt bedreigd door een totalitaire minderheid met zelf- moordneigingen” De open brief, zo schrijft Soares, is Het ziet er naar uit dat we ons nog enige tijd in de tropen kunnen wa nen. Vandaag beleefden we de vijfde tropische dag in successie, en alles wijst erop dat deze reeks zich in het weekeinde zal voortzetten. De moge lijkheid het „tropenrecord” van 1941 (zeven dagen) te evenaren lijkt dan ook zeker aanwezig. Het weekblad leidt deze ontslagen af uit het feit, dat de Amerikaanse Enka- dochter weer winst is gaan maken, na dat daar het aantal werknemers van 12.000 was teruggebracht tot 8000. De raad van Bestuur zou volgens „Beleg gers Belangen” de reorganisatieplannen op dinsdag 19 augustus bekend maken. De verliezen bij Enka-Glanzstoff zijn op gelopen tot een miljoen gulden per dag, aldus het weekblad. Namens de Raad van Bestuur van Enka werd ons meegedeeld, dat er geen enkel plan over ontslagen in welke la dan ook ligt. „We zijn met de vakbon den aan het praten over het McKinsey and Col-rapport, dat alleen een markt analyse inhoudt. Daarin wordt niet ge sproken over ontslagen”, aldus de Raad van Bestuur. van derMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post I 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. „Regering-Con^alves ROME (DPA). Tot 14 augustus val len veel vluchten van Italiaanse lucht vaartmaatschappijen uit door een sta king van zeven dagen waarmee de grootste pilotenvereniging van het land afgelopen nacht is begonnen. Door dit alles verlangt het visserijbe drijf dat op de kortst mogelijke termijn over deze problemen met de regering overleg kan worden geopend Voorts besloot de vergadering in de eerste plaats de stichting „Nederlandse Visserij” aan te sporen meer oog voor deze problema tiek te hebben. Bovendien moet alles in het werk worden gesteld voor het verle nen van een reële financiële steun. Weliswaar heeft de vergadering in IJ- muiden zich nog niet beraden op het voeren van acties, maar wel wordt ge vreesd dat deze niet zullen uitblijven, indien niet op de kortst mogelijke ter mijn een reële oplossing kan worden bereikt. Een en ander werd bekendge maakt namens de Nederlandse Vereni ging van Kottervissers. De brandweer van Ede is ingescha keld om de wilde zwijnen van het natuurreservaat de Hoge Veluwe van drinkwater te voorzien. Door het warme weer waren de drinkwater- plaatsen uitgedroogd. Volgens de heer Bulten van het natuurpark hebben de dieren niet méér last van de warmte dan mensen. Weerrapporten Binnen,- en buitenland 2, 3, 15 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. - Mr. E. C. M. Jur gens, lid van de tweede kamer voor de PPR is met ingang van 16 september aanstaande benoemd tot voorzitter van de NOS. Minister Van Doorn van CRM heeft mr. Jurgens benoemd met voorbij zien aan de voordracht van het NOS- bestuur en heeft op geen enkele wijze rekening gehouden met eventuele in spraakprocedures van de ondernemings raad van de NOS. Dit heeft grote woede in omroepland gewekt. Politiek Den Haag heeft al evenzeer grote bezwaren tegen deze wijze van benoeming. Bijna alle fractievoorzitters van de politieke partijen zijn verontwaardigd. IJMUIDEN. Tijdens een donder dagmiddag in hotel „Kennemerhof” in IJmuiden gehouden spoedvergadering heeft de meerderheid van de aanwezi gen, bestaande uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven van de visserij haar grote bezorgdheid uitgesproken over het visserijbeleid en de maatregelen van de overheid. Door de quoterings- maatregelen, het instellen van de twaalf mijls-zone en de volledig onvoldoende compensaties voor de gevolgen daarvan, dreigt voor een groot deel van de visse rij het faillissement. DEN HAAG. Het financieel econo misch weekblad „Beleggers belangen” meldt deze week, dat Enka-Glanzstoff 10.000 tot 13.000 mensen zal moeten ontslaan. In West-Duitsland zouden naar schatting 7000 werknemers moeten ver dwijnen, in Nederland 4000 en in België 1000. In de fabriek in Emmen zouden de zwaarste klappen vallen. Daar werken momenteel 5000 mensen. De fabriek in Arnhem zou geheel moeten verdwijnen terwijl Enka-Breda. het bedrjjf dat enke le jaren geleden door het personeel werd bezet om sluiting te voorkomen, buiten schot zal blijven. Telkens als in de DDR de Internationale klinkt, moeten royalties worden betaald aan een kapitalistische uitgever in München, Beierlein, die onlangs de rechten van de Franse hou ders heeft gekocht. De Oostduit- sers hebben zich bereid ver klaard te betalen. En die hebben dan nog de moge lijkheid zich regelmatig te verfrissen, bijvoorbeeld met een probaat middel als eau de cologne. De belangstelling daarvoor is zo groot, dat de fabrikan ten al uit de naj aars voorraad aan het verkopen zijn. De verfrissingsdoekjes gaan met miljoenen de deur uit. En het blijft voorlopig warm, heel warm.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1