TROS 1 Al I 99 Louis Leeman haat manipulaties Hi Wij zijn niet rechts: meeste leden zijn van de PVDA i omroepland L A B Kolonels 1 I ill! f d Een jaar nadat hij in het door Landré opgemaakte TROS-bedje door Rolf Stailinga en Klaas Pieter Rieksen A J Onbetrouwbaar „Jopie” stapte, maakte drs. Louis Leeman een zelfverze kerde indruk. Dat valt mee want in omroep land moest men het eerst nog zien toen de Hilversumse rector als volslagen onbekende tot TROS-direkteur werd gebombardeerd. „Hij weet er nog niet zoveel van, maar het is een rechte man. Zijn ja is ja en zijn nee is nee. Daarom houdt men zeker rekening met hem”, viel in kringen van de „populairste” omroep te vernemen. Wat Leeman in zijn schooltijd typeerde komt er nu ook al aardig uit: hij gaat door tot dat hij zijn zin krijgt. Dat gebeurt dan voornamelijk achter de schermen want „de leraar” treedt heel wat minder op de voorgrond dan de publiciteits- jongleur Landré. J Speeltuin Kauwgombal Kraakpand Lolbroek IM1 ■B Ss - - ff -1 a 3 JMfer HlHnji BB ■Hl ai BBB/' BBlIl fe™-1 ft G 1 I 77= BBi| 7 ::-bb grootste en sterkste worden -i B» 4 7 7 i ,i J Doet de TROS daar ook niet aan mee? J öBj öB SBiBBdBg 7 J ^B||i|K7|| Leeman heeft er bezwaar tegen dat de TROS als de lolbroek van Hilversum wordt gebrandmerkt. Hij heeft ook moeite met de vaak „elitaire” informatie, die andere Die kritiek doet me niks want ze schrijven ons toch alleen maar groot. Bovendien is de geestelijke bagage van sommigen van een zo danig kaliber dat ik er niet wak ker van lig- De laatste tijd ver dwijnt de neiging overigens een beetje om de TROS te bekritise ren. Kijk, het succes van deze niet-geprofileerde omroep was ook niet zo lollig. Succes leidt immers altijd tot afgunst”. De heer Landré trad duidelijk, meer op de voorgrond. „Dat is niet waar. Maar ik neem een andere plaats in dan Landré. In een pioniersfase moet iemand zich kunnen identificeren met de pionier. Toen Philips al leen nog gloeilampjes maakte, trad hij ook meer op de voorgrond dan nu hij een heel concern achter zich weet. Kijk, als we een mil- actualiteitenrubrieken leveren. Bij de TROS doet men dat liever ver pakt in een instructieve film. Nieuws met een strikje. „De ken nis van de mensen is ook niet zo groot”, meent hij. „Gebleken is dat het ontwikkelingspeil van de ge middelde soldaat nogal tegen valt. Dat betekent dat het geen enkele zin heeft informatie sec te geven. Je moet de kijker eerst involveren en zorgen, dat hij de problematiek in z’n eigen omgeving kan plaat sen. Ik weet wat drugs zijn maar negen van de tien kijkers snappen er geen moer van. In één ding maken we een geweldige fout en het zijn vooral de journalisten, die zich daaraan schuldig maken. Ze denken vaak te elitair, naar hun eigen hok toe. Maar de Nederland se bevolking bestaat niet alleen uit doctoransussen”. 77 ram en m’n vrouw zegt altijd dat ik lastig ben. In wezen, ben ik geneigd volgens grote lijnen te werken. Ik ben geen kruidenier, maar er zijn soms momenten dat ik op details kan doodvallen. Het gaat niet om het feit of ik gelijk heb, maar als er gevochten moet worden moeten ze van goeden hui ze komen. Ach, in feite ben ik een heel makkelijk meneertje”. Is er een keerpunt in z’n leven geweest? „Zeker niet. Maar als minis ter Irene Vorrink zegt dat je soft drugs ter beschikking moet stellen, dan begrijp ik het niet. Dat mens weet niet eens waar ze het over heeft. In elk land zelfs in de rooie staten bestaat gezag en een hiërarchie- Als je dat aan je laars lapt, ben je bezig te verloe deren. En hier wordt getrapt tegen elk soort gezag”. „Ik mag Der Uyl niet maar hij is op democratische wijze gekozen en dat respecteer ik. En als er morgen een stel kolonels komt, die Den Uyl van zijn troon wil stoten, dan heb ik m’n eigen leger om die kolonels te bestrijden. We zijn nog steeds bezig met polarisatie. Ook in de politiek. Dat betreur ik want je kunt niet alles, wat deze rege ring doet, op de vuilnisbelt gooien. In Nederland zijn we een zo grote mate van vrijheid gewend dat we het niet meer beseffen. Door de eeuwen heen hebben we geleerd met elkaar te leven maar we zijn nu bezig het af te leren. Dat kan een aanslag op onze vrijheid bete kenen en de media doen daaraan mee”. Is hij een carriére-maker? „Dat interesseert me geen bal. Het enige wat ik wil is een beetje prettige en leefbare sfeer. Ik word niet aangeslagen door conflicten maar ik vind het niet prettig om ermee te moeten wer ken- Carrière.de mens is een toevalligheidsdier. Dat is toch zo? Heeft u uw eigen ouders en intel ligentie soms uitgezocht? Ik zou ’t vreselijk vermoeiend vinden om nu al te piekeren over wat ik overmorgen zou moeten doen. Ik vind dat je dan in de wachtkamer van je eigen leven zit en daar bevinden zich al zoveel mensen. sterdam verzeild was geraakt, dacht ik: wat zou ik in godsnaam doen als m’n dochter wegliep? Ik heb ze er vaak uitgehaald, maar ook uit gevangenissen. Nee, ik heb een leerling nog nooit als een nummer gezien. En als zich op school een probleem voordeed was ik nooit niet thuis en probeerde dat rechtlijnig op te lossen”. Dat rechtlijnige „Dat heb ik van thuis. M’n ouders waren volstrekt integer. Ik hou niet van manipulaties”. Maar ontkom je daar niet aan in Hilversum? „Ach, je vindt het in de hele maatschappij terug maar ik doe er niet aan mee. Ze kunnen me ter plekke doodschieten. Ik ben een Bij een NOS-onderzoek is TROS- Aktua als de meest onbetrouw bare actualiteitenrubriek uit de bus gekomen. „Dat is onjuist. De vraagstel ling was: wat is de minst be trouwbare en dat is iets heel an der dan de meest onbetrouwbare. Zijn wij dat? Nou, dat laat ik voor wat het is. Het zegt me zo weinig. Eigenlijk net zoveel als men zou uitvinden dat de NCRV de meest nette omroep is- Wat is dat? Het is net zoiets als een finale hardlopen op de Olympische Spelen. De verschillen zijn miniem maar er moet altijd een laatste zijn. We zijn bij de TROS gewoon een beetje verpest door het succes dat alle enquêtes tot dusver voor ons hebben opgeleverd. En dan is zoiets natuurlijk vervelend, maar je moet niet vergeten dat Aktua pas sinds oktober vorig jaar be staat. In september hadden we nog niets. Nu hebben we toch maar de hoogste Kijkdichtheid en een waarderingscijfer dat constant bo ven de zeven ligt”. De TROS en de journalisten. „Ik vind dat er een aantal radio- en tv-recensenten is, dat gewoon anti-TROS is. We worden gezien als een rechtse omroep, maar het grootste deel van ons ledenbestand is lid van de PvdA. Dat klopt dus niet. Maar in Ne derland ben je al gauw verdoemd als je geen linkse informatie geeft. Dan noemen ze je een rechtse reactionair. Die tegenwind is het duidelijkst merkbaar als je de produkties drama neemt, waarmee we hoge punten scoren. Dan zijn de Journalisten die altijd in de afbraak zijn, gewoon niet thuis. -A BBÏSBBBr 771 Dan kom je bij de dokter en is het afgelopen”. Leeman merkt op dat hij van de intriges in omroepland (alweer) niet wakker ligt. „Hilversum is natuurlijk een clan. Het is een dorp ja en zoiets is heel merk baar”. Later vult hij voor Gooise matras („Dat klinkt zo onsympa thiek”) Gooise speeltuin in. Hij meent dat de andere omroepen op het ogenblik meer vertrossen dan de TROS zelf. In hoeverre voelt hij zich eigen met deze omroep en is er iets van een cultuurdrager te bespeuren? „Ik zou een hele slechte di recteur zijn als dat niet waar was. joen leden halen, kom ik gegaran deerd op de buis”. Heeft hij het gevoel dat hij al een eigen stempel op de TROS druilt? „Ik heb nooit spectaculaire dingen meegemaakt. Vier zaken hebben echt indruk op me ge maakt. Dat was m’n trouwdag, de geboorte van m’n zoon wat een drama was, de komst van m’n dochter wat een feest was en de dood van m’n vader, die m’n beste vrind was. Daarbij was ik tot in m’n ziel bewogen”. „Wat er in de wereld gebeurt, raakt me ook omdat ik sociaal bewogen ben. Ik heb m’n studie destijds gericht op de niet-ontwik- kelde wereld en dat doe je niet voor niets- Wat er in de wereld gebeurt, verbijstert me vaak zo erg dat ik me als christen afvraag hoe het komt dat god dat toelaat. Het is een vraag zonder ant woord”. Hoewel hij van de rooms-katho- lieke kerk wel enige afstand heeft genomen („Ik kan niet tegen een kooi om me heen”) meent de TROS-directeur dat de ontwikke ling van deze kerk in Nederland eerder revolutionair dan evolutio nair is gegaan. Met als gevolg dat een „miljoenenpubliek tot in zijn fundamenten is geschokt. Het lijkt er op dat het kind met het bad water is weggegooid. Bij dit soort dingen moet je veranderingen zo wijs doorvoeren, dat je de schade niet groter laat zijn dan de voor delen”. Leeman liet eerder het woord WW vallen. Meent hij dat daar te veel landgeoten in lopen? „Er zijn er, ja. Het is een hele sociale paraplu die boven ons hoofd hangt. Dan zeg ik; als daar op bepaalde schaal misbruik van wordt gemaakt, dan doet me dat niets. Omdat sociale zekerheden voor mij belangrijker zijn dan het feit dat een aantal mensen er misbruik van maakt. We hebben in ons land een klimaat geschapen ook geestelijk waardoor de sociaal zwakkeren niet de paria’s van deze maatschappij hoeven te worden. Ik dank god op m’n blote knieën dat het hier zo is. Wat ik beangstigend vind is de geestelijke nivellering”. sterkste worden”. Dat klinkt erg Amerikaans. „Ja, maar de Amerikanen hebben in veel opzichten niet on gelijk. Kijk, het is een bedrijf en of je nu een kauwgomballenfa- briek hebt of in de omroep zit: je moet succes hebben. Je kunt wel 7: „Iedere topmanager zal zijn stempel op een bedrijf drukken. De TROS moet gewoon de allerbes te, sterkste en grootste omroep „Tros moet gewoon de allerbeste. zeggen dat dit een weinig ethische gedachte is maar het zijn wel de keiharde feiten”. Elk medium heeft de plicht cul tuur uit te dragen. Maar de mees te mensen vertalen dat door met een hoge hoed naar het theater te gaan om naar Bach te luis teren. Cultuur is meer: ook de eet- en drinkgewoonten, de huwe lijkswetten en moraal zijn er op gebaseerd. Ik vind dat de marxis ten volkomen gelijk hebben: je moet de cultuur openbreken. Ik ben geen elitair mens. De VPRO loet dat voor een deel wel. Die rihct zich op een deel van de be volking. Maar als ik Archie Bun ker zie, kan ik niet zeggen dat het elitair is. Welke omroepen hem na de TROS? „Ik vind de AVRO nog steeds bijzonder goed en ook de NCRV”. Is dat niet een beetje behou dend? „Ik ben een bewust voorstan der van niet-geprofileerde en -politieke media en scholen”. Hij had dus geen VARA-direc- teur kunnen worden. „Tuurlijk niet. De VARA heeft een aoostolische taak en daar heb ik respect voor, maar dat zegt niet dat ik het er mee eens ben. Ik ben een overtuigd liberaal en vind dat die liberale gedachte bij veel omroepen ontbreekt. Wie heeft de wijsheid in pacht? Nou, wij niet hoor. Ik heb me ook wel eens geërgerd aan Aktua maar ik vraag me af of er ergens een meer democratische staf is dan bij de TROS”. We keren terug naar zijn schooltijd waarin Leeman, ooit als jongste rector, het nodige klaar speelde. Uit wijdlopige beschou wingen over de betekenis van het onderwijs valt op te maken, dat hij educatief nog erg bezig is. „Ik heb altijd geprobeerd het belang van elke individuele leerling veilig te stellen. Een leerling te beschou wen als m’n eigen kind. Als ie mand in een kraakpand in Am- Sloten koffie verzwelgend spreekt Leeman bijna twee uur lang. Hij gaat er prat op van zijn hart nooit een moordkuil te ma ken, liberaal te denken en de strijd niet te schuwen. „Ik hou van uitdagingen”. Soms is het toontje erg belerend. Zoals op het moment dat hij tegen de oud- leerling (van het Roland Holst- college) Rieksen zegt: „Beste Klaas Pieter, je moet genuanceerd den ken”. Over die begintijd vertelt Lee man: „Ik wist van de omroep niets. Nog minder dan de gemiddelde tv- kijker. Dat heeft grote voor- en nadelen en wat ik heb gedaan is veel kijken, luisteren en omgaan met iedereen die hier iets te ver hapstukken heeft. Ik ben een snel le leerling en de overgang is me erg meegevallen. Tenslotte had ik wel de management-ervaring van tien jaar rectoraat in m’n rugzak zitten. Ik sta er misschien nog wat vrijmoediger tegenover en ben nog niet ingeklit”. Hoe vond hij de TROS voordat hij er binnenstapte? „Verdomd aardig. Ze hadden een stuk originaliteit die de andere omroepen niet boden. Die pioniers- mentaliteit bestaat nog. We heb ben een hoop jonge mensen en met m’n veertig jaar ben ik een van de oudsten hier”. De TROS is erg hard gegaan: het ledental zit op de 650.000. Hoe verklaart hij dat? „De TROS heeft geen poli tiek confessioneel gezicht en dat bepaalt de kring van sympathisan ten. Het proces van ontzuiling van na de oorlog heeft ons in de kaart gespeeld. De programmering, die wij doen, spreekt het publiek erg aan. Het is gewoon het andere sfeertje met een fijn, positief pro gramma. Niet alleen in het amu sement, maar ook in andere secto ren. We geven wel informatie, maar we beleren niet”- 7- 7 .77“ 7 BBBBBBBk komen voor

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13