GEDWONGEN VERHUIZING NAAR DE MOENSSTRAAT Nummertje één Serviceburo biedt helpende hand aan jongerencentra LEZERS Collecte HERFST TE NAT, VOORJAAR TE DROOG Bloembollenoogst valt tegen DUIVENTOREN IN STEIGERS Revolvers op zak uit angst voor vrienden Iw cte politierechter la I z Ï1 Nieuwe autobussen 2 WIR ZATERDAG 1 6 AUGUSTUS 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS 6 (Van een onzer verslaggevers) N =L M Treinen Zegel Last 9 Jl j* dl Caféruzie f BEVERWIJK. Beverwijk is niet rijk begiftigd met zalen waarin het Centrum voor Allenstaanden een onderdak kan vinden. Sinds maart 1968, toen het Centrum startte, huist men op de zaterdagavonden in de grote zaal van Centrum Kennemerstaten aan de Schans, maar het is duidelijk, dat het Centrum niet eeuwig in De Schans kan blijven. Centrum Kenne merstaten heeft de grote zaal dringend nodig. Met man en macht is het Centrum voor Alleenstaanden bezig een geheel eigen, meer permanent onderkomen te zoeken. r - v Centrum voor Alleenstaanden en Alpha azen op oude Slof de r (Van onze rechtbankverslaggeefster) '4 De grote zaal van Centrum Kennemer- staten aan de Schans is zo langzamer hand te klein geworden voor het Cen trum voor Alleenstaanden. Reden voor het Centrum om op zoek te gaan naar een nieuw onderkomen, dat permanent geopend zou moeten zijn. u zich iaente- tacten relijks- terlaan voor iedere vereniging die er gebruik van wil maken. Er zullen ongetwijfeld protesten rijzen als De Slof de grotte genoot de eis van 75 boete en dezelfde straf aan. Mocht Kloos de burgemeestersposi- tie verwerven, dan zou hoofdredacteur "n Wigbold van Het Vrije Volk het voorzitterschap over de gespleten omroeporganisatie wel van hem over willen nemen. Ook Wigbold ziet het, aldus Vrjj Nederland, in zijn huidige baantje niet meer zo zitten. Volgens hardnekkige geruchten zou de oud-NVV-voorzitter meer dan ge noeg hebben van de troebelen binnen de Hilversumse omroepwereld in zijn geheel en van het aanhoudende gekra keel binnen zijn eigen VARA in het bijzonder. HEEMSKERK. Nog maar net is de restauratie van de zuidelijke gevel van kasteel „Assumburg” gereed of de rijksgebouwendienst laat een ander ge deelte van de jeugdherberg in de steigers zetten. Nu is het de beurt aan de zogenoemde „duiventoren”, die links van de fraaie slotbrug de lucht in priemt. Theater, het Kabaret Gerrit en Truus, het Schafttijd Theater, het Nationaal Hekelkabaret en het Katheater; van Cabamime, Onyx, Donald de Marcas en Sonja Berndt en De Volharding; van de Minerva Jazz Band, de Tomb Stone Blues Band en het Prettig Ge stoord Vrouwenkoor; en van een door lopende filmvoorstelling in de film zaal van Shaffy. Waddeneilanden, was niet voor com mentaar bereikbaar. We houden u op de hoogte en wachten inmiddels met spanning op de volgende kandidaat. Trait- ijksbe- 3. Tier ■oerige larlem ld van G. RIJBROEK-EGGINK, Haarlem - --- „Mochten de collectebussen of in tekenlijsten u niet bereiken, dan kunt u uw bijdrage overmaken naar giro 26000 van het KWF, Amsterdam”. F. KAEBISÓH JR., loco-burgemeester z van Beverwijk. direct id plm er nr 'S'A Voor een caféruzie met mishandelng en vernieling op 23 november 1973 in Beverwijk kreeg een 25-jarige Beverwij- ker die niet ter zitting was verschenen 100 boete waarvan 50 voorwaardelijk. De man zou een kapot glas in iemands gezicht geduwd hebben, wat niet bewe zen werd geacht, geslagen hebben en een fiets tegen een ruit gegooid hebben. Achteraf blijkt de situatie wel wat te zijn opgeklaard, de man komt weer in dat café en alles is weer na's en vree. Zijn raadsvrouwe, m1’. Van F«eh, di? wél was verschenen en d’e kon nl°;ten omdat dit niet de eerste behandeling van de zaak was en hij eerder wél was verschenen, vertelde dat ook de persoon lijke omstandigheden van haar cliënt aanzienlijk zijn opgeklaard. De eis van f 100 vond ze objectief gezien niet hoog, maar voor deze man met een laag inkomen van de bijstand en twee kinde ren te onderhouden toch wel veel. Hier op maakte de politierechter de helft van de boete voorwaardelijk. BEVERWIJK Het weekblad „Vrij Nederland” heeft de reeks speculatieve berichten over de bezetting van de vacante Beverwijkse burgemeesters- zetel officieel geopend. In de gossip- rubriek „Het Wereldje” tipt het opi nieblad deze week VARA-voorzitter André Kloos als toekomstig burge meester van Beverwijk. BEVERWIJK-HEEMSKERK. Het is een geluk, dat de bloembollen tegen woordig met machines worden geoogst. Voordien zou men nu nauwelijks op de zandgronden hebben kunnen werken, omdat men zijn handen aan het gloeien de zand zou branden. Dit is de derde uitzonderlijke weersgesteldheid, die de bloembollen hebben te doorstaan. Het voorjaar is kurkdroog geweest, waardoor de planten te vroeg afsterven en zeker de zwakke, die de natte herfst hadden overleefd. Het gevolg is, dat de prijzen in de veilingen stijgen, want er zijn geen bollen genoeg. Voor veel kwekers kan dit een slecht jaar worden. Die sleutels had hij gevonden en be waard in de hoop dat hij wellicht in advertenties in de krant de eigenaar zou kunnen vinden Hij vroeg zich af wat daar nou voor strafbaars aan is, waarop de politierechter mr. Attema hem erop attent maakte dat dit toch wel onder verduistering valt: hij had die sleutels onrechtmatig onder zich, beschikte er „als heer en meester” over, en, zo zei mr. Attema: „u had ze meteen naar de politie moeten brengen.” BEVERWIJK „Volgende week zullen weer duizenden collectanten in het hele land op stap gaan om huis- aan-huis geld in te zamelen voor de bestrijding van de kanker. Wie her innert zich niet de geweldige op brengst van zeventig miljoen gulden van de televisie-actie „Geven voor Leven” eind vorig jaar (Beverwijk bracht toen 170.000 bijeen) welke actie in de eerste plaats bestemd was voor een meerjaren-plan voor de be strijding van kanker bij jeugdigen” „Niettemin moet voor de kankerbe strijding in het algemeen, onder an dere voor het werk op het terrein van onderzoek, veel geld bijeen worden gebracht. Daarom roep ik de inwoners van Beverwijk op: geef met gulle hand, wanneer de collectanten bij u aanbellen voor een bijdrage voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding”. Informatie over dit veelzijdige takenpakket wordt tijdens de pro- grammashow aan de bezoekers ver strekt. Dezen kunnen tevens genieten van optredens van onder meer Chickenfeet, Bots, Invaders Steel band, Tenderfoot en het duo Willem Breuker/Leo Cuypers; van het Flater Binnenkort gaan de gemeente en ver tegenwoordigers van de Stichting Cen trum voor Alleenstaanden rond de tafel zitten om de zaken op een rijtje te zetten. Hier zal ongetwijfeld ook de vraag worden gesteld of het Centrum in de nieuwe Slof kan worden onderge bracht. Of dit haalbaar is valt te betwij felen, want het Centrum zoekt een zaal waar men iedere zaterdagavond (en liefst ook op zondagavond) terecht kan. De grote zaal van De Slof is bestemd Een 42-jarige man uit Heemskerk had terecht moeten staan wegens het verbre ken van het zegel van een verzegeld televisietoestel. Hij is ernstig ziek en daarom verscheen zijn echtgenote. Zij vertelde dat inmiddels de achterstallige luister- en kijkgelden voldaan zijn en dat het (kapotte) toestel de deur uit is en er een nieuw toestel staat. Kleurente levisie, voor ruim 600, een niet te groot toestel, en op afbetaling. Want met ze ven kinderen kon ze zich niet meer veroorloven. Ze hoorde voor haar echt- saties. Daarin moet dan worden vermeld, dat de oogst dermate tegenvalt, dat niet alles zal kunnen worden geleverd. De directeur van deze Bond, drs. R. Ver meulen deelde mee. dat de Bond dit niet zal doen. Ieder moet overleg plegen met zijn afnemers. Hierdoor worden scheve toestanden vermeden. Het is te begrijpen, dat de kweker die in de voorverkoop tegen prijzen heeft verkocht, die gebaseerd zijn op de ver koop van het vorig jaar, dat wil zeggen laag, bij een geringe levering weer een zwaar jaar zal krijgen. De exporteur zal natuurlijk zijn best doen om zo veel mogelijk bollen te veroveren, maar dan tegen de prijzen die nog enig profijt openlaten. Deze bloembollenhandel is gestoeld op weder zijds vertrouwen. Daar kunnen de sterke verhalen o vei oneerlijke kwekers niets aan veranderen. Men spreekt namelijk altijd over uitzonderingen, nooit over goede gewoonten. loof niet dat u al helemaal afscheid van de trein heeft genomen.” De man wat verlegen ermee: „Nou ja, ik heb in ieder geval meteen alles ingepakt.” Mr. Bijl de Vroe wees erop dat het bij deze man een langzaam gegroeid idéé fixe was dat hij voor zijn modelspoorwegbaan hoe dan ook aan spullen moest komen Een eenmalige ontwikkeling, dacht de offi cier van Justitie. Het advies van de reclassering volgend kwam hij tot twee maanden voorwaardelijk en 250 boete, waar mr. Attema 250 en een maand voorwaardelijk van maakte. De jongeman was er nogal gebelgd over dat volgens hem de politie niets voor hem doet terwijl hij nog steeds last van die vrienden heeft. Mr. Bijl de Vroe: „onzin”. En mr. Attema: „Als er toch betalen. De zo verhandelde hoe veelheid beslaat naar schatting tachtig percent van de handel. De veilingen zijn eigenlijk restanten-uitverkoophuizen. De exporteurs die minder hebben ge kregen dan ze oorspronkelijk verwacht ten, moeten nu op die veilingen probe ren hun tekorten aan te vullen. Ze kopen vlot en tegen stijgende prijzen. Tien, vijftien jaar geleden zaten de bollenhandelaars elkaar in de veilingzaal bij de inkoop nog harder te beconcurre ren dan in het buitenland bij de ver koop. Harde economische wetten werken ook voor bloembollen. Waar niets is verliest de keizer zijn rechten. Men koopt niet meer tegen elke prijs in om de klant te kunnen leveren. Van dit soort klantenbinding wil men onderhand af. Een aantal leden van de Bond van Bloembollenhandelaren probeert het be stuur zover te krijgen, dat dit een brief rondzendt naar de buitenlandse organi- bollen verdronken of bleven nauwelijks in leven. De zomer begon al met kurkdroge oostenwinden omstreeks half mei en slechts op de allerbeste gronden kon er water bij de wortels komen. Elders verdroogden de planten te snel en staak ten het opslaan van reservevoedsel, dus de bolvorming. Exporteurs van bloembollen beginnen omstreeks december al met de verkoop van bloembollen, die nog maar nauwe lijks geplant zijn. Ze kopen tegelijkertijd bij de kwekers opbrengsten van te be planten oppervlakten. Men schat dan hoeveel er geoogst zal kunnen worden en maakt een prijs af. Dit is in het Handelsreglement de conditie „Eigen partij”. De kweker moet dan leveren wat hij oogst en de exporteur moet de afgesproken prijs betalen. Hij moet ac cepteren wat de kweker zendt. Stijgen de prijzen dan heeft hij geluk met zijn lagere prijzen, dalen ze dan moet hij De 26-jarige Beveiwijker die terecht moest staan wegens inbraak in een speelgoedzaak werd de emotie in de warme rechtszaal even te machtig. Hij mocht van mr Attema op de bank blijven zitten en hoefde het ritueel van zitten en opstaan niet te volgen. De ambtenaar van de reclassering kon hem nu heel letterlijk even een steun zijn. De man had als hobby een model spoorwegbaan. Een hobby die op een gegeven ogenblik te duur werd. In een opwelling heeft hij toen alle moed bij elkaar geraapt en sloeg hij de ruit van een speelgoedzaak in. Met een zak ving hij de scherven op. Voor 1500 stal hij zo, maar hij werd al spoedig opgepakt met zijn locomotiefjes en wagonnetjes die hij had meegenomen. Later is hij bij de winkel zijn excuses gaan aanbieden. Over de schade was ook gepraat. Trein en toebehoren staan nu ingepakt en wel aan de kant. Mr. Attema: „Waar om verkoopt u nou niet alles?” De man had het moeilijk met het antwoord Mr. Attema met een glimlach: „Ik ge- Naar aanleiding van het stukje van mevrouw M. Boutelje-Van Zanten over de nieuwe autobussen van de NZH in uw krant van 8 augustus, kan ook ik niet anders dan vaststellen dat de zogenoem de „stopknoppen” ongelukkig zijn aan gebracht. Ook het belletje dat na het stopsignaal overgaat is nauwelijks te ho ren. Waarom die stopknoppen niet in de nabijheid van de zitplaatsen? Voor het overige is het in- en uitstappen, zeker voor de ouderen en slecht ter been zijnde mensen, een grote verbetering. paar lokalen in de huidige Slof. De sociëteit zal mettertijd uit de zalen van de Gereformeerde Middelaarkerk aan het Moensplein moeten verdwijnen Het huurcontract met de Alpha soos is door de kerk reeds opgezegd. Het was bekend, dat de meer dan natte herfst voor telers op de klei het gehele plantschema in de war schopte. Op het beste zand, rondom Lisse en in Breezand en omgeving, maakte het niet zo veel uit. Elke iets afwijkende grond kon het water niet verwerken. Veel AMSTERDAM In het Amster damse Shaffy-theater wordt zaterdag 23 augustus door het Serviceburo voor Jeugd- en Jongerenwerk in Noord-Holland een grootse manifesta tie belegd. Van 11 tot pakweg 24 uur treden tijdens een non-stop program- mashow vijfentwintig groepen in Shaffy op, die alle via het op niet- commerciële basis werkende service buro gecontracteerd kunnen worden. Het aan de Purmerendse Heren gracht nummer 8 zetelende service buro heeft de programmashow vooral opgezet ten behoeve van de provin ciale jongerengroepen en jeugdcentra. Vertegenwoordigers van deze instel lingen kunnen een kijkje komen ne men, uit het aanbod eventueel een keuze maken en om bemiddeling bij het serviceburo aankloppen. Dit buro bekijkt de financiële mogelijkheden en neemt de opstelling van het contract plus alle verdere administratieve rompslomp op zich. Naast het impresariaat beweegt het serviceburo zich ook nog op andere terreinen. Desgewenst helpt de staf bij het opzetten van een boekhouding, ad viseert hij de jongerencentra over sub- sitiemogelijkheden en regelt zij de Buma-rechten. Voorts kunnen met kortingen films bij het buro worden gehuurd en kan het buro als begelei dend instituut bij de opzet van pro jecten worden ingeschakeld. HAARLEM „Vuurwapens kopen omdat je bang bent voor je vrienden, dat vind ik geen excuus. Als ze je willen hebben, pakken ze je ook wel met drie revolvers op zak.” Aldus de Haarlemse officier van Justitie mr. Bijl de Vroe vrijdagmorgen tegen een 22-jarige Haar lemmer. De man was op 9 september aangehouden in het bezit van een gas- alampistool en een tot vuurwapen omge bouwd alarmpistool plus munitie. Hij zou die nodig hebben omdat hij door „vrienden” werd lastiggevallen. Behalve voor de vuurwapens stond hij ook terecht voor verduistering van een bos sleutels. iets serieus gebeurt, doet de politie heus wel wat.” De officier wees er bovendien op dat niet uit het rapport bleek dat er de laatste maanden nog moeilijkheden zouden zijn geweest. „Als je begaan bent met je medemens dan maak je werk van zo’n vondst van sleutels”, zei hij verder in zijn requisi toir, eraan toevoegend dat je dan niet gaat zitten wachten op de beloning die er misschien aan vast zit. Hij eiste in totaal zes weken voorwaardelijk en f 100 boete. Mr. Attema legde die boete ongewijzigd op plus een maand voor waardelijk. André Kloos, op vakantie op zaal op de zaterdagavonden aan het Centrum gaat verhuren. Een andere mogelijkheid die onder ogen wordt gezien is de verhuizing van het Centrum voor Alleenstaanden naar het huidige Slof gebouw aan de Moens- straat, dat vrij komt zodra de nieuwe Slof nabij de Wijkertoren gereed is ge komen. Het gebouw aan de Moensstraat leent zich uitermate goed voor perma nente vestiging van het Centrum voor Alleenstaanden, dat reeds belangstelling voor de komst naar de Moensstraat heeft getoond Ook de Alpha-sociëteit aast op een

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7