Experiment met vrijwillig vervroegd pensioen F l Madurodam Miljoen bezoekers van L Minder eerste jaars studenten I h BW® GELD n winter verwacht Lange hete sociale dan in ’71/72 Zij, die willen kunnen opnieuw examen economie II doen □„Inta dit 4 St; En^ GROTE SCHADE BIJ BRAND IN COMPUTERCENTRUM R< KLM had weer lagere Verscheidene auto’s beladingsgraad zuidelijk Afrika V Samenwerking VU met universiteit in in prijs verhoogd BINNEN. EN BUITENLAND 1 6 1975 2 ZATERDAG AUGUSTUS ZAT] L (Van onze redactie economie) di Zelfs erkend DEN HAAG (ANP). De ministerraad gaat in zijn vergadering van volgende week vrijdag 22 augustus praten over de benoeming van mr. E. Jurgens tot voorzitter van de NOS. Een gesprek hierover was in de minis terraadsvergadering van gisteren niet mogelijk omdat minister Van Doorn van CRM - de eerst-verantwoordelijke bewindsman voor de benoeming - nog in Suriname verblijft. Aat Veldhoen Grondwet Gevonden r hoi TUf ve oo: tel voi in ges het ren lev pro in dut In brand D.J. doodgeschoten Kerncentrale Duurdere schuilplaatsen Ravage .ËS iz w w w wzw w w w wzw w wzw zw o zzw nw zw w wzw wnw o zzo nnw ono zzw w zzo zo o wzw Opperpadvinder DEN HAAG. Op sociaal-econo- misch terrein wordt dit jaar een lange hete winter verwacht. Rege ring, werkgevers en vakbeweging worden op en na de derde dinsdag in september geconfronteerd met steeds grotere problemen: een nog steeds sterker stijgende werkloos heid, de stijgende kosten van sociale voorzieningen, structurele proble men in het bedrijfsleven. Dit alles samen kan naar verwachting resul teren in: geen loonsverhoging in 1976, iedereen zal meer moeten be talen voor z’n pakket sociale voor zieningen en iedereen zal ervaren, dat de belastingen omhoog zullen moeten om de staatshuishouding draaiende te houden. Gestolen Bomaanslag Gered Grote vraag Gasexplosie 1 Aangehouden Woud S Sociaal contract Bewaking - - 1 J, Verdwijnen X I I Zaak-Jurgens volgende week in ministerraad (Van onze correspondent) D en WERKRAPPORTEN vervoer De kunstenaar Aat Veldhoen zal niet strafrechtelijk worden vervolgd. Aldus deelde premier Den Uyl mee op zyn persconferentie. onder 19.59 uur onder 02.00 uur 29 35 28 19 24 29 30 20 30 25 25 24 26 0 0 0 1 0 0 0 o o o o o o De reden hiervan was dat de werkne mers gistermorgen in alle vroegte zou den beginnen, in verband met een tro penrooster, aldus de eigenaar. Onlangs is een commissie van externe adviseurs, die op verzoek van minister Boersma een onderzoek instelde naar de mogelijkheid van vervroegde uittreding, tot de slotsom gekomen geen voldoende motieven te kunnen aanvoeren voor een positief advies op grond van werkgele genheidseffecten. Wel onderkennen de commissieleden heel goed het sociale probleem van oudere werknemers voor wie vervroegde pensionering uitkomst zou kunnen bieden. De Haagse miniatuurstad Madurodam heeft gisteren haar miljoenste bezoeker ontvangen. De gelukkige, mevrouw C. Verburg uit Den Haag mocht een fiets en een croquetspel in ontvangst nemen uit handen van loco-burgemeester Versluis. Boon, prof. mr. N. E. H. van Esveld (wegens drukke werkzaamheden al spoe dig vervangen door jhr. mr. G. O. J. van Tets, directeur van het pensioenfonds van Unilever Nederland) en prof. dr. W. H. J. Reynaerts. Daarbij werd wel opgemerkt, dat een keus moet worden gemaakt tussen geen loonsverhoging, maar dan wel het ge- lijkblijven van de sociale premies of wel De commissie wijst ook op het be zwaar zodanige voorwaarden te stellen aan een belanghebbende oudere werkne mer, dat hij voor het voldoen aan die voorwaarde afhankelijk is van derden. De advieskoersen voor 4,70 8,83 Het parlement van Papoea’s Nieuw Guinea heeft gisteren de eerste grond wet aangenomen van het land, dat op 1 september a.s. onafhankelijk wordt. Tot nu toe heeft het onder Australisch be stuur gestaan. Drie amateur-archeologen uit Overijs sel hebben in de gemeente Hardenberg enkele belangrijke archeologische vond sten gedaan. Er zijn o.m. materialen gevonden uit de Oude Steentijd, onge veer 8000 jaar voor Christus. zzw w w.stil z zzo z wzw nw nno nno no w.stil o nno D< schr moo ste geh< aan lere genii deel siev vrii alle SE ES T< 21 p gew het aan, de bev< wilt heef die verc kin® boot aan. D Kaï ste ont Str: vul geh trol jaa anc ded frai E Str het Bij het de der CP we! ma me der de gel 1 on; ku in 1 bij G drei mat van voei op Bell Noo eniif wor regen h. bew. zw. bew. onbew. h. bew. h. bew. onweer onbew. h. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. doi c.q ple ma zij] vn vei voi vai zw. bew. zw. bew. regenbui geh. bew. zw. bew. I. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. h. bew. h. bew. onweer onbew. zw. bew. h. bew. regen geh. bew. onweer In de Golf van Mexico is gisteren een Britse tanker in aanvaring gekomen met een booreiland en in brand gevlogen. Vijf van de opvarenden worden vermist. Van de geredden zijn er tien gewond, waarvan twee ernstig. De tanker is lek- geraakt en verloor olie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De regering heeft besloten experimenten mogelijk te maken met een vrijwillig vervroegd uittreden van oudere werknemers uit het arbeidsproces. Deze experi menten richten zich op bepaalde regio’s en sectoren (bouwsector en onderwijs). Het georganiseerd over leg in deze sectoren wordt daarbij betrokken. De regering is van me ning dat voor vele oudere werk nemers met een vaak langdurig en zwaar arbeidsverleden een derge lijke mogelijkheid een uitkomst zou kunnen betekenen. DEN HAAG (ANP). - Het aantal eer ste j aarsstudenten bij het wetenschappe lijk onderwijs is ten opzichte van 1971/1972 met ruim zes percent gedaald. Het ministerie van economische zaken heeft dit gisteren meegedeeld. De daling is het sterkst bij diergeneeskunde, soci- aal-culturele wetenschappen, aardrijks kunde, technische wetenschappen, ge neeskunde, economische wetenschappen en rechten. Een sterke toename is er bij de letteren. Een gemaskerde man heeft gisteren in een café in de Noordierse plaats Armagh een 28-jarige protestantse disc-jockey doodgeschoten. AMSTERDAM (ANP). Het ziet er naar uit, dat de Vrije Universiteit in Amsterdam gaat samenwerken met de UBLS, de multi-raciale universiteit in zuidelijk Afrika (Botswana, Lesotho en Swaziland). Ze wordt hoofdzakelijk door zwarte studenten bezocht. Thans stude ren er tegen de duizend jongelui, aldus VU-Magazine. Een en ander gebeurde na verbreking van het verdrag van de VU met de uitsluitend blanke universiteit van Potchefstroom. Niemand zal zich verbazen, als op de derde dinsdag wordt aangekondigd, dat er in 1976 geen ruimte zal zijn voor een loonstijging. Ook de vakbeweging heeft dit probleem al onderkend en zelfs er kend in de discussienota die onlangs aan de leden ter bespreking werd gegeven. Gisternacht is een aanslag gepleegd op de kerncentrale van de Franse plaats Brennilis (Bretagne). In een kwartier tijds deden zich twee explosies voor. De schade die werd aangericht, kon nog niet getaxeerd worden. Zeker is, dat er geen radio-activiteit is vrijgekomen. De openbare schuilplaatsen in de Am sterdamse metrostations gaan de helft meer kosten dan eind 1973 was vastge steld. Toen werd op basis van het prijs peil van het tweede kwartaal van 1972 vastgesteld dat de stations Wibautstraat en Weesperplein een krediet van ruim acht miljoen gulden beschikbaar gesteld. Dat bedrag moet nu worden verhoogd tot twaalf miljoen. Voor het station Nieuwmarkt wordt nu zes miljoen ge vraagd. In de drie stations samen kun nen 22.000 mensen gedurende tweemaal 24 uur een atoomaanval doorstaan. Wear tn binnan- en buitenland AMSTELVEEN (ANP). De bela dingsgraad bij de KLM is in juli ten op zichte van dezelfde maand in 1974 ge daald van 58,4 pet tot 55,8 pet. Voor de eerste vier maanden van het boekjaar 1975-1976 komt het percentage uit op 52 tegen 55,1 in april tot en met juli van het voorgaande boekjaar, aldus de KLM. Een Franse autobus, waarvan de be stuurder plotseling onwel werd, heeft gisteren in de nauwe Nieuwe Spiegel straat in Amsterdam een enorme ravage aangericht. De bus ramde vier auto’s, waarvan er twee in de gevels van een huis werden gedrukt. zijn brief dat de oorspronkelijke examen opgaven bij een aantal examinandi in meer of mindere mate verwarring kun nen hebben gewekt en dat onder des kundigen verschil van opvatting bestaat. De minister constateert bovendien dat door de gang van zaken sinds de bespre king in de Tweede Kamer bij vele betrokkenen verwachtingen zijn gewekt- Tot voorzitter van de wereld-padvin- derscommissie is gisteren in Kopenhagen de Amerikaan Irving J. Feist, oud-voor- zitter van de Amerikaanse padvinder- sbond en directeur van een verzeke ringsbedrijf en een maatschappij in on roerend goed, benoemd. Feist is al sinds 1919 bij de padvinderijbeweging betrok ken. Om te voorkomen dat bij velen de indruk zou blijven bestaan dat hun on recht is* aangedaan, acht de minister het redelijk de mogelijkheid tot herkansing te bieden. In de afgelopen week stelde het Open baar Ministerie te Amsterdam een on derzoek in naar aanleiding van een in terview met Veldhoen, gepubliceerd in het weekblad de Nieuwe Linie. In dat interview kwamen beledigingen voor aan het adres van de koningin. „De zaak is te idioot en te onbelang rijk. Het gaat om schilderachtige schun nigheden, om met de Leeuwarder Cou rant te spreken”, zei premier Den Uyl. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen zw. bew. onbew. geh. bew. regen h. bew. 1. bew. onbew. onbew. zw. bew. u ■5? 25 25 26 27 24 22 23 27 21 23 23 29 30 27 22 27 27 22 26 22 28 24 25 23 29 30 36 26 In haar rapport zegt de commissie er ernstig aan te twijfelen of een dergelij ke maatregel in het algemeen wel vol doende resultaat kan sorteren in een periode van een zwakke conjunctuur met structurele problemen in sommige bedrijfstakken. Bovendien zal zo’n maat regel vermoedelijk nauwelijks effect hebben op de omvang van de werkloos heid, constateert ze aan de hand van cijfers en globale aanwijzingen omtrent de bereidheid vervroegd uit het arbeids proces te treden. Met het openen van Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Cassablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Athene Een Westduitse vrachtauto, geladen met drie kisten schokbrekers en vijftig balen schapevellen is in Rotterdam, waar hij geparkeerd stond, gestolen. De waarde van de lading is ongeveer 80.000 gulden. DEN HAAG. Alle examinandi die in het afgelopen schooljaar economische wetenschap II in hun pakket hadden, mogen opnieuw schriftelijk examen af leggen in dit vak. Deze maatregel geldt voor geslaagden, gezakten en voor dege nen die een of meer herexamens moeten doen. Het nieuwe examen kan worden afgelegd op 28 augustus aanstaande óf in oktober-november 1975. De leerlingen krijgen hierdoor de gelegenheid een nieuw cijfer te behalen dat in de plaats Dit geldt met name een systeem (zoals in het NKV-plan is gelanceerd) waarbij het vervroegde uittreden o.m. recht streeks afhankelijk wordt gesteld van de Gisterochtend is de „koninklijke deur” van het parlementsgebouw in de Deense hoofdstad Kopenhagen door een bom verwoest. Er was aan de ontploffing geen waarschuwing voorafgegaan. De Belgische amateur-grotonderzoeker Brichen, die 48 uur lang gewond op een diepte van elfhonderd meter in het To- desgebirge in Oostenrijk heeft moeten doorbrengen, is gisterochtend gered. Bir chen, die meteen naar een ziekenhuis is vervoerd met een helikopter, blijkt bij een val een van zijn knieschijven te hebben verbrijzeld. Evenals vorig jaar zullen regering, vakbeweging en werkgevers ook nu Het doel van de opdracht was echter te bezien of oudere werknemers de gele genheid zouden moeten krijgen op eigen verzoek uit het arbeidsproces te treden en daarmee plaats vrij te maken voor jongere werklozen. De commissie van deskundigen bestond uit de heren A. de weer uitspieken, dat het aantal werklo zen moet dalen en dat deskundige maat regelen moeten worden genomen, dat het aantal werklozen in ieder geval niet zal stijgen. Alleen al bij dit punt zit men danig in de nesten. De werkgevers en de regering zullen stellen dat de werkloosheid het gevolg is van de in 1975 krankzinnig gestegen arbeidskosten. Een loonsomstijging van 15 percent is in voorgaande jaren nog niet voorgekomen. Regering en werkgevers weten zich bij deze stelling in de rug gedekt door het Centraal Plan Bureau, het onafhankelijk adviesinstituut van de overheid. bereidheid van de werkgever om een jongere werkloze in dienst te nemen. De commissie ziet in dit systeem ook veel andere bezwaren. Een meer alge mene regeling zal naar haar oordeel meer „uittreders” dan „intreders” ople veren. Ook de in verhouding hoge kos ten en het ontbreken van gerichte mo gelijkheden tot controle ziet de commis sie als een bezwaar. Gezien het te verwachten geringe ef fect op de omvang van de werkloosheid vreest de commissie dat invoering van een maatregel die het eenzijdig ver vroegd uittreden van oudere werkne mers tot resultaat heeft, in de praktijk het karakter krijgt van een regeling >or vervroeging van de pensioenleeftijd zonder dat het belang daarvan is afge wogen tegen andere verlangens. de mogelijkheid voor werknemers van 63 en 64 jaar (circa 35.000 werkzaam in het bedrijfsleven) om met een inkomens- offer oplopend tot 20 pet of meer vrijwillig vervroegd met pensioen te gaan, zou slechts een relatief beperkte bijdrage aan de vermindering van de bestaande werkloosheidsproblematiek worden verkregen. Premier Den Uyl zich op zijn wekelijk se persconferentie, gisteravond, zich te kunnen voorstellen dat de benoeming in een eerder stadium in het kabinet aan de orde was geweest. „Ik heb enkele maanden geleden met minister Van Doorn gesproken over de benoeming van een voorzitter van de NOS. Daarbij is de naam van mr. Jurgens ondermeer geval len. Maar er is bij die gelegenheid niet over de beslissing zelf gepraat”, aldus de premier. De grote Vraag waarvoor het kabinet zich ziet geplaatst, is of men opnieuw miljarden in het bedrijfsleven moet pompen om de werkgelegenheid op gang te houden. Ondanks het beschikbaar stellen van vier miljard gulden in 1975, stijgt de werkloosheid in de bouwnijver heid nog steeds met grote sprongen. De grote effecten van de beschikbaar ge stelde vier miljard gulden moeten nog komen, maar deskundigen verwachten er niet zo heel veel meer van. Een punt van grote onenigheid tussen de regering, werkgevers en vakbeweging zal zonder meer ook zijn het voorstel DEN HAAG (ANP). - Bij een brand in het computercentrum Comtech aan de Oranjestraat m Den Haag is in de nacht van donderdag op vrijdag aan zienlijke schade ontstaan. De opzettelijk aangestoken brand heeft volgens de ei genaar van het centrum voor vijf tot zes ton aan apparatuur verwoest. Op zes plaatsen was in het centrum brand ge sticht, met in het gebouw gevonden telefoonboeken. De onbekende daders waren binnen gekomen door een deur aan de achterzijde, die niet op slot was. een kleine loonsverhoging met een klei ne stijging van de sociale premiedruk. De werkgevers eisen nog steeds dat het fiscale klimaat dusdanig wordt, dat er weer een redelijke winstmogelijkheid komt. „Geen winst, dan ook geen inves teringen met als gevolg een stijging van d- werkloosheid”, zeggen de werkgevers al enkele jaren en daarbij weten zij zich gesteund door het Centraal Plan Bureau en onderzoekingen van het Nederlands Economisch Instituut. Bij het overleg rneit minister Van Doorn zal de ministerraad volgens pre mier Den Uyl wel enkele vragen stellen. „Dat is begrijpelijk gezien alle heisa van de afgelopen week”. Premier Den Uyl zei, dat er gezien de verhoudingen in omroepland de claims van de PvdA voor de NOS-voorzitters- post wel heel sterk waren. „Maar als het om progressieven gaat moet je niet heel precies afwegen”, aldus de minis ter-president- Gisterochtend zijn bij een gasontplof fing in de Gelderse plaats Doesburg twee mensen vrij ernstig gewond. Bij de ontploffing van het huis ontstond een brand, die de hele woning in de as legde. De recherche in Amsterdam heeft een ambtenaar van het gemeentelijk bevol kingsregister aangehouden die ervan wordt verdacht valselijk persoonskaar ten te hebben uitgegeven. Hij zou kaar ten hebben ingevuld voor twee illegaal in ons land verblijvende Indonesiërs, die daardoor paspoorten konden krijgen. Dat zou de man in totaal zes mille hebben opgeleverd. DEN HAAG (ANP). - Verschillende automerken hebben besloten de prijzen van een aantal typen te verhogen. Het betreft dc merken British Leyland, Alfa Romeo en VW-Audi. Zo wordt de Austin Mini nu 7.199 en de Allegro 1302 10.395. Ook de VW- Golf is in zijn goedkoopste uitvoering boven de tien mille uitgekomen en kost nu 10.365. De Polo komt op 9.599 en de 1200 Kever op 8.097. Daarvoor worden op de Polo en’ de Golf vanaf 1 augustus wel standaard schijfremmen vóór gemonteerd. Tenslotte heeft Alfa de prijs van haar Sud-modellen met 1 percent verhoogd. BMW heeft inmiddels de prijzen be kend gemaakt van de nieuwe 3-serie. De 16 kost 15.747, de 318 16.791 en de 320 ƒ18.096. Op 24 september zal in Kafr Kana bij Nazareth in Israel het Koning-Juliana- woud worden ingewijd. De Nederlandse ambassadeur in Israel en de particulier secretaris van de koningin zullen de vorstin daar vertegenwoordigen. Op 30 apri’ van het vorig jaar heeft prins Willem-Alexander op het bordes voor paleis Soestdijk tijdens het défilé voor zijn jarige grootmoeder het eerste stekje voor het woud geplant. Het woud omvat nu al ruim 26.000 bomen. s 9 o 5 0.4 1 1.1 2 3 0.3 0 1 0 0 8 1 0 0 4 0.4 6 0 0 1 0.6 0 0 0 0 0.6 komt van het oude, tenzij het lager zou zijn. Minister dr. J. A. van Kemenade (On derwijs en Wetenschappen) heeft dit op 15 augustus 1975 bekendgemaakt in een brief aan de voorzitter van de vaste commissie voor Onderwijs en Weten schappen uit de Tweede Kamer. De bewindsman deelde verder mee de scho len te zullen verzoeken alle kandidaten van deze mogelijkheid op de hoogte te stellen. De scholen krijgen de nodige examenopgaven toegezonden. Minister Van Kemenade constateert in Het totale vervoer gaf in juli een daling te zien van 170 mln. tot 165,5 mln. tonkilometer en in de eerste vier maanden van 592,7 mln. tot 572,5 mln. ton kilometer. De produktie was in juli 296,4 mln. tonkilometer tegen 290,9 mln. tonkilometer. Hierdoor kwam over de eerste vier maanden de produktie, 2 pet. hoger uit op 1101,2 mln. tonkilometer (1075,4 mln. tonkilometer). Minister Boersma van Sociale Zaken heeft dit voorjaar met nadruk de wens uitgesproken om in 1975 tot niet alleen een centraal akkoord te komen voor 1976, maar indien mogelijk tot een soci aal contract. De problemen zijn voor alle partijen thans dusdanig groot ge worden, dat niemand erg veel zin zal hebben aan deze ministeriële wens te voldoen. Maandenlange koehandel zal gaan over de vraag, hoe men negatieve ruimte zal moeten verdelen en wie de grootste lasten moeten gaan diagen. Dan zullen de vakbonden moeten beginnen met de cao-onderhandelingen. ZONDAG 17 AUGUSTUS onder 20.01 uur onder 00.59 uur Zon op 05.26 uur Maan op 17.22 uu ZONDAG 17 AUGUSTUS IJMUIDEN Hoogwater 12.22 uur en uur Laagwater 7.41 uur en 20.19 uur MAANDAG 18 AUGUSTUS Zon op 05.28 uur Maan op 17.58 uur MAANDAG 18 AUGUSTUS IJMUIDEN Hoogwater 1.00 uur en 13.41 uur Laagwater 9.04 uur en 21.34 uur van het Centraal Bureau voor de Statis tiek een andeie berekeningswijze van het prijsindexcijfer toe te passen, waar door de prijscompensatie in feite lager uitvalt dan thans het geval is. De werk gevers zullen1 deze nieuwe opstelling on getwijfeld accepteren, mede als een stuk verlichting van de totale arbeidskosten. De vakbeweging daarentegen zal zich met hand en tand tegen de nieuwe opstelling blijven verzetten, vooral als blijkt, dat er een reële loonsverbetering inzit voor 1976. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam: Amerikaanse dollar 2,59 2,69 Engelse pond 5,43 5,73 Belgische frank (100) 6,52 6,82 Duitse mark (100) 100,50 103,50 Italiaanse lire (10.000) 36,25 39,75 Portugese escudo (100) 5,35 7,35 Canadese dollar 2,50 2,60 Franse frank (100) 58,75 61,75 Zwitserse frank (100) 97,75 100,75 Zweedse kroon (100) 59,75 62,75 Noorse kroon (10C) 46,75 49,75 Deense kroon (100) 42,50 45,50 Oostenrijkse schilling (100) 14,40 14,70 Spaanse peseta (100) 4,40 Griekse drachme (100) 7,58 Einse mark (100) 68,25 71,25 Joegoslavische dinar (100) 14,00 16,00 Vooruitzichten voor maandag: AF EN TOE BUIEN EN TAMELIJK KOEL Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.temp.: om streeks 14 graden. Max.temp.: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Militairen bewaken sinds enige dagen verscheidene oliedepots in Frankrijk. Deze maatregel is genomen na de aan slagen die vorige week op twee olie- installaties in het oosten van het land werden gepleegd. Noord-Jemen heeft bekendgemaakt dat alle in het land aanwezige Russische militaire deskundigen voor september het land moeten hebben verlaten. Hoe veel adviseurs er moeten verdwijnen is niet bekend. Sinds 1962 is Noord-Jemen voor zijn aanvoer van wapens geheel afhankelijk geweest van de Sovjet-Unie. Nu het land onlangs grote financiële steun toegezegd heeft gekregen van Sa- oedi-Arabië, is die Russische steun niet meer onontbeerlijk. i w

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2