Joan Little vrijgesproken PAKISTAN ERKENT BEWIND-ACHMED Levenslang voor zes Felle strijd om Angolese haven Ieren in Birmingham Initiatiefwet hulpverlening minderjarigen Straatarm volk in geteisterd land Meer Surinamers naar Nederland Bedrijf aan werknemers Boek van Hills over Amin Tramongeluk overgedragen Minister praat met vissers Staatsgreep Bangladesj Engeland dreigt met internering Ook situatie Portugees Timor slechter Duitse heidebrand Roethof (PvdA): Verpleger verdacht van dood door schuld voor groot deel aangestoken 3 AUGUSTUS 1975 BINNEN- EN BUITENLAND er Fabrieken sie of- urg de een [de. len en age be- eeft gel- •age to’s, een len len en ‘g Z A T E R D, A G 16 hl Geweld Mil4-i -lo n I st id lg Vooral Moedjubs militie, de Rakhi Behalve doodslag zal de verdachte het ongeoorloofd uitoefenen van de genees kunde ten laste worden gelegd. ISLAMABAD (Reuter, AFP, UPI, ANP). Als eerste land heeft Pa kistan gisteren de nieuwe regering van president Khondakar Moesta- que Achmed (foto) in Bangladesj erkend. De Verenigde Staten heb ben laten weten dat ze bereid zijn onmiddellijk tot erkenning van het pro-westerse bewind over te gaan, maar dat nog geen verzoek daar toe uit Dacca was ontvangen. Bahini was vanwege haar niets ont ziende optreden gehaat en gevreesd. De Rakhi Bahini’s waren Moedjibs belangrijkste steunpilaar. Op het le ger kon hij ondanks het wegzuiveren van tientallen officieren met politieke ambities minder rekenen. maakt. In Macao heeft men telegrafisch contact met de vlootbasis van Dili, de hoofdplaats van Portugees Timor. ile op lts er De og er is te jud bij na- idse ilier de 30 rins mor zoor skje ivat ijs- erg id- len ge in gh :ey se m ïd er sn is •n el e. Ie len am, De 000 e- n- ds k- een rol kan lar- iar- ;aal die Dat ben fet JW id- 1 ?ot >e- m- slft ?e- js- 972 aat .im •ld. >gd ion ge m aal id en iet ■n. st. d, k- ■n k. LOEANDA (Reuter). Portugese militaire kringen in Loeanda heb ben gisteravond melding gemaakt van felle strijd tussen de drie Ango lese bevrijdingsbewegingen om de belangrijke havenstad Lobito in het zuiden. Er zou gebruik worden ges maakt van zware wapens als mor tieren en bazooka’s. De benadrukking dat alle betrokken partijen vervolgd zouden worden, weer spiegelt de bijzondere vrees van de vei ligheidsdiensten over een ultimatum van de protestante paramilitaire organisatie UVF donderdag. In dit ultimatum werd Rees gewaarschuwd dat de UVF over weegt op grote schaal aanslagen te ple gen op katholieke gebieden tenzij de Britten het bestand met de IRA binnen één week verbreken. Rees zei gisteren dat de IRA haar geweldacties aanzienlijk beperkt had, maar dat de UVF en de Ierse republi keinse socialistische partij onder anderen gewelddadiger waren gaan optreden. 1 In zijn eerste radiotoespraak als presi dent, riep Achmed de bevolking op met vastbeslotenheid en discipline te werken om van het land een welvarende en vredelievende natie te maken. Tegelij kertijd werd gewaarschuwd dat elk ver zet tegen de nieuwe regering met kracht de kop zal worden ingedrukt. De goedbetaalde en goed uitgeruste Rakhi Bahini’s werden vrij algemeen gezien als Moedjibs privéleger, dat een mogelijke staatsgreep door het leger moest voorkomen. De inwoners van Bangladesj beho ren met een jaarinkomen per hoofd van de bevolking van rond 90 dollar tot de armste volkeren van de we reld. Ongeveer eenderde van de be roepsbevolking is geheel of gedeelte lijk werkloos. De toch al gebrekkige infrastructuur werd in de oorlog met Pakistan grotendeels verwoest. Er zijn maar weinig wegen, zodat het vervoer voor een belangrijk deel op de rivieren is aangewezen. Maar de belangrijkste havens, Tsjittagong en Tsjalna, waren nog geruime tijd na de oorlog slechts gedeeltelijk bruikbaar omdat de haveninstallaties waren verwoest en de havenmond vol mijnen lag. De rechter die het proces leidde be schreef het bewijs tegen de zes van moord beschuldigden als „het duidelijk ste en meest overstelpende dat ik ooit gehoord heb”. Wegens medeplichtigheid aan de aanslagen werden twee andere Ieren veroordeeld tot negen jaar gevan genis. De negende verdachte, die veroor deeld werd wegens het bezit van explo- sieven, zal binnen een week worden vrii gelaten. De negen mannen hadden allen relaties met de IRA. De jury deed er tachtig minuten over om tot deze uitspraak te komen. Toen het proces begon stond Joan Little terecht voor moord, waarvoor zij ter dood veroordeeld zou kunnen worden. Later is de aanklacht veran- Tengevolge van de aanslagen vonden 21 personen de dood, terwijl 161 mensen gewond werdén Korte tijd hierna nam het Britse parlement een anti-terreurwet aan, waarbij de IRA in Engeland buiten de wet gesteld werd en de politie de bevoegdheid kreeg IRA-leden bijna naar willekeur te arresteren. Volgens velen heeft het incident de steun voor de IRA die de Britten uit Noord-Ierland wil verdrijven, onder de katholieke bevol king doen verminderen. Een maand later bood deze organisatie een wapenstilstand aan. De strijd begon woensdag en duurde aanvankelijk tot donderdagvroeg. De Unie voor de volledige onafhankelijk heid van Angola (Unita) scheen de stad toen met steun van de beweging FNLA onder controle te hebben. Gisteren was de situatie niet duidelijk meer. Er werd fel gevochten, aldus de militaire kringen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Van der Stee (landbouw en visserij) zal aanstaande maandag een gesprek hebben met de vissertforganisaties over de moeilijkhe den rond de quoteringsmaatregelen. Het is het tweede contact tussen de bewinds man en de organisaties. Uit opmerkingen van minister-presi dent Den Uyl, die gisteren op zijn weke lijkse persconferentie het gesprek aan- kondigde, mag worden afgeleid dat de regering wil vasthouden aan de bekriti seerde quoteringsregeling, maar wel be reid is om de tegemoetkomingen voor getroffen vissers te verhogen. Voor dat doel is op het ogenblik 30 miljoen gul den uitgetrokken op de begroting van landbouw en visserij. de Indiase grens gesmokkeld. Jute- en juteprodukten leveren 80 percent van de export-verdiensten. De oliecrisis droeg eveneens bij tot het dreigende bankroet: vorig jaar liepen de import-kosten op van 40 miljoen dollar, tot 130 miljoen dollar. De ingevoerde olie soupeerde toen bijna eenderde van de inkomsten uit export op. Een inflatie van 40 percent en een bevolkingsgroei van 3 percent zorgden voor een verdere verslechte ring van de situatie. LONDEN (Reuter, DPA). Het boek „The White Pumpkin” (De witte pom pen), dat de auteur Denis Hills bijna het leven heeft gekost, zal binnenkort in Engeland verschijnen. De 61-jarige docent Hills heeft echter wel besloten de passage die de woede van president Idi Amin had opgewekt en waarvoor hij in Oeganda ter dood werd veroordeeld, te schrappen. In het boek wordt bijgevolg niet meer gezegd dat Amin een „dorpstiran” is. KERKRADE (ANP). - In Kerkrade is donderdag op verdenking van doodslag c.q. dood door schuld een 39-jarige ver pleger uit Kerkrade aangehouden. De man wordt ervan verdacht schuldig te zijn aan de dood van een 79-jarige vrouwelijke patiënte. De vrouw werd verpleegd in de afdeling Nachtegaal voor hoogbejaarden en ernstige zieken van de Lückerheidekliniek in Kerkrade- Het land heeft slechts een duizend tal fabrieken, minder dan een half miljoen mensen werkt in de indu strie. Terwjjl de prijzen van thee en jute de laatste jaren gelijk bleven (en jute steeds meer vervangen gaat worden door kunststoffen) stegen de prijzen van alles van Bangladesj DEN HAAG (ANP). - Het aantal Su rinamers dat naar Nederland kwam en binnenkort nog komt, is hoger dan ver wacht werd. Dit beeft premier Den Uyl gisteravond gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. Maar, zo voegde de minister-president daaraan toe, het kabinet heeft bewust niet gekozen voor een toelatingsregeling. „Zo lang er Surinamers komen, zullen ze zo goed mogelijk moeten worden opgevangen.” DEN HAAG (ANP). - Het Tweede- Kameriid Roethof (PvdA) heeft de laat ste hand gelegd aan een initiatief-wets- ontwerp. Hij wil in het Wetboek van Strafrecht laten vastleggen, dat de zorg vuldige hulpverlening aan van huis weg gelopen of aan het ouderlijk gezag ont trokken minderjarigen van boven de 12 jaar niet strafbaar meer is. Een en ander blijkt uit gisteren verstrekte me dedelingen van de zijde van de PvdA- fractie. land, Merlyn Rees, zei gehoopt te heb ben alle geïnterneerden voor Kerstmis vrij te kunnen laten. Maar hij waar schuwde dat hij niet zou aarzelen zo nodig de interneringsmaatregelen weer in te voeren tegen organisatie. Rees verklaarde dit tijdens een bijeenkomst van Britse leger- en politieleiders, die bijeengeroepen waren nadat hij zijn va kantie in Engeland afgebroken had. De (linkse) Volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) schijnt het dicht bij Lobito gelegen Benguela te beheersen. Troepen van de Unita zijn na gevechten van woensdag en donderdag een Portugees kamp binnengevlucht. Lobito en Benguela liggen diep in gebied dat door de Unita wordt be- De gearresteerde man was er als hoofdverpleger werkzaam. Dr. Zelden- rust heeft inmiddels sectie op het lijk verricht, maar heeft geen directe doods oorzaak kunnen vaststellen. Het gerech telijk laboratorium zet het onderzoek nu voort. Aangenomen wordt, dat de vrouw in elk geval geen natuurlijke dood is gestorven. Na de verwoestingen van de oorlog, die tienduizenden mensenlevens eiste, volgden droogte en misoogsten in 1972, catastrofale overstromingen in 1972 en 1974 en de scherpe stijging van de grondstof prijzen sinds 1973. De land bouw wordt nog grotendeels volgens primitieve methoden bedreven. De waterbeheersing is gebrekkig. Ook zonder abnormale overstro mingen staat jaarlijks in de zomer 30 percent van Bangladesj onder water. De regering had voldoende rijstpro- duktie voor de binnenlandse behoefte als eerste prioriteit gesteld, maar die doelstelling is nog lang niet bereikt. Daar komt bij dat het vertrek van de Pakistanen en later van de gedis crimineerde Bihari-minderheid naar Pakistan, ook een ontwrichtende wer king had op de economie, waarin zij leidende posities hadden bekleed. De hervestiging van de tien miljoen Ben- galezen die tijdens de oorlog naar India waren gevlucht, was eveneens een krachtsinspanning die de krach ten van de jonge staat te boven ging. De grote steden kampen bovendien al jaren met een toevloed van ver pauperde Bengalezen van het platte land, op zoek naar werk en voedsel, dat ook in de steden nauwelijks voorhanden is. De nieuwe regering van Moestaque Achmed zal het niet gemakkelijk krijgen. Groot-Brittannië heeft gisteren ge dreigd de zeer omstreden internerings maatregelen, die in de anti-terréurwet van het afgelopen jaar in Ulster inge voerd zijn, te doen herleven met het oog op de jongste geweldgolf en vrees in Belfast. Leden van alle partijen in de Noordierse strijd kunnen dan zonder enlige vorm van proces vastgehouden worden. Het land leeft voornamelijk van de landbouw, met thee en jute als be langrijkste export-produkten. De in dustrie werd tijdens de verwoestende oorlog tegen Pakistan grotendeels vernield. Bij de onafhankelijkheid, in 1971, was de toestand al weinig roos kleurig. derd in „poging tot doodslag”. Miss Little kon haar emoties niet de baas toen de uitslag van de jury werd voorgelezen. Jerry Paul, de 33- jarige advocaat van de verdachte, werd door rechter Hobgood onmid dellijk veroordeeld tot veertien dagen hechtenis omdat hij de rechtbank beledigd heeft in de openingsfase van het proces. Het proces heeft de gemoederen in Amerika vijf weken lang danig bezig gehouden. Vooral groepen die strijden voor gelijke rechten voor de vrouw besteedden veel aandacht aan de zaak-Little. hoofdstad is voorts vernomen dat in Dhanmandi, een voorstad van Dacca waar Moedjiboer woonde, hevig was ge schoten. Tegen de ochtend was het ech ter rustig geworden en werd het uit gaansverbod voor anderhalf uur opge heven. Het artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht verbiedt het onttrekken aan het ouderlijk gezag van minderjarigen. Bij de behandeling van de begroting van het departement van Justitie in de twee de kamer in februari van dit jaar nodig den de fracties van PvdA, WD, PPR, CPN en PSP minister van Agt uit het wetboek te wijzigen. De bewindsman maakte daartegen bezwaar. Hij deelde mee, dat de oplossing gezocht moet wor den in een bemiddelingsregeling en dat de strafbaarheid van de hulpverleners gehandhaafd diende te blijven. HANNOVER (DPA). De rampzalige bos- en heidebrand in het Duitse Neder- saksen is grotendeels veroorzaakt door nonchalance en opzettelijke brandstich ting, zo menen de verantwoordelijke au toriteiten. De politie vermoedt dat onge veer twintig branden bij Gifhorn en Celle de afgelopen week aan deze facto ren te wijten zijn. Donderdag is al een man aangehou den, die verdacht wordt van het aanste ken van een bos in de buurt van Celle. Het staatsbosbeheer van de deelstaat Nedersaksen heeft gisteren harde maat regelen getroffen om een herhaling van de brand te voorkomen. Met onmiddel lijke ingang is het autorijden in de wouden buiten de openbare wegen en het kamperen verboden- Op overtreding van deze verboden en het tot 31 oktober geldende rookverbod in de bossen staan straffen tot 5000 Mark (ruim 5000 gul den. De bevolking is gevraagd zo moge lijk geen uitstapjes naar de wouden te maken. Diplomatieke kringen in Peking gelo ven dat de Chinezen de staatsgreep in Bangladesj met welgevallen hebben be groet, aangezien zij een einde heeft ge maakt aan het pro-Russische bewind van sjeik Moedjiboer Rachman, die in Peking als een pion van Moskou in het schaakspel van de hegemonie in dit deel van de wereld werd beschouwd. Men acht het zelfs mogelijk dat er nu diplo matieke betrekkingen tussen China en Bangladesj tot stand kunnen komen. Tot dusver bestonden die niet. De premier van Pakistan, Zoelfikar Ali Bhoetto, zei in een verklaring dat zijn regering besloten had de „Islamiti sche Republiek Bangladesj onmiddellijk te erkennen.” Hij riep de veertig landen die lid zijn van de Islamitische confe rentie en andere landen van de Derde Wereld op het voorbeeld van Pakistan te volgen. De bekendmaking heeft in diplomatie ke kringen in Islamabad verrassing ge wekt. Men had verwacht dat Pakistan met het erkennen van het nieuwe be wind zou wachten op wat de grote mogendheden zouden doen. Bangladesj was het oostelijk deel van Pakistan tot het zich met hulp van India bij de oorlog van eind 1971 afscheidde. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft berichten ont vangen dat de 45 zielen tellende Neder landse gemeenschap in Bangladesj, die voornamelijk in de hoofdstad Dacca woont, niet in gevaar verkeert. Voor hun persoonlijke veiligheid hoeft niet te worden gevreesd. Direct na de staatsgreep werd voor het hele land de staat van beleg afge- kondigd, en riep de radio om dat presi dent Moedjiboer Rachman was gedood, maar deze melding werd later niet meer herhaald. Pas negen uur later maakte radio-Bangladesj in een officiële mede deling bekend dat de 55-jarige president bij de staatsgreep om het leven was ge komen. In New Delhi werd gisteravond bericht dat de staatsgreep aan een groot aantal mensen het leven heeft gekost. Het Indiase persbureau Press Trust of India meldde dat uit berichten van over de grens kon worden opgemaakt dat zeker 200 aanhangers van sjeik Moedji boer waren gedood. In diplomatieke kringen in de Indiase De economie heeft nog steeds niet het peil van 1971 bereikt en bleef daar vorig jaar zelfs nog 20 percent onder. Veel jutefabrieken werken maar op halve kracht en de jutepro- duktie blijft ver achter vergeleken met die van vijf jaar geleden. Het politiek geweld in Bangladesj komt op rekening van uiterst linkse groepen maar voor een belangrijk deel ook van de Awami-Liga, waar binnen een strijd op leven en dood werd gevoerd om de macht en om de profijtelijke inkomsten uit de corrup- tiepraktijken die met machtsposities waren verbonden. STUTTGART (DPA). Bij het on derzoek naar het zwaarste tramongeluk sinds 1946, waarbij donderdagnacht in Stuttgart zes doden en 24 gewonden vielen, proberen de autoriteiten na te gaan of het ongeluk te wijten is aan een defect aan de remmen of aan een men selijke fout. De bestuurder die slechts licht werd gewond, heeft verklaard dat de remmen volkomen hadden geweigerd. Daardoor was de tram met grote vaart uit een bocht gevlogen en omgeslagen. Volgens de autoriteiten bestonden al lange tijd plannen om op dit punt een automati sche reminstallatie te plaatsen, die in werking zou moeten treden als een tram in het bewuste tunneltraject harder rijdt dan 25 km. LELYSTAD (ANP). De ruim 500 werknemers vali het bouwbedrijf Moes in Zwolle worden baas in eigen bedrijf. De aandeelhouders hebben besloten zich uit het bedrijf terug te trekken, waarbij ze de wens te kennen hebben gegeven dat het bedrijf in eigendom overgaat naar de werknemers. Dit hebben de aandeelhouders, onder nemingsraad en directie van bouwbedrijf Moes gistermiddag tijdens een perscon ferentie in Lelystad bekendgemaakt. Over de uitgangspunten van de over dracht hebben aandeelhouders, onderne mingsraad, directie en de drie bouwbon den van NW, NKV en CNV overeen stemming bereikt. Het is de bedoeling de overdracht nog dit jaar te realiseren. Bouwbedrijf Moes is volgens de bouw bond NVV een goed renderend, middel groot bouwbedrijf, dat werkzaam is op het gebied' van woning- en utiliteitsbouw en restauratiewerk. De ruim 500 werk nemers hebben gemiddeld een dienstver band van zeven jaar. Het gemiddelde in de bouwnijverheid bedraagt circa drie jaar. Gezien het aantal opdrachten en de verwachtingen voor de toekomst acht men de continuïteit van het bedtrijf verzekerd. Aandeelhouders, ondernemingsraad en directie zijn ervan overtuigd dat met deze overdracht een belangrijke bijdrage wordt geleverd aan de democratisering en socialisering van de ondërneming. RALEIGH (Reuter, UPI). Een jury van zes blanken en zes negers heeft gisteren in de Amerikaanse stad Raleigh de 21-jarige negerin Joan Little vrijgesproken. Zij werd ervan beschuldigd een gevangenisbewaker met een ijspriem te hebben vermoord nadat zij eerst door hem zou zijn aangerand. LANCASTER (Reuter, UPI, DPA) Wegens moord op 21 mensen, die in november vorig jaar omkwamen bij bomaanslagen op twee café’s in het Engelse Birmingham, zijn giste ren zes Ieren veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Het proces, de grootste moordzaak ooit in Groot-Brittannië gehouden, duurde tien weken. DEN HAAG (ANP). Bangladesj, het voormalige Oost-Pakistan, is met zijn rond 75 miljoen inwoners en een oppervlakte van 140.000 vierkante kilometer in grootte het achtste land van de wereld. Het land is straatarm en is de laatste jaren geregeld geteisterd door hon gersnoden en overstromingen, die vele tienduizenden mensenlevens eisten. Volgens het communiqué dat in Ma cao werd uitgegeven, dreigt een geweld dadig optreden tegen de „Democratische unie van Timor” (UDT), die belangrijke punten in Dili bezet heeft om aan eisen voor onafhankelijkheid kracht bij te zetten. De radicale tegenhanger van de UDT, het „Revolutionaire front voor een onafhankelijk Oost-Timor„ (Fretilin), wil niet met de UDT praten, zolang de Unie niet bereid is de wapens neer te leggen. Ook onder de militairen neemt de onrust toe, mede doordat een voormalige politiecommissaris de kant van de anti communistische UDT heeft gekozen. Men vreest dat andere militairen ook partij zullen kiezen. Volgens het communiqué hebben de leden van de UDT die in Dili posten bezet houden, versterking gekregen van ongeveer 300 medestanders van buiten de stad onder leiding van een gedeser teerde sergeant. Sindsdien is de situatie nog verder verslechterd, als gevolg van de over stromingen, die 80 percent van het land onder water zetten, een onge breidelde bevolkingsaanwas, wijdver breide corruptie, politieke terreur door gewapend bendes en een bu reaucratisch bestuur dat niet tegen de problemen bleek opgewassen. Buitenlandse investeringen bleven uit, gezien deze troosteloze situatie en de buitenlandse hulp bleek maar een druppel op de gloeiende plaat, te meer daar de hulp vaak niet op de bestemde plaats terecht kwam. Een grootscheepse smokkel van jute en thee naar India, waar deze produkten meer opbrengen, kost het land een aanzienlijk deel van de zo broodnodi ge deviezen. Naar schatting wordt jaarlijks wel een miljoen balen jute (eenzesde van de produktie) en een miljoen ton rijst (eentwaalfde van de produktie) over De situatie op Portugees Timor wordt slechter, zo heeft het bestuur van de Portugese nederzetting Macao bekendge- moest invoeren: olie en andere grondstoffen, industrieprodukten, kunstmest en rijst. Het land zelf is arm aan delfstoffen. Slechts in het oosten zijn aardgas-voorraden aange troffen. De Britse minister voor Noord-Ier- heerst, maar de MPLA heeft grote aan hang onder de stadsbevolking Lobito is de belangrijkste haven van Angola, niet alleen voor het land zelf, maar ook voor Zambia, dat zelf geen haven heeft en zijn koper via Angola exporteert. 4 ■*3 £t ie

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3