Kermisvertier op Marktplein Reddingsbrigade Mooie beloning voor hielp schepen uit de mist Agenda bij provincie Haarlem-IJmond Pvd A-V eisen na vakanties weer actief stand Eerste plannen voor 100 jaar Noordzeekanaal zijn klaar Vrouw tegen autoportier „Ook Haarlemmerliede hoort „goed idee” ■S I. I ■BS/ i Cl 5 THEUN DE VRIES EN DICK SCHAAP SCHRIJVEN JUBILEUMBOEK I BURGEMEESTER DRS. J. REEHORST VAN VELSEN: BEGIN VAN BRAND IN STEDELIJKE MUZIEKSCHOOL I WOENSDAG .1 3 AUGUSTUS 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS Sport d f VELSEN 4 Heemskerk In en om Haarlem Velsen-Noord 5» 3È.I Ongenuanceerd I Wijk aan Zee Beverwijk Velsen-IJniiiiden Castricum JB (Van een onzer verslaggeefsters) 1 ?n is >r i- (Van een medewerker) 39111, „The u.: een Wan een onzer verslaggevers) de rook vol- 44: i een Bert veroor- van Is 11 ra e k s r n DIVERSEN WOENSDAG 13 AUGUSTUS Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (Ingang Oude Groen markt). Don. 15.00. u.: Orgelconcert door Ber nard Bartelink. BIOSCOPEN DIVERSEN DONDERDAG 14 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen en jeugd 19-21.30 u. S I ‘k ig m Ie ;n Hl rd i r d 1 m a- s- rt, IJMOND. Een bedrag van 4.3ÖO en de zilveren ID-speld vormden dins dagmiddag de beloning voor een idee dat de heer D. de Radder uit Uitgeest vorig jaar aan de ideeënbus van Hoogovens had toegestuurd. Eerst waren er plannen voor 44 gewes ten, nu voor 26 provincies en nu nog één. stapje verder en dan hebben we een voorstel voor bijvoorbeeld elf provincies met wat meer bevoegdheden als aanvan kelijk de voorgestelde 44 gewesten. Als de gemeenten wat bevoegdheden aan de provincie overdragen en we laten de pro vincies zoals ze nu zijn, dan geloof ik persoonlijk, dat het wel goed zit”. 19 en hun IJMUIDEN. De IJmuider Reddings brigade moest dinsdagmiddag tweemaal in actie komen, toen bootjes door de voor de kust hangende mist de richting kwijt raakten. Dit wordt het vignet Van „100 jaar Noord zeekanaal’’. OVERLEDEN: T. C. VAN Drommelen, 75 jr., echtge noot van A. N. van Altena, Driehuis. H. L. Dekker, 78 jr., echtgenoot van H. J. Ellenbroek, IJmuiden. M. W. Piers, 83 jr., echtgenoot van A. Mes, IJmuiden. C. Pannekoek, 75 jr., echtgenoot van E. Hobo, IJmuiden. M. Bok, 67 jr., echtge noot van H. F. van den Hurk, IJmui den. maken voor een beeld dat heel mis schien komt te staan aan het einde van de Heerenduinweg. De Haagse beeldhouwer L. Pennock en J. J. Beljon uit Oud-Beierland. Uit hun ontwerpen zal een keus worden gemaakt. De PTT heeft inmiddels laten weten dat het niet mogelijk zal zijn ter ere van dit jubileum een aparte postzegel uit te geven. Tijdens de patrouillevaart langs Zee bad. ontdekte de bemanning de vissers boot Zwaardvis, die aan de grond gelo pen was. Toen de reddingsboot ter plaat se was, was de vissersboot al op eigen kracht losgekomen. Vlakbij bleek ech ter een zeilbootje zonder kompas of radio aan boord door de mist de richting te zijn kwijtgeraakt. De brandingsboot van de reddingsbrigade begeleidde het scheepje tot onder de pier. Een uurtje later liep een motorbotter door de zware mist op het strand tussen de pieren. Met behulp van de reddingsvlot en van omstanders heeft men dit scheepje, de ZO 6 uit Stellendam, vlot getrokken, waarna een van de leden van de red dingsbrigade als loods aan boord van de botter ging. Onder begeleiding van de vlet is het scheepje toen de haven bin nengebracht. DONDERDAG 14 AUGUSTUS Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend 12.15-13 u.; buitenbad 7-20 u. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend 9.30- 12 en 13-16.45 u. Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, mllieuklaehten 96000. bij Groot-Amsterdam is gekeken naar de combinatie van „wonen en werken”, maar bij Haarlem-IJmönd niet. „Persoonlijk vind ik de reacties van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten nogal ongenuanceerd”, zegt de heer Reehorst, „met name woorden als uit holling van de democratie, want die functioneert nu ook niet zo geweldig. Het VNG is de laatste jaren wat meer op de harde toer gegaan". De burge meester gelooft wel, dat het ook bij de nieuwe provineie-mdelinig nodig zal zijn om regelingen te treffen tussen de ene provincie en de andere, met name op het gebied van energievoorziening, ruim telijke ordening enz. „Bovendien moet het mogèlijk blijven om als IJmond eigen regelingen te treffen binnen de Kennemerraad, maar ook met gemeen ten buiten de provincie. Daarbij denk ik aan congtacten met Zaanstad rond de milieuhygiëne en met Castricum-Uit- geest rond het ambulancevervoer”. BEVALLEN: G. J. Belakhaar-van Poelje, d., IJmui den. C. Wijkhuizen-Stapel, z„ Haarlem. T. Blok-Peper, z., IJmuiden. E. Foekens- Ekamper, z., IJmuiden. T. E. Oostdam- van Leeuwen, z., IJmuiden. N. A. Rab- Heerkens, d., Niéuwegein. J. C. den Hei- jer-Tijl, d„ IJmuiden. De gemeente zal een gedenkboek uit geven, dat geschreven gaat worden door Theun de Vries en Dick Schaap. Het boek zal in een oplage van 3 a 400 exemplaren verschijnen. De Amsterdam se journalist Evert Werkman zal waar schijnlijk voor Amsterdam een uitgave over het jubilerend kanaal schrijven. Het Velsense boek zal vermoedelijk rond de dertig gulden gaan kosten, af hankelijk van mogelijke subsidie van het Anjerfonds. Aan de opbouworganen in de regio is gevraagd een symposium te organiseren over de samenlevingsopbouw in het hele Noordzee-kanaalgebied. Hierbij zal men trachten de provincie in te schakelen en te kijken of er een verband gelegd kan worden met de inspraakprocedure voor het streekplan Noordzeekanaal. Omdat het Noordzeekanaal op 1 no vember 1876 officieel in gebruik is geno men, zal op diezelfde dag in 1976 op nieuw de boottocht worden gemaakt van 100 jaar geleden, met een groot zeeschip of met stoomschepen. Omdat koning Willem III- Indertijd de officiële opening heeft verricht, zal de werkgroep kijken of ook nu voor de officiële herdenking het koninklijk huis is te interesseren. Het vignet, dat alle publicaties rond de jubileumactiviteiten herkenbaar zal maken, is ontworpen door Jan Verhoog. Deze man is hoofd van de afdeling public relations studio van Hoogovens. Twee beeldhouwers zijn door de ge meente benaderd om een ontwerp te Wethouder C. Ockeloen zegt: „Per soonlijk geloof ik, dat de minister met dit wetsontwerp op de goede weg is. VELSEN. De werkgroep 100 jaar Noordzeekanaal, die bestaat uit verte genwoordigers uit diverse gemeenten, is na enige maanden overleg nu met een aantal voorlopige plannen gekomen. Burgemeester en wethouders van Vel sen hebben het wetsontwerp overigens nog niet doorgesproken. Binnenkort zal het een punt op de agenda van het college worden en op 28 augustus zal de nieuwe provincie-indeling in de commis sie algemene zaken aan de orde komen. Burgemeester Reehorst vindt het een rare beslissing van het ministerie om Haarlemmerliede bij de provincie Groot Amsterdam in te delen. „Het is er naar mijn gevoel alleen maar bijgeplakt, om dat er in de gemeente Haarlemmerliede een stuk industriegebied van Amsterdam ligt, maar hoe het dan met Spaarnwoude moet, is niet duidelijk”. Castricum en Uitgeest zijn ook niet bij Haarlem-IJ mond ingedeeld. Volgens Velsens eerste burger is dat een beetje een twijfelgeval. Bij de regionale ambulancedienst zijn deze gemeenten wel betrokken, maar bij andere gemeenschappelijke regelingen weer niet. Het bevreemdt de burgemees ter wel. dat bij de provincie-indeling wel wordt een regionaal zangconcours voor vijftig koren georganiseerd, het Klaroen Festival wordt vervroegd en dus ook in 1976 gehouden. Verder bestaan er plan nen voor een taptoe, orgelconcerten, een manifestatie van muziekscholen, een filmfestival en een tekenwedstrijd. Over de sportmanifestaties is nog niet veel bekend. Er wordt gedacht aan roei- wedstrijden in het kanaal, met internatio nale deelname. Dit zou eind mei moe ten gebeuren, terwijl voor augustus jeugdkampioenschappen worden gepland. Na de vakantieperiode zal de sportstich ting zich met de verdere plannen bezig gaan houden. Door het bedrijfsleven is zo’n 10.000 gulden ter beschikking gesteld voor acti viteiten aan de waterkant. Men denkt nu aan demonstraties door het redding- wezen, aan een open huis van de bedrij ven aan de havenkant voor scholieren, aan een viswedstrijd op zee, een Neptu- nusfeest op het schoolschip Prinses Mar griet en aan festiviteiten (wellicht een oude kermis) in Oud-IJmuiden. Het ligt in de bedoeling de zogenoem de zee-activiteiten te houden rond het Pinksterweekend of het weekend daar voor. Wethouder M. Roessinigh daarentegen vindt, dat de grootte van de regio’s, zoals ze nu in de nieuwe provincie-indeling zijn aangegëven, redelijk genoemd mag worden. Hij gelooft niet, dat de regio’s groter moeten zijn om redelijk te kunnen functioneren. VELSEN. Naar aanleiding van het wetsontwerp om Nederland in te delen in 26 nieuwe provincies heeft de ge meente Velsen, evenals de andere ge meenten in Ncord-Holland, een brief van de provincie gehad. In deze brief worden de gemeenten gevraagd om voor 8 oktober een reactie op het wetsont werp te geven. Burgemeester mr. dr. L de Gou van Haarlem heeft zijn mede- burgemeesters van de negen gemeenten, die de nieuwe provincie Haarlem-IJ mond moeten gaan vormen, nu gepolst over de mogelijkheid om zich in een ambtelijke werkgroep gezamenlijk over het wetsontwerp te buigen. Burgemeester drs. J. Reehorst van Velsen heeft voor gesteld om de gemeente Haarlemmerlie de, die volgens het wetsontwerp niet in de provincie Haarlem-IJmond is opgeno men toch bij d-e ambtelijke werkgroep te betrekken. „Want." zo zegt burgemees ter Reehorst, „wij zullen ervoor pleiten ook Haarlemmerliede in de nieuwe provincie Haarlem-IJmond te krijgen. Het zou toch te gek zijn, als straks de grens tussen de provincies Haarem-IJ- mond en Groot Amsterdam over de brug bij Spaarndam komt te lopen”. De heer De Ridder, die werkzaam is als coördinator bij de algemene dienst, had voorgesteld om op een van de ertsmengvelden de sproeikoppen in de leiding van de emulsiedosering te ver vangen door een bak met overloopgoten. Op deze wijze wordt de kans op storin gen bij de emulsiedosering ten gevolge van verstopte sproeikoppen aanzienlijk verminderd. Vanaf zaterdag tot en met de daaropvol gende zaterdag zal het Marktplein weer bruisen van kermisvreugd ofschoon de omwonenden daar wel iets anders over denken. Gisteren is een begin ge maakt met de opbouwwerkzaamheden terwijl de woonwagens hun standplaats hebben gekregen op het parkeerterrein. Voor de jeugd betekent de opbouw een feest op zich. Voor een vrijkaartje helpt ze keihard mee en weet nauwelijks van ophouden. Worden er zelfs „over uren” gemaakt. Dit jaar verschijnt er op de kermis ook een poffertjeskraam van L Vermolen uit Den Haag. Daarnaast zijn er natuur lijk een oliebollenkraam, verder gele genheden om patates, nougat, paling, vis en zuurwaren, ijsco’s en de grote sui kerspinnen te kopen. Aan directe attracties zijn aanwezig de cake walk, de boksbal, prijsvissen, lijn- treksport, glazen doolhof, speelgoed- grabbelton, zig-zag rolbalspel, autoscoo ter, hully gully, foto-schietsalon, kleu renspel, calypso, mini-cars, holy cranes, draaimolen, bulldozer-schuifspel, kinder- vlieggtuigmolen, klokkenspel, balco-ro- tor, century 2000 en een bumperspel- Elk met eigen muziek en luidsprekers. BEVERWIJK. Omstreeks 11 uur gistermorgen kwam een 51-jarige Het- ster op de Dr. Schuitstraat te vallen, toen zij tegen een plotseling geopend autoportier aanreed. Met lichte verwon dingen werd zij naar het Rode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Na behande ling mocht de vrouw naar huis. Een half uurtje later sloeg een over de Breestraat rijdende automobilist plot seling de Nieuwstraat in. Daarbij sneed hij een bromfietsbestuurder, die de macht over zijn stuur verloor en twee fietsers ramde. De 18-jarige bromfietsbe stuurder en zijn 12-jarige duopassagiere moesten voor onderzoek naar het Rode Kruis Ziekenhuis worden overgebracht. Na behandeling mocht het tweetal weer naar huis. Alle plannen, zoals die nu door de voorbereidingscommissie zijn gelanceerd, hebben uiteraard nog een voorlopig ka rakter. Omdat men op termijn van een jaar moet plannen is het natuurlijk niet uitgesloten dat diverse zaken zullen ver anderen. De gemeente Velsen heeft in elk geval voor de festiviteiten een bedrag van 275.000 gulden uitgetrokken. Ook stelde de heer De Ridder voor om in de emulsie-opslagtank een zuigleiding aan te brengen om het bezinksel af te zuigen. Inzender ontving zijn beloning uit handen van jrh. ir. B. de Jonge, directeur produktie. Bij de foto: De heer De Ridder bij de bak die hem een bedrag van f 4.300 opleverde. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 21.30 u.: „Die knotsgekke kerels in vliegende kratten” a.l. Don. 15.30 en 20.00 u.i „De Peetvader 11". 14 j. Zat., zon. en wo. 13.30 u.Robin Hood” a.l. Vrijd. en zat. 24.00 u.„Zoek een plaats om te sterven’’ 18 j. Frans Hals (Frans Halspleta) 19 en 21.15 u. „Mens erger je niet” 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.„Karate Duivels”. 18 j. Don. 14, 19 en 21.15 u. tev. zond. 16.15 u.„Het Geheim van de 7 Gele Naalden. Vrijd. en zat. 23.45 u.„Slippertjes School voor Huisvrouwen”. 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.). 14, 19 en 21.15 u. „Paniek in het Grand Restaurant”, met Louis de Funès, a.l. Don. 14, 19 en 21.15 u.te zond. 15.15 u.: „Maak ’m Soldaat”, a.l. Vrijd. en zat. 23.45 u.„Met jouw tanden in mijn nek”. 18 j. Rembrandt (Gr. Markt). 14, 19 en 21 15 u. „Inpikken en wegwezen”. Roxy (KI. Houtstr.). 14 jr. 19 en 21.30 u.„Je leeft maar twee keer, 14 j. Don. 14.30 u. en 20.00 u.„Scènes ujt een huwelijk. Vrijd. en zat. 24.00 u.: „Tristana”. 18 j. Studio (Gr. Markt). 19 en 21.15 u.„Sweet Movie” 18 j. Don. 14.15 u. (behalve zat., zond., woen.) 19 en 21.15 u.„Dorothea's Rache”. 18 j. Zat. en Wo 14.15 u., zon. 14.00 u.: ..Dik Trom en zijn Dorpsgenoten”, a.l. IJMUIDEN. Het bestuur van afdeling IJmuiden-Velsen van de Partij van de Arbeid heeft voor woensdag 3 september de eerste ledenvergadering na de vakanties uitgeschreven, te houden in gebouw „Velserduin” aan het Velser- duinplein. De agenda hiervoor vermeldt onder meer het stellen van kandidaten voor het gewestelijk bestuur, de partij raad en de sectie gewest, gemeente en provincie. Voorts zal verslag worden uit gebracht over de verrichtingen van da fractie tijdehs de afgelopen periode, waarna ook de gewestvorming nog wordt besproken. De volgende dag, ’smorgens om tien uuur komen in hetzelfde gebouw de „Rooie Vrouwen” uit de PvdA in Velsen- IJmuiden bijeen, waar het discussie stuk „Adelt Arbeid?” zal worden behan deld. Een en ander als voorbereiding op de „Rooie Vrouwen-dag” op zaterdag 6 september in IJsselmonde. DIVERSEN WOENSDAG 13 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. 'r - Er zal voor het jubileumjaar een groot aantal tentoonstellingen worden georganiseerd die in meerdere of minde re mate te maken hebben met het Noordzeekanaal. Van 21 mei tot en met 31 juli zal in het PEN-gebouw een overzichtstentoonstelling te zien zijn. Voor dit evenement zal het gebouw worden opgeknapt. Er komt een ten* toonstelling over de geschiedenis van het slot Brederode, over de broedvogels in «het Noordzeekanaalgebied (die wordt in de Zaanstreek gehouden), in Beeckestijn komt een tentoonstelling over de buiten plaatsen in Kennemerland en in samen werking met het Zeeweg Ziekenhuis Wordt een tentoonstelling over 100 jaar gezondheidszorg opgesteld. Op cultureel gebied staan ook aantal evenementen te wachten. Pijpers is bezig met de voorbereiding van een grote revue, er komt waar schijnlijk een uitvoering van de Drie Stuiveropera van Brecht, in Zaandam BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15 u.: ..The dragon dies hard”. 19.30 u.: ..Spartacus”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 u.: „Matrassentango”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans, Breestraat 122. Expositie ..De toevalligheid van deze ontmoeting” met werk van Jolanda Prinsen en Cécile van der Heiden; geopend tot en met 16 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 u. Kennemer Oudheidkamer. Huize Schey_ beeck, Velserweg. Geopend op donderdag van 19.30-21.30 u. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. DIVERSEN WOENSDp G 13 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u. DONDERDAG 14 AUGUSTUS Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen. Geopend 14-17 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat wassenen 14-17.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555. milieuklachten 96000. BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur: „In Tirol gaat de ontucht vrolijk verder”, donderdag 20 uur: „Once upon a time in the west" TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestein, Rijksweg Velseri,Zuicl. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen da gelijks geopend van 14 tot 17 uur. Noordelijk Koetshuis, dagelijks (behalve maandag) van 14 tot 17 uur! expositie schil derijen, tekeningen en keramiek Maria Schuurman. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureelcen- trum, Moerbergplantsoen, geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, van maandag t.m. vrijdag te be zichtigen van 10 tot 12 uur Openbare bibliotheek, filiaal Zeewijkple'in, fototentoonstelling „Monumentaal N.H geo pend woensdag van 14.30 tot 17 30 en donder dag van 19 tot 21.30 uur DIVERSEN Alarmnummers, politie, brandweer 16400, on gevallendienst 15400, Hoogovens 02510-9600. Stadhuis, donderdag 19.30 uur: openbare vergadering gemeenteraad (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse brandweer heeft gistermiddag een begin van brand in de Stedelijke Muziekschool aan het Westerhoutplein geblust. Omstreeks half drie zag men onder de vloer vandaan komen kringe len. De ijlings gewaarschuwde brand weer hakte een gat onder de trap om de brandhaard te kunnen benaderen. Met één welgerichte straal werd het vuur gedoofd. De brand is waarschijnlijk zaakt door de medewerkers van een verwarmingsbedrijf uit Krommenie, die ’s morgens werkzaamheden aan de cen trale verwarming hadden uitgevoerd. Daarbij is isolatiemateriaal gaan smeu- Corso Theater, Dorpsstraat. 20 sound of music”. i rjf.- O

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5