Overconcentratie VOORZICHTIG AJAX rem op spel AZ ’67 SLAAGDE IN OPZET Jan Hordijk ontkwam net aan afgang Free Foresters niet verder dan een draw De Visser: „We worden gevreesde tegenstander NEC KREEG VEEL MEER IN HET ELFTAL SPORWIB F te „BODY” Twente kreeg „koekje van eigen deeg” fl NEG ZEGE OP SPARTA UITERST MAGER IN CRICKET-TWEEDAAGSE F F hÖ’ DONDERDAG 1 4 AUGUSTUS 19 75 SPORT 15 Verdiend Bevreesd Nonchalant R Verkrampt WH p Gerrie Kleton naar Haarlem Gerrie Kleton: zondag tegen Heerenveen. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Bert van Marwijk: doelpunt. ROB HOOGLAND (Van onze sportredactie) (Van onze cricketmedewerker) 9? zelaar faalden HAARLEM Eerste divisieclub Haarlem heeft Bisteren aanvaller Gerr.’e Kleton. afgelopen seizoen onder contract bij MVV, voor een ,'aar aan zich gebonden Kleton maakt zondag z(jn debuut voor Haarlem in de eerste wedstrijd van de nieuwe com petitie. thuis tegen Heerenveen Vooral de afwezigheid van Hulshoff was een geduchte handicap, want vooral het hart van de verdediging, waarin Krol al spoedig de positie van laatste man overnam van Dusbaba, was uiterst kwetsbaar. Maar ook daarvan wist FC Twente gisteravond niet te profiteren. ALKMAAR Dat AZ’67 een fa natiek ploegje is, mag als bekend worden verondersteld. De formatie van trainer Joop Brand leverde het vorige voetbaljaar vooral dank zij een enorme inzet een aantal voor treffelijke prestaties, wat uiteinde lijk culmineerde in een periodetitel en een vijfde plaats op de eindrang- lijst. „Door veel op balbezit te spelen, zo was ik er in mijn gedachten van uitgegaan, zou FC Twente wel wat meer risico nemen en Drost naar voren schuiven. Op die manier moest voor ons ruimte ontstaan voor een snelle counter”. HAARLEM. De Flamingo’s en de Free Foresters hebben een bijzonder ge slaagde tweedaagse wedstrijd gespeeld met veel runs en goed batten. De Neder landse Touring Club kwam tenslotte 60 runs te kort om de wedstrijd te winnen, maar slaagde er wel in een draw te bereiken. De Flamingo’s, die de dag begonnen met Van der Gun en Van Arkel nog steeds aan bat, scoorden in 45 minuten 90 runs, waardoor het Forester- totaal werd geëvenaard. Kleton kostte Haarlem ongeveer het bedrag dat de transfer van Marijt heeft op gebracht: plus minus 90.000. Kleton, die vooral bekend werd als de grote Ajax-belofte die er nooit in slaagde de sprong naar de top te maken, kon in Limburg moeilijk aarden. Hij wilde perse terug naar het westen en kwam, nadat begin deze week het eerste contact was ge legd, spoedig rond met Haarlem. Een terugkeer van Pieter Huyg naar Haar lem, die even tot de mogelijkheden leek te behoren, is definitief afgeketst. Hoewel het verschil tussen het aanbod van Haarlem en de eisen van Huyg erg dicht bij elkaar lagen, kwamen beide partijen niet tot overeenstemming. ENSCHEDE Ongeacht het uiteindeljjk resultaat van de arbitragezaak die de KNVB op gang heeft gebracht jegens de UEFA, heeft het er alle sch(jn van dat FC Twente het komend seizoen genoegen zal moeten nemen met voetbal op nationaal niveau. Na de 11 van woensdagavond in het Enschedese stadion Diekman tegen Ajax l(jkt internationaal bekervoetbal voor de formatie van trainer Spitz Kohn nog slechts een utopie, nu de Enschedeërs in de door Ajax zo fel omstreden nacompetitie nog uitwedstrijden wachten tegen AZ’67 en Sparta. Ajax daarentegen krijgt de veruit gevaarl|jkste van dit tweetal (AZ’67) nog in De Meer op bezoek, terwijl het duel met Sparta op neutraal terrein zal worden gespeeld. Overigens verdiende AZ’67 de over winning wel. De ploeg, waarin vooral de Deen Nygaard tegenviel, was verreweg het meest in de aanval. Sparta trok zich vrijwel onmiddellijk na het eerste fluit signaal van arbiter Frans Derks terug en probeerde via counters enig gevaar te stichten. De Rotterdamse voorhoede, toch bestaande, uit voetballers als Van Staveren, Larsen en Skipper, wist zich via die counters wel enkele kansen te scheppen, maar die werden nog voordat het strafschopgebied was bereikt op kin derlijke wijze verprutst. De periodetitel gaf recht op een plaats in de nacompetitie, waarvan de eerste wedstrijden woensdagavond werden ge speeld. Al tegen het einde van de vorige competitie had AZ de wedstrijden tegen Ajax, FC Twente en Sparta voorop ge steld. De laatste wedstrijden van het seizoen ’74-’75 werden plichtmatig afge werkt, de nacompetitie werd zeer duide lijk als nummer één beschouwd. In vele gevallen werkt zoiets positief, maar het kan ook leiden tot overconcentratie. zij een massale Sparta-attaque hadden onderschept. Ja, een massale Sparta- aanval. Want nadat Van de Veen als ausputzer was gaan spelen en verdediger Balkensein het in de spits ging probe ren, was het zowaar Sparta dat in de aanval ging. En dat AZ nog lang niet op het niveau van het vorige seizoen is, werd drie minuten voor tijd bewezen. Na een wriemelpartij in het Alkmaarse strafschopgebied passte Larsen op Matic die met een fraai schot Vooys passeerde (2-1). Opstellingen: AZ’67: Vooys; Van Rijnsoever, Mol, Spelbos en Vonk; WiMbret, Suurendonk (IHovenkamp) en Nygaard; Vosmaer (Goed hart), Kist en Van Marwijk. Sparta: Doesburg; Jansen, Visser, Balkestein en Meutstege; Salfischberger, Van de Veen en Michielsen; Skipper (Matic), Larsen en Van Staveren. Scheidsrechter Derks, 6300 toeschou wers. Sparta leek rijp voor een knock-out zoals de ploeg die ook in de Intertoto- competitie een paar maal kreeg. AZ echter ging weer te verkrampt spelen. Sparta werd hierdoor zelfs in de gele genheid gesteld te gaan aanvallen. Met Steegman’s voorhoede is het evenwel slecht gesteld. Matic en Van Staveren zijn individueel knappe voetballers, maar ze zijn vrijwel niet in staat een beslissend schot af te leveren. Met de blonde Deense spits Larsen is het bijna niet anders, al is hij in de combinatie een bruikbare kracht. Entrop (13) scoorden te weinig. Alleen Van der Gun was wederom in grote vorm. Zijn 54 runs leken de Flamingo’s naar de overwinning te brengen. Maar toen hij gebowled werd en ook Van Arkel en Van Eek hetzelfde óver kwam, was de kans om te winnen verkeken. De bowlers Way en Huins hadden hun werk gedaan en Leemhuis kon zijn snelle bowlers weer aanzetten met het fevoi” J-t de Flamingo’s op 136 voor acht nog drie overs moesten uit prikken om niet te verliezen. Tijdens internationale atletiekwedstrijden in Kopenhagen heeft Frank Nusse op de 400 meter horden een tijd gerealiseerd van 49.3 seconden, tweehonderdste van een seconde sneller dan zijn verrichting van twee maan den geleden in Lissabon. Mieke van Doorn leverde knap werk bij het hoogspringen: 1.84 meter. Joke van Gerven won de 1500 meter in 4.19.3. In de strijd om het Europees voetbalkam pioenschap heeft Zweden voor groep drie in Oslo met 2-0 gewonnen van Noorwegen. Joe- go-Slavië heeft in deze groep de leiding. Het Ajax-bestuur heeft een officieel ge sprek gehad met Rinus Michels. De vroegere Ajax-oefenmeester liet weten wel belangstel ling te hebben voor een come-back, uiteraard afhankelijk van zijn eisen. Daartoe behoort o.a. een inzicht in de achtergronden van Kraay’s ontslag. Sparta-trainer Leo Steegman na af loop: „Ja, we moesten in die periode wel gaan aanvallen. Het werd uiteindelijk 2- 1, maar ik ben me ervan bewust dat het net zo goed 3-0 had kunnen worden”. Voor een AZ in topvorm was zoiets geen probleem geweest. Voor het AZ van gisteren wel. taak de jongens technisch en tactisch te scholen of bij te scholen. Als het moet keihard en met een straffe disci pline als basis. Maar wel natuurlijk in een optimale sfeer. Als je de stem ming in de groep ook bij tegenslagen op peil houdt, zit je als trainer ge bakken". NEC terug in de eredivisie. Piet de Visser, gebronsd door een vakantie aan de Zeeuwse kust, wikt en weegt de kansen. Hij zegt: „We zijn in de eerste divisie te vaak met defensief voetbal geconfronteerd geweest. Dat wordt straks anders. Wat weer niet betekent, dat we nu alleen maar met Er werd zeer attractief gebat door beide batsman en wanneer Van Arkei eenmaal ingespeeld is, dan is zijn batten nog steeds het beste van Nederland. Vooral zijn drives zijn een voorbeeld van pure klasse. Zoals gebruikelijk be gon de tweede innings voor de Foresters wederom slecht: 11 voor 2. Maar Step hens en Watson, die van nummer acht naar nummer vier gepromoveerd is, lie ten eveneens prachtig batten zien. Op 109 viel pas het wicket van Stephens toen hij ar precies 50 had gemaakt. Watson batte echter grandioos door en zijn wicket viel pas op 167, toen hij als slachtoffer viel van bowler Van Arkel. In prachtige stijl had hij 94 runs ge scoord. Zes runs te kort voor zijn wel verdiende century. Leemhuis batte wr'”cht iets te lang door, want de Flamingo’s moesten 194 runs scoren in anderhalf uur plus 20 overs. Het is geen onmogelijke taak, maar dan mag er niets misgaan. Dat gebeurde natuurlijk wel. Oostra en Trij- -en De Lanoij (31) en Bevreesd voor de razendsnelle Am sterdamse counter waagde FC Twente zich bijna nimmer met optimale man kracht in de frontlinie, zodat wat dat betreft de theorie van Ajax’ uit nood geboren hoofdtrainer volledig in duigen viel. Hij erkende het naderhand eerlijk: (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. „Schrijf maar ge kust, dat Piet Visser een geweldenaar is. Hij komt, ziet en hij overwint. Met een vent van zijn formaat kan NEC de Europa Cup pakken.Het is de pakkende aanhef van een brief van een fervente NEC-supporter. Een dergelijke reactie tekent het onbe grensde vertrouwen in de NEC-trai- ner voor de maner waarop hij de vorig jaar uit de eredivisie gewipte Nijmeegse formatie nieuwe impulsen gaf. Piet de Visser, die het in zijn succesvolle trainersloopbaan al eens had gepresteerd een club De Graafschap aan een plaats in de eredivisie te helpen, oogstte ook bij NEC lauweren. De man die het jeugdwerk bemint als geen ander, die de taal spreekt van zijn pupillen en die terecht de faam heeft de zaken nog grondiger aan te pakken dan men normaliter van een trainer mag verwachten, is een „gesettelde” figuur geworden in de beperkte groep van Nederlandse top-oefenmeesters. Van deze sterk gegroeide faam heeft Piet de Visser zich, althans uiterlijk, weinig aangetrokken. Hij voelt zich als een soort aartsvader, die persoonlijke eer met een gulle lach weg wuift en tot in lengte van dagen zal blijven verkondigen dat niet hij, maar in de eerste plaats de spelers verantwoordelijk zijn voor successen. „Ik heb alleen maar de Over de jeugdopvang: „Het scou- tingsysteem werkt de laatste maan den voortreffelijk. Dat heeft geleid tot het vormen van een groep jonge talenten uit de omgeving. Een deel van die groep traint in de morgenu ren mee met onze full-profs. Ze vin den dat een even nuttige als leerzame besteding van hun vakantie. En op den duur zullen we uit die categorie de hoofdselectie moeten aanvullen. Gewoon, omdat het kopen van peper dure spelers een praktisch onmogelij ke zaak is geworden. Om een bank roet te ontlopen moet je moed op kunnen brengen evenveel aandacht te schenken aan de jeugdopleiding als aan de vorming van de sterkst moge lijk hoofdmacht. Dat gebeurt nu bij NEC. Te zijner tijd zullen we er de rijpe vruchten van plukken’’. Dat gebeurde echter niet. Slechts één keer liet de Enschedese brigade zich op deze manier verrassen, maar toch ging aan deze treffer in feite nog een misver stand in de Twentse defensie vooraf. Dat was al in de dertiende minuut, toen Suurbier een lange pass in de richting van Geels zond. Behendig ontweek Ajax’ sossige spits de tackle van Drost en diens voorzet kon door de ook gisteravond uitblinkende Steffenhagen simpel met de binnenkant van de schoen worden- afge rond. FC Twente schfök zichtbaar vah’ déze onverwachte tegenvaller. 'Toen de Enschedeërs kort daarop zelfs ontsnap ten aan een grotere achterstand, leek eigenlijk niets meer een gemakkelijke Amsterdamse overwinning in de weg te staan. De aanvallende Twentse acties waren in deze periode zo simpel van opzet, dat invaller doelman Stuy eigen lijk nimmer in gevaar kwam. Dat beeld veranderde na 27 minuten volledig, toen de ook woensdagavond opmerkelijk gretige Pahlplatz een knap pe solistische actie zag bekroond met de beheerste gelijkmaker. Koelbloedig pas seerde de Oldenzaler aanvoerder Krol, ontweek vervolgens behendig de ijlings te hulp geschoten Suurbier en de uit zijn doelgekomen Stuy en had toen geen moeite meer te scoren. Twee minuten later dankte Ajax het volledig aan een flitsende reactie van Stuy dat een listig genomen vpje schop van Van der Vall geen doel trof. r <.*l Verdiend was de remise die Ajax woensdagavond voor 15.000 toeschouwers aan het duel met FC Twente overhield, echter geenszins. Zeker in de tweede helft, toen Ajax veelvuldig op balbezit speelde en in de laatste 20 minuten zelfs overging tot puur anti-voetbal, kreeg de Twentse aanval enkele uitstekende mo gelijkheden om alsnog de weg te effenen naar een overwinning. Interim-trainer Jan van Daal sprak later van „een koekje van eigen deeg” toen hij werd geconfronteerd met het verwijt dat FC Twente-trainer Spitz Kohn de Amster damse ploeg had gemaakt. De immer mild oordelende Luxembur ger verweet de Ajacieden een negatieve instelling en voorspelde het Nederlandse voetbal een weinig rooskleurige toekomst wanneer de vaderlandse topclubs voort aan het Ajax-speltype van gisteravond zouden hanteren. Maar in feite heeft FC Twente in het recente verleden niet veel anders gedaan. Daarop doelde Van Daal ook toen hij sprak van „een koekje van eigen deeg”. Een fel reagerende Kohn: „Op balbezit spelen is heel wat anders dan de bal vanaf de middellijn terugspelen. Dat heeft niemand ons ooit zien doen”. De waarheid ligt duidelijk in het midden. Hetgeen niet wegneemt, dat een club van het kaliber Ajax gisteravond te vaak overging tot laf en risicoloos voet bal. FC Twente had er duidelijk moeite mee en kon eigenlijk nimmer het ant woord vinden op deze strategie, waarop Jan van Daal echter in stilte had ge hoopt. DEN HAAG. Als het jonge Neder landse tennistalent - of wat daarvoor althans doorgaat - gisteren iets koelbloe- diger was geweest, zouden twee gere nommeerde deelnemers de tweede ronde van de nationale titelstrijd vermoedelijk niet overleefd hebben. Marijke Schaar en Jan Hordijk, respectievelijk als twee de en vierde geplaatst, wankelden im mers als nimmer tevoren tegen onerva ren, 21-jarige tegenstanders. Marijke Schaar moest tegen Anneloes Schothorst in de eerste set drie set-punten wegwer ken alvorens zij zich moeizaam kon herstellen (7-5, 6-4). Voor Jan Hordijk leken de problemen waarmee de Am sterdammer Frank Koning hem con fronteerde, aanvankelijk nog onoverko melijker. FC Twente: Gross; Van Xerssel, Overweg, Drost en Oranen; Thljssen, Van der Vall en Arnold Mühren; Bos Achterberg), Jeuring (Gritter) en Pahlplatz. Ajax: Stuy; Suurbier, Wickel, Krol en Dus baba; Notten, Gerrie Mühren (Van Santen) en Steffenhagen: Ling (Van Dord), Geels en Meijer, Scheidsrechter Boosten, 18.000 toe schouwers. gingen de Twentenaren te nonchalant om met enkele riante scoringskansen, anderzijds toonde Stuy zich een meer dan capabel vervanger voor de licht geblesseerde Schrijvers. Naast Schrijvers ontbraken bij Ajax bovendien Hulshoff (Van Daal: „We vinden de competitie veel belangrijker; daarom wilden we met Barry geen risico nemen”) en Bro- kamp (buikklachten). Vooys werd der- Diep in de eerste helft (AZ had zich dankzij het veel te rommelige spel geen enkele doelrijpe kans geschapen) leek Arne Skipper door te breken. Spelbos maakte in het strafschopgebied een overtreding, maar Frans Derks, toch iets te eigenwijs arbitrerend liet door spelen. Skipper moest zich daarna met een scheenbeenblessure (Sparta-trainer Steegman: „Ik denk dat hij zaterdag tegen Ajax wel zal meedoen”) laten vervangen door de Joegoslaaf Matic. In het begin van de tweede helft ging het AZ iets beter af. Dat leidde direct tot gevaar. In de derde minuut lanceer de Vonk met een fraaie kromme pass Bert van Marwijk, die de met een en kelblessure kampende Bob Vosmaer aanspeelde. Pim Doesburg liep vergeefs uit (1-0). Even later zorgde Van Mar wijk zelf voor 2-0, toen hij een vrije trap door Derks toegekend nadat Vos- In het eerste kwartier van de tweede helft had FC Twente het karwei eigen lijk moeten afmaken, maar enerzijds AZ-doelman Gerrit halve vrijwel niet in moeilijkheden ge bracht- Toch probeerde Joop Brand het een en ander te doen aan het zwakke spel van zijn ploeg. Hij wisselde de overigens sterk spelende Suurendonk (Brand: „Ik was bang dat hij in de duels met Van de Veen een gele kaart zou oplopen”) uit voor Hugo Bovenkamp en even later moest Vosmaer, die toch te vele hinder van zijn blessure ondervond, het veld ruimen voor Aad Goedhart. Het hielp allemaal niets. Het was duidelijk dat AZ niet meer tot scoren zou komen, ook al ontstonden er voor Goedhart en Hovenkamp kansen, nadat Van dat laatste leverde AZ woensdag avond het overduidelijke bewijs. De thuiswedstrijd tegen Sparta, bij gewoond door 6300 toeschouwers, werd weliswaar met 2-1 gewonnen, maar de manier waarop dat gebéurde was bepaald niet imponerend. AZ’67 speelde ronduit slor dig, veel te gehaast en zocht langs grote omwegen het doel van Pim Doesburg, die dientengevolge weinig in actie hoef de te komen. Aan de schotloosheid van Sparta dankt AZ het, dat de overcon centratie geen verdere gevolgen had. AZ-oefenmeester Joop Brand wist ook geen verklaring voor het slordige spel van zijn ploeg. „In ieder geval weet ik”, aldus Brand, „dat er veel te onrustig is gespeeld. Dat is inderdaad het gevolg van overconcentratie; een overdosis aan inzet- Dat leidt natuurlijk tot niet zo best voetbal. Mooi spel hebben we van daag niet gezien. Alleen de drie goals waren van grote klassse. Gelukkig com penseert dat voor het publiek een hoop”. aanvallende opponenten te maken krijgen. Maar er zit natuurlijk wel meer perspectief in. Ook voor het publiek, dat terecht betonvoetbal ver afschuwt". Volgens Piet de Visser gaat NEC zich presenteren als een gevreesde tegenstander. „Met Johan Zuidema in de spits en met de andere nieuwelin gen, van wie Van der Berg de pas twintig jaren tellende van Excelsior afkomstige middenvelder en Me- dik (ex-FC Groningen) zich hoogst waarschijnlijk snel zullen aanpassen, hebben we veel meer body in de ploeg. En dat moeten we kunnen waarmaken’’. CF Barcelona speelde tn Aken met 1-1 gelijk tegen Alemannia Aachen, dat uitkomt in de Tweede Bundesliga. Cruyff speelde slechts een halve wedstrijd mee. Excelsior, zondag gastheer van Telstar, won een oefenduel tegen 'eersteklasser Neptu- nus met 4-0 door doelpunten van Struis, v.d. Spek en Van Zanten. Andere uitslagen van oefenwedstrijden: FSC—Limburgia 3-0, Wage- nlngen—DUNO 10-1. De Poolse stervoetballer Lubanski heeft van de autoriteiten in zijn land toestemming gekregen zijn loopbaan bii de Belgische club Lokeren voort te zetten. Lubanski raakte twee jaar geleden ernstig geblesseerd en moest daardoor o.a. het wereldkampioenschap in West-Duitsland missen. Tijdens het waterpolotoernooi om het Eu ropees kampioenschap heeft Nederland in het Zweedse Jönkoping met 4-7 verloren van Joego-Slavië. Ferrari zal niet vertegenwoordigd zijn in de autorace om de Grote Prijs van Canada op 21 september. De Westduitser Werner Rittberger, naar wie een moeilijke kürsprong bij het kunstrij- den op de schaats is genoemd, is op 84-jarige leeftijd overleden. In Toronto bereikte Tine Zwaan de derde ronde van de open tenniskampioenschappen van Canada in het damesenkelspel door winst op de Amerikaanse Pam Teeguarden: 7-5, 6-4. Wie aan de hand van deze feiten een verheugende opmars van het jonge ta lent constateert, vergist zich overigens. Zowel de 30-jarige Marijke Schaar, vier voudig kampioene, als de vijf jaar jon gere Jan Hordijk lijken enigszins op hun retour. Als de nerveuze Elly Appel in de komende ronden haar zenuwen onder controle houdt, moet zij Marijke Schaar eventueel in de eindstrijd kunnen klop pen. Jan Hordijk lijkt dit jaar slechter dan ooit in vorm. De Rotterdammer, kampioen ’72 en ’73, maakte woensdag weer eens duide lijk waarom de Nederlandse tennisbond jaren lang tevergeefs op zijn internatio nale doorbraak heeft gewacht. Zijn be lachelijk slechte wedstrijdmentaliteit openbaarde zich op uiterst pijnlijke wij ze. Terwijl hij de eerste twee sets met 5-7 en 4-5 verloor, hield hij voortdurend een luidruchtige monoloog of een na vrante dialoog met zijn moeder, die zich op een zijtribune had geposteerd. Toen de Nederlandse bondsleiders de mocratisering van hun destijds zo elitai re sport bepleitten, zullen zij nooit ge droomd hebben van dit opzienbarende resultaat. Hordijk is zeker niet de enige die eert schromelijk gebrek aan zelfbe heersing toont. Frank Koning bleek in verbaal opzicht niet voor zijn tegenstander Hordijk on der te doen. Terwijl hij zijn bijna gewonnen partij - 4-3 in de vierde set - toch nog uit handen gaf, slaakte hij enkele kreten waarvan de weergave ab soluut niet voor publikatie geschikt is. Uit een soort van misplaatst bijgeloof gaf hij overigens niet de schuld aan zichzelf, maar aan zijn broek en shirt die hij na de rustpauze voor schone kledij had verwisseld. Dat hij de laatste drie sets met 6-2, 6-4 en 6-2 uit handen gaf, moet hij echter in de eerste plaats wijten aan zijn bangelijke baseiine-spel, waarin bij gaandeweg meer verkrampte. In de kwartfinale zal Hordijk het nog moeilijk krijgen tegen Marian Laudin die opmerkelijk gemakkelijk afrekende met de Blaricummer Klaas Visscher (6- 0, 6-2, 6-2). Een vlotte zege werd ook behaald door de zeer geconcentreerd werkende Rolf Thung op Nico Wel- schen: 6-0, 6-3, 6-2. De koppels in de kwartfinales luiden: Sanders-Fok; Hordij k-Laudin; Thung- Fleury; Hemmes-Koek. Bij de dames zien de halve finales er als volgt uit: Appel-Lauteslager; Schaar-Suurbeek. maer door Meutstege was neergelegd, met enorm veel effect ineens in de linkerbovenhoek schoot.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15