E In finale tegen Marijke Schaar SPEL VAN APPEL HOUDT BELOFTE IN Voor de eerste keer sedert tien jaar Nederland krijgt profronde PSV VOETBALT NU TOCH IN IERLAND Nieuw record Mazereeuw Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! Rijkspostspaarbank l’ „Mijn stijl van spelen is iets anders dan die van anderen” T. I uw nationale spaarinstellinff f| BK| Z A ZATERDAG 1 6 1975 AUGUSTUS SPORT Kleurrijk no Studie Onzeker Probleemloos roe bu sta laa aai kei Ha W< tw Haal een folder rie nie I b r Frank Kramer: Ik wil alleen maar bij Telstar voetballen VOl Wc Iets wat niet wegneemt dat Kra- MARC SERNË (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) om - 7 1 (Van onze sportredactie) Ben van Gelder: „Sinds kort staat de UEFA niet meer toe dat één club beide wed strijden op eigen terrein speelt. Alleen in uitzonderlijke gevallen wordt van deze regel afgeweken. Het bestuur van de FC Linfield, dat er bitter weinig voor voelde om beide wedstrijden in Eindhoven te spelen, heeft de UEFA echter verzekerd dat de wedstrijd onder normale omstandigheden gespeeld kan worden.” De wedstrijd FC LinfieldPSV wordt woensdag 17 september gespeeld en begint om half zes. voi ret bir air he Informeer eens naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. in het postkantoor. Schrijf-zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam. linksbuiten. Dat zijn uiteindelijk alle maal overwegingen geweest om hier te gaan spelen. Misschien is het alle maal wat snel gegaan. Zwikstra is ook zo zakelijk dat ik binnen vijftig seconden onderhandelen al 1000 gul den kwijt was. Later dacht ik nog bij mezelf: Jongen dat heb je zo maar weggegooid. Maar dat kon me uitein delijk ook weer niet zoveel schelen aangezien ik hier toch wel naartoe wilde.” kermiskoersen, ook bron van inkomsten voor de volgende jaren, belangrijker ge acht dan de proftour van Nederland. de du Kramer in actie tijdens een oefenpartijtje bij Telstar. Op de achtergrond hulptrainer Ellens. clu We teil voc zo’ bli; dig (nu toe clu api ga. pai I voc de\ lee hel clu tin afg vei vai Da: we hoi de act we sei: het gel aai we ha< jon ave het l rel zie li.Ü lui toe bu stu uit Hu Ier gel vai vo< spi we m; de tei co lai op vo en w< ze fir D< all Hi su da tii va Pt ja Bi tv wi 1 gei ovt sai de he lee ma pil kr: gu tij ov er mc no he W ko he kli m< dr: mi kr. m; P€ te: ge 71 te fii ze EINDHOVEN. Landskampioen PSV zal zyn eerste wedstrijd voor het Europa- Cup-l-toernooi, tegen FC Linfield Belfast, in Noord-Ierland spelen. Aanvankelijk was er sprake van dat de Nederlandse kampioen beide wedstrijden in Eindhoven zou spelen. Spaanse top (de ploegen van KAS en Super-SER) en de zeer representatieve Italiaanse ploeg van SCIC. Enkele uren voor de persconferentie, die in het Zuid- limburgse Wijlre werd gehouden, maak te de ploeg van Bitossi en de Baronchel- li bekend niet te zullen komen. Als reden werd opgegeven een auto-ongeluk van Bitossi en ziekte van Gianbatista Baronchelli. Wilson Fittipaldi, de broer van ex-wereldkampioen Emerson Fittipaldi, wordt hier naar de helicopter vervoerd om naar een ziekenhuis gebracht te worden. Fittipaldi crashte met zijn Formule-1 wagen tijdens de training voor de Grand Prix van Oosten rijk, waarbij zijn bolide totaal werd vernield. De coureur kwam er met een bloed uitstorting en een gebroken middenhandsbeentje nog goed van af. Ik onderneem liever wat anders. Er treedt in de voetballerij tenslotte toch al een enorme nivellering op. Het is minder interessant geworden. De spelopvattingen liggen veel dich ter bij elkaar en de verschillen in kwaliteit tussen de spelers onderling zijn minder geworden. Ook wat dat betreft geloof ik dat het met de grote successen van bet Nederlandse voet bal helemaal is afgelopen. Dat is voorbij. Je ziet het zelfs al aan die intertoto-competitie. Wedstrijden die enkele jaren geleden door Nederland se clubs nog moeiteloos met winst werden afgesloten worden nu verlo ren.’’ Het NAC-bestuur zal begin volgende week een beslissing nemen omtrent het contracteren van Sloban Radovic, een Joegoslavische spitsspeler. 9 De voorzitter van het Franse Olym pische comité, Claude Collard, heeft ge dreigd de Olympische spelen in Montreal te zullen boycotten indien er niet snel overeenstemming wordt bereikt voor het uitzenden van directe televisiebeelden van de spelen naar Europa. SCHEVENINGEN. - Damestennis kan erg interessant zijn indien het bedreven wordt door speelsters die enig risico in hun slagen durven te leggen. Is dat niet het geval, dan verwordt damestennis al snel tot een uiterst melig spelletje, waarbij de angst een trieste hoofdrol speelt. Vrijdag was daarvan sprake in een van de halve finales van het Neder landse kampioenschap te Scheveningen. Nora Lauteslager zag kans een uur lang met een slap handje hoge prikballetjes vanaf de baseline te geven. Hoewel zij er geen enkel succes mee oogstte, vol hardde ze braaf in haar bangelijke tac tiek. Dit tot geruststelling van Elly Ap pel, die er geen moeite mee had. en daarom zondag in de finale mag aantre den tegen Marjjke Schaar. wijs. Wel ben ik een speler die tot risico’s bereid is. Daarom kan ik ook voor open doel in een bepaalde situa tie een bal hoog de tribunes in knal len. Mijn stijl van spelen is anders dan die van de meeste buitenspelers geloof ik. Die mogen niet eens risico nemen. Castenmiller lijkt mij een type die wat dat betreft wat meer persoonlijke vrijheid toestaat. Dat moet ik hebben want een balletje terug leggen kun je tenslotte altijd. LEEDS. Vrijdagavond is in Leeds de zwemwedstrijd begonnen om de Eu- ropa-cup voor damesploegen. Enith Bri- githa won het eerste onderdeel, de 100 meter vrije slag, in 58,20 seconden. Pau la van Eijk eindigde op de 100 meter rugslag als vierde in 1.08,82. Wij da Ma zereeuw stelde even later haar eigen nationale record op de 100 meter schoolslag scherper- Zij won dit onder deel in 1.13,96. Het oude record stond sinds de wereldkampioenschappen in Cali (23 juli) op 1.14,18. WIJLRE. - Over een week, wanneer op 21 augustus voor het eerst sinds tien jaar in Grave weer een profronde van start gaat, neemt Nederland weer een plaats in in de rij van echte wielerlan- den. Waar Luxemburg, Zwitserland of Portugal al een jarenlange traditie in hun nationale profronde hebben, zelfs teit in hun rennersveld, konden Neder- bij afwezigheid van kwantiteit of kwali- landse coureurs voor grote wedstrijd alleen in het buitenland terecht. De organisatoren van de proftour proberen het gat in de Nederlandse wielersport te dichten. I 4 (Van onze sportredactie) VELSEN. Dat Telstars recente aanwinst Frank Kramer in veel op zichten toch een opmerkelijke jongen is bewijst het van hemzelf afkomstige verhaal. Vertelt Kramer: „Toen ik voor Telstar getekend had was opeens Dick Helling verdwenen naar Ajax en wilde Fred Bischot zijn con tract nog niet tekenen. Nu is het voor een buitenspeler natuurlijk belangrijk dat er een goede back achter je staat. Dat scheelt vijftig procent. Dus ik bel Zwikstra (de voorzitter red.) op en zeg: „Mijnheer Zwikstra als er tussen u en Bischot soms een verschil van 1000 gulden zit dan betaal ik dat wel. Ik wil namelijk dat die jongen zijn contract tekent. Maar ik kon mijn geld in mijn zak houden en hoefde me niet ongerust te maken want diezelfde dag zou Bischot nog teke nen.” Dit verhaal is tekenend voor de voor 20.000 gulden van Amsterdam overgenomen 27-jarige spitsspeler, die ook nog terloops opmerkt dat hij „niet primair voor de centen loopt te spelen”, maar een optimale werksfeer waarin hij zonder al te veel sores en gezeur aan zijn hoofd rustig zijn partijtje kan voetballen veel belang rijker vindt. Wat dat betreft is Kra mer, ook qua mentaliteit, bij Telstar wel op zijn plaats terecht gekomen. Hij legt ook uit waarom. Kramer: „Ik zal je precies vertellen waarom ik voor Telstar gekozen heb. Ik heb hier zelf gesolliciteerd omdat dit de enige club in Nederland was waar ik nog wilde spelen. Toen ik vorig seizoen besloot om steward bij Lufthansa te worden had ik nog verscheidene aan biedingen. Van Haarlem, AZ, FC Utrecht en ook nog MW. Maar al die clubs zie ik nu niet meer zo zitten. Bij Telstar heerst een goede sfeer, het is er gezellig, Zwikstra spreekt mij aan (vaak herken je een club toch aan zijn voorzitter), Cas tenmiller vind ik een aanvaardbare figuur en er was hier geen echte Een poging die zes dagen (21 augustus - 26 augustus) zal beslaan met provinci ale ritten. De toestemming voor een aansluitende reeks van stad-tot-stad- etappes werd de organisatoren onthou den. Rijkswaterstaat geeft die vergun ning slechts een keer per jaar en Olym pia heeft voor zijn amateurronde de oudste rechten. De poging van de orga nisatie zal commercieel een succes zijn. Zakelijk is de cirkel gesloten. De spon sors van de ronde dekken de kosten geheel, waardoor een uitgangspunt is voor een hervatting van de reeks die in 1965 werd afgebroken. De beperkingen ten opzichte van het routeschema waren niet het enige pro bleem dat moest worden opgelost. Bij het contracteren van het rennersveld bleek dat Molteni (Merckx, Bruyere, De Schoenmaker), Flandria (Maertens, Pol lentier, Van Springel), Brooklyn (De Vlaeminck) de Belgische criteria verko zen boven de Nederlandse ronde. Van de zijde van de Belgische renners werd de zekerheid van de sinds jaren bestaande mer zich het afgelopen jaar best geamuseerd heeft. Kramer: „Ik zou mijn toekomst niet op vliegen willen bouwen. Maar toen ik eraan begon wilde ik in eerste instantie drie jaar als steward blijven werken. Het was een probleemloos en ook wel fijn bestaan. Tenslotte zat je niet in een stress situatie. Als je je werk gewoon deed dan leefde je in feite vrij zorge loos, omdat er natuurlijk niet zo’n competitie-element in dat werk zit.” De ronde is daardoor en door gelijktijdig te houden Franse Tour Limousin van een groot aantal van zijn potentiële sterren beroofd. Als aantrek kelijke compensatie stond een week voor de start het deelnemen van de complete Als Kramer de spelersgroep van Telstar bekijkt dan begrijpt hij niet dat de vereniging zo weinig in het nieuws is. Hy verklaart: „Er lopen toch een hoop kleurrijke figuren bij Telstar rond. Maar ik heb daar ook eens over gesproken met de publici- teitsman van Telstar, Leen van der Lugt. Met zijn denkbeelden over hoe een club niet in de publiciteit moet komen ben ik het volledig eens. Zo’n AZ maakt zich toch volkomen bela chelijk en op de lange duur ook ongeloofwaardig als het maar uit blijft roepen van we kopen een Cruyff of we trekken een Höness aan. Dat is het soort publiciteit dat mij ook niet erg ligt.” UITSLAGEN Dames enkelspel, halve f nales: Marjke Schaar-Astrd Suurbeek 6-3 6-3, Elly Appel- Noi'a Lauteslager 6-1 6-1. Heren dubbelspel, halve finales: FXleury- Hordijk Koek-Sanders 4-6 6-2 7-5 7-5, Hom- mes-Laudin - Van Mln-Thung 5-7 6-2 7-5 6-4. Gemengd dubbelspel, halve finales: Judith Salome-Fred Hemmes - Els Veentjer-Bielefeld 6-2 6-1. a I stellen met Nora Lauteslager - het werd een drie-setspartij - maar vrijdag won zij probleemloos met 6-1, 6-1. Marijke Schaar had niet veel meer moeite met de uit Amerika overgekomen Astrid Suurbeek die in 1967 de Nederlandse titel veroverde. De groundstrokes van de emigrante waren te ondiep om titel- houdster Schaar ernstig te verontrusten (6-3, 6-3). Kramer weet nog niet wat hij naast het voetballen gaat doen. De vroegere student fysiotherapie weet: „Ik ga er wel wat bij doen maar ik denk niet aan mijn oude studie. Ik heb al veel studies gehad maar er nog nooit echt één afgemaakt. Dat komt voornamelijk door dat voetbal len natuurlijk. Wat dat betreft heb ben een hoop kennissen van mij maatschappelijk gezien wel een voor sprong. Maar ik heb meer meege maakt en van de wereld gezien. Dat is mijn winst denk ik dan maar. Ik ben erg nuchter in die dingen. Stel je voor dat ik zestig jaar word. Dan zijn de eerste dertig jaar voor mij toch erg goed geweest.” Waarom is Kramer na een jaar weer gaan voetballen? Kramer: „Sinds ik niet meer voetbalde ben ik twee keer ziek geweest en had ik soms pijn in mijn hoofd. Dingen waar ik daarvoor nog nooit last van had gehad. Na een wedstrijd kun je je namelijk soms erg tevreden voelen. Daar kun je dan weer een tijdje op teren. Dat miste ik in het vliegen. Als ik negen uur in de lucht had gezeten dan had ik niet het voldane gevoel iets gepresteerd of volbracht te heb ben.” Elly Appel lijkt zo langzamerhand tot een niveau opgeklommen te zijn waarop ze moeiteloos met dergelijke middelma tige speelsters kan af rekenen Het spel van de 23-jarige Beverwijkse houdt een duidelijke belofte voor de toekomst in. Op haar leeftijd is ze al verder dan destijds Betty Stoeve, die pas als 25- jarige enige faam begon te verwerven. Drie jaar geleden bereikte Elly Appel voor het eerst de enkelspelfinale, maar zij leek toen door privé-omstandigheden geen trek te hebben in een profcarrière. Tegenwoordig reist ze echter in binnen- en buitenland (zelfs in Amerika) zoveel mogelijk toernooien af. Haar belangrijkste resultaat boekte zij onlangs in Wenen, waar zij doordrong tot de halve finale van het Europese kampioenschap nadat zij de Tsjechische Martina Navratilova - tweede geplaatst op Wimbledon - had verslagen. Haar zenuwen plegen haar echter nog wel eens dwars te zitten, zoals een ronde later bleek, toen zij van de minder befaamde Tsjechische Marsikova verloor. Vorig jaar had zij in de kwartfinale van de nationale titelstrijd nogal wat te Kramer ontkent ook dat de inter continentale vluchten hem een beetje begonnen te vervelen. Tenslotte is te veel vliegen verre van lollig en erg vermoeiend. Kramer: „Ja dat wel, maar in één jaar knap je natuurlijk niet af. Ik heb die baan ook echt genomen om iets van de wereld te zien. En daarin ben ik wel geslaagd. Sommige mensen denken dat je al leen het vliegveld ziet maar dat is zeker op intercontinentale vluchten niet het geval. Ik ben in Paraguay, Alaska, Tokio, Hong Kong geweest, ik heb geskied in Anchorage, heb op de Bahama’s in de zon gelegen en heb in Rio de Janeiro in het Maraca- na-stadion (het grootste ter wereld, red.) met 250.000 mensen in het zon netje naar een voetbalwedstrijd zitten kijken. Dat zijn toch allemaal dure dingen als je dat als toerist zou moeten bekostigen.” Kickers Offenbach heeft voor de Bundesligacompetitie met 3-2 van HSV, waar Horst Blankenburg laatste man speelde, gewonnen. 9 MSV Duisburg heeft voor 100.000 gulden voor één seizoen de Oostenrijkse international Kurt Jara geleend van Va lencia. 9 Voor het eerst Sinds 18 jaar heeft River Plate het voetbalkampioenschap van Argentinië veroverd. Per 1 augustus heeft Kramer zijn baan bij de Duitse luchtvaartmaat schappij vaarwel gezegd. Hij stapt daarmee toch weer in een onzekere toekomst want tenslotte heeft hij één jaar niet gespeeld. Kramer: „Die eer ste wedstrijd die ik met Telstar speelde, een oefenduelletje tegen mi litairen, verbaasde ik mij erover dat het na een jaar niet spelen toch allemaal nog zo gemakkelijk ging. Voetbal kost mij geen moeite. Ik verdien het geld dan ook spelender - - i p o y V o.l il» L'"1' H,

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 10