HEDEN EN VERLEDEN BIJ IJMUIDEN Mogelijk uitstel van amateurcompetitie Kabinet komt nóg 2 miljard tekort Alle Zuidkennetner scholen schaffen de toets af ra SPORTER u DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DANSSCHOOL HANNIE EN JOHN STOL bdvwrhalrdh MOEDJIBOER RACHMAN GEDOOD IS' Arrestaties in Chili Goncalves op de wip ere- Weelde was te zwaar See a morris before you buy „Inventarisatie” en eerste divisie „GkV VERGROOT VAN 2 NAAR 4 MILJARD r//AAZ///z//z/////z/AZ/////z//z/A/zz///z//// Lus 2,70,71. AGENDA pag’”« 6 wwmfmwmwwffmwrfwmm Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s suède, nappa, en lamsvacht- jassen NEW DELHI (Reuter en AFP) In Bangladesj is de afgelopen nacht ’n staatsgreep gepleegd. „President sjeik Moedjiboer Rachman is ge dood en zijn autocratische regering omvergeworpen”, zo meldde Radio- Dacca vanochtend. De coup is ge pleegd door de minister- van Han- Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 Het woord is aan... VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1975 65e jaargang nummer 239 DE LANGE NIEUW Duo Dik en Dun Café-Bar KERMIS Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Hutjebg mutje onder de luifels. Winkelcentrum Schalkwijk: tweeduLsendparkeerplaatsen gratis voor niks. Zo’n zestig winkels, een Vroom en^eesmann,eaaHema,eenC&A. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Kerkdiensten Radio en televisie Strips Puzzel Kunst Beurs Sport19, 20, 21, Wisselvallig weer Strandverwachting 1,; l IJmuider Courant der Mije, H. P. Sdiurmun Abonnement bij vooruitbetaling I' 12.55 p. mnd, 35,45 p, kwartaal (p. post 42.—), p. Jaar f 139.10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 cl. Staatsgreep in Bangladesj CHINA (Van onze parlementsredactie) (Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) 2 17 ADVERTENTIE I Hoera, zaterdag 16 augustus weer (ook grote maten) del, Khondaker Moestagne Achmed met steun van het leger, aldus de radio. Inschrijving nieuwe kursus dagelijks van 7-9 uur. Beginners, gevorderden, medaltest. Speciale klubs voor gehuwde en verloofde paren September heropening van onze geheel verbouwde dansschool. ’t Is er gezelliger! Inschrijving Julianakade 18 IJmuiden Telefoon 14733 (Haarlem, Haarlemmerliedc, Heemstede. Bloemendaal, Zandvoort en Bennebroek) zal de overgang van lager naar voortge zet onderwijs volgend jaar anders verlo pen. Voor hen zal worden gewerkt met continue begeleiding, waarbij de ouders een zeer grote inbreng krijgen. Zij krij gen alle noodzakelijke informatie om in overleg met het schoolhoofd een verant woorde keus te kunnen maken. rissen van de lagere ambtenaren, zou de schatkist alleen al honderden miljoenen extra kosten. Nu de reële groei van het netto-inkomen achterwege zal blijven, vreest men bovendien een toename van dc belastingontduiking. (bij de Grote Markt) Toon Hermans: Vandaag is' mijn gezicht te oud en zonder lach Ik voel mij als een lichtreclame overdag. INDIA X u BANGLA-OESlTJ Lange Nieuwstraat 497, IJmuiden van 10-16 en van 20 tot 2 uur Ans en Ton hopen het voor u gezellig te maken in Om 10.00 uur HET EERSTE DEUNTJE met muzikale medewerking van De gehele kollektie. Ml De nieuwe becijfering is uitgegaan van een minder optimistische verwach ting van de groei van de welvaart. Optrekking van de lagere inkomens zou ook grote extra lasten voor de regering opbrengen. Het hoger mini mumloon, de hogere AOW en WW- uitkeringen en optrekking van de sala- HAARLEM. Voor ruim drieduizend kinderen in de regio Zuid-Kennemerland (Van onze sportredactie) ZWOLLE. De kans is groot dat de start van de competitie amateur voetbal wordt uitgesteld. De tropische temperaturen van de laatste weken maar vooral ook de aanhoudende droogte hebben honderden voetbal velden in ons land ernstig aangetast. Volgens de grondtechnische dienst van de KNVB moet van een noodtoe stand worden gesproken. Volgende week gaan de competitie- leiders van zaterdag- en zondagvoet- bal een rapport van deze dienst be- het begin van „Sail Amsterdam". V.l.n.r. een viskotter, de Nederlandse tweemast topzeilschoener „Eendracht", een heli kopter van de Koninklijke Marine, de Roemeense driemastbark „Mircea" en het patrouillevaartuig „Hr. Ms. Hadda" van de Koninklijke Marine in de ochtendmist voor IJmuiden op de Noordzee. (Zie verder pagina 7) DEN HAAG. Het kabinet-Den Uyi heeft bij de opstelling van de begroting voor 1976 opnieuw een grote tegenvaller te verwerken. Nadat verschillende mi nisteries (Verkeer en Waterstaat, Defen sie, Onderwijs en CRM) al een flinke veer hebben moeten laten en nadat het Planbureau voor volgende jaren een re- cord-werkloosheid heeft voorspeld van ruim 260.000, blijkt nu dat men voor volgend jaar ongeveer vier miljard gul den te kort komt. Het kabinet, dat de hele week al heeft vergaderd over het financieel-sluitend maken van de begroting, rekende aan vankelijk met een gat van twee miljard. Het ontslag zou een feit kunnen zijn „binnen de zes weken”. Maar Soares zou dit van de hand hebben gewezen en geëist dat Goncalves onmiddellijk moest heengaan. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van spreken en eventuele voorstellen uit werken. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten dat niet alleen het begin van de competitie naar een latere datum dan 6 en 7 september moet worden verschoven, maar dat boven dien aan de competitie-indeling moet worden getornd. Honderden velden zijn in een brui ne steppe veranderd. De wortels van het gras zijn daardoor zó ernstig aangetast dat herstel vele maanden in beslag zal nemen. Wordt er snel op gevoetbald, dan zal het gras spoedig helemaal verdwenen zijn. De opperbevelhebbers van de drie krijgsmachtonderdelen hebben hun „vol ledige loyaliteit” betuigd aan de nieuwe machthebbers, zo meldt Radio-Dacca. Volgens de radio hebben ook het hoofd Dit .weekeinde start de competitie betaald voetbal. Na een serie artike len over de clubs in de eredivisie, sluiten wij ons overzicht bij het be gin van het seizoen vandaag af met twee extra pagina’s waarop een com plete „inventarisatie” van de vereni gingen in de ere- en eerste divisie. Morgen de twee laatste artikelen in onze reeks beschouwingen: Telstar en Haarlem. Het project, dat zijn oorsprong vond op de Spaarnescholengemeenschap in sa menwerking met twaalf lagere scholen in Haarlem, Heemstede en Vijfhuizen, en nu is uitgebreid tot alle scholen in de regio, kent geen van buitenaf opgelegde toets meer. De proeven worden ontwik keld door het onderwijs zelf en afgeno men op niet stringent vastgelegde tijd stippen. Alle scholen binnen de regio Zuid- Kennemerland hebben afgesproken, dat het kind tot het gekozen soort voortge zet onderwijs wordt toegelaten als ou ders en hoofd lagere school het daarover eens zijn. Als een kind eenmaal in de brugklas terecht is gekomen, houdt de begeleiding niet op, maar loopt in ieder geval nog één jaar door. (Zie verder pag. 6) LISSABON (AP). Hier is gisteren bekendgeworden dat president Francisco da Costa Gomes de socialistische leider Mario Soares had meegedeeld dat hij premier Goncalves zou ontslaan „als men hem hiertoe niet dwong”. Het drama van de Angolese onafhan kelijkheid is een tragedie geworden, ter wijl het gezien de ontwikkelingen in het moederland Portugal een blijspel had kunnen zijn. De bevrijdingsbewegin gen van Angola hebben niet de zelfbe heersing kunnen opbrengen gezamenlijk de weelde van de vrijheid te dragen en hun land veilig door de branding van de zelfstandigheid heen te voeren naar de kalme zee van een geconsolideerd lands bestuur. Men moet daarbij echter de tragische gang van zaken, die ontzaglijk veel bloed en menselijke ellende kost, niet volledig toeschrijven aan een gebrek aan zelfbeheersing bij de bevrijdingsbewe gingen. Het bestaan van elkander niet welgezinde groeperingen die slechts in één opzicht de wens tot liquidatie van het Portugese bestuur konden samengaan, is op zich geen onlogisch of verwerpelijk verschijnsel. Wat wel ver werpelijk was in Angola, was het feit dat achter deze bevrijdingsbewegingen grotere machten van buiten tot manipu laties overgingen, zodra de kans daartoe schoon bleek. Nog voor de afwikkeling van de onafhankelijkheidsprocedure zijn verschillende bevri j dingsbewegingen slachtoffer geworden van inblazingen die te maken hadden met de rijkdom men van Angola en het toekomstig be heer daarvan. Niet alleen buurlanden van Angola, maar ook westelijke mo gendheden hebben door voortijdige wa- penzendingen aan bepaalde groepen de verdeeldheid tussen de inheemse militai re bewegingen aangestookt, teneinde te voorkomen dat een eensgezinde, sterke Angolese regering zou ontstaan die alle mineralen en produkten van Angola on der staatsbeheer zou brengen. De MPLA had een radicaal nationali- seringsprogramma opgezet, dat aan bui tenlandse investeerders weinig kans zou bieden financieel te profiteren van de enorme rijkdommen die in Angola lig gen opgestapeld. Interne politieke ver schillen zijn door buitenlandse belangen groepen zodanig aangescherpt, dat in korte tijd een complete oorlog is ont brand tussen de oorspronkelijk eensge zind tegen Portugal strijdende verzetsbe wegingen. Nu is in het vacuüm van de revolutie een voortijdige versnippering ontstaan, waarmee het Angolese verzet zijn eigen graf graaft. Het nieuwe Portugese bewind moet nu, merkwaardig genoeg, verhinderen dat Angola één grote begraafplaats wordt. 7 6 9 9 11 15 17 23 SANTIAGO (Reuter). De Chileense politie heeft 44 hoogleraren, studenten en stafleden van de nationale universi- tcit ih Santiago gearresteerd, zo is door regeringsfunctionarissen in Chili be kendgemaakt. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: van de politie, en het hoofd van de nationale militie (de Rakhi Bahini) hun steun betuigd aan het bewind van Ach med. Volgens berichten uit diplomatieke bron in Nieuw Delhi zijn behalve Moed- jib ook premier Mansoer Ali en twee neven van Moedjib om het leven geko men. In New Delhi verluidt dat de nieu we machthebbers de naam „Volksrepu bliek Bangladesj” hebben veranderd in „Islamitische Republiek Bangladesj”. In Bar.gladesj is de uitzonderingstoe stand afgekondigd. Er geldt een uit gaansverbod en de luchthaven van Dac ca is gesloten. De eerste bekendmaking over de coup via de radio kwam van majoor Dalim, een held uit de onafhan kelijkheidsstrijd van Bangladesj, die vo rig jaar na een scherp persoonlijk ge schil met sjeik Moedjib uit het leger werd ontslagen. Radio Dacca meldde voorts dat minis ter Achmed nu president van Bangladesj is. „Alle patriottische en vredelievende burgers wordt gevraagd met de nieuwe regering samen te werken. Tegen ieder een die probeert verzet te bieden tegen de nieuwe revolutionaire regering of zich niet houdt aan de instructies zal streng worden opgetreden”. De 57-jarige jurist Achmed staat be kend als een vertegenwoordiger van de rechtervleugel van de Awami-Liga. Hij is een uitgesproken anti-communist, en een zeer religieus man. Achmed was jarenlang een naaste medewerker van sjeik Moedjib. Hij was een van de oprichters van de Awami-Liga en tijdens de afscheidings- oorlog, in 1971, was hij minister van buitenlandse zaken in de voorlopige re gering. die in Calcutta zetelde. Sindsdien heeft hij steeds een ministerspost behou den. Zijn laatste functie was minister van handel, en vice-voorzitter van de Awami-Liga. Bangladesj is met ongeveer 71 miljoen inwoners van wie bijna 90 percent Isla mieten, een van de dichtstbevolkte sta ten ter wereld. De economische situatie is er zeer slecht. Het land leeft voorna melijk van landbouw Het grootste deel van de industrie werd bij de strijd tussen India en Pakis tan, in december 1971 verwoest. (Zie verder pagina 17) De garresteerden zullen moeten te rechtstaan op beschuldiging van inbreuk op de „staat van beleg”, op grond waar van politieke activiteit is verboden. Minister van Onderwijs Arturo Tron- coso Daroch verklaarde naar aanleiding van de arrestaties dat de regering „abso luut geen politieke activiteit op de uni- versiteiten zal accepteren”. De Amsterdamse brandweer, ge alarmeerd door omwonenden, heeft vanochtend dit poesje ge red, dat bekneld zat onder een dichtgevallen schuifraam in de De Wittenstraat. Het diertje had verlammingsverschijnselen maar zal vermoedelijk weer kunnen herstellen. Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen rond vijf tien graden. Middagtemperatu- ren omstreeks drieëntwintig gra den. Morgen wisselend bewolkt, af nemende buienkans en een ma tige zuidwestenwind. In de mid dag 21 tot 23 graden, zeewater 20 graden. Vooruitzichten: Licht wisselvallig maar overwegend goed strandweer. 4

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1