Netzer en Breitner moeten Real Madrid Europese glorie brengen Onvolledig archief geldontwaarding en Met Miljanic meer discipline bij Spaanse kampioensploeg 3 pPtF 5 door Huub Boons F Geslaagd fj 1FI Munoz £1 iw EH ■MMl I?. 19 1975 AUGUSTUS 9 ZATERDAG 3 u ■■I B I i Zaterdagavond Schok jit I Een kampioenschap dat werd veroverd met een straatlengte voor sprong op El Barca, de Barcelonese club die voor het begin van de competitie met het Hollandse trio Michels-Cruijff-Neeskens zowel nationaal als internationaal onverslaanbaar werd geacht. janic uitgestippelde werkschema dat Real het afgelopen seizoen meteen al zijn zoveelste (exact het 16e) nationale kampioenschap heeft opgeleverd. 579 isch «au Met een welhaast even verrassend gemak als waarmee de Madri- leen de helse zonnestralen op zijn corpus accepteert, zo gemakkelijk gaat het hem af de zoveelste wederopstanding van zijn geadoreerde El Real Madrid toe te schrijven aan een tweetal uit West-Duitsland voor veel geld geïmporeerde voetbalvirtuozen: Günter Netzer en Paul Breitner, een duo dat in het recente verleden in de Bundes liga herhaaldelijk werd uitgekreten voor lastig, maar dat nu keurig netjes meehuppelt in het door de Joegoslavische coach Miljan Mil- Gift sgsHSI Half miljoen \l 1 K ■F i -1 gd 3r Toch zou Real Madrid (is: Bernabeu) STOPPER b Links boven Breitner en rechts boven Netzer. Hieronder Don Santiago Berna beu, president van Real Madrid. veld de theorie van de coach in de prak tijk kon uitvoeren. Even leek het er op dat Amancio die eertijds door Di Stefano zo perfect uitgevoerde functie zou kun nen overnemen. Amancio echter liet geen ruimte open voor speelsheid en eigen initiatief waardoor het Real-spel bij het publiek steriel óverkwam. En opnieuw bleef men en masse weg. andere bedrag een uitstekende ama teur (dat laatste althans tn theorie). 1) 1 IHI met stop- Tel: IOOR voor f rep. >f roet gra- p.m2. Tel. •ITE” weer as- 023- De posities van Don Santi en Senor Munoz waren onaantastbaar, zo leek het, ietwat extreem voor Iberische-schier- eiland-begrippen. Een regelrechte cam pagne om de grand old man (bijna 80 jaar inmiddels) van de troon te stoten bleef uit, daarvoor had en heeft Don Santiago Bernabeu te veel voor El Real betekend. Zonder Don Santi zou Real Madrid nooit tot zo’n club zijn uitge groeid, zoals zij zich dank zij de Europa Cup in de vijftiger jaren kon presen teren. Wat tot gevolg had dat Don Santi voor de tweede maal in korte tijd een voor hem pijnlijke beslissing moest nemen om het makende totaal-verval van Real een krachtig halt toe te roepen. De oppositie binnen de Real-gelederen om Miguel Munoz op een zijspoor te zetten werd steeds krachtiger en Don Santiago Ber— nabeu was daardoor wel gedwongen een nederlaag te accepteren wilde hij zijn alweer verhoogt), maar zo zijn er wel meer stadions. En voorzover die niet over louter overdekte tribunes be schikken, is het verschil tussen nat geregend worden op zondagmiddag of zaterdagavond te gering om de door slag te kunnen geven. Die uitslag is natuurlijk ook een teken aan de wand voor de „vierde wand”, zoals de televisie wel wordt genoemd- Het moet voor Philips toch wel een schok zijn geweest te ont dekken,hoe weinig waarde de voet balsupporters hechten aan de televisie op de zaterdagavond, als de omroepen juist hun populairste programma’s in de strijd plegen te werpen. Als 84 procent (de zaterdagavond en de vrij- dagavondbezoekers, zonder de 9 pro cent die al om zes uur zaterdagavond wil beginnen) de shows en de kwisses en de prachtige series aan zijn laars lapt wanneer PSV tegen Excelsior moet spelen, dan is dat niet alleen een teken aan de wand voor PSV en Philips, maar ook voor Hilversum. Misschien doen de AVRO, de TROS en al die anderen er goed aan om van de weeromstuit hun populairste programma’s op zondagmiddag twee uur uit te zenden. van die ondoorzichtige bedragen? Ze ker omgerekend vanuit het Engelse pond of de Franse franc of de Twentse kegge. Wat mij nu zo frap peert, is dat het verschil naar bene den (62.600 gulden) en het verschil naar boven (7384 gulden) als ver waarloosbare bedragep worden gene geerd in de koppen, hoewel je voor het ene bedrag een goede eerste divi- siespeler kunt kopen, en voor het De gevechten tussen Real Madrid en CF de Barcelona zijn altijd vuurwerksteuk- ken geweest. Dat is niet iets van de laatste jaren. Op de foto bijv, ziet men hoe de grote Real-crack van weleer Al fredo di Stefano een doorbraak forceert en het winnende doelpunt tegen Bar celona maakt. De eindstand van die wed strijd in 1958 was 1-0. eigen positie niet in gevaar brengen. Het culmineerde er in dat Munoz, ondanks een bijna twintigjarige Real-carrière, aan de kant werd geschoven. Hij zou op eigen verzoek ontslag hebben genomen, zo heette het. Miljan Miljanic werd zijn opvolger, een door de voetbalwol ge- alle deelnemers aan de finale achter de grote motoren beschikt. Als je het als onderschriften-fabri- kant een beetje handig speelt, kun je met slechts tien foto’s van coryfeeën een jaar lang elke sportgebeurtenis van een „bijpassende” foto voorzien- Met een actiefoto van Johan Cruijff bijvoorbeeld, kan je alle voetbalver slagen verluchten, met onderschriften wereld blijkt het duidelijkst uit de koppen waarmee de kranten hebben gemeld hoeveel NEC moet betalen voor Johan Zuidema. De ene krant meldde: „Vijfhonderdduizend gulden, de andere een half miljoen, weer een andere meer dan een half miljoen, terwijl het in werkelijkheid om 437.400 gulden schoon ging, met BTW mee 507.384 gulden. Vindt u dat ook slechter ging spelen en uiteindelijk zelfs door Miguel Munoz, toen nog als trainer ijzersterk in het Real-zadel, naar de re servebank moest worden verwezen, waarmee de Real-leiding ongewild een groot gedeelte van zijn kapitaal rente loos op de bank moest zetten. Terwijl CF de Barcelona, tot grote er gernis van alles wat in de Spaanse hoofd stad geboren en getogen is, zich steeds duidelijker manifesteerde als de nieuwe Spaanse Liga-campeón, verspeelde Real het ene kostbare winstpunt na het andere en kwam wanhopig met zichzelf en de socios in de knoop te verkeren. Coach Miguel Munoz noch praeses Don Santiago Bernabeu, beiden sinds jaren deel uit makend van het zorgvuldig opgebouwde Real-imperium, werden dreigend ver wijtende vingers onder neuzen gepriemd. Zondebok nummer één was Netzer, de duurbetaalde Duitse voetbalprof die de „Koninklijke” nieuwe impulsen had moe ten geven, maar daarin nauwelijks slaagde. PSV heeft onder haar bezoekers een enquête gehouden met als verras send resultaat dat 81 procent het liefst de duels op zaterdagavond om 8 uur zien spelen. Verder gaf 9 procent de voorkeur aan zaterdagavond 6 uur, drie procent zag het liefst dat er op vrijdagavond werd gespeeld, en slechts 7 procent koos voor de zon dagmiddag. Die cijfers zijn des te opmerkelijker, omdat de mens als gewoontedier het liefst aan zijn oude vertrouwde patronen vasthoudt, dus in geval van twijfel eerder geneigd zal zijn vast te houden aan de zon dagmiddag, dan revolutionair voor de zaterdagavond te kiezen. Dat laatste is toch gebeurd. Daarom is het een teken aan de wand. En natuurlijk niet alleen voor PSV, ook voor de andere clubs. Weliswaar heeft PSV op de andere clubs een plezièrig stadion voor, dat zich goed leent voor lichtwedstrijden (goed licht, alle tribunes overdekt, door de grote afname van seizoenkaarten al tijd een nagenoeg vol stadion, een uitstekend spelend elftal niet te ver geten, dat bovendien dicht bij de tribunes optreedt, wat de sfeer ook als: „Uitblinker bij Barcelona”, of: „Gele kaart tegen Real Madrid”, of: „De grote afwezige bij Ajax”, of: „Een speler van zijn kaliber zou Fey- enoord best kunnen gebruiken”, of: „De uitblinkende Tscheu la Ling wordt door velen al vergeleken met Johan Cruijff (zie foto)”... De geldontwaarding in de voetbal- De kritiek bij de terugval op het Real- bewind, dat even verstomde toen de Ma- drilenen in 1966 toch weer de Europa Cup veroverden door in de finale Velibor Vasovics Partizan Beograd te verslaan (2-1) en iedereen plotsklap weer geloofde in een nieuwe dominerende rol van de Spaanse witte brigade op het wereld- voetbaltoneel, werd steeds heviger. En toen Real Madrid in de daaropvolgende jaren in het Europa Cup-toemooi in vroege stadia werd geëlimineerd door in Spanje nauwelijks bekende clubs als Rapid Wien en Standard Luik, werd het duidelijk dat de massa niet langer als één blok achter het duo Bernabeu-Munoz zou blijven staan. Steeds dringerder werd de roep Real zijn vroegere faam terug te geven. Enz., enz. Ik heb geen namen ge noemd van kranten, omdat het een euvel is waar de meeste kranten aan lijden, vooral op de sportpagina’s. Het archief is blijkbaar niet volledig, of wordt niet bij tijds aangevuld, of men wordt te vaak overrompeld door een hartverheffende prestatie om tij dig een foto bij de hand te hebben van de hoofdpersonen van het ver haal. Het is natuurlijk ook makkelij ker om met je schrijfmachine Rom pelberg te tikken, dan een goed gelij kende foto van hem bij de hand te hebben, maar aan de andere kant is het ook weer een beetje typisch dat een sportredactie niet over foto’s van i Voor Günter Netzer is zijn tweede Real- seizoen bijzonder goed geslaagd. Zelf scoorde hij zeven maal, terwijl hij zeker in twee dozijn treffers een werkzaam aandeel had. Bovendien bleef Netzer tot aan de laatste wedstrijd zich volledig inzetten voor het elftal en dat is iets waar de Spanjaarden zo langzamerhand ook waardering voor kunnen opbrengen. Maar of Real Madrid met Netzer en Breitner opnieuw door zal stoten naar de Europese top? De komende en gaande man in het Fieste Alegre, het Real-club- centrum, twijfelt er niet aan, hoewel die zelfde figuren vorig jaar nog met van smart vertrokken gezichten uitriepen dat Real Madrid niet meer was. Een ons bevriende collega, die het Spaanse top voetbal zo’n 10 jaar lang op de voet volgt, is daar echter allerminst van overtuigd. Natuurlijk, geeft hij toe, Real Madrid had het afgelopen seizoen het meeste recht op de titel. Met Miljanic en de beide Duitsers is er weer meer discipline in het elftal gekomen. Er wordt ver- standelijker gevoetbald ook, maar of dat nu meteen resultaten gaat oplëveren in het Europa Cup-toernooi, wel, die lijn durft hij niet meteen door te trekken. Op het moderne voetbal zoals dat met name in Nederland en West-Duitsland wordt gespeeld, heeft Spanje nog een te grote achterstand omdat men te lang heeft vastgehouden aan het veel gemak kelijker op de Spaanse voetballer te pro jecteren Zuideuropese speltype. Netzer en Breitner hebben Real Ma drid weer terug aan de Europese top ge bracht, zo gelooft men in de Spaanse hoofdstad onvoorwaardelijk. CF de Bar celona mag dan wel een Johan Cruijff tot zijn beschikking hebben en de ge wezen El Salvador mag dan wel door gaan als ’s werelds beste voetballer, zijn rendement voor het elftal is toch bedui dend minder gebleken als dat van hun bloedeigen „Junter Nezzer’’. In Madrid heeft de Westduitser zich opgewerkt tot een regelrechte held, en dat terwijl hij nog maar nauwelijks één jaar geleden haast dodelijke verwensingen naar zijn hoofd kreeg geslingerd. De scheldkannonades, waarmee de Madrileense dagbladen hele kolommen vulden, namen dergelijke afmetingen aan dat Günter Netzer met de week verfde Joegoslavische trainer die al maanden tevoren de prestaties van de Madrileense club minutieus had gevolgd en alras tot de conclusie was gekomen dat een Netzer alleen (ondanks zijn enor me talenten) er nooit in zou slagen Real naar een niveau te stuwen dat de club jaren achtereen die uitzonderlijke mono poliepositie in de voetbalwereld had be zorgd. Als tegenzet op de Barcelona-transfer van Johan Neeskens kwam Real Madrid plotseling op de proppen met de aan koop van de Duitse international Paul Breitner, een meesterzet van de oude Don Santi, want deze transactie zou later zich nog lang blijven verzetten tegen het heropenen van de grenzen voor buiten landse voetballers. Miguel Munoz: „Real moest wel. Financieel had Reals grootste opponent, Barcelona, veel betere papie ren en was op dat moment in staat de beste spelers ter wereld aan te trekken, wat dan meteen zou betekenen dat Real een nog grotere achterstand zou op lopen”. Uiteindelijk moest Don Santi toch capituleren, niet alleen omdat het hoog tijd werd dat Spanje zijn voetbal- image moest restaureren, maar ook om dat de transferprijzen voor het eigen weinig en niet imponerende Spaan se talent uit de hand dreigden te lopen. Zonder blikken of blozen werd voor spe lers, hoewel zij nog altijd niet konden doordringen tot de nationale Spaanse selectie, bedragen gevraagd en be taald tussen de 500.000 gulden en één miljoen. Vooral dat laatste dwong Don San tiago Bernabeu ertoe overstag te gaan. Op dat moment had de Madrileense club weliswaar een grote financiële achter stand op aartsrivaal CF Barcelona, om dat de sprekende resultaten nationaal en internationaal uitbleven en er derhalve minder publiek naar de wedstrijden in het Estadio de Santiago Bernabeu kwam kijken. „Met het geld wat wij nu jaar lijks in eigen Spaanse spelers investeren”, zo oordeelde de grijze eminentie van Real, „met die miljoenen peseta’s, moet het mogelijk zijn om buitenlands talent naar Madrid te lokken”. En dat nu juist was het waar Real Madrid aan man keerde: een architect die op het midden - hetzelfde toernooi gemeld: CLERC ALLEEN KOPLOPER, en daarboven stond in iets kleinere letters: „Wiers ma: Ik moet steeds initiatieven ne men”. De bijgaande foto toont echter de Surinaamse kampioen Waldring, met het onderschrift: „Waldring ver loor in een merkwaardige partij van Jan de Ruiter”. En over het zwem men wordt in dezelfde krant gemeld: „Wereldrecord Andy Coan op 100 meter vrij”. Zo-zo, denk je dan, hoe zou die Andy Coan eruit zien, te meer omdat hij in het artikel wordt omschreven als „de tengere, wat slungelachtige Coan”. Maar nee, er staat een foto van Mark Spitz bij, met daaronder: .drie jaar heer ser. beslissend blijken over de terugkeer van Real Madrid naar de nationale en moge lijk internationale top. Niet alleen slaag de Paul Breitner er in het gehele sei zoen dezelfde vorm te demonstreren zo als hij die tijdens de wereldkampioen schappen in zijn vaderland had geëtaleerd en die hem tot één van de beste moderne verdedigers ter wereld bestempelde, maar bovendien slaagde stoïcijnse Paul Breitner er in het gehele Real-team incluis landgenoot Netzer die zich in zijn tweede contractjaar weer een magistraal architect toonde - te in spireren. Vrij probleemloos speelde Real Madrid zich het afgelopen seizoen door de Spaanse competitie. Al spoedig zwakte de hete adem van de concurrenten Real Zaragoza en CF de Barcelona af. Alleen tegen het einde van de competitie leden de Madrilenen wat prestigeverlies door met 1-6 van Real Zaragoza te verliezen, een nederlaag waar Miljanic nu ook weer niet zo zwaar aan tilde: „Het is beter dat Real een wedstrijd met 6-1 verliest, als zes wedstrijden achter elkaar met 1-0 Die wedstrijd tegen Zaragoza was voor Breitner voorlopig de laatste die hij voor Real heeft gespeeld. Hij raakte geblesseerd. De blessure was wel iswaar niet van ernstige aard, maar de medische staf van Real oordeelde het toch verstandiger om Paul Breitner een extra lange vakantie te gunnen: na het Europa Cup-toernooi met Bayern, de wereldkampioenschappen, de Spaanse competitie en de vele vriendschappelijke wedstrijden, had hij dat wel verdiend. De meest achterlijke, of misschien moet ik zeggen: de meest gehandicap te tak van journalistiek, is ongetwij feld de fotojournalistiek. U moet maar eens opletten, vooral als u de sportpagina’s opslaat. Een artikel on der de vette kop: ROMPELBERG KOOPT PLAATS. We lezen dat de rijke aannemer en ambitieuze stayer Fred Rompelberg zich via zijn porte monnee tijdens het nationale kampi oenschap naar een verkiesbare plaats voor het wereldkampioenschap heeft willen rijden, en je wilt dan wel eens zien hoe zo’n rijke aannemer uit Maastricht eruit ziet. Maar nee, de bijgaande foto is van Cees Stam. Met koeien van letters staat er boven het artikel over het K.S.H.- damtoernooi: „Toernooizaal leek smeltkroes, maar.Clerc hittebe stendig”. Rob Clerc behaalde weer een zege en staat in zijn eentje bovenaan, zo lezen we. De bijgaande foto toont ons echter Harm Wiersma, omdat hij de grote favoriet voor de eindzege bleef, zoals het onderschrift meldt- Maar op die manier kun je elke dag wel een foto van Wiersma plaatsen; de ene keer omdat hij ge wonnen heeft, de andere keer omdat hij nog altijd de favoriet is, de vol gende keer omdat hij, nota bene als favoriet,verloren heeft, en de laatste keer omdat hij al dan niet het toer nooi heeft gewonnen! In een andere krant werd over .,.y 3»- ö&l i ■i. gr

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19