I DA T KAN LANG DUREN NET OP TIJD REL VOORKOMEN Jan Beek zwichtte voor de smeekbeden van Feyenoord AZ-offensief niets waard I MIJN VERSTAND ZEGT NEE” 1 K 55 ier FLORISSANTE START VELSENAREN Jt Kb- 'J mi 13 MAANDAG 1 8 AUGUSTUS 1975 SPORT MM Stappen sd« I o n* r <1 - 5 •g *«1 Perplex Afgelopen ft, 'i II i HM BS&MSRS Michels wil niet SPORTIEF (Van onze sportredactie) Excelsior lief voor Telstar Kinus Micneis: „ï/c wilde eerst geen verbintenis met Ajax aangaan.’' (Van onze sportredactie) Colin Ayre: twee doelpunten. (Van onze sportredactie) scheidsrechter deze BERT BREVOORD Van Praag: „We hebben aangedron gen op een langduriger overeenkomst met Michels”. voren een verklaarde Hans Kraay al dat hij een tendens bij Ajax be speurde waarbij meer en meer aan zijn volmachten als technisch directeur werd getornd. Heeft hij voelen aanko men dat hij vroeg of Iaat de laan uit zou worden gestuurd? Zeer waarschijnlijk wel. Maar Kraay toonde karakter en wachtte niet af tot hij zou worden weggestuurd. Hij nam zelf ontslag en plaatste daarmee het Ajax-bestuur, voor wie het ontslag te vroeg kwam, voor een verrassende situ atie. Een half jaar later en de club zou een, vooral geeste lijk, fitte Michels, die niet op de hoogte kon zijn van de coupe van het Ajax-bestuur. hebben kunnen binnenhalen. eo IJ Een ontslag van Kraay, het bestuur was tenslotte al aan de afbouw van zijn volmachten begonnen, zou een half jaar later bepaald beter zijn uitgekomen. Eerder deze week UTRECHT. De wedstrijd tussen FC Utrecht en Feyenoord, die in een 1-2 overwinning voor de Rotterdamse ploeg zou eindigen, leverde na 32 minuten een voor Nederland uniek incident op. Toen namelijk gaf scheidsrechter Jan Beek er de brui aan. omdat de Feyenoordspelers tot driemaal toe geen gehoor gaven aan de wens van Beek om, nadat Leo van Veen voor FC Utrecht de score had geopend, het spel te hervatten. Feye noord wilde niet meer aftrappen, omdat het om een buitenspelgoal zou gaan. In defensief opzicht klopte er maar bitter weinig bij wat wel eens de enige amateurclub in de eredivisie wordt ge- noemtj. Zo weinig, dat Telstar zijn ge makkelijkste seizoenstart sinds vele, vele jaren beleefde. Natuurlijk is het de ver dienste van de Velser club dat zij de kans zag de bij vlagen bijna onthutsende vrijheid volop uit te buiten, maar niet ten onrechte relativeerde trainer Joop Castenmiller: „Het is ons natuurlijk niet AMSTERDAM. In de verhouding tussen Ajax en Rinus Michels als prominent voetballer en trainer bestaat een tien-jarencyclus. In het begin van 1956 verdween in ternational Michels als speler van Ajax. Bijna tien jaar later haalde Jaap van Praag hem terug als opvolger van de in ongenade gevallen trainer Vic Buckingham. Michels, die daarvoor opvallende successen met de amateurclub JOS had behaald, was als trainer werkeloos op dat mo ment. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Een op papier niet onverdienstelijk ogende oefencampagnc had bij Excelsior het besef gebracht, dat het verlies van onder andere Rinus Is rael en Ton Wickel wellicht tot niet zo zwaar zou wegen als menigeen had ge vreesd. Gezien het feit dat het meren deel van de oefentegenstanders regionale amateurploegen betrof en voorbarig op timisme, hetgeen in de eerste de beste competitiewedstrijd schrijnend werd be wezen. Met de niet mis te verstane cijfers 5-1 bracht Telstar de technische leiding van de Rotterdamse club aan het verstand dat er voor Excelsior moeilijke tijden in het verschiet liggen. FC Utrecht zal morgenavond tijdens een bestuursvergadering bezien of er een boze brief naar de KNVB moet uitgaan. Het is nog niet bekend of de KNVB stappen zal ondernemen tegen Feye noord of scheidsrechter Jan Beek op het matje zal roepen. KNVB-functionarissen kunnen zich niet herinneren dat soortge lijke gevallen zich in het verleden heb ben voorgedaan. Verwacht wordt dat wanneer de zaak bij de afdeling strafzaken terechtkomt, mogelijk alleen Feyenoord-aanvoerder Wim Jansen een waarschuwing te wach ten zal staan, omdat zijn team tot drie maal toe geen gehoor gaf aan de wens van Beek om het spel te hervatten. De houding van Beek zal in ieder geval nader bekeken worden en men zal spe ciaal nagaan of Beek er wel zo goed aan deed om zijn eerder genomen beslissing, de wedstrijd te staken, te herzien- De „milde” houding van Beck was er de Met hem is Ajax gegroeid, zoals ook gesteld kan worden dat Michels met Ajax groot is geworden. Michels, eerlijk genoeg om niet te stellen dat hij bij Barcelona ontslag had genomen maar gekregen, was na vier seizoenen Bar celona nu dus weer werkeloos. Iets wat hem na tien jaar topvoetbal niet onwelgevallig was. Geestelijk waren de spanningen vaak zo groot geweest dat hij blij was met een rustperiode. Iets waarom hij wellicht ook geen langere verbintenis met Ajax wil tekenen op dit moment en (voor lopig?) alleen als interim-coach gaat fungeren nu het Ajax- bestuur ér toch in geslaagd is om hem over de streep te trekken. Miljonair Michels wilde juist aan het schrijven van een boek over voetbal beginnen. Hij zou waarschijnlijk wel weer de kriebels hebben gekregen als hij een paar maanden rust had gehad maar de „affaire Kraay” kwam hem op dit moment uiterst ongelegen. AMSTERDAM. Rinus Mi chels is met zijn terugkeer als '...teriin-coach bij Ajax eigenlijk in eenzelfde situatie terechtgeko men als voor de wereldkampioen schappen voetbal met het Neder lands elftal. Gezien de erbarmelij ke voorbereiding gaf niemand iets voor de kansen van Oranje. Maar toen eenmaal de wervelende suc cessen in West-Duitsland begon nen was het geen probleem voor een tot de verbeelding sprekende vakman als Michels om de zaak tot zich te trekken. Was het fout gegaan dan had Michels zonder dat het zijn reputatie ernstig zou hebben geschaad weer even vro lijk afscheid kunnen nemen. Een nagenoeg identieke situatie doet zich nu bij Ajax voor. Het bestuur heeft zoveel vertrouwen in „De Bul” dat het beslist niet al te veel haast zal maken met een opvolger voor Michels als hij Ajax opnieuw de weg naar succes zal wijzen. Aan de andere kant dekt Michels zich volkomen begrijpelijk nu al enigszins in als het onver hoopt niet mocht lukken wanneer hij stelt: „Omdat ik maar een interim-trainer ben en niet hele maal mijn eigen manier van wer ken kan hanteren heb je toch een stok achter de deur dat Ajax een nieuwe man gaat zoeken. Ik kan mij bijvoorbeeld niet bezig gaan houden met beleidsbeslissingen op langere termijn. Dan zou ik mijn opvolger voor de voeten lopen”. Toch komt Michels vrij integer over. Hij moet zich natuurlijk aanpassen aan het corrumperende voetbalwereldje maar toen hij za terdagavond SpartaAjax bezocht heeft hij zich wel gerealiseerd dat de stroom van aanzwellende ge ruchten rond zijn terugkeer in de maandagkranten wel eens beden kelijke vormen zou kunnen aan- de vrouw van Michels weer graag naar Spanje terug wil. Rinus is erg close met zijn vrouw. Dus dat kar een belangrijke factor zijn”. Michels zal woensdagavond (Mi chels: „Ik wist niet eens dat Ajax moest spelen”) niet aanwezig zijn bij AjaxAZ voor de nacompeti- scheidsrechter ten „staken”. kwartier weer gaat rollen, is er in de praktijk niets aan de hand. Het lukte de Feyenoorders ten slotte Beck net op tijd van gedachten te veranderen- Er werd gepraat en gepraat. Utrecht- trainer Jan Rab had zijn mannen opge dragen op het veld te blijven. Aanvoer- Daarom kwam de man die Ajax naar zijn eerste Euro pese beker leidde vorige week alweer in beeld. Hij bezocht als eregast het voetbaltoernooi „Amsterdam 700” en nadat twee dagen later Hans Kraay bij Ajax wegvloog, begon een lange reeks geruchten. Jaap van Praag heeft de con tacten met Michels tot het laatste moment tegengesproken, hoewel er onmiskenbare aanwijzingen waren dat er ge sprekken tussen Ajax (Van Praag, Timman en Kraan) en Michels zijn geweest. Een beslissing bleef aanvankelijk uit, vermoedelijk omdat de wens van Michels - een vrijwel blanco volmacht - niet strookte met de plannen van het Ajax-bestuur. Zondag echter, minder dan een dag nadat Ajax zijn eerste competitiepunt verspeelde, werden de be sprekingen tussen Ajax en Michels hervat. De angst voor een nieuw (financieel) competitiefiasco was wellicht zo groot bij Ajax dat Michels, onder wat voor voorwaarden dan ook, snel is teruggekeerd. Als technisch-directeur, voor een interim-periode dus tot de club een nieuwe trainer heeft gevonden. Maar dat kan erg lang duren. MARC SERNÉ tie. Wel bezocht hij gisteravond AZGo Ahead Eagles voor de competitie. Maar woensdag, of donderdag, vertrekt hij tot 1 sep tember, de datum waarop hij bij Ajax in dienst treedt, naar Spanje om daar wat lopende zaken af te handelen. oorzaak van dat Feyenoord niet met twee verliespunten kwam te zitten. Had men blijven weigeren verder te spelen, dan zou na een kwartier de overwinning naar Utrecht zijn gegaan. moeilijk gemaakt.” Om daar aan toe te voegen: „Maar dat is een probleem voor de tegenstander en daar praat ik uit principe niet over.” De bij Excelsior als manager terugge keerde Bob Janse mompelde wat over „onervarenheid”, „teveel risico’s” en „de ongelukkige manier waarop die eerste rotgoal tot stand kwam-” Trainer Li- bregts was wat reëler door te stellen dat het niet meevalt om een op zes a zeven plaatsen gewijzigde ploeg op tijd klaar te krijgen voor de competitie en dat de ploeg die gisteren in het veld stond bovendien zonder de routiniers Sjaak Roggeveen (niet fit) en Frans van der Heide (nog niet hersteld van een been breuk) in actie moest komen. Met alle gevolgen vandien. In de eer ste twintig minuten slaagde Excelsior er nog redelijk in het gemis aan vertrok ken routiniers te compenseren. Fris van de lever aanvallend dwong het Telstar aanvankelijk tot een voorzichtige strijd wijze en het was maar goed dat doel man Jaap Bloem zich bij een schitteren de kopbal van Van Zanten (in de lucht te sterk voor de met zijn eerste eredivi- sieklus belaste De Goey) formidabel weerde en even later de na een fout van Van Essen gevaarlijk doorstotende Heij- erman succesvol voor de voet enook. «E— ALKMAAR. Met een uitgekien de tactiek, waarbij ’t zwaartepunt op de mandekking lag, heeft Go Ahead de aanvalsdrift van AZ weten in te tomen. Weliswaar ontstonden er kan sen voor de Alkmaarders, doch hier mee werd te slordig omgesprongen om tot succes te kunnen komen. In de tweede helft trachtte Joop Brand door Spelbos in te zetten voor de geblesseerde Vosmaer wat meer kracht en vooral lengte in de aanval te krijgen, doch ook wijziging sorteerde geen effect. bij Ajax blijven Tal van Telstar-demarrages op het middenveld kwam de s,nelheid van Co Stout tegen het hulpeloze Excelsior voor honderd percent tot zijn recht had den stellig tot nog meer doelpunten kunnen leiden dan het ene dat Stout zelf in de voorlaatste minuut scoorde. Opnieuw stond een aantal Excelsior- spelers perplex te kijken hoe een combi natie Jonker-Van Kooten uitmondde in een doorkopballetje van laatstgenoemde, waaruit Stout zo simpel voor 5-1 kon zorgen. De door Excelsior gehoopte impuls van het inzetten van Sjaak Roggeveen was toen ook al een illusie gebleken. Roggeveen toonde wel zijn goede wil, maar zowel hij als linkerspits Struis als de opvallend offensieve Heijerman de oude rot had er beter aan gedaan voor meer organisatie en routine op het mid denveld te zorgen in plaats van zich als vierde aanvaller op te werpen slaag den er in de verste verte niet in de reeks verdedigende enormiteiten te com penseren. Telstar sleepte zijn onver wacht vette buit moeiteloos binnen (een maal eerder, in Volendam, werd een uitwedstrijd met zo groot verschil ge wonnen) en mag zich na de eerste wedstrijddag in de eredivisie koesteren aan het bezit van een met PSV gedeelde eerste plaats. Scheidsrechter Jan Beek zorgde tijdens de wedstrijd tussen FC Utrecht en Feyenoord voor een uniek incident door er voor twaalf minuten de brui aan te geven. N,... der Leo van Veen werd ten slotte door Beek ontboden in zijn kleedhok. Het relaas van Van Veen: „Toen ik binnen kwam, had ik het idee dat de zaak al beklonken was. Beek vroeg me: als je de ploeg in de hand hebt, kunnen we verder gaan. Verbaasd heb ik hem ge zegd dat hij die vraag aan Wim Jansen moest stellen. Jansen wilde wei weer”. De lol die de Rotterdamse aanhang leek te beleven, was echter gauw afgelo pen. De eerste van een reeks defensieve blunders bood Telstar na 25 minuten de gelegenheid de leiding te nemen. Aad den Butter, met Cees van de Munnik een allesbehalve hecht centrum vor mend, speelde zo nonchalant terug dat de volijverige Colin Ayre hoewel hij zichzelf nog in een moeilijke hoek ma noeuvreerde kon scoren. Voordat de aangeslagen Rotterdammers de kans hadden gekregen zichzelf te hervinden, had Telstar zich definitief van zijn wan hopig tegenspartelende opponent ont daan. Eerst rondde Ayre beheerst een bij zonder knappe solo van Tonnie Fens af en nog geen zestig seconden later keek de voltallige Excelsior-verdediging ge boeid toe hoe Co Stout een voorzet van Van Veisen (kort na de openingstreffer ingevallen voor de met darmklachten kampende Bijl, Stout verhuisde naar het middenveld) langs Van der Roer kopte. Een opvallend timide Bob Janse later: „Op zo’n moment besef je dat het hele maal afgelopen is.” Castenmiller daaren tegen: „Toch zijn we na de rust heel voorzichtig begonnen. Ik ben nog niet vergeten dat Telstar bij Go Ahead Eag les ook een keer met 3-0 voor stond, maar toch nog mooi met 4-3 het schip in ging Een dergelijk gevaar viel van Excelsior evenwel niet te duchten, al zag Aad den Butter tien minuten na de hervatting wel kans, een tegendoelpunt te produceren. Excelsior was al zo’n gedesillusioneerd geheel geworden, dat Telstar zich freewheelend in zijn eerste overwinning kon lopen verheugen. Voor al nadat Fred Bisschot na een door Co Stout genomen vrije schop de bal val lend in de voor Van der Roer niet te bereiken rechterbenedenhoek had ge kopt, was er van een voetbalwedstrijd nauwelijks nog sprake. nemen. Michels: „Daarom heb ik zondag zelf om een gesprek met Ajax verzocht. Het Ajax-bestuur wilde later in de week met mij gaan praten maar ik wilde een dadelijke aftekening van de situ atie. Anders blijf ik verhalen ver tellen. Tenslotte krijg ik de fabel van een complot toch de wereld niet uit. Er zitten duidelijk nade len aan mijn terugkeer bij Ajax. Vooral omdat ik geen enkele am bitie heb om op dit moment bij Ajax te gaan werken. Dat zal mijn werkwijze geweld aandoen. Het blijft tenslotte ook moeilijk werken met spelersmateriaal wat je zelf niet hebt gekozen”. Waarom is hij dan (tijdelijk) bij Ajax teruggekeerd? Michels: „Dat was ik zondagmorgen ook beslist niet van plan. Maar het was te moeilijk om neen te zeggen. Ik wilde geen verbintenis aangaan maar tenslotte ben je Amsterdam mer etc.Maar mijn verstand zegt nee”. Iets wat door Ajax- voorzitter Jaap van Praag wordt bevestigd. Van Praag: „Het is in het gesprek beslist wel naar 1 gekomen om Michels voor langere periode te binden. Maar daar wilde hij beslist niet aan. Wij gaan echt op zoek naar een andere trainer”. Dat kan natuurlijk lang duren. Misschien wordt Michels wel de interim-coach voor zes sei zoenen. Van Praag: „Neen en nog eens neen. Het is misschien voor één, twee of drie maanden. Ik weet ook niet hoe lang het duurt voordat we een geschikte opvolger hebben gevonden. Ik vermoed, maar dat weet ik niet zeker, dat FC Utrecht-bestuurslid Gijs Elzen doorn keek vreemd op toen Beek als een „idioot” de catacombe binnen kwam rennen. ,,Wat ga je doen?”, vroeg Elzen doorn. „Staken en gestaakt is gestaakt”, riep Beek in zijn ren naar de kleedka mer. Een van de grensrechters zat al in zijn blootje aan de limonade toen een Feyenoord-delegatie bestaande uit Ker- kum, Brox en aanvoerder Wim Jansen Jan Beek kwam opzoe ken. Volgens de reglementen mag de zchcidcrcchtcr gedurende vijftien minu- Als de bal binnen het

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13