WIERINGER VISSERS STAAN KLAAR VOOR ACTIES I Eisenpakket Agenda Toerfietsen in de IJ mond IJmuidenaar gewond Verkoeling vlak bij huis I '11 WF lk- 11 iM 1F- x r OFFICIËLE MEDEDELING KAMER VAN KOOPHANDEL I I 1 'i I Z A ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 4 PLAATSELIJK NIEUWS door Ton Kors SOO IN w t. P1 malJ mak Moeilijkheden Castricuni Velsen-Noord Wijk aan Zee DEN OEVER De Wieringer vissers zijn gespannen. In de aanvoer- haven Den Oever gonst het van de geruchten en.aan de kaden wordt ver hit gepraat over nieuwe akties. Vorige week zaterdag legden de Wieringer vissers de Steyinsluizen lam en daardoor kwam het verkeer op de Afsluit dijk urenlang vast te zitten. Op die manier wilden zij protesteren tegen de scherpe controle door de Koninklijke Marine op het naleven van de quote ringsmaatregelen. De Wieringers, voor het grootste deel kleinere vissers, zijn het met deze vangstbeperkingen volslagen oneens. Ze vinden dat vooral de kustvissertjes, die toch al grote moeite hebben hun hoofd boven water te houden, daar de dupe van geworden zijn. En het is volgens hen alle maal mis gegaan toen de Nederlandse Vissersbond een strengere controle vroeg en de Koninklijke Marine prompt van zeven, acht schepen, die binnen de twaalf mij Iszone visten, de netten in beslag nam. In beslag 3 Beverwijk In en om Haarlem J "s< F r ’ft Laat reageren FF*' Velsen-IJmuiden Heemskerk fel i /F' SS I - F - Gespannen sfeer in Den Oever - i Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het viaduct Communicatie weg, toen een scooter de file verliet en de IJmuide naar met zijn auto hem volgde. De auto- Door de quoteringsmaatregelen mogen vissersvaartuigen boven de vijftig ton of met meer dan driehonderd paardekrach- ten niet meer binnen de twaalf mij Iszone op plat jagen. Tot voor veertien dagen beslag nemen en geen enkele financiële vergoeding daar tegenover stellen.” Kettingen en netten gaan korte tijd mee. De hoge kosten om ze te vervangen druk ken ook zwaar op de exploitatierekenin gen van de kustvissers. trawlers de boosdoeners zijn en zij ach ter elkaar de hele Noordzee leeghalen. „We zijn op ons qui vlve. We zijn blij dat we door onze aktie de minister op onze problemen hebben gezet. Alle Wie- ringers die vanuit Den Oever op vis vangst gaan, zit deze kwestie erg hoog en hier zijn zeker vijftig kleinere vissers die tussen het schip en de wal dreigen te vallen, afgezien nog van de honder den elders in het land. Je kunt er van verzekerd zjjn dat we er tegenaan gaan als dat weer nodig is”. Op 1 augustus 1975 is een deel van de COLPORTAGEWET in werking getreden. De Wieringer vissers hebben het volgende eisenpakket op tafel gelegd: ’s Ml tradil 120 I mees pearl Wildl IJ were kiste jauv vis; 139 kisti Prij P< 9.031 tonJ 8,601 6.491 - In verband daarmee dienen colporteurs, die zich bezig houden met zgn. afbetalingscolportage en/of contactcolportage meestal ingeschreven te zijn bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waar de onderneming waarin zij werken is geregistreerd, vóór 1 november 1975!!! Nadere inlichtingen met betrekking tot bedoelde inschrijvings- plicht worden gaarne verstrekt door de afdeling Handelsregister van het kantoor, Nassauplein 4-6 te Haarlem (kantoor geopend van 8.3012.30 en van 13.15—16.00 uur). Voor het verkrijgen van telefonische informatie luidt öns nummer: 023-31 9017, vragen naar toestel 13 of 14. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. „Die jongens met die grote trawlers, die hebben genoeg vermogen om een eind weg te varen en kunnen andere vis gaan vangen. Die overleven deze crisis wel. Maar wij kleine vissertjes. We heb ben door die oliecrisis en die prijsstijgin gen de grootste moeite om nog wat te verdienen. Maar als ze in Den Haag dan het vissen door die quoteringsmaatrege len onmogelijk maken en daar geen compensatie tegenover stellen is het hek vatj de dam.” De vissers Willeboordse en Beemster- boer hebben een aktiegroep geformeerd, die klaar staat om in touw te komen wanneer de marine weer gaat ingrijpen. „We hebben met elkaar afgesproken dat als de Marine een schip opbrengt we binnen achtenveertig uur dat schip te rughalen”, zegt Willeboordse. Hij leidde vorige week de aktie bij de Afsluidijk en zegt daarover: „Er is nou al zo lang gepraat over steun aan de vissers, an derhalf jaar aan één stuk, maar nu willen we wel eens wat zien.Ik geloof dat we met deze aktie Den Haag einde lijk uit de winterslaap hebben gehaald”. Wij met onze kleine boten richten lang niet zo veel schade aan als die grote jongens. We willen daarvoor niet doodbloeden. En je moet ook bedenken dat als er een hoop kleine vissers uit gaan, er ook een hoop werkeloosheid komt bij de kleine nevenbedrijven. Die machinefabrieken hier, die komen ook plat te liggen en wat dacht je van de nettenleveranciers en de olieboeren”. Echt in moeilijkheden zitten de vissers met schepen boven de vijftig ton of met meer dan driehonderd paardekrachten. -zateraag 20 u.: c”; zondag 15 u.: „Sjors toverring”, 20 u.: „The HEEMSKERK. Een 56-jarige inwo ner van IJmuiden is vrijdagmiddag le vensgevaarlijk gewond geraakt bij een ernstig ongeluk op de oosteljjke rijbaan van Rijksweg 9. De man is opgenomen n het Rode Kruis Ziekenhuis. Voor zijn leven wordt gevreesd. geleden stoorde geen enkele visser zich daaraan omdat er geen controle was. Volgens de aktieleiders kon geen enkele kleine visser zich daaraan storen, omdat er dan geen brood op de plank zou komen. „Kijk, je kan dan wel zeggen: ga maar buiten die zone vissen, maar daar zit geen schol of tong,” zegt Willeboord se. „Dinsdagnacht ben ik buiten de twaalf mijl gaan vissen en toen haalde ik precies zestig kilo tong binnen. Dat kan niet. Dat is te weinig. En toen ben ik teruggevaren om vlak onder de kust te vissen, waar ik gelijk achthonderd kilo binnenhaalde. Per week scheelt dat duizenden gulden aan besommingen”. Willem Ansink van de WR 230: „Wie gaat die schade betalen?" 1. Er is overbevissing, wij willen meewerken aan de quotering. 2. Bij vrijwillige sanering is een betaling van 3700 per ton noodzake lijk. 3. Aflossing, hypotheek, rente en verzekeringen voor rekening van de overheid, zolang beperkingen noodza kelijk zijn. 4. Voor de mindere vangst een inkomstentoeslag voor de schippers en bemanningen. 5. Zolang deze eisen niet zijn inge willigd, opschorting van alle nu gel dende maatregelen. 19 en in hun „Lost wo 13.30 BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. „The sound of music”’ znnd en Sjimmie en de t- sound of music”. DIVERSEN MAANDAG 11 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen en jeugd 14.30-17.30 u. DIVERSEN MAANDAG 11 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. Het blijkt mogelijk te zijn de motorver mogens van sommige schepen aan te passen. Zoals met de WR 34, die terug gebracht werd van driehonderdtien naar driehonderd paardekrachten. „Dan is er voor die schepen niets meer aan de hand. Maar met schepen die vijf- zes honderd paardekrachten hebben, daar valt niets aan te doen. Die zijn dus volgens de verordeningen fout als ze binnen de twaalfmijlszone vissen, hoe wel ze alleen daar de netten kunnen uitgooien om nog wat binnen te halen,” verklaart Beemsterboer. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met als startplaats café „Aneta” aan de Meervlietstraat in Vel- sen-Zuid kunnen wielrijders en hun ge zin maandag 11 en dinsdag 12 augustus deelnemen aan de jaarlijkse avond- tweedaagse, georganiseerd door toerclub „Le Champion”. De afstand bedraagt tel kens ongeveer dertig kilometer, waarvoor de route is uitgestippeld langs zoveel mogelijk toeristische en rustige wegen door de IJmond. Omdat het uitrijden daarvan toch we) als een prestatie kan worden beschouwd, zal elke fietser na het volbrengen van deze twee-daagse een aardige herinne ring in ontvangst, mogen nemen. Men kan hiervoor maandagavond tussen half zeven en zeven uur bij de startplaats inschrijven. De kosten zijn twee gulden voor de jeugd en drie gulden voor ouderen. Willem Ansink van de WR 230 kan daarover meepraten. Ruim een week gelede® zat hij op zee, binnen de twaalf mijlszone toen hij gepraaid werd door een mariftevaartuig. Er kwam een con- troleofficier aan boord, die op last van zijn commandant de netten in beslag wilde nemen. Ansink weigerde waarna hij gesommeerd werd naar Den Helder op te stomen. Daar werd proces-verbaa) opgemaakt en hij moest zijn netten af staan. Zijn vangst werd verbeurd verklaard. Heel die week kon hij verder niet meer vissen. „Dat scheelt me altijd duizenden guldens aan besommingen en wie betaalt dat. Want zijn rekeningen blijven binnenkomen en de aflossingen gaan door.” Hij heeft inmiddels door toedoen van de aktiegroep zijn netten terug. Maar met de burgemeester van Den Oever zoekt hij een manier om een schadevergoeding te krijgen. Ansink ver telt dat de marine zich waarschijnlijk op bevel van Den Haag erg rustig houdt, zodat veel vissers toch weer in de ver boden twaalfmijlszone jagen op tong en schol. Wat vinden de Wieringers van het verwijt aan de vissers dat de zee op het ogenblik in rekordtempo wordt leegge vist. Willeboordse: Biologen zijn net als die jongens van het KNMI. Die zeggen nooit: het wordt zulk weer, nee, ze verwachten dat en dat. Nou biologen stellen zich hetzelfde op. Bovendien heb ben we op advies van dezelfde biologen de vismethoden verbeterd en is de vangstcapaciteit uitgebreid. En verder is het zo dat niet wij, maar de grote BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Zaterdag 19 en 21.15 u.„The dragon dies hard”. 19.30 u.: „Spartacus”, 23.30 u.: „Wat meisjes lekker vinden”; zondag 14.15 u.„Dik Trom knapt ’t op”, 14.30 en 19.30 u.: „Spartacus”, 16.15 u.: „Wat meisjes lekker vinden”, 19 en 21.15 u.: „The dragon dies hard”. Luxor Theater, Breestraat. Zaterdag 19 en 21.15 u.„Easy rider”; zondag 14.15 u.: „Ali baba en de veertig rovers”, 16.30 u.: „Easy rider”, 19 en 21.15 u.: „Matrassentango”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans, Breestraat 122. Expositie „De toevalligheid van deze ontmoeting” met werk van Jolanda Prinsen en Cécile van der Heiden; geopend tot en met 16 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. DIVERSEN ZONDAG 10 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. Buitenbad 9- 18 u. - Animal Farm. Willem Alexanderplantsoen. Geopend 10.30-17.30 u. MAANDAG 11 AUGUSTUS Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (Ingang Oude Groen markt) dln. 20.00 u.: Orgelconcert door Kees Rosenhart. Kathedrale Basiliek. (Leidsevaart) 15.00 u.: Concert door Bernard Bartelink, orgel, en Caecilla van der Laak, mezzo-sopraan. Ned. Hervormde kerk-Spaarndam. (Kerk- laan) 15.00 u.: Concert Kees Huges, orgel, en Lia Attema, blokfluit. Agathakerk Lisse. (Heereweg) 20.00 u. Orgelconcert door Charles de Wolff (herden- kingsprog. Alb. Schweitzer.) At the Jazz Corner. (Spaarne 104) Vanaf 22.00 u.: The Diamond Five” zond.: Trio Hans Keune. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 21.30 uur: „Die knotsgekke kerels i vliegende kratten, al. Zat. 24.00 u. Command”, 18 j. Don. t.m. zond, en v u.„Kuifje en het haalenmeer”. a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u. tev. zond. 14.00 u.„Mens erger je niet”, 18 j. Zat. 23.30 u.: „Kung Fu, de ijzeren man”, 18 j. Lido (Houtplein) 14,19 en 21.15 u. tev. zond. 16.15 u.: „Karate Duivels”, 18 j. Vrijd. en zat. 23.45 u.: Uncle Tom”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 u.: „Paniek in het Grand Restaurant” met Louis de Funès, a.l. Zat. 24.00 u.: „The Burglars" 18 j. Rembrand (Gr. Markt), 14, 19 en 21.15 u. tev. zond. 16.16 u.: ..Inpikken en wegwezen”, 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „Je leeft maar twee keer”. 14 j. Zat. 24.00 u.: „Harrowhouse”, 18 j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 uur: Sweet Movie”, 18 j. Dag. 14.15 u.: „Pinocchio”, a.l. mobilist moet te veel gas hebben gege ven, want eenmaal op de vrije linker baan ramde de wagen de scooter, be stuurd door een 26-jarige Haarlemmer. De scooter klapte door de onverwachte klap van achteren tegen de grond en kwam zeventig meter verder tot stil stand. De Haarlemmer liep wat snij- en schaafwonden op en is in het Haarlemse Joannes de Deo-ziekenhuis opgenomen. De wagen van de IJmuidenaar schoof tegen de vangrails, kaatste terug op de rijbaan, vloog door een opening in de file naar een twee meter brede sloot en werd daar in de oever opnieuw terugge kaatst. De automobilist werd uit de wa gen geslingerd. De politie vermoedt, dat de man geen veiligheidsgordels heeft gedragen. Mef KNMI blijft volhouden dat het hete weer aanhoudt en nog nimmer zijn die voorspellingen zo uitgekomen. Overal zoekt men elk op zijn eigen wijze verkoeling. De ouders van deze kinderen losten het probleem op even simpel als doeltreffende wijze op. Zij plaatsen een paar kinderbadjes op het trottoir en met behulp van de tuinslang bleven die vrij aardig op peil, al het gespetter en gesput ter van de kleuters ten spijt. Ook in de hoogbouw op de galerijen of achter- balcons kan men soortgelijke beelden aantreffen. Geen gezeul naar en van het warme strand, geen gesjouw naar prop volle openluchtbaden neem het (mini) bad bij huis! Het grootste deel van de Wieringer vloot dreigt de dupe te worden van de maatregelen om de vangsten te beperken. De aktieleiders voelen zich niet aange sproken door het argument dat ze wel erg laat reageren, nu al zo lang de vangstbeperking is doorgevoerd. De moeilijkheden zijn volgens hen allemaal terug te brengen op de controle die niet alleen in Nederland nooit is uitgevoerd, maar ook in andere Westeuropese lan den. „Een visserman wil eten”, zegt Wil leboordse, „en die vist wat ie vissen kan. Als ze vanaf het begin gecontroleerd hadden en goede compensaties in het vooruitzicht hadden gesteld, was er niets aan de hand geweest. Maar je kan niet schepen aan de ketting leggen, netten in BIOSCOPEN City, zaterdag en zondag 19 en 21.15 en maandag 20 uur: „In Tirol gaat de ontucht vrolijk verder”; zondag 14.30 uur: „Winnetou keert terug”. Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 20 uur: „The way of the dragon”; zondag 14.30 uur: „Sjors en Sjimmie in het land der reuzen”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckesteyn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Da gelijks geopend van 14 tot 17 uur. Noordelijk Koetshuis,, dagelijks behalve maandag van 14 tot 17 uur: expositie schilde rijen, tekeningen en keramiek van Maria Schuurman. Pieter Vermeulen Museum, Cultureel Cen trum, Moerberkplantsoen. Maandag geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, Bezichtiging op werkdagen tussen 10 en 12 uur. Openbare bibliotheek, filiaal Zeewijkplein, fototentoonstelling „Monument Taal N.H.” geopend maandag van 14.30 uur tot 17.30 uur. DIVERSEN Alarmnummer, politie 10933, brandweer 16400, ongevallendienst 15400, Hoogovens 02510- 96000. Gemeentelijk sociaal-adviesbureau voor be jaarden, spreekuur mandag van 11 tot 12 uur. In de Spaarnestraat 2, IJmuiden. Tele foon 19124, toestel 46. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlich- ting, Willebrordstraat 102, spreekuur leidster van half tien tot half een. Badhuizen, Snelliusstraat IJmuiden en Con cordia”, Velsen-Noord zaterdag geopend tot 18 uur. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. Zaterdag 19 en 21.15 u.: ,.Een vuist vol karate”, zondag 14 u.: „Pipo en de piraten van toen”, 16 u.: „Een vuist vol karate”, 19 en 21.15 u.: „Papil- lon”. TENTOONSTELLINGEN Expositieruimte, Const. Huygensstraat. CGH-tentoonstelling „Heemskerk in Monu mentaal Noord-Holland”; geopend tot en met 10 augustus van 14-17 u. DIVERSEN ZATERDAG 9 AUGUSTUS Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. ZONDAG 10 AUGUSTUS Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Buitenbad 10-18 u. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 uur. 17 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. MAANDAG 11 AUGUSTUS Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Buitenbad 7-20 u. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 14- 17 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 en 13.30-15.30 u.; buitenbad 9-18 u. Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Geopend 14-17 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 u. en 19-21 u., jeugd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44; volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingsformd Smithstraat 110a: jeugd 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 255555, milieuklachten 96000. - M.' - !-’

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4