Producent van Heijningen wordt een dubbele krachtproef Barbara Nielson luistervinken voor Indonesië eist „wonderzwaard” op Thermenmuseum in Heerlen 1OZ 4/0 I I TOP DE POP POP DERTIEN „Het Het Groei-Kasbiljet aan toonder van Bank Mees Hope: dé methode voor schrandere spaarders ft O Poppeppers SI i L BankMees Hope nv rj\ «E^%°rMENU;s Él Si HETHOGEDUINWUKUNZK HETHOGEDUINWUKAANZEf Binnenkort zes nieuwe Nederlandse films 99 Muziektentoonstelling in Maastricht F Kr W’MrSr DONDERDAG AUGUSTUS 1 4 1975 KUNST 9 (Van onze kunstredactie) 1 IBMHI Haarlem, Houtplein 8. tel. 023 - 31 59 50. Slavernij Dapperheid ■i - 1 - I AMSTERDAM Tussen eind augustus en half oktober gaan er in telkens ongeveer een dozijn Neder landse bioscopen in totaal zes nieuwe speelfilms van eigen bodem in première. „Het wordt een dubbele krachtproef. Het zal moeten blijken of het mogelijk is zoveel Nederland se produkten tegelijkertijd te laten draaien, zonder dat ze elkaar dood- concurreren. En het zal moeten blij ken of het Nederlandse publiek al toe is aan iets ingewikkelder werk stukken van eigen bodem dan onze cinema de laatste vijf, commercieel succesvol verlopen jaren heeft op gebouwd”. Waarom schrander? Omdat ons Groei-Kasbiljet aan toonder luidt. Dat is één. Omdat u bovendien, als u vergelijkt, een hoge rente krijgt. Dat is twee. En ten derde: omdat u desgewenst na twee jaar weer over uw geld kunt beschikken. Dan kunt u immers kiezen: öf verzilveren - of profiteren van een nóg hogere rente, die over de maximale termijn van 7 jaar zelfs oploopt tot I (ADVERTENTIE) Rente op rente MATTHIJS VAN HEIJNINGEN zal behalve voor de I- van I -tt 9 m» HEERLEN (ANP). Gisteravond is in de Limburgse gemeente Heerlen een of ficieel begin gemaakt met de bouw van een zogenaamd thermen-museum, dat zal dienen als overkoepeling van de aanwe zige Romeinse waterbaden. Deze ther men zijn in 1940 bij opgravingen in het centrum van Heerlen ontdekt. Na uitvoerig onderzoek, waarbij kwam vast te staan dat de uit het begin van onze jaartelling daterende warmwater baden in Heerlen een uniek Romeins bouwwerk vormden, is de ruïne met een Bij verzilvering na 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 7 jaar PRIMA ZALEN- AKKOMMODATIE tnwt uitricht op zat!) GÉÉN ZAALHUURI overnacht in ons hotel! Komfortabele kamers met eigen douche, toilet, telefoon, TV en desgewenst k uitzicht op zee /i >■4 6 6’A 7 7'/a 8 8'/o 1. The Elephant Song Kamahl; 2. Ramaya Afric Simone; 3. Roll over lay down Status Quo; 4. Tu t’en vas Alan Barrière; 5. One of these nights Eagles; 6. Action Sweet; 7. Stand by your man Tammy Wynette; 8. Sandy Hollies; 9. Somewhere between Tumbleweeds; 10. Slow down Shabby Tiger; 11. Tears on my pillow Johnny Nash; 12. Naar de kermis Ciska Peters en Ronnie Tober; 13. Coconut Woman Los Allegros. 5,000.- ƒ5.618,- ƒ6.039.75 ƒ6.553.98 ƒ7.178.15 ƒ7.934.37 ƒ8.708,94 DEN HAAG (ANP). Ergens in Ne derland moet het „wonderbare” zwaard liggen van Pattimoera., dè nationale held van Saparoea, een van de eilanden van de Zuid-Molukken. De Indonesische mi nister van opvoeding en cultuur, de heer Syarif Thayeb, heeft in elk geval de Nederlandse regering gevraagd om het wapen terug te sturen. De nazaten van de held hebben er om gevraagd. Zij vinden, dat het historische slagwapen in een museum of in Jakarta, of op Ambon moet worden geplaatst. 1817 bezet hielden. De Britten hadden „mildere regelingen” dan de Hollanders, die de bewoners van het eiland strenger aanpakten. Dr. P. H. Pott directeur van het Rijks- museum voor volkenkunde in Leiden moet bekennen nog nooit van Pattimoera te hebben gehoord en als er een miraculeus zwaard in ons land zou zijn van de held, zou hij het waarschijnlijk wel weten. De brief uit Indonesië had hij onder ogen gehad maar had hem ook niet veel wijzer gemaakt. „Het stond er allemaal wat verward” weet hij zich te herinne ren. Dr. Pott veronderstelde, dat het zwaard nimmer in ons land was «n als het er is, mogelijk in Bronbeek of op de KMA. lijkt me doodgriezelig een ster te zijn. Ik geloof niet dat ik er tegen zou kun nen”. Voorlopig lijkt Barbarg Nielsen nog wel even de tijd te krijgen. Ze heeft met haar warme, volle stem een uiterst sfeervoile elpee gemaakt met rijke levens teksten, maar een hitsmasher die duizenden pakt is het natuurlijk niet. Zo is het ook niet bedoeld. Bar bara moet gaan bouwen. Wat optre dens, ervaring, eigen repertoire en zo verder. Wel een fijn vogeltje voor luistervinken. Barbara: ,,Tot nu toe heb ik het erg druk gehad want ik ben ai een heel eind op streek en geef daarnaast les op een middelbare school. Ik hoop dat het een zo’n beetje in het ander over loopt, want ik beschouw de zang wel degelijk serieus. Ten eerste omdat ik het heerlijk vind, maar ook en ik zeg het eerlijk vanwege het even tuele geld. Voor een vrouw is geld tegenwoordig erg belangrijk want het maakt haar zelfstandig, onafhanke lijk”. MAASTRICHT (ANP). In de week van 23 tot en met 28 september wordt in Maastricht een nationale tentoonstelling voor muziekbeoefening en muziekwaar- dering gehouden. Vele zaken die met mu ziek te maken hebben zijn te zien ter wijl tijdens de week in Maastricht con certen in diverse genres gegeven zullen worden. De Vereniging van Leraren Schoolmuziek heeft de tentoonstelling aangegrepen om in de Limburgse hoofd stad samen met een aantal Belgische col lega’s een driedaags congres te houden. In het museum thermen plaats zijn voor de oudheidkun dige dienst van Heerlen, een aula voor lezingen, een studiezaal voor archeolo gisch onderzoek, een zaal voor wisselende exposities en een restaurant. dikke laag zilverzand toegedekt geweest. In 1977 wordt het Heerlense museum officieel geopend. thermen-museum miljoen. Een Amsterdams motorwoonboot in de Amstel is haar domein; een klein werkbootje haar fiets. Daarmee gaat ze iedere dag naar de markt, over het water. Ze weet wat ze wil, deze Bar bara Nielson, 25 jaar oud, en sinds kort zangeres. Ze heeft by Ariola een uiterst fijnzinnige, sfeervolle plaat vol zelf vertaalde Nederlandse teksten ge maakt Een plaat met een eigen ge zicht. len zowel platenmaatschappijen als kopers het met elpees steeds moeilij- ker krijgen. We zullen zien. Een groep is ook niet alles, dacht Mariska Veres toen ze Shocking Blue verliet, maar zo helemaal alleen is ook maar alleen. M. Veres heeft het erg moeilijk gehad met d,e start van haar solocarrière, maar nu de eerste ling dan eidelijk is geboren, hoopt ze toch op een voorspoedige groei. BEL VOOR INLICHTINGEN: TEL. (02517)322of 341 van tot DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN Krijg je dan niet gauw steigerende auteurs op de stoep? „Daar heb ik een simpel standpunt over. Als een boek verfilmd wordt, ver andert het altijd. Als een auteur daar bang van is moet hij de filmrechten niet verkopen; hij geeft ze niet cadeau, hij vangt er een behoorlijk bedrag voor”. r-A,- (ADVERTENTIE) Mik je met Ditvoorst ook weer op die 150.000 potentiële liefhebbers? „Dat hoop ik niet, dat zou niet goed uitkomen, want Elanagan is veel duur der geworden. Maar ik geloof dat er aan Flanagan twee mogelijkheden zitten. Een publiekskant, het zuivere thrilleras pect, en dan is er de onderliggende laag waar de fijnproevers wat mee kunnen stoeien. Flanagan is niet zo afgesloten als Ditvoorst’s Paranoia, of zijn Blinde Fotograaf. Dat wordt ook het punt met alle Nederlandse films die eraan staan te komen. Blokpost, van Erik van Zuy- len, Het Jaar van de Kreeft, van Her bert Curiël en Dr. Puider van Haanstra worden geen van alle films waarmee alleen maar op de commercie gemikt wordt”. cente verkopen van de Zwaarmoedige Verhalen aan Duitsland, Joegoslavië en de Scandinavische landen zal de film waarschijnlijk niet uit zijn kosten 400.000) komen. Matthijs door col lega’s betiteld als de „aardigste produ cent van Nederland” ziet dat niet als een mislukking. Matthijs: „Voor sommige films is het belangrijker dat ze gemaakt worden, dan dat er geld mee kan worden ver diend. De Zwaarmoedige Verhalen zijn in Nederland door zo’n 150.000 mensen gezien, dat is ongeveer hetzelfde bezoe kersaantal dat een „Polanski” of „Bunu- el” weten te behalen. Gezien het karak ter van onze film is dat een bevredigend resultaat”. De beheerder van het museum Bron beek, het museum van het koninklijk tehuis voor oud-militairen in Arnhem, de heer W. R. van der Weide, was nog niet gevraagd of hij wellicht de vind plaats van het zwaard wist. De naam Pattimoera zei hem, evenals dr. Pott, niets. De bibliothecaris van de Konink lijke Militaire Academie in Breda, de heer H. Wolf, wist er ook niet van. Hij dacht dat het best verder gezocht kon worden bij musea en verzamelingen, waarmee tradities van het Nederlandse leger in ere worden gehouden. Pattimoe ra was ook voor hem een onbekende. Van ir. J. A. Manusama in Rotterdam werd vernomen, dat Pattimoera een vrijheidsstrijder en -held is, zowel voor de Indonesiërs als voor de Zuidmo- lukkers. Hij verwees voor meer infor matie naar de heer Poehvay die ver klaarde dat op het eiland Saparoea in het dorpje ïtawaka een jongeman Ma- toelessy zich in het prille begin van de negentiende eeuw zich bewust werd van een bedreiging door blanken. Hij werkte zich op tot kapitan, wat zoveel betekent als aanvoerder. Toen de Engelsen onder generaal Raffles in 1810 de baas op het eiland werden, organiseerde Matoelessy enige verzet. veel Indische Nederlanders zijn geves tigd, nog mensen die Van den Berg van Sparoea heten, afstammelingen van de enige overlevende uit 1817, aldus de heer Poetiray. De strijd van Panglima Perang Patt- moera moet ongeveer aan honderd Ne derlanders het leven hebben gekost. Daarom werd het fort later door de vers aangevoerde Hollanders ook Duurstede genoemd. Maar zonder slag of stoort: kon het gezag van buiten er niet worden gevestigd. Dat vergde nog eerst meer dan twee honderd levens van Zuidmo- lukkers. Frank Hollestolle, de broer van Conny van de Bosch, heeft bij Basart een solo-ëlpee opgenomen die in sep tember uitkomt. De titel is nog niet bekend, wèl dat het produkt in vijf verschillende studio’s is opgenomen, tienduizenden guldens heeft gekost en dat deze achterneef ,van de bekende Hollestelle’s over een zeer ruig, Joe Cocker-achtige stemgeluid beschikt. Nieuw Nederlands talent krijgt alweer een kans. Toe maar. Overigens hebben de kosten van deze plaat het tegen spartelen van baas Basart deze heer op zijn kantoor al de bijnaam „mijn heer Bezwaar” bezorgd. Landgenoten! Door den lande gons de het gerucht dat Heer Kooten, maar dan de bekende Meester van Hilver sum alias Joost den Draaijer, weg zou gaan op Hilversum 3 als DJ die nooit mag eten. Edoch, het is niet waar, zo heeft de Koning ons persoonlijk meegedeeld. Hij blijft, en met genoe gen. Tevens een voorspelling van zijn zijde en voor wat die waard is De singles gaan straks weer als broodjes de deur uit, want in deze donkere tijden van economische recessie zul- Het Nederlandse publiek heeft een periode doorgemaakt van in de regel nogal commerciële films. Ik denk dat ze dat nu wel gezien hebben. Het is nu zaak om tot de volgende stap te komen, ze met ietsje minder makkelijke films te pakken. Ik dacht wel dat het kon ook. Profession, Reporter, China Town, The Indonesië stuurde een brief met het verzoek naar ons land. De brief kwam op het ministerie van Buitenlandse Za ken, die hem doorstuurde naar het de partement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, die hem voorleg de aan het Rijksmuseum voor volken kunde in Leiden, waarop het schriftuur de weg terug is gegaan en thans rust op het ministerie van Buitenlandse Zaken. De kernvraag is nog niet opgelost want waar is het zwaard van de held van Saparoea? Intussen bleek niemand van ene Patti moera te weten. Daar Saparoea bekend is uit de tijd van de Vereenigde Oostin- dische Compagie (VOC) „vanwege de specerijen en met name de kruidnage len”, werd aan de bibliotheek van het Koninklijk instituut voor de tropen in Amsterdam annex Tropenmuseum een bezoek gebracht. Aan het licht kwam, dat de Engelsen het eiland van 1810 tot Conversation doen het geweldig, het zijn films waar ik persoonlijk erg van hou, omdat ze twee kanten hebben’ Kri jgt u voor een Groei- Kasbiljet van 1.000,- 1.123.60 f 1.207.95 1.310,80 1.435,63 f 1.586.87 1.741,79 A.S.BRUIOSPAREN- jUBILARISSENetC üWEETHEr'N® Dat heeft Pauline Barbara Aarts zelf ook. Geen pure schoonheid, maar wel apart mooi. De platenmaatschap pij dacht er blijkbaar anders over toen' ze Barbara voor de hoesfoto een pruik opzette en „mij ook anderzins tot een tutje maakten”. Barbara is er nog een beetje boos over geweest, maar „ook dat gaat over”. In ieder geval is ze tijdens interviews haar re delijk bescheiden zelf. Aarts werd Nielson vanwege de be tere klank en een Zweedse schoon moeder. Barbara heeft veel gestu deerd. Vier jaar zangles, al jong zin gen in de Mattheus Passion, Engels en Duits op de universiteit en nu op kos ten van Ariola weer zang- en piano les. Ze wordt er niet moe van. ,,Ik ga juist dood van verveling, letterlijk”. Barbara trouwde op haar twintigste met student John Ehrich maar dat is nu over. Jota baste iedere vrije avond in een band en Barbara verveelde zich thuis. „Da’s niets voor mij”. Dus stapte ze naar de Bamboo-lokaliteït in Amsterdam waar echtgenoot lief speelde, en bood aan te zingen. Het ging niet slecht, maar de man had de vrouw liever thuis. En dat ging niet en gaat nog niet. Barbara: „Ik heb nog samen met mijn schoonvader destijds een bandje opgenomen. Basart had wel belang stelling maar toen wilde ik ineens niet. Je bent toch een beetje onzeker, niet? Dat bandje is via allerlei omzwervin gen bij Rob Pelle van Ariola binnen gekomen en pats boem, daar zit je. Ik hoop dat ik het aan kan, want het Aldus kijkt Matthijs van Heijningen tegen de ophanden zijnde „boom” aan, die zijn weerga in de vaderlandse cine- ma-historie niet kent. Hij is zelf produ cent van Flanagan, de door Adriaan Ditvoorst geregisseerde film die 28 au gustus de rij zal openen. Vorig jaar zorgde Van Heijningen voor „nieuws” door de Zwaarmoedige Verhalen van de grond te tillen, een film met vier regis seurs, waar tevoren weinig mensen ver trouwen in hadden, maar waar hij even wel CRM-subsidie voor wist te krijgen. De film viel de eer te beurt het Berlijn- se Filmfestival te openen. Ondanks re- „Nederlandse films werden de laatste jaren meestal geacteerd op de manier van „doe maar gewoon dan doe je gek genoeg”. Nooit eens een beetje aangezet, altijd maar teruggehouden. Met Flana gan hebben we daarvoor willen passen, een totaal andere sfeer willen creëren dan je in Nederlandse films gevltad bent. In belangrijke mate hebben we dat ook bereikt, dacht ik, met een ander soort acteurs”. In 1818 was de strijd, die noet zo zeer ging tegen de overheersing als wel tegen van ons land beslist. Pattimoera werd op de uitbuiting en de slavernij die de Hollanders toepasten, in het voordeel de 15e mei in het openbaar opgehangen. Of de Hollanders het zwaard van de Molukse vrijheidsstrijder hebben buitge maakt is de heer Poetiray niet gekend, maar de Zuidmolukkers herdenken wel elk jaar op 15 mei hun vrijheidsstrijder. Typische theateracteurs. Was dat ■Van meet af aan de bedoeling? „Nee, dat is gegroeid, heel langzaam. We zijn een half jaar bezig geweest met de casting. Het is eigenlijk begonnen met Eric Schneider. Eerder hadden we het al geprobeerd met bekende filmac teurs, maar die bleken niet geschikt voor waar wij op uit waren. Via Schnei der zijn we terechtgekomen bij Guido de Moor. Na een avondje bij Guido thuis waren we er volledig van overtuigd: dat is Flanagan. Eric speelt zijn halfbroer. Toen zijn we verder gerold naar Anne- Wil Blahkers, Petra Laseur, Josée Rui ter, Josphine van Gasteren, Hans Croi- set. De meesten met nauwelijks of geen filmervaring. Maar ik moet zeggen dat we met zeer groot plezier met ze hebben samengewerkt’*. Heb je nog plannen in dezelfde rich ting? „Ja, ik ben er alleen nog niet hele maal uit. Ik zou wel een. échte episoden film willen maken, waarbij de afzonder lijke gedeelten meer in elkaar overlopen dan bij de Zwaarmoedige Verhalen het geval was. Vier regisseurs, maar hoofd rollen die dezelfde blijven. We denken aan een vierluik met verhalen van Rem- co Campert.Een volgende stap zou een film kunnen zijn, gebaseerd op een boek dat verschillende lagen heeft die ieder door andere regisseurs verfilmd zouden kunnen worden. De Engelsen wachtten evenwel tot de Hollanders „de zaak zouden overnemen”, Ze deden niet veel meer dan het eiland bezetten. Intussen was kapitan Matules- sy naar dé hoofdplaats Saparoea geko men om de Hollanders met een legertje te verwelkomen. De bewoners van het eiland begrepen wat er stond te gebeu ren en noemden hun leider Pattimoera, wat dapperheid betekent, aldus de heer Poetiray. De Hollanders kwamen in 1817 en kapitan Pattimoera werd Panglima Pe rang, aanvoerder in oorlogstijd. Het fort op het eiland werd bij een opstand van de bevolking overvallen. Alle Europea nen verloren het leven op één na. Het was het jongste zoontje van de Holland se resident Van Den Berg. Het jongetje had zich in een slaapzaal van het fort onder een soldatenkrib verstopt. Toen hij werd gevonden mocht hij blijven leven Uit dankbaarheid, aldus de heer Poeti ray, voegde de zoon van de resident later „Van Saparoea” achter zijn naam. Het kind werd door landgenoten bevrijd en keerde terug naar Nederland. Nu wonen in Den Haag en omgeving waar Wij verzorgen uw feest met vriendelijke bediening in een sfeervoile omgeving. Vr,„onz.9«f>‘m'’ MENUSUGGESTIESI fles goede De kosten van het bedragen ruim 6 Het gemeentebestuur van Heerlen ver wacht dat het nieuwe thermen-museum een versterking zal vormen van de cul turele infrastructuur en het leefklimaat van de vroegere mijnstreek. De bouw van het thermen-museum is mogelijk ge maakt door bijdragen van DSM (Staats mijnen) en het ministerie van economi sche zaken. Voor een geslaagde receptie, koffietafel of fijn diner naar Renteberekening vindt plaats op basis van verstreken volle jaren. Over gedeelten van jaren kan geen rentevergoeding worden uitgekeerd. I Burgemeester Gij zeis van Heerlen noemde het thermen-museum een zaak van nationaal belang. Hij hoopte dat dit bij het ministerie van CRM eveneens tot een daadwerkelijke steun zal leiden. Het Heerlense architectenbureau Peutz heeft bij het ontwerpen van het thermenge- bouw vooral aandacht geschonken aan de eis van de gemeente Heerlen dat het nieuwe museum ook voor gehandicapten overal toegankelijk moet zijn.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9