Ontslagen Tip voor het weekeinde: laat de auto of boot thuis verwacht bij Nelis Misverstand over doorrijden na botsing Iw és politierechter tocfevishal Brandweer en B.W. brengen ere-saluut aan zeilschepen Verhongerde kat DE ROOIJ BONT 3 tegen zomer- prijzen DANSEN Hoppen ETALAGEWEDSTRIJD Nanny Schmit nieuwe coördinator van Milieudefensie Ruzie in café ’t Schuilhoekje Graszaad verwijderd Waterballet in Noordzeekanaal opnieuw in raadscommissie Kort IJmondnieuws „STADSCENTRUM” „Groene Kikkerschool” 6 7 PLAATSELIJK NIEUWS DONDERDAG 1975 1 4 AUGUSTUS 1 (Van onze rechtbankverslaggeefster) Ruzie l nT (Van onze Amsterdamse redactie) HAARLEM. „Ik dacht echt dat. het goed was als ik de zaak binnen 12 uur zou regelen” zei een 42-jarige Velsense vrouw gisteren in volle oprechtheid tegen de Haarlemse po litierechter, mr. Attema. Ze had op 3 april in Beverwijk een aanrijding veroorzaakt met een geparkeerde wagen, maar had zo’n haast dat ze maar doorreed. „Ik kende de aan- geredene, ik wist ook dat ze wat later opstaan Een verbaasde mr. Attema: „maar het was half acht ’s avonds?” Een probleem dat duis ter bleef. Vanwaar die haast van mevrouw? „Er zaten 31 mensen van de bridgeclub op me te wachten PLEIN 1945-3, IJmuiden tel. 14074( eigen bontatelier I r L I van alphen inschrijving dagelijks vanaf 11 uur Bloed met Gerard Paques Beslag AMSTERDAM De grote dagen van de Amsterdamse zeil vaart keren dit weekeinde terug en dat betekent, dat het dringen wordt geblazen aan de Mokum- se waterkant. Want ook van buitenlandse zijde bestaat grote belangstelling voor de manifes tatie „Sail Amsterdam”, die met de komst van monumentale „windjammers” en honderden rond- en platbodems voor groot spectakel op het IJ gaat zorgen. Honderden zeilschepen zorgen spektakel op het IJ voor ADVERTENTIE) SPIEGELGEVECHT de a^to heeft trouwens (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) 1, (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) 0 dansakademie ÏB B B(B BEVERWIJK. Dinsdagavond 26 au gustus vergadert in het Stadskantoor de raadscommissie voor onderwijs en cultu rele zaken. De openbare vergadering be gint om 19.30 uur. De agenda vermeldt onder andere een voorstel tot benoeming van een hoofd van de openbare lagere Noorderschool en de openbare lagere Robert Schumanschool. Ook de naamge ving van de scholen Romerkerkweg 36 komt aan de orde. Zoals bekend haalde de naam „Groene Kikkerschool” het niet in de raadsvergadering van juli. Ze was toch fout met haar veronder stelling dat ze binnen 12 uur moest mel den dat ze iemand aanreed er is een termijn van 24 uur, maar als je binnen die tijd door de politie eerder wordt aan gehouden ben je net zo hard strafbaar. Mr. Attema: „Ik wil best aannemen dat u de waarheid spreekt hoor, maar als u het wilde uitstellen, dan had het er ook best niet meer van kunnen komen De vrouw: .,Nee hoor, dat gebiedt mijn eerlijkheid me”. De officier van justitie mr. Schilder normaal al onverstaanbaar maar nu in ook een week gevangenisstraf voor rij den tijdens een ontzegging van de rijbe voegdheid. Dit nadat er behalve de 300 -ee weken was geëist. Van garage Hagenaars aan het Kue- nenplein is vannacht een ruit vernield. De recherche stelt een onderzoek in. Ruzie in een Beverwijkse snackbar op 20 april. Tussen twee mannen met hon den en een echtpaar. Eèn van de heren greep de vrouw beet, die net een rug operatie achter de rug had en daagde de man uit te vechten. De vrouw verweerde zich door met een hondeketting terug te slaan. Haar suede jasje kwam bebloed uit deze strijd tevoorschijn. De schade? Ze droeg het jasje wat net een half jaar oud was niet meer nu, maar had het wel op advies van de recherche laten stomen. Mr. Attema legde conform de eis 150 boete op tegen beide heren die niet ver schenen waren en èèn van hen werd ver oordeeld tot betaling van 200 schade. ma veranderde alleen die boete in ƒ400 en liet de rest hetzelfde. Geslipt. Woensdagavond omstreeks half tien is een 31-jarige inwoner van Velsen bij de ingang van de jachthaven van IJmuiden met zijn bromfiets geslipt en ten val gekomen. De ongevallendienst vervoerde hem naar het Zeewegzieken- huis, waar de verwondingen van lichte aard zijn gebleken. Bromfietsdief. Door de Haarlemse politie is woensdag een 18-jarige inwo ner van deze stad aangehouden, iri ver band met de diefstal van een bromfiets. Deze was tijdens de kermis in Santpoort ontvreemd. >1 plezier voor HAARLEM JANSWEG 31 BIJ STATION TelófdUti-32 0'0 25 Volgens het bedrijf zijn de moeilijk heden het gevolg van de overcapaciteit op de civiele bouwmarkt. Hiervan is de staalskeletbouw sterk afhankelijk. Ook de algemene terughoudendheid in het bedrijfsleven ten aanzien van investerin gen speelt Nelis parten. Over de gang van zaken en de te nemen maatregelen heeft inmiddels een oriën terend gesprek plaatsgevonden met de arbeidsinspectie. Thans overlegt de di rectie met de betrokken vakbonden en de ondernemingsraad. Door omwonenden was de politie ge waarschuwd, dat het in de buurt zo stonk. Met behulp van de brandweer drong de politie het huis binnen. De bewoners van het huis zijn al een week of zes afwezig. Zij hadden nauwelijks voedsel voor de kat achtergelaten. Óok beschikte het beest niet over water. De feestelijke „optocht” van de Rus sische Kruzenschern een viermas- ter met 265 koppen de Portugese Sagres, de Duitse Gorch Fock, de Poolse Dar Pomorza, de Franse Bel Espoir en al die andere grote zeilsche pen door het Noordzeekanaal eindigt vrijdagmiddag rond een uur met een reünie met de kleinere góden op het IJ. Vanaf dat moment valt er een hoop te genieten. Afgezien van een bezoek aan boord van de schepen hebben de feestvierders van de Amsterdamse haven het publiek een aantrekkelijk programma willen voorschotelen. v.h. leraar dansacademie Martin scholen - ouderen - echtparen Wie niet van speelfilms houdt, kon gisteren om tien voor half negen al naar bed. Want op beide netten was het raak. Bij de TROS met Majoor Dundee van Sam Peckinpah, uit 1964, en bij de NOS met The Lion in Winter (Leeuw in de Winter), een koningsdrama, zoals de om- roepster zei, uit 1963. Eerstgenoemde film heb ik jaren geleden al in de bioscoop gezien, dus viel mijn keus op Leeuw in de Winter. Geen beslissing om spijt van te hebben trouwens. Want Sam Peckinpah mag dan een reputatie heb ben wat betreft geweld (The Wild Bunch, Strawdogs), ook in Leeuw in de Winter ging het van dik hout zaagt men planken. Niet zozeer in fysieke zin, maar meer op de manier van Virginia Woolf. Het was een zogenaamde historische film, zich afspelend aan het hof van koning Hendrik de Tweede aan het eind van de 12e eeuw. Het soort film dus, bij het zien waarvan je het soms betreurt dat je vroeger tijdens de geschiedenis niet beter hebt opgelet. Want waar ligt nou bijvoorbeeld Aquitanië? BEVERWIJK. Voor de etalagewed strijd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van winkeliersvereniging „Stads centrum” heeft men het thema sport gekozen. De wedstrijd maakt deel uit van êeh programma, dat het bestuur van de vereniging voor de feestweek van 29 augustus tot en met 6 september heeft samengesteld. BEVERWIJK. De Beverwijkse poli tie heeft vannacht vijftien jute zakken met graszaad verwijderd van de gewes telijke rijbaan van Rijksweg 9. De zak ken zijn door Rijkswaterstaat in beheer genomen. „Als ze bloed wilden konden ze het zo uit mijn arm halen, want ik had een wond waar het uit stroomde”, merkte een 53-jarige Haarlemmer op die in de IJmond een ongeluk veroorzaakte op 12 april. Men verdacht hem van teveel al coholgebruik, blazen ging niet, en de bloedproef weigerde hij. Volgens hem was hem niets over de urineproef gezegd - ,.maar ik was nogal overspannen”. De man heeft psychisch en fysiek nog al wat opdoffers gehad merkte mr. Schil der op. Hij vroeg in afwijking van de vaste regel twee weken voorwaardelijk, 500 boete en een jaar ontzegging waar van de helft voorwaardelijk. Mr. Atte- Dat liet deze niet op zich zitten. Hij haalde uit en sloeg de exploitant drie kronen uit de mond. De politie wist vervolgens de verhitte gemoederen te kalmeren. Omstreeks half vijf vanmorgen ont stond onenigheid op het Beverwijkse Hilbersplein. Een 35-jarige Spanjaard, werkzaam bij Hoogovens, beschuldigde enkele landgenoten van diefstal van zijn colbert waarin zich enkele autopapieren bevonden. De politie bracht de man tot bedaren. Er wordt een onderzoek inge steld. WIJK AAN ZEE. De politie heeft vannacht een ruzie in café ,,’t Schuil hoekje” gesust. Omstreeks één uur kreeg de 39-jarige exploitant het aan de stok met een klant, die hem nog een bedrag van 25 verschuldigd zou zijn. Het ene woord haalde het andere uit, tvaarna de exploitant de man een klap verkocht. een wegens de hitte aan alle kanten open zijnde rechtszaal helemaal niet te volgen in doordringend geroezemoes van gang en parkeerplaats eiste 75 voor het doorrijden en 25 voor de aanrijding. Hij wilde mevrouws goede trouw wel aan nemen. Mr. Attema, ook niet al te best verstaanbaar, vonniste conform. Me vrouw in een laatste reactie: „Maar ik wou nog wel even zeggen dat de man die ik aanreed in de verkeerde richting ge parkeerd stond”. Mr. Attema: „Als-ie andersom had gestaan was u er net zo goed tegenaan gereden”. In nauwe samenwerking met Rijkswa terstaat en Bureau Wijsmuller is een initiatief ontwikkeld waardoor dit wa terballet kan worden gerealiseerd. Twee brandweerauto’s en een ladderwagen zullen namelijk op een van de ponten plaatsnemen en positie kiezen nabij de Papierfabriek. Aan de overkant komt in hét Noordzeekanaal de „Nestor” voor IJMUIDEN. Het ongetwijfeld grootse spektakel dat vrijdagmorgen om tien uur zal worden gevormd door de in kiel-Iinie vanuit Velsen naar Amsterdam varende zeilschepen, zal nog meer allure krijgen door een imposant waterballet dat als een ere-saluut aan de bezoekers wordt gebracht door de Velsense brand weer. Dat begint zaterdagochtend om negen uur al met een internationale roeiwedstrijd in marinesloepen in de IJ-haven en een pittig zeilpartijtje van de bottervloot op het IJ. Om streeks drie uur varen zestig gerestau reerde binenschepen in kiellinie langs „De Groene Draeck” met aan boord prinses Beatrix en prins Claus. Kort daarna zullen ook prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven op het ko ninklijk jacht „Piet Hein” zich bij het gezelschap voegen. Het klapstuk van de zaterdagavond is een drieluik: de Mariniers Kapel houdt een taptoe, ruim honderd plat bodem jachten verzorgen om kwart voor tien een spiegelgevecht en tegen middernacht spettert vuurwerk rond op het IJ. Zondagochtend is het op nieuw de bottervloot, die nu in wed strijdverband de show gaat stelen. Omdat hij in oktober getracht had een in beslag genomen auto aan het beslag te onttrekken werd een 26-jarige opkoper uit Velsen veroordeeld tot ƒ300 boete. Een vriend had getracht hem zogenaamd de auto te verkopen en hij probeerde toen de wagen waarop het beslag rustte bij de politie terug te krijgen. De vlieger ging niet op. De man, die nu weer voor een ander delict in voorarrest zit kreeg (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De directie van Nelis Uitgeest overweegt voor de afdeling staalbouw werktijdverkorting aan te vragen en eventueel een aantal werkne mers te ontslaan. Deze afdeling heeft een geringe orderportefeuille terwijl ook de vooruitzichten ongunstig zijn. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 5360 kg tong, 5 kisten tarbot en griet, 19 kisten kabel jauw, 3 kisten schelvis, 380 kisten wij ting, 92 kisten schol, 5 kisten schar, 376 kisten makreel, 8 kisten pilchards en 107 kisten diversen. Prijzen in guldens per 1 kg: grote tong 11,50-11,06, grootmiddel tong 11,72- 11,10, kleinmiddel tong 10,02-9,09, tong één 9,48-8,56, tong twee 7,11-6,50, tarbot 10,60-10,58. Per 40 kg: tarbot 380-152, griet 162- 117, kabeljauw drie en vier 162, kabel jauw vijf 51-49, schelvis vier 68-49, schol één en twee 124-80, schol drie 144- 102, schol vier 72-57, wijting drie 28- 27,20, makreel drie 18,40, schar 44-30. De besommingen waren: KW 68 12.000, UK 123 ƒ3,600, UK 17 ƒ3.100, UK 18 7.000, UK 56 5.300, UK 78 ƒ2.900, VD 15 900, VD 19 ƒ11.000, VD 20 ƒ2.100, VD 46 ƒ3.300, VD 61 ƒ4.400, YE 25 700. IJM 18 3.800. 2 spanvis sers; U K23 en UK 48 3.000, U K135 en UK 145 ƒ2.600. anker liggen. Vanaf de pont zal een water-en-schuim gordijn worden gespo ten terwijl de „Nestor” op haar beurt met het daar aan boord aanwezige wa terkanon eveneens voor een watergor- dijn zal zorgen. Daar tussendoor zullen de uit de gehele wereld afkomstige zeil schepen naar Amsterdam varen om er deel te nemen aan het Amsterdamse „Sail 700” gebeuren. Voor het zeker talrijk aanwezige pu bliek is dit tegelijkertijd een gelegenheid om te zien op welke wijze in Velsen een grootse brand in of aan de rand van het Noordzeekanaal kan worden aangepakt, want ook dan zal bij een brand van enige omvang een rijkspont voor de brandweer worden beschikbaar gesteld en zal eveneens een beroep kunnen wor den gedaan op assistentie van de boten van Bureau Wijsmuller. Voor een goed begrip van deze uit stekende film was het overigens niet nodig dit soort zaken te weten. Want het was, zoals gezegd, een „drama” en dan gaat het om mensen, te weten Hendrik en zijn naaste familie. De koning zal gaan beslissen wie van zijn drie zoons hem moet opvolgen. Omdat het Kerstmis is, en omdat Kerstmis het feest van de vrede is, laat hij ook zijn vrouw, die hij al tien jaar in een kerker gevangen houdt, daarover meepraten. De duivelse intriges zijn niet van de lucht. Iedereen is bereid iedereen uit de weg te ruimen, als dat zo uitkomt. „Zullen we de kerst- hulst of elkaar ophangen?”, stelt Hen drik zijn verwanten dan ook voor. Ja, dat waren nog eens tijden. Kom daar tegenwoordig eens om. In Neder land moest wat betreft de koninklijke familie het nieuws deze week komen van Aat Veldhoen, die koningin Juliana en prins Bernhard in een interview „se- mi-fascisten” en „barbaren” noemde. Maar bij de recherche verklaarde hij haastig dat „beledigen” niet in zijn be doeling had gelegen. Hendrik de Tweede of diens echtgenote (een prima rol van Catharine Hepburn) zouden zeer korte metten met Veldhoen hebben gemaakt. Ook bij de rest van de programma’s was er een ruime mate van geweld voorhanden. „Jouw wereld, mijn wereld” (IKOR) ging over twee kinderen in Noord-Ierland, waar overigens zojuist de 127e dode is gevallen, sinds een half jaar geleden een bestand werd afgekondigd. In aansluiting daarop was bij „Ken merk” het eerste deel van een documen taire over Namibië (Zuidwest-Afrika) te zien. De presentator waarschuwde van tevoren voor gruwelijke beelden, wat voornamelijk bleek neer te komen op foto’s van gemartelde negers. Namibië was vroeger een Duitse kolo nie, tegenwoordig wordt dit land door Zuid-Afrika geterroriseerd. Maar ook Duitsers zijn er nog in flinke aantallen in Namibië. Dat bleek uit beelden van bierhijsende en zingende mannen, bijna nog guwelijker dan die gemartelde Afrikanen. Wat kunnen wij, in Nederland daar aan doen, moet de redactie van Kenmerk zich hebben afgevraagd. Het antwoord werd gegeven door de Werk groep Betaald Antwoord (Postbus 180, Driebergen) en het luidde: Uw rekening bij de Amrobank opzeggen. Volgens de werkgroep maakt de Amrobank name lijk deel uit van een internationaal con sortium dat leningen verstrekt aan de regering van Zuid-Afrika. Een mevrouw, die daarover bij de bank om opheldering had gevraagd, kreeg te horen: het enige dat ons interesseert is de belegging van het geld van onze cliënten, met ethische of morele overwegingen kunnen we ons niet bezighouden. Na Portugal en Noord-Ierland kwam bij het NOS-journaal ook nog even een eigen, binnenlands probleem aan de or de: het bier raakt op, een gevolg van de warmte. De Mounties riepen in STER- tijd nog wel, dat er steeds meer bier gedronken moet worden, maar de direc tie van datzelfde merk komt vandaag bijeen om distributie te bespreken. „Gaat het problemen geven voor de consu- ment?” vroeg een NOS-reporter op be zorgde toon aan de baas van Heineken. Het tijdige transport van flessen is pro blematisch, maar de café’s kunnen voor lopig nog voort. „Het is voor u waar schijnlijk een geweldig jaar”, suggereer de het journaal. Maar niks hoor, onder nemers hebben ook altijd wat te klagen. „We kunnen nu onze achterstand van dit boekjaar een beetje inlopen”, zei meneer Heineken en hij probeerde er somber bij te kijken. Wie Johan Cruijff gelooft („Ik heb Jaap van Praag nog nooit op het spre ken van een waarheid kunnen betrap pen”) mag aannemen, dat Rinus Michels weer naar Ajax komt. Want Van Praag heeft gisteren aan Herman Kuiphof ver teld dat de kans daarop nihil is. Kuiphof citeerde, in Studio Sport, ook nog „een prominente speler”, die sprak over een kans van 20 percent. „Ik zal mij over niets meer verbazen”, beloofde Herman alvast. HEEMSKERK. In een woning aan de Jan van Polanenstraat heeft de Heemskerkse politie gistermiddag een totaal verhongerde kat aangetroffen. Het dier, dat in een kast was opgesloten, zou een paar dagen tevoren al zijn overle den. IJMOND. De Kerngroep IJmond van de Vereniging Milieu Defensie be zit een nieuwe coördinator. De heer At de Groot heeft zijn werkzaamheden voor de Kerngroep in verband met functie verandering en verhuizing uit Heems kerk moeten stoppen. Als tijdelijk coör dinatrice is Nanny Schmit, Jan Ligthart- straat 123 b te Heemskerk aangesteld. De Kerngroep zal op een later tijdstip de defintieve opvolger van de heer De Groot kiezen. geen zin want het gebied rond het drieëneenhalve kilometer lange wan- deltraject aan de boorden van het IJ wordt voor het verkeer afgesloten Vindingrijke geesten zullen mogelijk met de gedachte spelen de eigen boot mee te nemen. Om hen meteen maar uit de droom te helpen: het IJ is deze k,eer roor arrdere-'dafr de^deetftëmende schepen verboden terrein. Tegen een uur verlaat de vloot van 250 ronde en platbodemj achten het Oosterdok om zich gereed te maken voor het „admiraalzeilen”, dat tussen half vier en half vijf te zien is. In de tussentijd voert het Amsterdam Phil- harmonisch Orkest aan boord van een Thames Barge watermuziek van Han del uit. Nadat de opvarenden zich maandag nog wat mogen vermaken keren de schepen Amsterdam dinsdag de rug toe om deel te nemen aan de Amsterdam 700-race, die vanuit IJmuiden via de Engelse kust naar te laten en met trein of bus naar het Den Helder voert. Centraal Station té komen. Het mee- Tijdens het weekeinde zijn in de ha- nemen van S Ï-V' ven twee tentoonstellingen te zien. In de Passagiers Terminal aan de Oos telijke Handelskade wordt aan de hand van foto’s, maquettes en model len de haven van vroeger en nu be licht, terwijl in de Loods Argentinië aan de zuidkant van de IJ-haven de liefhebber van zeilboten aan zijn trek ken kan komen. Alle wedstrijdboten worden hier geëxposeerd. Omdat honderdduizend bezoekers worden verwacht, adviseren de orga nisatoren het publiek om de auto thuis. Het Russische opleidingsschip Kru zenschern is met zijn lengte van 115 meter en zeiloppervlakte van 3400 m2 een van de toppers van Sail Amsterdam. B r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7