VS willen conventie Kissinger en Ford over rede tegen nieuwe gijzelingenpreventie regeling voor op „top” Helsinki oneens minderjarigen Conservatieven in trek bij Britse kiezers Warm weer kan lang duren, winter wordt mogelijk erg streng Claus Croissant op borgtocht vrij Interim ABN verhoogd Amin: Saboteurs gearresteerd Brunssumer hei twee keer in brand „Alternatieven” Groep-Antunes: „Ongeloofwaardig en niet in staat tot regeren” I Revalidatiecentra Japanse regering betuigt grote spijt EXPERIMENTEEL PTT-GRONDSTATION NERA SCHORSING IN BAADER-MEINHOFPROCES niet erg goed gespreid F ï- 3 jir -»• lp ZATERDAG :k (Van onze correspondent) HILVERSUM Een forse kans op een maandenlange voortduring van het huidige stabiele weertype, en daardoor een fikse mogelijk heid op een strenge winter. Dat wordt door het experimentele grondstation NERA van PTT (in Nederhorst den Berg) afgeleid uit twee grote zonnevlekken, die mo menteel bij zonsondergang zelfs met het blote oog waarneembaar zijn op de zonne-evenaar. Ook het KNMI in De Bilt sluit een koude winter niet uit. en rd se LISSABON (Reuter, AFP, UPI). De vijfde Portugese regering sinds april 1974, die gisteren werd geïnstalleerd door president Da Costa Gomes zal geen eind maken aan de politieke crisis die zich met de dag scherper manifesteert. De grootste politieke partij van Portugal, de socialisten van Soares, heeft bij voorbaat laten weten geen enkel vertrouwen te hebben in deze „kleine minderheidsregering van communisten en cryptocommu- nisten”. es pt ek en ii- tig rd. rs ii le e. te st at ci lg ■ft jk e- ■ie e- o- ;n Efe en ek fn. iet li e er en ;al Melo Antunes I mi ■m BINNEN- EN BUITENLAND Nieuwe Portugese regering krijgt weinig vertrouwen in Ford was het niet met hem eens en gelijk moet maken een toevluchtsoord te vinden. NERA zegt de samenhang tussen activi teit op de zon en het weer op aarde minder belangrijk te achten voor onze WASHINGTON (UPI). De Verenig de Staten hebben gisteren gevraagd om een internationale conventie die het ter roristen zoals degenen die deze week de gijzeling in de Amerikaanse ambassade in Koeala Loempoer uitvoerden, onmo- is lie nd ies .iet is de Te ;er in Volgens het bureau, dat het onderzoek heeft verricht, zou 48 percent van de ondervraagden op de Conservatieve Par tij stemmen als er nu verkiezingen ge houden werden. Zij, die de voorkeur geven aan Labour, vormden 34 percent, terwijl 14 percent liberaal zou stemmen en één percent op andere partijen. Zestig percent was van mening dat de regering-Wilson het slecht doet en 27 percent vindt de politiek van dit kabinet goed. Dertien percent had er geen me ning over. hield een toespraak die door Kissinger aanvankelijk als nodeloos polariserend werd beschouwd. De passage waar alles om draaide was Breznjev’s waarschuwing dat geen enke le natie een andere mag voorschrijven wat zijn binnenlandse beleid zou moeten zijn. Kissinger zag hierin een „verzoe nende” houding, aldus de zegsman, en maakte Ford erop attent dat Breznjev’s uitspraak „voor tweeërlei uitleg vatbaar” was. 32 d. de 3 r 3 3P ie in t- t. ir m at as ar at ■a- n. ;n in in in ;n ,n 3T le im in, ge iet er en ste in jk s” ie n, er m 'T ig an 'h. a- B. is de ie- [e- ve. d- ü- LONDEN (UPI). De Britse conser vatieve partij, die in de oppositie is, ligt momenteel veertien percent voor op de Labour-partij van premier Wilson. Dit is berekend op grond van een opiniepeiling naar de politieke voorkeur van de kie zers, die gisteren in de Evening Standard Is verschenen. STUTTGART (DPA). De Westduit- se advocaat Klaus Croissant zal tegen een borgtocht van 80.000 mark worden vrijgelaten. Croissant werd op 23 juni gearresteerd omdat hij de „harde kern” van de Baader-Meinhof-groep, die op het ogenblik in Stuttgart terechtstaat, zou hebben ondersteund. Hij werd als verdediger van Andreas Baader van het proces uitgesloten. Het persbureau Reuter weet nog te mel den dat enige geleerden menen dat de hittegolf, die het grootste deel van Europa in zijn greep heeft, gewoon één van de neveneffecten van de „mi- ni-ijstijd” is die zich over het noorde lijk halfrond uitbreidt- Deze meteoro logen houden vol dat grillige vlagen van hitte passen in het patroon van geleidelijk koudere zomers. De arcti sche ijskap groeit langzaam uit naar het zuiden, waardoor de winden en oceanen van het noordelijk halfrond afkoelen. Maar één hete zomer maakt nog geen einde aan de ijstijd-theorie, aldus een Brits meteoroloog. „Kissinger”, zo vertelde een hoge amb tenaar op buitenlandse zaken, „had Breznjev iets meer willen geven om mee naar huis te nemen.” Ford was echter van mening dat de Russische partijlei der, die een dag eerder sprak, door zijn eigen stellingname een stevig antwoord verdiende.. weersvoorspelling dan gebeurtenissen in onze aardse atmosfeer, zoals het wel of niet aanwezig zijn van het „befaamde” hogedrukgebied, dat meest al by de Azoren ligt. Doordat het huidige zonneminimum afloopt tussen nu en mei volgend jaar, wordt toch de kans op een koude winter groter ge acht dan andere jaren. afwijzing van hun verzoek bij het betre den van het gerechtsgebouw in Stutt- gart-Stammheim niet langer meer te worden gefouilleerd Aan het begin van de 25ste procesdag had de rechtbank het verzoek van de verdediging afgewezen de zaak te doen overplaatsen naar een andere zittingszaal, een „normale” zoals zij het uitdrukte. I De regeling, zoals die nu wordt gepre senteerd, is nog strakker, dan die inder tijd door de heer Glastra van Loon (voormalig staatssecretaris van Justitie) werd voorgesteld. Over de regeling is geen overleg geweest met de alternatie ve hulpverleners, aldus de verklaring. De hulpverleners verzetten zich er ondermeer tegen, dat door de nieuwe regeling huns inziens de kans groot is, dat de minderjarigen buiten hun wil in de sfeer van de kinderbe scherming terecht komen. „De instelling van een vertrouwens man voor weggelopen minderjarigen be tekent in feite alleen maar een uitbrei ding van de raad voor de kinderbescher ming. Hoe kan een minderjarige ver trouwen krijgen in een hem opgelegde bemiddelaar?”, zo vragen de hulpverle ners zich af. Volgens de politie stond de overval op de ambassade onder leiding van Osamoe Maroeoka, een 24-jarige terrorist die in juli vorig jaar betrokken was bij de kaping van een Japans verkeersvliegtuig tussen Nederland en Japan. Een foto, genomen tijdens de kabinetsbe- ediging gisteren in Portugal. Op de voor grond, van links naar rechts: Vasco Gon- galves, Da Costa Gomes en De Carvalho. Kissinger had ten opzichte van de Sovjet-Unie een mildere toon gewenst. Maar Ford verwees de door Kissinger „in het klad” geschreven rede naar de prullenbak en stelde zich op 1 augustus onverwacht hard op. KAMPALA (AFP) President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren ver klaard dat saboteurs zijn gearresteerd, die hadden getracht de onlangs gehouden topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid te doen onderbre ken. Tijdens een nieuwe plechtigheid voor zijn onlangs gesloten huwelijk, zei Amin dat de gearresteerden de elektriciteits- verbindingen tussen Kampala en Jinja wilden opblazen- In Jinja ligt de water krachtcentrale. Achter de sabotage-actie zaten, volgens Amin, president Nyerere van Tanzania en ex-president Obote van Oeganda. Een zegsman van het KNMI sloot een koude winter niet uit, maar verwacht te dat die dan laat zou inzetten. „Het zeewater is momenteel zo opgewarmd (Noordzee 21 graden), dat zelfs bij een oostcirculatie daar de eerste tijd wel een temperende invloed van zal uit gaan. In de oceanen ligt een geweldige warmte-energie opgeslagen, die eerst zal moeten afkoelen. Daarbij komt wel veel vocht vrij, wat bij vorst kan leiden tot sneeuwval.” De president verklaarde dat het huidi ge kabinet slechts een overgangsregering is, die enige adempauze moet verschaf fen door economische en sociale maatre gelen op korte termijn, terwijl intussen gewerkt kan worden aan een oplossing op lange termijn voor de politieke crisis. BRUNSSUM (ANP). In Brunssum is donderdag en vrijdag op nagenoeg gelijke hoogte brand uitgebroken in het heidegebied rond deze plaats. Ging don derdag bijna vier hectare heide verloren, gisteren verbrandde één hectare. De po litie vermoedt dat het vuur donderdag middag is aangestoken. Op de plaats waar de brand uitbrak heeft men een verdachte gesignaleerd met een bromfiets. Zijn identiteit is nog niet achterhaald. Hoe vandaag de brand is uitgebroken is niet bekend. Er is geen verdachte gesignaleerd. Beide instanties nemen bij het in ver band brengen van zonne-activiteit met lange-termijnvoorspeilingen voor het weer op aarde, de nodige wetenschap pelijke voorzichtigheid in acht. UTRECHT (ANP). De alternatieve hulpverleners in ons land gaan de nieu we regeling voor „weggelopen minderja rigen” van staatssecretaris Zeevalking van Justitie boycotten. In een verklaring van de mandaatgroep „Rechtspositie minderjarigen” van het landelijk overleg van alternatieve hulpverleners, die giste ren is uitgegeven, zeggen de hulpverle ners, dat zij door de regeling van de staatssecretaris voor een voldongen feit zijn gesteld. reikt moet worden op een vreedzame, geleidelijke manier, aangepast aan de sociale werkelijkheid van Portugal. Nieuwe vormen van totalitairsme moe ten bestreden worden, want het socialis tisch model is onlosmakelijk verbonden met een politieke democratie, berustend op de beginselen van politiek pluralisme. Dit staat in een als discussienota be doelde studie over „Het Revalidatiecen trum” van de commissie-Modelcentrum, die in 1970 werd ingesteld door de Vereniging van Revalidatie-inrichtingen in Nederland (VRIN). De capaciteit van de revalidatiecentra dient volgens de discussienota zodanig te zijn, dat algemene ziekenhuizen en ver pleeghuizen niet gedwongen worden re- validanten onder hun hoede te houden, die er niet aan hun trekken komen. De VRIN zal nu gesteund door de Stichting Medische Registratie een registratieproject ter hand nemen. Een nadere studie wordt voorts nodig geacht over de vraag hoeveel ruimte en hoeveel personeelsleden nodig zijn. NERA houdt de zon langs radio-astrono- mische weg in de gaten in verband met de invloed van zonnevlekken en zonneactiviteit. Deze activiteit door- tie. Volgens de heer A. Pel van NERA treedt een wetmatigheid op in de UTRECHT (ANPZelfs als men tot de conclusie zou komen dat het aantal revalidatiecentra in Nederland toereikend is, dan nog is de spreiding van de revalidatiecentra verre van ide aal. Het is noodzakelijk de behoefte aan revalidatievoorzieningen en de hoeveel heid en spreiding van deze voorzieningen nader te bestuderen. Onder de ondertekenaars waren de ex-minister van Buitenlandse Zaken Melo Antunes, majoor Vitor Alves, kapi tein Vasco Lourenqo, de woordvoerder van de Revolutionaire Raad, en admiraal Vitor Crespo. Met Gonpalves en Carval ho waren zij de mannen van het eerste uur achter de „anjerrevolutie” van 25 april 1974. De groep boycotte gisteren de installa tie van het nieuwe kabinet, evenals de opperbevelhebber van het leger, generaal Carlos Fabiao, die het document-Melo Antunes overigens niet ondertekende. Volgens deze cijfers zouden de conser vatieven bij verkiezingen op dit moment met een parlementaire meerderheid van 140 zetels aan het bewind komen. Pre mier Wilson hoeft echter niet eerder nieuwe verkiezingen te laten houden dan uiterlijk februari 1979. Functionarissen van Japan Airlines verklaarden dat de Boeing die de terro risten en hun gijzelaars naar Tripoli heeft gebracht vanavond naar Tokio zal terugvliegen. De groep gematige militairen rond majoor Melo Antunes acht de nieuwe regering ongeloofwaardig „en niet in staat tot regeren”. Intussen blijven be richten binnenkomen over nieuwe anti communistische rellen in het noorden van Portugal. De al lang woedende strijd tussen radicalen en gematigden in de beweging der strijdkrachten kwam donderdag avond tot een openlijke uitbarsting met de publikatie van het „document Melo Antunes”. In dit document, dat wordt onderschreven door een invloedrijke groep officieren, worden zowel de staatsbureaucratieën naar Oosteuropees model, als de „modern-kapitalistische so- ciaaldemocratieën” van West-Europa af gewezen als model voor Portugal. De groep spreekt zich uit voor een socialistisch, klasseloos Portugal, dat be- zonneactiviteit. Deze a ctiviteit d oor- loopt een cyclus, die door de bank genomen elf jaar duurt. Bij elke cy clus treedt grofweg vier jaar na een minimum een maximum in. De lopen de cyclus is in 1964 begonnen- „De twee huidige vlekken kunnen een paar harde klappen worden tot slot van het minimum waarin we nu zit ten. Als een zonnevlek niet binnen elf dagen leidt tot erupties (zonnevlam men, dan gebeurt het meestal niet meer. De huidige vlekken groeien nog. Er zijn wat kleine erupties geweest, maar de grote klap verwacht ik nog. Dan moet het echter wel vóór dinsdag gebeuren, aldus de heer Pel. Volgens hem gaan de extremen op de zonneactiviteit (minima en maxima) veelal samen met uitschieters in het weer op aarde. Als voorbeelden noemt hij de (koude) winter van 1946 en de (warme) zomer van 1947, die samen vielen met een zonnemaximum. Ook de zeer zonnige zomer van 1959 liep gelijk met een maximum aan zonne activiteit. De strenge winter van 1963 (toen de laatste Elfstedentocht werd gehouden) viel samen met een ander extreem, een minimum in dit geval. Hun openlijke kritiek kwam de groep- Antunes gisteren te staan op een te- rechtwijziging van het driemanschap, het hoogste staatsorgaan in Portugal. Zowel Soares als de groep-Antunes hoopte kennelijk op steun van de gema tigde president Da Costa Gomes, maar hij sloot zich gisteren niet aan by de te rechtwijzing, al was zijn toespraak by de installatie van het kabinet heel an ders van toon dan die van premier Vasco Goncalves. De winst over het eerste halfjaar 1975 is na toevoeging van f 31,5 mln. aan de voorziening algemene risico’s (tegen f 21,5 mln. in dezelfde periode van het vorig jaar) en na belastingen ad f71,2 mln. (v.j. f 46,2 mln.) ten opzichte van de eerste zes maanden van 1974 met 44,3 percent gestegen van f44,2 mln. tot f 63,8 mln. Het balanstotaal is per eind juni ten opzichte van eind december vorig jaar gestegen met 5,5 pct. van f34,9.miljard tot f36,9 miljard. De raad van bestuur verwacht gunstige resultaten in de twee de helft van dit jaar. De totale baten gingen in het eerste halfjaar ten opzichte van dezelfde perio de van vorig jaar omhoog van f 495 mln. tot f 633,1 mln- )g it et te Vlak voor de eerste, tiendaagse pauze in het proces tegen de „harde kern” van de Baader-Meinhof-groep is het gisteren tot een heftige woordenwisseling geko men tussen aanklagers en verdedigers. De woorden werden met zoveel kracht en nadruk de rechtszaal ingeslingerd, dat rechter Theodor Prinzing 10 minuten lang de zaak schorste. De verdedigers protesteerden tegen de De Amerikaanse president waar schuwde dat de verklaring van Helsinki geen „loze woorden en onvervulde belof ten” mocht blijven en hield de deelne mers voor dat „de resultaten niet zullen worden beoordeeld naar de beloften die wij doen, maar naar de beloften die wij nakomen”. AMSTERDAM (ANP). De Algeme ne Bank Nederland gaat per gewoon aandeel van f 100 nominaal een interim dividend uitkeren van f 10 in contanten, aldus de bank. Vorig jaar werd een interumdividend uitgekeerd van f9 in contanten dan wel naar keuze f 4,50 in contanten plus f 2,50 in agio-aandelen- De vijfde regering bestaat uit linkse officieren die in meerderheid geestver wanten van de procommunistische pre mier Vasco Goncalves zijn, en uit over wegend marxistische burgers die vooral de economische portefeuilles beheersen. Voor het eerst berust de regering niet meer op een coalitie van de grootste politieke partijen. Het enige partijlid in de regering is professor Pereira de Moura, die in vori ge kabinetten de MDP (de Portugese democratische beweging) vertegenwoor digde en nu minister van Sociale Zaken is. De MDP was onder het fascistisch bewind de overkoepeling van alle oppo sitiegroepen, maar heeft zich het laatste jaar nauw met de communisten verbon den. Bij een weerstoestand van dit moment (gisteren was in De Bilt de elfde achtereenvolgende zomerse dag van 25 graden celsius of meer en de vijfde tropische dag in successie van 30 gra den of meer) ontstaat volgens NERA op 10 tot 20 kilometer hoogte een luchtstroming, die zo stabiel is dat zij moeilijk is om te buigen. Dat maakt de kans op een stabiel weertype voor langere tijd groot. Wanneer dit inder daad gebeurt tot in de winter, staat de kou ons te wachten. Volgens het KNMI is zijn medewerker dr. Schuurmans gepromoveerd op een proefschrift over het verband tussen zonneactiviteit en stromingen in de. laagste lagen van onze atmosfeer. Schuurmans concludeert dat het op treden van zonnevlammen inderdaad de luchtstromeri op ons noordelijk halfrond zodanig kunnen beïnvloeden, dat ongewone circulatieafwijkingen Rechter Prinzing wees er echter op dat juist vanwege de bijzondere veilig heidsrisico’s het speciale gebouw van Stuttgart-Stammheim noodzakelijk was geworden. Het fouilleren vond volgens hem plaats omdat enige collega’s van de verdedigers zijn ordergedoken en ver dacht worden van ondersteuning van een „terroristische groepering.” Het proces wordt op 19 augustus voortgezet. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zou de wetenschap, dat geen enkel land terroristen op zou nemen, een doeltref fend middel zijn tegen dergelijke schanddaden. De Verenigde Staten hebben eerder een dergelijk voorstel gedaan tijdens een bijeenkomst van de Internationale Burgerluchtvaart Organisatie in 1973 te Rome naar aanleiding van de talrijke vliegtuigkapingen. Een regeringswoordvoerder zei giste ren dat Japan deze stap had moeten nemen uit bezorgdheid voor de veilig heid van de gijzelaars. De regering zou maatregelen nemen om in samenwer king met andere landen herhaling van dergelijke „onmenselijke en niet te rechtvaardigen” gebeurtenissen te voor komen. De regering van Japan heeft haar „grote spijt” betuigd over het feit dat zij vijf leden van het Rode Leger moest vrijlaten in ruil voor de vrijlating van 53 gijzelaars na de actie van terroristen tegen de Amerikaanse ambassade in Koeala Loempoer. naar het noorden, zuiden, of zelfs (zoals nu) het oosten kunnen ontstaan. Overigens zegt ook Schuurmans dat het verband tussen zon en aarde te zwak is om er direct aardse weers voorspellingen uit af te leiden. Het KNMI gebruikt de zon dan ook niet voor zijn prognoses. Men observeert de zon slechts voor vergelijkingen achteraf. WASHINGTON (AP). Gisteren is in Washington bekend geworden dat presi dent Ford vorige week in zijn rede te Helsinki steviger van leer is getrokken dan minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger nodig en wenselijk achtte. De Japanse politie zal de Libische autoriteiten verzoeken om medewerking bij het vaststellen van de identiteit van de vijf terroristen, die de gijzeling pleegden. ir

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3