PvdA-fractie zet zich af tegen CNV: EEG-ministers van financiën hond LONDENAREN DIRECT IN GEVAAR President Ford Personeel Rabobank Lada door fusieweeën heen Nagebootste praktijk verliest geding de 24ste bijeen WEG s»® «BW ’wW’ „Directeur geen voorzitter van ondernemingsraad” I los® WIEL" L GELD Nieuwe opvallende Simca S naar Amerika KAMPERMAN BONTSPECIAUSTEN Ir - I FLËVOHOF,ei 0321 54 rekreatie voor ’t hele gezin aan het Veluwemeer Aparte plaats voor de FLËVOHOF lek (03211)1514. tentoonstellingen, kinderdorp, An ®l i L¥1 K Brandweercommandant over stiptheidsactie: Wa Bondsspaarbank Noord- Nederland verhoogt hypotheekrente TO01 10 D I 1975 VARIA AUGUSTUS 1 2 DINSDAG 99 99 Oi L Ijl F-.WB Philips batterijen, een van die kleine dingen die vandaag de dag nog lang meegaan. Voor een ieder die het nog niet weet, Philips batterijen gaan heel lang mee. PHILIPS*! DEN HAAG. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer rekent er op, dat de regering in het nog in te dienen wetsontwerp over de wijziging van de structuur van de ondernemingsraden zal uitgaan van de zelfstandig heid van de personeelsvertegenwoordiging, zonder directeur-voorzitter. De ondernemingsraad-nieuwe stijl moet wel volledige informatie- en zeggenschapsrechten verkrijgen, aldus het Tweede-Kamerlid Poppe (PvdA) in een artikel in het augustusnummer van „Zeggenschap”, discus- s’emaandblad v.ior bedrijfsdemocratisering. Nieuws in 't kort +41 A.X X ri PHILIPS!! (Van onze redactie buitenland) van (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) LO' Velsen-Z. Huize Beeckestijn ven enige word pijpli lager mark A begoi waar toch dere band slag Koni Met twee stemmen tegen één stelde het hof vast dat het voorstel van de president niet wordt gesteund door het Congres en niet mag worden uitgevoerd. De president kan tegen de uitspraak in beroep gaan bij het Amerikaanse Hoog gerechtshof. Het kamerlid keerde zich in zijn arti kel tegen de opvattingen van voorzitter J. Lanser van het CNV. Lanser betoogde onlangs dat de directeur van een onder neming voorzitter van de ondernemings raad moet blijven omdat volgens hem deze raad instituut moet zijn van de gehele onderneming, inclusief de leiding. Poppe pleitte voor een zelfstandige per soneelsvertegenwoordiging, die niet on der leiding staat van de directeur van het betrokken bedrijf. „Het betoog van Lanser betekent in de praktijk, dat mensen weerhouden wor den zelf verantwoordelijkheid te dra- Ondanks hei toenemend aantal slachtoffers gaan de autoraces door. Naast spanning, sensatie en vermaak bieden deze races zo willen de deskundigen De peil voor HAL in Di Schi een aan van tief van vorr begi zoal In rech cier verc 2,70 5,73 6,87 103.75 39,75 7,85 2,62 62,50 100,25 62,75 49,75 45,50 14,72 4,71 8,85 71,50 16,25 AMSTERDAM (ANP). Ford Neder land in Amsterdam heeft de garantiepe riode voor nieuwe personen- en bestel wagens met ingang van gisteren verlengd tot twaalf maanden zonder kilometerbe- perking. Het bedrijf heeft dat gisteren meegedeeld. De oi Dow van 1 Avor Akzo (94,00 KLM De ABN fraai inter al ge is he volge antic 80 ce dubb N heb van toel tot tege ster van WASHINGTON (ANP). Het Ameri kaanse Hof van Beroep in Washington heeft gisteren beslist dat president Ford in strijd met de wet handelde toen hij een invoerrecht van twee dollar per vat olie instelde. ACPI AUiec Am. Am. C Am. I Am. S Am. 1 Anac< Beth. Boein Can. 1 Chrys Cons. Du P< Eastn Exxoi F.N.C Ford Gen. Gen. Good; Illino IBM Int H a: ter maa heid aan dag ver\ vraa dew dig gera D nad van sch; D de rijk Uni Iral Wit T min se a agr< Lid Stichting Bontwaarborg, Uw waarborg voor ons vakmanschap. Wagenweg 11 - Haarlem-Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur! u Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) weeshuizen, overheidsgebouwen, handel, nijverheid en verkeer, stads- en dorpsgezichten, restau ratie, Noord-Holland kent veruit de meeste monumenten in ons land, ruim 11.000. Van velerlei soorten: Amsterdam is wereldvermaard: Haarlem, Naarden, Alkmaar en de stadjes langs het Ijsselmeer niet minder. Daarnaast: stolpboerde rijen, molens, de Zaanse hout bouw, de goed bewaarde dorpen en zeldzame stadsplekjes. Fotograaf Wijdel Jongens maak te er unieke opnamen van. Elk onderwerp is voorzien van een korte tekst; Ben Kroon schreef een algemene inleiding. Achtenveertig pagina’s met ruim honderd foto’s over monumenten in Noord- Holland. Een „platenboek” dat el ke Noord-Hollander steeds weer met genoegen zal bekijken! UTRECHT (ANP). Voor de mede werkers van de Centrale Rabobank heeft 1974 een afsluiting gevormd van een periode, waarin vele aanpassings moeilijkheden door de fusie van de Cen trale Boerenleenbank en de Centrale Raiffeisenbank en de daarop volgende „MONUMENTTAAL NOORD-HOLLAND” is verkrijgbaar - voor de gereduceerde prijs van t 7,bij de onderstaande kantoren van Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant: Gea. Oude Gracht 82 - Haarlem-Centrum Floresstraat 1 - Haarlem-Nrd. Califomiëplein 17 - Haarlem-Schalkwijk Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk BRUSSEL (ANP). De ministers van financiën van de Europese Economische Gemeenschap (EEG) komen 24 augustus in Venetië bijeen om een gemeenschap pelijk standpunt te bepalen tegenover de plannen voor verbetering van het we- reldgeldstelsel die in september in de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington zullen worden besproken. 40 ha park, agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp. met diverse attrakties, indianendorp, kinderboerderij, speeltuin De directie merkt voorts op, dat de door de fusie en herstructurering opge treden schaalvergroting een versnellend effect heeft gehad op de rationalisering van de werkzaamheden. Dit vergt echter geheel nieuwe eisen aan het personeel, iets wat door het personeel slechts lang zaam kan worden aanvaard. 2.60 5,43 6,57 100,75 36.25 5,85 2,52 59.50 97.25 59.75 46.75 42.50 14,42 4,41 - 7.60 68.50 14.25 Dit is een van de ruim honderd foto’s over monumenten in de pro vincie Noord-Holland, die zijn op genomen in de onlangs verschenen platen-pocket (20 x 15 cm.) „Monu- menttaal Noord-Holland”. Een unieke uitgave, geheel pas send in het kader van het Monu- mentenjaar M’75. Er is op dit ge bied nog geen enkel samenvattend boek. De foto’s zijn geselecteerd uit de talrijke identieke foto-exposities die gedurende de zomermaanden onder het thema „Monumenttaal Noord-Holland” door de Culturele Raad Noord-Holland in het jaar lijks terugkerende evenement „Toer-in” in tal van plaatsen in Noord-Holland worden georgani seerd. Het betreft hier onderwer pen als ondermeer: kastelen, ker ken, molens, boerderijen, woon huizen, buitenplaatsen, hofjes en Het monetaire comité van de EEG heeft gisteren in Brussel de voorberei dingen voor de ministersconferentie ge troffen. Kwesties die in Washington opnieuw aan de orde zullen komen zijn beperking van de internationale speculatieve han del in vreemd geld, de rol van het goud in het toekomstige geldstelsel en manie ren om landen te helpen die met grote buitenlandse schulden sukkelen. GRONINGEN (ANP). Dl Bonds spaarbank Noord-Nederland heeft met ingang van heden de tarieven voor hy potheken op woonhuizen voor zelfbewo- ning met 0,25 pet. verhoogd, aldus de Spaarbank. Door de maatregel is de rente voor gewone hypotheken, hypotheken met ge meentegarantie en tophypotheken geko men op 9 pet. Voor het zogenaamde topgedeelte geldt onveranderd een een procent hogere rente. In Engeland heeft Ford een „uitge klede” Escort op de markt gebracht, die de naam Populair hééft meege kregen. De wagen heeft geen chroom, bezit kleinere wielen, diagonaalban- den en een eenvoudiger interieur. Een gewijzigde carburateur maakt een verlaging van het brandstofverbruik met vijftien percent mogelijk. De verkoop van deze wagen is voorlopig alleen gepland voor Engeland. De Fransen hebben de prijzen van hun auto’s verhoogd. Citroën vraagt drie tot vijf percent meer, Renault heeft de R4 en de R6 met vier percent in prijs verhoogd. Chrysler France houdt een doorsnee verhoging van 5, 5 percent aan. Alleen Peugeot heeft nog niets van zich laten horen. kunnen de situatie niet meer overzien en zullen bij grote branden de assistentie moeten inroepen van de politie en mo gelijk zelfs van het leger”. Londen telt 114 brandweerkazernes voor een bevol king van bijna acht miljoen en een oppervlakte ter grootte van de provincie Utrecht. Ongeveer eenderde van die kazernes is nu buiten werking als gevolg van de stiptheidsactie van het brandweerperso neel, die bedoeld is om hun eis tot loonsverhoging en kortere werktijden kracht bij te zetten. De Londense brand weermannen willen de onder de loonbe- perking van de regering maximaal toe- gestane verhoging van ongeveer 35 gul den per week bovenop hun basissalaris dat varieert van 240 tot 400 gulden per week. De brandweerleiding wil niet meer geven datn 20 gulden per week, iets meer dan zeven procent gemiddeld. Het conflict kwam al begin mei in de openbaarheid, maar tot dusver is de Londense brandweer er in geslaagd een redelijke activiteit te ontplooien, on danks de moeilijkheden van de toen al uitgeroepen stiptheidsactie. Een voor beeld: onder een dergelijké actie weige ren brandweerlieden uit te rukken als hun brandweerwagens niet precies aan alle technische voorschriften voldoen, zoals een juiste bandenspanning op alle wielen een correct oliepijl en feilloze (ADVERTENTIE) gen”, aldus het PvdA-kamerlid. „Het betekent de leiding de kans blijven ge ven om zelfstandig optreden van perso neelsvertegenwoordigingen te voorko men. Het betekent mensen ertoe brengen schijnverantwoordelijkheid te aanvaar den voor een onmenselijk, kapitalistisch bedrijfsbeleid”. Poppe schreef de mening te zijn toegedaan dat het standpunt van de voorzitter van het CNV weer een voorbeeld is van misbruik van christelij ke waarden. „Christendom a dienst van heersende fnachten. Misschien met goede bedoelingen, maar dat is des te erger”. „Uit de stellingname van Lanser zou kunnen voortvloeien, dat Den Uyl ook wel op de stoel van Tweede-Kamer- voorzitter Vondeling zou kunnen plaats nemen. Maar waarom doet hij dat niet? Omdat het voor de leider van de rege ring al te verleidelijk zou zijn de me ningsvorming in het orgaan dat hem moet controleren, te manipuleren”, aldus Poppe. „En in het bedrijf is er boven dien nog de spanning tussen onderne- mingsdoel en werknemersbelang”. ons laten geloven ook een unieke mogelijkheid om nieuwe constructies en apparatuur in de harde praktijk te testen. Maar soms spreken die deskundigen elkaar tegen. Een bandenconcem, dat belang heeft bij de racerij, zond bijgaande foto rond. In het bijschrift staat, dat hier een nieuwe raceband op een rollenbank wordt getest, waarbij snelheden tot 300 km per uur worden bereikt. Het bijschrift gaat verder: „Onder deze nagebootste praktijkomstandigheden kan men vast stellen welke wijzigingen ei in de constructie van de band moeten worden aangebracht.” Als deze „nagebootste praktijk” daarvoor al voldoende is, waar om dan nog dc „echte” praktijk? Kamperman heeft naast zijn befaamde collectie bontmantels tevens prachtige Gold Pfeil tassen in buffel- en kalfsleer, sportief of gedistingeerd, en de vermaarde Gold Pfeil krokodillederen tassen. De collectie wordt gecompleteerd met de zeer modieuze Italiaanse Pistore tassen. Vraag dan ook eens even naar die heerlijke soepele originele Christ nappajassen in kort of lang! U bent van harte welkom! grote reorganisatie moesten worden overwonnen. Uit de ervaringen, die bij het begeleiden van de reorganisatie zijn opgedaan is eens te meer gebleken, dat voor welslagen van veranderingsproces sen meer nodig is dan een samenspel van sociale maatregelen, zo schrijft de hoofddirectie in het Sociaal Jaarverslag over 1974. Een auto-ongeluk in Den Haag, waarbij een meereizende hond door de voorruit werd geslingerd en twin tig meter verder op straat stierf, heeft nog eens onze aandacht geves tigd op de „hond in de auto”. Evenmin als kleine kinderen, mag een hond tijdens de rit op de voor bank ,of in een stoel naast de be stuurder zitten. Het risico, dat een hond in een bocht, of bij een sterk remmen zijn evenwicht verliest is te groot. Ook onder andere omstandig heden kan een hond, bijvoorbeeld als hij buiten de wagen iets opmerkt, dat zijn woede wekt, de rijder onplezieri ge last bezorgen. De beste plaats is daarom achterin en aan de lijn. Er zijn in de handel ook een soort autogordels voor honden verkrijg baar. Maar beter is het om nog bij de aankoop van een auto rekening te houden met de hond in het gezin en een stationwagen aan te schaffen. De hond heeft in zo’n wagen achterin genoeg bewegingsruimte. Bovendien, en dit is belangrijk, bestaat in een stationwagen de mogelijkheid tussen achterruimte en passagierscabine een hekwerk in te bouwen. Bij een onge luk zal dit hek zowel de hond als de passagiers beschermen. Andere regels zijn: laat een hond altijd aan de bermzijde van de wagen uistappen, en houdt hem een paar passen buiten de auto nog aan de lijn, Zorg ervoor, dat de hond tijdens de rit niet voortdurend met zijn kop uit het geopende raampje hangt. Voor vele honden is dit het summum aan plezier, maar de sterke rij wind laat hun ogen pijnlijk ontsteken. Voor beide groepen geldt, dat het percentage van het personeel dat zich per jaar een of meermalen ziek meldde, met 12 pct in die periode steeg, voor mannen tot 67 pet, voor vrouwen tot 97 pet, ofwel gemiddeld in totaal 77 pet. Bij de mannen steeg de ziekteduur met zo’n 9 pet, bij de vrouwen met 48 pet. Bij de Centrale Bank werkten eind vorig jaar 3204 mensen, waarvan 2129 mannen en 1075 vrouwen. De Centrale Rabobank werd vorig jaar geconfronteerd met een verhoogd ziekteverzuim. Uitgedrukt in het totaal aantal ziektedagen per jaar beliep het verzuim 48.702 tegen 40.946 in 1973 en 31.223 in 1972. Dit betekent een procentu eel verzuim van 6,2 tegen 5,8 en 4,4. Het landelijk gemiddelde voor administratief personeel lag vorig jaar op 6,35 pet. In de periode 1972-1974 is het procentuele ziekteverzuim bij de mannen met 39 pet en bij de vrouwen met 48 pet gestegen; de gemiddelde ziekteduur steeg bij de mannen toen met ongeveer 9 pet en bij de vrouwen met 48 pet. Een Russische auto op de Ameri kaanse wegen: dat is het planvan een industriële groep uit New York t die de Russische Lada op de Ameri kaanse markt wil introduceren. Op dit moment wordt een model be proefd op de Amerikaanse eisen. Als alles doorgaat zal volgend jaar de Lade 1500, die in Togliattigrad wordt vervaardigd tegen een prijs van onge veer 3500 dollar op de Amerikaanse markt verkrijgbaar zijn. De groep industriëlen die dit van plan is, heeft reeds lang handelscontacten met de Sovjet-Unie. Inmiddels heeft een I Amerikaans senator gevraagd de ver koop van de Russische auto te ver- bieden, tenzij Rusland de verkoop van Amerikaanse wagens toestaat. Deze senator is afkomstig uit Michi gan, de „autostaat” bij uitstek in Amerika, (bron: Rai-actueel). verlichtingsinstallatie. Onder normale omstandigheden worden dergelijke voor schriften natuurlijk niet letterlijk opge volgd en gecontroleerd. Als gevolg van hun actie zijn nu 113 van Londens 250 brandweergarages buiten werking ge steld. Vakanties zorgen ook voor een verminderde bezetting in het brandweer korps, zodat de situatie door de Londen se brandweer omschreven wordt als „ui terst dreigend en potentieel gevaarlijk”. IJ X LONDEN. De Londense brandweer is in ernstige moeilijkheden geraakt door een stiptheidsactie van het brandweer personeel. Gisteren heeft de leiding van de brandweer in de Britse hoofdstad een beroep moeten doen op de politie voor assistentie in de meest urgente gevallen. Omdat de Londense brandweermannen - op een enkele uitzondering na - nog steeds weigeren hun werkzaamheden normaal te verrichten - verwacht de brandweerleiding in de komende dagen een verdere verslechtering van de situa tie, zozeer zelfs dat de commandant van de Londense brandweer, - Joe Milner, heeft verklaard dat er mensenlevens mee gemoeid kunnen zijn. Joe Milner zei op een speciale pers conferentie: „De bevolking van de hoofdstad is nu direct in gevaar. Wij nieuwe Simca 1307-1308 zijn 5.20 m lang, 1.68 m breed en 1.30 m hoog. De wielbasis bedaaigt ruim 2,60 m. In de drie versies, de 1307 GLS, de 1307 S en de 1308 GT zijn motoren aangebracht, die respec tievelijk 68, 82 en 85 din-pk opleve ren. De motoren zijn dwars voorin, vóór de voorwielen, geplaatst. Ze heb ben transistorontsteking en een geslo ten koelsysteem. Nieuw bij deze wa gens is ook het subframe voor de voorwielophanging en een onafhanke lijke achterwielophanging. Het inte rieur is ruim en luxueus, o.a. is op het dashboard een verklikkerlajnpje voor het wegvallen van de remdruk gemonteerd. De wagen hebben schijf-’ remmen vóór en trommels achter, achter. Aardig detail: de bumpers zijn uit gewapend hars gegoten en kunnen botsingen met geringe snelheid op vangen zonder schade. De wagens hebben uiteraard alle hedendaagse veiligheidsvoorzieningen. De vormgeving is eveneens nieuw. De motorkap loopt af om een beter uitzicht op de weg te krijgen, de achterzijde van de carrosserie heeft de schuine, gladde afronding van de wagens uit de zeventiger jaren. Het glasoppervlak is ruim bemeten. Chrysler France heeft nieuw model geïntroduceerd: de Simca 1307 en 1308. Deze nieuwe wagens ver schijnen twaalf jaar nadat Simca (in middels tot het Chrysler-concern toe getreden) de serie 1301-1501 startte. Simca houdt er dus niet van om regelmatig met nieuwe wagens te voorschijn te komen. Als dit wel gebeurt, dan zit er duidelijk nieuws in de lucht. Ook nu is dit het geval. De nieuwe modellen 1307/1308, waarvan drie versies op de markt komen, wijken in vele opzichten af van de voorgaande reeks wagens, die was opgebouwd rond het concept: motor voorin, aan drijving achter en een starre achter as. Simea’s nieuwste wagens hebben thans voorwielaandrijving, onafhan kelijk wielophanging en een vooruit strevend uiterlijk gekregen. Waarbij als opvallend detail de grote deur achterin kan worden genoemd en een neerklapbare achterbank, waardoor de bagageruimte aanzienlijk wordt vergroot. Voor het ontwerp van de nieuwste wagens heeft men bij Simca nog eens goed naar de „1100”gekeken, die immers ook voorwielaandrijving en een deur achter in heeft. Ook de motoren van de nieuwelingen (1294 cc en 1442 cc) zijn van de 1100- krachtbron afgeleid. De ruim (ADVERTENTIE) rekreatie voor ’t hele gezin aan het Veluwemeer ™derb^

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 10