Geen Arabisch olie-embargo Ontvoerde zoon whiskymagnaat vrijgelaten Demonstratie tegen communisten Orkaan in Japan Officiële vleugel IRA wil ?vredestop’ houden NIEUWE REGERING BANGLADESJ WIL ORDE OP ZAKEN STELLEN Auto te snel door bocht: één dode Ex-dictator geeft verklaring uit via advocaat Papadopoulos zingt weer lof van revolutie Portugese premier doet beroep op volk door nico scheepmaker 4 MAANDAG 1 8 AUGUSTUS 1975 3 BINNEN- EN BUITENLAND s d n d n MINSTENS 15 DODEN nd •g ay ng an ïns [en it- ;en de tie rs n i- er de >r- an le an iet io ONSMAKELIJK GETIPT HARDLEERS AFRADEN GEEN OLIE-EMBARGO Israel verzet zich niet r tegen komst Kissinger e •n le O hielden W' g I. ie (Vervolg van pag- 1) In een zes uur durende kabinetsverga dering besloot de regering in Jeruzalem na langdurige discussies het voorstel van het onderhandelingsteam te aanvaarden, le ;e te doen herleven en enige orde te scheppen in het maatschappelijk verkeer. is en Er en o e Drie Palestijnse guerrillastrijders werden gewond. Een Israëlische landingspoging werd verijdeld, aldus de zegslieden. Een Palestijnse woordvoerder zei dat ook een guerrillabasis in Zuid-Libanon vanuit zee is beschoten. Daarbij zijn twee mensen gedood en drie gewond. Ook het guerril- lakamp „Martyr Salah” bij de Israe- lisch-Libanese grens werd zaterdagoch tend beschoten. Daar waren volgens de Palestijnse woordvoerder geen slachtof fers. teplaats Tangipara overgebracht en za terdag „met alle eer” in het familiegraf bijgezet. officiële China Foto: gewonden onder de communis ten liggen in het stadion op de grond. inzake deze week wordt niet vriendelijker e e e e n g P n ft i a a i e t n- >r- >53 le ie >n e e e lf it n ;e Is n it n e ir- en o- iit in in er ot m ak ,et de it- a- erj te en dg de in m m m rd i- le s- weg het belangrijkste principiële strui kelblok. Israel wil als regel ieder gebied dat ontruimd wordt demilitariseren, ook in overeenkomsten die nog gaan komen. Egypte wil zijn troepen althans gedeel telijk laten oprukken tot de westelijke ingang van de passen. Terwijl de Israeli’s duidelijk hun on genoegen laten blijken over de overeen komst in zjjn geheel Israel doet praktisch eenzijdige territoriale conces sies tegen Amerikaanse financiële belof ten maken de Amerikanen haast om de zaak voor 1 september rond te heb ben. In Washington beseft men terdege dat de regering van premier Rabin weinig gezag heeft en, eenmaal bloot staande aan binnenlandse pressie, wel eens ge dwongen zou kunnen zijn voor een tweede keer op het laatste moment nee te zeggen. Daarom moet de zaak erdoor gewalst worden vóór de binnenlandse weerstand in Israel goed op gang komt. TOKIO (Reuter) Minstens vijftien mensen zijn gedood en 43 gewond door de orkaan Phyllis die gisteren Zuid- en West-Japan trof. Er zijn 24 vermisten. In de orkaan waren winduitschieters van meer dan 130 kilometer per uur en er viel hier en daar 600 mm. regen. Ruim achtduizend woningen zijn be schadigd en meer dan 200 huizen ver nield. hetgeen inhield dat Israel zich niet zal verzetten tegen de komst van Kissinger. Dat gebeurde echter pas nadat een groot aantal ministers zich ontevreden had getoond over de gang van zaken. Met nadruk werd naar voren gebracht dat instemmen met de komst van Kissinger niet betekent dat Israel tot verdere con cessies bereid is. In het regeringscommu- niqué werd helemaal niet over de komst van Kissinger gesproken waarmee duidelijk aangegeven wilde zijn dat hier geen sprake is van een Israëlisch initia tief. De ingreep had, aldus Papadopoulos, de instemming van de strijdkrachten als geheel en werd enthousiast ontvangen. Het verzet had hooguit ééntienduizendste deel van het volk vertegenwoordigd. De meerderheid van degenen die nu tegen het regime te keer gaan, heeft daarmee samengewerkt of willen samenwerken. Het regime had het land economisch klaar gemaakt voor intrede in de EEG en zou het ook verder naar normale omstandigheden hebben teruggevoerd als LONDEN (DPA) De officiële vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft het weekeinde een initiatief genomen met het doel het bloedvergieten in Noord-Ierland te doen ophouden. Het opperbevel van de „officials” in Belfast heeft een beroep gedaan op vertegenwoordigers van de para-militaire organisaties aan beide kanten bjjeen te komen voor een topconferentie. NEW DELHI (AP, DPA, AFP) De nieuwe rege ring van Bangladesj is gisteren een nationale discipli- ne-campagne begonnen om te proberen de economie heuvels aan de oostelijke ingang van de passen in de Sinaï bezet houdt- De bemanning van de radarstations op de strategische Gidi- en Mitlapas in de Sinaï. Er is nu sprake van dat er 200 tot 600 Amerikaanse technici in burger of in VN-pakken deze radarinstallaties gaan bedienen. De demilitarisering van het gebied dat Israel gaat ontruimen. Dit is verre- Saoedi-Arabië en Soedan hebben het nieuwe bewind in Dacca erkend. De Saoedische monarch, Chaled, die de bewaker is van de heilige plaatsen van de Islam, uit te in een boodschap aan de nieuwe president van Bangladesj, Khondakar Moestak Achmed, zijn vreug de over de nieuwe benaming van het land, de Islamitische republiek Bangla desj. LISSABON (DPA) De Portugese premier Vasce Goncalves heeft een beroep gedaan op het volk het herstel van de eenheid ir de Beweging der Strijdkrachten (MFA) te eisen. Hij deed dit in een verklaring die hij na een zeven uur durende regeringszitting in de nacht van zaterdag op zon dag over de radio voorlas. Uit deze verklaring kan men afleiden dat de Portugese premier ondanks de door de anti-communistische rellen toege- (Van onze redacteur in Athene) ATHENE De Griekse ex-dic tator Papadopoulos, hoofdbeklaag- de in het proces tegen de junta dat nu ten einde loopt, heeft zaterdag via zijn advocaat een verklaring uitgegeven, waarin hij nog een maal de lof zingt van zijn „natio nale revolutie” die het land zou hebben gered van een burgeroor log. niet duistere machten dat zouden heb ben verhinderd, onder andere door de provocatie van de gebeurtenissen rond de polytechnische hogeschool in Athene, in 1973. Het parlement had zich door de re volutie tot „misdadige staatsgreep” te bestempelen, tot volksgerechtshof ver laagd. De revolutie behoort nu tot het verleden, maar nieuwe duistere wolken trekken zich samen; er dreigt een nieu we „nationale opdeling”, zoals na de Eerste Wereldoorlog ontstond, en daar om roept Papadopoulos, die met „ex- president van de republiek” ondertekent, het volk op tot mobilisatie van alle krachten om het „liberaal burgerlijke bestel” te redden van het op de loer liggende communisme. Veel van wat in deze verklaring staat, is al als bedrog en fantasie ontmaskerd tijdens het proces waarbij Papadopoulos heeft gezwegen. Des te wonderlijker is de reactie van de autoriteiten, die de indruk zou kunnen wekken dat de ex- dictator op beduidende en gevaarlijke aanhang kan bogen. Zijn verklaring viel namelijk vrijwel dezelfde behandeling ten deel als boodschappen van Kara manlis tijdens de dictatuur: zoals toen de krant Vradini, die ze publiceerde, in beslag werd genomen, zo werd nu de Apoghevmatini, die de verklaring in haar middageditie grotendeels opnam met als kop „Openlijke bedreiging van het volk” onder druk gezet om deze edi tie weer uit de circulatie te nemen. De zondagspers met als uitzonde ring de junta-gezinde Eleftheros Kosmos is unaniem in honende afwijzing, zonder echter de tekst waar het om gaat te publiceren. Radio en televisie begin nen hun nieuwsberichten ook met zulke tirades, voorafgegaan door de formule „gezaghebbende politieke kringen wijzen erop.precies zoals dat tijdens de dictatuur gebeurde. Het verschil is natuurlijk dat het hier om de verklaringen van een gedetineer de gaat die, wat hij te zeggen heeft, ook op het proces had kunnen zeggen, in welk geval zij wel redelijk zouden zijn weergegeven. Met zijn memorandum van zaterdag riskeert Papadopoulos in tussen een extra gevangenisstraf tot drie en een half jaar, onder andere wegens minachting voor het hof, belediging van het parlement en verspreiding van valse geruchten. De uitspraak inzake het staatsgreepproces die verwacht, zal er ook op worden. Zaterdag De Palestijnen hebben hun kritiek op president Sadat van Egypte en tegen een nieuwe interim-overeenkomst ver scherpt. Op een vergadering van de Palestijnse centrale raad in Damascus werd zaterdag gezegd dat Egyptische concessies aan Israel nadelig zijn voor de Palestijnse zaak. Kissinger heeft Is rael tijdwinst verschaft, aldus de verkla ring- Goncalves sprak in zijn boodschap over een pauze, die zou moeten dienen tot het houden van een dialoog tussen alle politieke krachten. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat hij deze dialoog zou moeten leiden en de deelname eraan bepalen. Politieke waarnemers zien in deze zet van de premier een poging tijd te win- In een toelichting op het regerings- communiqué werd echter gezegd dat Is rael instemt met de komst van Kissin ger. De Israëlische ambassadeur in Wash ington Dinitz deelde vervolgens het re geringsbesluit aan de Amerikaanse rege ring mee. Het is duidelijk dat een mislukking uiterst onwaarschijnlijk is. Kissinger zal geen tweede fiasco riskeren. Hij heeft bovendien genoeg pressiemiddelen om Israel tot een „soepel” standpunt te be wegen. De Israeli’s willen dan ook meer met hun manier van handelen protest aantekenen tegen de druk die op Israel wordt uitgeoefend om ook in de geschil punten die er nog zijn, toe te geven. Deze geschilpunten zijn de volgende: Partijen zijn het nog niet eens over de precieze bestandslijn. Egypte maakt er bezwaar tegen dat Israel een aantal twee generaals, Spandidakis en Zoitakis, hun pleitredes. Eerstgenoemde distantieerde zich van de staatsgreep, waarin hij zich alleen had laten betrekken om bloedvergieten te vermijden. Een rechter vroeg hem: als duizenden gewapende burgers het mili tair hoofdkwartier bestormen, gaat u daar toch ook tegenin? Waarom dan niet als enige honderden militairen het doen? Zoitakis, de latere vice-koning, verde digde ideologisch de zijns inziens onver mijdelijke staatsgreep, maar zei dat hij er geen deel aan had gehad. Vandaag komt een derde generaal, de mysterieuze Anghelis, later vice-president van de republiek, aan het woord. Hoeveel van de „kolonels” nog zullen volgen, moet worden afgewacht. Het. moreel verwerpelijke van veel Amerikaanse tv-thrillers is dat de dood straf al aan de overtreder wordt vol trokken voordat de rechter eraan te pas is gekomen. Wie een beetje gerouti neerd is, kan al na een kwartiertje voorspellen welke booswicht aan het slot van de aflevering om het leven zal komen, niet via de elektrische stoel maar doordat hij zijn pistool trekt, waardoor de detective wel genoodzaakt is hem dood te schieten, of doordat hij op de vlucht van het dak te pletter valt, of met zijn auto overhaast in een ravijn rijdt, waarna de auto voor alle zeker heid ook nog even ontploft en in vlam men uitbarst. Is het een moordenares, dan zal zij vermoedelijk door onvoor zichtig oversteken onder een passerende vrachtwagencombinatie geraken en jam merlijk de geest geven. Het is een on smakelijke methode. De kijkers krijgen in kort bestek op een weinig subtiele wijze een sterke antipathie opgedrongen tegen een van de hoofdrolspelers, en omdat de nasleep van een arrestatie, een rechtszaak en een veroordeling moeilijk in het verhaal verwerkt kan worden, krijgen de kijkers volgens de aloude wetten van het gesundes Volksempfin- den toch nog vóór de artiteling de genoegdoening van het „dodelijke onge val”. In Bussum zijn bij een roofoverval op de Profimarkt een 31-jarige en een 37- jarige overvaller door de politie doodge schoten. Een derde overvaller sloeg op de vlucht en schoot een agent in de zij. Een gevaarlijk beroep, agent van politie. Ik heb geen enkele sympathie voor mannen die met geladen pistolen over vallen plegen, want voordat je het weet, ontstaat er een panieksituatie en vallen er doden, maar ik ben toch zo vrij om ook enkele vraagtekens te zetten bij de afwikkeling van deze zaak. De politie was getipt dat de Profimarkt op een vrijdagavond zou worden overvallen. Welke vrijdagavond, was niet bekend. Wel waren de namen van de toekomsti ge overvallers bekend. Het was dus een kwestie van afwachten wanneer de overvallers, gebruik makend van hun weekend-verlof uit een strafinrichting uit Roermond, zouden toeslaan. Met de bedrijfsleider was afgesproken dat hij met een lege cassette van de zogenoemde dagopbrengst naar de nachtkluis zou gaan. De twee rovers dwongen de bedrijfsleider met de pisto len in de hand, weer naar binnen. Mag de politie een burger een dergelijk risico laten lopen? Is het niet wat hardleers, nadat enige tijd geleden in Amsterdam een andere bedrijfsleider van een super markt ondanks allerlei voorzorgsmaatre gelen toch vermoord werd? De politie mannen. die aldoor op de loer hadden gelegen, wachtend op wat zij wisten dait ging komen, sprongen te voorschijn, er ontstond een vuurgevecht (paniek, na tuurlijk!), de bedrijfsleider en de agen ten werden god zij dank niet geraakt, maar de beide overvallers wel: de dood straf werd ter plaatse aan hen voltrok ken. In een eerlijk vuurgevecht van tien tegen twee man weliswaar, maar toch. Was de noodzaak van al dit wapenge kletter aanwezig? De namen van de overvallers waren toch al wekenlang bekend? Het is natuurlijk verleidelijk voor de politie om, als ze een tip krijgt, een val op te zetten en de misdadigers op heterdaad te betrappen. Maar mijn respect voor de Bussumse politie zou niet kleiner zijn geweest als een inspec teur naar de strafinrichting in Roer mond was gegaan, de betreffende man nen had gezegd dat de politie op de hoogte was van hun voornemens, en het ze sterk had afgeraden. Het allermooiste en spectaculairste zou natuurlijk ge weest zijn als de politie direct nadat de mannen in de buurt van de Profimarkt gesignaleerd waren, een kordon agenten rond de supermarkt had opgetrokken. Denkt u zich even dat beteuterde gezicht in van de overvallers! Zij zouden dan niet op heterdaad betrapt zijn, maar die nylonkousen over hun hoofd en de pis tolen zouden toch minstens te denken hebben gegeven, en in ieder geval zou den er dan twee doden en een gewonde minder zijn geweest. Zelfs voor een misdadiger (zoon, vader, echtgenoot) is 31 of 37 jaar wat erg vroeg om te sterven als het niet nodig is. En hoe zit het eigenlijk met de verantwoordelijk heid van de directeur van de Roermond- se strafinrichting, die de aan hem toe vertrouwde mannen rustig met week end-verlof stuurde, wetend dat zij van plan waren een roofoverval te plegen, en dat de politie hen stond op te wach ten? Het leven is toch geen tv-spel? MIDDELBEERS (ANP). De 18-jari- ge H. Maton uit Kaatsheuvel is gister middag bij een autobotsing in Middel- beers om het leven gekomen. Een twee de jongeman uit de auto waarin hij meereed, werd gewond, evenals de vier inzittenden van de tegemoetkomende au to: twee vrouwen en twee kinderen. Een van de vrouwen was levensgevaarlijk gewond. De auto waarin de twee jonge mannen zaten, zou door te hoge snelheid in een bocht op de linkerweghelft zijn geraakt. de aanval ge ilet stoffelijk overschot van Sjeik Moedjiboer Rachman, de president van Bangladesj die vrijdag bij een staats greep gedood werd, is naar zijn geboor- President Khondakar Moestak Ach- men vaardigde een reeks bevelen uit die verschillende malen door radio Bangla desj werden uitgezonden en waarin re geringsambtenaren worden gewaar schuwd punctueel, eerlijk en ijverig te zijn. Ook moesten alle staats- en particu liere bedrijven vandaag hun deuren weer openen. „In alle industriële vesti gingen moet een optimale produktie worden bereikt” aldus de radio-uitzen- ding die ook in India kon worden be luisterd. Het uitgaansverbod, dat vrijdag was ingesteld, is op het platteland en in de kleinere plaatsen opgeheven. Alleen in vijf grote steden, waaronder Dacca, blijft het nog van zonsopgang tot zons ondergang van kracht. Het openbaar vervoer is weer op gang, evenals het binnenlandse luchtverkeer. De Arabische olieproducerende landen hebben op het ogenblik geen plannen voor een hernieuwd olie-embargo tegen de Verenigde Staten. Dat heeft een spe ciale afgezant van de Arabische Liga, Maksoed, op een conferentie in Wash ington meegedeeld. Hij waarschuwde tegelijk tegen het behaaglijke gevoel dat hervatting van Kissingers pendeldiplo matie kan doen ontstaan. „Geen tweede interim-akkoord tussen Israel en Egypte zal levensvatbaarheid hebben, tenzij dit verbonden is aan een dergelijke ontwik keling in de .Golan, aan de grens met Syrië. Israëlische schepen hebben zater dagochtend het Palestijnse vluchtelin genkamp Al Bass te Tyrus beschoten. Het officiële Chinese persbureau Nieuw China maakte zonder verder commentaar het nieuws bekend van de staatsgreep in Bangladesj. Er zijn nog geen aanwijzingen welke houding China ten opzichte van de nieuwe regering zal aannemen. spitste politieke toestand weer door het regerende driemanschap gesteund wordt. In dit driemanschap hebben naast Goncalves, president Da Costa Gomes en de commandant van de veiligheidstroepen (Copcon) Otelo de Carvalho zitting. Het vliegveld is echter nog gesloten voor internationale vluchten. Ook de tele foon- en telegraafverbindingen zijn nog steeds verbroken zodat de voornaamste informatiebron wordt gevormd door de radio-uitzendingen. Ook werd gemeld dat de voormalige premier Mansoer Ai gisteren een ont moeting heeft gehad met Ashmed. Vol gens westerse diplomatieke kringen was Ali tijdens de staatsgreep vermoord. De regering van India bracht in een eerste officiële reactie op de gebeurte nissen in Bangladesj haar „diepe droef heid” over de dood van de ten val gebrachte president, Sjeik Moedjiboer Rachman, tot uitdrukking. NEW YORK (DPA) Agenten van de Amerikaanse federale recherche (FBI) en politiemannen hebben gister morgen de acht dagen eerder ontvoerde miljonairszoon Samuel Bronfman uit een woning in de Newyorkse stadswijk Brooklyn bevrijd. Zij waren tot actie overgegaan omdat de zoon van de wsis- kymagnaat nog werd vastgehouden hoe wel een losgeld van 2,3 miljoen dollar (5,7 miljoen gulden) betaald was. nen. Het verschil van inzicht tussen de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, Melo Antunes, en zijn aanhan gers en de linkse Copcon-officieren on der Carvalho heeft de polarisatie tussen de communisten en de gematigde meer derheid versterkt. In dit verband moet ook de scherpe stellingname genoemd worden van de leiding van de marine, die in de geest van een communistisch politbureau han delt, en van de omstreden propaganda- afdeling van de generale staf, de vijfde divisie, die zich ondubbelzinnig aan de kant van de Copcon en hun volksraden programma geschaard heeft. Tenminste 14 mensen zijn zaterdag nacht gewond bij gevechten in de dom stad Alcobaca tijdens een communisti sche demonstratie. Toen anti-communis- ten het stadion belegerden, waar partij leider Alvaro Cunhal zijn aanhangers toesprak, brak een schietpartij uit. Het is niet duidelijk wie het eerst schoot. Troepen in gevechtstenue verspreidden de anti-communistische betogers en be vrijdden Cunhal en zijn naar schatting duizend volgelingen uit hun benarde po sitie. Onder deze volgelingen bevond zich een aantal linksgeoriënteerde Europese toeristen. Bij zijn vertrek uit het stadion zakte Cunhal plotseling ineen, in de armen van zijn lijfwacht. Volgens oog getuigen was hij niet getroffen door stenen of kogels. Het is echter niet bekend wat de reden van zijn ineenstor ting was. Later reisde hij terug naar Lissabon. De communisten hebben met deze bij eenkomst in Alcobaca opend tegen het geweld van de anti communisten, dat op het ogenblik Por tugal beheerst. De zestienjarige mej. C. Boerefijn uit Reeuwijk is gistermiddag in haar woon plaats om het leven gekomen. Ze reed achter op een bromfiets mee. Door on bekende oorzaak raakte een passerende auto haar knie. Door de schok kwam ze in een sloot terecht. De 18-jarige J. Beemster uit Niedorp is gisternacht op een wegkruising in zijn woonplaats met zijn motor geslipt en zo zwaar gewond dat hij gisterochtend in het ziekenhuis in Alkmaar aan zijn verwondingen is overleden. De 24-jarige F. Verheiden uit Neer(L.), die gisternacht in zijn woonplaats een wandelingetje maakte, aan de linkerkant van de weg buiten de bebouwde kom, is door een tegemoetkomend autobusje aangereden en later in de nacht aan zijn verwondingen bezweken. Gisternacht is een 35-jarige Hagenaar bij een verkeersongeluk in Alkmaar met zijn auto het Noordhollands Kanaal in gereden en verdronken. De toedracht van het ongeval is niet bekend. De achttienjarige C. Vermey uit Bel len js bij een verkeersongeval in zijn woonplaats omgekomen toen hij met zijn bromfiets tegen een boom reed. In een verklaring, waarin de oproep is vervat, wordt gewezen op de eindeloze reeks van wraak- en vergeldingsacties door beide partijen die zou moeten wor den beëindigd. Deze ontwikkeling dreigt tot een burgeroorlog te leiden. Onschul dige mensen worden in de ellende ge stort, zo heet het in de verklaring. De officiële vleugel van het IRA on derneemt al geruime tijd geen terroristi sche activiteit meer. Britse troepen hebben gisteren in een buitenwijk van Belfast een protestde monstratie uiteengedreven waaraan 200 mensen deelnamen. Ze vuurden rubber kogels af op de demonstranten nadat die het leger eerst met stenen en flessen hadden bekogeld, zo heeft het Britse leger bekend gemaakt. De demonstratie was op touw gezet uit protest tegen Groot-Brittannië’s poli tiek leden van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger zonder enige vorm van proces in hechtenis te houden. WW -...s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3