RWDM WIPT FEYENOORD sport- NEDERLAAG ELLY APPEL HARM WIERSMA BLEEF STEKEN Kristen Nygaard leerde Nederlandse scheidsrechter waarderen PERSOONLIJKE LENING..? KOM ER MAAR OM! „AZ MOET HARDER WORDEN” /paarbank uua/t nederiand Data Supercup ww I AZ ’67 F HMM 9 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1975 SPORT 8 UITTREKSEL UIT ONZE UITERST VOORDELIGE TARIEVEN: per maand terug te betalen in 48 mnd 24 mnd 36 mnd 12 mnd 18 mnd Wisselend succes gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken M De Nutspaarbank West Nederland berekent geen ver zekeringskosten of afsluitprovisie en desondanks wordt het restant van de lening bij overlijden kwijtgescholden. geleend netto bedrag 44,73 89,30 133,86 178,42 222,39 266,83 311,28 355,72 400,17 443,43 532,08 620,73 707,51 795,92 884,34 30,89 61,67 92,45 123,23 153,36 184,01 214,67 245,32 275,97 305,36 366,41 427,46 486,51 547,31 608,11 47,98 71,92 95,87 119,13 142,94 166,75 190,55 214,36 236,83 284,17 331,52 376,73 423,81 470,89 137,10 164,52 191,93 216,50 243,55 270,60 Enorme groei 51,82 69,07 85,52 102,61 119,71 136,80 153,90 169,43 203,31 237,18 268,60 302,17 335,74 500,— 1.000,— 1.500, — 2.000,— 2.500, — 3.000,— 3.500, — 4.000,— 4.500, — 5.000,— 6.000,— 7.000,— 8.000,— 9.000,— 10.000,— Opofferingsgezindheid M Mr* «u»- Sterk Ajax was Rexach dankbaar (Van onze sportredactie) Mühren (vooryrond) en Geels juichen na de Amsterdamse openingstreffer tegen Barcelona. Rob Clerc verrassende winnaar KSH damtoernooi van het Eindstand Rob Clerc: voorsprong op Wiersma. (ADVERTENTIE) ROB HOOGLAND E AMSTERDAM De onbaatzuchtigheid van Carlos Rexach blokkeerde uiteindeljjk ieder uitzicht voor Barcelona op een finaleplaats in het toernooi „Amsterdam 700”. Na 10 minuten in de tweede helft reageerde de blonde buitenspeler van El Barca uiterst attent op een dieptepassje van De La Cruz en passeerde op bijzonder beheerste wyze de uit z|jn doel gekomen Piet Schrijvers, Een tikje in het verlaten doel was voldoende geweest om Barcelona op gelijke hoogte te brengen met Ajax. Maar Rexach speelde Sotii aan om hem het doelpunt te laten maken. Het gevolg was dat de Engelse arbiter Taylor voor buitenspel floot, waardoor de stand niet 22, maar enkele minuten later zelfs 31 voor Ajax werd, toen Geert Meijer op voortreffelijke w|jze een van de schaarse goede acties, een strakke voorzet van Willy Brokamp af rondde. Ook in het damesdubbel is Elly Appel uitgeschakeld. Samen met de formidabele taalkunste naar Sotii bepaalde Rexach het gezicht van dit Barcelona, dat een wat geflat teerde, maar niet onverdiende 3-1-neder- laag tegen Ajax leed. Een van de spelers die de enorme Alkmaar kwam bestond er maar één ding voor hem: voetbal. Nu zegt hij: 5. 8. „Als de scheidsrechter niets doet tegen oneerlijke dingen van de tegen stander, dan moet je zelf maatregelen nemen. Het is vervelend maar er zit niets anders op- AZ moet het even wicht kunnen vinden tussen hard en mooi voetbal. Als je met mooi voet bal je tegenstander kunt verslaan, dan moet je dat altijd doen. Ben je echter gedwongen om een ander spel te spelen, nou, dan moet je dat ook niet nalaten. Zoiets moet je in het begin van de wedstrijd al kunnen aanvoelen. Als je dat kan, ben je volgens mij al een heel eind op de goede weg’’. Het verlies zat er vanaf het eerste fluitsignaal van Jack Taylor duidelijk in De gretigheid waarmee Ajax, dat na tuurlijk veel langer in training is ge weest en daardoor duidelijk meer wed strijdritme en conditie kon opbrengen, deze prestigeklus afhandelde, moet mana ger Hans Kraay uiterst optimistisch heb ben gestemd. De ijver, de opofferingsge zindheid voor elkaar en de gretige ma nier waarop Barcelona, dat beslist een modern en zeer acceptabel voetbal pro duceerde, werd teruggedrongen, het zijn allemaal factoren die te lang in de Meer-equipe hebben ontbroken. moeilijk tegen hem trok vanaf de vleugels een van Schrijvers wegdraaien de bal voor het Ajax-doel, waar de beweeglijke Sotii er zijn hoofd onder zette. Dat betekende 2-1- Je kunt er dan ten slotte nog lang over filosoferen als Rexach enkele minuten later zijn enor me kans wel zelf had afgemaakt en niet had weggegeven, waardoor Barcelona niet gelijk kwam. Want de realiteit was dat Ajax waarin Hulshoff een prima Leeuwen, Schippers 15, 4. Van Aalten 14, Brouwers, Scholma 12, 7. Werkman 11, Schuitema 10, 9. Keizer 8, 10. Dollekamp 7, 11. Hosper 6, 12. Stokkel 5. zijn slechte positie maar op met de mededeling dat hij toch altijd op de vijfde plaats eindigde. Waldring en Nim bi deelden de zesde plaats. In de hoofdgroep moest de eerste prijs door vier spelers worden gedeeld, Over man, Robillard, Van Vloten en Visser. Elke speler ontving 250 gulden Bij de jeugd zegevierde de nationale kampioen Jannes van de Wal. enorme trap toen hij op dP grond lag. In Polen kreeg ik een slag in mijn nek, zonder dat de scheidsrechter er iets aan deed. Ik heb wel geleerd, dat de Nederlandse scheidsrechters in vergelijking met de buitenlandse he lemaal niet zo slecht zijn. AZ speelt nog veel te lief. Ikzelf ook, dat geef ik direct toe. Misschien incasseer ik wel te veel. Dat moet ook verande ren’’. Het was tenslotte een beetje triest voor Rexach, de voetballer die ooit eens Feyenoord in Barcelona met drie doel punten het Europa Cup 1-toernooi uit joeg. Want niet de voor zijn klasse uiterst onopvallend en matig acterende Johan Cruijff, niet de slechts sporadisch gevaarlijke Johan Neeskens, maar Car los Rexach was verreweg Barcelona’s meest geraffineerde speler, die Piet Schrijvers enkele keren met zijn be faamde afstandschoten in staat stelde om zijn klasse te etaleren. De intertoto-competitie. AZ deed er met wisselend succes aan mee. De eerste, volgens Joop Brand zo brood nodige, internationale ervaring werd opgedaan. Nygaard: „Alle uitwedstrij den waren kei- en keihard. In Zwit serland kreeg Van Rijnsoever een De dertienjarige Amsterdamse Ineke Ran heeft in Geneve op de. Europese jeugdkampi oenschappen zwemmen voor een grote sensa tie gezorgd. Ze werd kampioene op de 100 m vrije slag in 58.89 sec. voor het Oostduitse duo Jank en Mai. groe’ van AZ’67 vrijwel geheel heeft meegemaakt, is Kristen Nygaard, die zich vooral in het afgelopen seizoen als spelverdeler ontwikkelde. Ny gaard, midden in het eerste seizoen van het vijfjarenplan door de toen malige trainer Cor van der Hart uit Denemarken naar Alkmaar gehaald (Van der Hart ontdekte hem tijdens de Olympische Spelen in München), zou men als de verpersoonlijking van AZ kunnen beschouwen. De nu 25- jarige Deen is in die twee en een half jaar geweldig vooruit gegaan Was hij in het verleden verdedigend nogal kwetsbaar en was zijn looptechniek toen nog erbarmelijk slecht, onder leiding van Joop Brand heeft Ny gaard deze beide belangrijke onderde len van het voetbal aanmerkelijk verbeterd. Ook in zijn ideeën over voetbal is Nygaard veranderd. Toen hij naar won de Nederlandse jeugd het voetbaltoernooi. De broers Van Bladel zijn op het meer van Radolfzell bij het Duitse Bad Wurtem- berg, wereldkampioen zeilen in de Vaurien klasse geworden. In Kerkrade speelden Liverpool en Roda met 1-1 gelijk. Maar toen Netten al na 12 minuten op de vleugels ruimte trok door drie verde digers met zich mee te nemen, vervol gens de ingekomen Gerrie Mühren be diende, die met een schitterend schot doelman Sadurni passeerde, werd Barce lona duidelijk teruggedrongen. Nog voor rust kwam Ajax zelfs op 2-0, toen Dus- baba een even onverwachte als knappe solb met een treffer afsloot. t, i -Ti-werd 'ëïl.~d6desorganisatie iiT'dê"lloffêr- vatr,.^arw\0?a„ vW„TnVrlLFmak, damse achterhoede steeds duidelijker had een ^l^se^rd^diger Tn Krol het aantoonde- Teugels maakte dan ook in tk2Ze\e±dTtr„v M de 27e minuut de verdiende gelijkmaker, waarna er na afloop strafschoppen moesten worden genomen. Kristensen en De Jong faalden op dit punt voor Feyen oord, zodat Molenbeek, waar de voor treffelijke doelman Reitsma alleen de bal van Teugels kon stoppen, zondag (21.00 uur) de finale tegen Ajax speelt, en Feyenoord kan proberen (om 19.00 uur) om revanche op Barcelona te nemen. MARC SERNé partij speelde, de wedstrijd na de goal van Meijer volkomen controleerde. Hans Kraay na afloop: „We hebben 60 minuten internationaal voetbal gespeeld. Na rust hebben we de zaak goed gecon troleerd, wat weer de oude klasse ver ried. Voor ons is dit een enorme opste ker”. En Barcelona-trainer Hennes weiswei- ler: „Het was een uitstekende wedstrijd, alleen het resultaat was wat geflatteerd in mijn ogen. Ajax heeft zonder meer verdiend gewonnen. Het speelde een bij zonder knap voetbal, maar dat heeft natuurlijk ook te maken met het feit dat wij pas enkele weken in training en nog lang, niet op ons oude niveau zijn”. Maar Feyenoord weigerde op deze tro pische zomeravond te werken. In tegen stelling tot de ijverige Belgen, die tot hun eigen verrassing constateerden dat Feyenoord de wedstrijd in de tweede helft volkomen voor gezien hield. Van Hanegem beperkte zich tot discussies' met scheidsrechter Van der Kroft en breedtepasses over twee meter; Kristen sen ging als vanouds niet eens meer achter zijn directe tegenstander aan als hij zich weer eens vastgelopen had, ter wijl Kreuz en Vreijsen als aanvallers nauwelijks in het stuk voorkwamen. Feyenoord vergat afstand te nemen tegen eenMolenbeek dat, naarmate de wedstrijd vorderde, Steeds gevaarlijker De gretige wijze waarop Ajax zich voor de finale kwalificeerde stond ech ter in schril contrast met de lamlendig heid waarmee Feyenoord z|jn wedstrijd tegen de Belgische titelhouder RWD Mo lenbeek uit handen gaf. Evenals Ajax namen de Rotterdammers al na 12 minu ten een 1-0 voorsprong. Kristensen sla lomde langs enkele verdedigers en loste een verwoestend afstandschot dat kans loos langs doelman De Bree verdween. De Belgen waren duidelijk aangeslagen- Zeker toen Feyenoord bij vlagen de bal formidabel in eigen ploeg hield de eerste helft. Clerc had het niet erg moeilijk tegen Franklin Waldring, die in het midden spel reeds stug moest verdedigen. Clerc had het gehele centrum in zijn bezit en drong zijn tegenstander steeds meer te rug waardoor hij een gewonnen eindspel - kreeg. Wel meende de Surinaamse kam- pioen op» het eind nog mogelijkheden te zien, maar dat bleek een misrekening. Harm Wiersma ploeterde op dat mo ment tegen Hugo Verpoest, die van geen wijken wilde weten. Hij deed er alles aan om een puntendeling te bewerkstel ligen en wat Wiersma ook probeerde, meer dan een remise zat er voor hem niet in. De derde en vierde prijs (1000 en 750 gulden) werden gedeeld door Hans Jansen en Jan de Ruiter, die hun onder linge duel met remise besloten, terwijl Paul Germain de vijfde plaats innam. 'Deze gaf in zijn partij tegen Mostovoy WENEN (DPA). Elly Appel is er gisteren in de strijd om het Europees tenniskampioenschap niet in geslaagd door te dringen tot de finale. Na de opzienbarende uitschakeling van Martina Navratilova verloor de als achtste ge plaatste Elly Appel van de niet geplaat ste 17-jarige Regina Marsikova uit Tsje- cho-SIowakije. De eerste set, die aan beide kanten veel service-doorbraken te zien gaf en 45 minuteï duurde werd pas door de jonge Tsjechische beslist via een tie break (7-6). Minder moeite had Marsiko va met Elly Appel in de tweede set. Binnen twintig minuten had zij deze met 6-2 gewonnen. In de andere halve finale was er eveneens een verrassing. De uitschake ling van de als tweede geplaatste Olga Morozova (Sov) door Renata Tomanova (Tsj) in twee sets (7-5, 7-6). Door deze overwinning van Tomanova wordt de finale een geheel Tsjechische aangele genheid. In de achtste finales van het heren dubbelspel werden de Nederlanders Gor ter en Fok uitgeschakeld door de Russen Metreveli en Kakoelia in twee sets, 6-4 6-3. Resultaten eerste Franse competitiedag St. Etienne—Reims 2-1, BastiaSt. Germain 3- 0, Bordeaux—Strasbourg 1-1, Nice—Sochaux 3- 0. HOOGEZAND-SAPPEMEER (ANP) De Amsterdammer Rob Clerc heeft vrijdag het achtste internationale KSH damtoernooi in Hoogezand-Sappemeer verrassend gewonnen. Deze jonge dam mer. die zaterdag zijn twintigste ver jaardag viert, gaf zich zelf hiermee een dag tevoren een fraai geschenk in de vorm van 1500 gulden als eerste prijs. Harm Wiersma werd tweede en tou cheerde 1250 gulden. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Het is nog maar drie seizoenen geleden, dat het zo langzamerhand roemruchte vijfjaren plan van de Zaanse gebroeders Mole naar, ook wel de suikeroompjes van AZ’67 genoemd, werd gelanceerd. AZ, dat toen net naar de eredivisie was gepromoveerd en dat nog geen jaar eerder dank zij een forse financiële injectie van dezelfde gebroeders Mo lenaar van een faillissement werd gered, dat AZ zou zich volgens de Molenaars na vijf seizoenen kampi oen van Nederland mogen noemen. Hard gelachen werd er toen om de ambitieuze plannen van de Wastora- broertjes, die iedere mogelijkheid aangrijpen om via AZ reclame te maken voor hun bedrijf. AZ echter maakte de verwachtingen van Klaas en Cees tot nu toe volledig waar. De eerste opdracht, handhaven, werd ge makkelijk volbracht. Fase 2, een plaats in de middenmoot, werd even eens zonder moeite afgewerkt. AZ eindigde toen op de zevende plaats. En ook het derde jaar verliep voor de Alkmaarse voetbalstichting succesvol. Het afgelopen seizoen leverde een vijfde plaats op. Volgens het vijfjarenplan moet AZ’67 in het komende seizoen op de derde of vierde plaats eindigen. Het voetbaljaar '76- 77 moet daarna de bekroning vormen: het kampioen schap van Nederland. Nog steeds wordt er gelachen om het vijfjaren plan, maar een feit is dat alles tot nu toe, tot en met het derde seizoen, van een leien dakje is gegaan. Een verstandig aankoopbeleid heeft daartoe zeker bijgedragen. Niet alleen trok AZ in de persoon van Joop Brand een van Nederlands beste trai ners aan, ook werden spelers als Nygaard, Vosmaer, Wildbret en Van Rijnsoever gekocht. Voor het komende seizoen zijn de talenten Hugo Hoven kamp en Bert van Marwijk ingelijfd. De Amerikaanse zeiler Whitehurst is op het Ijsselmeer bij Medembllk wereldkampi oen in de 420-klasse geworden. Hij is na vijf races al onbereikbaar vooi' de Nederlander Carels die op de tweede plaats staat. Een vriendschappelijke wedstrijd tussen Eindhoven en Helmond Sport eindigde in een 3-3 gelijkspel. Bij de Konihkrijksspelen in Paramaribo MÜNCHEN (AFP). De wedstrijden om de Supercup tussen Dinamo Kiev (houder Europese beker voor bekerwin naars) en Bayern München (houder Eu ropacup voor landskampioenen) zullen waarschijnlijk op 9 september (in München) en 6 oktober (Kiev) worden gehouden. Oorspronkelijk hadden de Westduitsers voorgesteld de return op 7 oktober vast te stellen, maar Dinamo voelde meer voor een dag eerder in verband met competitieverplichtingen. De uitslagen van de laatste dag KSH-toernooi te Hoogezand zijn: De Eregroep, elfde ronde: Wiersma (Ned)- Verpoest (Bel) 1-1, Germain (Ned)-Mostovoy (Fra) 0-2, Schotanus (Ned)-Gagnon (Can) 2-0, Waldring (Sur)-Clerc (Ned) 0-2, Guichet (Haiti)- Nimbi (Kon) 1-1. Jansen (Ned)-De Ruiter (Ned) 1-1. Eindstand: 1. Clerc 17 punten, 2. Wiersma 16, 3. Jansen, de Ruiter 15, 5. Ger.ma.in 12, 6. Waldring, Nimbi 11, 8. Ver poest, Mostovoy. Schotanus 9, tl. Gichet 6, 12. Gagnon 2. Hoofdgroep, elfde ronde: Van Vloten (Ned)- Badiali (Ita) 1-1, Graas (Ned)-Visser (Ned) 0-2. Picard (Bel)-Spanjer (Ned) 0-2, Mensonides (Ned)-Sangare (Ivoorkust) 1-1. Comtois (Can)- Van Westerloo (Ned) 1-1, Overman (Sur)- Robillard (Haiti) 1-1. Eindstand: 1. Overman, Robillard, Visser, Van Vloten 15 punten. 5. Mensonides 13. 6. Spanjer 12, 7. Van Westerloo 11. 8. Badiali 10. 9. Sangare 9. 10. Graas 7, 11. Picard, Comtois 5. Jeugdgroep (alleen Nederlandse namen) elf de ronde: Schippers-BrouwerS 2-0, Hosper- Stokkel 2-0, Schuitema Keizer 1-1, Scholma- Van Aalten 1-1, Van der Wal-Dollekamp 2-0, Van Leeuwen-Werkman 1-1. Eindstand: 1. Van der Wal 17 punten, 2. Van „Als je alleen maar voor voetbal leeft, dan stomp je af. Wat moet je dan als je te oud bent? Dan heb je ineens helemaal niets meer. Daarom ben ik nu voor allerlei vakken aan het studeren. Voeger, in Denemar ken, dacht ik dat ik niet kon leren. Maar dank zij Brand heb ik geleerd dat dat niet zo is. Ook Brand vindt dat je naast voetbal andere dingen moet doen. Ik heb cursussen in Deen se literatuur en gymnastiek gedaan. Straks ga ik wiskunde studeren. Bo vendien ga ik een cursus voor het D- diploma voor oefenmeesters volgen”. Voorlopig blijft AZ echter de hoofdzaak. Kristen Nygaard heeft in ieder geval nog twee Alkmaarse ja- ren voor de boeg. Dus na het kampi oenschap neemt hij afscheid? Ny gaard lachend: „Ja, na de titel vertrek ik. Ach, zónder gekheid, ik geloof dat die titel nu niet meer zo’n must is. Als we bij de eerste ploegen blijven, is het dacht ik wel goed. Hoewel je natuurlijk elke mogelijkheid om het kampioenschap te pakken, moet aan grijpen. Wat ik bedoel te zeggen is, dat je onder het spel niet steeds moet denken aan de derde, vierde of vijf de plaats die je moet halen. Dan ga je onder druk spelen. En dat is niet goed. Vooral thuis moet je je spel steeds meer gaan ontwikkelen. In de uitwedstrijden komt het dan vanzelf wel. Als we eerst maar eens wat harder worden. Tijdens de intertoto- competitie hebben we wel geleerd, dat we wat dat betreft nog lang niet ver genoeg zijn’’.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9