w Kotalla gaat in hoger beroep Weer onrust in Belfast Argentijnse regering gewijzigd Portugal hopeloze verdeeldheid „Schoten op Sadats paleis” Joan Little aan het woord in aiBB door nico scheepmaker achtergrond Strijdkrachten vergaderen over steun aan regering HANDIG MOEITE Losgeld geëist voor ontvoerde Amerikaan Fusie tussen Ahrend en Spicers gaat niet door Proces in VS: Lancering Viking uitgesteld BUITENLAND BINNEN» EN i 2 1975 DINSDAG AUGUSTUS Povo-V asco-M F A (Van onze speciale verslaggever Cees Straus) Boerenbetogingen F Weer ongeregeldheden in Braga c.s it de gemeld dat elkaar met hun De de de In het hele land vergaderen militaire eenheden over de vraag of zij de linkse junta van drie man zullen steunen dan wel de gematigde officieren die terug keer naar een pluralistische democratie' eisen. De gematigden genieten veel steun bij de strijdkrachten. gesteld oodge- (aretha in Lei- Dat de gematigden veel aanhang heb ben, blijkt uit het aftreden, gisteren, van generaal Duarte Pinto Soares als com mandant van de militaire academie. Hij werd twee maanden geleden aangesteld om de toekomstige officieren te indoctri neren, maar 90 percent van de kadetten heeft zich achter de denkbeelden van de gematigden geschaard. NEW YORK (UPI). De ouders van Samuel Bronfman, de 21-jarige zoon van een van de rijkste families in de Vere nigde Staten, hebben een eis ontvangen om een „aanzienlijk bedrag” aan losgeld te betalen. De jongeman is sinds vrijdag avond verdwenen. Hij is de oudste van de vijf kinderen van Edgar Bronfman, president-directeur van de in Montreal gevestigde distilleerderij Seagram, een van de grootste producenten van alco holhoudende dranken. De familie heeft geen verdere bijzonderheden over de eis bekendgemaakt. Spicem beweegt zich evenals Ahrend (ca. 3000 werknemers) op het gebied van kantoorbehoeften. Reed bezit in Neder land onder meer Sphinx in Maastricht en Van Meurs’ Golfcarton in Bussum. de anarchisten stalt zijn overtuiging uit. ir in ia de ilitai- k. De ebben zijn biaan- gis- iden :end sto- zou leb- zak ien- van bert Iden id al eren, be- ver- er is een van een ling sico eer- rec- reer >pig dan de mr. ide im, eer i. De politieke crisis is snel verergerd sinds negen gematigde officieren onder leiding van oud-minister van Buiten landse Zaken Antunes vrijdagavond een beginselverklaring publiceerden. In het weekeinde zijn de negen door de twee weken oude junta uit de invloedrijke revolutionaire raad gestoten. BUENOS AIRES (AFP, Reuter) 1De Argentijnse president, me vrouw Isabel Peron, heeft gisteren een ingrijpende regeringswijziging tot stand gebracht. Nadat het oude kabinet gistermiddag zijn ontslag had aangeboden vond gisteravond reeds de beëdiging van het nieuwe plaats. Volgens een officiële aankon diging in Buenos Aires geschiedde de wijziging op verzoek van me vrouw Peron om haar in staat te stellen „de veranderingen aan te brengen die zij noodzakelijk acht”. De wijziging houdt in dat vijf van de acht ministers uit het oude kabinet zijn vervangen. Een van de nieuwelingen is de minister van Buitenlandse Zaken An gel Federico Robledo. Deze fungeerde in Tableau! Touché! Parbleu! Hans Wiegel trekt wit weg en mompelt zwakjes: „Ja, nee, hallo, dat kon ik natuurlijk niet weten, had dat dan eerder gezegd!” Waarop Van Doorn tevreden mompelend aan zijn pijpje zuigt en een prachtige ring blaast: de man die meer wist dan wij allen wie niet weg is wordt gezien, en het is beter de mensen nu even in alle rust aan zijn idee te laten wennen. Portugese en andere Europese journalis ten dragen een gewonde soldaat weg in Braga, in het noorden van Portugal. De soldaat was in het gezicht getroffen door een steen, geworpen door een anti-com- munistische demonstrant tijdens een be toging gisteren. straf- werd laten. 1 700 bijna die- etten j okets I itoor ische assa- ruim ordt sr - eren bijt. I tan en - eeds iden. eren Vers ver- Gezien de (nog) incidentele steun aan de terreur die sommigen uit het leger in toenemende mate gaan ge ven, ligt het voor de hand dat de zwakte aan linkerzijde rechts duide lijk in de kaart speelt. De verwach ting dat Portugal een militaire dicta tuur naar Latijns-Amerikaans model krijgt, is dan ook al enkele malen doorkruist door een op handen zijnde coup van conservatieve zijde. Daarbij steekt steeds vaker de naam van De Spinola de kop op. die zich in Parijs zou willen vestigen om vandaar uit de oppositie te leiden. In mei van dit jaar knoopten de twee ondernemingen besprekingen aan voor nauwere samenwerking, waarbij een fu sie niet uitgesloten was. Van Doorn heeft zo onverstoorbaar zijn plan getrokken in deze affaire, dat je onwillekeurig het idee krijgt: Hij Weet Meer Dan WijHij heeft bepaalde capaci teiten in Jurgens ontdekt (Nobelprijs winnaar, minister-president, Koning van Europa, ontdekker van de eeuwige we reldvrede) waarmee hij nu nog niet voor de dag wil komen, om ons er strak» in de Tweede Kamer mee te overrompelen. „Dat zegt de geachte afgevaardigde Wie gel nu wel zo, meneer de voorzitter, maar weet hij eigenlijk wel (puf, puf, twee trekjes aan de pijp), dat mr. Jur gens een afstammeling is van Hugo de Groot en een tweemaal zo hoge exis- tentie-coëfficiënt heeft als Henry Kissin ger”. cteur J o.m. fman iustus ge- Nu is zowel in de oorlog als in de politiek het handig manoeuvreren niet alleen geoorloofd, maar ook een eerste vereiste, want zo is het spel en zo zijn de spelregels, maar de vraag is natuurlijk waar de grens ligt tussen handig en onhandig. Ik heb het gevoel dat Van Doorn het spel net iets te brutaal heeft gespeeld: de nemer van de penalty, die a Ia Van Hanegem eerst de hoek aanwijst waarin hij de bal zal schieten en dan ook inderdaad precies in die hoek mikt- Ik heb het gevoel dat de keeper de bluf zal afbluffen met een duik in de goede hoek en de bal zal stoppen. Eric Jurgens is in deze vergelijking dus de bal, van Doorn is van Hanegem en Kloos vormen samen de keeper. goede voet stonden met de in Spanje verblijvende Lopez Rega. De vijf zouden hebben gepoogd Argentinië een rechts beleid op te leggen en een situatie te i- -x-,i- naar open onmogelijk het verleden als vertrouwensman van generaal Peron, was minister van Defen sie in de regering van Hector Campora maar werd nog niet zo lang geleden door de verbannen sterke man van Ar gentinië, Lopez Rega, op een zijspoor gezet. De drie ministers die hun post in het nieuwe kabinet hebben behouden zijn die van Defensie, Jorge Garrido, van Justitie, Ernesto Corvalan Nanclares en van Economische Zaken, Pedro Bonanni, alhoewel er over deze laatste benoeming nog twijfel bestaat. Argentijnse kranten, die al een belang rijke regeringswijziging hadden voor speld, noemden het een „laatste kans” voor de president de koers van het land te wijzigen en het rechtse beleid om te buigen dat tot de huidige politieke, eco nomische en sociale crisis heeft geleid. In Buenos Aires gaat men er algemeen van uit dat de wijziging bedoeld was om vijf ministers kwijt te raken die op Sprekend met zachte, soms onhoorbare stem vertelde Joan Little hoe Alligood op een nacht in augustus 1974 haar cel was bininengekomen en haar, onder be dreiging met de ijshaak, had willen verkrachten. Op een gegeven moment had zij de haak kunnen bemachtigen en had daarmee, uit zelfverdediging, op de cipier ingeslagen. Terwijl deze met bloe dend gezicht achterbleef, liep zij naar een naburige cel en kleedde zich daar aan. Op dit moment van haar betoog barste Joan Little in tranen uit waarop de rechter een korte schorsing gelastte. Na het reces vertelde ze dat ze uit de gevangenis wegvluchtte met behulp van een sleutelbos die in een van de celdeu ren stak. Toen ze weer op de gang kwam stond Alligood buiten haar cel „en grijnsde” zo voegde zij eraan toe. De bewaarder was de volgende morgen dood aangetroffen. Kort na middernacht deelde een woordvoerder voor de politie mee dat bij een tiental incidenten in protestantse wijken zeker 22 mensen gewond waren geraakt. Ook in de katholieke wijken kwam het weer tot ongeregeldheden. BEIROET (AFP). Op het paleis van president Sadat in Cairo zijn zaterdag schoten afgevuurd, terwijl het staats hoofd zich in Alexandrië bevond. Dit meldt het Libanese blad „Beyrouth”. Volgens het blad schoot de presidentiële garde terug. Of de schutters zijn aange houden, kon het blad niet melden. Ook omtrent de daders „gewone misdadi gers” of „terroristen” is niets bekend. wordt op de trappen voor het ge rechtsgebouw wordt echter rustig ontbonden. In de nabijgelegen steden zal het dat weekeinde echter heel wat onrustiger zijn. Boeren in Tornar en Alcobaca drinngen voor het eerst de lokaliteiten van de plaatselijke afde lingen van de communistische partij binnen en steken het gebouw in brand. Portugal moet niets te maken hebben met het communisme is hun kreet en het leger, wel aanwezig maar letterlijk passief, kijkt de ande re kant uit als de eerste fotoborden met Marx en Lenin het raam uit zwiepen. De volgende dag zal Alvaro Cunhal in een van de landelijke och tendbladen verklaren dat de soldaten in verwarring raken als ze het volk dat ze immers moeten dienen on der het mom van „poder popular” (volksmacht) zo te keer zien gaan. Inmiddels heeft ook die houding een wending genomen, bij de recente on lusten in Famalicao staan de militai ren duidelijk aan de rechtse kant en doen enkelen van hen even goed mee aan de plundering van de huizen van vooraanstaande linkse politici. Het noorden, waar Soares zijn aan hangers eveneens tegen de commu nisten in het geweer brengt (zij het dat hij nog net niet de plunderingen goedkeurt) en het clericale midden met zijn bevolking van overweger kleine boeren die zich fel keren tegen de aantasting van hun vaak geringe bezit: die delen staan in scherp con trast met het ultralinkse Lissabon. Hier, waar de communistische par tij nog als gematigd wordt be schouwd, is de invloed van de linkse LISSABON. Wie met de trein de grensovergang Fuentes de Onoro-Vilar Formoso passeert en daarmee van Spanje in Portu gal komt, merkt dat er letterlijk een wereld van politiek verschil tussen de twee delen van het Iberisch schiereiland ligt. In het Spaanse dorpje is hooguit een enkele, haastig neergekladde tekst te zien, die allang weer on zichtbaar is gemaakt met strepen in dezelfde kleur. Aan de Portu gese kant duidt nog alles op de politieke strijd die zich tijdens de verkiezingen in het recente ver leden voordeed. RALEIGH (DPA). De 21-jarige Amerikaanse negerin Joan Little heeft zich gisteren, zoals verwacht, verweerd tegen de aanklacht van moord waarvoor LISSABON (AFP, UPI, DPA, Reuter) In de Noordportugese stad Braga beschermden linkse ma riniers gisteren twintig communis ten tegen een woedende menigte. De twintig hadden hun heil gezocht in een tuin achter het communisti sche partijbureau nadat de menigte het gebouw in brand had gestoken. De mensen lieten de brandweer pas tot de omgeving van het partijge bouw toe toen het al in vuur en vlam stond. De twintig werden later gered. dat ultralinks sympathie voor de re geringsleider koestert. Inmiddels zijn enkele van de ont snapte PIDE-agenten weer gepakt, niet ver van de Spaanse grens waar een aantal van hen al vermoedelijk onderdak moet hebben gevonden. Naar het land van Franco gaan ook de eerste grootgrondbezitters, de boerderijen overlatend aan hun per soneel en de militairen. De massale vlucht van de PIDE- agenten vormt een van de vele wrijf punten tussen links en ultralinks en waarbij de laatsten een fel verwijt aan de regering maken dat zij niet bekwaam genoeg heeft gehandeld in zake de ontsnapping. Het is opnieuw een voorbeeld van de enorme verdeeldheid van links in dit land dat nog steeds geen lijn in zijn wankelende economie heeft ge vonden. De socialisten van Soares hebben zich zij het niet eendrach tig van de regering-Gongalves af gewend, de communisten van Cunhal die veel beter dan de strijdkrachten een politiek kader kunnen bieden, worden in een poging van ultralinks steeds meer buitenspel gezet, Copcon- leider Carvalho die in Cuba het grote voorbeeld van de revolutie ziet is duidelijk bezig met een mars naar de algehele leiding, waarvoor hij als geen der anderen het enige machts middel heeft en rechts maakt zich op om het bedreigde bezit met hand en tand te verdedigen. KAAP CANAVERAL. De lancering van twee Amerikaanse Vikingruimte- vaartuigen naar Mars is gisteren wegens technische moeilijkheden minstens 24 uur uitgesteld. Functionarissen van de NASA zeiden dat er moeilijkheden zijn met de Titan-Centaur-raket, zonder bij zonderheden te kunnen geven. De Viking zou vandaag omstreeks dezelfde tijd worden gelanceerd, zeiden zij. Zij hadden het kort geding voor hun cliënt een van de „drie van Breda” aangespannen om strafonderbreking voor hem te verkrijgen. Kotalla kreeg in 1972 een hersenbloeding en kan nu nau welijks meer spreken en lopen. In 1948 werd Kotalla, die ond'ercommandant is geweest van het concentratiekamp Amersfoort, ter dood veroordeeld. Deze straf werd in 1951 omgezet in levenslan ge gevangenisstraf. „De regering pleegt geen onrechtmati ge daad als zij de levenslange gevange nisstraf van Kotalla ook inderdaad le venslang ten uitvoer legt”, zo stelde dë president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. Blaauw, in zijn vonnis van 29 juli. Naar zijn oordeel mag de rege ring „in gevallen als deze” levenslange gevangenisstraf ook zo ten uitvoer leg gen om daarmee verergering van het leed van oorlogsslachtoffers te voorko men. Een uitspraak in hoger beroep zal zeker niet voor november te verwachten zijn. Voordat ze uit de gevangenis weg vluchtte had ze gezien dat Alligood nog in leven was. In het nu bijna twee weken durende proces was dit de eerste keer dat de verdachte zelf aan het woord kwam. Naar verwachting zal de aanklager haar nu aan een streng kruis verhoor gaan onderwerpen. Het proces heeft bijzondere belang stelling gewekt doordat het in de sfeer van racisme is geraakt, hetgeen in het zuiden van Amerika nog steeds een gevoelig thema is. Verder heeft Joan Little de steun gekregen van veel orga nisaties die opkomen voor de rechten van de vrouw in de VS. Zo is het Joan Little-Verdedigingsfonds opgericht, waar aan ook de bekende zwarte voorvech- ster Angela Davis heeft meegewerkt. BELFAST (Reuter-AP). In de Noordierse hoofdstad Belfast hebben op standige protestanten vanochtend vroeg enige politiebureaus belegerd. Sluip schutters vuurden vanaf de daken en de te hulp geschoten Britse militairen wer den met stenen bekogeld. splinterpartijen het grootst. Tot voor kort is hun invloed binnen de Cop- con, de veiligheidspolitie van Carval ho, zeer groot geweest. Het zijn die partijen die van „Moskou” niets moe ten weten. Hun inspirerende voor beelden zijn Marx, Lenin, Stalin en Mao. Hun manifesten verhouden zich ongeveer tot elkaar als sommige sectarische geloofjes dat bij ons doen. Het verschil is vaak niet groter dan een enkel artikel. Ik heb ook nog steeds wat moeite met de benoeming van mr. Eric Jurgens tot voorzitter van de NOS. Niet dat Jurgens me minder geschikt lijkt dan enige an dere kandidaat (als oom Emile Schütten- helm van dat voorzitterschap een kunst werkje kon maken, moet die post toch door iedereen met een snor en een beetje talenkennis tot tevredenheid kun nen worden bemand), maar omdat mi nister van Doorn zo weergaloos brutaal heeft gemanoeuvreerd. Al maanden gele den kon je lezen, dat hij van plan was alle kandidaten van de NOS af te wim pelen om zijn partijgenoot Eric Jurgens te kunnen benoemen en wat je na zulke koffiedik-voorspellingen niet voor moge lijk houdt, gebeurt dan ook inderdaad: opeens blijkt Jurgens benoemd te zijn en mr. Van Doom puft eens aan zijn pijpje en vreklaart verbaasd te zijn over iedereens verbazing. We mogen nog blij zijn, dat hij niet verontwaardigd is over ieders veront waardiging. Van Doorn z^u overigens een slecht bewindsman zijn als hij in derdaad verbaasd was over de verbijste ring. Ik denk daarom eerder dat Van Doorn de risico’s van de grote veront waardiging zorgvuldig heeft ingecaleu- leerd, ongeveer op dezelfde manier (maar dan wel op grotere schaal natuur lijk) waarop de Russen de internationale verontwaardiging incalculeerden toen ze Praag met hun tanks overvielen: „Wij zijn nu eventjes de gebeten hond, maar gedane zaken nemen geen keer, men zal al gauw aan het idee wennen en dan is er geen vuiltje meer aan de lucht Ook de verdwijnact van mr. Van Doorn (hij vertrok voor tien dagen naar Suri name) past precies in deze taktiek, want bijeenkomst, die gehouden van de PCP (de communisten van Cunhal) en de Partido Socialista van Soares wedijveren in kwantiteit. De schilders van de Portugese CP tonen zich nog het meest artistiek; er zijn meterslange werkstukken bij die in vrolijke kleuren de verbroedering to nen tussen de soldaten, de arbeiders en de boeren. Het weekeinde in Leiria doorbren gend, is er echter van die verbroede ring weinig meer te merken. In het niet al te grote stadje (20.000 inwo ners) ongeveer halverwege Porto en Lissabon, staan militairen op de meest strategische punten fe contro leren. De reden ligt in een openluchtver gadering die belegd is door de PPD die vlak voor het weekeinde besloten heeft niet langer aan de regering deel te nemen. Hoewel de volksdemocra- ten een middenpositie innemen, lijken hun voormannen qua uiterlijk eerder op de revolutionairen die op de bor den van de communisten en de mao ïsten worden meegevoerd. Een snelle taxering van het gehoor leert echter dat de PPD veelal zijn aanhang vindt onder de welgestelde laag van de plaatselijke bevo'udng die niets moet hebben van de socialisten. Een democratie zonder overheer sing van links is een steeds vaker gehoorde kreet die onderstreept wordt met het fanatiek heffen van de rechterhand waarmee een V-teken wordt gemaakt. scheppen waarin terugkeer democratische methoden was. Hoewel aanvankelijk was de minister van Economische Zaken Bo nanni in zijn functie was bevestigd, werd dit later officieel in Buenos Aires tegengesproken. Oud-minister van Justi tie Corvalan Nanclares zou voorlopig nog de portefeuille van Economische Zaken beheren. Bonanni stond onder felle kritiek 'van de zakenwereld en de vakbonden omdat hij er niet in slaagde de recessie een halt toe te roepen. Hij veroorzaakte een massaal protest door afgelopen zaterdag de derde devaluatie van de Argentijnse peso sinds juni af te kondigen, 24 uur nadat hij een loon- en prijsstop had beloofd. Verderop in het land getuigen muurkranten en andere in nog drui pende verf geschilderde leuzen van de meningen vau het Portugese volk die in elk geval aan de buitenstaan der duidelijk maken dat het hopeloos veiöeeld is. Ruim 50 politieke partij en namen aan de eerste verkiezingen sedert 48 jaar dictatuur onder Sa lazar mee. Een groot gedeelte van die partijen heeft de kiesdeler nooit gehaald, in weerwil van de ijver van hun propagandisten. Want er is praktisch geen stukje muur, geen standbeeld of straatop- pervlakte meer vrij van de naam van de een of andere partij, waarbij die zij terechtstaat. Ze erkende dat ze de 62- jarige blanke gevangenbewaarder Cla rence Alligood met een ijshaak had geslagen maar stelde nadrukkelijk dat ze uit zelfverdediging had gehandeld. 1 Gro- iw. J. ;e was I is ge- d van is ge- Lan- I n het I de zon meer ir dat heeft zaakt. ’instel :rtrok, in de stad. trein- lenge- ens in n tun- retaris lligers AMSTERDAM. (ANP) De Duitse oorlogsmisdadiger Joseph Kotalla (67) gaat bij het gerechtshof in Den Haag in hoger beroep van het vonnis van de president van de Haagse rechtbank in zijn kort geding dat hij tegen minister Van Agt van Justitie had aangespannen en verloren. Zo is vandaag van de zijde van de twee advocaten van Kotalla meegedeeld. De openbare gebouwen, in het bij zonder de banken, hebben tot dan toe een affiche voor de ramen gehad met Povo-MFA, daarmee duidend op de band tussen de Beweging van de Strijdkrachten en het volk. Als we in Lissabon zijn aangekomen, vertonen de posters een kleine verandering. Tussen de boer en de soldaat staat nu Vasco, voornaam van premier Goncalves, die in de Portugese hoofd stad de eerste dagen zonder een kabi net moet doormaken. Een ontelbaar aantal muurkranten, soms op primi tieve maar ook op professionele ap paratuur gedrukt, maakt duidelijk aelas- I plaats I i hun I rotes- g niet irectie I e zou Het probleem is natuurlijk dat NOS een koekoeksjong is dat door omroepverenigingen met >'ote tegenzin wordt grootgebracht en dat je dus, als je een goede minister bent, die de NOS naast de omroepverenigingen een nuttige instelling vindt, ervoor moet zorgen dat je vooral niet diegenen benoemt die bovenaan het lijstje van de omroepvere nigingen staat. Als ik dus zeg, dat ik moeite heb met de benoeming van Eric Jurgens tot Emile Schüttenhelm, geldt dat alleen ten aanzien van onuitgesproken verwachtingen die Van Doorn blijkbaar van mr. Jurgens koestert. Op Rossio, een groot plein in het centrum van de stad, staan ze nog broederlijk naast handel en je kan er kiezen uit de meest verscheiden politieke lectuur, want behalve ook rechts er Een foto van Fidel Castro met daar onder de dubbelzinnige opmerking Cuba Libre. Als wens of als bevesti ging? Sinds zondagavond zijn er in Braga zeker 43 gewonden gevallen, ongeveer de helft door ko'gels uit het partijbureau. De mariniers, die gisterochtend vroeg uit Braga vertrokken nadat ze een grote menigte anti-communistische betogers hadden uiteengejaagd, keerden ’s mid dags terug met pantserwagens waarop zware mitrailleurs gemonteerd waren. Het partijbureau is tot de grond toe afgebrand. De menigte keerde zich ver volgens tegeri het bureau van de pro- communistische MDP (Democratische beweging van Portugal). Op straat werd meubilair in brand gestoken. De problemen begonnen gistermiddag toen de politie drie mannen arresteerde die hadden geprobeerd een bank te be roven. Woedende protestanten vielen de politiemannen aan die de mannen had den gearresteerd. De omstanders wisten een van de arrestanten te bevrijden. De twee anderen werden -aar een politie bureau gebracht, dat t daarop werd belegerd. AMSTERDAM (ANP). .Je Ahrend Groep BV (Kantoormaterialen) en de Britse maatschappij Spicers Ltd., een onderdeel van het Reed-concern, zullen hun besprekingen over een mogelijk sa mengaan niet voortzetten, aldus een ge zamenlijke mededeling.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3