Carillonklanken Haven FIJN DANSEN LEREN SKEMEmra OlfflFPWW Café ’DE HALVE MAAN' Van hoogovens I en II is over vijf maanden niets meer te zien Schoolsportkleding 5 TWEE OUD-GEDIENDEN MOETEN WORDEN OPGERUIMD Van brouwerij Theakston anno 1827 Engeland O Sw BS?' jw DONDERDAG 1 4 AUGUSTUS 1975 PLAATSELIJK NIEUWS Kruimels Juiste schaal Schoenen voor alle scholen volop voorradig bij DOE OOK MEE DANSSCHOOL (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM In de eerste politieke besprekingen in Haarlem over de provincies nieuwe stijl is stevige kritiek geuit op de aantasting van ge meentelijke bevoegdheden, waartegenover nauwelijks decentralisatie van rijkstaken naar de provincies staat. Zowel de Haarlemse als de geweste lijke commissie van algemene zaken zijn van mening dat de gemeenten bij de voorgestelde reorganisatie van het binnenlandse bestuur te weinig taken over zullen houden om de eigen „huishouding” op een volwaardig niveau te handhaven. Durf SfW ■>S jslF 4J B®. 'I-, ■tg'. wf (Van een onzer verslaggevers) 99 Overigens wordt ernaar gestreefd bin- ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Hagelingerweg 36 Santpoort-N. In twee jaar dus moest de zaak „plat” zijn, waarbij dan het werktempo geheel is overgelaten aan de firma Kruk. Dit bedrijf heeft echter dermate zwaar mate riaal ingezet, dat het zeker de gestelde termijn niet zal overschrijden. Voor het omver halen van de schoorstenen werd dynamiet gebruikt de rest van de con structies wordt deels gebrand en ver volgens met behulp van zware lieren om getrokken. Kolossale shovels en ander zeer zwaar mobiel materiaal zorgt voor het overige opruimingswerk. Het schroot wordt door het bedrijf dat de sloop ver richt tot „handbare” grootte gebracht en verdwijnt dan naar de schrothoop van Hoogovens, vanwaar het wel weer zijn weg zal vinden naar de andere hoog ovens. verrijzen, omdat de breedte niet meer voldoet aan de tegenwoordige normen.. Voor het vrijkomende terrein bestaan nog geen nifeuwbouwplannen. Zeker is wel dat hier geen nieuwe hoogoven zal Marsmanplein 15 - Haarlem-Noord Tel. 370404. Parkeren voor de deur ’n modern antwoord op al uw speelse en sportieve wensen. Donderdag gearriveerd: Smit Lloyd 8, Cont. Plat, IJmuiden; Dependent, Gevle, Zaandam; Emsland, Solvesborg, IJmui den; Roelof Holwerda, Grangemouth, IJ muiden; Marjan, Gr. Yarmouth; Roer- borg, Klaipeda. Donderdag vertrokken: Farel. Boston; Tor Belgia, Gothenborg; Marconi, Kings Linn, IJmuiden; Daugavpils. ZEESTRAAT 14 BEVERWIJK TELEFOON 02510- 23123 Inschrijving dagelijks vanaf 23 augustus van 19.00-21.00 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Een bier met een voorname smaak totaal verschillend van ander bier, een keuze uit 3 smaken: THE BEST BITTER THE SPECIAL BROWN ALE THE OLD PECULIER U zult de smaak ervaren als een nieuwe rijkdom, in 1; j. J. werkgroep gevraagd, omdat die gemeen te tenslotte deel uitmaakt van het pre- gewest Kennemerland, en de gewest- partners er veel aan is gelegen die gemeente ook binnen de provincie Haar- lem-IJmond te halen. VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt op zaterdag 16 augustus a.s. van 16-17 uur op het stadhuiscarillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt: De uitslag was als volgt: Van de Scheer 1, 2, 9: De Jongh 3, 4, 8, 10, 18; Hels 5. 6, 7, 15 16; Hoeks 11; Visser 12, 13, Knapen 14; Verduin 17. Van de Postduivenhoudersvereniging .Snelle Wieken” te Santpoort namen dit weekeinde 193 duiven deel aan een wedvlucht van St. IJMUIDEN. Alsof er een voltreffer van een zware bom is gevallen, zo zien de resten er uit van wat eens hoogoven II is geweest. Brokken dikke muur, waar men doorheen kan kijken, met er aehter puin en nog eens puin en er bovenuit stekend een grote slanke staalconstructie, gehuld in wolken stof. IJMUIDEN. Woensdag gearriveerd: Parkesgate, Goole, IJmuiden; Royal Vi king Sea, Hamburg; Ignation, K. a.d. Zaan Rotterdam; Markoni, IJmuiden, Kingslynn; Olga, Kleipeda; Holland, IJ muiden Noordzee; Venus, Bergen; Tor Belgia, Gotenburg; Chikeya, Monrovia; Fridel, Whithby; Garta prinses, Noord zee; Wimbroun 2, Cont. Plat; IJmuiden; Stirling Bripp, IJmuiden, Cont. Plat; Kulpann River, Rotterdam; Bel Espoir, Southampton; Lady Theresa, Huil. in een leuke sfeer. Wij hebben ons weer goed inter nationaal georiënteerd en introduceren de nieuwste danscreaties. Binnenkort aanvang nieuwe cursussen voor begin ners en gevorderden. Aparte scholierenclubs. Speciale clubs voor cursisten boven 20 jaar. Lessen voor gehuwden. Voor begin ners en gevorderden. De ravage is echter niet in één klap ontstaan, maar bij stukjes (en stukken) en beetjes. Vanaf 1 januari 1974 namelijk is de firma Kruk bezig met de afbraak van de hoogovens I en II, waarbij als enige voorwaarde is gesteld, dat het werk op 1 januari 1976 geheel geklaard moet zijn en er niets meer aanwezig mag we zen dat nog herinnert aan deze oud gedienden op het Hoogovensterrein. Re den van de afbraak is de voortschrijdende modernisering, ook op het gebied van de hoogovens en het staal maken. Groter en moderner ingerichte hoogovens maken de productie economisch veel meer ver antwoord en dan kan men de ver ouderde machines niet langer handhaven, hoe zeer de oudere werknemers en de mannen van het eerste uur nog herinne ringen aan de twee oudjes zulten heb ben. er binnen een standpunten be- Kritiek was er ook op het feit dat de gemeenten niet officieel om hun mening is gevraagd. Wel is de provincies om commentaar verzocht. Noord-Holland heeft die taak zo serieus opgevat dat onmiddellijk aan alle gemeenten in de provincie is gevraagd een oordeel op te stellen, dat dan in het adviespakket van Noordhollandse zijde zal worden doorge stuurd naar de minister van binnenland se zaken. In de gewestcommissie deed de heer De Korte (PvdA) het voorstel dat het dagelijks bestuur van de Ken- nemerraad de minister ’n brief zou kun nen sturen met de dringende wens als nog de gemeenten officieel om advies te vragen. Voorzitter mr. dr. L. de Gou zou dat voorstel namens de commissie voor leggen aan het gewestbestuur. De heer De Bruin (PvdA) vroeg zich af of er wel serieuze inspraak mogelijk is bij zo’n korte termijn voor de gemeen ten om hun oordeel te vormen. Op 8 oktober moeten alle adviezen al bij de provincie liggen. Wel bijzonder snel, ge zien de geweldige consequenties, vond hij. ’s Middags zei zijn partijgenoot De Korte in de gewestcommissie dat de pro vincies al overleg hebben gepleegd om bij de minister op uitstel aan te dringen, maar hij had zich erover verbaasd dat er nog geen gemeentebestuur het initia tief had genomen om bij het rijk te prctesteren tegen de veel te korte in- spraakduur en überhaupt tegen het niet officieel horen van de gemeenten. De uitslag was als volgt: J. C. Leijen 1, 2. 3, 7, 10, 14, 17, 18, 23; M. P. van den Elzen en zn 4 6; C. Baltus 5, 13, 30; Gebr. Boogman 8. 11; A. Langendijk 9; A. van Heulen 12; j. Weel 15; C. Rietkerk 16; L. Veldt 19, 20, 24, 28; G. Weel 22, Gebr. Stet 25. 29; J. Brasser sr 26; A. van der Heide 27. Mr. De Gou zei het uitgangspunt, dat er geen vierde bestuurslaag moet komen, wel juist te vinden. Hij had ook waarde ring voor de durf om de bestuurlijke indeling zo grondig aan te pakken. Hij zag bovendien mogelijkheden om nu eindelijk eens een gezond stelsel te creë ren van de financiering van provincies en gemeenten, na de lijdensweg die het huidige financieringsstelsel telkens op nieuw blijkt vormen. Ben Evers (PSP) vond het ook een goede zaak dat er geen vierde bestuurs laag komt. Hij vreesde echter dat de gemeente het kind van de rekening wordt als er kleine machtige provincies komen met belangrijke, van de gemeen ten overgenomen taken. Een grote taktische blunder van de minister noemde gewestraadslid De Kor te het feit, dat hij bij de opsomming van taken die de gemeenten nog wel zouden mogen behouden, als taak nummer twee had genoemd: straatnaamgeving. Dat is voor velen als aangegrepen om kritiek uit te kunnen oefenen op het ontnemen van gewicht aan de gemeenten. nen het gebied van de nieuwe provincie Haarlem-IJmond met de begrenzing waarvan niemand in de commissies veel moeite had tot een gezamenlijk standpunt te komen ten aanzien van de ministeriële voorstellen. Als elke ge meente immers afzonderlijk een mening ten beste zou geven, krijgt „Den Haag” het wel erg makkelijk: die adviezen worden opzij gelegd onder het motto „zoveel hoofden zoveel zinnen”. Om tot een eensgezind standpunt te komen is een werkgroep samengesteld van top ambtenaren uit de gemeenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Zandvoort, Bennenbroek, Hillegom, Velsen, Bever wijk en Heemskerk, die samen de nieu we provincie moeten vormen. Haarlem- merliede en Spaarnwoude, dat tot veler verdriet bij de nieuwe provincie Am sterdam is gevoegd, wordt ook voor de Van de Postduivenhoudersvereniging „de IJ- monder” te IJmuiden namen dit weekeinde 90 duiven deel aan een wedvlucht van Neufvilées af over een afstand van 217 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.10 uur. Een duif van Van de Scheei’ bereikte als eerste het hok om 9.08 uur; de laatste prijsduif om 9.20 uur. Gewest bundelt kritiek op provincies nieuwe stijl 1. Sweelinck-fantasie, Albert de Klerk; 2. a. Komt vrienden in het ronde, b. Zeg kwezelke wilde gij dansen, c. De boer had maar ene schoen; 3. 2e Sonate, B. Galuppi; 4. a. Humoreske, Ant. Dvo rak, b. Air. J. S. Bach, c. Ave Maria, Fr. Schubert; 5. Kleine Suite, Leen ’t Hart; 6. a. Sur le pont d’Avignon, b. O, ma tendre musette, c. En passant par le Lorraine, d. Les feuilles mortes, J. Kos ma; 7. Preludium, H. de Ligt. Haarlemse ambtenaren hebben zich al flink verdiept in de stukken en de voorlopige conclusies luiden als volgt. Veel aantrekkelijke krenten uit de ge meentelijke pap lijken naar de provin cies nieuwe stijl te gaan. Opvallend is dat de minister zeer minutieus aangeeft welke gemeentelijke taken naar de pro vincie overgeheveld moeten worden, maar dat na bestudering van een vijftigtal wetten maar een uiterst mager lijstje kan worden opgesteld van rijkstaken die naar de provincies af ge schoven kunnen worden. Het blijken slechts kruimels uit acht wetten te zijn. Diezler (Fr.) af over een afstand van 424 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.45 uur. Een duif van A. Tabernal bereikte als eerste het hok om 11.06 uur; de laatste prijsduif om 12.15 uur. De uitslag was als volgt: A. Tabernal 1, 5, 8, 18, 27, 28, 37: S. Schenk 2; Gebr. Pierik 3, 6, 9. 22 23, 29, 35; C. van Duljn 4, 36; J. Duijn 7 10, 31, 32; J. Kuitwaard en zn 11, 12, 30; E. M Gorter 13, 14, 17, 24; P. C. Laan 15; C. Koks 16, 19, 20; J. de Graaf Sr 21; J. F. van Bakel 25, 34, 38 39; J. de Jonge 26 P. Heeremans 33. Van de Postduivenhoudersvereniging ,De Reisduif” te Beverwijk namen dit weekeinde 208 duiven deel aan een wedvlucht van 430 km De lossing van de duiven geschiedde om 545 uur. Een duif van C. van der Aar bereikte als eerste het hok om 11.15.21 uur. de laatste prijsduif om 12.10.52 uur. De uitslag was als volgt: C. van der Aar 1, 32; A. van Wierlngen 2, 4. 17, 18, 25; C. Castricum 3, 5, 14, 28, 30 33, 35, 36, 37, 39 40 42; P. van den Outenaar 6. 12; J. van Roon 7, 10, 27; G. Grapendaal 8; Th. de Winter 9, 16, 29, 41; B. van Vuren 11; H. Pruimboom 13; J Peereboom 15. 20, 26, 31, 34; J. Welp 19; P. Luyt 21; A. Six 22, 24; J. Durge 23; D. de Munck 28. Het oude ovenhuis, volkomen in elkaar gebeukt en overdekt met puin, terwijl de stalen constructie er nu nog ver over heen torent. Doch dat zal niet lang meer duren. Hij vond dat de gemeenten vier aan knopingspunten hebben voor het stelling nemen in hoofdzaak. Ten eerste kan de minister worden verweten wel veel ge- meentetaken weg te halen, maar nauwe- Mr. De Vries, secretaris van beide commissies, vond dat er zeker geen tijd is om te gaan filosoferen over wat nu de beste oplossing zou zijn op het gebied van de bestuurlijke indeling. Als de voorgestelde wijziging van de provincie wet als uitgangspunt genomen wordt, kan worden geconstateerd dat de pro lijks rijkstaken af. te staan. Ten tweede kan worden aangevoerd dat de gemeen ten geen volwaardig bestuursniveau meer zullen hebben bij het minimale takenpakket. Het zullen dan een soort corporaties worden met strikt voorge schreven bevoegdheden. Ten derde is als kritiek aan te voeren dat de financiële consequenties onvoldoende zijn omschre ven en ten vierde kan bezwaar worden aangetekend tegen het feit dat er niet voldoende waarborgen zijn voor de ambtenaren die verplaatst moeten wor den. Volgens sommigen zou dertig per cent van de gemeente-ambtenaren naar de provincie moeten overgaan. Woensdag vertrokken: Hibernia, Gra vesand; Gerda Maria, Douglas Isle o. Man; Tor Hollandia, Immingham; Seles, Halmstad; Parkesgate, Rochester; Nas- sauborg, Delfzijl; Cairo, Noordzee; Mon te Toledo; Santander; Victress, Londen; Elation, Colchester; Hiddensee, Ham burg; Hebe, Antwerpen; Poseidon, Noord zee; Neptune, Noordzee; Birkenstein, Cristobal; Dart, Londen; Eminencia, Londen; Sibonga, Rotterdam; Stirling Eagle, Cont. Plat, IJmuiden; Venus, Ber gen. Van de Postduivenhoudersvereniging „IJ muiden” te IJmuiden namen dit weekeinde 57 duiven deel aan een wedvlucht van St. Dlzie af over een afstand van 427 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.45 uur. Een duif van de Weers en Co bereikte als eerste het hok om 11.14 uur. De uitslag was als volgt; De Weers en Co 1, 2, 3, 9 en 11; D. Koffeman 4; R. Hoekstra 5 en 7; Mlddelkoop-Huygen 6 en 8; F. Piers 10. Van de Postduivenhoudersvereniging „De Bonte Duif” te IJmuiden namen dit weekeinde 129 duiven deel aan een wedvlucht van St. Diezler af over een afstand van 327 km De lossjng van de duiven geschiedde om 5 45 'uur Een duif van J. Hoogland bereikte als eerste het hok om 11.14 uur; de laatste prijsduif om 12.15 uur. Van de Postduivenhoudersvereniging „Ons Genoegen” te Beverwijk namen dit weekein de 149 duiven deel aan een wedvlucht van St. Dizier (Fr.) af over een afstand van 429 km. De lossing van de duiven geschiedde om 5.45 uur. Een duif van J. C. Leijen bereikte als eerste het hok om 11.18.06 uur; de laatste prijsduif om 12.22.06 uur. De heer Rodink (CDA) maakte zich zorgen dat alle facetten van de provin- cieplannen niet op tijd doorgepraat kun nen worden met de politieke basis, de partij vergadering, nu strak vergaderschema paald moeten worden. vincie Haarlem-IJmond eigenlijk precies de schaal is, die in deze regio al voor ogen stond. De Kennemerraad heeft steeds aansluiting met de IJmond ge zocht. De uitslag was ais volgt: J. Hoogland J. Tenema 2; R. Wielart 3, 20, 26; Kaldebach4, 18; P. de Bot 5, 11, 16, 21; Thijssen 6; B. Thiele 8; J. v.d. Bos 7, 10, 12, 14, 15, 17, 22, 23, 24; J. Dekker 9, 19; J Broek 13; H Bruynes 25. geweest van Hoogoven II. ift- 73 fc-WT

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5