Dagen van Gongalves als premier zouden geteld zijn CARVALHO VERWERPT GEMATIGD MANIFEST overleden Gevangen door guerrilla's Separatisten in Cabinda vormen een regering Bastogne” China niet beloofde 'W >1. land voor de EEG” „Held van B Sm i I A Indonesië bang voor onrust op Timor Mr. Berkhouwer: EEG-ambassadeur in Argentijns kabinet GEVAARLIJKE ERFENIS VAN GEWELD Japanse terroristen zouden in Spanje zijn door nico scheepmaker 0^.3 JI I DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1975 BINNEN- EN BUITENLAND isiisaws» 1 t s e d <t Karkas er Terrorisme - r - «5 m w FF” REPARATIES - - SJOSTAKOVITSJ - C -1 JL r - A O' .F? FF .- - V. 7 •- r. F 3 F- t 33 l-^x- ,Jg 33^'- I I e r het mes Spanje op de snede van I. (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) De enclave Cabinda, waar ongeveer 80.000 mensen wonen, staat vrijwel ge heel onder controle van de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA- Natuurlijk zou het van een dom sim plisme getuigen beide volken over één Volgens militaire kringen in Lissabon is Carvalho, hoofd van de militaire vei ligheidsdienst Copcon, het op één punt met het manifest van de gematigden eens: dat de dagen van generaal Goncal ves als premier zijn geteld. JAKARTA (Reuter). Een torpedo- bootjager van de Indonesische marine heeft koers gezet in de richting van Portugees Timor, zo is gisteren in Jakar ta gezegd- Op een vraag of de opdracht van het schip verband houdt met de onrust in de Portugese kolonie, zei men: ,>Laat men zelf maar oordelen”. Het geeft de reactionairen de tijd om hun klap op de vuurpijl voor te berei den: een poging om Arias Navarro, die in hun ogen te ketters of ten minste te vriendelijk is voor de gematigden, te vervangen door een van hun trawanten. Bijvoorbeeld de huidige minister van de Het manifest van de gematigde offi cieren, ook wel het „document Melo Antunes” genoemd, heeft volgens Car valho de verwarring en de dubbelzinnig heid doen toenemen en heeft een oplos sing aan de hand gedaan die het rechtse deel van Portugal in staat zou stellen de posities te herwinnen die bij de staats greep van vorig jaar april verloren gin gen. Het manifest zou Portugal onder werpen aan een „schadelijke economi sche, financiële en politieke afhankelijk heid” door het verstevigen van de ban den met de EEG en de EFTA. De lijst van ondertekenaars zal naar verluidt binnen enkele dagen worden overhandigd aan president Da Costa Go mes. Deze generaal, de derde van het leidende driemanschap, staat sympathiek tegenover de inhoud van het manifest maar zou niet tevreden zijn geweest met het tijdstip van publikatie. In het licht van de groeiende ver deeldheid binnen de Beweging van de Strijdkrachten heeft het driemanschap gisteren een order uitgevaardigd waarin het alle officieren van het Portugese leger, met uitzondering van henzelf en de drie chefs van staven, wordt verbo den interviews aan de pers te geven. r r t t i i r s iy 3e al ie se is ie ia t>- at e 1, e g it te ld de el, en f- dt >1- I. X n n k ;n in i. !Ï1 m LISSABON (Reuter, AFP) Ge>- neraal Otelo Saraiva de Carvalho, lid van het leidende driemanschap in Portugal, heeft opnieuw een po ging gedaan de politieke suprematie in Portugal te verkrijgen. Tijdens een bijeenkomst met 100 vooraan staande officieren van het Portuge se leger heeft de generaal een radi- kaal politiek actieplan uiteengezet dat kan dienen als een nieuwe re volutionaire blauwdruk voor de toe komst van het land. Dit is, in grote lijnen, de toestand in Spanje. De „bunker”, zoals men hier nu zeer treffend de reactionaire rechter vleugel van het bewind beschrijft, heeft de bijna 83-jarige generaal Franco zo ver gekregen dat hij de „verkiezingen voor het parlement” heeft uitgesteld tot maart 1976. Dit is een klap in het gezicht voor premier Arias Navarro (die dan ook duidelijk heeft laten weten, dat hij tegen dit uitstel was) en een aanspo ring voor de „bunker”, die het huidige „parlement” in zijn macht heeft. De leider van de Copcon beschuldigt de politieke partijen „en in het bijzonder de communisten” van pogingen het staatsapparaat te domineren. De commu nisten en hun zusterorganisatie, de Por tugese democratische beweging MDP, hadden zichzelf onbekwaam getoond in het oplossen van problemen op het ni veau van gemeenteraden. Verder zou de communistische partij de nieuwsmedia willen infiltreren. WASHINGTON. (UPI) Generaal Anthony C. McAuliffe (foto) de „held van Bastogne”, is op 77-jarige leeftijd in het Walter Reed hospitaal in Washington overleden. arm niet verminderd (eerder integen deel), maar de onderste lagen van de bevolking wel iets verder van de misère (en dus van een wanhopige vastberaden heid) weggetild. Tenslotte bestaat er het verschil, dat de ontwikkelingen in Spanje geen enkele invloed hebben op Portugal, maar in omgekeerde zin daarentegen des te meer. Een van de redenen waarom de reactio nairen in Spanje weer een gooi naar de nacht doen, is dat niet alleen zij, maar ook veel besluitelozen, angstig over de schouder kijken naar de radicalisering in Portugal. Zo’n Sjosakovitsj is dan ook niet „ge woon dood”, hij is als belangrijk man natuurlijk „op een bepaalde manier dood”, en eerst moet even bekeken wor den wat de betekenis is van zijn dood, voordat zo’n bericht op het Russische volk kan worden losgelaten. Je zal er maar moeten leven! Of dood moeten gaan. machtsstrijd heeft Portugal ernstig ver deeld en heeft, met name in het noorden van het land, geleid tot heftige anti communistische demonstraties. Tot de aanwezige officieren behoorden minstens drie gematigde dissidenten t.w. kapitein Vasco Lourengo, brigade-generaal Fran cisco Charias en brigade-generaal Pedro Correira. McAuliffe raakte met zijn troepen ingesloten in Bastogne. De Duitse commandant stuurde een parlemen tair naar McAuliffe en stelde hem voor zich over te geven om de stad en de burgerij te sparen. McAuliffe pakte een stuk papier en antwoordde: „Nuts”. „Wat betekent dat?”, vroeg de Duitser. „Loop naar de hel”, was het antwoord. Bastogne hield stand en het tij keerde. McAuliffe was bevelhebber van de Amerikaanse 101ste luchtlandingsdi visie in de Ardennen toen Hitlers troepen op 16 december 1944 hun laatste wanhopige poging begonnen om de Westelijke geallieerden in zee te drijven. In één enorme slag, waar in Hitler alles gooide wat hij aan mensen en materieel nog over had en waarbij hij zelfs troepen aan het Oostfront had onttrokken, wilden de Duitsers doorbreken naar de gealli eerde aanvoerhaven Antwerpen om zo de Westelijke troepen in tweeën te delen en daarna te vernietigen. De Duitse sterkte in de Ardennen was vier maal zo groot als de geallieerde op dat ogenblik en de Duitsers boek ten aanvankelijk snel winsten. De 100 vooraanstaande officieren kwa men gisteren in Lissabon bijeen om oplossingen te zoeken voor de intensieve machtsstrijd die de laatste week is ont staan tussen de gematigde en de com- munistisch-gezinde krachten binnen de Beweging van de Strijdkrachten. Deze MADRID De vele tientallen jaren van dictatuur op het Iberisch schiereiland wreken zich nu met een gevaarlijke erfenis van geweld. Toen de ommekeer zich tenslotte aandiende, in de vorm van de staatsgreep in Portugal en van de- mocratiseringsbeloften in Spanje, bleek er te weinig geduld over te zijn. Logisch, want revoluties kun nen in dergelijke omstandigheden eigenlijk dan pas doorbreken wan neer het geduld praktisch op is. Carvalho roept in zijn document o p tot het overdragen van de politieke macht, gedurende een overgangsperiode, aan „de Beweging van de Strijdkrachten en alle werkelijk-revolutionaire politieke organisaties die de macht aan de arbei ders willen geven en verdedigen”. Uit eindelijk zal een „nationale volksraad”, opgebouwd uit vertegenwoordigers van de wijkraden die geen binding met par tijen hebben, de volledige macht moeten krijgen. In een twee pagina's bestrijkend ver haal berichtte de politieverslaggever van de krant dat niet genoemde Franse con tactpersonen gezegd hadden dat negen mannen en vier vrouwen van de Japan se guerrillabeweging vanuit Frankrijk Spanje binnengegaan waren. Hun doel zou zijn gevangen leden van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA en het FRAP, het maoïstische revolutionair, an tifascistisch en patriotisch front, te be vrijden. MADRID. (UPI) Leden van het Ja panse Rode Leger zijn in Spanje om Spaanse terroristen uit de gevangenis te bevrijden, zo heeft „Arriba”, de Spaanse regeringskrant, gisteren gemeld. Een re geringswoordvoerder heeft gezegd dat Arriba’s verhaal de Spaanse politie ver rast had, maar hij weigerde het bericht tegen te spreken of te bevestigen. BRUSSEL. (ANP) De Argentijnse ambassadeur bij de Europese Gemeen schap, Antonio Cafiero, heeft de post van minister van Economische Zaken in het nieuwe Argentijnse kabinet aan vaard. Dit heeft de ambassade van Ar gentinië in Brussel bekendgemaakt. Hij zou gistermiddag via Parijs naar Buenos Aires reizen. Ik heb toen nog even overwogen een tegenrekening in te dienen van 25 gul den voor levering van „een stuk kost baar, zeldzaam karton”, maar u weet hoc die dingen gaan: je betaalt en toont je een sportief verliezer. Dat heb ik ook in dit geval gedaan, want de dag nadat de vaatwasmachine gerepareerd was kreeg ik met enige vertraging de reke ning van de eerste man die geen manke ment kon vinden en er alleen maar eentje had bijgemaakt, waardoor mijn schade ruim 40 gulden hoger was ge worden. Hij bracht 30 gulden in reke ning, voor wat hij noemde „reparatie vaatwasmachine”. Volgens de heer Berkhouwer is China, na wat hij noemde „de historische blun der” van de vroegere Russische leider Kroesjtsjev die alle betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en China heeft verbro ken, helemaal gericht op zelfverzorging. „Men zal mogelijk een complete fabriek in het Westen bestellen om daar dan zelf mee te gaan werken. Alles in het land is gericht op het zelf tot ontwikke ling brengen van de industrie”, aldus de heer Berkhouwer op een persconferentie na zijn aankomst op de luchthaven. Hij noemde de Chinese oriëntatie ten opzichte van de Europese Gemeenschap „allereerst politiek gericht”. De Chinese autoriteiten met wie hij besprekingen heeft gevoerd, en op wier uitnodiging hij de reis naar China maakté, hebben de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid voor Europa zich tegen de penetratie van de Sovjet-Unie te beveiligen. „Zij noemden de conferentie van Hel sinki een bezegeling van de status quo. Voor hen is de Sovjet-Unie een imperia listisch rijk dat via Europa overal wil penetreren. Zij noemden Helsinki een camouflage voor de bedoelingen van de Sovjet-Unie. China is zeer bezorgd dat Europa zorgeloos gaat slapen na de on dertekening van de verklaring van Hel sinki”, zo verklaarde de heer Berkhou wer. Carvalho roept op tot een echt beleid van nationale onafhankelijkheid, met speciale nadruk op het openen van be trekkingen met de Derde Wereld „Voor de volken van de Derde Wereld vormt SCHIPHOL (ANP). Wanneer de Volksrepubliek China haar grenzen openstelt voor de Europese handel moet men in Europa niet denken dat daarmee het beloofde land zal kunnen worden betreden. Met deze conclusie is de vice- voorzltter van het Europese parlement, mr. C. Berkhouwer, gistermiddag van een bezoek van één week aan China op Schiphol teruggekeerd. CABINDA. (AFP) Luis Ranque Franque, de leider van een afscheidings beweging in de olierijke Angolese encla ve Cabinda, heeft gisteren de vorming van een regering voor een „onafhanke lijk Cabinda” bekendgemaakt. Zelf is hij president van „Republiek Cabinda”. Tot premier is benoemd Francisco Xavier Lubota, een voormalige secretaris-gene- raal van de FNLA, één van de drie Angolese bevrijdingsbewegingen. Minis ter van Buitenlandse Zaken is Charles Sumbu Pena. De regering telt 12 minis ters en vijf staatssecretarissen. Het gevolg was da' in Portugal - waar de harde kern gevormd werd door revo lutionairen - deze te hard van stapel liepen; en dat in Spanje - waar de harde kern (nog) gevormd wordt door reactionairen - de ontwikkeling te snel in de achteruit werd gezet. In beide gevallen kreeg de - noodgedwongen zwijgende - meerderheid onvoldoende tijd om een democratie naar Westeuro- pees voorbeeld op de zetten of tenminste in het vooruitzicht te stellen. Het resul taat is nu, dat in beide landen de reactie op de machtsuitoefening teruggrijpt naar het geweld: anti-communistisch in Por tugal, anti-fascistisch in Spanje. onze revolutionaire ontwikkeling een factor van grote hoop, van eenheid en strijd”, aldus het document. Intussen ontvangt het manifest van de gematigden steeds meer handtekeningen van militaire eenheden over geheel Por tugal. De meeste berichten duiden erop dat het in meerderheid de steun van de Portugese officieren krijgt. In tegenstel ling tot het stuk van Carvalho dringt het manifest aan op een wat langzamer proces naar het socialisme in Portugal. De negen opstellers blijven vertrouwen dat hun poging zal slagen om de politie ke koers van het land naar hun inzich ten te wijzigen. Het document wordt gezien als een tegenzet van het manifest dat vorige week door negen prominente gematigde officieren werd uitgevaardigd en waarin de linkse regering van de communistisch gezinde premier, generaal Vasco Goncal ves, werd veroordeeld. Het plan van Carvalho bevat overigens veel elementen uit het communiqué dat de Beweging van de Strijdkrachten vorige maand uit gaf over het vestigen van een revolutio naire staat van arbeiders en militairen, waarin geen plaats is voor politieke partijen. Zo komt hij opnieuw met het idee van revolutionaire wijkraden die de kracht moeten breken van alle conventionele politieke partijen, inclusief de commu nisten. staatspartij, José Solis, of de voorzitter van het „parlement”, Alejandro Rodri- guez, die met het uitstel ook voorlopig zijn sleutelpositie heeft gered aan het hoofd van de troonraad, die Franco de kandidaten zou moeten voorstellen bij eventuele vervanging van Arias Navarro. Tegen deze achtergrond van uitzicht loze touwtrekkerij aan de top en steriele politieke ontwikkelingen aan de basis (die pas met Franco’s heengaan beteke nis zouden krijgen) komt het onder grondse geweld pas goed aan zijn trek ken. Dat is de reden van het terrorisme, dat sinds dit voorjaar de hoofdrol pro beert te spelen in Spanje. Terrorisme aan de rand: in geografisch opzicht ver tegenwoordigd door de Baskische ETA, in ideologisch opzicht door de maoïsti sche FRAP (Front van Antifascistische, Patriottische Revolutionairen). F:- <3 In Spanje komt daar nog bij, dat de onduidelijkheid en de onzekerheid groter is, omdat het uitgeholde karkas van het oude bewind nog overeind staat. Aan de ene kant verhindert dit een duidelijke uitspraak van het volk (zoals in de Portugese verkiezingen, hoewel die ook niet alleenzaligmakend bleken te zijn) en aan de andere kant vergroot het de frustraties en de angst. Frustratie we gens het uitblijven van de beloofde ont wikkelingen, angst omdat het ogenblik van de onvoldoend voorbereide omwen teling steeds nader komt. Zowel Portugal als de drie Angolese bevrijdingsbewegingen beschouwen Ca binda als integraal deel van Angola en hebben zich steeds verzet tegen afschei dingsbewegingen voor Cabinda. Zaïre, dat evenals Kongo-Brazzaville, aan Ca binda grenst, eist de laatste tijd „zelfbe schikking voor Cabinda”. Ranque Fran que had evenals het FNLA zijn hoofd kwartier in de Zaïrese hoofdstad Kinsja- sa. Ranque Franque proclameerde de onafhankelijkheid van Cabinda op 1 augustus, na de topconferentie van de organisatie van Afrikaanse eenheid in Kampala. Beide organisaties hebben sinds dit voorjaar besloten hun toch al zo geringe geduld opzij te zetten en tot directe moord over te gaan. De lijst van aansla gen tegen agenten, waarvan het dodental gestaag oploopt, en overeenkomstige wraakacties van rechtse extremisten - tot in Frankrijk toe - plus „onvermijde lijke” doodslag bij aanhoudingen door de politie, loopt al in de tientallen. Het is geen „randverschijnsel” meer, zowel ge zien de vuurgevechten buiten het Bas kenland als in politiek opzicht. En met iedere nieuwe geweldpleging van de ex tremisten verminderen de toekomstmo gelijkheden van de gematigden - hoe zeker zij ook zijn van hun (noodge dwongen zwijgende) meerderheid. Dinsdag zei president Soeharto dat de Indonesische veiligheid niet ^verstoord zou mogen worden door de toestand op het eiland dat voor de helft Indonesisch is. Bovendien heeft Spanje meer te ver liezen dan Portugal: de economische groei van de laatste tientallen jaren heeft de tegenstellingen tussen rijk en In McMillan en vrouw” klaagde Sal ly, de vrouw van de commissaris, over haar vaatwasmachine die kapot was, on danks een vergeefse reparatie die liefst 16 dollar had gekost! Dat vond ze blijk baar veel. Tegen de huidige koers is dat ongeveer 42 gulden. Onze vaatwasmachi ne had een maandje geleden ook opeens de geest gegeven. De plaatselijke repara teur maakte een langdurige studie van het apparaat, maar kon absoluut niets vinden, zodat we genoodzaakt waren de reparatiedienst op te bellen van het grootwinkelbedrijf dat jaren geleden on ze spaarzin met deze vaatwasmachine had beloond toen we er ook nog een som geld aan toevoegden. Het duurde een paar weken voordat de desbetreffende expert zich aanmeld de, hij had binnen de minuut het man kement gevonden en was daarna nog een klein uur bezig om de schade te repare ren die de eerste deskundige had aange richt door onoordeelkundig een slang kapot te trekken. In plaats van 40 gul den, werd de rekening daardoor ruim 80 gulden. Maar goed, hij deed het weer, je wéét dan tenminste waarvoor je betaalt, want een jaartje geleden kwam een koelkastdeskundige van hetzelfde repa ratiebedrijf de slechtsluitende deur van de koelkast repareren, zei na een korte studie dat de kast door de verhuizing lichtelijk uit zijn verband was geraakt, leende van mij een stukje karton, legde dit onder de linkervoorpoot van de koelkast, zei dat het verder een kwestie van afwachten was of de patiënt op den duur zou herstellen, en schreef een reke ning uit voor 40 gulden. 7 kam te scheren. De vergelijking gaat alleen in zoverre op, dat er geen traditie van gematigd pragmatisme meer bestond in Spanje en Portugal. En dat vanwege het gebrek aan politieke vorming in de officierskorpsen, die per slot van reke ning een weerspiegeling van het volk zijn, de gematigden op sleeptouw geno men werden door de gebeurtenissen. Nu zij eindelijk reageren, zijn de extremis ten al zo ver opgerukt en hebben zij al zoveel en zo bittere tegenstand uitgelokt, dat het ingrijpen van de gematigden juist datgene vereist wat hun het slechtst afgaat: actie, geen argument, een hard gebruik van de macht, geen compromissen. In Lissabon wordt officieel meege deeld dat er bij recente onlusten op Timor verscheidene doden en gewonden zijn gevallen. Een regeringswoordvoer der zei dat de toestand in het Portugese deel van het eiland gespannen is. Onder de slachtoffers van de ongeregeldheden waren geen Portugezen of buitenlanders. - w- W Mijn eerste aanvechting was om een ironisch bief je te suren inclusief een rekening van 40 gulden voor schade toegebracht aan vaatwasmachine, maar hij had er echt lang aan gewerkt zei mijn vrouw en bovendien herinnerde ik mij dat ik wel eens de opdracht had gehad iets te schrijven, wat vervolgens van hogerhand was afgekeurd, waarna ik wegens die verrichte, onvoldoende arbeid toch nog een deel van het oor spronkelijk toegedachte honorarium kreeg overgemaakt. Ik heb die 30 gulden dus onmiddellijk gegireerd, want zoals mijn opdrachtgever indertijd kennelijk de verkeerde man had uitgezocht voor hun werkje, zo had ik kennelijk de verkeerde reparateur in de arm geno men. En daar moet je nu eenmaal voor boeten! (zie ook onder Kraay H. en Jax A.). Zouden ze de dood van componist Sjostakovitsj inmiddels al bekend heb ben gemaakt in de Sovjet-Unie? Hij stierf op zaterdagmiddag, dank zij een telefoontje „van man tot man” was dat zaterdagavond al in Amerika bekend, maar in Rusland zelf is het droeve nieuws dagenlang onder de toonbank gehouden. Zoals ook de slotverklaring van Helsinki, waarover Breznjev nog zoveel tranen van ontroering heeft ge plengd, maar voor een deel in de USSR gepubliceerd is en daardoor al tot „een vodje papier” gedegradeerd werd nog voordat ze wereldkundig werd. Zo wor den in Rusland ook altijd grote vlieg rampen en graanaankopen in Amerika buiten de publiciteit gehouden, en nu dus weer de dood van Sjostakovitsj. Dat is een typische communistische gewoon te. In communistisch China is indertijd de moord op Kennedy ook vier dagen lang uit de publiciteit gehouden, omdat dit feit eerst nog geprogrammeerd moest worden voordat het door de partijcom- puter op de gewenste wijze kon worden verwerkt. - j, F V s' v „5 •A w. Twee Amerikaanse burger technici van de militaire' communicatiepost van de Verenigde Staten bij de Ethiopische stad Asmara worden al dertig dagen gevangengehouden door guerrilla’s van het Eritrese Bevrijdingsfront (ELF). Deze foto werd gisteren vrij gegeven en toont de Amerikanen Steve Campbell (voorgrond, links) en Jim Harrel (voorgrond, midden), omsingeld door vier gewapende guerrilla’s vlak nadat zij gevangen genomen werden. “-AU j I z S*. Sx tl:,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3